Nerveus H EVE A" NETS BAN DEN //c/it/oopen d- //zersferA gBMESGDE BERICHTEH. Mijnhardt's Zenuwtabletten jEXamens eerste nederlandsche HOOFDPLAAT. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. en overspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike feierteg-en de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. - (Ingez. Med.) met eenige vertraging, het muziekgezelschap „De vereanigde werklieden", directeur de beer A. Shhirris het aangekondigde concert geven. Het werd zelfs een mooie avond, waarbij velen genoten van de goede uitvoering van het varieerende programma. ,,De Perziscbe Jlarkt" en de Volksliederen-potpourri vielen Mijkbaar het meest in den smaak der hoor- flera BENOEMD TOT DIJKGRAAF. Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf •yac den Van Wuijckhuisepolder, de heer P. vfem Cadsand te Ter Neuzen. MODf V AKSCHOOLVEREENIGIN G. Op de e?gamens voor de le Ned. Modevak- jachootvereeniging slaagden Voor Lingeriede dames M. Wulfaart te Sa=. wan Gent. I. Semoen te Sluiskil en A. Pauwels te Axel. GEREF. KERK. He te Goes beroepen predikant der Geref. .Kerk, Ds. W. H^yan der Vegt, zal bevestigd yyoriien door Ds. S. Post, van Axel. NED. HERV. KERK. Beroepen voor de Nad. Herv. kerk te Axel, J)s. J. Mortier te Zalk (Ov.). DE KARAVAAN. Zan, enthousiasme en veel belangstelling iVan de thuisblijvers, dat moest wel meewer- i ien am den grooten karavaantocht opgewekt beginnen. En, door een gelukkige omstan- *dighej d misschien, waren er 13 wagens op dezen tocht in de stoet, wat toch geen noe- ,menswaardige ongelukken heeft tengevolge jgehad. In Hulst voegde de heer But zich bij ons. We hadden het genoegen heel de tocht als pers mee te maken, nadat wegens plaats- gebrek onze fotocorrespondent was achterge- Ijleven. In onze modeme kameel een „Essex- .■feix" volgden we als nummer 3. Voor ons de fiswegwijzer, waarin twee trompetters him best pzouden doen (en ze hebben het gedaan) om de ^bevolking van de achtereenvolgens aan te pjeggen plaatsen achter de waschtobben van- jrdaan te halen, uit hun middagdutje te wek- I'jten. en sommigen schrik op het lrjf te jagen, fiwat bleek uit de buitengewone eerlijke ont- f.boezeming van een oud vrouwke op ,,'t Kleus- ter"; ,,0 menier, 'k zen blij, da d'niet 6s, wan 7k docht da d'oorlog uitgebroken waar." In i'Clinge, waar het de overige dagen van het jaar, buiten deze 3e en 4e Augustus wel altijd erg rustig zal zijn, werd ons de vraag gedaan In't voorbijrijden: ,,Zen julder bolsjewieken?" ^iaamslag, Boschkapelle, Rapenburg, Hengst- d&jk, Ossenisse werden aangedaan. Op de vol- Jende plaats Walsoorden werd een kwar- iiertje halt gehouden, om „den inwendigen khauffeuren" en medepassagiers te laven. lNa Walsoorden werd de volgende route ^■nomen: Groenendijk, Kloosterzande, Lams- vSaarde, Graauw, Nieuw-Namen, Glinge, Hulst =kst. Jansteen, Koewacht, Zuiddorpe, Axel, j&estdorpe, Sas van Gent, Sluiskil. Op tiifcigedeelte van de tocht werden we af en toe op een beetje regenwater getracteerd, ■srat op zichzelf niet erg was, omdat het nog een beetje verkwikking ibracht. En de Smravaan gleed verder over de klinkerwegen •mpr een gemiddelde snelheid van 30 35 K.M. En de karavaan deed wat ze moest doen. Ze toracht in de plaatsen menschen op de been, forachi er leven, verspreidde manifesten, en mi weet heel Oostelijk Zeeuwsoh-Vlaanderen, er van 10 tot en met 15 Augustus een grooi feest is in Ter Neuzen. In Nieuw-Namen beloofden de moeders het dat ze hun dochters naar Ter Neuzen zouden sturen, en vonden het zoo jammer, dat ze nu op ,,'t febriek" waren, want dat ze nog nooit zulke schoone mannekes" hadden gezien als in dien ,,-Studebaker" en „Essex ax". Hniai was de voomaamste pleisterplaats f.TT. de deelnemeris te laven en te versterken, Toen we Hulst verlieten was de donderbui, die een heele middag gedreigd had losge- broken en konden we nu in een koeler atmos- ileer. wat een aangenaam gevoel over ons braciiL, verder, richting St. Jansteen. In Axel xagen we glinsterende oogen van „Oud- Ter Neuzenaren". Ze waren trotsch, dat kon men ze aanzien en ze komen ook, en ze zul len ook nog vertellen, dat het zoo mooi zal sign, veel mooier dan verleden jaar. En last not least" Sas van Gent. 'Arms hep uit in dit stadje van Adrienne's, JEtpa's. en Julienne's. Want ze vieren graag ieesl in Sas. Gebogen grijsaards, moeders, witgekalotte maagden, de schooljeugd, alles iwam zien. En ook daar in't Sas „degeen die Iran ^a.l komen". Vooral dat vuurwerk, dat meet prachtig zijn. jMaar meneer", werd er me gevraagd, ^zou den er extra trams rijden na 't vuurwerk, anders mogen we niet van ons moeder". Ik heb gezegd van ja, want dat zal toch wel zqp zijn, alles werkt immers mee om deze feestweek te doen slagen. He eerste dag was een succestocht. Vele plaatsen werden bezocht. Overal dezelfde ge- waarwording,,Verwondering, tellen (13), laze®, en de stille gedachten: als het eenigs gins kan komen we. Om Half 10 ongeveer kwamen we in Ter Neuzen weer terug bmnen op de Markt, waar 4»£tj concert werd gegeven en veel menschen op de been waren. Het trof, dat er juist werd gepauzeerd. De trompetters nog eens him best gedaan. Terug van de zegetocht. -.Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen weet het en y.ai eraan denken, dat het van 10 t.m. 15 Aug. een groot en grootsch feest zal zijn in Ter Neuzen. He route yan den tweeden dag was: Hock. Philippine, Biervliet, Hoofdplaat, Sas TpuJ_ Bchondijke, Breskens, Groede, Nieuwvliet, JJuidzande. Cadzand, Retranchement, Sluis Eedet Aardenburg, Oostbung, Waterland- feerkje, IJzendijke, terug over Biervliet Philip pine. Zandstraat, Sluiskil. Dit was hot grootste traject pl.m. 160 K.M. m begonnen met nog meer belangstelling en .imttoousiasme als den eersten dag. .He manifesten over de verschillende wagens •'.zardeeld, de trompetters present, het sein tot dxas aftocht. Weer 13 stuks. Nu is nog in- (gelascht de expresse-bus van den heer Dees, op de plaats van Bonte's speculaas (die er later in Breskens bij komt) K>veral veel bekijks en verwonderde ge- zichten. De clou van dezen dag was wel Situs, waar veel vreemdelingen waren, die vol belangstelling vroegen waar ,,Ter Neuzen lag". Dit is hun duidelijk gemaakt en ze zeiden: „Wij komen". Vergeten was ik naast, dat de trompetters in een kleurig pak wvaren gestoken, wat vooral veel aandaoht .trok, bij de toeristen. Ze zijn dan ook op vele plaatsen en in verschillende standen ver- eeuwigd. Zooals ze daar in dat oude stadje Sluis standen, l-eek het besli3t, dat we terug waren in de middeleeuwen, en dat de trompetters van de stad het volk binnen de veste riepen, omdat de poorten gesloten moesten worden. De Amerikan-en denken, dat heel Nederlan-d op klompen loopt. Misschien denken die men schen dat in Ter Neuzen alien gekleed zijn zooals onze trompetters en tonnenjongens. Dat doet er niet toe; als ze maar komen. Er moet over Ter Neuzen gepraat worden, en dat is de eerste stap in de goede richting. In het warrelnet van straten in Oostburg hebben we een beetje gesukkeld, zoodat we uit Oostburg vertrokken met een stoet van 11. Na Waterlandkarkje, waar het erg waterig was, wegens de buitengewone regen- bui die zich daar boven onze hoofden ont- lastte, kwamen we in IJzendijke waar de verloren „kameelen" zich ook weer bij ons voegden. Vandaar werd de tocht zonder ver- dere ongevallen naar het einddoel Ter Neuzen voortgezet. Een kleine ommegang door de straten en het einde van de tweedaagsche tocht was er. Zonder noemenswaardige onge vallen volbracht. Zeeuwsch-Vlaanderen door- kruist van d'Ee tot Hontenisse. Ze weten alien dat hun in Ter Neuzen iets te wachten staat. En ondanks malaise zull-en er velen komen. En dat we hen niet teleurstellen. ONVEILIG BENZINEVERVOER. In een rondschrijven aan de gemeente- besturen via Ged. Staten der verschillende provincien, herinnert de minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw aan het rapport der Benzinecommissie 1923 met hetrekking tot de maatregelen betreffende opslag en ver- voer van benzine. Blijkens kennisgeving van den minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid, wordt uit het buitenland veel benzine per tankauto ingevoerd, en daarbij voldoen de tankauto's dikwijls niet aan de noodige eischen van veiligheid als bedoeld in het ge- noemd rapport. Reeds is een ongeval met een dergelrjken tankauto voorgekomen, waarbij de uit de tank wegstroomende benzine in brand geraakte, als gevolg waarvan enkele wonin- gen door het vuur werden aangetast en groo- tendeels vernield. De verbrande auto voldeed in verschillende opzichten niet aan de bedoel- de voorwaarden. De voomaamste afwijkingen betroffen: ketelinhoud grooter den 2500 liter, brandbluschmiddelen niet op den wagen aan- wezig; onthreken van inwendige afsluiters tusschen ketels en aftapleidingen; aan de vul- openingen der ketels geen inwendige vul- pijpen; ontbreken van een brandscherm op den door een exploisiemotor gedreven ketel- wagen en onjuiste plaats van den knalpot en het benzine reservoir van den wagen; ontbre ken van een automatiscb werkend brand- bluschtoestel onder de motorkap. In aanmerking nemende de emstige gevol- gen, welke ongevallen, als hierboven bedoeld, kunnen hebben, verdient het aanbeveling, dat die gemeentebesturen, welke tot dusver geen maatregelen tegen onveilig benzinevervoer troffen, terzake alsnog de noodige bepalingen in de politieverordening opnemen. (Ingez. Med.j In harde tijden moet men leeren Geen nutbeloos geld te verteeren. B.v. op je schoone kleeren Kan je dat seffens reeds probeeren! Koop in de Zwarte Mijne Heeren! Waar men U fijntjes zal stoffeeren, Zonder Uw geldtasch te geneeren! Kostuums, demi-saisons, gabardine. Laat- ste nouveautS's! DE ZWARTE LIEVE VROUW, Zuivelbrug (juist aan de brug, Gr. Kanon), Gent. (Ingez. Med.) AXEL. Maandagavond gaven de beide plaatselijke muziekgezelschappen een concert, ter gele- genheid van den jaardag van H.M. de Konin- gin-Moeder, ter beluistering waarvan zich een g'roote menigte op de markt bevond. WESTDORPE. Op 31 Juli stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling 60 personen als werk- loos ingeschreven. Op 1 Juli bedroeg dit aantal 30. Naar V.D. meldt zijn malversaties gepleegd bij den calam. Hoofdplaatpolder te Hoofd plaat. Reeds sedert geruimen tgd worden de boeken van den secretaris-ontvanger E. P. van dezen polder onderzocht door een des- kundige in* polderzaken. De onregelmatig- beden moeten loopen over verscheidene jaren en in hoofdzaak zich bepalen tot de door de ingelanden betaalde, docb niet verantwoorde belastinggeiden. Het tekort moet reeds 24.000 beloopen. IJZENDIJiKE. Verplaatst met ingang van 8 Augustus a.s. ,de bestell-er M. J. v. d. Linde van IJzendijke naar Philippine. Volledigheidsbalve plaatsen wij hieronder nog bet verslag van de afdeelingen der Sta ten, betreffende het voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van een verzoek van de gamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen om herziening van de regelen voor vemieuwing en onderboud van de wegen van het Provinciaal wegenplan. Aan bet onderzoek in de afdeelingen heb ben deel genomen 40 leden, waaronder 6 leden van Gedeputeerde Staten. Een lid in een der afdeelingen geeft als zijne meening te kennen, dat de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen in slechter toestand verkeeren dan die in de overige deelen der Provincie. De vele kleine gemeenten komen dientengevolge voor groote kosten te staan bij wegsverbetering. Dit drukt op deze ge meenten des te zwaarder, daar de bevolking voor bet overgroote deel tot de arbeidende klasse behoort. Wanneer niet op eenigerlei wijze te bulp wordt gekomen, zal bet nog vele jaren duren eer er behoorlijke wegen zullen zijn. Waar is gebleken, dat aan de bepalin gen der Wegenbelastingverordening door deze gemeenten van mindere draagkracht niet kan worden voldaan, zal daarvan noodzakelijk moeten worden afgeweken. Waar noodtoe- stand heerscht, zal soepelheid dienen te wor den betracht. Door een ander lid wordt ter sprake ge- bracht de weg Axel-Roode Sluis. De onder- handelingen schijnen hier nog steeds niet tot een resultant te hebben geleid. Zijn Gedepu teerde Staten bereid, zoo vraagt dit lid, den stand der onderhandelingen mede te deelen? Het betreft bier een hoogst belangrijke weg, die in zeer slechten toestand verkeert. Vooral de zijkanten zijn dikwijls niet anders dan modderpoelen. Gaame zou dit lid dan ook willen zien, dat Gedeputeerde Staten al het noodige ded-en om de zaak hier op gang te brengen. Tevens zou deze wegsverbetering ook een flinke werkverschaffing zijn. De ge- meente Axel zou in deze zeker tot financieele medewerking bereid zijn. Voorts nog vestigt dit lid de aandaeht op de traverse door de 1 gemeente Axel, die voor het verkeer groote gevaren oplevert. Nog kort geleden heeft het 1 gemeentebestuur zich ter zake met een adres tot de Provinciale Staten gewend. Wat kan - de reden zijn, aldus het lid, dat dit adres niet bij de stukken voor deze zitting was gevoegd? Een ander lid weer wijst eveneens op den j bijzonderen toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Nog steeds is van een behoorlijke verbinding tusschen de beide deelen van dit gewest geen sprake; de toegang tot den grooten verbin- dingsweg is van het oosten uit geheel onvol- doende. Deze toegang wordt gevormd door den weg door de Zandstraat van Driekwart tot Philippine; het is de eenige weg, die het verkeer moet onderhouden met het verdere oostelijke gedeelte. Indien Gedeputeerde Sta ten thans niet alles in het werk stellen om tot eene oplossing te geraken, is het weer voor jaren gedaan. Intusschen ziet dit lid nog 66n mogelijkheid, wanneer n.l. Provinciale Staten het afwijzend voorstel van Gedeputeerde Sta ten thans zouden aanhouden. Tusschen nu en de volgende najaarszitting zou wellicht dan eene oplossing kunnen worden gevonden. Een ander lid zegt zulk een voorstel tot aanhouding gaarne te zullen ondersteunen. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen heeft behoefte aan goede wegen. Heit vervoer daar moet voor het grootste gedeelte per wagen geschieden; dikwijls over groote afstanden en tegen hooge kosten. Het gevolg is dikwijls, dat zware vrachten vervoerd worden. Dit lid is dan ook van oordeel, dat aan het wegenvraagstuk in Zeeuwsch-Vlaanderen andere eischen behoo- ren te worden gesteld dan elders in de Pro vincie. Door de Provincie zal bier meer hulp dienen te worden geboden. Van andere zijde daarentegen wordt ge- waarschuwd tegen de door vorige sprekers geuitite opvattingen. Immers, wat zal de hou- ding van Provinciale Staten moeten zijn tegenover die gemeenten en polders, welke aan hunne verplichtingen beitreffende de bij- drage van 25 pet. reeds hebben voldaan? Een reeds aan het woord geweest zijnd lid doeit nog opmerken, dat wellicht de lasten voor de gemeente Philippine verlicht zouden kunnen worden, indien de daar bestaande tol in de onderhandelingen werd betrokken. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wordt er in dit verband op gewezen, dat het hier een geldkwestie betreft. Was dit in vol- doende mate aanwezig, dan zouden alle moei- lijkheden uit den weg worden geruimd. Dit geldt zoowel ten aanzien van den weg Axel Roode Sluis als van den weg Driekwart Philippine. Een beroep van de gemeente Phi lippine op het Rijk had geen gevolg. Het adres van Axel werd nog nie't overgelegd, omdat de aangelegenheid nog in voorberei- ding is. Ook Gedeputeerde Staten zijn in tusschen van meening, dat de gemeente Phi lippine voor te zware lasten zou komen te staan. Kort geleden nog had hun College te Philippine een conferentie, waar het denk- beeld werd besproken, de omliggende ge meenten, die gedeelten van den weg binnen haar gebied hebben liggen, bij de zaak te be- trekken. Dit zouden dan zijn de gemeenten Sas van Gent, Westdorpe en Neuzen. Hdt resultaat van deze poging moet echter voorloopig nog worden afgewacht. Het voorstel tot aanhouding kan het Col lege overigens niet ondersteunen. Wil men vooruit komen, dan dienen de Provinciale Staten in het afwijzend standpunt van Gede puteerde Staten te deelen, wat intusschen niet behoeft te beteekenen, dat Gedeputeerde Sta ten minder actief zouden blijven. Het lid, dat in eerste instantie bet voorstel heeft gedaan tot aanhouding, meent inmid- dels steun te hebben gevonden voor zijn voor stel in het standpunt van Gedeputeerde Sta ten, die eveneens van meening zijn, dat de gemeente Philippine niet bij machte is, het door haar verplichte aandeel in de wegsver betering op te brengen. Meerdere leden verklaren nader het voor stel tot aanhouding te ondersteunen, er daar bij op wijzende, dat mogelijk hierdoor nog eenige aandrang op bet Rijk kan worden uit- geoefend om dit tot medewerking te be- wegen. Stemming over dit voorstel wordt nochtans niet gehouden. In een der andere afdeelingen verklaren enkele leden zich met het voorstel van Ge deputeerde Staten te kunnen vereenigen, of- schoon in het schrijven van de Kamer van Koophandel toch veel waars is gelegen. Een ander lid wijst er op, dat er aan de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel wordt gedaan. Meestal zijn deze 20 30 jaar geleden aangelegd en wordt door het toe- nemende snelverkeer grondige verbetering daarvan noodig geacht. Niettemin zegt hij ook het voorstel van Gedeputeerde Staten niet geheel te willen verwerpen en oppert derhalve de mogelijk heid er een oplossing voor te vinden, door in de eerste plaats te doen nagaan, wat de ver schillende polders betalen voor onderhoud van wegen, bij het bepalen hunner bijdragen daarmede alsdan rekening te houden en op die wijze te trachten in den toestand ver betering te brengen. Een ander lid zegt zich met deze gedachte te kunnen vereenigen en meent, dat, wanneer Gedeputeerde Staten aan hunne eischen blij ven vasthouden, er van eene verbetering niets zal terecht komen. Tal van polders en ge meentebesturen zien op tegen de huidige regeling. De meesten zitten nog met aflos- singen en rentebetalingen. Groote moeil(jk- heden worden door hen voorzien, wanneer zij weer nieuwe lasten op zich zouden nemen. Speciaal wijst dit lid op den weg Philippine Driekwart. Dringende verbetering wordt hier vereischt; de gemeente Philippine is echter geenszins in staat het voorgestelde bedrag op te brengen. Tevens wordt nog door dit lid ge wezen op den Zaamslagpolder, waar de voor gestelde regeling eene verhooging van de toch reeds zware lasten met een bedrag van 3 per H.A. zou tengevolge hebben. Een ander lid weer zegt, veel te gevoelen voor de opvatting van een ingeland en vraagt of een gemeente of provincie een polder kan dwingen een bestaanden polderweg zoodanig te verbeteren, dat ook het snelverkeer over dien weg kan plaats hebben. Ook wordt door een lid de gedachte naar voren gebracht, of niet dergeltjke wegen door de Provincie kunnen worden overgenomen, welke gedachte hij Gedeputeerde Staten gaarne in overweging geeft. -Namens Gedeputeerde Staten stelt een lid van dat College op den voorgrond, dat het systeem, dat thans wordt toegepast, over het algemeen goed voldoet zoowel op Schouwen, Tholen en Walcheren als in West- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. In het begin valt het natuurlijk niet mede, doch na eenige jaren loopt dit systeem goed. Gedeputeerde Staten zijn er althans zeer tevreden over. Nu kunnen er natuurlijk werkelijk uitzonderingen zijn, waaronder men inderdaad Philippine kan brengen, maar daarvoor zou dan eventueel een bijzondere regeling zijn te treffen. Men zal daarmede echter voorzichtig moeten zijn en bovendien moeten het absolute, op zich zelf staande uitzonderingen zijn, wil men anders niet vastloopen. Zoo iets dient dus afzonderlijk te worden beoordeeld. Vast staat in ieder geval, dat de werking van dit systeem gunstig kan worden genoemd. Een polder, kan, ingevolge de tegenwoordige wet- geving, niet gedwongen worden tot zoodanige verbetering zijner wegen, dat ook voor het snelverkeer daarvan kan worden gebruik ge maakt. Zeer zeker is het de bedoeling intusschen, de wegen, die nu op het secundaire plan staan, te maken tot Provinciale wegen, doch eerst dienen zij te worden verbeterd en daar- na eerst kunnen zij worden overgedragen door betaling van een fixum vast te stellen, naar wat gemiddeld in de laatste 10 jaren aan een dergelijken weg is besteed. Voor Philippine echter is zulks niet aan te raden; gelukt het de gemeente 3600,hij elkaar te brengen, dan moet de gemeente het on derhoud aan zich houden. In de toekomst is averbrengmg bij de Provincie overigens zeker gewenscht, met uitzondering evenwel van Philippine. Met kracht willen Gedepu teerde Staten, indien hun voortel wordt aan- genomen, doorzetten, mede vooral met het oog op de werkverschaffing in tijden van werkloosheid. In de nog niet genoemde afdeeling verkla ren eenige leden het er mede eens te zijn, dat de Kamer van Koophandel redenen heeft om met een verzoekschrift bij Provinciale Staten aan te kloppen, teneinde te bevorderen, dat met de uitvoering van verbetering en aanleg van op het Provinciaal Wegenplan voorko- mende wegsgedeelten en in dit geval speciaal dat van Oostelijk naar Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen voortgang wordt gemaakt. De 25 die voor rekening komen van de on- houdsplichtigen staan daarbij in den weg. Naar het oordeel van andere leden, is het noodig, dat uit het Proviciaal wegenfonds zooveel meer wordt gevoteerd, dat de onder- houdsplichtigen nog slechts 15 zouden be- hoeven te betalen, teneinde hen daardoor n\wr aan te sporen. r?k meent een lid, dat de gemeenten zelf met voorstellen moeten komen. Een ander lid weer zou willen zien be- vorderd, dat de onderhoudsplichtigen, wat be treft de verbinding Oast-West Zeeuwsch- Vlaanderen, zich tot het Rijk zouden wen- den om bij uizonderimg van de 25 te wor den ontheven. Nog een ander lid doet opmerken, dat Sas van Gent onwillig is, omdat geene overeen- stemming kan worden bereikt aangaande het iverwijderen van een kromming in den weg. Overleg van de polderbesturen en de ge meenten heeft geen resultaat opgeleverd ten gevolge van de oanstandigheid, dat men niet bij machte is, te betalen. Weer een ander lid zegt van oordeel te zijn, dat er aan de uitvoering vanwoge Gedepu teerde Staten iets bapert, wanneer men be- denkt, dat van het wegenplan nog slechts een gedeelte werd uitgevoerd, terwijl in 1925, wat Walcheren betreft, veel vlugger tot stand is gekomen. Niet ten koste van de Provincie maar uit het wegenfonds zou meer dere toelage moeten worden gegeven, om zoodoende aan de bezwaren der onderhouds plichtigen tegemoet te komen. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wordt toegegeven, dat het in Zeeuwsch- Vlaanderen met de wegen niet gaat, zooals men v-erwacht had, dat echter in de overige deelen van Zeeland het veel beter gaat en in derdaad van de 280 K.M. reeds 75 K.M. gereed is, wat toch een beduidend ,stuk is. Daarbij mag evenwel nog word-en opgemerkt, dat wanneer het deel gereed komt, dat voor dit en het volgende jaar in het voornemen ligt, het uitgevoerde gedeelte het percentage nog zal verhoogen. Wanneer in 1925 de conjunc- tuur even ongunstig ware geweest; zou het met Walcheren zeker ook minder vlot zijn ge- gaan. Met Zeeuwsch-Vlaanderen werd meer- malen door hun College persoonlijk onderhan- deld. Gedeputeerde Staten hebben er be- zwaar tegen meer bij te dragen dan 50 uit het Wegenfonds en 25 uit de Provinciale geldmiddelen. Er is aan kasgeld thans slechts f 10.000. Door enkele leden wordt nog de wensche- lijkheid naar voren gebracht, teneinde wegs verbetering te bevorderen, zoo noodig een leening aan te gaan op langen termijn van aflossing. Vanwege Gedeputeerde Staten wordt er in dit verband op gewezen, dat het geld wordt gebruikt voor wegen in het algemeen. Komt er echter als gevolg van minder te verleenen subsidie aan armlastige krankzinnigen geld vrij, waardoor het fonds wordt gesterkt, dan kan wellicht worden onderzocht of een nieuwe regeling mogelijk is. Ook de rentelooze voor- sohotten voor verbetering van tertiaire wegen vorderen groote bedragen. Ten slotte nog geeft een lid in overweging, de belanghebbenden bijeen te roepen. Een hoogere toelage zou volgens dit lid moeten verplichten tot meerder onderhoud, opdat de 25 voor de onderhoudsplichtigen besten- digd blrjve. Voor beschikbare gelden zou noodig zgn een nieuwe berekening naar In- komsten en Uitgaven. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wordt er in verband hiermede op gewezen, dat hun College geen dwingende macht beziit. Zij zijn intusschen gaame bereid, besprekingen te voeren en verklaren, zoo noodig tegen een leening geen bezwaar te hebben. ONWEER AAN DE LUCHT, LOSBARSTINGEN MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Al zouden de zware electrische ontladingen die de radio-luisteraars bij het aansluiten van hunne toestellen kunnen bel-uisteren, en hun de toestellen weer doet afzetten, dit niet aan- toonen, dan zou reeds het zware gevoel, de drukkende, zwoAlende warmte waarin we nu reeds enkele dagen leven blijk geven, dat de atmosfeer zwaar met electriciteit is bezwan- gerd. Vooral plaatselijk zijn we er tot hier- toe goed van af gekomen. Het was Maandag een lieht buitje, -dat wel wat lang bleef han- gen, dat ook gepaard ging van zachten regeh gedurende korten trjd, doch he-t onweer be- perkte zich voorts tot dreiging uit de verte. In onze maaste omgeving ging, naar we vemamen het onweer zwaarder en is het ook met zwaren regenval gepaard gegaan. Ook gister was het een warme, zwoele dag, en beperkte alles zich tot enkele don-der- slagen in den avond en later een malsche regen. Niet overal in ons land liep het zoo katm af. Te Leiden ontlastte zich een ljevig onweer. Een 19-jarige jongeman, die in de omgeving aan 't visschen was en voor de bui een schuil- plaats wilde zoeken in een schuur werd op korten afstand van -die schuur door den blik- sem gedood. Te Gouda zette een hevige stortbui vele ,straten onder water en werden boomen door d-en bliksem getroffen. Te Driel in -de Betuwe werd de kapitale hofstede van Van Dijk getroffen en brandde af, waarbij de geheele inven-taris en 17 var- kens door de vlammen werden verteerd. Te Wagenberg bij, Breda sloeg de bliksem in de R. K. kerk waardoor het uurwerk werd beschadigd. Te Holten werden twee boerderijen getrof fen en door brand verwoest. Te Amhem ontlastte zich bij het onweer een cycloon, met wolkbreuk. Het zwembad geraakte daarbij van den wal los, hetiwelk een groote paniek onder de ongeveer 150 domes in de dames-afdeeling deed ontstaan. Door de badmeest-ers werden d-eze ajan den wal in veiligheid gebracht, voor -het overgroote deel ongekleed. Later konden ook de heeren zich langs de damesafdeeling naar den wal redden, de meesten zwemmende, amdereu afgehaald met roeibooten, waarmede ten slotte ook de kleeren uit de kleedkamer-s werden gehaald, zoodat men zich toen toonbaair kon kleeden, onder de daar staande rijwielenloods. Voorts sloeg de ibliksem langs den vlagge- stok in een bootenhuis waar een 25-tal per sonen, die op de rivier aan -het spelevaren waren geweest tegen het weer een schuil- Plaats hadden gezocht. De 26-jarige J. Alte- na, die onder de vlaggestok stond werd ge troffen en was niet meer tot bewustzijn te brengen. Viar -dames in zijn omgeving, die eveneens werden neergeslagen. Zij zijn naar het ziekenhuis overgebraeht, doch van slechts een hunner scheen de toestand emstig. Later meende men te kunnen constateeren, dat ook zij buiten gevaar was. AAN HET STILLE STRAND VERDRONKEN. Het 13jarige meisje, H. M., van den twee den Laakdwarsweg in Den Haag is Zondag- middag ongeveer 4 uur bij het baden te Sche- veningen aan het stille strand verdronken. Haar lijk werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. EEN JEUGDIG MILKMEN GEWOND. Vrijdag hadden groote legeroefeningen te Assen plaats, waaraan ook deelnam de lich- ting voor geoefenden. Bij deze oefening werd gebruik gemaakt van losse patronen, waarmede binnen de 15 meter niet mag worden gesohoten. Echter in het hevigst van het z.g. gevecht kwamen de soldaten dichter dan 15 meter bij elkaar, zon der dat de leiders er iets van zeiden. Een milicien werd gevaarlijk aan zijn gezicht ge- wond en bloedend naar het militair hospi- taal te Assen overgebraeht. Geneeskundige dienst was op het terrein geheel niet aanwe zig, meldt Het Volk. BROEDERTWIST. In de Jodenstraat te Venlo werd Maandag- nacht de ongehuwde 27jarige W. zonder eenige aanleiding, aangevallen door z(jn 33- jarigen broer W. Reeds een klap in zijn ge zicht en een snede aan zijn been, vervolgens werd hij met een mes in den rug gestoken, waarbij de longen werden geraakt. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overge braeht. Zijn toestand was zeer ernstig. De dader is gearresteerd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagavond omstreeks 6 uur zijn de ge- broeders Willem en Berend Middel, 19 en 16 jaar oud, afkomstig uit Zwolle, nabij Schoon- hoven, bij het zwemmen in de Lek verdron ken. Het waren kermisreizigers, die 's mor- gens van de Goudsche kermis waren gekomen. Het lijk van den jongsten jongen werd na een jialf uur dreggen opgehaald; dat van den oud- ,sten is nog niet gevonden. IN VOLLE VAART OP EEN VRACHT- WAGEN GEREDEN. Zaterdagavond is de 19jarige motorfiets- rijder Wolf uit Onstwedde (Gron.) op den weg tusschen Vlagtwedde en Wollinghuis in voile vaart op een voor hem rrjdenden vracht- wagen gereden. De jongeman was bijna on- middellijk dood. De duorijder, eveneens een jongeman uit Onstwedde, kreeg lichte kwetsuren. VLIEGONGELUIK OP SOESTERBERG. Dinsdagochtend om kwart v66r tien maakte de reserve-sergeant leerling-vlieger A. L. J. van Poeteren, een solovlucht met een S TV. Hij vloog laag op ongeveer tien meter hoogte, toen hij met de boomen in aanraking kwam, het linkerdeel van den vleugel brak er af en jiet toestel boorde zich met volloopenden mo tor in den grond. Het vloog daarna in brand en werd gebeel vernield. De dokters stelden toadien vast, dat sergt. Van Poeteren reeds dood moet zijn geweest toen het toestel in brand vloog. VALSCHE FIETSBELASTING- PLAATJES. Zaterdag is aan de politie te Haarlem mee- gedeeld, dat iemand in het bezit was van een valsch rijwielbelastingplaatje. Het bleek, dat jirj dit gekocht had voor 1,50 van P. C. W. te IJmuiden. In samenwerking met de recher- phe en de politie te IJmuiden, is toen in de woning van W. een onderzoek ingesteld en daar zijn enkele voorwerpen, dienende voor de vervaardiging van valsche fietsplaatjes, in beslag genomen. W. ontkende er iets van te weten, docb bij bad zelf op zrjn fiets ook een valsch plaatje. De man is in handen gesteld van de politie te IJmuiden. Tegen den man, die een valsch plaatje had gekocht, wetende, dat het nagemaakt was, werd proces-verbaal opgemaakt. ONTSNAPT EN WEER GEPAKT. Den 22jarigen metselaar J. B., die was ge arresteerd in verband met door hem gepleeg- de diefstallen van boeken, was het gelukt, (door den luohtkoker van zijn eel uit het poli- tiebureau te Leiden te ontsnappen. Op den rmmr van zijn eel had hij een relaas geschre- .ven, o.a. vermeldende, dat hij naar het buiten land zou gaan. Mede met de hulp van een politiehond werd de man echter twee uur later te zijnen huize aan de Vliet gepakt, waar hij zich onder den vloer had verstopt. Daar hij bij zgn vlucht van een muur gespron- gen was, had hij zich vrij emstig bezeerd. De politie heeft hem naar het politiebureau over gebraeht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2