1 (JEMEieDE BEEICHTEH. Van den Haag ende Hagenaars BOkOEELIJKEI STAND, MARKTBERICHT. ONEERVOL ONTSLAG GEMEENTE- VELDWACHTER. LOOP DER BEVOLKING. VERKOOPIN GEN, UITVOERINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. Bii de volgende gelegenheid zullen Burg, en Weth. derhalve met een gewijzigd voorstel voor den raad verschijmen. Aldus wordt be- al pTI Hiema komt ter sprake bet verzoekscbrift van de voetbalvereeniging „Oranje" om een subsidie van 200 voor inricbting van baar nieuw speelterrein. Burg, en Weth. stellen voor aan „Oranje een subsidie te geven van maximum 100 als er een eventueel te kort is, betgeen zal moe- ten blijken uit de over te leggen bewijs- stukken. De beeren Stouthamer en de Leux even- als in de vorige vergadering, doen zicb weer gennen als groote voorstanders van de voet- balsport. De beer IJsetoaert scbaart zicb ook aan de zijde der ibeide genoemde beeren, doch de beer Neeteson is sedert de laatst vergadering niet van standpunt veranderd. Hij is niet voor subsidie, te vinden in een tijd als deze en acbt deze sport is geenszins een gemeentebelang. Na gebouden stemming blijken de stemmen over bet voorstel te staken. Voor stemden de beeren Stoutbamer, de Leux en Usebaert, tegen de beeren Verschaf- fel, Marquinie en Neeteson, zoodat deze aan- gelegenheid in de volgende vergadering voor de derde maal aan de orde zal zijn. Het verzoekscbrift van mevr. de wed. W. Nevejan om gemeentegrond in erfpacbt aan de Stationsstraat en om vergunning tot af- wijking van de bepalingen vervat in art. 7 der Bouwverordening wordt zonder hoofde- lijke stemming aangenomen. By punt 8: Vaststelling van bet ambtena- ren-reglement in de gemeente, ontspint zicb een gedacbtenwisseling tusscben den beer de Leux eener- en de beeren Verscbaffel, Neete son, Marquinie en de Voorzitter anderzijds, omtrent de bepaling vastgelegd in art. 16 alinea 8, waarin sprake is van bet geven van veriotf aan gemeenteambtenaren in geval van overlijden van familieleden. De beer de Leux wil bij overlijiden van ouders of kinderen, bebuwd-, stief- of pleeg- kinderen 3 dagen verlof toegestaan zien. Tn ondere gevallen 1 dag. Bp bet maken van een reis tot bet brjwonen eener begrafenis 3 dagen. De beer Verscbaffel acbt bet gewenscht de beoordeeling in dergelijke omstandigbeden aan Burg, en Wetb. over te laten. Docb de beeren de Leux en Stoutbamer wenscben bet recbt van de ambtenaren in een behoorlijk geformuleerde bepaling vast te leggen. Aldus wordt besloten. Op bet verzoekscbrift van G. van den Heme! om verbooging van jaarwedde als amb- tenaar ter gemeente-secretarie wordt op voorstel van Burg, en Wetb. besloten dit safaris met ingang van 1 Juli 1931 te bren- gen op /1200, met 3 periodieke jaarlijkscbe verboogingen van 100 tot een maximum van 1500. De eerste jaarlijkscbe verbooging zal ingaan 1 Januari 1933. Als tiende punt op de agenda komt ter sprake een verzoekscbrift van T. Huisman en anderen, om een jaarlijkscbe bijdrage van 600 tot aanschaffing en exploitatie van een bad- en zweminrichting in de gemeente. Na toelicbting van bet voorstel door den Voorzitter, waaruit blijkt, dat dit verzoek bij bet college van Burg, en Wetb. een zeer goed ontbaal beeft gevonden, wordt bet voorstel aangenomen. Wanneer het Sassche publiek zicb derhalve niet onbetuigd laat en zijh medewerking ver- leent om de ontbrekende 600, die voor de exploitatie jaarlijks noodig zrjn bij elkander te brengen, zal de gemeente in den loop van het volgend jaar een nuttige instelling, ten bate van de volksgezondheid rijker worden. Ann de orde komt nu een voorstel van het raadslid J. de Leux tot wrjziging der belas ting naar de eerste twee grondslagen der wet op de personeele belasting. De bedoeling van dit voorstel is om de beide grondslagen van de personeele belas ting: huurwaarde en mobilair zoodanig te wpzigen, dat de gemeente in de vierde klasse ondergebracht wordt. Het resultant zou zijn, dat voor wat Sas van Gent betreft 220 gezinnen buiten deze belasting zouden komen te vallen, waardoor het aantal opcenten op deze belasting voor het overige gedeelte der bevolking van 50 op 100 zou gebracht worden. De Voorzitter verklaart dat dit voorstel bij Burg, en Weth. geen instemming heeft kun- nen vinden. Wei zou het college zich kunnen verklaren voor verhooging van bet aantal opcenten van 50 op 100, daar er geld voor de werkloozen moet gevonden worden, doch bp adviseert om het eerste punt niet aan te nemen. De heeren Stouthamer en XJsebaert vinden deze aangelegenheid zeer gewichtig, doch zou den ze toch eerst eens nader wilen bestudee- ren. De Voorzitter adviseert daarom om de za&k aan te bouden, en bij het bebandelen van de begrooting ter sprake te brengen. De beer De Leux trekt zpn voorstel In en hoopt dat Burg, en Weth. te zijner tpd met voorstellen zullen komen om de arbeiders niet zwaarder te belasten. Voorstel 12: Wrjziging der gemeentebegroo- ting voor 1931, wordt zonder stemming aan genomen. Nadat de officieele agenda afgehandeld Is, deelt de Voorzitter mede, dat een schrpven is bmnengekomen van den vleescbkeurings- dienst, om een gebouwtje op te trekken, dat dienen moet als slacht- en keuringsplaats. Volgens Burg, en Wetb. zal dit miniatuur slachthuis ongeveer 1800 gaan kosten. De beer Neeteson merkt op, dat hierover niet veel te praten zal zpn, aangezien de wet daartoe verplicht. De maatregel wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van de bp een vorige ge- legenbeid gestelde vraag door den heer De Leux of B. en W. niet van oordeel zijn dat bp levering van zaken voor de gemeente het wenschelpk is deze publiek aan te besteden, antwoordt de voorzitter, dat zulks zooveel mogelijk gebeurt, doch dat de practpk bewe- zen heeft, dat onderhandsche aanbesteding in den regel voordeeliger uitkomt. Als voorbeeld geeft hp bet geval waurbij voor rioleeringsbuizen 13 gevraagd werd, terwpl de onderhandsche aankoop slechts op 8,19 per stuk te staan kwam. Waarom mogen de lieden uit de Zandstraat met meer aan de gemeente werken, vraagt de beer De Leux verder. B. en W. hebben besloten om degenen, die bp de boeren kunnen gaan vlas trekken en 3,50 per dag daarmee kunnen verdienen, te ontslaan, geeft de voorzitter ten antwoord. Bij onderzoek is gebleken dat niemand zich bij de boeren had aangemeld. Naar uit ver- trouwbare bron gebleken is, hebben de be- trokkenen medegedeeld, dat het bp de werk- verschaffing beter was aangezien ze daar niet zoo bard behoefden te werken, voegt de voorzitter er aan toe. Nader is uit een onderzoek aan den dag ge- komen dat bp de boeren 53 Hollandsche en Belgische werkkrachten aan het werk n. Geen enkele werklooze had zich aan gemeld om werk te vragen. De heer De Leux meende dat de landbou- wem zicb tot de arbeidsbeurs moesten richten om werkkrachten te krijgen. Hoe komt het vraagt de heer De Leux, dat deize vergadering om 10 uur voormiddag is belegd, terwijl toch ande-rs steeds 's avonds vergaderd wordt. En ligt het in de bedoeling van den Voorzitter de vergadering in de toe- komst zelfs op verschillende uren van den dag te ibeleggen, zooals hij van terzijlde ver- nomen heeft; dan hoopt hp, dat een ander college van Burg, en Weth. komt, dat meer democratisehe neigingen heeft. De heer De Leux is persoonlpk bij mij ge- weest om over die zaak te spreken, ant woordt de Voorzitter. Hp weet genoegzaam de reden, waarom dit gebeurt is en vindt bet daarom in 't geheel niet fair nu daarop nog eens in't openbaar op terug te komen. Boven- dien is het slot van zijn gezegde beleedigend voor de beeren wetbouders. De heer Neeteson deelt mee, dat de beer IJsebaert reeds eenige malen niet in de ge- legenbeid was 's avonds de vergadering bij te wonen en dit ook een der redenen is ge- weest, waarom veranderd is. Hp vindt het overigens een zeer verkeerde tactiek van den heer De Leiux om met dr-eigementen voor den dag te komen. De beer De Deux antwoordt daarop, dat hp bp deze gelegenheid wel is waar in staat is geweest de vergadering bij te wonen, docb niet de zekerbeid beeft, dat bp in 't vervolg de vergaderingen anders dan 's avonds zou kunnen bpwonen. De beer Stouthamer meent den Voorzitter toch den wenk te mogen geven de vergade ringen 's avonds te houden. Daama wordt de vergadering gesloten. Mocht men gezien het ongewone uur, waar op deze vergadering belegd was, de gevolg- trekking willen maken, dat de belangstelling minder groot was dan onder de gewone ge- bruikelpke omstandigheden, dan heeft men bet mis. De publieke tribune was ook ditmaal stampvol. Velen waren zelfs per fiets toege- stroomd om van hun medeleven met de ge- meentelpke buisbouding getuigenis af te leggen. Was het de voetbal-, de badbuis-, de konpnen-, geiten- of bokkenkwestie, die de gemoederen in foeweging gebracht badden, of misschien het vooruitzicht een woordduel tusscben de vroeden over de belasting- of de werkloozenkwestie te mogen meemaken, - wij kunnen het niet zeggen. Bp zoo'n toeloop zal bet ons evenwel niet verwonderen «1« er vandaag of morgen een stem opgaat, dat de raadszaal eerlang te klein, de publieke tribune te bekrompen, het comfort te ongeriefelpk is en zich den drang naar een nieuw stadhuis meer en meer zal doen gevoelen. Arm kapitool, dat zelfs geen genade kan vinden in veler oogen. Boven uw grps torentje bangt nu al de onheil- spellende voorspelling van bet ,,dilendi" g^. schreven. OUDE MAN OV Lit RED EN. Zaterdagmorgen is de 80jarige J. Geradts, wonende te Maasniel, nabp Asselt, toen bij op den weg te links hield, door een auto gegre- pen en vrpwel op slag gedood. De wagen is in beslag genomen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. De beer Th. B., koster der Geref. kerk te Heerenveen, die per fiets achter een auto aanreed, is door een van den tegenoverge- stelden kant komende auto aangereden. Hp is eenige uren later overleden. KAN KOFFIE OMGETROKKEN. Toen bet 7jarig docbtertje van den heer A. van G. te Sprundel met een kindje van enkele maanden op haar schoot zat, trok de kleine een kan heete koffie om, met het noodlottig gevolg, dat beide kinderen deerlpke brand- wonden opliepen. Vooral de toestand van de zuigeling is zorgwekkend. De commissaris der Koningin in de provin- cie Drente beeft met ingang van 1 Augustus oneervol ontslag verleend aan Y. B., den zicb thans in arrest bevindenden geschorsten ge- meenteveldwachter te Smilde, die zicb schul- dig beeft gemaakt aan verduistering van ge- meente-gelden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zaterdagmorgen om vpf uur is een auto, komende van Grppskerk, waarin zicb bevon- den de heeren H. P. Vogelzang en een kelner beiden wonende te Marum, die in Grppskerk op een feestje waren geweest, op den terug- weg naar huis onder Kornhom, vermoedelpk door oververmoeidheid van den heer Vogel zang, die chauffeerde, tegen een boom gebotst en vervolgens tegen een anderen boom. De heer Vogelzang, die ruim 20 jaar is en gehuwd vloog door de voorruit met het gevolg, dat zijn hoofd vrpwel werd afgesneden. De onge- lukkige was onmiddellpk dood. De inzittende kellner bleef ongedeerd. De auto is totaal ver- nield. „De tpden". Zwarte stippen en lichtpunten. Ons marktleven. Ongure elementen. In nieuw gewaad. Psychologisch is 't stelldg niet onverklaar- baar, dat tegenwoordig ook optimistiscb- gestemde menschen zwaartibend, zwart- kijkerig worden. Nogmaals wil ik het woord citeeren, dat Fritz Reuter in zijn „011e Kamellen" den grijzen Mozes op de lippen bracht, toen deze zpn zoon David (in 1848) den raad gaf om z'n baard te laten groeien. ,,De tijiden zpn eraaar!" waarschuwde Mozes. Dit vermanende woord is ook nu van pas. Nauwelpks had Hoovers ,,moratorium-trou vaille" ons was opgelucht en bemoedigd, of uit Duitschland kwamen de jobstijdingen over krakende Banken, over paniekstemming bp hen, die gelden hadden gedeponeerd in be waring, dewelke zp! thans, in wilde angst- stemming kwamen opvorderen. Die berichten deden mp weer denken aan de eerste Augustus-dagen van 1914, toen de wereldbrand uitbarstte, welke alles-en-nog- wat op z'n kop zette. En waarvan wp alien thans, zeventier jaar later, de na- weeen aan den lijve nog gevoelen. Ik zie nog die lange, lange file van wachtenden bij bet gebouw van de Nederlandsche Bank, agentschap in het Noordeinde, waar men bankpapier voor goud of zilver wenschte te ruilen. 't Was een onzinnig dwaalbegrip, dat plots opgekomen, ontembare wantrouwen in de soliditeit, solvabiliteit van Vader Staat of de Nederlandsche Bank. Waarop die angst- slemrning berustte wist feitelijk geen mensch te zeggen. De toch eenvoudige w-aarbeid, dat men bet algemeen belang, dus: ten slotte toch ook daarmee bet persoonlijke, er on- scbeidbaar aan verknocht, allerminst door zulk optreden diende, bevorderde, zij kon ,,geen herberg vinden". Wat immers met de arme Waarbeid zoo dikwpls 't geval is. Maar bet menscbelijk egoisme openbaart zich bij zulke gelegenbeden wel in zijn felste vormen, Ook toen in 1914 werd (herinnert men zich) „gemompeld" over een af te kondigen moratorium met betrekking tot belasting- en andere schulden. Minister Treub was gelukkig verstandig genoeig, geen oogenblik te overwegen zelfs, of in de richting van scborsing der betaling- plicbten iets behoorde gedaan te worden. Welk een teleurstelling was die weigering voor zoovelen, die reeds gevlast hadden op het gelukje voor een poos met-goed-fatsoen en krachtens Regeerings-besluit officieele en officieuse „:beertjes" op een zeer behoorlijken af stand te kunnen bouden!En in hoevele gevallen wordt ook thans de malaise en crisis in dit Haagje als allerwelkomst uitvluchtje gebruikt om geld, portefeuibe of beurs te ,,'beveiligen" tegen rechtmatige vorderingen? Onderschatten mag men allerminst den emst der wereld-situatie van 't oogenblik, ook voor ons land. Door onbekookte eischen, door optreden, betwelk absoluut geen rekening boudt met den edsch van het algemeen belang opent men stellig niet den weg, leidend naar verbetering, eventueel red ding. Men behoeft de „donderkoppen" waar van 't nu in figuurlpken fen in letterlijken zin wemelt niet uit het oog te verliezen en kan toch oog hebben voor de „lichtpunten". Hier- onder reken ik zeker niet in de laatste plaats: de mooie energie, waarmee men onmiddellpk na den noodlottigen brand te Vincennes aan bet werk van den wederopbouw begon. Ook bier toonde zich de sympathie voor die geest- kracht met de goede, vruchtbare daad. En velen mpner stadgenooten nemen daaraan deel. Ondanks den nood der tpden wordt hier ook in stilte veel geofferd om nood en zorgen eenigszins te stelpen. De publieke verkoop van rosetjes, vlaggetjes e.z.m. ten bate van bleekneusjes, t.b.c-bestrijding, Roode Kruis etc., wordt wel-eens lastig. Onder de vrp- williige verkoopsters heeft men ook wel iet- wat-opdringerige figuren. En de meesten van haar mogen dan bestuurd worden door liefde voor het goede doel, de zucht om elkander te overtroeven bp de telling na de collecte zal ook wel hier en daar een rolletje spelen, zeker!En intusscben kom ik tot de droeve ontdekking hoe ik-zelf, ondanks al mijn toomen over wantrouwen en zwart- kij'ker'tj, slachtoffer ben geworden van deze bedenkelpke mentaliteit. Dat de tij-ds-omstandigbeden beelemaal geen inivloed hebben ook op de Schevening- scbe season-cijfers, ik zou 't niet durven verkondigen. Ondanks bet rekening bouden wat de tarieven betreft, met de ver- minderde economische draagkracbt van het publiek is de toeloop toch veel geringer. Niet bij het veroveren van gratis-zitjes op de strand-vlakte of de gemeente-lijke banken. En stellig niet waar men kosteloos iets te smullen krijgt. Dan zpn ook van-je-deftigste Haagsche menscbjes er als de kippen bij! In een rieten strandstoel voor een kleinigheid naar de zee zitten turen, hoogstens zicb een versnapering aanschaffen bp rondkuieren- den venter, dat gaat nog. Overigens doet de noodgedwongen generale bezuiniging zich inderdaad overal gelden. Dat er in Bad-Scheveningen nu lets wordt aanschouwd als een generale vlucht van vreemdelingen, inzonderheid Duitschers, vanwege de Beurs- en Banken-misfere, 't is een puur verzinsel. Er zullen wel gevallen voorkomen, waarbp menschen him vacantie moeten bekorten, zelfs afbreken van wege het geld, zijh tot dusver nog uitzonde- ringen. Ik herhaal: het teweegbrengen van paniekstemming is een ellendig gedoe. De wezenlijke situatie is al verontrustend genoeg. Haar door een vergroot-glas te bezien of laten ibekijken is er vlak-naast, zooals men tegenwoordig graag zegt. In de bladen zijn kiekjes gepuhliceerd van een etalage-wedstrijd der Haagsche markt- kooplieden, die zich met hand en tand ver- zetten tegen plannen tot het verplaatsen van de oude markt naar een nieuwe wpk van het zich met groote snelheid uitbreidend Groot- Den Haag. De Groote Markt, namelpk: het plein van dien naam, was oorspronkelpk de bakermat van ons marktleven. Quantum mutatis ab illo! Welk eene metamorphose heeft zij in den loop des tpds ondergaan, die markt! Ik zou niet durven beweren, dat die publie ke verkooperij van een halve eeuw terug een tconeel te zien en te hooren gaf van: ver- kwikkenue harmonie, bekorende reinheid, ook wat de waren betreft welke er waren uit- gestald. In den woeligen Zaterdagavond van vpftig jaar, en in nog verder liggend verleden, gelipk ik 't heb gezien, werd de Haagsche markt verlicht door druipende olie-lampen, fakkels en flambouwen, kaarsen en nog andere mid- delen tot het verdrpven van de nachtelpke duistemis. Men zag er lieden, die smulden van augurken, haringen en verdere delicates sen, ze opdiepend, met ongewasschen vingers uit de azpn-tobbe. Zoodat bacteriologisch onderzoek van dat vocht aan bet eind der Zaterdagsche smulpartp tot pzingwekkende resultaten zou hebben geledd. De controle op deugdelpkheid en bygienlscbe zuiverheid der marktwaren was in dien tpd bijzonder slap. Die oude markt vertoonde een „pannetje". 't Was er een helsch rumoer. Boven alien en alles uit trachtte de man, die naast een doek stond, waarop in diverse tafereelen waren ,,geschilderd" de episoden van een of ander gruwzaam moord-geval, zich hoorbaar te maken. Hoe duidelijk zie ik nu weer met oog van herinnering v66r mp dat laatste tafereel: de moordenaar op bet schavot. Met afgehouwen hoofd, temidden van pselipke klodders, ibloedroode verf. Voor twee of drie centjes kon men dan een papier koopen, be- drukt met een vers, dat niemand ,,met droge oogen" kon lezen. Op zeker oogenblik ver- scheen dan op het woelige marktplein een meneer, met zwarte jas, witte das en hooge hoed. Hij posteerde zich op een stoepje of andere verhevenheid, vluchtheuvels waren er nog niet, en begon de menlgte toe te spreken. Met echten, galmenden preektoon van ouderwetsch karakter. Die meneer, een soort van Savonarola, vermaande tot godvruoht, ingetogenbeid, bet leven naar God's wil en voorschrift. Hp was de brave, nobele heer Esser, de werkelijk-vrome calvinist uit die dagen. Er was voor hem grooten moed noodig om zijn prediking te houden temidden van zulk een mengelmoes. Hij deed 't, vergete men niet, in den tpd, toende allereerste Drankwet nog moest geboren worden. Openibare dronken- sohap nog niet door ,,den sterken arm" kon worden bereikt. Ik beboef hier immers geen woord bp te voegen. Wijlen ds. Esser heeft heel wat ruwe, ook liederlijke schimpscheuten moeten verduren. Hij deed 't met de courage, de zelfopoffering van een apostel en beeft ook wel de voldoening gesmaakt, dat zich soms een kringetje om hem vormde van menschen, die werkellijlk onder den invloed van zijn be- zielend woord kwamen. En dan het gespuis, dat den grijsaard wilde sarren, soms met walgelpke projectielen bekogelen, van de markt-vlakte verjoeg. Wijlen Esser behoort al sinds vele jaren niet meer tot de levenden. Ik durf betwijfe- len, of, kon hp nog zijn prediking doen, zelfs deze uiterst- kordate man in de Zaterdag- avondscbe omgeving van Prinsegraeht c.a., waar nu de Haagsche markt ook wordt ge bouden, zou wenscben op te treden!... Want thans doen er zich elementen gelden, waar men vpftig jaar terug nog geen begrip van bad. En die, vooral waar bolsjewistische in- vloeden voortwoekeren of wat daaronder wil begrepen worden uit de sfeer der criminali- teit, de waakzaamheid der stille dienders, zoo als de recherche nog altpd wel wordt aan- geduid, dagelijks het uiterste vergen. De Haagsche markt heeft veel van baar pittoresk karakter verloren. Er is nu elec- triscb licht. De kramen zien er over bet algemeen keurig uit. Nogmaals: bet toezicht op gebalte en reinheid der eet- en drinkwaren is zeer verscherpt. Ik stipte bierboven aan, dat er fetalage-wedstrpden worden gebouden. De kooplieden vormden een vereeniging, met Bestuur, statuten, en-zoo-meer. Bij een markt-jubileum hebben beeren bestuurders onlangs keurige receptie gehouden. 't Was er tip-top! En toch komt er bij! het terugdenken aan dat ,,pannetje" van vroeger een sentiment van weemoedig terugverlangen in mp op. Wat, durf ik haast wedden, mede 't geval zal wezen bij sommige andere, oude, grijze Hage naars, die het Hofstadje van voorheen hebben meegemaakt. COOPKRATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 31 Juli 1931. Kruisbessen 4 tot 9 ct. per K.G.; Princesse- boonen 5 tot 10 ct. per K.G.; Tomaten 12 tot 17 ct. per K.G.; Zwarte bessen 11 ct. per K.G.; Oranjepruimen 23 tot 25 ct. per K.G.; Madeleinen 13 tot 22 ct. per K.G.; Bloem- kool 2 tot 9 ct. per K.G.; Early Vic toria 10 tot 14 ct. per K.G.Ooms- kinderen 16 tot 23 ct. per K.G.; Aard- appelen 2 tot 3,10 per 100 K.G.Sa- voye kool 5 ct. per stuk; Komkommers 1 tot 4 ct. per stuk; Witte kool 3 tot 4 ct. per stuk; Roode Suikerp 5 tot 14 ct. per stuk; Marbe- lanen 13 ct. per K.G.; Frambozen 12 ct. per pond; Abrikozen 7 ct. per stuk; Okkelanen 21 ct. per K.G.; Roode bessen 5 tot 6 ct. per K.G.; Uien 6 ct. per K.G.; Gladiolen 11 ct. per bos; Meloenen 40 ct. per stuk; Perziken 11 ct per stuk; Roode kool 5 ct. per stuk. Een dosli Foster's Maagpillen s avonds bi) het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. i (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelljlks-aangiften. 27 Juli. Mattheus Vroegop, oud 24 j., jm. en Pietemella de Zwarte, oud 23 j., jd. 30 Juli. Rocus Bieter van de Velde, oud 27 j., jm. en Anna de Blaap, oud 23 j., jd. 31 Juli. Leunis van Lange- velde, oud 22 j., jm. en en Maria de Groote, oud 22 j., jd. 31 Juli. Cornells Groot, oud 54 j., weduwn. en Johanna Suzanna Kouwijzer, oud 39 j., jd. Hjuwelijks-voltrekkingen. 30 Juli. Teunis Smit, oud 24 j., jm. en Pietemella Adriana van Driel, oud 22 j., jd. Geboorten. 25 Juli. Pieter Willem, z. van Johannes Jacobus de Zeeuw en van Johanna Romeijn. 28 Juli. Krina Maria, d. van Gee- rard Scbrier en van Bertina Marie Koch. 30 Juli. Job, z. van Comelis van der Have en van Jacomina Verschelling. 31 Juli. Neeltje, d. van Frederik Dekker en van Pietemella Dekker. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zicb in deze gemeente gevestigd: E. A .Moggrfe, zonder beroep, Noordstraat 4, van Pamel (B.). Tb. E. F. van Hauwe, zonder beroep, Korte Kerkstraat 19, van Asten. O. Capel, electricien, Donze-Visserstraat 9, van Duitschland (amibtshalve). M. F. LeunisBeun, zonder beroep, Lange Kerkstraat 29, van St. Kruis. A. Jansen, fabrieksarbeider, Oostkade 33, Sluiskil, van Zaamslag. P. G. v. d. Lindev. Ovenbeeke, zonder beroep, Noordstraat 80, van Koudekerke. J. A. de Jong, timmerman, Veldstraat 27, Sluiskil, van Westdorpe. J. F. G. M. de Meijer, zonder beroep, West- kolkstraat 22, van Merxem (B.). A. A. A. Vanrumste, zonder beroep, N. Kerkstraat 16, Sluiskil, van Lokeren (B.). J. de Koeijer, zonder beroep, O 165, van Zaamslag. M. W. van Aard, leurder, Kerkhoflaan 39, van Bel-gie (ambtshalve). Vertrokken: M. HelleputteHofman, zonder beroep, Dijkstraat 69 naar Gent (B.). A. M. Verlinde, zonder beroep, Van Steen- bergenlaan 43, naar Amsterdam. P. E. v. d. EijkEijlders, zonder beroep, Axelschestraat 26, naar Amsterdam. A. J. v. Dixhoom, ambtenaar P.Z.E.M., Steenkamplaan 31, naar Zierikzee. J. Ch. Scheele, zonder beroep, Lange Kerk straat 66, naar Domburg. I. A. Littooij, bouiwk. teekenaar, Schelde- kade 51, naar Waddinxveen. G. F. Dudziak, timmerman, Kanaalweg 76, Sluiskil, naar Duitschland (ambtshalve). S. H. Perlstein, mecanicien, Kanaalweg 108, Sluiskil, naar Duitschland (ambtshalve). J. Stiener, kopersmid, Benedenweg 21, Sluiskil, naar Duitschland (ambtshalve). E. Wagner, monteur, Benedenweg 21, Sluis kil, naar Duitschland (ambtshalve). B. Keller, alotenmaker, N. Kerkstraat 32, Sluiskil, naar Zwitserland (amtbshalve). W. Kung, monteur, N. Kerkstraat 32, Sluis kil, naar Zwitserland (ambtshalve). A. J. Steketee, bankwerker, Dr. Buijze- straat 6, naar Ierseke. J. G. Jordann, monteur, Veldstraat 14, Sluiskil, naar Duitschland (ambtshalve). E. D. Scheele, bakker, Noordstraat 41, naar Den Haag. L. A. Willemsen, zonder, Dekkerstraat 22, naar Aalst (Belgie). A. J. Drabbe, dienstbode, Tholensstraat 28, naar Den Haag. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ingez. Med.) 5 Aug. TER NEUZEN. Aanbesteding afbreken en opruimen van een woning. Bouwkundige J. Deij CJjzn. 5 tot 10 Aug. AXEL. Huisvlijttentoonstelling en winkel- show. 7 Aug. SLUISKIL. Aanbesteding bouwen van een woonhuis. Architect De Bruijne. 8 Aug. TER NEUZEN. Aanbesteding verbouwen van bet ibestaande Scboolgebouw. Bouwkun dige J. Derj C.Lzn. HOEK. Veiling huis met schuurtje en meubilaire goederen. Notaris Callenfels. OOSTBURG. Aanbesteding bouwen kerk. Bouwkundige S. A. Cuveljfe. Rotterdam, 3 Aug. 1931. VEEMARKT. Aangevoerd werden 413 vette runderen, 316 vette- en graskalveren, 690 schapen en 1am- meren en 1360 varkens. Rrmderen aanvoer tamelijk, bandel stug, kalveren tamelijk, bandel stroef. Schapen redelijken bandel, varkens aanvoer minder, vluggen bandel. De noteering was als volgt Koeien le fcw. 0,961, 2e kw. 0,80 /0,90, 3e kw. /0,660,76; Kalveren le kw. 1,20—/1,30, 2e kw. 0,80—/0,95, 3e kw. 0,65—/ 0,79; Schapen le kw. 0,60—/0,73, 2e kw. 0,55—/0,60, 3e kw. 0,40—/0,45; Lammeren /0,801,05; Varkens le kw. 0,46—/0,49, 2e kw. 0,40—/0,45, 3e kw. /0,350,40; export 0,43—/0,48. FUNE ZADEN. Karwijzaad /18/19; Koolzaad 1012. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigenheimers 3,504; Briel- sche Eigenheimers 45Blauwpitten 4 6; Blauwe Eigenheimers 56; Eerste- lingen 46; Westl. ronde 68; Lange 57Kleine /5—/6. Aanvoer redelijk, vraag kalm. VLAS. Aangevoerd: Holl.Geel 3500 K.G. /0,55 -/ 0,60. Van Sluiskil: 31 Juli. Eng. s.s. GATWICK, 810, ledig, Blyth. Voor Gent: 31 Juli. Eng. s.s. CORLAND, 2001, kolen, New-Castle; Eng. s.s. OAKFORD, 259, ledig, Londen; Belg. s.s. MARCEL, 841, ledig, Plymouth; Duitsch s.s. E. RUSS, 572, bout, Trangsund; Eng. s.s. CARRICHMORE, 269, ledig, Goole; Lett. s.s. EVERITA, 2409, bout, Riga; Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Antwerp en. 1 Aug. Eng. s.s. BELVEDER, 416, ledig, Rouaan; Eng. s.s. MOORFOOT, 1077, gem., Amtwerpen; NoorsGh s.s. BOR, 552, steen, Oslo; Eng. sa. THE VICEROY, 405, ledig, Londen; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ledig, Londen; Eng. s.s. SHEAF CREST, 1617, kolen, New-Castle; Eng. s.s. SARNIA, 323, ledig, Londen; Duitsch s.s. REINHART L. M.. RUSS, 870, houit, Hemosand. Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen; Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen; Eng. s.s. HEBBLE, 425, stukg., Goole. Van Gent: 31 JuM. Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Belfast; Zweedsch s.s. DAGFRID, 518, phosphaat, Norkopiing; Amer. s.s. SUN DANCE, 3181, stukg., R'dam; Eng. s.s. JEL- LICOE ROSE, 609, kolen, Havre; Eng. s.s. BURNHOPE, 2383, ledig, New-Castle; Eng. s.s. LAHEWOOD, 252, kolen, Brest; Eng. s.s. ISABELETTA, 157, ledig, Antwerpen. 1 Aug. Zweedsch s.s. STINA, 730, ledig, Brussel; Franscb s.s. GALLIUM, 880, ijzer, Port Talbot; Duitsch s.s. CLUCHAUF, 609, ijzer, Gdynia; Eng. s.s. CORLAND, 2001, led., Tyne; Duitsch s.s. MAGDALEN A REITH, 1305, ledig, Leningrad; Elng. s.s. OAKFORD, 259, kolen, Rouaan; Eng. s.s. ESTON, 806, ijzer, Grangemouth; Duitsch s.s. STEIN- BURG, 724, ledig, R'dam; Eng. s.s. CRICH- TOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. SPHENE, 413, ijzer, Londen; Eng. s.s. YORK, 451, stuk- goed, Hull; Eng. s.s. EQUITY, 426, stukg., Goole. 2 Aug. Eng. s.s. DUNSTANBURG, 476, stukg., New-Castle; Eng. s.s. DENNIS ROSE, 946, ijzer, Newport; Eng. s.s. MOORFOOT, 1077, stukg., Grangemouth; Belg. s.s. MAR CEL, 841, ijzer, Boness; Spaansch s.s. CILUR- NUM, 1845, ledig, Liverpool; Eng. s.s. FAL CON, 738, stukg., Londen; Panama, s.s. AN TON, 59, ledig, Hull; Eng. s.s. VIRGILIA, 3415, ledig, Philadelphia; Belg. s.s. ADOLPHE URBAN, 309, ijzer, Goole. s.s. MAGDALENA te Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN te Ter Neuzen. Amsterdam, 3 Aug. 1931. Bieden Laten Londen 12.03% 12,05% Berlijn 58,70 58,90 Parijs 9,70 9,75 Brussel 34,60 34,64 Weenen (100 sh.) 34,75 34,90 Vreemd Bankpapier. Duitsch 58,50 59,— Franscb 9,70 9,75 Belgisch 34,50 34,75 Oostenrijksoh M O 0 34,70 35,10 voorm. nam. Dinsdag 4 Aug. 5.02 5.18 Woensdag 5 5.36 5.55 Donderdag 6 6.15 6.35 Vrijdag 7 6.58 7.27 Zaterdag 8 7.58 8.35 Zondag 9 9.14 9,55 Maandag 10 10.36 11.13

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3