Hierop letten! 8 P 0 E X. LANDB0EW BERICHTEH. TER NEUZEN, 29 Juli 1931. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. PRO VIN CI A LE STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. 3Pdeders en tabletten zijn alleen echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal ap, want dit alleen garandeert U de echtheid. (Ingez. Med.) van Duitschland zelf betere middelen moeten aanwijzen. Dit vereenvoudigt de positie der regeering aanzienlijk; maar bet maakt die positie daarom tocb nog allerminst eenvou- dig. De verantwoordelrjkheden, waarvoor Dr. Briining staat, zijn buitengewoon zwaar. I Z5j worden nog verzwaard door de omstandig- dat bij zijn maatregelen biji noodveror- dening, dus zonder medewerking van consti- tutioneele factoren buiten het cabinet, moet afkomligen. De regeering zal moeten zorgen, dat deze -week de liquiditeit der spaarbanken aanzien lijk grooter wordt. Want iederen dag, dat de stre naming van bet geldverkeer langer duurt, wordt de toestand gespannener, wordt de beboefte aan geld nijpender gevoeld. Zeer Bicker beeft men reeds verliebting kunnen brengen in het geldverkeer; maar wij geloo- ven niet, dat die verbeteringen opwegen tegen het toenemen van den druk door het lang voortduren der nijpende omstandigheden. Deze week moet er heel wat gebeuren. Anders zal de toestand in Duitschland in snel tempo gevaarlijk worden. De Dondensche Zondagspers meende bijzon- der drasUsche, om met te zeggen revolution- naire maatregeln te kunnen aankondigen. Dr. Hermann Scbmitz. de directeur-generaal van de I. G. Farben, is volgens die bericbten de man, die als dictator bet financieele leven van i Duitschland onder zijn zeer krachtige voogdij aan een paardenkuur zou onderwerpen. Scbmitz zou daartoe slechts bereid zijn als bij ©en positie kreeg in het cabinet, waar voor men hem dan de onbeheerde portefeuille van oeconomische zaken ter beschikking zou .stellen. AHerlei punten in deze voorstelling zijn zoozeer overdreiven, dat wij van bet geheel slechts melding maken als een kras voorbeeld, welke verwachtingen thans ten opzichte van Duitschland kunnen worden uitgesproken, xonder dat zij te dwaas zijn om er aandacht aan te schenken. Dit is m ieder geval zeker, dat er deze week belangrijke dingen moeten gebeuren; en dat wij, als zij uitblijven of verkeerd zouden uitvallen, weer een week later met bijzonder angstige spanning de dingen in Duitschland :zouden moeten gaan aanzien. Terwijl te Berlijn op het oogenblik zoo alles ■op het spel staat, zijn daar de eerste ministers van Groot Brittannie en de Vereenigde Sta ten, benevens de Britsche minister van bui- tenlandscihe zaken op bezoek. Het teekent wel heel erg de verandering der intematio- nale betrekkingen in bet laatste decennium, dat de staatslieden van eernige groote mo- gendheid, omdat men zich daar in nijpende moeilijkheden bevindt. Want dat beteekent het bezoek to^ch feitelijk. De oude opvattin- gen van prestige, die zooveel kwaad hebben veroorzaakt en zooveel nuttigs hebben ver- hinderd, moeten wel grondig geweken zijn, •voor deze vorm van ze,er persoonlijke be- moeienis mogelijk was. Hoezeer wij de reis der Angelsaksische staatslieden naar Duitschland dus ook moeten waardeeren, veel hoop dat zij onmiddellijke uitwerking heeft, kunnen wij niet meer koes- teren. Wij hebben te Londen gezien hoe wei nig de groote mogendheden vermogen zonder de medewerking van Frankriijk; en Laval komt, voorzoover wij op dit oogenblik weten, in deze benarde weken niet naar Duitsch land. De Engelsche ministers en Stimson zullen stellig opnieuw een diepen indruk krij- gen van de moeilijkheden, maar het was ter- nauwemood nog noodig hen daarvan te over- tuigen. Hun wil is goed; maar wat vermogen zrj tegen het kwaad? Londen was in dit op- zicht een krachtproef. Er vindt nog een ander consult plaats: dat van het drietal intemationale deskundigen in bankzaken, een Zweed, een Amerikaan en een Engelschman. Zij echter zullen zeker geen middelen kunnen verschaffen die onmiiddellijk helpen; zij kunnen raad geven tot genezing van de chronische kwaal; maar Duitschland heeft op het oogenblik een medicijn noodig die het over een acuten, levensgevaarlijken aanval van de ziekte heenbrengt. Op zich zelf zijn de beide consulten, dat der Tpolitieke en der financieele geneesheeren zeer iiuttig en als verschijnsel zeer heugeirjk. Maar wat ons, die met angstige spanning het oog gevestigd bouden op het lot van den patient, voor het oogenblik verreweg het meeste belang moet inboezemen is de vraag: Hoe is zijn constitutie; heeft hij nog zelf krachten genoeg om dit acuut stadium te boven te komen? Daarvan hatngt na Londen nu alles af. ERNSTIGE GODSDIENSTIGE ONLTJSTEN IN DEN STAAT VERA CRUZ. Te Jalap a in den staat Vera Cruz (Mexico) zijn twee Kathoiieke priesters in de kerk La Doctrina voor het altaar door onlbekende daders neergeschoten. Bij den aanslag wer den bovendien twee kerkbezoekers gewond. De aanslag was een gevolg van een aanval op den gouvemeur van den staat Tejeda toen deze do kerk bezocht om het aantal priesters te cortroleeren. Terwijl Tejeda slechts een verwoading aan het oor opliep, werd de dader door begeleiders van den staatsgouver- np,iir doodgeschoten. Toen de aanslag op den gouvemeur bekend were zijn anti-clericale betoogingen ontstaan waanbij vier kerken in de ascb zijn gelegd. Eenige personen zijn gedood en gewond, maar na de afkondiging van den staat van beleg is het, volgens Reuter, gelukt de orde te her- atellen. NED. HERV. KERK. Ds. J. W. Maas Wz., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hontenisse, hoopt op Zon- riag 16 Aug. a.s. des nam. 2% uur, zijn af- echeidsrede te houden. Op Zondag 23 Aug. a.s., des nam. 2(4 uur, hoopt Z. Eerw. zijn intreerede in zijn nieuwe igemeente Boxtel te houden, na des voormid- dag's 10 uur door Ds. Jac. Petri van Dordrecht te zijn ibevestigd. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Naar we vememen heeft de heer W. Bedet ontslag genomen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. EEN MIJN OPGEHAALD IZaterdagmiddag heeft een visscher van Hreskens in zijn net een Engelsche mijn op- gehaald. Door de marine uit Vlissingen, werd de mijn gedemonteerd en medegenomen. UITVOERING TARWEWET. Het Dagelijksch Bestuur van de Vereeni- ging van Handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland heeft zich in op- dracht van het algemeen bestuur en namens bij hen aangesloten en door de Gewastelijke Tarwe Organisatie in Zeeland erkende hande laren in tarwe, tot den Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel gewend met een adres, waarin bet Volgende onder de aan dacht van den Minister brengt: dat de Zeeuwscbe handelaren in tarwe zich (in overleg met de G.T.Z.) gebeel beschik- baar hebben gesteld om op de meest loyale wijze mede te werken aan de uitvoering van de tarwewet en hebben voldaan aan bet tot hen gerichte verzoek om de afname van de bij de landbouwers aanwezige tarwe te bespoe- digen, opdat de VITA onmiddellijk zou kun nen disponeeren over de door baar benoodig- de hoeveelheden; dat aan genoemde handelaren de indruk is gegeven, dat de ontvangst en aflevering van den oogst 1930 een kwestie zou zijn van ten hoogste zes weken, zoodat daarop dan ook de aan de landbouweris betaalde prijzen zijn berekend; dat zij zich thans geplaatst zien Voor het feit, dat zij groote hoeveelheden tarwe opge- slagen hebben, die door hen aan de landbou wers zijn betaald en waarvoor geen afleve- ringsinstructies komen; dat wegens de trage afname door de VITA voor de handelaren een groot verlies is ont staan, in verband met indrogen, en rentever- lies, met groote vrees voor hoedanigheids- vermindering der tarwe, waartoe de kwaliteit van oogst 1930 te meer aanleiding geeft; dat zij daarom den Minister verzoeken bij de VTTA zoodanige maatregelen te bevorde- ren, dat de afname van de zich in hun ban- den, alsmede de zicb nog in landbouwersbezit bevindende partijen, thans binnen zeer kor- ten trjd geschiedt; dat de erkende handelaren op goeden grond vermoeden, dat de VITA niet in staat zal zijn de eerste soort tarwe, welke voor kropmeel is bestemd geworden af te nemen tot de daarvoor gestelde prijzen, maar dat de VITA het er speciaal op zal aanleggen alleen de goedkoopere 2e en 3e soort af te roepen, tengevolge waarvan de prima tarwe zou overblijven; dat bet daarom zeer gewenscbt is, dat de Minister maatregelen doet nemen, dat ook de prima tarwe tot den volledigen prijs wordt overgenomen; dat, mocht niet aan den wensch tot spoe- dige afname kunnen worden voldaan, het dan aan de erkende handelaars, leden der ver- eeniging, goed voorkomt, dat de Minister overwege reeds thans bekend te maken, dat geen tarweoogst 1931 door Regeeringsmaat- regelen zal worden beschermd of gebolpen tot tijd en wijle de geheele oogst 1930 zich in molenaarshanden zal bevinden. Het adres is geteekend door A. Jeronimus, waamemend voorzitter en T. van Heel, secre- taris. AXEL. Ook de heer H. Wolfert heeft, als opvolger van den heer Kruijsse, voor zijne ibenoeming als lid van den gemeenteraad bedankt. Op de lijist van den Vrijbeidsbond komt tihans in aanmerking de heer A. Esselbrugge. Benoeming tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Met ingang van 1 Aug. a.s. is tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier benoemd, de heer J. Francke, thans ambtenaar te Grijps- kerke (W.). Genoemde beer was reeds vroe- ger ter secretarie alhier werkzaam. A.V.R.O. Actie-comite. Ook te Axel is een A.V.R.O actie-comite opgericht. Voorloopig wordt het voorzitter- schap waargenomen door den heer J. C. Vink, het secretariaat door de heer J. Butler. Voorts wordt het oamite nog gevormd door de heeren J. L. M. Boot, A. Th. 't Gilde en J. J. de Lozanne. In de op Vrijdag a.s., des voormiddags te 10 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de benoemde raadsleden. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Aanbieding der gemeenterekening over 1930. 4. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der gemeenteliijke vergoeding' bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1929 voor de bijzondere lagere scholen. 5. Voorstel tot aanvulling der bes'luiten tot wijziging van het Reglement van Politie in de gemeente. 6. Verzoekschrift van de voetbalvereeni- ging „Oranje" om een subsidie van f 200 uiit de gemeentekas voor inrich- ting van baar nieuw speelterrein. 7. Verzoekschrift van de wed. W. Nevejan om gemeentegrond in erfpacht aan de Stationsstraat en om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat in art. 7 der Bouwverordendng. 8. Vaststelling ambtenaren-reglement in de gemeente. 9. Verzoekschrift van G. van den Hemel, om verhooging van jaarwedde als amb tenaar ter secretarie. 10. Verzoekschrift van T. Huisman en andere om een jaarlijksche subsidie van j 600 uit de gemeentekas tot aanschaf- fing en exploiteeren van een bad- en zweminrichting te Sas van Gent. 11. Voorstel van bet raadslid J. J. de Leux tot wijziging der belasting naar de eerste twee grondslagen der wet op de personeele belasting. 12. Voorstel tot wijziging der gemeente- ibegrooting voor 1931. den Commissaris der Koningin, vier leden van Ged. Staten en den directeur van den ddenst. Het schip is na den proeftocht voor de pro- vincie overgenomen. DE VOETBALWEDSTRIJD NIET TE ANTWERP EN. De Belgisdhe Voetbalbond heeft Zaterdag- avond besloten, dat de landen-voetbalwedstrij- den, dus ook de BelgieNederland-ontmoe- ting, het komende seizoen te Brussel ge- speeld zullen worden. Er is ook een wedstrijd tegen Duitschland op het programma ge nomen. VOETBALVEREEN. TERNEUZEN. In de Maandag gehouden algemeene ver gadering van de voetbalvereeniging Ter- neuzen, werden de aftredende bestuursleden Schalk, Van Wijok en Dieleman herkozen, terwijl in de plaats van de heeren Bliek en Verlinde werden gekozen de heeren Annot en Reijerse. Tot lid van de elftalcommissie werd her kozen Van Wijck en in de plaats van de heeren Riemens en C. Hamelink, welke zich niet meer besehikbaar stelden, de heeren De Smidt en Schalk. Vergadering van Dinsdag 28 Juli. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Edel- man en de Pauw. Ingekomen stukken. Een adres van de Commissie voor de hygiene van het kind in Zeeland om een extra jaarlijksche subsidie voor steun van het Consultatiebureau-werk; in handen van Ged. Staten om bericht en raad. Adressen inzake de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen van B. en W. van Brouwershaven en van Heinkenszand, van de Ver. van Burg., Seer, en Ontvangers van het voormalig 4de district en die van de platte- landsgemeenten op Walcheren, te behandelen bij het desbetreffend voorstel. Een verzoek van den Raad van Hulst om te bevorderen dat de bovengrondsche leiding in de Zoutestraat wordt gewijzigd in een on- dergrondsch. Gesteld in handen van Ged. Staten. Ten slotte een verzoek van het onderwijs- fonds voor de binnenvaart om subsidie. Ge steld in handen van Ged. Staten. DE VEILINGEN IN ZEELAND. Achteruitgang van het totale omzetcijfer met 35 pet. Uit bet verslag van den toestand der pro- vincie Zeeland over 1930 talijkt, dat het om zetcijfer der Zeeuwsche veilingen belangrijk is achteruitgegaan. De omzet liep terug met ongeveer 35 pet., hoewel hetgeen door de telers van tuinbouwproducten geoogst is in meerdere mate als in 1929 over de veilingen is verhandeld. Hieronder volgen deze c'rjfers over 1929 en 1930: Veiling te 1929 1930 Goes f 1,104.149,61 f 739.346,08 Kapelle 800.735,27 730.346,08 Krabbendijke 95.724,76 45.681,18 Middelburg 434.175,05 248.668,29 Middelharnis 95.175,05 109.674,78 Oostburg 1.500,97 1.354,75 Ter Neuzen 150.000,139.786, Tholen 5.887,95 18.405,15 Zierikzee 25.047,69 28.087,49 Vlissingen 123.638,18 99.347,79 Totaal 2.835.899,24 f 1.855.658,45 De belangrijkste oorzaak voor dezen lagen omzet is de mislukking van den afzet van klein fruit, waarvoor de prijzen op sommige veilingen beneden de afleveringskosten daal- den. Bovendien was de appeloogst, vooral wat de late varieteiten betreft, in de meeste be- drijven zeer gering, zoodat van dit product weinig aan de veilingen is aangevoerd. Het liigt voor de hand, dat de sterke prijs- daling voor klein fruit van grooten invloed is op de verdere ontwikkeling van het tuinbouw- bedrijf in Zeeland. Vooral in streken als ZeeuwschrVlaanderen, waar men zich vrijwel uitsluitend op de teelt van klein fruit toe- legde, is de belangstelling sterk gedaald en waren de uitkomsten van het landbouwbedrijf beter, als nu het geval is, dan zouden op rua- mer schaal, de aanplantingen gerooid worden, om weer plaats te maken voor landbouiw- producten. De vogels kent men aan hun veeren Kent men de menschen aan him kleeren? Neen toch! Want de kleeren maken den man, Besteed dus genoeg zorg eraan! Heeren en Jongens: kostuums, demi-saisons, gabardinen, confectie of maatwerk. Fijne stof- fen en snit! Laatste nouveautd'sVoordeelig! Oud Gekend MagazijnDE ZWARTE UEVE VROUW, Zuivelbrug (50 M. van't gr. Kanon) juist aan de brug, Gent. (Ingez. Med.) BRESKENS. Maandagmiddag werd te Breskens een bak- kersknecht zoodanig door een motor aange- reden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn toestand is zeer emstig. VLISSINGEN. Aan de werf der N.V. Kon. Maatschappcij de Scbelde te Vlissingen is voor rekening van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde gebouwd een kleine motor- boot, lang 13.70 M., breed 3 M., waarin ge plaatst is een ruw-olie-motor van Deutz, welke ongeveer 24 P.K. ontwikkelt en een snelheid aan bet voor varen bij mist en in dergelijke gevallen ibestemde bootje, genaamd de „Zee- meeuw", geeft van 14 tot 16 K.M. Dit bootje beeft Maandagmorgen onder zeer weinig gunstige omstandigheden, namelijk bij veel zee, proefgevaren, waarbij bet aan alle eischen bleek te voldoen en volkomen zeewaardig bleek. De proeftocht werd medegemaakt door Politierechter te Middelburg. Zitting van 28 Juli 1931. De volgende zaken werden behandeld: E. A. P. N. M. M., oud 26 j., landbouwer te Boschkapelle, werd ten laste gelegd dat hij op 8 Juli j.l. te Hulst E. Mel heeft mishanu deld door hem met een bierfleschje tegen zijn hoofd te slaan. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 of 10 dagen. M. R., oud 23 j„ arbeider te Groede, werd verdacht dat hij op 20 Juni j.l. te Groede Samuel Bartelson heeft geslagen. Eiseh 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. P. W., oud 21 j., arbeider te Groede, werd verdacht dat hij op 20 Juni j.l. te Groede Samuel Bartelson heeft geslagen. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. L. d. B., oud 22 j.; A. d. B., oud 23 j.; A. de B., oud 19 j., en P. A. d. B., oud 25 j., alien schipper, wonende te Hontenisse, werden ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 22 op 23 Juni j.l. te Graauw te zamen en in ver- eeniging Alphons Buijs hebben geslagen, ge- schopt en met een mes gestoken. Eisch alle verdachten f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak Nos. 1 en 2 ieder io boete of 10 dagen hechtenis; Nos. 3 en 4 vrijspraak. Mr. A. J. v d. Weel vroeg voor alle ver- dachten vrijspraak. Ma. Ma. O., oud 19 j., arbeidster te Graauw, werd verdacht dat zij op 24 Juni j.l. te Graauw Th. B. Bisschop heeft beleedigd. Eisch 3 boete of 3 dagen hechtenis. Uit spraak idem. A. S., oud 26 j., koopman te Clinge, werd ten laste gelegd, dat hj op 29 Juni j.l. te Clinge, Johannes van den Berge heeft mis- handeld door hem met het onderste gedeelte van zijn rijzweep te slaan en hem daarbij bloedend te verwonden. Eisch S10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 7,50 boete of 10 dagen hecht. Ma. W., echtgenoote van C. Dieleman, oud 44 j., zonder beroep te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat zij op 27 Juni 1931 te Ter Neuzen, Maria Ollebek beeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Door M. d. P., oud 20 j., landbouwerskn. te Eede, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbaak van 21 Juli j.l., waarbij hij ter zake van mishandeling van een kaif, dat aan de gevolgen van de mishande ling is gestorven, is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 14 dagen. Tram VlissingenMiddelburg. Naar aanleiding van de vragen in de vorige bijeenkomst gesteld door den heer mr. Adriaanse betreffende de exploitatie en de eventueele overdracht van bet trambedrijf MiddelburgVlissingen, hebben Ged. Staten zich tot den Raad van bestuur der P.Z.E.M. gewend en zij kunnen zich met het nu over- legde antwoord volkomen vereenigen. In dat antwoord herinnert de Raad van bestuur er aan, dat hij op 20 December 1929 schreef, dat bij besloten had de overdracht van den tramweg te laten rusten tot 1931. Nu is intusschen gebleken dat 1930 een ver lies heeft opgeleverd van f 15.711.95 tegen 1929 een winst van 19.082,18, zulks voor mindere ontvangsten, stijging van pensioens- lasten en verzekeringskosten in verband met ingevoerde loonsverhoogingen, invoering van den vrijen Zondag om de 14 dagen voor bet rijdend personeel en enkele andere oorzaken. Indien nu onderhandeling over verkoop van de tram met wie ook werden aangeknoopt, zouden gegadigden uit den aard der zaak rekening houden met de verminderde bedrijfs- resultaten. Aangezien deze voor een deel niet anders dan een gevolg zijn van door de huidige moeilijke omstandigheden verminderd reizigersvervoer, acht de Raad van bestuur het voor het oogenblik niet in het belang van het bedrijf, verkoop van de tram te bevor deren, en bovendien komt het niet geraden voor de tram aan ieder gegadigde te verkoo- pen en aan iederen gegadigde opening van zaken te doen, teneinde de gelegenheid tot het doen van een bod te geven. De beharti- ging van de belangen van bet verkeer tus- scben Middelburg en Vlissingen moet z.i. in handen zijn betzij van een publiekrechterlijke corporatie, hetzij van een rechtspersoon, die zich de bevordering van verkeersbelangen ten doel stelt. Een tram is geen bedrijf, dat men aan den meestbiedende verkoopt. De Raad van bestuur vindt in de resultaten van bet afgeloopen jaar aanleiding om verkoop van de tram voor het oogenblik niet te be vorderen, terwijl het aanknoopen van onder- handelingen met personen, die geen publiek- rechterlijke corporatie of geen rechtspersoon als taoven bedoeld acbter zich hebben, hem niet geraden voor. Juist met deze laatste zinsnede kunnen Ged. Staten zich in het bij zonder vereenigen. De heer ADRIAANSE herinnert aan de af- gestuite onderhandelingen met de stoomtram Walcheren. Er is nadien een gelegenheid ge- weest om de tram van de band te doen. In 1930 is weer een aanvraag gedaan, maar na een half jaar bad de Walcheren nog niets ge- hoord. Het bestuur der P.Z.EiM. was volgens spr. niet actief genoeg. Uit het laatste schrij- ven van het bestuur blijkt, dat de directie der P.Z.E.M. de tram gaarne houdt. Zeker zullen gegadigden rekening houden met het verlies over 1929, maar ook met alles. Zeker moet men de tram niet aan ieder verkoopen, maar een gegadigde zal alleen iemand zijn met zakenkennis, en men kan zekerheid stellen voor een goede exploitatie. Ook de verkeersbelangen lijken spr. een uit- vlucht, want een rechtspersoon zal tocb steeds het verkeer op bet oog hebben. Ais men meent de tram te moeten behouden, laat men bet dan ronduit zeggen. Het heeft spr. gefrappeerd er nog geen enkele stap is gedaan tot verkoop; bet lflkt meer of men juist liever niet verkoopen wil. Het komt hem een afschuiving van de zaax voor. De beer VAN DUSSELDORP merkt, dat de heer Adriaanse teleurgesteld is. Maar hij kan verzekeren, dat men ernstig de zaak van ver koop besproken heeft. Het is niet goed een zaak te verkoopen, als er verlies is en te wacbten als men betere tijden kan verwach- ten. Ged. Staten moeten wel degelijk rekening houden met de verkeersbelangen. Spr. verwerpt het idee, dat Ged. Staten trai- neeren. De beer ONDERDIJK is het er volkomen mede eens de tram niet aan ieder te verkoo pen, en dat als men haar weer aan speculan- ten in handen geeft, en 't publiek daarvan de dupe zal worden. Nu lijkt het verlies erger, want de tram helpt mede te betalen aan de rente van de grondruil, en deze zou b(j ver koop geheel op 't lichtbedrijf vallen. Als men meent dat de tram beter bij het bedrijf kan blijven, en de provincie exploiteert evengoed bootdiensten en waarom dan geen tramdienst ook. Ieder juicbt bet toe, dat het personeel om de 14 dagen Zondags vrij is, en een goede pensioenregeling beeft. Er is z.i. geen reden voor critiek op Ged. Staten. De heer KODDE is ook verbaasd over het antwoord van Ged. Staten, eerst was verkoop toegezegd en nu lijkt het meer een streven haar te behouden. De heer ADRIAANSE repliceert. Het antwoord wordt voor kennisgeving aangenomen. Kleine motorboot voor de Westerschelde. In de afdeelingen gaf de mededeeling over het bestellen van deze kleine motorboot voor den Westerschaldedienst aanleiding tot ver- schillende vragen en werd van de z(jde van Ged. Staten o.a. geantwoord, dat er vroeger ook een postsloep was, maar dat deze door ouderdom is komen te vervallen, dat men nu den ouden toestand weer terugkrijgt en ook passagiers kunnen worden vervoerd, die dan niet meer van particulieren afhankelijk zul len zijn, dat de boot wordt ondergebracht bjj den Westerscheldedienst en het Rijk 80 betaalt. Verder dat voor extra reizen met Minister, Inspecteur of Ingenieur de Walsoor- den wordt gebruikt, wat veel duurder is dan bij het gebruik van de kleine boot; dat in de bedoeling is, de boot, welke plaats biedt voor 16 a 17 personen plus de post, ook te ver- huren aan particulieren, doch dat een defi- nitieve beslissing hieromtrent nog niet is ge nomen; doch in ieder geval niet op Zondag; dat er bij mist personeel van de andere boo- ten besehikbaar is, dat het tarief hetzelfde zal zijn als voor gewone diensten, doch voor extra reizen minder dan het tegenwoordige zal bedragen; dat de kapitein zal beslissen I of bij mist of woelig water de reis mogelijk is en de de kans om overvaren te worden voor een snelle kleine boot geringer is dan voor een i groote, dat de passagiers zelf de verantwoor- delijkheid moeten dragen en het gevaar trou- wens niet groot is te achten. In hun antwoord op het algemeen verslf.g deelen Ged. Staten nog mede, dat met lre- trekking tot het tarief waartegen en de voor- waarden waaronder het vaartuig buiten de I reglementaire uren gebruik zal kunnen wor- den gemaakt, nog een beslissing moet worden i genomen. i De beer GOOSSENS vroeg of 't juist is dat de bouw onderhandsch gegund is aan de Schelde, of dit was om werkverruiming te krijgen en of 8000 niet te veel is voor deze boot. De heer VAN ROMPU zeide, dat deze som niet te duur is. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Wijziging reglement van politie voor de polders of waterschap- pen in Zeeland. In de afdeelingen vereenigden alle leden zich met het voorstel tot wijziging van het reglement van politie voor de polders en waterschappen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging reglement Calamiteuze polders of waterschappen. Naar aanleiding van het voorstel, als ge volg van de motie-Joziasse, waarin op her- schatting van de gronden wordt aangedron- gen, om Ged. Staten te machtigen in bijzon dere gevallen de pacht met hoogstens 25 te verlagen, of na herschatting te verhoogen, werd in alle afdeelingen gediscuseerd en o.a. gewezen op het nog te lage maximum van den aftrek, dat 40 zou moeten zijn, en ook op het verschil in regeling bij daling of stij ging van de waarde der gronden. Ged. Sta ten teekenen naar aanleiding hiervan aan, dat men, met het oog op de Provinciale financien, h.i. niet hooger kan gaan dan de voorgestelde maximale verlaging ad 25 en zij daarom ernstig bezwaar maken tegen wijziging van dit percentage tot 40. Een limiet naar beneden men sprak van 15 kan evenmin worden aanvaard; Ged. Sta ten moeten elk verlagingspercentage te be- ginnen met 25 en dan verder naar bene den kunnen toepassen. De heer JOZIASSE zegt, dat de motie in uitvoering wel anders is, dan bij zich had voorgesteld. Zijn bedoeling was geweest her schatting der gronden, er zijn polders die ge- schat zijn in een tijd, die in zoo heel anderen tijd zijn geschat, dan die wij nu beleven. Spr. wijst op de hooge bedragen in den polder Borssele met 57 per H.A. lasten. De schat- ting in 1925 was van 45 tot 90 pet. hooger dan in 1915; toen de toestand nog gunstiger was dan nu en daarom zou spr. de pacht- waarde op de helft van 1925 willen bepaald zien. Als men weer tot boogconjunctuur komt, kunnen Ged. Staten opnieuw laten schatten. Spr. dient een amendement in om de ver laging tot 40 pet. toe te passen. De heer OVERHOFF zegt, dat zijn fractie gaarne slachtoffers van de crisis wil helpen, maar er is een grens. Men geeft nu een bianco crediet. Als nu een polder reeds f 6000 kost, wat zullen dan alle samen kosten! Maar als men voor andere crisisslacht- offers, de werkloozen, komt, zal er geen geld meer zijn, en is alles opgemaakt aan een be- paalde categorie van slachtoffers, en spr. ver- trouwt ten opzichte der werkloozen niet op het college van Ged. Staten. Spr. geeft geen antwoord gekregen op de vraag wat dit voorstel zal kosten en wat be sehikbaar is voor crisisuitgaven; bij herhaalt die vragen pertinent. De heer DOMINICUS zegt, dat de boeren uit de calamiteuze buitenpolders het meest lijden. En het is een algemeen belang dat deze polders behouden blijven. Men zal bier hulp moeten verleenen, ook al moeten subsi dies en uitgaven voor de wegen verminderd worden. Spr. wijist ook op de hooge lasten in vele polders, waardoor groote en kleine grondbe- zitters lijden, maar ook de arbeiders en dit voorstel zal ook indirect van beteekenis zijn voor de arbeiders. De verhooging tot 40 pet. is tocb alleen voor enkele polders.. De heer VOGELAAR zegt, dat vooral voor polders die in 1928 en 1929 herschat zijn en dus nog lang van de hooge schatting zullen lijden, het amendement bedoeld is. De beer MOELKER zegt, dat de toestand slecht is, wat voor de vrije als voor de cala miteuze polders geldt. De inwoners der vrije polders verlagen ook niet. Spr. gaat met het voorstel mede. De heer DIELEMAN meent, dat er in de toekomst wel verandering zal moeten komen, gezien de vele kleine polders, die voor groote uitgaven komen. Als de pachtwaarde aaa- merkelijk daalt of stijgt, dan is hulp goed, maar er moet een limiet gesteld worden. Men moet de financien niet over het hoofd zien en ook niet, dat alles door de regeering moet worden goedgekeurd. Spr. zet aan de hand van cijfers uiteen, dat met 25 pet. verlaging veel is te bereiken, en de kosten van extra herschatting worden be- spaard. Men moet hiermede volstaan; het is ook nu een sprong in bet duister, maar spr. meent, dat de kosten nog wel door de provin cie zijn te dragen. De taak van de provincie iis niet het nemen van crisismaatregelen, maar hier geldt het een categorie die op deze wijze geholpen kan worden. De heer JOZIASSE repliceert en blijft bij zijn amendement. De heer OVERHOFF meent, dat uit de woorden van den heer Dieleman blijkt, dat er voor de crisis-werkloozen niets zal overbljj- ven. De heer MOELKER repliceert ook. Het amendement-Joziasse wordt verworpen met 32 tegen 8 stemmen. Het voorstel zelf wordt aangenomen met 35 tegen 5 stemmen (die der S. D. A. P.). Waterschap De Valkenissegeul. In de afdeelingen is uitvoerig beraadslaagd over het voorstel tot wijziging van het bij zonder reglement voor het waterschap De Valkenissegeul en naar aanleiding daarvan stellen Ged. Staten voor in art. 2 nader te lezen, dat het waterschap ook bestuurt en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2