SPECIALE UITGAVEN WINKELWEEK Vacantie! In Uw koffer of fietsiasch PUHOL ftgMKroPlS BKBICHTKH. VandenHaagendeHagenaars DRIE KINDEREN VERBRAND. OlJGEREGELDHEDEN TE ROTTERDAM. VAN DE VOOR DE Zooals reeds in onze redactioneele kolommen gemeld is, zal in de week van 10—15 Augustus de Ter Neuzensche Winkelweek „Klimop" worden gehouden en hebben wij besloten om speciale nummer« van ons blad uit te geven, te beginnen met Vrijdag 7 Augustus. Niet alleen komen de hierin geplaatste advertentien onder de oogen van onzen uitgebreiden lezerskring, maar wij zullen deze nummers in de stad huis aan huis doen bezorgen. Een advertentie in deze uitgaven is dan ook de beste en goed- koopste reclame voor elken zakenman, daar voor deze speciale nummers de gewone tarieven blijven gehandhaafd en men dus geen extra-onkosten voor reclame behoeft te maken. Om ook onze lezers te doen deelnemen in deze Winkelweek, zullen wij eenige verrassingen in de handelsadvertentien verwerken.j Door daaraan prijsvragen te verbinden, voor welker oplossing fraaie ^idienken zullen worden uitgeloofd, zal elke advertentie nauwkeurig moeten worden geraadpleegd. Het spreekt vanzelf dat aan deze uitgaven veel arbeid verbonden zal zijn, daar ieder zakenman deze schitterende ge- lesienheid zal willen benutten om zijn advertentie-reclame in elk huisgezin tot het onderwerp van het gesprek te maken, want men kan er van overtuigd zijn dat er druk naar de oplossingen ^za' gezocht worden. De uitslag van dezen advertentie-wedstrijd zal in ons Vrijdag 21 Augustus worden bekend gemaakt. Reeds thans kunnen advertentien voor deze nummers worden in- gezonden, daar ieder blad een andere prijsvraag zal bevatten. Beleefd verzoeken wij op de advertentie te vermelden wanneer men haar geplaatst wenscht te zien. De uiterste termijn van inzending zal steeds zijn den avond vddr de verschijning. De Administrate van de TER NEUZENSCHE COURANT ^AlgmeeriTtium- 'en Advertentieblad voor Zeeuwsch^Vlaanderen. blad van Rubriek van den Arbeid. Eeu tieerlijke tijd van onispanning en dit Tooral wanneer gij weet gewapend te zijn zonnebrand, smetten en leges doorzitten, stekfc'Cipen, omdat auHirezig is een doos of tube van de heerlijk wma-cfetende en genezende la. doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 ct. yVrfcrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) TinTif-n ik eb T tenmimste in m'nen tijd *»njr. g'ad, nouw! Ajs d'n dieen 's 'nen boeSf zou schrijven„gebruiksaanwijzing om -yaja papcruuten mens eh en te maken", of: „w»-»3-iedere serzaant majoor mot weten", sting 'r 'nen lij'st van eeretitels in, waar ie mjmnen" mee aansprak, zoow dik da gps t iioek nie hoefde te lezen en olleen maar na»T de keihaarde koppen te gooien van de adspiraant-ikurperaals. Waant da was in mijntm tijd zoowa de host onbereikbare hogte waar me-n-allegaar naar streefden. Teuges- wctorijg worde veur oew lot officier teugen wil en dank. Ik eb 't zoowver, tot kurperaal nie kunnen hrengen, laat ik oew da-d-'r maar dalijk bij -nFrteilen, waant ikke en d'n Blaauwe, boen at waren me kammeraads schenen achteraf beschouwd, omzen tijd 'n dartig jar en veur te zijn. Wrj waren toen al op alle manieren aanti-oorlogs aangekleed en zoowdoende zijn me dan ok nie verder opgeklommen as van „kaffer tot soldaat", zoowas onze mejoor die promoosie uitlee. Waant versta me wel, amico, gin ondaankbaarder baantje in de wear eld, dan oewen tijd veuruit te zijn. Waant zeg nouw zelvers: as toen alle menschen d'r •al over gedocht hadden as d'n Blaauwe en ikke, dan mag ik op staanden voet in 'nen krulstbbrt veraanderen, as er dan oorlog zouw ■litgebroken emmen! Maar ollee, Keulen en Aken zijn nie op •i&nen dag gebouwd en as ge nagaat da-d-et srrenschdom zoowa van ruzie-maken aan me- karen haangt, dan motte n6g versteld staan van dieen zucht naar eeuwigen vrede! Ocherme Ochferme, ja! Waant geleuft me, amico, da Staalien en z'n knechten in d'r vustje zit- tffii lachen, da me-n-allemaal de spuit en de banjenet op zolder willen zetten, jonk. Heel de weareld zit onder da pampierke uit de iraanten z'nen naam te zetten teugen oorlog, tmrai- die Bolsewiekers hekserseeren vrouwen kinderen en heel d'n Bolsewiekschen krippot op 't mement af mee gasmaskes en van die fenijnige stinkibommen waar wij ons eigen aan dood motten asemen as die gasten de kaans krijgen. Daarom da-d-ik op d'n oogenfolik veul min der veur die ontwapening vuul as in de dagen da'k zelvers, tot de taanden gewapend, lag te sSiooizakken. Waant as ge 't mijn vraagt: deuze zucht aaar vrede is zooveul as 'n verlaangen naar ■oe-rlogsvakaansie Terwyl 't gevuul om al die soldaterij maar af te scbaffen bij mijn en d'n Blaauwe, in ons dagen meer veurtkwam uit 'n verlangen naar ■ins durpke, waar me mee 'n potje kaartspul, n kermiske ,'n pintje bruin en zoow, gewoon- weg nooit om ruziemaken doch ten. En da's 'I echlel Maar affijn, laat ik er verders over zwij- gen. Aanders trap ik bovenbrms in de poin ts Kb mee m'n klompen en die zijn veul aan ders gewendza'k maar zeggen! Maar zoowas ik dan al zee: blaffende hondjes bijten nie en om dan op m'nen ser zaant mejoor trug te komen, ge kun nie geieiLven hoe goed me mee mekaar op konnen sdneten in dieen tijd. 't Gebeurde wel 's, as ie mijn op z'n ,,broo'' ampart aan 't opleien was veur ,,menschdat ie na 'n ketierke aan "t end van z'nen seel schellis was en as ie dan begun te hakkelen. omdat ie 't sjuuste woord nie vinden kos, da'k'm zelvers bieip. Orasneger, hotten totter, kever, hitter, •ware® de defrarte titels waar 'k reolit op scfaeen '1 emmen en as ie dan naar de rest zratat dan zee ik 'm de rest veur, waant ik bad op da punt, wa me-n-eigen betrof, 'n goei gsdnKugen. Meestal schoten me dan samen in Tpeb lach en as ie dan heel vrindelijk verzocbt om us d'en-hiei-en-gunder-op-te-la-aitafelen", x&"k er maar van maken, dan sloeg ik m'n bakken teugen mekaren, salleweerde aan m'n piiiisremuts en zee: ,,nog 'n woordje aste- .Wiaft. mejoor?" „S«p.T®ek op, stuk misfere!" ,'k Had gere, 'n paar dagen verlof, mejoor, 3m'n gratmoeder is heel erg ziek, mejoor en 'i. -jnensch heu altijd veul van me gehouweo, mejoor. en nouw zouw ik gfere op 't end van de week vierentwintig uren verlof hekstra esnmen asteblieft, mejoor!" lieg je, h6!" „Ja mejoor!" ,JDan kun je gaan, boerekoolstronk, maar op tajd binnne he". Jg.-al nie menkeeren, mejoor; dankoewel mejoor," en meteen was ik buiten en gong in nikj eigen deur: „de moord van Raamsdonk nni*-ja r~ gg kun me de klompen kussen, jnejuaor!" 1. Was 'nen besten kearel, maar ge moes tie waarbeid spreken, daar hiew ie erg van. En as ik dan trugkwam, mee 'nen meter eigoigernokte worst ,en ik snee er veur hum n ei van af in die dagen nog wieren de jKuJer-officiers lager ibetaald als de officiers, da's na dieen tijd veul veraanderd, dan z®e ik: „asteblieft mejoor, van m'n grot- moectei, mee de komplementen en bedaankt, .Mr da'k ze nog 's levend eb gezien." „Wanneer mot je d'r weer zien, vroeg ie seerejeurs mee 'n stukske van 'n tien centimeters in z'n baanden en as ik dan zee: JattEO me afspreken over virtien dagen, mejoor," dan ba'k al verlof veur 'n menscb .'EtetlE nooit gekend bad. Zooda 'k mee 'n paar ellen worst 't vader- iaand heel scbappelijk gediend em veur zeu- tbb stuivers per week boven de kost. Bfn Blaauwe, toen al 'nen zwerver, heele- gaar alleenig op de weareld, had nie veul te naasen. Integendeel. Die sprong deur 't levKD mee geleende piraten, rollekes pruim en pceeisen veur z'n keleega-strijdmakkers. Toen MB ie al erg muzikaal aangeleed, waant da- ij'm aangeboren zoowas ge wit, en zelden is. "t on de provoost zoow gezellig gewiest, as fnea d'n Tiest z'n blaauwe test dag en nacbt grar&ed stond om veur 't vaderlaand te sneu- \-rtken. "t Is nie om m'n eigen 'n pluim op te zet- teaa, waant d'n Blaauwe hee veur mijn ok keel wa viuiltjes opgeknapt, maar as ie, op Z'n mondbarmonica, daar acbter de kasjot- dtoflir 't stuk spulde van „0. wa-d-is da scboon,dan wiest ik dat ie weer zon- At prraten zat en da's gin smoesje, maar as dan d'n serzaant van de pliesiewacht 'm 's awonds kwam kontroleeren dan sloeg 'm d'n blaauwen walm in dicbte wolken teugen, hoewel 't rooken in de kast verbojen was op straffe van d'n kogel of zoow iets; da ben 'k glad vergeten. D'r waren serzaants, die dan vroegen: „hedde soms geroki, blauw stekelsverken" en as 't stekelsverken dan zee: ,,bende nouw effetjes beelemaal, dan was 't weer klaar. Maar owee as ie „ja" gezeed zouw emmen! Waant 'it was 'n uitgemokte zaak dat er in gineen provoost een siegretje binnen kon komen! Steld-oew dus veur, dat er gebleken was, da ze mee heele pakskes binnen kwam- men; dat 'r in d'n bak veul steuviger gerokt wier as in de kantiene, ollee, dan bad d'n ginneraal am vijf uren nog gineens mee goed futsoen z'n pierenverscbrikkerske kunnen driniken en misscbient was zelfs d'n minister van oorlog er beelegaar deur van z'nen streek gesukkeld en ge wit ok wel: ,,'n leger waar de kalmte weg is, is verloren! Dus d'n Blaauwe redde heel de affaire mee te vragen of d'n serzaant effetjes mis was," en den serzaant zette de redding deur mee te zeg gen: ,,da's oew geraapen, stekelsverken" en kuchte dan van d'n piratenwalm! Sommigten vroegen niks. Zeeen olleen: „nie rooken, egel" en dan prizzeteerde d'n Tiest 'n piraat van mijn pakske. Schieten kon ie, daar was gin veurbeeld van! t Geweer in d&n haand en dan schoot ie achter mekaar de ros tat gruis. Hij is nie veur niks keizer van de ,,mikkers". Maar, ocherme, as ie 't geweer vast moest houwen volgens 't tooekske, dan schoot ie z'n eigen in z'n bakken. Wemmen d'r 's 'nen keer 'n kollesale stuip mee g'ad. Me stingen te schieten teugen d'n kogelvaanger op de hei, of dieen heuvel omver moest. Toen kwam d.'n Luit. Nen menier van twintig lente's omtrent. Sjuust zouw d'n Blaauwe beginnen; 'nen scbutter as 't beele leger nog nooit gezien bad. Hij pakte- n-'t geweer vast of't speulegoed was, lag aan mee eon baandje en net zouw ie vuren, toen da Luitenaantje laanks kwam. D'n Blaauwe kreeg 'n veeg uit de pan die raak was; d'n mejoor van 't zelfste en toen ,,zouw de 's laten zien, boe 'r geschoten moest worden, stomme acbterovers!" En acbter mekaar, opgesteld as 'nen nim- rod, schoot da manneke zes poedels of 'r voor hum nooit 'n scihijf was uitgevonden gewiest! „Gezien?" snaauwde-n-ie naar d'n Blaauwe. Gezien," zee d'n Tiest: ,,zoow mot 't dus nie, Duit!" Toen nam ie 't geweer over, en zee: „kek, z66w mot 't" en schoot mee den haand zes rozen of ie ze tooverde! „Waer heb je dat geleerd?" vroeg d'n luitenaant, die op afklappen sting. „Van me moeder, Luit," zee d'n Tiest, zoow netjes meugelijk in de houding. Amico, de hei was te klein veur de woede van da manneke en as altij, wij gongen op den bon omda me stingen te scheuren en d'n Blaauwe verruurde gin spierke van z'nen stalen kop. Hij alleen gong vrij van straf naar de kazeme. Jongen, jongen, da's 'n stuip gewiest. Kepot emmen ons gelachen. En boe 'k aan al die soldaten-berinderingen koom, zulde vragen. Ocb, jonk 'k kan d'r 'n kraant vol van potlooien, maar da me da zoo te binnen schoot, wel da zit 'm in da petiete- mdnt da me teekenen motten volgens de kraanten. Ik kan d'r bekaanst nie toe komen, omda 'k zo'n lol eb g'ad in d'n dienst, wilde da geleuven? We raaide me, in ver- baand mee die Balsewiekscbe, pollitieke- vagebonden Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRd. is door een inspecteur van den justitioneelen dienst een onderzoek ingesteld. Verscbillende getuigen werden gehoord. Er hebben zich n.l. een achttal menschen aan het bureau gemeld, die iets badden gezien, terwijl later op straat nog een 4-tal personen werden gehoord. Al deze menschen hebben verklaringen afge- legd, die kloppen met de lezing der politie. EEN COM PLOT ONTMASKERD. Omtrent de inbraak op 11 Juli j.l. bij de N.V. „De Zilvervos", Lange Poten 25 te 's Gravenhage waarbij de dieven zicb door uitsnijding van een ruitje aan de achterzijde van het perceel toegang hadden verschaft en waarbij voor een bedrag van 15.000 f 16.000 aan bont werd gestolen, kan thans nog het volgende worden medegedeeld: Na de inbraak kreeg de Haagsche recher che verscbillende aanwijzingen in zake per sonen, die hierbij betrokken konden zijn ge- weest, terwijl die aanwijzingen er mede op wezen, dat ook een met name genoemde juf- frouw te Rotterdam in het complot betrokken was. Vrij dag werd daarop gelijktijdig in Den Haag en te Rotterdam een onderzoek inge- steld, waarbij de Haagsche recherche in laatstgenoemde plaats door de Rotterdam- sche werd bijgestaan. In Den Haag leidde dit onderzoek tot de arrestatie van drie personen, van wie echter weder edn op vrije voeten werd gesteld. De aangehoudene zijn een 31jarige bakker en een 30jarige bontwerker, beiden wonende hier ter stede. In hun woningen werd evenwel niets van den gestolen buit aangetroffen. Anders was dit te Rotterdam. Daar stelde men allereerst een onderzoek in naar de ver- blijfplaats van de aangeduide juffrouw. De genoemde naam en het opgegeven adres ble- ken echter niet juist te zijn, doch een Rotter- verduistering van belangrflke bedragen. De man was reeds drie jaren bij de firma in dienst, was een flinke verkooper en genoot steeds het volste vertrouwen. De firma had hem daarom machtiging gegeven tot bet innen der verschuldigde bedragen bij de clienten, doc'h hij heeft hiervan misibrulk ge- maakt. Wel werden door hem diverse bedra gen geind, doch deze werden niet aan de firma afgedragen. Op deze wijze wist hij zicb duizenden guldens toe te eigenen. Het viel de firma den laatsten tijd op, dat vele klanten nogal voor een boog saldo te boek stonden. De vertegenwoordiger gaf echter steeds een aannemenlijke verklaring omtrent de nog openstaande posten, terwijl de firma veronderstelde, dat misschien de heerschende malaise mede oorzaak was van bet uitblijven van het geld. Intusschen werd geinformeerd bij de clienten, waarbij toen echter werd geconstateerd, dat de bedragen reeds lang aan den vertegenwoordiger waren voldaan. Ontkennen was onmogelijk, want de bewij- zen stapelden zich op. Zaterdag werd de man gearresteerd. Woensdag is hij naar Gro- ningen getransporteerd om ter beschikking te worden gesteld van den officier van justi- tie. De duizenden guldens, die de man op deze wijze in drie jaren verduisterde, werden ten eigen bate, nl. om schulden te betalen aangewend, zoodat van het geld niets meer over is. MEINEED BERLIJNSCHE P01.H IE- A/GENTEN. In het proces tegen een twintigtal commu- nisten inzake een schietpartij te Berlijn is ge bleken, dat een tweetal politieagenten zich schuldig hebben gemaakt aan meineed, en wel uit vrees voor bestraffing, omdat zij hun Gisterennacht is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de woning van de wed. G. d. B. te Heenvliet. Door bet snel om zicb heen grijpen van de vlam- men konden drie kinderen, die op de boven- verdieping sliepen, niet meer gered worden, zoodat ze jammerlijk zijn omgekomen. De verkoolde lijkjes zijn later van onder de puin- hoopen gebaald. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Donderdagmorgen omstreeks kwart voor elf is op den spoorweg Den HaagDelft, on- geveer 300 meter benoorden den overweg het Haantje op de grens van Delft en Rijswjjk, de tuinder Oorsprong uit Honselaarsdijk door den Parijscben trein gegrepen en vermorzeld. De trein kreeg korten tijd vertraging. 10.000 EIEREN VERLOREN GEGAAN. Een vrachtauto, beladen met kisten eieren, aan den overkant van bet IJ te Amsterdam is door een autobus aangereden. De scbok was vrij hevig, zoodat de auto tamelijk zwaar beschadigd werd en een deel van den eieren- voorraad in geklutsten staat over den rijweg verspreid lag. De geheele voorraad eieren, ongeveer 10.000 stuks is verloren gegaan. De auto was verzekerd, doch de voorraad eieren niet. Bovendien werd de bestuurder licht ge- wond. Na de ongeregeldheden van Woensdagmid- dag in verband met een buurdersconflict, is het ook des avonds in de omgeving van de Tuinderstraat vrij rumoerig geweest. In de binnenstad was veel volk op de been, terwijl het speciaal in den omtrek van de Aert van Nesstraat zeer woelig toeging. Voortdurend moest de politie handelend optreden, zonder dat echter nog emstige incidenten voorkwa- men. Tegen 11 uur werd in de zijstraten ge- regeld met steenen naar de politie gegooid. De politie schoot daarop herbaalde malen in de lucht. Om half 1 beeft een recbercbeur in de Mauritsstraat op 2 jongens geschoten, die op 30 M. afstands met steenen naar hem gooiden. Het eerste scbot trof geen doel, doch toen opnieuw werd gegooid, heeft de recher- cheur voor den tweeden keer zijn vuurwapen afgeschoten. Het scbot trof den 52jarigen humorist L. Groeneveld uit de Mauritsstraat, die op dat moment op 70 M. afstands met twee kennissen stond te praten. Het slacht- offer kreeg den kogel in bet voorhoofd en was onmiddellijk dood. Het lrjk is naar het zieken- huis aan den Coolsingel overgebracht, waar de politie beslag heeft gelegd op het stoffe- lijk overschot. Direct is nog een onderzoek door de politie ingesteld. De verslagenheid in de omgeving is zeer groot. Nog kan worden geaneld, dat de betrokken rechercheur, de agent W. van de afdeeling speciale diensten, in het duister niet heeft ge zien dat er iemand was geraakt. Het was zijn bedoeling den jongens, die na herhaalde som- matie met steenen bleven gooien, na nog een schot in de lucht te hebben gelost, een der jongens in de beenen te schieten. Later op het hoofdbureau heeft men hem tot zijn groote ontzetting mede moeten deelen, dat hij iemand had doodgeschoten. Onmiddellijk TER NEUZENSCHE i'% -few A-3 A ZONDERLINGE HISTORIE. Drama met een niet-dramatisch slot. Dezer dagen heeft zich te Amsterdam een zeer zonderlinge historie afgespeeld. Allen, die erbij betrokken waren en die zich niet wilden laten beetnemen, bleken uiteindelijk voor den gek te zqn gehouden en de hoofd- persoon, die de rol vervulde van een geraffi- neerden oplichter, ontpopte zich tenslotte als een eerzaam en dood-eerlijk burger, vertelt de Msb. Het drama, waarin de politie een actieve rol heeft gespeeld, begon Vrijdagavond in de hal van het oentraal Station. Aan een der loketten vervoegde zich een heer, die een kaartje voor Amersfoort vroeg De man, die zich eenigszins zonderling ge- droeg, betaalde met guldens, die den ambte- naar nog zonderlinger toeschenen dan de man zelf. De muntstukken hadden een onge- wone kleur en het feit, dat ze een anderen klank gaven dan gewone guldens, maakten ze hoogst suspect. Het vermoeden lag voor de band, dat men hier te doen bad met een val- schen munter. De ambtenaar bield den man aan den praat, totdat de politie, die onder- wijl gewaarschuwd was, arriveerde en hem meenam naar het politiebureau. Daar werd de „boosdoener" gefouilleerd en de vermoedens van de politie schenen beves- tigd te worden door het vinden van nog een aantal van de valsch-lijkende guldens. Be- halve deze muntstukken vond men in een van zijn zakken een busje met zoutzuur. De man weigerde echter iedere inlichting omtrent de herkomst van de guldens en omtrent het ge- bruik van het fleschje zoutzuur. Wel ontken- de hij beslist zich aan valsche munterrj te hebben schuldig gemaakt. De politie vroeg hem, waar hij gedurende de vorige dagen geweest was en zonder aar- zelen vertelde de man, dat hij achtereenvol- gens in Breda, Hilversum en 's Hertogen- bosch had gelogeerd. Onmiddellijk werd de politie van die plaatsen opgebeld. Daar ver- klaarde men, dat er inderdaad gedurende de vorige week valsche" guldens, die precies overeenkwamen met de bescbrijving van de Amsterdamsche politie, in omloop waren ge- bracbt. De vermoedens waren nu wel baast tot ze- kerbeid geworden. De „valsche munter" werd opgesloten en bracht den nacht door in een cel. Den volgenden morgen werd hij onder de noodige bewaking naar de Nederlandsche Bank gebracht, waar de guldens nader zou- den worden onderzocht. Dr. van Ledden Hulsebos woonde eveneens dit onderzoek bij. Dit leverde echter bet voor iedereen zeer onverwachte resultaat op, dat de Nederland- j sche Bank verklaarde, de z.g. valsche guldens te willen accepteeren, daar ze heelemaal geen valsche guldens waren. Een scheikundig on- derzoek bracht aan het licht, dat de eigenaar j van de guldens de ietwat zonderlinge, maar I tocb wettelrjk geoorloofde gewoonte bad, om J zijn guldens te drenken in zoutzuur. Daar- ■i door veranderden ze van kleur en werd ook j de klank eenigszins anders. i Voor de politie zat er niets anders op, dan I haar arrestant maar weer in vrijheid te stel- len. Echter niet zonder hem de vermaning te geven, om voortaan geen ecbte guldens meer in valsche" te metaporphoseeren. Onze Scheveningsche jeugd. zij vemielt... Een merkwaar- dige scheiding! Haagsche kaartlegsters. In de Haagsche bladen heeft een bericht ge- circuleerd, waarin „steen en been" wordt ge- klaagd over de baldadigheid van de Scheve ningsche straat-jeugd, waar onder ook werd begrepen de „opgeschoten jeugd". Vooral in. de al-oude Keizerstraat scbijnt de „hoop van Scheveningen" 't buitengewoon erg te ma ken. Ruiten worden bij tientallen vemield, voorbijgangers worden nageschreeuwd, erger- lijke tooneeltjes vinden plaats tusschen jon gens en meiden. damsche rechercheur kwam, nadat men ook in een cafe in de buurt omtrent het opgege ven adres tevergeefs inlichtingen bad trach- ten in te winnen op bet denkbeeld, eens een onderzoek in te stellen bij een andere juf frouw van wie bij vermoedde dat zij wel bij deze inbraak betrokken kon zijn. Tegelijker- tijd werd echter ook een politiepost geplaatst bij de woning van den vader van den man, met wien deze juffrouw in concubinaat leefde. Nadat de huiszoeking hij deze juffrouw geen resultaat had opgeleverd, is deze ver- dachte onmiddellijk genoemden vader gaan waarschuwen. Deze tracbtte daarop een ge- deelte van den buit in een zak in veiligheid te brengen, doch toen hij met een gevulden zak buiten zijn woning kwam, viel hij in han- den van den daar staanden politieman. Voor 8000 van het gestolen bont werd daarbij in beslag genomen. In verband hier- mede zijn te Rotterdam aangehouden de be- doelde juffrouw, 39 jaar oud, de me thaar in concubinaat levende 28jarige man en diens vader, een 62jarige sigarenwinkelier. Deze personen zijn daarop naar Den Haag overgebracht, doch later weer naar Rotter dam vervoerd, om voor den officier van justitie aldaar geleid te worden. De twee in Den Haag aangehouden perso nen zijn voor den Haagschen officier van Justitie geleid. GROSSIERDERIJ VOOR DUIZENDEN GULDENS OPGELICHT. Zaterdag jl. heeft, naar het V. D.-bureau meldt, de Grossierderij N.V. v.b. J. E. van Buuren te Delfzijl bij de politie aangegeven, dat een bij haar in dienst zflnde vertegen woordiger zich schuldig beeft gemaakt aan plicbt niet hadden gedaan en in een kroeg waren gaan zitten, terwijl zij op straat had den moeten surveilleeren. In verband met de schietpartfl badden zij n.l. verklaard, op eenigen afstand bet flik- keren gezien te hebben der schoten, welke bewering al dadelijk van de zijde der com- munisten in twijfel was getrokken. Woens dag las de president van de rechtbank een verklaring voor van de beide agenten, dat hun geweten hen dwong te erkennen onjuiste inlichtingen te hebben verstrekt. Zij hadden het schieten niet kunnen waarnemen, daar zij op dat oogenblik in een kroeg waren geweest om bier te drinken. Bij bet vallen der scho ten waren zij pas de straat opgeloopen. HEVIGE REGENS IN QUEBEC. Hevige regens in bet Oosten van Quefoec hebben den oogst zoo goed als vemield en den booivoorraad beschadigd. Sommige gewassen zijn letterlijk in bet water verdronken: In het dorpje Straymond is de rivier buiten haar oevers getreden en moesten honderden ge- zinnen bun woningen ontruimen. EEN W R A A K N E.MING. Zaterdagavond was de landbouwer B. te Grenoble met zijn vrouw en zijn 7-jarig doch- tertje, bezig bet avondmaal te gebmiken, toen plotse'ling een gemaskerde kerel de boerdenij binnendrong en zonder een woord te zeggen drie schoten op den boer en zijn huisgenooten loste. De vrouw van B. was op slag dood. De man werd emstig aan bet hoofd gewond, terwijl bet meisje een scbot in het rechter- been kreeg. De dader nam de vlucht zonder iets mee te nemen. De toestand van de ge- wonden is ernstig. Men gelooft met een wraakneming te doen te hebben. BEDRIJFSRADEN. Het voorontwerp van een Bedrijfsradenwet is in den Hoogen Raad van Arbeid behandeld en over de meeningen, die zich daaromtrent in bet college hebben doen hooren, is een communique opgesteld, dat een merkwaardig inzicbt geeft in de verscbillende stroomingen die zich omtrent deze materie by de deskun- digen en de belanghebbenden doen gevoelen. Een aantal leden van den Raad meent, dat de wetgever met betrekking tot de bedrjjfs- raden geen taak beeft te vervullen, zoodat die leden dan ook geheel afwijzend staan tegen- over bet voorontwerp. Weliswaar beperkt dit zicb nog tot slecbts adviseerende bevoegd- heden, doch op den duur zullen toch allicht verder strekkende bevoegdheden aan de be- drijfsraden worden geschonken. Daarnaast staat een groep van leden, die meent, dat de Overheid weliswaar een taak beeft te vervullen, doch dat zij de bedrijt's- raden niet zelf moet instellen. De bedrjjfs- raden moeten uit het maatschappelijk leven zelf opkomen en de Overheid moet volstaan met aan zoodanige colleges adviseerende en uitvoerende bevoegdheden toe te staan. Weer een andere groep leden meent in de eerste plaats, dat niet zoozeer de bedrijfs- raden, doch de ondernemingsraden bevorderd moeten worden. Bedrijfsraden moeten zich niet bezig bouden met de arbeidsvoorwaarden, doch in hoofdzaak met de productie en de distributie. Daarom zouden, behalve werk- gevers en arbeiders, ook vertegenwoordigers van bet algemeen belang zitting in de be drijfsraden moeten hebben. Tenslotte was er een vierde groep, welke zich in het algemeen wel met het vooront werp zou kunnen vereenigen, al deden ver- schillenden dit dan ook, omdat het vooront werp de mogeljjkheid opent tot een verdere ontwikkeling van deze materie. Alles bij elkaar genomen bleek by de stem ming dat een meerderheid van 21 tegen 17 stemmen een regeling in den geest van het aanhangig gemaakt wetsontwerp niet ge- wenscht achtte, zoodat het zeer de vraag is, wat de Minister thans zal doen. Hy kan na- tuuriyk, ondanks het afwijzend oordeel van den Hoogen Raad van Arbeid, een wetsont werp in den geest van het voorontwerp by de Staten-Generaal indienen, doch zal dan van zelf sprekend het goedkeurend oordeel van den Hoogen Raad van Arbeid, waarop hy zich anders zou kunnen beroepen, mlssen. Met be- langstelling mag dan ook de verdere ontwik keling van deze aangelegenheid tegemoet worden gezien. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid toont intusschen aan, dat men op het gebied van de bedryfsorganisatie wel zeer voorzichtlg moet zyn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6