JOSTER'C GEMB1GDE BERICHTEH, Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. RugpijnNiercn Pillen om de fouten, die nog steeds gemaakt wor- den op te sporen en te verbeteren door samenwerking met den voorlichtingsdienst en aanleg van proefbedrijven. Inzake de gewassen, die geteeld moeten worden, geeft spreker voorbeelden hoe men in Groningen reeds gekomen is tot wijziging, omdat groote verbouw van e6n artikel het eerst tot moeilijkheden leidt. In den regel blijven de prij'zen van vee en zuivel langer op peil dan de graanprijzen, daarom houden de zandbedr.ijven en weiCe- bedrijven zich langer staande. Daarbij komt dat de exploitatie van grasland veel minder kost. Het lijkt dus volkomen logisch, dat de akkerbouwer plotseling in de veeteeltrichting gaat. Dit leidt echter tot groote uitgaven en dan beginnen de vee- en zuivelprijzen te dalen en is de kans groot, dat een tweede duikeling volgt. Spreker ziet voor de toekomst een zeer groot belang in de landbouwindustrie en al is het nu geen tijd om nieuwe dingen te begin nen, toch moeten de iboeren dit goed beden- ken en is het noodzakelijk dat de regeering medewerkt tot het intacthouden van de reeds hoogstaande landbouwindustrie. In Zeeland is volgens spreker de zuivel- industrie nog te weinig ontwikkeld en dat er geen stroo genoeg zou zijn voor een fabriek, acht spreker niet het grootste bezwaar tegen de oprichting daarvan, maar hij zoekt de oorzaak meer in de onbekendheiid, terwijl er van stroo in de toekomst veel meer dan alleen karton zal gemaakt worden, waarbij spreker denkt aan modeme bouwmaterialen (celotex Spreker eindigt met te wijzen op de nood- zakelijkheid van meerdere kennis, het beste wat men zijn kinderen mede kan geven, naast goede schoolopleiding met winterschool als minimum, moet gezorgd worden voor land- bouwtechnische ervaring, o.a. door uitwisselen van zonen tusschen bijv. Groningen en Zee- land. Beter ontwikkedde boeren zuhen ook beter gaan inzien, dat ze zich sterk moeten organiseeren, alleen door gezamenlijke actie is het mogelijk iets te bereiken en het zal in de toekomst noodzakelijk zijn zich achter zijn eigen groot figuren te scharen. Aan de reeds vermelde bijzonderheden over de vergadering der Z. L. M. op Woensdag- morgen te Wissekerke, dient nog het volgen- de te worden medegedeeld: Onder de door den voorzitter verwelkomde autoriteiten bevonden zich de Commissaris der Koningin en de leden van Ged. Staten, de heeren van Dusseldorp en Stieger, de secreta- ris van het K. N. L. C., de voorzitter van den Noord-Brabantschen Boerenbond, de burge- meesters van Wissekerke, Colijnsplaat en Kortgene, de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heeren van de rijksvoorlich- tingsdiensten enz. enz. De vergadering vereenigden zich met het voorstel tot het benoemen van eere-leden en leden van verdienste, die reeds in het verslag van de hoofdbestuursvergadering zijn ge- noemd. Bij de mededeeling over pogingen om den afzet van karwij in betere banen te leiden, zeide de heer de Vulder van Noorden, de regeeringscommissaris, dat hem wel eens door het Kamerlid den heer Fruijtier is medege deeld, dat de karwijolie zich zeer goed voor verf voor schepen leent. De Voorzitter zeide, dat dit zeker door de betrokken oommissie onder de oogen zal wor den gezien. De heer Verlare vroeg of reeds voor de oogst 1931 maatregelen bekend zullen worden gemaakt, waarop de Voorzitter antwoordde, dat dit nog niet bekend is. De heer Lindenbergh deelde nog mede, dat de pogingen van uit Holland om ook in Gro ningen belang voor deze zaak te winnen, voorloopig mislukt zijn, doch worden voort- gezet. Bij de mededeeling, dat de toetreding van het Staatsmijnbedrijf tot de stikstofconventie niet bepaald nadeel voor den landbouw be- teekent, vroeg de heer Verlare of het staats mijnbedrijf de stikstof niet voor belangrijk mindere prijzen aan de landbouwers kan af- leveren, waarop de voorzitter zeide te meenen, dat het bedrijf aan prijzen gebonden is. Aan het einde van de mededeelingen bracht de voorzitter groote hulde aan den Secretaris Ir. Siebenga, voor zijn velen arbeld in het be lang van de landbouwers, vooral ook in ver- band met de tarwewet. Naar aanleiding van de nu volgende en reeds vermelde inleiding van Mr. Dieleman, meende de heer De Buck, dat in plaats van vlas beter aardappelen voor steun in aan- merking kunnen komen. De heer Koning, directeur van de Bath- polders, meende, dat afschaffing van de sociale lasten ndmmer mag leiden tot afschaf fing van de sociale verzekering, doch dat die lasten dan op den Staat moeten drukken, waardoor ieder er aan mede betaalt en ook de eenvoudige, doch niet loontrekkende personen er van zouden kunnen profiteeren. Spreker wees ook nog op de groote onbillrjkheid in zijn woonplaats, Rilland-Bath, waar men f12 per arbeider zakelijke bedrijfsbelasting moet be- talen, terwijl hij nog niet veel hoop heeft, dat deze onbillijke belasting bij de a.s. begrooting zal worden opgeheven. De heer Scheele, meende in afwijking met den heer De Buck, dat steun aan vlas juist zeer gewenscht is, omdat het een product van wisselbouw betreft en ook gelegenheid biedt om de arbeiders door de wintermaanden heen te helpen, waardoor nog meer wegtrekken van het platteland voorkomen wordt. De heer De Klerk meende, dat gerst ge schikt kan gemaakt worden voor de brouwe- rijen en dan ook zeker voor steun in aanmer- king komt. De sociale lasten moeten ook zi. door de geheele gemeenschap worden ge- dragen. De heer Kakebeeke, vice-voorzitter, meen de ook dat steun aan de vlasteelt zeer is aan te bevelen en dat steun aan de aardappel- teelt zeer moeilijk zal gaan, de wjjze waarop heeft de heer de Buck ook niet aangegeven. De consumptieaardappelteelt is te veel over het jaar verdeeld. De heer v. d. Weel meende, dat opname van pootgoed in de landbouw-uitvoerwet zeer wel kan. De heer Dieleman, meende ook, dat waar aardappelen een exportmiddel van beteekenis is, steun mogelijk is, als de voorlichtings dienst goed de behoeften aangeeft. Deskun- digen zeggen, dat de gerstsoorten in ons land minder geschikt zjjn als brouwgerst, zij zjjn te vocht houdend. Er komt bij, dat er haast geen kleine brouwerijen meer zijn, maar men is toch bezig proeven te nemen om de goede soorten te teelen. Hiema hield de heer Meijers uit Groningen zijn ook reeds vermelde rede. De heer v. d. Weel beantwoordde daarop als voorzitter van de gewestelijke tarwecom- missie eenige vragen in verband met de uit- voering der tarwewet en zeide, dat als de molenaars, zooals naar voren was gebracht, moeilijkheden met de uitvoering der wet on- dervinden, hij gaame bereid is eens met him die moeilijkheden te bespreken. Ook zeide hij dat er wel tarwe is te vinden, die niet geschikt is om voor bloem te worden ge- bruikt. Verschillende sprekers betoogden dat de Zeeuwsche, de Nederlandsche tarwe uitste- kend te verwerken is voor brood en juist wel door het vermengen met buitenlandsche min der van kwaliteit wordt. De heer v. d. Weel zeide, dat men nu niet kan gaan vragen om meer Vita-tarwe in het mengsel op te nemen, nu er al tot minder van 20 wordt toegelaten. Het is zeker nu zoo, dat men in Groningen ook wel eens Zeeuwsche vitatarwe wil hebben, omdat die beter is dan de Groningsche, maar dan krijgt Zeeland wel eens minder goede uit andere streken. De heer Koning vond nog gelegenheid er op te wijzen, dat z.i. de binnenlandsche voor lichtingsdienst niet royaal genoeg wordt aangepakt, in Zeeland is maar een landbouw- consulent en er moesten er zeker drie zijn, die dan den boer op konden gaan. De regee ring moet ten deze den landbouw het voile pond geven. Nadat de voorzitter den heer De Buck nog had toegezegd, dat men een opmerking over te late inventarisatie van aardappelen, n.l. in het voorjaar in plaats van het najaar, Toke ning zal worden gehouden, richtte hij zich tot den voorzitter van den kring Noord-Beveland, den heer S. J. de Regt om hem en zijn helpers in verschillende commissies dank te brengen voor de uitstekende w.ij'ze van voorbereiding der jaarlijksche bijeenkost van de Z. L. M. Hiema sloot de heer Dieleman deze alge- mieene vergadering. De maaltijd. Van het gymnastieklokaal, dat alle belang- stellende leden niet had kunnen bevatten, be- gaven de meeste zich naar „De Kroon", waar een eenvoudigen, doch goed smakenden maal tijd werd gebruikt. Tusschen de gerechten in, zijn enkele per sonen aan het woord geweest. De Voorzitter, Mr. P. Dieleman, stelde al- lereerst een dronk in op ons Vorstelijk Huis, waarbij alien zich onder applaus aansloten. Later heeft de Voorzitter zich speciaal ge- richt tot den Commissaris der Koningin en deze niet willen vergelijken met een Commis saris van politie, want de landbouwers zijn vrijheidsldevend en willen zioh niet in bun werken laten belemmeren. Maar spreker weet de groote belangstelling van den Com missaris der Koningin voor den landbouw en stelde onder instemming der tafelgenooten een dronk op hem in. De Commissaris der Koningin bracht mede namens de leden van Ged. Staten, dank voor de ontvangen uitnoodiging. Spreker heeft zich op de vergadering niet uit zijn tent laten lokken om dat het hem als rijksambtenaar en als voorzitter van het provinciaal bestuur niet past zich in de kwesties te mengen. Maar wel wilt spreker nogmaals verzekeren, dat men op zijn medewerking in het belang van den landbouw stdeds mag rekenen. Hulde brengt spreker voor de concrete wijze, waar op de verschillende onderwerpen zijn be- handeld. Spreker heeft nu zoo zachtjes aan in alle kringen der Z. L. M. de vergadering mede- gemaakt en hij doet dit gaame om met alle deelen der bevolking in contact te blijven. Meermalen heeft spreker de landbouwers ge- roemd en hunne goede eigenschappen ge- schetst. Ditmaal wil hij nu eens iets minder goeds noemen en hij stelt de vraag waarom nog steeds niet alien zijn aangesloten bij de Z. Li. M., en roept de landbouwers toe niet te spreken over eischen, doch over wenschen om steun en niet te denken aan onwil bij de re- geeringen van land en provinoie. Spreker her- innert aan het gezegde: Let op de historie, werkt in het heden en gelooft in de toekomst. Spreker uit zijn hartgrondigen wensch, dat binnen afzienbaren tijd betere toestanden moge intreden en eindigt met een dronk op de Z. L. M. in den persoon van den heer Mr. Dieleman, den kraohtigen leider, van wien hij hoopt, dat deze nog tal van jaren leiding zal mogen geven als tot nu toe. De heer Dr. Mblhuysen, secretaris van het Kon. Nederl. Landibouwcomitd, bracht namens vele gasten dank voor de weder genoten gast- vrijheid en verzekerde, dat het K. N. L. C. grooten prijs stelt op contact met de Z. L. M., dat trouwens reeds bestaat door dat de voor zitter en secretaris zitting hebben in een der oommissies. Spreker herinnert aan het Een- dracht maakt macht. De landbouwer gaat nu wel gebukt onder de malaise, doch zal niet ondergaan, en hij wekt op met dezelfde op- gewektheid voort te werken en stelt een dronk in op de Z. L. M. De burgemeester van Wissekerke, de heer Verhorst, verzekerde nog eens, dat de land- bouwbelangen hem na aan het hart liggen, en wees er op, dat hij in de 14 jaar van zijn bur- gemeesterschap veel veranderingen heeft medegemaakt als een gevolg van alles wat zich op het wereldtooneel afspeelde. Jaren van hoog conjunctuur, toen men 10 mille be- taalde voor een hengst, die spoedig daama werd afgekeurd, en toen een waarschuwende stem niet steeds met dank werd aangehoord. Nuchtere menschen werden niet als aange- naam beschouwd. Thans is er echter geen plaats meer voor nuchterheid, nu zijn noodig idialisten. Spreker heeft indertijd uit voile overtuiging tot die nuchteren behoord, maar nu zou hij hen het zwijgen willen opleggen, want nu is er behoefte aan geloof, aan durf, aan doorzettingsvermogen, aan mannen zoo als die van de Nederlandsche afdeeldng op de tentoonstelling te Parijs, die starende op een ruine den moed hadden weder van meet af aan te beginnen. Moge er in de Z. L. M. ook gevonden worden, die optrekken onder het devies van Jan Pieterszoon Coen het: „Nil Desperandum". De heer De Regt, voorzitter van den kring dronk ten slotte nog op den secretaris. De rytoer. Was de vorige maal toen de bjjeenkomst op Noord-Beveland plaats had, nog met rij- tuigen en dit voor de laatste maal in de ge- schiedenis der Z. L. M., de rjjtoer gemaakt, ook hier is het modeme voertuig, de auto, thans volkomen ingeburgerd en in de breede dorpsstraat stonden er niet minder dan een 70, w.o. enkele bussen, dank zij de zorgen van de commissie en de politie, keurig ge- parkeerd. Spoedig had ieder zijn genummer- den auto gevonden en kon de lange stoet, gade geslagen door velen, den rondrit door het eiland beginnen. Eerst ging het naar Kamperland om langs het eveneens door vlnggnn in feestdos gestoken Geersdijk, beide nog gemeente Wissekerke, naar Colijnsplaat te rijden. In dit vriendelijke dorp met zijn prachtig beboomde dorpstraat en zjjn mooi uitzicht over de Oosterschelde met het aloude Zierikzee op den achtergrond, werden de auto's verlaten om gedurende een uur te ver- toeven onder de bevolking, die dit bezoek van honderden Z. L. M.-ers met hun vrouwen en gasten op hoogen prijs bleek te stellen. Reeds hadden wij toen gereden langs uit- gestrekte velden met landbouwgewassen, het een wat minder, het ander wat beter er voor staande, langs goed onderhouden hofsteden, doch meermalen langs wegen, die dringend om een afdoende verbetering vragen. Onder vriendelijke afscheidsblikken van de bevolking werd de reis weer voortgezet en nu ging het over het kleine maar lieve Kats naar het ruim gebouwde Kortgene, waar een deel der tochtgenooten, en ook wij ons in- scheepten voor den korten vaart over de Zandkreek, en daarbij weer eens konden zien hoe moelijk soms het overzetten van auto s over dit toch maar smalle water is en dit zeker niet het minst bij een lagen waterstand. Na korten tijd stonden wij op Zuid-Beve- landschen bodem, maar dankbaar zullen al ien met ons terugdenken aan het den of twee- daagsch verblijf op Noord-Beveland, waar de echte Zeeuwsche gastvrijheid heerscbt, waar men mede gaat met zijn tijd en waar nu ook de P.Z.E.M. met zijn zoo welkom electrisch licht en kracht de bevolking in haar streven naar vooruitgang is te hulp gekomen. De Z. L. M. dagen, behooren voor 1931 weer tot het verleden. POSTDUIVEN IN DIENST VAN MISDADIGERS. Een ingazetene van Bochum werd door af- persing lastig gevallien. De misdadigers had den den origineelen inval gehad een postduif te zenden, die met het geeischte bedrag moest worden vrijgelaten. De politie, die hiervan in kennis gesteld was, zette in twee sport- vliegtuigen Zondagmorgen de postduif na en slaagde er werkelijk in den duiventil, waar de postduif in verdween, waar te nemen. De dader werd aangehouden. LEVEND VEKBRAND. In de nabijheid van Besancon kwam een auto, die wilde uitwijken voor een motorrijder, in botsing met een zware vrachtauto, Ten- gevolge van de botsing werd het benzine- reservoir van de luxe-auto vemield en stroom- de de benzine, over den heeten motor en motorkap, waardoor in een oogwenk de ge heele auto in lichte iaaie stand. De drie in- zittenden, drie jongelui, verbrandden levend. Tengevolge van de ontwikkelde hitte kon niemand den wagen naderen om de ongeluk- kigen te bevrijden. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. Alle leden zijn tegenwoordig. Voorzitter, burgemeester J. Truijman. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde komt: 1. Ingekomen stukken. 1. Mededeeling van de nieuwgekozen raadsleden, dat ze hun benoeming aanvaarden. 2. Bericht van de nieuwgekozen leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, dat ze deze functie aannemen. 3. Van Ged. Staten bericht van goedkeu- ring raadsbesluit tot het aangaan eener kas- geldleening groot 12500. 4. Van Ged. Staten kennisgeving, dat er door dit College op 24 Juli een openbare ver gadering zal gehouden worden, waarin de be trokken gemeentenaren in de gelegenheid worden gesteld om door gemachtigden hunne meening toe te lichten omtrent de voorge- nomen samenvoeging van de gemeenten Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Os- senisse. De Voorzitter stelt er prijs op naar deze vergadering e6n of meer leden af te vaardi- gen. De heer v. d. Wielen verwacht daarvan weinig succes, aangezien die afgevaardigden niets anders te berde kunnen brengen dan het- geen in 't rapport is opgenomen; voor zich zelf zou spreker geen nieuw argument naar voren weten te brengen. De heer Koster daarentegen betoogt, dat het van veel belang is, gemachtigden te be noemen; deze kunnen alsdan van de gehouden besprekingen verslag doen aan den Raad. De Voorzitter deelt hetzelfde gevoelen, men zou Ged. Staten bijv. kunnen wijzen op den grooten schuldenlast, die op de gemeente rust en de medewerking van dit college kunnen inroepen, dat de Provincie of het Rijk hierin tegemoet komen. Na nog langdurige discussie, voomamelijk over de houding en het beleid van Ged. Sta ten in deze penibele kwestie, wordt met alg. stemmen besloten twee afgevaardigden en twee plaatsvervangers te benoemen, waar- voor na stemming en herstemming resp. worden aangewezen: de Burgemeester en de heer Stallaert en de heeren Koster en Van Damme. 5. Van J. Heijens, landbouwer, het ver- zoek om ontheffing in de hondenbelasting wegens afschaffing van het dier. Met alg. stemmen wordt dit ingewilligd voor een half- jaar. 2. Onderzoek der geloofsbrieven der ge- kozen raadsleden. Hiertoe wordt door den Voorzitter een commissie aangewezen, bestaande uit de hee ren Koster, Bun en Ferket. Na inzage der bescheiden verklaart de com missie bij monde van den heer Koster, deze in orde te hebben bevonden. Alsnu merkt de Voorzitter op, dat er tus schen de gekozen raadsleden Jac. Eeman (lijst 1) en P. Baart (lijst 4) bloedverwant- schap, n.l. zwagerschap bestaat, zoodat een van beiden volgens de wet geen zitting mag nemen; het lot zal derhalve hierin moeten beslissen. Bij loting blijkt de heer Jac. Eeman de gelukkige. Tegen toelating der andere zes leden heeft niemand bezwaar. Als opvolger van den heer Baart op lijst 4 komt voor de heer Fr. Crombeen. 3. Oninbare posten. Deze betreffen enkel het afschaffen van honden. Tegen oninbaarverklaring heeft niemand bezwaar. 4. Aanbieding der driejaarlijksche reke- ning der Bgz. R. K. school en der reke- ning van het G. E. B. De Voorzitter acht het gewenscht, zooals gebruikelijk, deze in handen te stellen eener commissie van onderzoek. Hierin worden aangewezen mej. S. v. Eer- denburg, benevens de heeren Koster en Fer ket. Hiermede is de agenda afgehandeld. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het Wit-Gele Kruis heeft gelnformeerd of de Raad genegen is, de thans leegstaande wo- ning, eigendom der gemeente, aan deze ver- eeniging in bruikleen af te staan ten be- hoeve van de wijkverpleegster. Voornoemd bestuur is bereid op eigen kosten de woning in orde te laten brengen, opdat de verpleeg- ster daarin desnoods ook patienten kan ont vangen, hetgeen voor haar thans niet doen- lijk is in 't lokaal der bijz. school. De heer Stallaert verklaart hierop niets tegen te hebben, onder voorwaarde echter, dat de gemeente baas blijft over de woning en dat het Wit-Gele Kruis haar moet ontrui- men, zoodra de noodzakelrjkheid blijkt, dat de gemeente haar voor eigen doeleinden noodig heeft. De Voorzitter kan hiermede instemmen en wil dan de conditie maken, dat bedoelde wo ning voor onbepaalden tijd, tot wederopzeg- ging, wordt beschikbaar gesteld. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Bij de rondvraag merkt de heer Stallaert op, dat het verboden is op den zuidelijken berm in de Bosschestraat met voertuigen, machines enz. te rijden, dus dat deze op de keien moeten blrjven. Voor karren en wagens geeft dit minder, doch zaai- en maaimachi- nes lijden door het schokken en daveren op de steenen in hooge mate; voor deze zou men dus een uitzonderingsbepaling moeten maken in de politieverordening. Alle leden zijn het hiermede volkomen eens en de Voorzitter zal zorg dragen de po litieverordening in diervoege aan te vullen. Op de vraag van den heer v. d. Wielen of ook niet-afgevaardigden op de vergadering door Ged. Staten te houden op 24 Juli wor den toegelaten, antwoordde de voorzitter be- vestigend, aangezien de vergadering open- baar is. Niemand vraagt meer het woord. Volgt sluiting. B ALKON-VERSIERIN G. BLOEMBAKKEN. Balkon- en vensterversiening wordt over 't geheel nog erg stiefmoederlijk behandeld en wanneer men hier of daar een bloembak op balkons of onder vensters ziet, dan bestaat dit tien tegen een uit een smal peuterig bloembakje, gevuld met enkele Belargoniums, door de volksmond steeds Geraniums ge- noemd. Zeker, ook zoo'n simpel bakje met Gera niums kan een gevel of balkon wat opvroo- lijken, doch met een weinig overleg en moeite meer krijgen we een heel wat fraaier effekt. Een bloemenbak moet behoorlijke afmetin- gen hebben, de lengte wordt bepaald door de breedte van balkon of venster, doch de breedte van den bak moet ongerveer 25 c.M. zijn en de diepte ongeveer 30 c.M. Kleine smalle bakjes zijn ongesehikt, kunnen geen voldoende aarde bevatten waarin de planten zich goed kunnen ontwikkelen en drogen bovendien veel te spoedig uit. Met een beetje handigheid knutselen we zelf een bloementak in elkaar, de buitenkant krijgt een groen verfje of de kleur van het hout van den gevel, of wordt, wat ook heel aardig staat, met kunkschors bekleed. De bin- nenkant der bak wordt met menie geverfd, waardoor de duurzaamheid der bak aanmer- kelijik wordt verlengd. Wie tegen wat hoogere kosten niet opziet plaatst in den houten nog 'n zinken bak, doch noodig is zulks voor het welslagen niiet. Onder in den bak worden eenige flinke gaten geboord, opdat het over- tollige water kan afvloeien. Over deze boor- gaten komen flink wat potscherven te liggen, met de holle kant naar boven. Daama vullen we de bak met een voedzaam grondmengsel, bestaande uit bladgrond, gras- zodengrond en minstens een derde turfmolm of veengrond. Toevoeging van wat oude verteerde koemest is vaak zeer moeilijk, om dat de meesten daar slechts met moeite of heelemaal niet over kunnen beschikken. Kunstmeststoffen kunnen daarvoor als goede plaatsvervangers fungeeren. Keuze van standplaats voor de bloembak- ken hebben we veelal niet, omdat we hiervoor gebonden zijn aan balkon of venster en deze zich nu eenmaal niet eventjes terwille van een bloemenbak laten verzetten. En nu komen ive tot het moeilijikste punt: de beplantdng van den bak. Hierbij hebben we met verschillende factoren rekening te houden, of er bijvoor- beeld veel of weinig zon is, de bouw en de kleur der gevel speelt een rol en zelfs de be- planting van den voortuin doet zijn invloed gelden. Heeft de voortuin een bonte beplanting, dan kiezen we ook voor den bloemenbak een ge- mengde bonte beplanting, doch waken hierbij voor al te sombere kleuren. Laat de breedte der bak een beplanting van 3 rijen toe, dan nemen we bijvoorbeeld Geraniums of Margrie- ten in het midden, daarom Petunia's en tegen den rand hang-Geraniums. Ook Lobelia's zijn uitstekend geschikt voor randbeplanting van den bak. Er best aan hangende en staande variteiten. Een heel aardige combinatie is roode Geraniums, tegen den muurkant, daar voor een rrj blauwe Ageratums en hangende bonte Glechoma's. Bij gevels met gele steen kiezen we geen gele bloemen, doch nemen liever blauwe of knalroode kleuren, aangevuld met enkele witte bloemen. Er zijn veel meer planten dan de hier genoemde geschikt voor beplan ting der bloemenbak, zoodat men vanaf half Med tot diep in den herfst kan genieten van een overvloedige bloemenweelde. Vooral on der de 66njarige planten vinden we een uit- gebreide keuze die zich leenen voor het vullen van de bakken. Verder is de verzorging der bloembakken als bij de bloemen in den tuin. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonng's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. OVER K ROM ME BORSTBEENEN EN EET MEER EI EREN-CAM PAG NE. In mijn artikelen over de gevreesde cocci- diosis wees ik er op dat een der verschijn- selen kan zijn verlamming. We moeten echter bedenken, dat lang niet alle verlam ming coccidiosis is. Op het oogenblik komt er in allerlei streken, ook in het bultenland, een verlamming voor bij dieren van een maand of drie oud, die niet altijd aan cocci diosis toegeschreven kan worden. Wat het dan wel is weten we nog niet. Ook een gebrek aan bepaalde stoffen in het voer uit zich vaak onder verschijnselen van beenzwakte. Hierbij ontstaat namelijk Engelsche ziekte met de gevolgen van dien. Deze beenzwakte ziet men vooral bij flink groeiende kuikens en vooral ook in den tijd dat er aan het lichaam zware eischen gesteld worden, o.a. ook voor de vorming der vederen. Met een gram levertraan en mineralen (been- Verwaarloos nimmer rugpijn; het kan een emstige waarschuwing zijn. Rugpijn, bewollkte en pijndijke urine, bezinksel in het water, niergruis, stijve en pijnlijke gewrichten, rheu- matische pijnen, of een zenuiwachtig en afge- mat gevoel kunnen nierzwakte aanduiden, en dienen onmiddellijk behandeld te worden. Want alleen sterke, werkzame nieren kunnen urinezuur en andere schadelijike stoffen uit het bloed filtreeren. Gij zoudt geen dag kun nen leven, als uw nieren ophielden te werken. Verlies geen kostbaren tijd! Begin nu met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en henwin uw oude energie en kracht. Dit bekentde niermiddel boekte succes na succes. Bij alle drogisten enz. /1.75 p. flacon. Te TerNeuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 36 (Ingez. Med.) dermeel) kunnen we zulke kuikens snel weer op de been helpen. Toch moet men er vlug bij zijn anders ontstaan vergroei'ingen en ver- krommjingen van het te weeke beenderstelsel. Toen ik dan ook onlangs het advies gaf kuikens vroeg aan het slapen op zitstokken te wennen, vermeldde ik er bij, dat dit alleen kan gebeuren bij goed gezoade kuikens. Men zal bij vele kippen kunnen opmerken, dat zij een z.g. krom borstbeen hebben. Op het borstbeen der kippen bevindt zich n.l. een soort beenplaat, juist in het midden, die lood- recht op het borstbeen staat en in het mid den van de borst der kip ligt. Aan deze borstbeenkam hechten zich de zware borst- spieren vast. Nu gebruikt de kip die spieren wel niet om er mee te vliegen, maar toch willen we die spieren flink ontwikkeld hebben daar ze tot het beste vleesch der kippen be hooren. Nu bevindt zich in de borstbeenkam soms een heel sterke bocht, zoodat als men de kip beetpakt, het borstbeen inplaats van een zuiver reohte iijn een S-vormige bocht vormt. De verkromming van de borstbeen kam kan zich ook nog dieper voortzetten, zoodat het heele borstbeen krom wordt. In zoo'n geval is dus de ligging der borst en buikingewanden verstoord en kunnen daaruit allerlei schadelijke gevolgen voor de gezond- hieid en het legvermogen der kippen voort- vloeien. Een krom borstbeen is dus le een emstige schoonheidsfout, 2e een lichaams- gebrek dat schadelijk kan werken op de ge- zondheid, 3e een gebrek dat na slachting de waarde der kip sterk doet dalen, vooral in streken waar men gewend is de geslachte kippen aan het publiek te presenteeren met de borst omhoog gericht. Vaak merkt het publiek er niet veel van omdat de poeliers de gewoonte hebben met een schaar of met de vingers de borstbeenkam af te breken en plat tegen het borstbeen te leggen. Dan lijkt zoo'n magere kip die eerst een zeer scherp borstbeen had en dus erg mager er uit zag, ineens flink gevuld en een ronde borst te hebben. Dit poelierskunstje om magere kip pen een voile borst te bezorgen door het borstbeen te breken is in verschillende landen verboden. Maar om nu op dat kromme borstbeen terug te komen. Vraag nu bonderd kippen- menschen eens hoe dat komt en dan zeggen ze strijk en zet: Te vroeg de kuikens op de stokken gezet. Dat klopt dus heelemaal niet met mijn advies om de kuikens wel vroeg op den stok te laten gaan, wat belangrijke hy- gienische voordeelen biedt. Hoe dat verschil nu te verklaren? Kuikens lijdende aan been zwakte of Engelsche ziekte liggen veel en rusten veel. Zet men ze dus jong op de stok ken dan rusten ze met het weeke borstbeen zwaar op den stok, en kunnen zoo dus ver- krommingen in de borstbeenkam ontstaan. Zet men ze echter niet op stokken dan krijgen ze net zoo goed verkrommingen van het borst been, al zullen die misschien niet zoo typisch S-vormig worden. Heeft het kuiken echter een goed gezond beenderenstelsel zet het dan maar gerust jong op stok, ze zullen er geen last van on- dervinden en wdl de groote voordeelen, dat ze 's naohts frisch zitten, zich niet verdringen en niet in de vuile mest staan. Vooral als de kuikens pas uit de kunstmoeder komen krui- pen ze 's nachts vaak opeen en verdringen de zwakken in hoekjes en gaatjes. Zet gerust als de kuikens al een maand oud zijn al een stok een voet boag in het hok. Ze slapen dan 's nachts onder de kunstmoeder, doch zitten overdag al eens op zoo'n stok en wennen er aan. De stok of beter lat moet niet te smal zijn b.v. 5 c.M. breed en zonder scherpe kanten. Nu nog even een ander chapiter. Ik schreef laatst hoe ik dacht over een „Eet meer Eieren-Campagne" en legde uit dat zoo'n campagne alleen succes kan hebben als er mee gepaard ging een „eet minder dit of dat campagne". Typisch voor de eigenaardige voorlichting in sommige pluimveebladen is nu weer, dat er direct een schrijver was die van mijn betoog niet veel begreep en een artikel lanceert waarin dan gezegd wordt, dat Dr. Te Hennepe geen heal ziet in een ,,Eet meer Eieren-ampagne" en verder een massa regels onnoodige omhaal er bij vermeld wordt, die met mijn artikel niet veel te maken had. Het heeft geen doel op zulke onjuiste artikelen in te gaan. Mijn opinio is deze: „Een eet meer dit of dat campagne kan alleen waarde hebben als zij aantoont hoe men zijn gewone dagelijksche uitgaven besteden kan aan het gewenschte artike zonder meer uit te gaan geven. Tegen- over het „eet meer" moet dus wat: „eet min der" staan. Verder lijkt het mij niet erg economisch al deze eet meer campagnes on- afhankelijk van elkander te zien werken. Als alles gecombineerd werd in een centrale commissie, die tevens de eet minder campagne organiseerde zou er voor alle belanghebben- den wel degelijk voordeel te behalen zijn. Ook zal men de pers op zijn hand moeten krijgen en staat deze niet zoo eenzijdig, dat deze niet direct in zou zien, dat een eet meer eieren campagne een eet minder tomaten of zoo iets tengevolge zou hebben. Zeer mooie artikelen b.v. voor een eet meer visch campagne levert tegenwoordig Dr. Van der Laan in de Visscherij-courant. Als der- gelijke acties gecombineerd worden tusschen vischhandelaren, groenten-fruitkweekers, kan er economisch gewerkt worden en kan de beweging vruchtbaar zijn. Gebeurt dat niet dan zal elke campagne meer geld kosten dan zij opbrengt en zie ik er geen heil in. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3