HEVEA FIETSBANDEN tfuiduitslag, //c/2t/oope/2d - t/'zersferA. aSMEMODI BKRICHTEN. geldkistje gestolen. NACHTELIJKE OVERVAL TE WITT EM. minder aangenaam avontuur Wascfc de aangedane plaatsen met warm water ntn Purolzeep, droog daama voorzichtig af, doe «r dan wat Purol op en strooi daar over- Jbeem nog wat Purolpoeder. Herhaal dit elken dag; Koolang het noodig is. (Ingez. Med.) Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 Juli 1931. He volgende zaken werden behandeld: Sa. Ca. de R., oud 13 jaar, dienstbode je •Oostburg, werd ten laste gelegd dat zij op 15 AprS ji. te Oostburg 2 bankbiljetten van 100, toebehoorende aan P. Gazan, beeft weggenomen. Eisch 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk. proeftijd 3 jaar. TJItspraak idem. H. D., echtgenoote van E. M. A. F. A. A. v. H-, oud 23 jaar, zonder beroep te sniMPtf <B.), werd verdacht dat zij op 20 .lYiiri jj. te Weatdorpe baar echtgenoote heeft gesiagen en geknepen, en Fl. de Bakker beeft beleedigd. E. H. D. voomoemd, werd ook nog ten Jaate gelegd dat zij op 17 Juni j.l. te West- dorpe Julema Talboom, beeft beleedigd. Deze zaken werden bijeengevoegd. ESsch 1 maand gevangenisstraf. XJitspraak idem. A. A. de N., oud 28 jaar, schippersknecht te Tst Neuzen, werd verdacht dat hrj op 13 Juni j.l. te Ter Neuzen F. H. Teeklenburg beefs, geslagen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. IBtspraak idem. DIFFSTAL VAN RADIO. Verdacht zicb te hebben schuldig gemaakt am diefatal van electriscbe energie, stond •wwmt de arr. rechtbank te Tiel terecbt L. v. tf ig jaar, te Culemborg. Verdacbte had in woning een aansluiting tot stand ge bracht op het net der radiocentrale in die ge meente, waartoe hij in staat was, omdat hij sroeger abcmnd was geweest en de toen voor y,yqi hi t in y noodige draden nog over zijn ■weening gingen. Tengevolge van het herhaal- delijh optreden van storing in de ontvangst in de buurt van verdachte's woning, werd het feit ontdekt. Eisch /40 boete of 20 dagen hechtenis. MALVERS ATIES MET SCHEEPS- HYPOTHEKEN. De rechtbank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen J. C. L., scheeps- •touwkundige te Dordrecht, en H. v. K., vroe- ger BChipper, thans chauffeur te Rotterdam. Beiden waren beklaagd van valschheid in -gesehrifte. J. C. L. is veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis (de eisch luidde 3 Jaar met aftrek), en H. v. K. tot 6 maanden gevangenisstraf (de eisch was 9 maanden). De derde verdacbte in deze zaak, de be- aedigde scheepsmeter H. M. te Dordrecht, werd. eveneens wegens valschheid in geschrif- ■fp> veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de voorloopige Keehtemis. (De eisch tegen hem luidde 1 jaar met aftrek.) J A ARVERGADERIN G DER Z. L. M. Ter traditie getrouw is ook dit jaar de Z_ lu. M. in hioofdbestuurs- en algemeene ver gadering in een harer kringen hijeengekomen en was daarvoor dit maal de Kring Noord- Rev eland aangewezen. Was de laatste maal ■foeri deze kring als gastheer optrad Oolijns- •plani aangewezen voor de samenkomsten en de tentoonstelling, dit maal was het de ge meente Wissekerke, die haar gastvrijheid kern toonen, al moest zij het doen met de ver- gadwmgen, daar de ook vooral voor den landbouw zoo ongunstige tijden het houden van een tentoonstelling niet toelaatbaar maakte. NTadat de leden van het dagelijksch bestuur 33tesjfagmiddag reeds bijeen waren geweest, ksFazrteai tegen den avond ook de leden van bet boofdbestuur naar Noord-Beveland. Ontvangst ten, gemeentehuize. Ter doen gebruikelijk begaven de leden van bet dagelijksch bestuur en van het hoofdbe- ,«trarr v.i<-h het eerst naar het gemeentehuis, waar alien in raadzaal door het gemeente- besfcuur officieel werden ontvangen. t£3m iburgemeester, de heer M. J. Verhorst, wprak de gasten toe en zeide ongeveer het mjJgende aooals telken jare, wanneer de lente in het iaind .gekomen is, de vogels uitzien naar een geschikt plekje voor het bouwen van een nest, wn daarin te kunnen neerleggen de hoop in de wogeiwereld, zoo ziet de Z. L. M. ook telken jare uit naar een plaats waar zij met haar leden rustig kan samenkomen, am terug te vicr, in 't verleden en te blikken in de toe- •fcoanst. Ditmaal is die keus gevallen op Wiasekerke en ik kan U verzekeren, dat zoo- wel h.et gemeentebestuur als de ingezetenen met genoegen van die keus hebben kennis ge- Bomm en het is daarom dat ik U, namens allr-T. bier in het gemeentehuis, in de raad- aaat, waar de hartader van Wissekerke klopt, een hartelijk welkom toeroep. is alleen maar jammer, dat de blijd- wdiap over dat feit niet onverdeeld kan zijn, an ge hier samenkomt onder omstandigheden die. in 't bijzonder voor den landbouw buiten- gewoon danker, en onder perspectieven, die somber zijn En vooral dit laatste is van be- •teebenis. want gij zijt landbouwers en dat wil zegxen, dat gij zijt menschen van de vlakke velden; van de wijdsche horiizonten; van de beldere perspectieven, en nu is dat allemaal omfloersd en beneveld en misschien zijn er wel xmder U, die zich ais opgesloten gevoelen in eene bedompte kamer, met hermetisch ge- sJoten luiken, waar geen enkel zonnestraaltje doorheen kan glippen. AMus bezien is het te begrijpen, dat er ons zijn, die de vraag hebben gesteld bet wel pas gaf, ja of het geen spotten was met de werkelijkheid dat wij U ditmaal zouden ontvangen met het traditioneele cere- tnonieel van den sohuimenden wijin, als sym- tbool van blijdschap, van kracht, van moed en vjran hoop, omdat, althans volgens die vragers, -cjjjbt' dat alles onder ons niets wordt gevonden. .Maar mijne heeren, wjj hebben gemeend aan die stemming van moedeloosheid het oor ifiet te moeten leenen, maar integendeel, U Mer te moeten ontvangen met een vroolijk gdSaat en met een blijden handdruk. Want al zijn wij persoonlijk er ten diepste van over- toigd, dat onder -de gegeven omstandigheden odbs alien een houding van ingetogenheid sie- inen zai en een stemming als die van vertrou- wend afwachten de meest gewenschte zij, wij --.wseten ook dat wanneer indiividueel die stem ming onder ons de overheerschende is, bij ons ireden op de publieke markt van het leven, ..Je uitstraling daarvan zai worden gezien in een krachtige activiteit, bestaande in man- moedig aanvaarden van de omstandigheden en van een wijs beraad om er doorheen te komen. Individueel gesterkt door die innerlijke kracht, zuit gij elkaar kunnen zijn tot een hand en een voet en een antwoord weten te vinden op de belangrijke vraag die in deze vergadering aan U ter heantwoordinig zai worden voorgelegd. Want het wil mij voor- komen, dat bij punt 7 der agenda dezer ver gadering een tweetal andere vragen direct of indirect betrokken zijn, n.l. of datgene wat mij nu in de eoonomische wereld voor onze oogen zien afspelen kan worden onderge- bracht onder de wet van den cirkelgang der dingen in het wereldgebeuren, m. a. w. tot de periodieke up en downs in de wereldhistorie, zoodat met eenigen grond mag worden ver- waoht, dat deze geweldige inzinking binnen afzienbaren tijd weder door een algemeen op- leven zai worden gevolgd; of die andere vraag, nil. of het mechaniek van het economisch uurwerk zoodanig ver- sleten is, dat wij staand voor een finale af- braak van het oude, en wat wij nu zien ge- beuren dus de geboorteweeen zijn van een nieuiwen dag. U gevoelt dat Uw gedragslijn voor de toe- komst door het antwoord op deze vragen wordt ibepaald. Want zou die eerste vraag toestemmend worden beantwoord, welnu, dan mogen wij verwachten, dat weldra de zon weder door de wolken zai breken en wij dus een beteren tijd tegemoet gaan; maar zou die tweede vraag een ja bekomen, dan weten w(j nog niet waar wij aan toe zijn; dan zullen de regeeringsmaatregeien die reeds geniomen zijn en die welke misschien nog genomen zul len worden de structuur van het oude niet in stand kunnen houden, maar dan staan wij voor een catastrophe zooals de histortie er sinds eeuwen geen te zien heeft gegeven, en dan zullen er zware offers worden geelscht. U komt dus wel samen onder omstandig heden die nog nooit zoo ernstig en dringend zijn geweest, en dat alles stemt tot ernst en tot zelfinkeer en wij hopen zeer, dat Uw ver gadering ook in dat teeken zai staan en gij daaraan de kracht zuit ontleenen tot het nemen van zoodanige beslissingen, als zullen blijken te zijn in het waarachtig belang van den landbouw, die tak van onze samenleving, waarbij de heele maatschappij ge'interes- seerd is. De omstandigheden van dezen tijd zijn voor Uw maatschappij reeds een prikkel geweest tot een buitengewone krachtsontwikkeling en nu hopen wij zeer, dat het U daarbij gaan zai als die Vereeniging van Gemeenten in Enge- land, die evenals haar zustervereeniging hier te lande bij de Regeering opkomt voor de be- langen der gemeenten en dat blijkbaar op zulk een krachtige en doelmatige manier doet, dat de betrokken Minister die vereeniging heeft genoemd „een doom in zijn vleesch", maar met de eerlijke verklaring er bij, dat die doom vaak gunstig had gewerkt. Welnu misschien zegt onze Minister dat ook nog wel eens van Uw optreden en dan zijt gij daar- mede ten minste voor Uw arb^id beloond. Mijne Heeren, iik verklaar hiermede Uw samenzijn in deze gemeente van onzen kant als geopend, en ik noodig U uit met ons het traditioneele glas wijn te drtnken, en daarin te zien Uw symbool van moed en van ver- trouwen. De met applaus begroete rede van den bur- gemeester werd als volgt beantwoord door den voorzitter der Z. L. M., den heer Mr. P. Dieleman. (Ingez. Med.) In harde tijden moet men leeren Geen nutteloos geld te verteeren. B.v. op je schoone kleeren Kan je dat seffens reeds probeeren! Koop in de Zwarte Mijne Heeren! Waar men U frjmtjes zai stoffeeren, Zonder Uw geldtasch te geneeren! Kostuums, demi-saisons, gabardine. Laat ste nouveautd's! DE ZWARTE LIE\ E VROUW, Zuivelbmg (juist aan de brag, Gr. Kanon), Gent. (Ingez. Med.) TEGEN DEN GROND ,GESMAKT. Zondagmiddag reed de zoon van den mole- naar Mulders te Soest op zijn motorfiets over den Rrjksstraatweg aldaar. Bij het nemen van een bocht, vlak bij de woning van zijn ouders, kon hij door de snelle vaart het stuur niet meer houden, met het gevolg, dat hij tegen een ijzeren paal reed. Hij werd tegen den grond gesmakt en is enkele oogenblikken later overleden. Mulders was 18 jaar oud en de eenige zoon van zijn ouders. De motorfiets werd geheel vernield. IN HET HOOFD GETROFFEN. Toen de wachtmeester P. Smit te Zwolle bezig was een revolver schoon te maken, ging het schot plotseling af, waardoor hij in het hoofd getroffen werd. Hij was op slag dood. De man was gehuwd en vader van een kind. INGEBROKEN. Toen Zaterdagavond de heer Heitman, eigenaar van de Vereenigde azijn- en mosterd- fabrieken in de Hofstraat te Arnhem nog even op zijn kantoor kwam, bemerkte. hij, dat daar was ingebroken. Eenige ruiten in de fa- briek waren vernield. Het privd-kantoor van den heer H. was overhoop gehaald en zijn lessenaar opengebroken, waaruit een automa- tisch pistool vermist wordt. Het geld heeft de inbreker niet gevonden. Een tweede inbraak te Arnhem heeft plaats gehad ten huize van dr. Schoenmaker. Deze bemerkte Zondagochtend, dat er des nachts was ingebroken. Vermoedeljjk heeft iemand zich toegang verschaft door een raam in het sousterrein. Het geheele benedenhuis werd doorzocht. Uit een gesloten geldkistje in de werkkamer van den heer S. is ruim f 1000 ge- stolen. BETRAPT. Te Woerden is de landbouwersknecht W. O., wonende te Houten, betrapt op het stelen van een koe uit de weide van den veehouder Verhoef. De man is gearresteerd en ter be- schikking van de justitie gesteld. MISHANDEUN G. Zaterdagavond ongeveer 10 uur is in de Bakkerstraat te Eindhoven een vechtpartij gehouden, waarbij ddn persoon vrij ernstig werd verwond. Vrouw H., wonende te Weert, was na een huiselijken twist met haar man, te Eindhoven gekomen in gezelschap van een kostganger. De vrouw en de kostganger namen intrek hij de zuster van vrouw H., de wed. S., in de Bakkerstraat. Zaterdagavond kwam daar haar man met eenige vrienden uit Weert in een taxi. De ruiten bij de wed. S. werden in- geslagen en toen de kostganger W. trachtte te vluchten, werd hij door M. uit Weert, aan- gevallen en door messteken in het hoofd, den rag en de polsen emstig verwond. Hevig bloedend holde de man de straat op; met een wagen van de gemeentelijke reini- ging werd hij naar een dokter gebracht. Deze oordeelde zijn overbrenging naar het zieken- huis noodzakeljjk. Zijn toestand liet zich aan- vankelijk emstig aanzien, doch Maandagmor- gen was hij naar omstandigheden redeljjk wel. De dader M. en de man van vrouw H. wer den in den loop van den avond te Weert ge arresteerd. Volgens de laatste berichten hebben man en vrouw zich weer met elkaar verzoend. Edelachtbare Heeren! Een woord van bes- ten dank zij U gebracht voor de ontvangst ter Uwer plaatse van het Hoofdbestuur en de gasten der Z. L. M. Naar voorvaderlijk Zeeuwsch gebruik wordt onze Maatschappij overal, waar zij vergadert in haar zomerver- gadering, in ons gewest met guile haxtelijk- heid ontvangen. Wij stellen dit bewijs van sympathie op zeer hoogen prijs, Zeeland leeft door en voor den landbouw en de Z. L. M. geeft al haar kracht en invloed juist om die hoofdtak van ons Zeeuwsch volksbestaan te dienen en omhoog te houden. Vooral in deze moeilijke tijden is dit een uiterst zwaar werk. Er wordt van onzen secretaris en van alien, die op het Secretariaat arbeiden ont- zettend veel gevergd. Veel ook van hen die in verschillende commissies zitting hebben. Niet minder van ons dagelijksch bestuur. Maar wij weten, dat waar plicht gebiedt, de arbeid bovendien voor een ons aan bet hart liggende zaak licht gemaakt wordt. Mogen er spoedig onder Gods Zegen betere tijden aanbreken. Intusschen moeten wij eens ver- poozen in den oeconomischen strijd. En dat doen wfl in Wissekerke en op Noord-Beve land. In Uw, zooals het beet, aangenaam gelegen dorp, dat reeds in het oude N.-Beve- lanid van beteekenis en bekendheid was. Jarenzelfs, voor men het genoemd vindt voor 1230. Niet het minst bracht het edele ge- slacht Wissekerke U glorie toe. Het geslacht, dat hier woonde en het rentambt van Zeeland hewesten Schelde waamam, hield daarom ten Uwent het hoofdkantoor en eerst in 1495 werd dit naar Middelburg verplaatst, omdat heer Anthonie Janes van Wissekerke naar Middelburg wonen ging. En nu ligt Uwe schoone gemeente op het nieuwe Noord- Beveland te midden van welige akkers en prachtige polders, aan die zijde begrensd door het woelige water. Op sommige plaatsen maar al te zeer door den zeewolf aange- vallen, zoodat niet altijd en niet overal van een rusitige situatie mag gesproken worden, doch een Uwer grenzen, gelijk de naam het uitdrukt, voortdurend Onmst heerscht. Hartelijk hoopt de Z. L. M. en ons Hoofd bestuur en hioop ik persoonlijk, dat onder het voorzichtig bewind van U, mijnheer de Burge- meester, gesecondeerd door nadenkende vroede wethouders er in samenwerking met een rustigen, niet door den waan van den dag bewogen raad, Uw gemeente moge bloeien en weldra den landbouw moge zien opgeheurd uit het dredgend verval, waardoor ook Uw niet onbelangrijke scheepvaart en Uw haven- heweging te Kamperland zai opbloeien ten bate van Uw gemeenschap. Het ga deswege spoedig Wissekerke goed. Dank voor Uw gastvrijheid en vriendschap. Leve Wisse kerke, zijn Burgemeester, zijn Schepenen, zijn raad, zijn gansche bevolking. (Luide teekenen van instemming.) Nadat de eerewijm was aangeboden, begaven alien zich naar Hotel ,,De Kroon", waar te 8 uur de Hoofdbestuursvergadering werd ge houden. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP IN EEN SFEELTUIN. Het 7jarig zoontje van de familie W. de B. te Wassenaar is bij het spelen in een theetuin bij Leiden van een wipplank gevallen en met een dubbele beenbreuk opgenomen. Des avonds is het kind in het ziekenhuis te Leiden tijdens de operatie bezweken. KIND ONDER EEN STILSTAANDE AUTO GEKROPEN. In de gemeente Ouddorp op de grens van Alkmaar was het tweejarig zoontje van den kleermaker van Alphen spelende onder een stilstaande vrachtauto gekropen. De chauf feur heeft het kind niet opgemerkt. Toen de wagen zich in beweging zette, werd het jon- getje overreden. Het kind was onmiddellijk dood. KIN DERZI X J EN IN WEHL. In de gemeente Wehl, tellende ongeveer 3000 inwoners, is dit jaar door den ambte- naar van den burgerlijken stand reeds aan vrjf echtparen een tweede trouwboekje afge- geven, daar het #oorspronkelijke hij het hu- welijk afgegeven "trouwboekje, ruinate biedend voor inschrijving van twaalf kinderen, vol was. Een winkelier te Almelo is tot de ontdek- king gekomen dat zjjn geldkistje, inhoudende ongeveer 725, dat zich bevonden had in een kamer achter den winkel, spoorloos was ver- dwenen. Vermoed wordt dat iemand, die met den plaatselijken toestand goed op de hoogte moet zijn, zich door insluiping van het kistje heeft meester gemaakt. JEUGDIGE INBREKER TE GRONTNGEN GEARRESTEERD. Den laatsten tijd werden te Groningen in verschillende scholen inbraken gepleegd, zon der dat men de daders kon snappen. Zater- dagmorgen is wederom ingebroken, thans in het schoolgebouw voor zwakzinnige kinderen aan de Violenstraat. Het gelukte de recher che, den dader te arresteeren. Het is de 15- jarige W. B., wonende te Groningen. De jon- gen werd ter beschikking van de justitie ge steld. AMBTENAAR AANGEVALLEN. Vrijdag is een ambtenaar van den Maat- schappelijken Steun aangevallen in de Wijt- tenbachtstraat te Amsterdam. Toen de amb tenaar op weg was naar het bureau in die straat grepen eenige mannen hem aan. Zij be- weerden dat hij hun onrechtmatig steun had onthouden. De ambtenaar verweerde zich terdege en kon den aanval weerstaan, tot even later de politie hem kwam ontzetten. De mannen richtten nu hun aanval op de politie. Ook vrouwen namen aan den strrjd deel. Een vrouw heeft een agent in 't been gebeten. Drie aanranders zijn naar het politie- bureau geleid. DE BUSSUMSCHE YUEGFIETS. Met de Bussumsche vliegfiets van gebroe- ders Fokker, zou Zondagmiddag weer een proef worden gedaan. Meer dan tweeduizend menschen stonden en lagen op de heide tus- schen Bussum en Laren. Maar de vliegfiets kwam niet; het bleek dat de stang, welke de voorwielen verbindt, was doorgesneden. TEGEN EEN BOOM CHEREDEN. Zondagavond is op den Rijsbergschenweg een luxe auto door te slippen in voile vaart tegen een boom gereden. Mej. S. uit Meppel werd inwendig zwaar gewond. Een juffrouw uit Amsterdam liep eenige verwondingen op en de heer E., eveneens uit Amsterdam, kreeg een ernstige schedelbreuk. Alle drie werden overgebracht naar het St. Eugnatiusgasthuis te Breda, waar de heer E. kort na aankomst is overleden. DOOR AUTOBUS GEGREPEN. Te Groningen is Zaterdagavond 7 uur de 79jarige R. M. uit de Gerbrand Bakkerstraat aldaar, hij het oversteken van den weg, door een gemeentelijken autobus gegrepen. Hij kreeg een klap tegen het hoofd en werd in zorgwekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den nacht is overleden. EEN ONDERWIJZER DIE BLIJVEN WIL. Men schrijft uit Meppel: Verleden jaar werd de heer H. Rijpkema, onderwijzer aan de Ned. Herv. U.L.O.-school alhier, ontslagen wegens overcompleet. De heer Rijpkema ging hiertegen in beroep, aan- voerende, dat nog kort geleden het aantai leerkrachten met een vermeerderd en het leerlingental niet achteruitgeloopen was. De commissie van beroep vernietagde het ontslag, maar dat was niet naar den zin van het schoolbestuur, dat den heer Rijpkema geen klasse meer gaf, maar een leeg lokaal aan- wees, waar hiji zijn tijd kortte met eigen studie. Nadat de hoofdinspecteur in de 5e inspectie te Groningen zich met het geval had bemoeid, kreeg de heer Rijpkema weer gedu- rende 10 uren per week een klasse. Het schoolbestuur gelastte daarop een geneeskun- dig onderzoek door twee psychiaters, waar- na hij nog enkele weken te Groningen in ob- servatie werd gesteld. Noch het een noch het ander gaf den pensioenraad aanledding tot afkeuring over te gaan. Thans is de toestand zoo geworden, dat het hoofd der school den heer R., namens het schoolbestuur den toegang tot de school heeft ontzegd, waardoor meteen aan een klas leer- lingen vrijaf gegeven moest worden. De heer Rijpkema zai ook nu weer bij hoo- gere autoriteiten zijn beklag indienen. STEEKPARTIJ TE BEDUM. Ter gelegenheid van de zomerfeesten te Bedum heeft zich in de cakewalk aldaar een incident voorgedaan. Een meisje werd lastig gevallen door een groep jongens. Toen dezen door het personeel waren verwijderd, begon- nen zij de stokken van de overkapping los te maken. Een der bedienden kwam naar buiten en werd onverwachts aangevallen door een 5-tal jongens en op het hoofd geslagen. De zoon van den eigenaar, de heer Klink- hamer Jr., die den bediende wilde ter hulp Snellen, ontving een messteek in het hoofd, aldus de „Msb.", Toen de eigenaaT van de cakewalk van het gevecht hoorde, wilde hij zijn. zoon opzoeken. Hij werd plotseling door een man van adhteren aangevallen en kreeg een steek-snijwond aan het hoofd. Hij had veel bloedverlies. De politie achterhaalde later de vechtersbazen op den weg naar Onderdendam. De 25jarige Tjeerd A. werd als verdacbte aangehouden. Hjj blijft echter nog ontkennen. De heer R. uit Amsterdam, die Zaterdag- nacht met den laatsten trein te Schin op Geui (L.) arriveerde om zich naar Epen te begeven, teneinde aldaar zijn vacantiedagen door te brengen, werd omstreeks 2 uur voor- hij Partij-vVittem in den nacht overvallen en met een mes hedreigd onder de woorden: „Ik steek je dood, wanneer je 't geld niet af- geeft". De heer R., die zich met zijn stok zoo- lang ,verdedigde, tot hjj maar een kort stuk meer in de hand had, werd overweldigd, op den grond geworpen en van zijn geld, n.l. f 115, drie bankbiljetten van 25 en vier van f 10, be roof d. De heer R., die wilde terugkeeren om de politie in Gulpen te waarschuwen, vond het tweetal langs den weg zitten, dat hem met den dood bedreigde, indien hij niet terugging. Gelukkag kwam de heer R. den wachtmeester Stams en marechauss4e Winnemuller tegen, aan wie hij den overval vertelde. De wacht meester Stams kon nog denzelfden nacht de daders, een zekeren P. te Partij-Wittem en een zekeren V. te Guipen, uit hun bed halen en naar de marechauss6e-kazeme brengen, waar de daders reeds gedeeltelijk hekenden. Het geld is echter nog zoek. VAN PROFESSOR VAN HAM FL TE STAMBOEL. De Nederlandsche professor van Hamel vergezelde dezer dagen den heer Em 11 Vafi, die zijn eigen wagen bestuurde, op een auto- tocht door Stamboel. Op zeker moment wei- gerde de motor en het duurde een uur, alvo- rens deze weder werkte. Op den terugweg weigerde de motor op een herghelling weder om en de heer Vafi stapte uit, om hem na te zien. Vermoedelijk doordat de remmen niet goed vaststonden, is de wagen van de steile herghelling afgegleden, zoodat de heer Vafi, die er inderhaast opsprong, hem niet meer kon houden en de auto tegen een muur aanbotste, waardoor de volgende ongelukken werden veroorzaakt. Een vrouw moest een been worden geamputeerd en is krankzinnig geworden; haar dochter zijn 2 beenen afge- reden en is in het hospitaal overleden, haar zoon bekwam ernstige kwetsuren en een an der voetganger werd overreden en brak eeni ge ribhen. Om een wegrijden te verhinderen, heeft het publiek beide inzittenden tot de komst van de politie vastgehouden. Na het opmaken van een proces-verhaal op het politiebureau, is de onschuld van profes sor van Hamel duidelijk gebleken en kon deze ongehinderd vertrekken. Daarentegen werd de heer Vafi, als zijnde alleen schuldig be vonden, in arrest gesteld. ONFORTUINLIJK. Sieraden ter waarde van vijf en twlntig dnizend gulden vermist. Bij de politie te Amsterdam heeft een rei- ziger uit Duitschland aangifte gedaan, dat hrj bij aankonast aan het Centraal Station te Amsterdam een koffertje, inhoudende een bedrag van 25.000 aan sieraden, vermiste. Ondanks nauwkeurige nasporingen is het kot- fertje nog niet terecht. De ,,Tel." meldt hieromtrent; Uit het onderizoek is gebleken, dat het kof fertje vermoedelijk tusschen Dusseldorf en Wezel uit den ooupe, waarin de koopman met zijn gezin zat, door een tot dusver onbeken- den medereiziger gestolen is, toen de eigenaar den ooup6 verliet, om in de restauratiewagen te gaan eten. De betrokkene was verzekerd, en de ver- zekeringsmaatschappij zai 500 voor de op- sporing van het vermiste uitloven. Daar de diefstal op Duitsch gebied gebeurd moet zijn, heeft de Amsterdamsche politie zich met de politie van eenige Duitsche steden in ver- binding gesteld. De gestolen voorwerpen zul len per radio en in het politieblad bekend gemaakt worden. liOODE-FRONTSTRIJDERS. Zondagmiddag is het op den Boulevard te Scheveningen tot een treffen gekomen tus- schen een aantai Roode-frontstrijders en de politie. Omstreeks half-vrjf marcheerden on geveer 25 man met een roode vlag, vooraf- gegaan door een tromslager, zmgend over den Strandweg. Er was hun geen vergunning voor een optocbt gegeven, en de politie ver- bood hun het zingen. Aanvankelrj'k deden de mannen, alsof zij aan het bevel van de politie wilden voldoen, doch enkele oogenblikken later siloten zjj zich opndeuw aaneen. Toen greep de politie in en ze wilde de vlag in beslag nemen. Er ontstond een heftig verzet, waarbrj aan beide zij den klappen vielen. Een agent rolde over den grond, een kreeg een kniewond, en van een anderen agent werd de helm stukgeslagen en) een polshorloge vernield. De politie heeft vier man if est an ten gear resteerd, die naar een politiebureau werden overgebracht. Later werden nog twee per- sonen aangehouden, die naar het bureau Rijswijkscheweg werden geleid. De aange- houdenen bleken te zijn een bootwerker, een koopman en een kantoonbediende uit Rotter dam, een leerling-machinist uit Kapelle a.d. IJssel, een loopjonigen en een steenhouwer in Den Haag. Zij zijn alien opgesloten en zullen waarschijnlijk worden vervolgd wegens het plegen van verzet en geweld in vereeniging. Tegen 5 uur heeft zich een ooggetuige aan het bureau Gevers Derjnootplein vervoegd, die meedeelde, gezien te hebben dat een der be- toogers een revolver op een inspecteur van politie had gericht. Geen der aangehoudenen is evenwel in het beizit van een vuurwapen gevonden, wel van een wapenstok. De moge- lijkheid bestaat echter, dat een der andere betoogers een revolver in zijn bezit heeft gehad. HET ONTWAPENINGSPETITIONNE- MENT. De commissie van de Nederlandsche Dag- zoo groote vaart in de petitionnementsactie ment schrijft ons, dat er sinds eenige dagen zoo groote vaart in de petitionnemtnsactie is gekomen, dat zrj op dezen datum, den voorgenomen siuitingsdag, een verlenging met een week moet aankondigen. Het zou niet mogelijk zijm nu te stop pen. De weg naar het succes is weer gebleken typisch Hollandsch te zijn. Eerst langzaam vooruit, dan een versnelling, en pas na dagen dringt het feit, dat wij iets grootsch moeten en kun nen volbrengen, volkomen door. Waarop het ineens bewijzen van instemming en sym pathie regent, en de stroom binnenkomende formulieren wast tot een machtig getij. Hetgeen de commissie nu hoopt te bereiken. Het Zaterdag bereikte aantai onderteeke- ningen bedroeg reeds meer dan 800.000. WANHOOPSDAAD VAN EEN VROUW. Maandag heeft zich, naar de Tel. meldt, op een hoek van den Kaalheidersteenweg en de Schaesbergerstraat te Spekholzerheide een vreeselijk drama afgespeeld. De echtgenoote van P., een vrouw van 25 jaar, sprong bran- dend uit het venster van de bovenwoning. De man, die beneden was, wierp zich onmiddel lijk op z(jn vrouw om het vuur te blusschen en verbrandde zijn beide armen. Het gelukte hem echter het vuur te dooven. Vreeselijk gewond werd de arme vrouw haar woning binnenge- dragen. Dr. Michels, dien men inmiddels ge- waarschuwd had, was spoedig ter plaatse en verbond de vrouw en den man, waarna zij in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal te Kerkrade werd vervoerd. De vrouw had in een zwaarmoedige bui haar kleeren met pe troleum begoten en daama in brand gesto- ken. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Men vreest voor het behoud van haar leven. EEN ERNSTIGE KETELONTPLOFFING. Maandagmiddag heeft in de ijzergietertj van de firma H. J. Koning te Foxham, ge meente Hoogezand, een ernstige explosie plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak had in de fabriek plotseiling een ketelontploffing plaats. In de nabijheid van den ketel bevon den zich vijf arbeiders, die alien tegen den grond werden geslagen en gewond. Twee van hen, de werklieden Van Delden en Eggens, werden in zorgwekkenden toestand na voor- loopig door dokter D. J. Jensema te zijn ver- bonden, per Groene Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht. De drie anderen konden, na te zijn verbonden naar huis gaan. Over de ontploffing vememen wjj nog de volgende bijzonderheden Bij het schieten met een z.g. plunger, dit is een massief ijzeren stop, die in een cylin der past, had plotseling een ernstige ontplof fing plaats, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in het feit, dat er lucht tusschen het schietijzer aanwezig was. De uitwerking was zoodanig, dat de geheele fabriek bezaaid was met ijzerdeelen. Vele ruiten zijn gesprongen. De stukjes ijzer drongen in de balken en stutten van het binnengedeelte van de fa briek. Van de zes werklieden, die in de na bijheid waren, werd de een-en-dertig-jarige gehuwde G. van Delden, vader van twee kin deren, wonende te Krooswolde, emstig ge wond aan een der beenen, dat onmiddellijk geamputeerd moest worden. De vijf-en-dertig- jarige gehuwde J. Eggens, wonende te Fox- ham, bekwam verschillende verwondingen, zoodat operatief ingrijpen onmiddellijk nood zakeljjk was. De arbeider J. Bruins bekwam verwondingen aan het onderlichaam, terwijl de werkman R. Beerta aan het oog werd ge wond en de gietbaas H. Dieters en de arbei der H. Dzink beide lichte verwondingen be- kwamen. Deze vier konden, na verbonden te zijn, naar hun woningen terugkeeren. Nader meldt men; De 32-jarige G. van Delden te Krapswoude, die bij de ontploffing in de ijzer- en metaal- gieterij te Foxham zwaar gewond werd en wien in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen een been is afgezet, is aldaar aan de gevolgen overleden. De toestand van den tweeden zwaar gewonde bij dat ongeluk, J. Eggens, is gunstig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2