ALGEMEEN HIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. il ionair tegen wil en dank ALLES No. 8709 MAANDAG 20 JULI 1931 71e Jaargang. S1HHENL AID. FETTILLETOH, BUITEVLAVD. AUTOS MOTORS NIJVERHEI0 TER NEUZENSCHE COURANT 4i ysONNEMENTSPRUS Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Bulten Ter Neuzen p.,r nut 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per Jaar Vx>r Beigid en Amerika 2,25, overige Ian den f 2,60 per 3 maanden fr. per post M.!wnnementen voor het buitenland alleen bt} voorultbetaling. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. Gttgeefster: Ftrma P. i. VAN DE 8ANDE. ADVERTENTieN: Van 1 tot 4 regeki 0,80 Voor elken regel meer 0, Grootere letters en cliches worden naar plaatarulmte berekend. Handelsadvertentien bfl regelabonnement tegen vermlnderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar Is. Inzending van advertentlen liefst 66n dag voor de ultgavs. DIT BEAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVON©. DE RIJKSMIDDELEN. Over de maand Juni hebben de Rijksmid- delen 34.842.685 opgebracht, zijnde S 4.315.335 beneden de raining en f 4.855.420 minder dan in Juni 1930. Gedurende de eerste zes maanden van 1931 bedroeg de opbrengst f 232.914.703 of 2.033.421 minder dan geraamd was en f 26.827.758 minder dan in de overeenkom- stige periode van bet vorige jaar. ONZE NEDERLANDSCHE BANK. Men scbrijft ons: De president van de Nederlandscbe Bank staat in zijn verslag over bet afgeloopen jaar uiteraard stil bij de gevolgen van de malaise. Zijn uitlatingen daarover bebben groote beteekenis, omdat bet bedrijf van onze centrale bankinstelling in velerlei opzicht, als een gevoelige plaat, de indrukken van bet intemationale gebeuren op geld- en zaken- gebied opvangt en vastlegt. Niet in beelden maar an cijfers. Men denke aan de reusach- tige kapitaalverplaatsingen, waarbij de Inter nationale goudbeweging een groote rol speelt. Over dat alles bevat bet dezer dagen gepubli- ceende verslag interessante mededeelingen. Verscbillende overzeescbe landen, welker be- talingsbalansen in hoofdzaak afbankelijk zijn van den export van grondstoffen, waarvan de prijzen thans sterk zijn gedaald, zagen bun goudvoorraad aanmerkelijk slinken. Brazilie b.v. zag vrijwel zijn geheelen goudvoorraad wegvloeien. Nederland beboorde in dit opzicbt tot de gelukkige uiitzonderingen. Onze goudvoor raad vertoonde dit jaar per saldo een stijging van 14 millioen. ,,Het spreekt echter vanzelf", merkt Mr. Vissering in zijn verslag op, ,,dat een land als bet onze, dat door zijn buiten- landschen bandel, zijn belangen in overzeescbe gebieden en zijn positie als financieel cen trum zoozeer op bet intemationale verkeer is aangewezen, niet gespaard is gebleven voor de gevolgen der economdsche depressie. Geconstateerd kan echter worden, dat bet economisch leven van Nederland een groote mate van weerstandsvermogen aan den dag beeft gelegd, en dat de teruggang der con- junctuur zicb er later en in het algemeen ook minder scherp dan elders beeft doen ge- voelen." Deze woorden van den president zijn niet bedoeld als pleister op de wonde. Wij mogen er ons echter wel degelijk rekensehap van geven, met de dankbare erkenning, dat ons land voor mogelijk nog ergere onbeilen ge spaard is gebleven. Om welke redemen Neder land niet dieper in het moeras der depressie is weggezakt Het verslag van de Bank noemt daarvoor o,a. ,,het feit dat Nederland tot 'dusver aan het beginsel van den vrijhandel is blijven vastbouden." Mede aan dezen fac tor is het te danken, meent Mr. Vissering, dat b.v. de werkloosbeid in Nederland al is baar omvang ten gevolge van de depressie aanmerkelijk gestegen, toch in de verste verte niet de afmetingen heeft aangenomen die zij in verscbillende andere landen heeft bereikt. Nauwkeurige gegevens omtrent het aantal werkloozen ontbreken weliswaar, doch als hoogste schatting kan een totaal cijfer van 200.000 worden aangenomen. Zelfs met dit cijfer, dat bovendien geldt voor een tijd- stip, waarop de seizoen-invloeden op de werkloosbeid zich bet kracbtigst deden gel- den, maakt Nederland, vergeleken met de meeste andere landen, een gunstig figuur. Ook de cijfers van den buitenlandschen han- del van ons land over het kalenderjaar 1930 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 40) (Vervolg.) ,,Ik zie niets, wat mevrouw Buxton aanstoot kan hebben gegeven," merkte Stephen op. ,,Er wordt heel behoorlijk gedanst," verklaarde George Henry. ,,De polka uit onze jonge dagen vereischte zeer zeker veel meer beweging." Op dat oogenblik kreeg Ross de ge broeders in de gaten. Deftig boog hij zich tot den leider van het orkest over en fluisterde hem iets toe. Berst scheen de man hem niet te begrijpen, doch de butler bleef aanhouden. Op zijn twee voorste vingers floot hij een deuntje voor, terwijl hij intusschen zijn dame bleef vasthouden. Eensklaps klaarden de gezichten der musici op; ze bogen zich over hun instrumenten heen en in een minimum van tijd werd de dans muziek veranderd en lieten ze het popu laire Engelsche lied ,,For he is a jolly good fellow" hooren. Ross wierp een blik op de galerij en boog. Kort daarop zong iedereen het refrein mee. Stephen en Gorge Henry dankten glimlachend. Zoo dra de muziek zweeg, begon Stephen: ,,Ik hoop dat u zich alien zult ver- maken," zei hij eenvoudig. ,,Mijn broer en ik hebben er met de grootste belangstel- ling naar gekeken hoe u danst op zulke inspireerende muziek." Luid applaus weerklonk, en Stephen en George Henry trokken zich terug. geven blijk aldus het verslag van Mr. Vis sering van het opmerkelijk weerstands vermogen dat Nederland tot dusver tegenover de depressie aan den dag heeft gelegd. Wel daalde, vergeleken bij het vorige kalenderjaar, de waarde van onzen uitvoer van 1989 mil lioen op 1718 millioen en die van onzen in- voer van 2752 millioen op 2418 millioen, doch deze verminderipgen zijn betrekkelijk aan merkelijk geringer dan die welke de meeste i andere landen te zien geven. Bovendien zijn jj zij uitsluitend toe te scbrijven aan de prijs- daling, want het gewicht zoowel van den ex- j port als van den import is nog gestegen. On- daniks de depressie was Nederland dus in 1930 in staat zijn buitenlandschen bandel in vollen omvang te handhaven en bovendien een quan- j titatief grooter-invoer-overschot met een ge ringer bedrag 699 millioen tegen 762 mil lioen in 1929) te betalen. Wij hebben deze regels uit bet verslag aan- gebaald, niet alleen omdat zij getuigen van een ruimen kijk op het vraagstuk van den vrijhandel, maar tevens omdat zij komen van een volkomen tot oordeelen bevoegd autori- teit, wiens zienswij'ze nu eens niet door poli- tieke brjbedoelingen wordt vertroebeld. Tot- nutoe is Nederland altijd den dans ontspron- gen, al beeft het sams weinig gesoheeld; er is in het kamp van de protectionisten hard ge- werkt voor een zoogenaamd bescheiden tarief- muurtje, maar de regeering is voor dien drang niet gezwicbt. En tbans, nu bet aan den horizon begint te lichten ook het vraagstuk van de tariefmuren zal wel ter sprake komen bij de onderhandelingen over de herstelbetalingen is Nederland klaar om onmiddellijk van elke opleving te profi- teeren. Wij .hebben geen protectionistische nalaten- schappen te liquideeren! NEDERLAND EN BELGIe. Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandscbe zaken is in den Belgischen Senaat ook de Nederlandscb-Belgische kwes- tie ter sprake gekomen. Daarbij heeft de beer Segers met betrek- king tot de Wielingen-kwesitie verzekerd, dat er voor Belgie geen sprake van is, dat het af- ziet vein een deel van zijn souvereiniteit op de territoriale wateren. Spreker informeerde dan naar het resultaat der Nederlandscb-Belgi sche bespreking over het statuut van de Schelde en de kanalen tusschen Schelde en Rijn. Hij meende dat de onderhandelingen temauwemood vlotten en bepleitte dan een toenadering tussoben beide landen. Elken maatregel in dien zin genomen, juicshte de heer Segers toe, want beide landen zijn als het ware gescbapen om in goede verstandhouding te leven. Zoowel op economisch als strategisch ge- biied zal men binnen enkele weken een oplos- sing vinden, met name wat betreft het ,,gat van Limburg". De Gentsche liberate senator De Kerckhove d'Exaerde besprak vooral de kwestie van het Ter Neuzen-kanaal. Hij zette uiteen, welke nadeelen de Gentsche haven ondervindt van den toestand, waarin het kanaal zicb tbans bevindt. Hij verweet de regeering, dat zij zich de kwestie niet zou aantrekken, terwijil Nederland bereid was, de noodige credieten beschikbaar te stellen om een tweede sluis te bouwen. Hij was overigens van oordeel, dat de kwestie afzonderlijk opgelost beboorde te worden en niet kon worden besohouwd als een deel van een complex vraagstukken, die tege- lijk met Nederland dienden opgelost te wor den, Minister Hijmans beeft in zijn antwoord verklaard, dat de betrekkingen met Neder land sedert eenigen tijd aanzienlijk zijn ver- beterd. De atmosfeer, zoo zeide de minister, is opgeklaard en de ^betrekkingen zijn weer van vriendschappelyken aard geworden. Na de verwerping door de Nederlandscbe Staten- Generaal van het verdrag, dat wij, met Jhr. Van Kamebeek badden voorbereid, bebben wij gemeend, dat het dngewenscht zou zijn, nieuwe officieele onderhandelingen te openen, alvorens zekerbeid te hebben omtrent bet welslagen daarvan. Wel werd voor officieuze contacten gezorgd. Deze hebben ons toege- laten, een heel eind vooruit te komen en tal van aspecten van de Nederlandsch-Belgische vraagstukken onder de oogen te zien. De kwestie van het kanaal GentTer Neu zen en van de nieuwe zeesluis te Ter Neuzen inbegrepen. Dank zij deze contacten zijn ook heel wat misverstanden uit den weg geruimd, wat ons toelaat, de hoop te koesteren, dat wij binnen niet al te langen tijd een overeen- komst zullen bereiken, welke niet alleen in bet belang is van onze beide landen, maar van geheel Europa. HET ONTWAPENINGSPETITIONNEMENT. Aan de N. R. Crt is de volgende verklaring toegezonden van Erich Maria Remarque, den schrijver van ,,Im Westen nichts Neues" en „Der Weg zuriiok", naar aanleiding van het Petitionnement der Nederlandsche Dagblad- peTs: ,,Ik beveel het Petitionnement der Neder landscbe Dagbladpers ten krachtigste aan. Het streven er van is immers ook mijn levens- werk. Bovendien is het op het psychologisch juiste oogenblik ondernomen. Er zou geen sprake meer kunnen zijn van een „volgenden oorlog", wanneer de men- scben thans beseften, hoe die zijn zou. Een volgende oorlog zou niet de oorlog der loopgraven zijn, maar de oorlog tegen de be- volkingen in bet Hinterland",, tegen de man- nen, vrouwen en kinderen in de steden en dor- pen, ver acbter het front. Londen, Parijs en Berlijn zouden door middel van de modeme oorlogstecbniek van de aarde weggevaagd worden. Niemand zou zicb storen aan het verbod van bet gebruik van gifgassen en an dere duivelsche uitvindingen. Laten wij ons niet meer in gedachten op- bouden bij den vorigen oorlog. Laat ons be- seffen wat een volgende oorlog voor de menschheid zou beteekenen." De Nederlandsch Hervormde en Gerefor- meerde predikanten van Bussum hebben in de plaatselijke pers een opwekking geplaatst om op de lijsten van de Dagbladpers te teekemen. Onlangs laizen wij dat van een regiments- commandant dezelfde opwekking was uitge- gaan lot zijn manschappen. Het Petitionnement ldgt aan ons Bureau ter teekening en wordt krachtig aanbevolen. ,,Het was zeer bevredigend," mompelde de eerste. .Volkomen" gaf George Henry toe. „Ik geloof, dat wij ons met een gerust geweten ter ruste kunnen begeven. Ge- lukkig liggen onze kamers in het andere gedeelte van het gebouw, zoodat het leven niet tot ons kan doordringen." Stephen opende de deur van de biblio- theek. Op de tafel stond een flesch mine- raalwater, twee glazen en twee schijfjes citroen klaar. „Het is zeer attent van de bedienden dit niet vergeten te hebben," verklaarde Stephen. Onder ons gezegd en gezwe- gen, George Henry, ik geloof niet, dat wij mevrouw Buxton erg zullen missen. Niettegenstaande onze nadrukkelijke in- structies heb ik in haar kasboek ontdekt, dat zij volkomen gerechtvaardigde uitga- ven heeft vermcden." ,,Het is allesbehalve vriendelijk van haar," zei George Henry, ,,het dienst- meisje in haar kamer naaiwerk te laten verrichten terwijl haar collega's zich amu- seeren." ,,Wij zullen wel een andere huishoud- ster vinden," besloot zijn broer, ,,die een breederen kijk op de dingen heeft. Laten we niet vergeten Harold voor de volgen de week uit te noodigen. Ik weet zeker, dat hij dergelijke feestjes waardeert." Het was inderdaad niet zoo moeilijk een opvolgster voor mevrouw Buxton te krijgen. Een zekere mevrouw Harmon- Browne bood zich aan en aangezien haar referenties buitengewoon bevredigend waren, werd zij zonder de minste aarze- ling aangenomen. Ze was een heel knappe vrouw van middelbaren leeftijd, met keurige manieren en een zedige uit- drukking op haar gelaat. Haar haar was FRANSCHE VOORWAARDEN? De Fransche bladen, die Vrjjdag de door de Fransche regeering gestelde voorwaarden voor bet verleenen met intemationale mede- werking van een leening van 2 milliard mark bebben bekend gemaakt, kunnen er zicb scbrijft de N. R. Crt. niet op beroemen den toestand in Europa te bebben verbeterd. Zoolang geen officieele bevestiging komt van deze voorwaarden, kunnen wij de juistheid van de opsomming der Fransche pers niet geheel aannemen. Het valt echter belaas moeilijk eraan te twijfelen, daar iedere tegen- spraak of rectificatie tot nogtoe is ultgeble- ven. De houding der Engelschen en Ameri- kanen, die door hun ontstemming blijk geven, geprikkeld te zrjn door de voorwaarden der Fransche regeering is een kwade aanwijzing te meer. Wat Castle de „niet noodzakelijke bijzonderheden" noemt, die aan een snelle hulpaotle niet in den weg mogen staan, is dus iets dat men voorloopig allerminst kan wegcijferen. Overvragen is ook in de diplomatieke nego- tie niet onbekend. Er is echter een wijze van overvragen, die den behoorlijken handel afscbrikt en die zeker niet bevorderlijk is voor bet aanzien van dengene, die baar toe- past. Wij kunnen dus niet aannemen, dat de Fransche regeering als zij deze eischen werkelijk heeft gesteld, zooveel van haar eischen zou willen afdoen dat zij aan- nemelijk worden. Een Duitsche regeering echter, die een overeenkomst zou sluiten in den geest van de gemelde voorwaarden, zou politiek en wij vreezen zelfs op nog af- doender wijze zelfmoord plegen. Het lot van Erzberger en Rathenau zou dergelijke on- derhandelaars niet zonder reden moeten af- schrikken. In bet Duitsche volk zou dezen keer, ondanks alle beklemming, heel weinig instemming gevonden worden voor een fei- telijke onderwerping, die naar omstandighe- den niet minder zwaar zou zijn dan de capi- tulatie van Versailles. Dit lijkt kras gefor- muleerd en toch is bet niet anders. Daarom zijn wij bereid bet onjuiste der berichten aan te nemen tot het tegendeel bewezen is. Duitschland zou dan een leening krijgen, die in 10 jaar uit de douane-inkomsten moet worden afbetaald. Tot de douane als waar- borg neemt men zjjn toevlucht als in bet land zelf elk bruikbaar onderpand ontbreekt. Duitschland zou daarbij, wat credietwaardig- beid betreft, met China gelijk- gesteld zijn. Voor deze zoo weinig riskante leening zou Duitschland dan verder allerlei andere waar- borgen moeten vervullen. Het zou ondanks zijn toestand en de zware last, der nieuwe afbetaling moeten beloven, geen verder mora torium te vragen voor het plan-Young. Het zou zijn leening-politiek onder toezicht moe ten stellen; de controle op zijn financien, zooals die was onder bet regime van het plan- Dawes, zou worden hersteld. Zijn oorlogs- begrooting zou niet mogen worden verhoogd. Na de buitengewoon scherpe beperking van Duitschland's middelen tot landverdediging en die het verdrag van Versailles bevat, zou onmiddellijk voor de ontwapeningsconferentie waar overigens alle andere volken vrij aan deelnemen, Duitschland nieuwe boeien worden aangelegd. De lezer weet dat wij geen be- wonderaars zrjn van de militalre politiek der Duitsche regeering. Maar nog verkeerder dan deze politiek lijkt ons een dergelijke voorwaarde. Immers, als Frankrijk niet ge rust is na de zeer zware beperkingen, die Duitschland te Versailles zijn opgelegd, dan ligt dit niet aan te geringen omvang dezer beperking, maar aan verschijnselen die in Duitschland zijn waar te nemen als bevesti ging van de leer, dat de natuur van mensch nocb volk zich laat onderdrukken. Een nieuwe dwang, die het Duitsche volk als een nieuwe, zware vemedering zal voelen, zou slechts beteekenen: een uitermatige krach- tige propaganda voor die verschijnselen, wel ke buiten het bereik van Fransche voorwaar den liggen. De eenige manier om verbetering en veilagheid te bevorderen, is niet noodeloos en met vertoon van vrees, bitterheid te zaaien in bet Duitsche volk door machtelooze maar kwetsende beperkingen. Trouwens, de ver schijnselen, die Frankrijk het meest veront- bruin en vertoonde verscheidene koper- kleurige tinten, Het bleek, dat zij eenigs- zins bekend was met Harold, die haar had gerecommandeerd. ,,Ik geloof, dat wij een schat hebben ontdekt," gaf Stephen den avond van haar aankomst te kennen. ,,Ze was zeer enthousiast omtrent mijn instructies om niet al te zuinig te zijn. Ik geloof, dat wij zeer veel hulp aan haar zullen heb ben." ,,Ze schijnt zich nu al volkomen op haar gemak te gevoelen," merkte George Henry op. ,,Het moet een vreeselijke slag voor haar zijn geweest op zulk een jeugdigen leeftijd haar man reeds te verliezen," zei Stephen. Harold heeft ons er niets van verteld, dat zij weduwe was. Wij zullen er voor zoroen, dat ze hier een prettig tehuis heeft." Mevrouw Harmon-Browne vertoonde alle mogelijke neigingen hiervoor zelf te zullen zorgen. Aan het eind van de eerste week hield ze niet meer voortdu- rend haar oogen neergeslagen. Een half verdrietige, half verleidelijke glimlach speelde van tijd tot tijd om haar lippen. Ook scheen ze genegen te zijn, wanneer ze haar kasboek had binnengebracht, nog een weinig te blijven dralen. Kort daarop kwam George Henry haar onverwacht in de gang tegen, door welk feit hij geheel in de war was. Na verloop van nog geen zeven dagen was ze volmaakt ingeburgerd. Ze was de ziel van de bedienden-avondjes, en het aantal bezoekers, dat zij ontving, nam dagelijks in omvang toe. Niettemin be- gonnen de broers zich toch over haar op- treden een weinig ongerust te maken. Niet gewend geheimen vopr elkaar te hebben, bespraken zij dit onderwerp op rusten, komen niet ten laste van de miTitaire begrooting. Bij zonder vreemd lijkt ons de eiscb, <J*X Duitschland tien jaar lang vrede neemt met bet territoriaal statuut van Europa, zug»!sf dat in 1919 is geregeld. Men voelt dellrjk de vraag brj zich opkomen: en daarnaT Deze voorwaarde lijkt ons, hoe paraaoMtatK het klinkt, afbraak van bet territoriaal' tuut. Na tien jaar zou Duitschland dus ..writsT zijn; ware verzet van Duitschland tegen bet: territoriaal statuut dus indirect door Frank rijk gelegitimeerd. Totnogtoe hebben wij nooit iets gemerkt van officieele Duitsdje protesten tegen dit statuut; zoo voorziebtfg- is Berlijn geweest. Daarmede zou bet later uit kunnen zijn, na deze legitimatie. Men: stelle zich voor, dat het verdrag van Locarno Duitschland brj dwang en voor een termijn was opgelegd; boe zou de toestand dan wezen na afloop van dien termijn? Moet echter deze voorwaarde een efndte: maken aan de betoogingen en agitatfe tegen de territoriale regelingen in bet Duitsche volk" zelf, dan is dit slechts mogelijk op de wijze, die volgens de Echo de Paris ook bednekt zou zrjn: door bet verbieden van betoogingen in Duitschland. Het is natuurlijk ondenkbaar dat Duitsch land zich een politieke dlctatuur van braten af zou kunnen laten welgevallen. Een regee ring, die deze voorwaarde aannam, zou een voorwaarde aanvaarden overeenkomende met de onaannemelijkste bepalingen van 't als on- aannemelrjk bedoelde ultimatum van Jul! 1914 dat de Oostenrijksche regeering tot Belgrade* ricbtte. Het is ook niet denkbaar dat eemge Duitsche regeering in staat zou zijn deze voorwaarde, als zij die had aangenomen, te vervullen. Het zou de zegepraal zijn van de: nationaal-socialisten, die dan bondgenooten zouden vinden, talrijker dan de troepen, waar— over zij thans beschikken. Een dictatuur van dien aard in Duitschland kan slecbts een nationalistiscbe zijru Het zijn al deze overwegingen die bet on— waarschijnlijk maken dat een Fransch minis ter zulke ondoordachte en onmogelijke voor waarden emstig zou stellen. Het is te be- treuren, dat in de wereld, en vooral in Duitsch land, de voorstelling is gewekt, dat voor waarden van die soherpte zijn gesteld, daar daardoor reeds de bewegingsvrijheid van dr. Briining zeer wordt beperkt. Nu zijn Briining en Curtius te Parijs. Het is te hopen dat men erdoor praten in slageir zal veel wanbegrip en misverstand aan beide kanten uit den weg te ruimen. Moge inm bezoek den weg openen voor een Londensche conferentie op redelijke basis, en moge het. niet ten gevolge hebben, dat de weg daar- heen bij voorbaat reeds wordt afgesloteu. RELLETJES AAN DE FRANSCH- BELGISCHE GRENS. Vrijdag deden zich in het N. Fransche ttr- tielgebied dicht bij de Belgische grens «m- stige incidenten voor. Autobussen met BelgF een avond zes weken na haar aankomst. Ze hadden Harold voor het diner uitge- noodigd, doch hij was nog niet ver- schenen. George Henry," begon Stephen, ter wijl hij een slokje van zijn port nam en angstig keek, of de deur goed gesloten was, „vertel mij eens openhartig, wat is jouw opinie omtrent mevrouw Harmon- Browne ,,Ik vrees, gaf George Henry toe, ,,dat zij niet is wat men bepaald een ,,succes" zou kunnen noemen." „Ze is heel beminnelijk," merkte Ste phen critisch op, ,,en gastvrij. De onder- geschikten houden van haar, en ze helpt ze zonder twijfel bij het organiseeren van hun avondjes. Doch aan den anderen kant zijn er enkele factoren, die niet heele- maal bevredigend zijn." ,,Dat ben ik met je eens," zei George Henry. „Volkomen met je eens, Ste phen." ,,Ik vond bijvoorbeeld dat zij geheel in tegenspraak handelde met de positie, welke zij hier inneemt, toen ze verleden week Dinsdag ons liet uitnoodigen met een van haar kennissen een partijtje bridge te spelen." ,,Het was zelfs erg onbescheiden," er- kende George Henry volmondig. Verder kwam Donderdag, heel laat in den avond, een auto vol gasten voor haar. Zooals je je zult herinneren, werd er tot twee uur in den nacht piano gespeeld, en we konden niet helpen, dat wij, den vol- genden morgen vroeg opstaande, de deur van haar zitkamer wijd open vonden en deze als bezaaid was met ledige cham- pagneflesschen." ,,Ik ben niet precies op de hoogte van de voorrechten van een huishoudster," zei George Henry, „doch ik zou zeggen, voor FOURNITURES GENERATES Borluutstraat 8, GENT. Tel. mi&. (Nabij 't Stadhuis) (Ingez. Meft> dat mevrouw Harmon-Browne wel een weinig te ver gaat Men deelt mij mede-, dat een van de jonge mannen in het Inns is blijven slapen." „Ross achtte het zijn plicht ons hier- van in kennis te stellen," verklaarde Ste phen. ,,Hij voegde er aan toe, dat de be- wuste persoon te ziek was om vervoerd te kunnen worden. Het viel mij op,* dat hij bijzonder den nadruk legde op het woord ,,ziek"." Tegenover iemand anders, zou hij ver- moedelijk van ,,dronken" gesproken heb ben," was George Henry's meening. Bovendien schijnt ze een slaapwande- laarster te zijn," vervolgde Stephen., ter wijl hij aandachtig naar zijn glas keek. ,,Verschillende malen heb ik voetstappec vlak voor onze slaapkamer gehoord. Gis-- terenavond gelukte het mij mijn deur half: open te maken en naar buiten te kijkert Ik vind het niet te pas komen, dat oaze- huishoudster door de woning dwaalt. slechts gehuld in een rose peignoir." ,,En op bloote voeten," bracht George Henry in het midden. ,,Ik heb haar dert, avond van te voren gezien." ,,Ze had ook nog iets op haar hoafe. wat waarschijnlijk een modern nacht- mutsje moet voorstellen. Als ik me met vergis, George Henry," ging zijn broer~ na een oogenblik aarzelend voort, ,,heh ik zelfs stemmen gehoord." ,,Ze merkte, dat ik om het hoekje van de deur keek," bekende George Henry ,,en vroeg me toen haar een verklaring te willen geven van eenige der schilderijen op de gang." Goede hemel riep Stephen aft. ,,Wat moet dat een onaangename positie voor je zijn geweest." (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1