AHij eenmooieen zachie huid Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. DOOR EEN TRAM AAN GEREDEN EN GEDOOD. KLOKKENGEEUI ZONDER KLOKKEN. ONTSTELLENDE RACE TUSSCHEN TWEE TREINEN. Hk heb ondervonden dat het 'goed is om een of twee maal^ 'per week des avonds het ge-j Maat een paar minuten metj 'Purol te masseeren, waarnaj ik de gewoonte heb de nietj 'in de huid gedrongen Purolj 'met een zacht doekje af tej ^vegen. Deze eenvoudige be- 'handeling geeft op den duurj 'aan de huid een bijzonderj zachte en mooie teint. Ingez. Med.) aan de Trompstraat is binn-engetreden. Toen om half tien haar zuster thuis kwam ont- moette die in de gang v. P., die tot haar zei: „ga maar gauw naar boven, je zuster is be- wusteloos..'. Op de slaapkamer vond zij haar zuster dood tegen het ledikant, in zittende houding. Eerst dacht zij aan wurging, doch dit bleek niet het geval te zijn. Toen zij de politie wilde opbellen, voegde v. P. haar toe: „als je dat durft doen, maak ik je kapot." Van P. nam, toen de ouders thuiskwamen de vlucht. Dr. S. Hermanides kon slechts den dood vaststellen; hij ver- richtte Maandagmorgen de lijkschouw en oordeelde het noodig de justitie van het geval in kennis te stellen. Het parket uit Zutphen hield de gerechtelijke schouwing, en Van P. is door de politie aangehouden. Hij moet reeds geruimen tijd omgang met het meisje hebben gehad, waar de familie zich steeds tegen verzette. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van abortus provocatus. KIM HE G"ESTIKT. Het ongeveer driejarig zoontje van den heer van W. te Julianadorp slikte een boon in, welke in de luchtpijp terecht kwam. Het kindje is naar het ziekenhuis vervoerd en na een hevige benauwdheid overleden. DOOR VALX.END GESTEENTE GEDOOD. Woensdag is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Maurits te Lutterade de 30jarige houwer J. Gorissen onder afvallend gesteente geraakt en bijna onmiddellijk ge- dood. Het slachtoffer was gehuwd en was vader van een kind. Dinsdagnacht is te Doetinchem bij de Pol de 47jarige G. W. Bolten, uit Oosselt, door een motorwagen van de Geldersche tram ge- dood. De ongelukkige lag tegen den berm van den weg en kreeg een slag van de tree- plank. WAT AAN HET HUWELIJK V OOR AFGIN|G. Woensdagmiddag werd de Menadostraat te Amsterdam in opschudding gebracht door een emstige vechtpartij. In deze straat is geves- tigd de karrenloods van v. O., wiens dochter in het huwelijik zou treden met dan zoon van v. d. S., een steenzetter, die bij de politie als een berucht vechtersbaas bekend staat. Van der S. ging niet accoord met het huwelijk, kwam deswege 's middags aan de karrenloods en eischte een bedrag van eenige honderden guldens, waarvoor hij zich dan wel met het huwelijk wilde verzoenen. Toen van O. dit weigerde, ging van der S. hem te lijf en er ontstond een vechtparty. Van O. greep een hamer, waarmede hij uit zelfverdediging van der S. eenige hevige klap- HET „MEISJE", DAT EEN JONGEN WAS. In de registers van den Burgerlijken Stand van Rijswijk was een jongeinan, met de voor- namen Johan Adolf destijds bij zijn geboorte ingeschreven als dochter van zijn ouders. Op zkhzelf leverde deze vergissing gedurende de eerste levensjaren van het jongmensch, aangezien men voor hem toen geen uittrek- sels van zijn geboorteakte noodig had, n~ tuurlijk geen enkel ibezwaar op. Ook vormde deze omjuiste inschrijving geen belemmering, toen de betrokkene later weid inigeschreven voor den dienstplicht. Hij werd goedgekeurd en vervulde daarop zijn dienstplicht bij het regiment kustartil- De aspiraties van den jongeman voor de toekomst gingen echter verder. Hij leerde een meisje kennen en besloten werd lief en leed verder samen te gaan dragen. Dies toog het aanstaande hoofd van het gezin opgewekt naar het gemeentehuis en gaf daar kennis van het voorgenomen huwelijk. Alle voorbereidingen werden getroffen om op den vastgestelden dag in het huwelijks- bootje te kunnen stappen. Wie echetst echter zijn verbazing, toen hem de mededeeling ge- werd, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand weigerde het huwelijk te voltrekken en wel op grond, dat de wet een huwelijk van twee personen van het zelfde geslacht niet kent. Want uit de geboorteakten, welke aan dien ambtenaar vdor de huwelijksvol- trekking moeten worden ter hand gesteld, was hem gebleken, dat de personen, die zich door hem an den echt wilden verbinden, beiden waren ingeschreven als zijnde van het vrouwelijk geslacht. Ontsteltenis bij het paartje. Gelukkig voor hen evenwel was de vroeger gemaakte fout niet onherstelbaar. Met be- kwamen spoed wendde de trouwlustige jon geman zich tot een advokaat, om verbete- ring van zijn geboorteakte te vragen. Deze, Mr. Mobach, diende vervolgens een daartoe strekkend verzoekschtrift in bij de Haagsche rechtbank. Dit college gaf een be- schikking, waarbij opgedragen werd door een deskundige te doen bewijzen: le. dat de in het verzoeksohrift genoemde persoon dezelfde is als die in de geboorte akte en 2e. dat hij is van het mannelijk ge slacht. Dezer dagen zou dit bewijs plants hebben Met Mr. Mobach waren verschenen de jonge man in quaestie, zijn vader, die verklaarde van de verkeerde inschrijving niets te begrijl- pen, een overbuurman, die zeide, dat de be trokkene van kind af bij zijn ouders thuis is geweest en een dokter, die verklaarde, dat de trouwlustige inderdaad een jongen was Het woord is nu aan de rechtbank om over het toekomstige lervensgeluk van den verzoe- ker en zijn meisje te beslissen. OVERVAE OP TWEE O IDE MENSCHEN TE NUENEN. Maandag is te Nuenen (Noord-Brabant), waar thans kermis wordt gevierd, opschud ding veroorzaakt door een brutalen overval op klaarlichten dag. Omstreeks halfzeven drongen twee jongemannen de woning binnen van den ruim 80-jarigen landbouwer J. van Bakel, die met zijn eveneens ruim 80-jarige vrouw alleen woonit op een kleine boeren- hofstede aan een zijweg van den weg Nuenen- Eindhoven. De indringers overvielen de beide oudjes en hebben hen met een hard voorwerp bewus- teloos geslagen. De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had, dat de landbouwer Jansen, die op een nabij- gelegen boerenhofstede woont ,te hulp snelde. Toen hij de woning binnenging, gingen de beide indringers er van door. Zij sprongen op bun fiiets en reden den weg op naar Eind hoven. Jansen greep onmiddellijk ook een fiets, ondanks het feit, dat een der beide mannen hem met een revover bedreigde, en begon de achtervolging. Hij heeft deze echter moeten opgeven, om- dat de ketting van zijn fiets brak. Onmiddellijk werden de politie en de mare- chaussde van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. J. Anderegg, werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Hij behandelde de beide oudjes, die vrij ems-tig aan het hoofd gewond waren. Direct levensgevaar bestond er ech ter niet. Van Bakel en zijn vrouw zijn voor- loopig verbonden en onder verzorging in hun huisje gebleven. Zij zullen naar het zieken huis te Eindhoven worden ovengebracht. Voor zoover kon worden nagegaan, is er in het huisje, doordat de indringers gestoord werden, niets gestolen; de geldkist werd on- aangeroerd gevonden. Het was bekend, dat de oude landbouwer Van Bakel, ofschoon hij maar een kleine hofstede bewoonde, er goed bij zat. De vermoedelijke daders zijn bij de mare- ohaussde -bekend. Het moeten zijn de 23-jarige L. v. D. en de 20-jarige L. P. Kl. Nader wordt gemeld, dat L. v. D. Woens- dagavond te Eindhoven is gearresteerd. pen op het hoofd toebracht. Deze moest in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. TIJDENS EEN VERHOOR UIT HET RAAM GESPRONGEN. Een 19-jarige vrouwelijke kantoorbediende, die verdacht werd van verduistering van 650 Mark, uit de kantoorkas, werd door de rech- tercommissaris verhoord in 'n vertrek op de tweede verdieping van het politiepresidium te Stettin. Ploseling sprong het meisje van haar stoel en wierp zich door het openstaande venster naar beneden. Bewusteloos en met fimstige verwondingen werd zij opgenomen en naar een ziekenhuis overgebracht. TWEE ARBEIDERS BEDOLVEN. In het plaatsje Altmersleben zijn twee arbeiders, juist toen de aanleg van een brand- weerpomp gereed was, bedolven doordat het geheele bovendeel van den 10 M. diepen put instortte. Een der beiden werd op slag ge- dood, de ander zwaar gewond. Toegeschoten personen, die hulp wilden brengen, werden door een nieuwe distorting eveneens bedolven. Deze, drie in getal, konden echter alien gered worden. PANIEK IN BIOSCOOP. In een bioscoop te Galatz ontstond door het in -brand geraken van een film een brand die een pani-ekstemming veroorzaakte. Binnen enkele oogenblikken s-ton-d de cabine geheel in brand. Het gelukte den assistant uit de cabine te komen. Gillend viel hij als een levende vuurzuil te midden van de toeschou- wers, die naar de uitgangen stormden. De operateur werd later met de hand aan het schakelbord geheel verkoold aangetroffen. Dank zij het snelle optreden der brandweer waren er geen verdere sdachtoffers te be- treuren. TRAGISCH EIND(E VAN TWEE VROUWELIJKE RECHERCHEURS. Aan het strand van het eiland Pellworm werden de lijken van twee vrouwen gevonden. Naast de dooden lag handbagage, terwijl de gezichten met een doek bedekt waren. Het onderzoek wees uit, dat de dood door een snelwerkend vergif was ingetreden. De beide dooden waren vrouwelijke rechercheurs uit Hamburg, die verleden Vrij dag op Pellworm waren aangekomen. Zij waren aanstonds op- gevallen door haar terughoudend gedrag. Zaterdagmorgen verlieten zij haar pension om, zooals zij voorgaven, naar het postkan- toor te gaan. Wolffs Norddeutsche Provinzdienst ver- neemt omtrent deze duistere zaak nader, dat de beide vrouwen op de afdeeling zeden- politie werkzaam waren en dat zij onaange- naamheden in haar dienst hadden gehad. In een schrijven aan den chef der recherche moe ten zij de redenen, die haar tot zelfmoord brachten in details hebben uiteengezet. Tus- schen haar en de leidster der vrouwelijke po litie, mevr. Erkens, bestonden sedert lang persoonlijke tegenstellingen, die herhaaldelijk tot heftige botsingen voerden. De beide dames zouden meermalen om overplaatsing en zelfs ontslag uit den dienst gevraagd heb ben, doch dit was steeds geweigerd, daar men de beide ambtenaressen, die als zeer be- kwaam in haar dienst bekend stonden, niet wilde missen. De positie van de leidster der vrouwelijke politie, die een intemationalen naam had, schijnt geschokt te zijn door het voorval. Er wordt van gesproken, dat zij Hamburg zal verlaten en naar Zuid-Duitsch- land terugkeeren. De radioversterkingsinstallaties met luid- sprekers van zeer groot vermogen, bijv. met de Stem van den reus, die ieder van de toe- passingen bij groote bijeenkmsten, op voet- balterreinen en op tentoonstellingen kent, hebben een nieuwe interessante toepassing gevonden. In Newcastle is een kerk, de Holy Trinity War Memorial Church, die niet over een luid- klok beschikt. Om nu toch de kerkgangers door klokgelui tot het bijwonen van de kerk- diensten op te kunnen roepen, heeft men de t-echniek te hulp genomen. In de kerk werd een versterkerinstallatie opgesteld met groote luidsprekers in den toren en door het afdraaien van een gramo- foonplaat, waarop het klokgelui van de St. Pauls Cathedraal te Don den is vastgelegd, wordt thans de indruk gewekt, alsof de toren van groote luidklokken is voorzien, die over grooten afstand hoorbaar zijn. Op deze wijze heeft de techniek een eco- nomisch middel verschaft om klokgeluid zon- der klokken te verkrijgen. DE CHINEEZEN ZIJN NIET KIESKEURIG. De Chineezen eten zonder onderscheid elk dier, dat hun in handen komt. Honden, kat- ten, haviken, adelaars, uilen, ooievaars zijn steeds op de markt te vinden; ontbreken ze, dan is een schotel ratten, veldmuizen, of slangen volkomen welkom. Insecten, krui- pende dieren van alle soort worden zoowel tot voeding als tot medicijn gebruikt. De voorliefde voor hondenvleesch is bij Chinee zen een wezenlijke hartstocht te noemen. Op elk groot gastmaal komt hondenvleesch in dezen of genen vorm op de tafel en de Euro- peanen, die daarvan gegeten hebben, zeggen dat het zeer goed smaakt. EEN JAAR LANG OP ZEE ZWALKEND Onlangs werd te Stockholm een telegram uit Sidney ontvangen, waarin gemeld werd, dat 200 zeemijlen van de kust van Nieuw- Zuid-Wales verwijderd het stoomschip „Katoa" een open zeilboot had ontmoet, waar in zich 2 Zweedsche zeelui bevonden. Zjj ver- klaarden, dat zij reeds een jaar onderweg waren. Zij hadden indertijd het plan ge- vormd om den Atlantischen Oceaan over te steken naar Panama en vervolgens de Stille Zu-idzee in de richting van de Nieuwe Hebri- den. Een later telegram bevestigde dit en gaf tevens nadere brjzonderheden. Uit een inge- steld onderzoek is gebleken, dat de schipper Anders Johansson met een vriend op 25 Juli 1930 van de kust der Zweedsche provincie Bohuslaan is vertrokken en dat zij sedert op voile zee ruim 15.000 mijl hebben afgelegd. Zij hebben thans Sidney bereikt. OPZIENBARENDE ARRESTATIES TE GLASGOW. Te Glasgow heeft de arrestatie plaats ge vonden van twee bekende beeedigde laken- experts, waardoor groote sensatie is verwekt. De beide experts worden er van beschuldigd ten nadeele van de Lloyds Bank Ltd. over een aantal textielfirma's valsche gegevens te hebben verstrekt. Voorts werd nog een voormalig direct-eur eener firma in textiel- waren in hechtenis genomen onder beschuldi- gin-g de bank op dezelfde wijze voor een be drag van 50.000 pond te hebben opgelicht. Een vierde arrestatie volgde en naar verluidt, zal nog een reeks nieuwe arrestaties volgen. HET DIEPSTE HUIS TER WERELD. Hooge huizen zijn er in bijna elke groote stad en het aantal huizen, dat op den weid- schen naam van wolkenkrabber aanspraal: mag maken, is al niet te tellen. Nu begin-t men ook in de diepte te werken. Niet te New-York, de vaderstad der wolkenkrabbers maar te Tokio. Daar wordt een huis ge- bouwd met 80 on-deraardsche verdiepingen; boven den grond zal het nog een hoogte van 300 M. bereiken. Het krijgt den vorm van een reusachtigen cylinder. Bij het maken van het bouwplan zat de bedoeling voor, een huis te ontwerpen, dat zoo goed mogelij-k tegen de talrijke aardbevingen bestand zou zijn. Zoo past de mensch zich overal aan bij de omstandighed-en, want de wolkenkrabbers van New-York zijn ook alleen ontstaan, om- dat men er gebrek aan grand had, terwiji de harde rotslaag onder de oppervlakte der aarde een bijna onbegrensd gewicht kan dragen. op de zonderlinge voorwerpen. Kihderen spa- ren lucifersdoosjes, sigarenbandjes, zelfs vreemdgevormde takjes van boomen om van ernstiger verzamelin-gen als die van post- zegels, plaatjes e.d. niet te spre-ken. Men verzamelt om voorwerpjes van waarde bij el- kander te houden of men verzamelt om voor werpen met het doel waarde te scheppen. Anderen verzamel-en vanwege de herinnerin- gen die aan de voorwerpen verbonden zijn of louter en alleen voor tijdverdrijf. Niemand zal de schouders ophalen voor den verzame- laar van insecten, doch wat te zeggen van den Londen-schen baron, die een vlooienverzame- ling heeft en -die duizenden per jaar uitgeeft om een zeldzaam exemplaar uit een of ander verwijderd land machtig te worden? In Berlijn woont demand, die een uitge- breide verzameling heeft van dassen, die he- roemd-e dichters en schrijvers tijid-ens hun leven gedragen hebben. Koning Alfonso van Spanje bezit een uit- gebreide collectie van voorwerpen, die hem in zijn leven ongeluk aanbrachten. Naast de bommen en messen en revolvers, waarmede ontevred-en onderdanen aanslagen op zijn leven pleegden, li-ggen er stukken steen, brok- ken uit parketvloeren waarover hij gestrui- keld is en waaraan hij zich bezeerd heeft. Een zonderling in Parijs moet een biblio- theek bezatten waarvan de boeken alle inge- naai-d zijn in menschenhuid. Ongetwijfeld een uniek bezit, alleen een beetje griezelig en lastig om aan te vullen. In het museum van Dresden kan men een verzameling schoenen zien, die eens aan be- roemde personen h-ebben behoord. Deze col lectie is een geschenk van een zekeren baron Block. Naast d-e schoenen van Napoleon staan de pantoffels, die de Duitsche ex-keizer als kind droeg. Een oude heer in de Londensche voorstad Hampstead bracht voor eenige weken zijn biblotheek in orde. Tusschen oude paperas- sen vond hij een postzegel-album, dat hij als schooljongen had aangelegd. Hij wilde zijn neefje de -betrekkelijk kleine verzameling ten geschenke geven, doch een vrien-d, die juist by hem op bezoek kwam, ried hem aan, een kenner -de postzegels eerst te laten zien. Dit geschiedde en toen bleek, dat 6dn postzegel van de schooljongens-verzameling groote waarde had, n.l. een Post-Office-zegel van Mauritius, tien cents, blauw en ongebruikt. De zegel werd verkocht voor de verzameling van den Engelschen koning en bracht 14.550 pond sterling op. OLIFANTENJACHT. Vooral de Indische olifant wordt gevangen, om hem af te richten tot een voor den in lander nuttig dier. Zijn groote lichaamskracht stelt hem in staat zwaar werk te verriohten, mits hij geleerd heeft zich aan den wil van zijn meester te onderwerpen. Weten de inboorlingen ergens in de om- liggen-d-e bosschen een eenzaam ronddolenden, van zijn kudde verjaagden olifant, dan gaan zij er met een paar tarnme wijfjesolifanten op af, die er op afgerioht zijn den niets kwaad vermoedenden natuurgenoot te ver- leiden. Op ieder der beide tamme dieren zit dicht ineengedoken een inboorling, door een donkeren mantel voor het oog venborgen. Onder het plukken van het jonge loof naderen de wijfjes ongemerkt haar slacht offer, dat zich dan dadelijk bij haar voegt. Verheugd, dat hrji weder olifanten ontmoet, die hem ni-et probeeren uit te stooten, gaat hij al takken en bladeren plukkende met de tamme wijfjes mede. Zonder dat hij er erg in heeft, wordt hij tot vlak bij een zwaren boom geleid. Als het zoo ver is, dan komen de jagers in actie. Heel voorzichtig en ongemerkt laten zij zich van den rug hunner dieren afglijden, kruipen tusschen haar pooten door en leggen behoedzaam een strik om een der achter- pooten van den wilden olifant. Aan de bin- nenzrjde van den strik zijn scherpe ij-zeren punten aangebracht; het touw, waaraan de strik bevestigd is, binden zij stevig vast aan dan stam van den boom. Een en ander eischt groote koelbloedigheid en behendigheid, maar als tot zoover alios goed is geluk-t, gaat het verder gemakkelijk en zon-der gevaar. De jagers stijgen weer voorzichtig op en verlaten met hun tamme dieren den bedrogen olifant, die nu gevan-gen zit. Hij wil natuurlijk zijn pas verworven kameraden volgen, maar merkt dan, dat hij daarin verhinderd wordt door zijn vastgebon- den achterpoot. Hij trekt tevergeefs aan het touw. Hij spant zich meer en meer in, pro- beert den boom omver te loopen, maar het lukt niet. De jagers kennen zijn groote kracht en hebben een der grootste en zwaai- ste boomen uiitgezocht en ook de touwen van den strik zijn bijzonder ftcrk. De olifant geeft het evenwel niet op. Met zijn tanden woelt hij den grcnd rondom den boom los en graaft de wortels bloot. Dan. werpt hij zich wederom met de voile zwaarte van zijn log lichaam tegen den stam, maar deze is zwaar en stevig -genoeg om daaraan weerstand te bieden. De olifant werpt zich op den grond, komt weer overeind, rukt en trekt om los te komen, maar alle po-gingen blijken ijdel ce zijn. De strik blijft stevig om den achterpoot gekneld, de ijzeren pennen dringen dieper en dieper in het vleesoh. Ten slotte raken zijn krachten uitgeput en moedeloos geeft hij de pogingen om zich los te rukken, op. Als het zoover gekomen is, nemen de jagers ,die de worste ing uit de verte hebben gadegeslagen, de gelagenhf.id te baat om hem te naderen en het ton-w van den boom los te maken. Zij brengen het uitgeputte dier naor een omheinde plaats en richten hem daar verder af. En gewoo dijk is hij binnen een paar maanden zoo tam, dat hij de bevelen van zijn meester gewi-llig opvo-gt. VERZAMELWOEDE BIJ DE MENSCHEN. Voor eeni-gen tijd stierf in Weenen een rentenier en bij opening van zijn testament bleek, dat de brave man aan zijn erfgenamen onder anderen vermaakt had een verzame ling tram- en autobuskaartjes, in totaal tel- lende meer dan 80.000 stuks. 's Menschen verzamelwoede richt zich vaak In den trein, die om half twaalf uit Boeda- pest naar Szegedin vertrok, ontstond een heftige woordenwisseling tusschen drie reizi- gers en den con-ducteur, die de kaartjes wilde comtroleeren. Het kwam zelfs tot een vecht partij. Een der reizigers wist intusschen op den buffer van het spoorrijtuig te komen en aan de Westinghouse-rem te trekken, zoodat de -trein midden op het traject tot stilstand kwam. De man op den buffer was spoedig gegrepen door enkele soldaten, die toevallig in den trein zaten. De reizigers, die niet wis ten wat er aan de hand was, stapten uit en hadden zich weldra verzameld rand de sol daten met den arrestant. Plotseling kwam de conducteur aangerend, die den reizigers dringemd verzocht, weer in te stappen, daar de toen reeds 16 minuten ge- leden uit Boedapest vertrokken Orient- express ieder oogenblik te verwachten was. Inderdaad kon men reeds ver op de nachte- lijke spoorbaan -de lichten van den express zien. In koortsachtige haast werd ingestapt en spoedig ontwikkelde de trein een onge- wone snelheid, op den voet gevolgd door den express. Het was een wedstrijd op leven en dood. Met een ontzettende vaart snelde de trein het station Monor binnen. De wissel- wachter van dit station, die wegens de ver- traging lets kwaads vermoedde, had den trein echter op een zijispoor laten loopen, waar hij zonder ongelukken kon stoppen. Even later vloog de uit slechts twee rijtuigen bestaande Orientexpress over het hoofdspoor door het station. Te Monor bleek, dat de twee gezellen van den arrestant in de algemeene constematie tijdens het oponthoud de vlucht hadden ge nomen. 's Nachts nog werd een politie- patrouille uitgezonden am hen op te sporen. De man van den buffer, de arbeider Michael Eroes, was nog steeds in de veilige handen van de soldaten. Hij is in hechtenis genomen. PALMEN IN DEN ZOMER. Palmen zijn de fraaiste bladplanten voor de kamer en hoewel afkomstig uit tropische ge- westen kunnen ze het bij een oordeelkundige verzorging in de huiskamer heel goed bol- werken en kan men er veel plezier van heb ben. Maar palmen zijn net als troetelkinderen, ze eischen wat extra zorgen en moeiten an- ders loopt het verkeerd af. Om te beginnen zijn kleine woonkamers voor palmen ongeschikt. Ze nemen in zoo'n beperkte ruimte te veel plaats in, zoodat er voortdurend langs de punten der bladeren wordt geloopen. Ze verlangen een ruime -standplaats en tevens veel licht. Nu is het begrip „veel licht" een vaag begrip, vooral voor wat de lichtsterkte in huiskamers be- treft. De lichtsterkte is veel geringer dan de lichtsterkte der buitenlucht, welke vaak 30 40 keer zoo sterk is. Plaats nimmer palmen achter in een kamer of in een donkere hoek. Ze zullen het op dergelijke plaatsen wel eenige maanden uithouden, doch voeren dan een kwijnend bestaan, vaak uitloopend op een totale mislukking. Tegen felle zonnestralen zijn palmen evenmin bestand. Kamers op het zuiden zijn in de zomermaanden voor palmen geen geschikte plaats, trouwens evenmin voor de andere kamerplanten. Als regel laat men in kamers op het zuiden vaak uren ach- tereen de gordijnen neer en dat maakt ze zoo donker, dat vrijwel geen enkele plant deze krachtproef kan doorstaan. Gedurende de zomermaanden moeten de palmen vaak gespoten worden, zoowel de onder- als de bovenzijde der bladeren. Ge- regeld inspecteeren op luis is eveneens nood- zakelijk. Bij warme dagen spuiten we per week minstens 2 h 3 keer, het bekende, sier- lijke cocospalmpje, de Cocos Weddeliana moet zelfs eens per dag gespoten worden, bij heete dagen zelfs twee keer. Deze sierlrjke Cocos Weddeliana is zoo ongelukkig dat ze fraai uitkomt in een bloemenmand tusschen andere planten en dat wordt haar vaak noodlottig. Ook in een klein potje midden op tafel maakt ze een fraai effekt en tevensvaak een ontijdig elnde. Dit palmpje heeft namelrjk midden op tafel geen voldoende licht en kwijnt na verloop van tijd geheel weg. Een juiste verzorging tusschen andere planten in een bloemenmand is ook niet mogelijk. Wanneer we geregeld en veel spuiten ver- valt het gieten. Eventueel kunnen we de pal men eens per veertien dagen een doopbed geven door ze in een emmer te plaatsen, dat van te voren op kamertemperatuur is ge bracht. Een kwartiertje is meer dan vol doende. Na zoo'n doopbad laten we de plan- ten goed uitlekken, opdat geen water op den schotel blijft staan. Naast voldoende licht en water bestaat een goede verzorging uit het verstrekken van voldoende voedsel. Een zich krachtig ontwik- kelende palm heeft een voedzame bodem noo dig. Eens per veertien dagen geven we een slap giertje. Eventueele doode punten aan de bladeren worden voorzichtig bijgeknipt, doch steeds zoo, dat er een klein bruin randje aan het blad blijft zitten. Toch kunnen we het bruin worden der bladpunten niet geheel en al voorkomen, evenmin als het afsterven der onderste bladeren. Wanneer een nieuw palm- blad zich ontplooit, blijven de samengestelde bladeren 't langst aaneen en scheuren dan uiteen. Hierdoor ontstaan kleine wonden en dit is reeds het begin der bruine punten. Een goede verzorging is het eenigste en meest doeltreffende" voorbehoedmiddel om dit euvel zooveel mogelijk te stuiten. Het afsterven der onderste bladeren is een heel natuurlijk ver- schijnsel en wanneer de plant maar steeds nieuwe bladeren vormt hindert het heelemaal niet. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. DIPHTHERLE. Zelfenten of niet? Ik hoop dat uit mijn vorige artikelen ge bleken is dat men met coccidiosis op moet passen. Het is een zeer besmettelijke ziekte die zich onder de raarste verschijnselen voor kan doen. Ga er dus niet mee kwakzalveren. wacht geen dag met deskundig onderzoek in te roepen en bestrijdt al naar de omstandig- heden, in overleg met den dierenarts, met kamemelk, gaasbodem of jodiummelk. Jammer, dat er tegenwoordig door degenen die het hardst mee moesten werken om de pluimveehouderij in stand te houden, zooveel gedaan wordt om de boel den verkeerden kant uit te sturen. Ik bedoel de campagne die in sommige pluimveebladen gevoerd wordt voor het zelf enten tegen diphtherie. Zoo kreeg ik heden uit Roosendaal een brief die als volgt luidt: Aangezien er verschil in serum aan- wezig is, mag ik U bij dezen verzoeken om nadere beschrijving welke de beste serum is voor inenting bij hoenders tegen pokken en diphtherie. En hoe lang de levensduur en welk het beste adres voor inkoop, aangezien ik gaame mijn 500 9. 600 hoenders tegen half Juli in wil enten. Mij dunkt, de lezers weten nu voldoende, hoe ik over ziektebestrijding denk. Als mijn horloge stuk is ga ik er niet mee naar een kruidenier of die er mispchien wat op weet, en als een kip ziek is ga er dan niet mee naar een kwakzalver. Maar zal men zeggen: hier gaat het toch heelemaal niet om zieke dieren, maar wil ik juist voorkomen, dat de dieren ziek worden. Die entstof, die in den handel is moet goed zijn en om de kippen in te enten is gemakke lijk genoeg. Laten we beginnen met te zeg gen, dat ook al zou de entstof goed zijn, wat lang niet zeker is, het zelf enten groote be- zwaren heeft. Ten eerste worden er bij het uitplukken der veeren of bij het krassen der huid wondjes gemaakt en als men nu niet uiterst zorgvuldig met de entstof omspringt, kan er meer kwaad dan goed mee gedaan worden. Maar laten we nu al weer aannemen dat de entstof goed was (waarvan men lang geen zekerheid heeft) en dat ze goed aange bracht is, wat dan Dan hebben we dus de kans dat de kippen niet ziek worden aan diphtherie, maar er zijn nog heel wat meer ziekten die den pluimveestapel bedreigen. Schakelen we nu in het eene geval den des kundige uit dan bestaat de neiging om dat in meer gevallen te doen en loopen we onge twijfeld op den duur vast. De pluimveestapel wordt door allerlei ziek ten bedreigd en alleen deskundige hulp kan baten om de gevaren af te wenden. Waar dus het contact tusschen pluimveehouder en des kundige verbroken wordt, daar doen we voor de toekomst groote schade en is het de vraag of de deskundige, die op het eene punt uitge- schakeld werd, hard zal loopen om ons op het andere punt te helpen. Hoewel dus het zelf inenten schijnbaar ge- makkelijker en goedkooper is, is dat in wer- kelijkheid hoogst gevaarlijk en schadelijk voor onzen pluimveestapel. Pluimveeziekten trouwens ook andere ziekten kunnen door voortdurend en alleen bestreden worden contact tusschen deskundige en pluimvee- of veehouder en alle factoren die dat contact trachten losser te maken of te verbreken zul len op den duur noodlottig werken. Ik ben heelemaal geen verdediger van het systeem om bij elke kip die een zuur gezicht trekt een dierenarts te halen. De beste geneesheer in zulke gevallen is de soeppot, maar zoodra het geldt besmettelijke ziekten te bestrijden, wordt het heel wat anders. Daar beschikt de deskundige over een heel arsenaal van midde- len die zijn wetenschap en ervaring hem geven en daar staat de leek-inenter net zoo o-ebrekkig tegenover als een jongen met ee proppenschieter tegen een bende mbrekers met revolvers gewapend. Dat pluimveebladen terwille hunner adver- teerders wat doen, ook in het redactioneele gedeelte, kan geen kwaad. De adverteerder maken het blad bastaanbaar en zorgen dus indirect er voor dat de lezers ook goede arti kelen te lezen krijgen. De afhankelijkhe van de adverteerders mag echter mijns in- ziens nooit zoover gaan, dat zij artikelen gaat lanceeren die een gevaar beduiden voor het bezit der lezers. mH_ Men heeft mij naar aanleidmg van mijn anti-zelf-inenting-campagne ook al FpYToms Maar in andere landen dan, daar doen som de pluimveehouders het ook zelfDitMs een argument waar wij in ons land mets aan h ben Ons land is een der dichtst bevo kte op pluimveegebied, beschikt over een voldoende aantal bekwame dierenartsen en heeft, juist dank zii de snelle en doelmatige deskundige hulp van Seruminrichting en deskundigen, altijd bovenaan gestaan in ziektebestrijding. Wat in een dunbevolkt pluimveeland moge lijk is kan bij ons gevaarlijk zrjn en is hij ons gevaarlijk en zonder twijfel zou ik in het belang van de gezondheid van onzen pluim veestapel een emstig voorstander zijn van het verbod van leeken-entingen. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6