HEVEA 7/» CREME FIETSBANDEN] \iichtloopend a^MSVGDE BKRICHTEH. SPORT. yzersterfc TER NEUZEN, 13 Juli 1931. voor huidverfraaiing C: VOETBAL. llr.gez. Med.; calea voor gevoerde gesprekken tusschen Washington en Parijs, waarmede hij waar- schijnjijk het record van alle telefoonrekenin- gtis slaat. Bovendien is voor het eerst een historiich feit tot stand gebracht door mid- del ran een der modernste uitvindingen, de sUaatHooze telefoon. DE ZEPPELIN-POOLTOCHT. Het luchtschip ,,Graf Zeppelin" zal zeer waarschijnlijk op 24 Juli van Friedrichshafen aertrekken voor de vlucht naar de Noord- jpooi. De vlucht gaat over Berlijn (Staaken), waar het luchtschip waarschijnlijk 8 uur zal hlgven en waar post zal worden ingenomen. Verpnlgens naar Petersburg voor het opne- noen en afgeven van post. Van Petersburg jxal ongeveer de route worden gevlogen: (PetersburgArchangelNova Zembla, in JSosmlelijke richting naar den in de IJszee Eggienden ijsbreker „Malygin", met welk aeiitp post zal worden uitgewisseld. Veider vliegt het luchtschip over het siland Kameneff en de Nieuwe Siberische ■eBanden. De poststukken voor Rusland en Pfcsmer zullen een bijzonder Russisch stempel atratgKn. Yeordat de „Graf Zeppelin" de groote ahicht naar de Noordpool gaat maken, zal sag een vlucht naar Engeland worden on- demomen. Op 16 Juli zal het luchtschip nasi Londen gaan, waar een landing zal ptosis hebben. Er zal post worden medege- jamen. ANDEBE WIND IN RUSLAND. het optreden van Litwinof in Mei te Geneve op de bijeenkomst van de Europee- ache commissie is schrijft de N. R. Crt. ■wsajD verschillende kanten het vermoeden ge- apperd. dat er in Rusland verandering in de Imatfc was. Dit vermoeden heeft nu zijn be- vwa^iging gevonden in de rede van Stallin. svctiin heeft een heel andere taal gesproken •dan wij van hem gewoon zijn. Wee den Nederlandschen communist die foor kort nog dergelijike meeningen had dur- weas verkondigen! X>e rede van Stalin is een omschrijving van vaSe punten van critiek, die de buitenwereld op het groote experiment in Rusland kon uit- tofenen. Voor den buitenstaander bevat zij aok wrjsheden. die hem reeds lang bekend mmi, maar die de sowjetregeering in de iaaiste jaren ad absurdum had willen voeren. Stalin klaagt, dat de toeloop naar de fa- ontken heeft opgehouden, dat de nijverheid Sjgt onder gebrek aan arbeidskrachten. Maar hea. was immers bekend, dat het Russische snlk een volk van landbouwers lis, die men lies' moeilijk van htm land losmaakt. Daar- is vroeger al de zooveel aanlokkelijker jKasonisatie in Siberie steeds zeer beperkt ge- Msvsn. Dat volk levert niet een onbeperkt fabrieksarbeiders op. De verklaring dit Stalin zelf geeft voor de moeilijkheden ,is •asce. omschrijving van de omsbandigheden, WEdtee vooruit een schaarschte aan fabrieks- arheiders lieten verwachten. Uri middel dat hij, op- en navolger van Psfcer de Groote, aan de hand doet is iets om itexiners van Rusland te doen huiveren. Hij rdgenschi n.1. contracten tusschen ondememin- gRt> sen dorpsgemeenschappen tot het leveren insD arbeidskrachten. In Rusland kan dat heel geazrakkelijk beteekenen en loopt hetbijnaon- ti«acmg.delijk uit op: handel in menschen. Hoe zou een dergelijk denkbeeld, als het sraeE eenigen kant geopperd werd, bij ons in Jxufiie worden ontvanigen? In Rusland is het T«6t onschuldiger. IMaar verder heeft men zich over de rede •■m-n stalin niet te beklagen. Zij had gehouden ttrirmfn wonden door een liiberaal in een pnopagandabetoog tegen het commumsme. gata-Sin is goed vooruitstrevendIn de voor- ■citnjng van levensbehoeften en in de wo- tazagloestanden moet venbetering komen. Het .myjKrsoonl ijke in de fabrieksarbeid moet tpe&r worden teruggedrongen, desnoods door Jsjyratel van de oude arbeidsweek. Feel moeilijkheden wijt bij aan de nivel- Jeesing! Hij is het, die betoogt dat men in de iMHtregelingen niet genoeg rekeniing houdt sens. te waarde van den gepresteerden arbeid. Maakt men geen verschil tusschen de ge- aidhaoolde en ongeschoolde arbeidskrachten, tisas heeft de ongeschoolde werkman geen reden om zich te bekwamen, en komt de ge- stooolde niet tot zijn recht. Stalin gaat zelfs .loover, Ironisch te spreken over de eigen- -nwjze nivelleerders. Van zelf moest hieruit voortvloeien een pfeldooi voor de rechten van het intellect. Dal wordt nu, volgens hem, in Rusland te swe1 v.erwaarioosd. Hij geeselt zelfs wat hij aoemt: de „spetsenvreterij". Een dergelijk betoog komt in Rusland tel- teens weer terug, als men iindustrieel en oeco- jBEKhisch vastgeloopen is tengevolge van verre- gaand dilettantisme. Een man, die in zijn grooten tijd niet minder radicaal en niet min der een boerzjoeijager geweest is dan Stalin s» de laatste jaren was, wekte in 1924 op het grsu'We partijcongres reeds opzien, door een ooetpredikatie van vrijwel gelijke strekking te bouden. Dat was Zinowjef. 3Se jgeschiedenis herhaalt zich nooit ergens use consequent als in Rusland! Het gevolg van deze veranderde houding was een warm pleidooi voor het nut van het attgileut, dat door de terreur van den anti- aahoteursveldtocht der laatste jaren een on- ilrage'lrjk leven had gekregen. Stalin kondigt den' vrede af. Er zijn geen saboteurs meer, >nsx> verklaart hiiji. Zijn zij niet alien vemietigt uian. .zijn zij nu weer alien tot inkeer ge tamen. En de twijfelaars hebben hun lesje beeL Het wantrouwen tegen de intellec- jtnselen is dus voortaan uit den booze. Nadat ajen hen zoo fel neergeslagen heeft, acht •3JtaJtin den tijd gekomen om ze ,,met zorg te fiaxmtngen." Dit geeft reeds een denkbeeld, .toe hun gelederen gehavend moeten zijn. Zal dit nieuwe inzicht de talloozen, die in tot vreeselijke Noorden dwangarbeid ver- rzsibten of op andere wijze daar gelmtemeerd rjn, ten goede komen? En Stalin gaat nog steeds verder, als een fitemedig liberaal te midden van communisten -,m, eonclusies te trekken. Inplaats van een n'lliegiale moet er 6enhoofdige leiding zijn. Hes zal voor hen en de zaak beter zijn, zoo heinogt hiiji, als men de tien of vijftien leden •-tit- ue collegiale licbamen gewoonlijk tellen weer over de fabrieken verdeeld. Eh ten slotte pleit hij voor kapitaalvorming tn de Industrie. Dit is een scherpe zwenking, die met de >rijzsnswaardige openbartigheid, waarvoor •is-ns Lenin het voorbeeld heeft gegeven, is aangekondigd. Het doel van het vijfjaarsplan men nu volgens meer westersche methO' den trachtcn te naderen nadat het strenge oommunistische stelsel blijkbaar geen hoop meer gaf. Wij zijn benieuwd, hoe deze omme- keer er in de practijk zal uitzien. Maar al deze dingen betreffen den toe- stand in Rusland zelf. Litwinof's veranderde houding was echter op de buitenwereld be- rekend. Brengt de rede van Stalin ook in dit opzicht nieuws Wis en zeker. Men mag haasj zeggen: sensationeel nieuws. Voortduren/d is in Rus land het partijvuur laaiende gehouden door het buitenlandsch gevaar als bmndstof te ge- bruiken. Dit steeds suggestief dreigen met het gevaar van een Europeesche interventie vergemakkelijkte het groepeeren van een Russisch nationalisme als beschermende muur rondom het sowjetbewind; het maakte de nooit verslappende, fel militaristische propa ganda voor het roode leger en de roode vloot mogelijk. Heel lang was Engeland de samenzweerder tegen sowjet-Rusland, onverschillig welk cabinet daar regeerde en hoe de betrekkingen waren tusschen beide landen. De vrees voor Engeland vertoonde zelfs in regeerings- milieu's menigmaal een pathologisch karak- ter. Toen Engeland, nadat er jaren lang niets was gebeurd, als boeman uitgesleten en niet meer bruikbaar was, moest Frankrijk op de proppen komen. Het werd als samen zweerder tegen Rusland geinaugureerd in het proces der minsjewiki, die „eerlijk" bekenden met Poincare en Briand aanslagen op Rus land te hebben beraamd, en die voor die kost- bare bekentenis dan ook een ongekend ge- nadige behandeling vonden. Nu laat Stalin plotseling bet interventie- gevaar los. Niet hjj en de zijnen hebben zicb vergist of de Russen bewust mislead. Neen, de intellectueelen zijn, volgens hem, door het buitenland bij den neus genomen met belof- ten, die het nooit bedoeld heeft te vervullen. Dit nu is een mededeeling van zeer verre strekking. Zij ontneemt de anti-Europeesche en militaristische propaganda in Rusland, die het nationalisme voor de sowjets mobiel maakte, haar basis; zij maakt voor de sow jetregeering tegenover haar eigen men schen een andere houding tegen het buiten land mogelijk. Men kan haar leggen naast de verzekering van Litwinof, dat de twee stelsels vreedzaam naast elkaar kunnen be- staan. Dit is nu blijkbaar het nieuwe wachtwoord van Moskou Wiji zullen zien welke toepas- sing het vindt in de practische politiek. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. Tot het aanvragen van kostelooze rijwiel- belasting-merken voor de personen die daar- voor volgens de wet in aammerking kunnen komen zal zitting worden gehouden ten kan- tore van den ontvanger van 's Rijksbelastin- gen, des avonds van 68 uur op alle Dins- dagen en Donderdagen van deze maand t.w. op 14, 16, 21, 23, 28 en 30 Juli 1931. DE A.T.O.-DIENST EN DE BESTAANDE VERVOERMXDDELEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De dioor de A. T. O. in verbindmig met Van Gend Loos ingestelde vervoerdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen, beteekent een emstige concurrentie voor de bestaande vervoermid- delen en bodediensten, en verwekt vooral ont- stemming door de wijze waarop deze nieuwe dienst blijkbaar door de Nederl. spoorwegen wordt gesteund, hetgeen door belanghebben- den wordt beschouwd als een doodende en on- eerlijke concurrentie. Blijkens door ontvangers van goederen be- schikbaar gestelde vrachtbrieven, schrikt men er naar men onis meedeelt aan verschillende stations der Ned. Spoorwegen niet voor terug, de reisroute die door afzenders is aange- geven niet alleen niet te volgen, maar is het vaak voorgekomen, dat deze eigenmachtig gewijzigd wordt, waardoor vele klachten en weigeringen zijn ontstaan. Het komt daardoor voor, dat goederen lamgs een omweg worden verzonden en ver- traging in de aflevering ontstaat, hetgeen vooral nadeelig is voor aan bederf onder- hevige waren en goederen waarvan een vlugge hostelling gewenscht is. De eploxitanten der bodediensten, die jaren lang tot algemeene tevredenheid het publiek •bedieinden, trachten zich begrijpeiijik tegen deze voor hen onmogelijke concurrentie te weren, en verzochten de tusschenkomst van den Minister van Waterstaat, in het volgende telegram ,,De vereenigde bodediensten in Zeeuwsch- Vlaanderen verzoeken dringend de tusschen komst van Uwe Excellentie bij de directie der Spoorwegen om te verbieden dat door respectievelijke stations der spoorwegen nog langer wordt doorgegaan met het wijzigen van de reisroute op de vrachtbrieven door de afzenders aangegeven en dit in strijd met de wet en waardoor een opzettelijke bevoorrech- ting van de A.T.O. wordt bevorderd en een doodelijke en oneerlijke concuorentie ons wordt aangedaan en wij in ons bestaan em- stiig bedreigd worden. W.g. C. Th. Hermans en P. J. de Kort." Men hoopt, dat nu aan dezen nieuwen toe- stanid een eind zal komen. Er hangt het sober bestaan van vele nijvere middenstanders van afDe bodediensten in deze streek, die een schakel vormen tusschen winkelstand en ver- bruikers, zijn in het algemeen onmisbaar, doch de locale handel alleen verschaft geen voldoende vervoer voor hun bestaan, dat tot hiertoe wel het geval was, met het verder vervoer van de alhier met de prov. boot en beurtschippers aangevoerde goederen. De thans van wege den Prov. stoomboot- diiest ingevoerde algemeene bepalingen voor het vervoer, waarbij het verboden wordt ver schillende zendingen als 6en zending ten ver voer aan te toieden (met de bedoeling daar- voor een annzienlijk gereduceerde vracht te betalen) zal, naar wij vermeenen, ook wel met deze kwestie verband houden. BEZOEK AAN DE BLOEMFABRIEK TE SAS VAN GENT. Men schrijft ons: Donderdag 9 Juli brachten de leden der Afd. O. Z.-Vlaanderen van den Ned.. Bakkers- patroons Bond, een bezoek aan de N.V. ,,Wal- zenmolen Sas van Gent" te Sas van Gent. Een groot aantal bakkers was samenge- komen om aan deze excursie deel te nemen. Na op de ibinnenplaats der fabriek door de firmanten, de heeren Verschaffel, vriendelijk te zijn begroet, werd aan aanvang gemaakt met de bezichtiging der fabriek. Vanaf de bewaarplaats van het graan tot daar waar de bloem gereed was voor aflevering aan de bakkerij, werd op duidelijke wijze uitgelegd welke bewerking het graan noodig heeft v66r alleer het geschikt is voor hare uiteindelijke bestemming, om tot brood verwerkt te worden. En dat is voorwaar niet gering. Niiet minder dan twintigerlei bewerking is noodig, voor ieder waarvan een aparte machine noodig is. Op iedere afdeeling van de kollosale fabriek vindt men dan ook de meest modeme en vemuftig samengestelde machines in werking. Een en ander maakte een zeer interessanten indruk. Na bezichtiging volghe in een der lokalen der fabriek, een door de firmanten aange- boden tractatie. Vriendelijke woorden wer- den hier gesproken door de firmanten, alsook door den voorzitter der afdeeilng, terwijl ook het oudste lid der afdeeling zijn dank bracht aan de directie voor deze nuttige en leer- zame excursie en de hartelijke ontvangst. Hiermede behoorde dit bezoek weer tot het verleden, welke niet heeft nagelaten een goe- den indruk te vestigen; de fabriek toeh ge- niet niet alleen in hare omgeving maar ook ver daar buiten eene goede reputatie. DERDE OOSTBURGSCHE PAND. Men schrijft aan de Midd. rCt.: In een bijeenkomst van standhouders tijdens de op 2527 Juni gehouden jaarbeurs te Oostburg, met het bestuur der N.V. Maat- schappij tot exploitatie van het beursgebouw, is mededeeling gedaan van de zeer gunstige finaincieele resultaten dier ondememing en is besloten in 1932 voor de derde maal een der- gelijke week te houden, ditmaal zal de naam anders zijn en zal het genoemd worden 3e Oostburgsche pand in navolging van het Oud- Nederlandsche „pand'' (verkoophal). Tot voor eenige jaren werd te Brugge in de bekende ,,Hal" jaarlijiks 'n pand gehouden, diverse winkeliers hadden dan een tijdelijke uitstalling hunner waren in den grooten gang, die bin- nen rondom het gebouw lieptegenwoordig wordt dit ,,pand" niet meer gehouden en viert men in de maand Mei gewoon kermis, tijdens welke alleen kermistenten enz .op de groote markt zijn gebouwd. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde Bond wordt Zaterdag 18 Juli te Goes, gehouden in het Schuttershof. Behalve de gewone huishoudelijke zaken, komen twee voordrachten op de agenda voor. Een van Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt te Den Haag; over „De strijd over klei of beton voor zeedijksverhooging" en van Ir. A. de Jong, adj.-directeur van publieke werken te Tilburg over „Het verharden van wegen". EINDEXAMEN RIJKS H. B. S., OOSTBURG Afdeeling A: Geslaagd de heeren L. L. Cornells, Hoofdplaat; A. J .Dierikx, Sluis; S. L. van Griethuizen, Brussel; W. A. van Griet- huizen, Brussel; P. W. Haayman, Oostburg; P. D. v. Leeuwen, Oostburg; P. H. .J Melief- ste, Breskens; I. Th. A. Overtveld, IJzendijke; W. P. Roest, Breskens; P. L. de Wispelaere, Sluis. Afgewezen 1. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspeoteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent de navolgende gevon den voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daar achter staande adressen. 2 alluminium Drinkkruiken, M. de Back, Tholensstraat 23. Damesportemonnaie met inhoud, C. de Fouw, Steenkamplaan 66. Belastingmerk, J. de Witte, Lange Kerk- straat 88. Kinderrokje, J. Bedet, Steenkamplaan 82. Zilveren Collier, R. Visser, Schoolplein 1. Belastingmerk, G. v. d. Straaten, De Jongestraat 5. Paar Dameshandschoenen, A. Pattist, Pel- molengang 3. Kindermantel en Muts, H. Machielsen, Boerengat (Hoek). Huissleutel, A. Frederiksen, Tholens straat 10. Mantelband, P. D'Hondt, Kandeelstraat 4. Sierspeld, A. de Witte, Dijkstraat 72. Belastingmerk, R. Dees, Baandijk 9. Kinderportemonnaie, J. Verpoorte, Kerk- steeg 3. Ceintuur, mej. Koole, Grenulaan 45. Kopergewicht, F. Jansen, 2e Verbinding- straat 17. Belastingmerk, F. Jansen. 2e Verbinding- straat 17. Portemonniaie, Bureau van Politie. Badmuts, G .Hamelink, Van Bovenstraat 35. Bril, M. v. d. Est, Burgemeester Geill- straat 5. Kindertaschje, M. Drabbe, O 170, Driewegen. Belastingmerk, P. ©ol, O 134, Driewegen. Belastingmerk, E. Geers, Dwarsstraat 21. Portemonniaie, Bureau van Politie. Portemonnaie, K. Hamelink, Steenkamp laan 13. K/ous, R. Harms, Kerkhoflaan 43. Kindertaschje, C. Hamelink, Verlengde Van Steenbergenlaan 5. Bijbeltje, A. Hoek, Lange Kerkstraat 90. Mantelband, Th. Werkman, Steenkamp laan 58. Vulpen, Bureau van Politie. Kinderbadcostuum, J. Pladdet, Knol, B 33. Jongensjasje, A. de Smit, Kazeroestraat 30. AXEL. De heer A. Baas, onderwijzer te Nieuw- en St. Joosland, is als zoodanig benoemd aan de Chr .school (Nieuwstraat) te Axel. winning op dit terrein in de wacht sleepte. Daama werd de strijd begonnen tusschen de eerste elftallen. Direct na het begin had Hulst reeds het geluk een doelpunt te maken. Het eerste kwartier pakte Hulst geweldig aan. Toen kwam echter Terneuzen los en begon deze den toon aan te geven. Voor de rust kwam de gelijkmaker. Het was bij Terneuzen duidelijk merkbaar, dat twee schutters (midvoor en rechtsbinnen) niet van de party waren, en dat verder de linksbuiten en linksbinnen niet op hun plaats stonden. In de tweede helft werd weer vol vuur be gonnen. Hulst werd echter al te fanatiek en daarbij kwam nog dat de scheidsrechter geen zicht op het spel had. Vooral met het buiten- spel was hij niet voldoende op de hoogte, ter wijl hij bijna elke unfaire handeling onge- straft liet. Terneuzen wist in deze helft de leiding te nemen. 12. Toen later door Hulst een buitenspeldoel- punt werd gemaakt en hieraan nog een du- bieus derde doelpunt werd toegevoegd, gaf Terneuzen er den brui aan. Het einde kwtim dan ook met een 32- overwinning voor Hulst, waardoor deze ver- eeniging in het bezit kwam van den uitge- loofden beker. ZWEMWEDSTRIJD TE MIDDELBURG. Aan de Zaterdag te Middelburg gehouden zwemwedstrijd, uitgaande van de Middelburg- sche reddingsbrigade en zwemvereeniging Luctor et Emergo namen ook personen uit Vlissingen, Goes, Hansweert en Ter Neuzen deel. De 600 M. vrije slag voor dames en hee ren werd gewonnen door C. H. Merk, Middel burg in 10 m. 8.4 sec.; 2de was W. de Graaf, Middelburg in 10 m. 48.6 sec.; 3de A. Jonge- pier, Middelburg, in 10 m. 49.6 sec. en 4de mej. E. L. Troll, Middelburg, was met 11 m. 6.6 sec. de eerst aankomende dame. Bij de 25 M. vrije slag voor kinderen van 8 tot 11 jaar was van de jongens A. van Houte, Middelburg, een in 35 sec., van de meisjes P. van Leeuwen, Middelburg, in 32.2 sec. Bij de 50 M. vrije slag voor kinderen van 12 en 13 jaar was eerste van de jongens L. Polvliet in 58 sec. en van de meisjes J. van den Boudt in 56.6 sec. Van de jongens van 14 en 15 jaar was eerste Fr. van Anraad, Vlissingen in 36.6 •sec. en van de meisjes M. Sinke, Middelburg in 53.4 sec. Bij de estafette 3 maal 50 M. school-, vrije- en zijslag voor heeren was eerste ploeg J. C. Geervliet, A. Jongepier en J. Fasteneau, Mid delburg in 1 m. 54.2 sec.tweede W. de Graaf, B. J. Troll en J. Risseeuw, Middelburg, in 1 m. 54.6 sec.; derde W. Burgmeijer, B. van Anraad en W. Vierhout, Vlissingen, in 2 m. 9 sec. Van de damesploegen was eerste E. L. Troll, M. Naezer en M. J. Doornberg, Middel burg in 2 m. 22.8 sec.; tweede Fr. Prins, T. Reidsma en M. van den Heuvel, Vlissingen, in 2 m. 38.6 sec. en derde mevr. W. Vader- Sinke, M. Sinke en G. Wiegel, Middelburg, in 2 m. 49.2 sec. Van de veteranen was eerste de ploeg M. J. de Baare, J. J. de Baare en A. J. Barto, Middelburg, in 2 m. 35.4 sec. en tweede H. Flierman, P. C. Muller en A. Molhoek, Mid delburg, in 3 m. 17 sec. De 50 M. vrije slag voor dames werd ge wonnen door J. Doornberg in 41.4 sec.; 2de was M. Naezer in 47.6 sec. en derde E. L. Troll in 48.4 sec. De 100 M. schoolslag alleen voor leden van Luctor werd gewonnen door J. C. Geervliet in 1 m. 34.4 sec., die daardoor den wisselpla- quette voor de tweede maal behaalde, 2de was H. Boasson in 1 m. 36.6 sec.; 3de P. Bou- wens in 1 m. 46.6 sec. en 4e C. Merk in 1 m. 49.4 sec. Bij 50 M. schoolslag voor kinderen van 14 en 15 jaar was bij de jongens eerste Joh. Westerhof, Ter Neuzen, in 47.6 sec. en bij de meisjes M. Sinke, Middelburg, in 54.8 sec. Het popduiken werd gewonnen door B. J. Troll, in 16.8 sec. Ten slotte won A. Jongepier uit Middelburg in 1 m. 24 sec. de 100 M. vrije slag voor heeren. De wedstrijden hadden onder groote be- langstelling van het publiek plaats. De estafetteploeg van de Ter Neuzemsche club „De Schelde", bestaande uit de heeren M. Kroon (schoolslag), A. Ruysch van Dug- teren (vrije slag) en G. Visser (zojislag) werd als vierde geplaatst met den tijd van 2 min. lli/5 -sec., hetgeen deels te wijten was aan gebrek aan wedstrijd routine. V. V 1 - *- (Ingez. Med.) DE BESLISSING? Naar we vememen heeft Woensdagavond de tweede vergadering plaats van de Protest- commissie, ter behandeling van het protest, ingediend door Alliance na afloop van den beslissingswedstrijd AllianceTerneuzen. De vergadering wordt ditmaal gehouden te Rotterdam, in hotel Suisse. OPENING VAN HET NIEUWE TERREIN VAN HULST. Gister had te Hulst de opening plaats van het nieuwe terrein der vereeniging Hulst. Het ligt heel wat dichter bij de stad dan het vorige, doch er zal nog veel aan moeten ge- beuren, wil het het oude doen vergeten. Voor de opening was de medewerking ge- vraagd van de vereeniging Terneuzen, welke hieraan welwillend voldeed. De wedstrijden werden opgeluisterd door de Nieuwe Harmonie van Hulst. Voordat met de wedstrijden werd begon nen, werd door Hulst aan Terneuzen een bloemenhulde aangeboden, in verband met het behaalde kampioenschap, terwijl verder voor den wedstrijd tusschen de eerste elftallen een beker beschikbaar was gesteld. Het eerst kwamen in het veld de reserve- elftallen. Het elftal van Terneuzen was vanaf het begin in de meerderheid, doch kon dit niet in doelpunten uitdrukken. Door Hulst werd daarentegen uit zuivere buitenspelpositie een doelpunt gemaakt. 10. Dezen stand wisten zij tot het einde toe krampachtig te behouden, waarmede zij dus haar eerste over- DE VERGIFTIGIIfG IN ERICA. De onrust, veroorzaakt door de worstver- giftiging begint in Erica te luwen. De behan- delende geneesheer boopte de ziekte meester te zijn v66r het eind van de vorige week en de hoop, dat dit angstwekkend vergiftigings- geval slechts Sen menschenleven zal eischen, is gemotiveerd. Bij de meeste patienten houdt de beter- schap aan en verscheidenen zijn reeds zoover hersteld, dat zij weer aan den arbeid zijn. Opmerkelijk is echter de groote invloed, wel- ken deze vergiftigingsziekte op het physieke gestel van de lijders en lijderessen heeft. In korten tijd is men gelrjk aan een dronken mensch en waggelt men langs den weg. De pijn welke de meer emstige patienten te ver- dragen hadden was zoo hevig en zoo sloo- pend, dat hun krachten haast zienderoogen verminderden. Ook na het herstel gevoelen de lijders zich nog lusteloos en afgemat en eerst langzaam komen de levensmoed en de lust om aan te pakken weer terug. Het leek de eerste dagen of 't n epidemi- sche ziekte was. Bij het uur nam het aantal gevallen toe. Mogelijk waren daar ook som- migen bij, die onwel waren geworden van de warmte der eerste beide dagen dezer week en te veel water hadden gedronken. De water- voorziening in deze gewesten laat immers nog altijd veel te wenschen over en de welwater- putten leveren lang niet altijd goed water, terwijl het kanaalwater bij droogte vaak sterk verontreinigd is. Men heeft nu eenmaal de onhebbelijkheid om alles in het water te wer- pen. Dat is het graf voor allerlei doode die- ren en daarin werpt men ook al te graag allerlei vuil. De schrik veroorzaakt door het vergifti- gingsgeval, deed iedereen die zich onwel ge- voelde, besluiten geneeskundige hulp in te roepen. Het staat dus niet vast dat de ruim 300 zieken, welke verschijnselen vertoonden gelijk aan de vergiftigingsgevallen, ook wer- kelijk van de vergiftigde worst hebben ge- geten. Toch was ook het aantal echte gevallen on- rustbarend groot. De hulp, die door de buren en anderen aan de lijdende gezinnen geboden wordt, is voor- treffelijk, maar desondnks is de toestand in verscheidene gezinnen treurig. De maatregel van Emmen's burgemeester, mr. J. L. Bouma, bestaande in het geven van opdracht aan het Burgerlijk Armbestuur om te steunen, daar waar verondersteld wordt, dat hulp noodig is, was dan ook wel gemotiveerd. Men heeft de bestrijding der vergiftigings ziekte flink aangepakt. Dr. Stukje, de man, die het leeuwendeel van dit werk heeft ver- richt, heeft recht op den dank van de inwo- ners van Erica. Omtrent het onderzoek naar de oorzaak had de Emmer courant een onderhoud met dr. T. van Heelsbergen te Utrecht, die mede- deelde, dat het uiterst moeilijk zal zijn de juiste oorzaak vast te stellen. In 99 pet. der gevallen van vleesehvergiftiging kan men niet tot een juiste definitie komen. Men is thans in het Centraai laboratorium zoo ver gekomen, dat men bepaalde gegevens heeft om het onderzoek in zekere richting voort te zetten. Het hoofd van den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst te Emmen vestigt er de aandacht op, dat geruchten als zoude het gebruik van kanaalwater oorzaak van het voorgevallene zijn, als uit de lucht gegrepen moet worden beschouwd. Het onderzoek heeft daaromtrent nog niets uitgewezen en is nog in vollen gang. Ook de directeur van den pro- vincialen keuringsdienst te Assen kon om trent het onderzoek in het laboratorium van dezen dienst nog geen nadere mededeeling doen. Men verzoekt aan de N. R. Crt. om mede te deelen, dat voor vreemdelingen, die de streek bezoeken, geen gevaar van besmetting aanwezig is. Dit in verband met het feit, dat verschillende menschen, die pension hadden besproken te Emmen, hun hotelhouders heb ben bericht, van hun komst af te zien in ver band met het gebeurde te Erica. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat het dorp Erica op een afstand van ongeveer twee uur gaans van Emmen ligt, terwijl in de naaste omge ving van Emmen geen patienten zich hebben bevonden. DE ONTVOERDE KINDEREN TE DUSSELDORF. Bij de Amsterdamsche politie is bericht ge komen, dat de beide Duitsche kinderen die uit een pension aan den Amstel aldaar door een jongeman zijn meegenomen, te Dusseldorf bij den vader der kinderen zijn aangekomen. Hiermede is de zaak voor de politie afgedaan. Een verslaggever van ,,De Avondpostheeft te 's Gravenhage een onderhoud gehad met den van de ontvoering verdachte Arnold Sint Nicolaas. „Als ik geweten had, dat het in de be doeling van den vader lag, de kinderen te ont- voeren, had ik er mij nog voor geen 1000 gul den mee ingelaten", zed de heer Sint Nicolaas, toen de verslaggever hem in het pension aan de Gedempte Burgwal aantrof. In dit pension, dat gehouden wordt door mej. H., woont op het oogeniblik een broer van den gezochte. Enkele dagen geleden kwam de broer van de pensionhoudster, de 38-jarige P. C. H. voor eenige dagen uit Duitschland bij haar logee- ren. Hij maakte toen kennis met de gebroe- ders Sint Nicolaas en vememende, dat de 25- jarige Arnold zonder werk was, vertelde hrj hem het 6en en ander van zijn huwelijk, dat een misiukking was geworden. Zoo deelde hij mede, dat ziijm beide kinderen alhoewel door de Duitsche justitie aan hem toege- weizen bij zijn vrouw te Amsterdam woon- den. In anderhalf jaar had hij zijn kinderen niet gezien en alvorens naar Duitschland terug te keeren, zou hij de kleinen even wil len zien. Al spoedig had hij den gevoeligen A. Sint Nicolaas overtuigd, dat, wanneer hij zelf naar het pension aan den Amstel ging, er hoog- loopende ruzie zou ontstaan. Na veel praten gelukte het hem den jon- gen man naar Amsterdam te krijgen. Deze zou zijn intrek in hetzelfde pension nemen, waar de vrouw en de beide kinderen van H. verblijf hielden. Reeds den volgenden dag zou Sint Nicolaas probeeren een wamdelingetje met de kinderen te maken en dan zou de ont- moeting tusschen den vader en aijn kinderen geschieden. De nieuwe pensiongast, die een goeden in druk maakte, kreeg den volgenden dag, daar het toevallig zeer mooi weer was, al spoedig toestemming van de moeder met de kinderen te gaan wandelen. Op de afgesproken plaats ontmoette hij den vader. Al babbelend wandelde men verder, tot de tocht tenslotte toch wel iets te ver bleek te zijn uitgestrekt en het jongste kind teekenen van vermoeidheid gaf. De heer H. verzocht hierop aan den be- reidwilligen Sint Nicolaas even in een winkel wat chocolade voor de kinderen te koopen. Toen deze weer naar buiten kwam, bleek het drietal te zijn verdwenen. Onmiddellijk begreep de heer Sint Nicolaas, dat hij onmogelijk zonder de kinderen bij de moeder kon terugkeeren. Van het geld, dat hij nog bij zich had, nam hij een spoorkaartje naar Den Haag, waar hij bij de zuster van den Duitscher zijn nood kwam klagen. Deze had inmiddels van haar broer een briefkaart uit Bentheim ontvangen, waarin hij berichtte, zonder moeilijkheden met zijn kinderen in Duitschland te zijn aan gekomen. Dat de politie intusschen overal naar den 25-jarigen Sint Nicolaas zocht, vermoedde deze niet. Eerst toen hij het speciale poliitie- radio-bericht, waarin zijn opsporing werd verzocht, ten huize van mej. H. hoorde, be- gaf hij zich onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie. Na een langdurig verhoor werd hij echter weer in vrijheid gesteld. Van mej. H. vemamen wij tenslotte nog, dat haar broer ook aan haar niets van zijn plan tot ontvoering van de beide kinderen had meegedeeld. Wel herinnerde zij zich, dat ongeveer anderhalf jaar geleden haar schoon- zuster ook door ontvoering zich haar kinde ren had toegeeigend. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN De mijnwerker H. H. uit Nijswiller-Wittem die een wondje aan den duim had opgeloo- pen, is aan bloedvergiftiging overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2