PUffOL Kousen en Fijn Linnengoed Tekoopstelling GENT OSTER'Q Door de zon ft RugpijnNieren Pillen %jl mm BUITENLAND, OEHKNODE BERICHTEK verbrande huid Wy Voordeelige VELDSTRAAT 55 TER NEUZEN, 10 Juli 1931. Het gevecht bij Stroobrugge 11 Augustus 1831. verzacht en geneest men met 5SK "A ffl Doos 30. Tube 80 ct. Bi] Apoth 6 D.ogistcTf (Ingez. Med.) zoodanig te keeren, hoewle deze onderwer- pen naar hun wezen en ook staatsrechtelijk van volkomen verschillende natuur zijn. Eenige leden zouden zich kunnen vereeni- gen met een voorsehrift, waarbij strafbaar worden gesteld uitingen, welke geopenbaard worden met bet oogmerk em andere te kwet- sen, door op noodeloos kwebsende wijze het Godsgeloof aan te randen. Enkele andere leden zouden de, ook door de Regeering blijkbaar noodig geoordeelde beperking van bet gebied, waarbinnen de krenking van godsdienstige gevoelens plaats beeft, willen zoeken in aanscberping van de omscbrijving der krenking zelve als brutaal, zeer vergaand of iets dergelijks. Verscheidene andere leden, ook bet twee- slacbtige karakter van het ontwerp ibestrij- dend, meenden dat juist de Godslastering moest worden strafbaar gesteld. Andere leden waren van oordeel, dat de vorm, waarin het ontwerp is ingediend, en de motiveering daarvan als doelmatig zijn te aanvaarden. Eenige leden waren van oordeel, dat dit ontwerp wel wat laat komt. Reeds eerder was er grond tot het doen van een dergelijk voorstel. Naar bet oordeel dezer leden mist bet ont werp een principieelen grondslag. Niet de aanrander der eere Gods wordt gestraft, evenmin de ongeloofspropaganda. Het kw-a-ad wordt niet in den wortel aangetast. Sommige leden acbtten dit ontwerp z66 moeilijk op zuiver zakelijke gronden te Ver- dedigen, dat zij in de propaganda in de pers, waarvan de indiening van dit wetsvoorstel een gevolg kan worden geacht, wel den toe- leg moesten zien om te voorzien in een te- kort aan materiaal voor de christelijke pro paganda. Vele andere leden ontkenden met kracht, dat men ter recbterzijde die voornemens zou bebben gekoesterd. Sommige leden hadden ernstige bedenking tegen de gronden, waarop de minister bet feit, dat bij bet in art. 147 van het Wetboek van Strafrecht in te lasschen voorsehrift strafbaar wordt verklaard, motiveert als te zijn een misdrijf tegen de openbare orde. KERK EN STAAT IN ITAEIE. De spanning in Italie tusschen het Vaticaan en bet fascisme heeft schrijft de N. R. Crt. een zeer fel karakter gekregen. Leest men de laatste encycliek van den paus in haar geheel, dan wordt men telkens weer ge- troffen door uitermate scberpe uitdrukkin gen, die in staatsstukken niet gebruikelijk zijn. De discussie beeft dan ook al lang het karakter van een strijd in de pers gekregen. Wederzijds doet men elkaar de ernstige ver- wijten van onwaarachtigheid. De manier waarop de laatste encycliek der wereld is kond gedaan, wijst er reeds op dat alle ver- trouwen geweken is; dat het Vaticaan zich niet meer vrij voelt in bet tegenwoordige Italie: Twee kardinalen bebben in een vlieg- tuig bet document over de Italiaansche grens gebracht, en buiten het bereik der slechts in theorie niet bestaande Italiaansche censuur is bet gepubliceerd. De betrekkingen tusschen Kerk en den duce bebben een spanning bereikt, die zelfs in haar tegenwoordige hevigheid wellicht nog niet op haar hoogtepunt is. Men moet zich afvragen, waar de dingen heengaan. Te meer omdat bet een natuurlijke loop van zaken is, die bet zoover beeft laten komen en niet een toevallig incident. Mussolini heeft, ofschoon zelf van buis uit ongeloovig, met zijn gewone nuchtere en praktisch zij bet soms ook wat kortzich- praktische behandeling van zaken in de Kerk een werktuig gezien, dat uitstekend bruikbaar, ja zelfs onmisbaar was in de staatsconstructie, die bij bezig was te vor- men. Zijn krachtdadig onderdrukken van allerlei destructieve richtingen en zijn strijd tegen de vrijmetselarij waren voor de Kerk weer voordeelen van zijn bewind, waartegen zij voor het overige van den beginne af be- denkingen moet hebben gehad. De toenadering, die op den duur plaats vond tusschen Vaticaan en duce was geen toenadering uit innerlijke genegenheid, maar uit gedeeltelijke overeenstemming van be- langen. Beide partijen laten dat nu heel dui- delijk blijken in bun disoussie. Die toenade ring bereikte haar toppunt met het verdrag van bet Lateraan, dat een einde maakte aan de zeer scheeve posi-tie, waarin de paus zich te Rome be vond. Vaticaan en fascisme zijn onvereenigbare macbten. De Kerk der wereld kan haar ethiek niet dienstbaar maken aan de belan- gen van den Italiaanschen staat, zooals het fascisme die opvat. Zij kan ook niet dulden, dat haar dienaren verkeeren in den toestand van onderworpenheid en gewetensdwang, die het fascistiscb ideaal van alle Italianen eischt. Bovenal echter kan zij de jeugd niet de nationaal-egoistische, militante „ethiek" pre- diken, die Mussolini verlangt dat haar wordt toegediend. Zoo ontstond de strijd om de jeugd, waar in geen van beide partijen eenige concessie kon doen, wilde zij zich zelf niet verloocbe- nen. Mussolini's beleid vormt bier voor de zoo- veelste maal een weerspiegeling van hetgeen men in Rusland kon en kan waarnemen. Ook Moskou staat niet altijd en overal in conflict met de godsdienstige gemeenscbappen. Het heeft den islam menigmaal terdege voor zijn doeleinden weten te gebruiken; met Rome heeft het herhaaldelijk onderhandeld. Menig maal bleek bet bereid den godsdienst, dien bet ideologisch bestreed, een zekere vrijbeid te laten, mits het zelf geen hinder daarvan ondeivond. Maar een van de allervoomaamste zorgen van het fascisme en van bet bolsjewisme is de verovering van het kind. Voor volwasse- nen hebben fascisme en bolsjewisme bij tijd en wijle hun partijpoorten geheel gesloten; en steeds wordt slechts weinigen uitverkore- nen gelegenheid gegeven een plaats in te nemen in de gelederen van de zegevierende groep. Men wil zoo weinig mogelijk met het prae-revolutionaire verleden besmette aan- hangers, maar alle hoop is gevestigd op het in de zuivere leer en zuivere atmosfeer op- gevoede kind. Dat moet den fascist en den bolsjewiek vormen van vreemde smetten vrij. Daarom kan Mussolini zoomin als Stalin andere dan eigen invloed op de jeugd dulden. De Kerk echter kon, zonder zich zelf te ver- loochenen, geen afstand doen van haar stre- ven, om naar eigen inzicht en ethiek aan haar jonge volgelingen leiding te geven. Op allerlei gebied leverde de gewetens dwang, die het fascisme het moderne Italie meent te moeten opleggen, aanleiding tot wrijving. De vriendelijke stemming, die zelfs in de dagen van het verdrag van het Lateraan verre van onverdeeld was, is geleidelijk ver- vlogen. Reeds lang kon men van een wrang elkaar-dulden spreken. Het conflict ten opzichte van de katholieke jeugdactie heeft de uitbarsting teweeg ge bracht. De katholieke zelfstandigheid had in die actie de grens bereikt van hetgeen Mussolini wilde dulden. Het conflict is nog te heviger geworden door de zeer ruwe behandeling, die allerlei afdeelingen dier actie ten deel is gevallen. Dat er heel leelijke dingen gebeurd zijn, daar- over laat zelfs de jongste verklaring der Ita liaansche regeering niet in twijfel. Zij bleek bereid zij het dan ook „implicite" om „te betreuren." Verwonderlijk zijn deze dingen niet. Het fascisme is nooit zachtzinnig geweest in zijn binnenlandsche strijdmiddelen, en is het nog niet. Al vond Mussolini het nuttig, met de Kerk op goeden voet te komen, en al hadden zijn volgelingen hiermede rekening te houden, het in Italie, zooals b.v. ook in het ten deele zeer katholieke Spanje welig tierende ag- gressieve anti-clericalisme was hiermede niet onderdrukt. Roemt de encycliek het verdrij- ven, en betreurt zij het wederom toelaten van socialisten en vrijmetselaars, toch zou het dwaling zijn te meenen dat alleen in die groe- pen de anti-clericalen gevonden werden. Het fascisme was zeer zeker in zijn oorsprong weinig minder anti-clericaal dan deze orga- nisaties. Toen Mussolini last gaf tot den strijd tegen de actie der katholieke jeugd, nam hij, wel licht onbewust, de remmen weg van door partijdiscipline in toom gehouden anti-Room- .gche hartstochten. Men mocht de clericalen nu weer als den vijand beschouwen; en men heeft in de leerschool dec partij geleerd, wat tegenover poli-tieke tegenstanders zooal ge- oorloofd is. Dit alles lijkt ons ten grondslag te liggen aan het conflict, dat ondanks kunstmatige toenadering door Mussolini tot stand ge bracht, automatisch uit het wezen der din gen moest ontstaan. De strijd, die nu gaande is, was zoo onvermijdelijk, en berust zoozeer op het volkomen onvereenigbare van twee richtingen die beiden hun toekomst en hoog- ste plicht moeten zien in de verovering der jeugd, dat men niet kan begrijpen hoe een blijvende verzoening tot stand moet komen. Ondanks het verdrag van het Lateraan is het samenwonen van Kerk en Italiaansche staat te Rome pijnlijker geworden dan het ooit te voren was. HULST. De marechaussee alhier heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middel- burg gesteld, zekeren P. B., brillenkoopman te Bergen op Zoom, verdacht van diefstal van geld uit een winkellade te Kemseke. In het vooruitzicht der Vacanties en doorreden van vergrooting onzer uitstalramen, bijzonder van Weefsels, waren, wasch-en strijkbaar.— Dit in Je en Hyp. Lippensplaals (Vlaanderstr. 2) Zie hier eenige prijzen Cache-sexe (broeken) Sdtamil 10 fr, Cache-sexe (broeken) Inddmaillable 15 fr. Combinaison zijde S^tilose met kant vanaf 37,50fr. Combinaisonzijde Ind^maillable met kant vanaf 52,50 fr. Garnituren, 3stuks, zijde Ind^maillable vanaf 135 fr. Nachthemd zijde Inddmaillable vanaf 69 fr. Kousen (fine Maille) vanaf 7 fr. enz. enz. 30 (Ingez. Med.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 28 Juni tot en met 4 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van diphtherie te Goes en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta te Boschkapelle. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juni werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 35.016,71 en terugbetaald 22.710, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 12.306,71. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 29. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes afge- schreven nominaal 3500. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 500. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft bepaald dat de gewone keu- ringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1931, welke alleen door de Stamboekcommissien zullen geschieden, zul- len worden gehouden voor wat de provincie Zeeland betreft (alleen voor type trekpaard) Dinsdag 27 October te Middelburg en Zierik- zee; Woensdag 28 October te Kattendijke; Donderdag 29 October te Hulst en te Axel; Vrijdag 30 October te Oostburg. Dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten, welke zullen geschieden door de Rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden en door de betrokken Stamboek- commissie, zullen worden gehouden in Zee- land: Donderdag 29 October te Hulst en te Axel; Vrijdag 30 October te Oostburg. HOEK. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Kanaalpolder, de heer J. D. Jurrij, alhier. Nog een paar weken, en het zal een eeuw geleden zijn, dat ook de Belgische verwikke- lingen hun invloed deden golden in Zeeuwsch- Vlaanderen. Verschillende historische frag- menten zouden wij naar voren kunnen toren- gen, zooals de overrompeling van Aardenburg en Siui-s, maar dit gaan wij ditmaal voorbij. Toch zouden wij, de Zeeuwsch-Vlamingen onrecht doen, wanneer wij het gevecht bij Stroobrugge, dat nu welhaast 100 jaar ge leden is, onopgemerkt zouden laten passeeren. Ons voorgeslacht te eeren is onze dure plicht. Vanzelf worden onze gedachten nu terug- geleid naar den Tiendaagschen Veldtocht. De oorizaken van dien toeht na te gaan, li-gt heden niet in onze bedoeling. Elke Zeeuwsch- Vlaming weet dit wel. Immers, Zeeuwsch- Vlaanderen wist er wel van mee te spreken. In de periode, 100 jaren geleden, sprak men met geestdrift over de -daad van Vein Speyck op 5 Febr. 1831. Aan schermutsel-ingen ontbrak het aan de Z.-Vlaamsche grens niet, aangezien, vooral bij de gemeente Eede, de wederzijdsche voor- posten of patrouilles telkens op elkaar stoot- ten. Onder onze voorposten behoorde ook de Elderschans, met de d-aarachter liggende heul over de kreek en de aldaar opgeworpen bat- terij, welke den weg naar Middelburg in Vlaanderen en naar de gemeente Heille af- sloot. Aan dien voorpost werd door de mili- taire macht den naam van „boschwacht'.' ge geven. Een dier schermutselingen had plaats op 7 Januari 1831, den dag waarop kolonel Ledel en zijne troepen op avance uitrukten. Ledel zond een patrouille naar de grenzen te Eede en het was bij die gelegenheid, dat de instruc- teur, de sergeant Van de Plas sneuvelde. Der- gelijke schermutselingen, maar dan van em- stiger aard, had op den 6 Februari 1831 plaats. Het was bij die gelegenheid, dat een hoomblazer, gekwetst ter aarde gevallen, nochtans de seinen op zijn hoom bleef aan- geven, welke daad door zekere mevrouw De Hochepied beloond werd met een geschenk, waarop dit opschrift voorkwam: „Dat zijn z>ij, die Wilhelmus blaizen". En zoo liep, zonder veel afwisseling, maand op maand tot op den 10-daagschen Veldtocht. Tengevolge van -genoemden veldtocht, kwam er meer en meer krijgsvolk in het Zeeuwsch-Vlaamsche district, waardoor de in- kwartiering toenam, terwijl dit tevens het ge val was met de inundatien, welke daaren- boven van weinig discemement schenen te getuigen. De bevelhebbers der Nederlandsche troepen aan de grens hadden in last, het door de muitelingen -bezette gebied door mili- taire demonstration zooveel mogelijk te ver- ontrusten, teneinde zooveel mogelijk troepen aan de hoofdmacht der muitelingen te ont trekken. Om die reden waarschijnlijk zal de Middel- burgsche schutterij in de eerste dagen van Augustus 1831 naar West Zeeuwsch-Vlaan deren gezonden zijn, om onder het bevel van den Commandant, den luitenant-kolonel Ledel (onder de soldaten Scheie piet genoemd) aan het militair vertoon deel te nemen. Het -is te Stroobrugge geweest, ter plaatse ongeveer waar nu het Belgische Douane kantoor aan den straatweg Aardenburg- Maldegem is gelegen, dat de Zeeuwen w. o ook de Middelburgsche Schutterij in het vuur met den vijand is geweest. Gelukkig zijn de bizonderheden van dit treffen aan de grens van Zeeuwsch-Vlaan- deren niet verloren gegaan. Wel komen zij niet in de gangbare historieboeken voor, maar toch zijn de ibizonderheden opgeteekend ge worden. Wij zullen er iets van meedeelen dank zij het omstandig verhaal in 1856 voor Dr. Callenfels opgteekend, waarschijnlijk door den heer J. E. Risseeuw, advocaat en notaris te Zuidzande en officier van een afd. der Burgerwacht te Oostburg. De documenten geven den in-druk van groote betrouwbaar- heid, wat later door de Nederlandsche Staats courant is bevestigd. Ik kan mij ald-us Dr. Callenfels de verschillende data's van de gebeurtenissen in de eerste dagen van Augustus 1831 niet goed meer herinneren. De tocht naar Stroobrugge is de allerlaatste geweest en het was op de Stroobrug zelve, dat wij de intocht van het Fransche leger tot secours der Belgen ver- namen. De attaqu-e geschiedde met twee kolonnd's. De eene ging onder ibevel van den Majoor Stoks lan-gs den straatweg, den andere, on der bevel van den kolonel Ledel langs de rivier de Eede. Vier honderd tirailleurs gingen vooruit en deze werden ondersteund door een veldstuk, behoorlijk gedekt, onder commando van den luitenant de Itaad. Bij het openen van! het vuur van den kant der Belgen werd de luite nant van der Linden in het hoofd gekwetst en de luitenant de Raad zelf doodelijk. Hij reed aan het hoofd der kolonne, links van hem reed kolonel Ledel en rechts kapitein M-ekern der genie en Dr. Callenfels en de chirurgijn Moens van Zuidzande, welke laat ste een groot ijveraar voor de Nederlandsche zaak was. Op het vernemen dat De Raad gekwetst en het stuk daardoor gecompromiteerd was, spoedde Moens in vliegenden ren voorwaarts en kwam korte oogenblikken daarna met den luitenant terug. Men had hem getild op het witte tijgerpaard van Moens. Hij had witte on-derkleeren aan, terwijl zijn rok uitgetrok- ken zijnde, hij alleen met zijn overhemd was gedekt. De gewonde officier bloedde hevig en daar door vertoonde hij zich in zijn wit gewaad als in bloed gewasschen. Ook het witte paard was geheel bebloed, en zoo werd de gewonde de oprukkende colonne tegemoet gevoerd en over de gansche lengte er door geleid. De Middelburgsche schutterij, die eerst daags te voren in het veld gekomen jyas stand aan het hoofd der colonne. Men kan dus nagaan welk een fatalen indruk de ijver van Moens, onder de vreedzame Middelburgers te weeg bracht, want wekelijksch exerceeren en aan- treden in de Zeeuwsche Hoofdstad was toch nog iets sunders. Kapitein Tlughi werd vooruit gezonden om het stuk van De Raad over te nemen. Pas was evenwel de colonne van Ledel de herberg ,,De Kroon'' voorbijgetrokken of daar vond zij op den weg uitgestrekt de luitenant-adju- dant Van Hoey Schilhouwer, die evenals De Raad doorschoten was. Een schrikkelijk vuur werd door de Belgen geopend, zoodat in een ogenblik tijds 43 man sneuvelden. Volgens het officieel rapport van Ledel bedroeg het aantal dooden en gewonden in dit gevecht slechts 25. (Het document van Dr. Callen fels en het rapport van Ledel dekken dus el kaar niet). Ook luitenant Wentholt werd zeer emstig gewond. Van H-oey en Wentholt werden in allerijl naar Aardenburg vervoerd. Het hoofd der colonne (de Middelburgsche schutterij dus) begon te wankelen. De paar- den van kolonel Ledel en kapitein Mekem wierpen hun ruiters af, zoodat men in -de voorste gelederen de co-lonne in het vaste denkbeeld verkeerde, dat beiden gekwetst of doorschoten waren. Dr. Callenfels steeg nu af om Van Hoey Schilhouwer te helpen, maar van die confu- sie maakte zekere Jan de Waal, knecht des kolonels, die de stoet te voet v-ergezelde, ge- bruik, om op het paard van Dr. Callenfels te springen en een goed heenkomen te zoeken. De tamboer-majoor der 9de afdeeling had een geweer genomen van een der gesneuvelden. Vergezeld van de sapeurs Ipenmeijer en Van de Kleijn kwam hij aanloopen om Van Hoey en Dr. Callenfels te ontzetten, terwijl de kolonel Ledel en kapitein Mekem weder te paard waren geraakt en een jager het paard van Dr. Callenfels (nu zonder Jan de Waal natuurlijk) terugbracht. Sommigen zullen zich nog herinneren de schrikbarende toe- spraak van den kolonel Ledel aan de hem om- rinigende manschappen. Kolonel Ledel stak zijn degen op en nam een overgehaald pistool als commandeurstaf, zwerende, dat hij ter neer zou schieten, zon der aanziens des persoons, ieder die een duim- breed week. Langzaam ging het voorwaarts, maar ateof de eene confusie op de andere ge- stapeld moest worden, kwam nu het bericht dat de as van het stuk in het diepe zand was gezakt en bij het vuren niet kon reculeeren. Op het eigen moment dat deze confusie plaats had, toen was het, dat zekere Kempe- naer kwam aanrennen, zeggende, niet dat er een order was van de generaal De Kok (de luitenant-generaal die te Axel commandant van geheel Staats-Vlaanderen was), maar dat de gamizoenen van Brugge en Gent in aan- marsch waren, en dat de Belgische generaal Kerror, met een zeer sterke colonne van Sint Laurens oprukte en dat wij alzoo iedere minuut moesten verwachten ten eenenmale afgesneden te zullen zijn. Kolonel Ledel apostropheerde zijn adjud-ant op zijn gewone wijze en joeg hen naar de strikste zin van het w-oord naar de Tirailleurs. Op het oogenblik dat de colonne links debou- cheerde naar de Stroobrug, vluchten de Bel gen met hun stukken er over en het is zoo zeker als in den oorlog iets voor zeker ge houden worden kan, dat ware de majoor Stoks in stede van aan de Zwanestraat te blijven staan, vooruitgetrokken, de Belgische artiUerie door ons genomen zou zijn geweest. Het is wel vreeselijk jammer dat Stoks niet doorgezet heeft. Deze majoor is derhalve aansprakelijk, dat de zekere buit ons ont- snapte. Trouwens het militaire commando van Stoks was niet geheel te prijzen. Hier alles op te sommen, wat door den majoor ten nadeele en verdriet van Aardenburg is ver- richt, zal ik niet ondememen, als gaande bui ten het bestek van dit artikel. Slechts e6n ding, om dezen man te kenmerken. Den boeren uit Eede, Heille en St. Kruis, die door de voorposten te Aardenburg wilden birmenkomen, werd door hem geld afgeperst. De ververschingen van verschillenden aard, door het daartoe te Middelburg gevestigde comitd hem voor zieke en gewonde militairen toegezonden, hield hij grootendeels achter. Door zijn invloed werd aan de inwoners van Aardenburg voortdurend de gedeeltelijke ver- goeding onthouden, welke hun wegens de meer en meer drukkende inkwartiering recht- matig toekwam, totdat ten leste door de hoogere autoriteit daaraan een einde werd gemaakt. De aanval bij Stroobrugge is derhalve een voorname schakel geweest in den Tiendaag schen Veldtocht. In het officieel rapport door Ledel over dit gevecht ingezonden en in de Ned. Staats- courant gepubliceerd, wordt gezegd, dat zoo- wel de Zuid-Hollandsche alsmede de Zeeuw sche Schutterijen blijken van bizonderen moed en geesiunft hebben afgelegd. De Ned. Staatscourant van 18 Aug. 1831 doet mede- deeling van hetgeen door de Belgische bladen omtrent de nederlaag bij Stroobrugge werd geschreven als volgt: ,,De vijand (Hollanders) was veel sterker dan wij, maar ondanks onze minderheid zou den wij niet hebben behoeven terug te trek ken, zonder de vlucht van een deel der bur- gerwachten, wier lafharti-ghei-d ons nood- zaakte de belangrijke stelling aan de Stroo brug op te geven". De pil is derhalve voor het Belgische volk wat „verguld" geworden. Nog is van dit ge vecht bekend, dat kapitein Van Hoey Schil houwer van zijn wonden herstelde. Hij werd behand-eld door Dr. Carpentier, geboortig uit Gent, die in lo30 arts te Aardenburg was. Na zijn genezinig vertelde hij steeds: „Door een Belg ben ik gewond, maar ook door een Bel-g genzen." Luitenant Wentholt, die ook zwaar gewond was, had iets goed te maken. Bij een vori-ge gelegenheid had hij zich min heldhaftig gedragen. Om die Vlek uit te wisschen had hij op zijn dringend verzoek een -der gevaartijikste stellingen gekregen en door zijn manhaftig gedrag zijn doel bereikt. Tot de bij Stroobrugge gesneuvelden van Nederlandsche zijde behoorde ook Mijndert de Rosa. Ledel die slechts door militair vertoon aan de grens was, trok zich weer op zijn kwartieren terug. De schjjnbare rust keerde voorloopig weer. Moge tot in lengte van dagen Zeeuwsch-Vlaanderen gespaard blijven voor militair vertoon. A. M. WESSELS. DE VERGIFTIGING TE ERICA. Maandagavond is een 8-jarig meisje uit het gezin Stuiling, aan de gevolgen van de worstvergiftiging overleden. De navolgende bijzonderheden vinden wij in de „Tel." vermeld: Erica is een arm veendorp, gelegen aan het Stieltjeskanaal in de provincie Drenthe, deel van de gemeente Emmen. De arbeiders- gezinnen daar kunnen zich weinig weelde veroorloven en hun voedsel is schraal. Maar des Zaterdagsavonds, als het weekloon ont- vangen is, gaan de huisvrouwen haar inkoo- pen doen en dan tracteeren zij zich en haar gezin op leverworst, de z.g. bakworst. Voor vijftien cent per pond is die reeds te koop en bet is geen zeldzaamheid, als er drie of vier pond van deze worst door 66n gezin verorberd wordt. Bij slager Doevendans te Erica, was Zater- dagavond ook weer deze worst te koop. Meer dan honderd pond had hij verkocht, niet ver- moedende, welke gevolgen dit na zich zou sleepen. Hij kon dit ook niet weten, omdat hij reeds heel lang diezelfde worst verkocht, Als uw rug, leden en spieren pijn doen; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voelt; als de urine bewolkt is of pijnlijk, kun nen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een gevatte koude, overmatig werk of zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de ver- zwakte nieren moeten versterkt worden. Be- Proef Foster's Rugpijn Nieren Pillen. het sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden en het bloed niet mieer geregeld filtreeren, blijven urine- zuur en andere onzuiverheden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen iSchias, spit, rheumatiek, waterzucht, blaas- aandoeningen en niergruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen prijzen. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke— Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 36 (Ingez. Med.) tot groote tevredenheid van zijn klanten. Maar of er ditmaal een ziek varken geslacht was, of dat er een stuk bedorven vleesch in de worst terechtgekomen is, niemand kan dit nu reeds zeggen. Een feit is, dat Zondag in vele gezinnen zij, die van de worst gegeten hadden, last kregen van hevige buikpijnen, hoofdpijn, diarrhee en braken. Een veenarbeider is gehard en loopt niet spoedig naar den dokter. Men dacht dus al- gemeen, dat het wel over zou gaan. Zoo kwam het, dat Maandagmiddag pas bekend werd, welke vreeselijke gevolgen het gebruik van de worst na zich had gesleept. Van school bleven de meeste kinderen thuis, mannen bleven weg van hun werk. De veldwachter van Erica hing het blad een schril beeld op van de ellende, welke de vergiftiging teweeggebracht had. Hij had een uitgestrekt gebied doorkruist en er waren gezinnen, waar de vader, moeder en zes tot acht kinderen, hevige pijn lijdend, in bed wer den gevonden. Doktershulp konden zij in vele gevallen niet krijgen, omdat er niemand was, die den dokter kon waarschuwen. Hij had ook menschen aangetroffen, die plotseling hevige pijnen hadden gekregen en op han- den en voeten naar bed moesten kruipen. Van ddn gezin was een zoontje van school niet thuisgekomen, zoodat hij waarschijnlijk onderweg was blijven liggen. Een jongeman, die met verlof thuis was, was naar zijn gar- nizoen te Assen teruggekeerd en daar zeer emstig ziek geworden. In de meeste gezinnen, zoo zeide de veld wachter, was absoluut geen hulp, zoodat de menschen geheel onverzorgd moesten worden gelaten. De dokter heeft gedaan wat hij kan, maar zijn krachten schieten te kort, te meer, daar hij dikwijls nog heele afstanden moet loopen, om menschen, die achteraf wonen, te bereiken. Niets wijst in de richting van nonchalance, Een verslaggever van ,,Het Volk" heeft een onderhoud gehad met den slager Hendrik Doevendans. Hij vertelde ,,Ik woon -sedert November hier in Erica en heb een drukke zaak. Ik slacht zoowat vier of vijf varkens in de week en nog nooit heb ik last gehad. Elken Zaterdag verkoop ik 100 tot 150 pond leverworst, die ik zelf maak. Vrijdag had ik ook weer leverworst gemaakt. Het varken, dat ik er voor ge- bruikt heb, was zoowel levend als geslacht door den keuringsdienst goedgekeurd. Verder heb ik voor de worst vleesch uit den pekei- bak genomen, dat er ongeveer een week in lag. Dat was dus ook nog versch. De worst was deze week wel wat vet uitgevallen. Daarom heb ik er vijf pond havermout en een paar pond meel doorgemengd. Zooals altijd, heb ik de worst ook ditmaal tot het laatste stukje toe verkocht. De menschen loopen mijn deur er altijd plat om. Er zijn er zelfs geweest, die 's morgens worst hadden ge- kocht en 's middags terugkwamen om nog meer te halen. Zoo lekker vonden zij die. Ik heb er zelf ook van gegeten, maar ik ben er niet in het minst ziek van geweest. Mijn moeder vond de worst wat vet en at er daarom zeer weinig van. Ook zij heeft geen last gehad. Maandagmorgen hoorde ik voor het eerst, dat er zieken waren, maar ik was er vast van overtuigd, dat mijn worst daarvan de oor zaak niet kon zijn. Ik kan het me trouwens nog niet begrijpen. Ik geef toe, dat zij vet was, en misschien zijn sommigen daar misse- l(jk door geworden, bovendien zal de warmte wel invloed hebben gehad. Dinsdag heb ik verschillende zieken opgezocht. Ook in het gezin van Schuiling te Amsterdamscheveld, waar het kindje gestorven is, ben ik geweest. Als dat werkelijk door mijn worst is veroor- zaakt, dan vind ik het vreeselijk. Voor mijn zaak is het natuurlijk een bestaanskwestie. Sedert Maandag is er bijna niemand meer in den winkel geweest. Maar dat is nog niet zoo heel erg, als alles maar goed afloopt." De knecht van den slager, Bouke Bies, ver telde, dat de worst hem ditmaal niet anders smaakte dan gewoonlijk. Hij vond ze zelfs bijzonder lekker. Maar ook hij was er, even als zijn ouders en broertje en zusje, ziek van geworden. Dinsdagmorgen rookte hij echter zijn pijp weer. COOPERATIEVE VRXJCHTENVEILING „ZEEUWS€H-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 8 Juli 1931. Bloemkool 4 tot 11 ct. per stuk; Komkom- mers 3 tot 5 ct. per stuk; Savoye kool 3 tot 14 ct. per stuk; Aardappelen 5,40 tot 7,50 per 100 K.G.; Pootuien 5 ct. per bos; Roode Bessen 12 tot 17 ct. per K.G.; Kruisbessen 4 tot 16 ct. per K.G.; Zwarte Bessen 13 ct. per'K.G.; Zilveruien 10 ct. per K.G.; Kropsla 1 ct. per krop; Peulen 18 ct. per K.G.; Dop- pers 8 tot 10 ct. per K.G.; Kroten 7 ct. per bos; Postelein 89 ct. per kist; Aardbeien 18 ct per K.G.; Frambozen 28 ct. per K.G.; Boontjes 34 tat 50 ct. per K.G.; Tomaten 33 ct. per K.G.; Meloenen 74 ct. per stuk; Wortg, len 13 ct. per bos; Perziken 7 ct. per stuk; Snijboonen 50 ct. per K.G.; Tuinboonen 6 ct. per K.G. I i-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 4