GILLET Ter Neuzensche Courant Tweede Biad. Milllonair tegan wil en dank Heerenbaai EEN DUBBELTJE MOTORS FBUILLBTON, Woensdag 1 iuli 1931. No. 8700. GEMEENTERAAD VAN AXEL. 341 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. VAN Vergadering van Dinsdag 23 Juni 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en p. de Fefjter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren A. Esselbrugge, H. Wolfert en Ch. G. Claessens. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Claessens hem heeft bericht, wegens zaken de vergadering op heden niet te kunnen bijwonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 28 April 1.1. worden vastgesteld zooals deze in druk zijn verschenen. 2. Ingekoinen stukken. a. Het raadsbesluit van 28 April 1931, tot verkoop van grond aan C. van den Berge, voorzien van het bewijs der goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 28 April 1931, tot verkoop van grond aan D. de Blaaij, voor zien van het bewijs der goedkeuring van Ge deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 28 April 1931, tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1930. voorzien van het bewijs der goedkeuring dooi Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 28 April 1931, tot wijziging der begrooting voor het gasbedrijf voor 1930, voorzien van het bewjjs der goed keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 28 April 1931, tot vjjziging der begrooting voor het Vleesch- euringsbedrxjf voor 1930, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde •"taterf .sS^fenomen voor kennisgeving. f.' Dankbetuiging van G. W. Smeenk voor ijn benoeming tot onderwijzer aan de open- -are lagere school. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van het Bestuur van den Bond van Mobilisatie-invaliden en van hunne nabestaanden te Drachten, luidende als volgt De raad der gemeente Smallingerland heeft in zijn vergadering van Dinsdag 28 April jl. met algemeene stemmen besloten, op voor- stel van Burgemeester en Wethouders, zich met een schrijven te richten tot den voorzit ter van den Ministerraad en tot de leden van de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt met den meesten klem, om blnnen den kortst mogelijken tijd een afdoende wettelijke rege- ling in het leven te roepen, welke aan de mo bilisatieslachtoffers een algeheele schadeloos- stelling waarborgt en in afwachting van de tot standkoming dier regeling zoo goed mo- gelijk als de bestaande wettelijke regeling toelaat, te voorzien in het lot dei mobilisa- tie-slachtoffer3 in de gemeente woonachtig, wat tot heden in meerdere gevallen niet ge- beurt. De raad heeft zich, zeggen Burgemeester en Wethouders, reeds eerder uitgesproken, dat het den plicht is van de Rijksregeering een afdoende regeling in het leven te roepen voor hen, die tengevolge van de mobilisatie gedupeerd zqn, doordat zij ziek, of als een on- volwaardige arbeidskracht huiswaarts zjjn gezonden, en hierdoor groote schade lijden en vaak zelfs in hun onderhoud niet meer kunnen voorzien. Waar een afdoende regeling maar steeds op zich laat wachten, meenen zij daarom, dat er alle redenen zijn, bij de Regeering op spoed aan te dringen, waar ook het rechts- gevoe! van den Raad niet bevredigd is. Naar aanleiding van bovenstaande is adressante zoo vrij, den raad opmerkzaam te maken, dat ten aanzien van meerdere mobili- satie-slachtoffers in zjjne gemeente woon achtig, evenzeer en sinds jaren groot onrecht. geschiedt, doordat zij tengevolge van wille- keur ten onrechte worden afgewezen en ge- heel van steun van rjjkswege worden buiten- gesloten of een totaal onvoldoende schade- loosstelling ontvangen, welke niet in eenige verhouding staat tot de onvolwaardigheid en de geleden of nog te lijden schade. Waar het hier betreft een belang van meer dere ingezetenen der gemeente, die, zoo zij armlastig zjjn of worden, ten onrechte ten laste der gemeente komen ten onrechte, omdat zjj in een hen opgelegden dienst van het rijk ongelukkig en onvolwaardig zijn ge- I worden en hiermede dus een gemeentebe- lang zal zijn gemoeid en art. 148 van de Grondwet den raad de gelegenheld biedt, de belangen van de gemeente en van hare in- woners voor te staan bij de Kroon en bjj de Staten-Generaal, zoo meende zjj den Raad in- dachtig te moeten maken op deze feiten. Tevens is zjj zoo vrij den raad er beleefd op attent te maken, dat hij de belangen fen van de gemeente fen van de slachtoffers van de mobilisatie, leden van haren Bond, ten zeerste zal kunnen dienen, indien ook door den Raad het sympathieke streven van Smallingerland's gemeentebestuur wordt na- gevolgd of ondersteund, door eveneens met kracht ter bevoegder plaatse te reclameeren ten gunste van de zoozeer gedupeerde inwo- ners en aan te dringen op een spoedige af doende wettelijke Rjjksregeling. Adressante vertrouwt dat de Raad haar streven om alsnog recht te verkrjjgen voor de mobilisatie-slachtoffers zal willen steunen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrjjven aan te nemen voor kennisgeving. De heer DIELEMAN vraagt, of er ook in onze gemeente mobilisatieslachtoffers zijn. De VOORZITTER: Voor zoover ons bekend is niet. De heer DIELEMAN kan er zich dan mee vereenigen. De heer 't GILDE is van meening, dat dit adres z.i. wel steun door adhaesiebetuiging zou verdienen. En hoewel hjj onder deze ge meente geen invaliden en mobilisatieslachtof fers weet en dus door de tot stand koming ener regeling voor deze gemeente geen li- uancieele gevolgen zouden ontstaan, zoo weet hjj toch, dat er van dezulken in den lande zijn en dat er weduwen en wezen zijn, die tengevolge daarvan afhankelijk zijn van de barmhartigheid hunner medeburgers en van de particuliere liefdadigheid. Met het oog daarop zou steun aan dit adres wel zijn aan te bevelen en zou hij er sterk voor zijn, dat van overheidswege zoo'n regeling tot stand kwam. De VOORZITTER vraagt, of het wel op den weg ligt van dit college aan dergeljjke verzoeken adhaesie te betuigen. De raad heeft te letten op de belangen der gemeente en heeft niets uitstaande met hetgeen buiten de gemeente gebeurt en zich daarvoor niet met de regeering in contact te stellen. Dat de be- trokken bond er zich voor interesseert spreekt van zelf, het is evenwel een kwestie die Ne- derland in het algemeen aangaat en de regee ring is over de feiten zelf reeds voldoende irgfclicht. De heer 't GILDE is van een andere mee ning, de bond ziet in, dat, indien het ge- heele land achter die beweging gaat staan, de Regeering eerder aanleiding zal hebben om in te grijpen. De mobilisatie was voor aller belang, de gemeenten worden nu in de gelegenheid gesteld hun stem te doen hooren in het belang van de mobilisatieslachtoffers. De heer DIELEMAN staat op een ander standpunt en is van oordeel, dat het de taak van iedere gemeente is, de mobilisatieslacht offers, die soms in haar midden zouden wo- pen, voldoende te ondersteunen, wil het rijk er iets bijdoen dan is zu'lks wat anders, maar de eerste plicht rust z.i. op de gemeenten. De heer OGGEL voert hiertegen aan, dat de bedoelde personen het slachtoffer zijn ge- worden van aan den Staat bewezen diensten en dat dus aan hen die ongeschikt tot wer- ken in de burgermaatschappij zijn terugge- keerd, ook door den Staat ondersteuning be- hoort te worden verleend; hij acht het wel degelijk den plicht van den Staat daarvoor te zqrgen. De heer DIELEMAN meent, dat het toch ietwat anders is, want het zijn toch de ge meenten die de jongens leveren. Het is dus in de eerste plaats de taak der gemeenten hen te helpen, waarbij de Staat aanvullend kan optreden. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren P. de Feijter, Oggel, Kruijsse, van de Bilt, J. de Feijter, Koster en Dieleman; tegen stemt de heer 't Gilde. h. Het beredeneerd verslag van den toe- stand der gemeente over 1930. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volks- huisvesting in de gemeente Axel gedurende het jaar 1930 is verricht. Daaruit blijkt, dat 84 vergunningen wer- den verleend voor nieuwbouw, waarvan 8 waarin geen woning, 7 voor herbouw, waar van 1 geen woning, verbouw 10 waarvan 3 geen woning. Door aan-, her- of verbouw kwamen be- schikbaar 64 woningen. Aangenomen voor kennisgeving. j. De begrooting der gezondheidscommis- sie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, voor het jaar 1932, op een eindcjjfer van 1648,09 y2De bijdrage der gemeente Axel is uitgetrokken op 151,92%. Burgemeester en Wethouders stellen voor, hierover te beslissen bij de behandeling der gemeentebegrooting. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. k. Een adres van de afdeeling Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond, waarin wordt te kennen gegeven dat de afdeeling besloot om dit jaar weder een schietoefening te houden op de schietbaan te Ter Neuzen en wel op browningpistool en de karabijn; dat aan deze oefening weer zullen verbon- den zijn onkosten ter zake van aankoop munitie, onderhoud wapens en schjjven; dat de vergadering besloot om aan het ge meentebestuur van Axel te verzoeken, om, daar de veldwachter van Axel, de heer Griep, geregeld aan die oefeningen deelneemt, deze financieel te steunen door een jaarljjksche bijdrage van 10, zooals ook geschiedt door de gemeente Hoek; dat het bestuur beleefd verzoekt, daartoe te willen besluiten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, hierover te beslissen bij de behandeling der gemeentebegrooting. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 1. Een schrijven van het bestuur van den polder Beoosten Bleij Benoorden waarin dit, ter voldoening aan het besluit der op 11 Juni 1.1. gehouden vergadering van ingelanden van den polder verzoekt, te willen mededee- len onder welke voorwaarden het gemeente bestuur bereid is den keiweg, beginnende aan het perceel bewoond door den heer C. den Hamer en eindigende aan den Ouden weg in eigendom en onderhoud over te nemen. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit schrijven in hunne handen te stellen om advies. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat het schrijven pas enkele dagen geleden is in- gekomen en het hun voomemen is het te stellen in handen van den gemeente-opzichter om rapport, waarna zij in de eerstvolgende vergadering met een voorstel hopen te komen. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel besloten. m. Een schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, dd. 13 Mei 1931, waarbij wordt teruggezonden de gemeentebegrooting voor 1931, met eenige opmerkingen van ad- ministratieven aard, en verzoek tot wijziging. O.m. merken Gedeputeerde Staten op, dat, waar de in het besluit tot wijziging van de begrooting van 3 Maart 1931 onder volg- nummer 234a en 235a genoemde inkomsten aanmerkelijk te hoog zijn geraamd, er op den post „onvoorzien" geen enkel bedrag beschik- baar blijft. In verband daarmede rijst de vraag, of het geen aanbeveling verdient, de daarvoor in aanmerking komende belastingen alsnog ten spoedigste te verhoogen. Omtrent de begrooting van het Gasbedrijf wordt opgemerkt, dat ingevolge artikel 41, 2e lid, der rekeningsvoorschriften de winst aan de gemeente behoort te worden uitge- keerd. Deze winst kan, ten behoeve der reserve aan het bedrijf worden gerestitueerd door den post „uitkeering aan het betlrQf wegens b andere grondslagen" daartoe te bezigen. Burgemeester en Wethouders stellen ts&ar aanleiding van dit schrijven voor, de betrelt- kelijke posten te wijzigen, zooals in het ont- werp-besluit, dat zij overleggen, is aangs-ge- ven. Op de vraag of het niet gewenscht Is. as op de post „onvoorzien" geen enkel bedragr beschikbaar is, of het geen aanbeveling trer- dient de daarvoor in aanmerking konaende belastingen alsnog ten spoedigste te veifw»- gen, komt het hen voor, daartoe thans BMt over te gaan. De geraamde posten op dte be grooting zijn zoodanig, dat daaruit de poA ,,onvoorzien" weder op een behoorlijk bettrmg kan worden gebracht. Het voorstel van Burgemeester en Werlatm- dei-s strekt, om onder ontvangsten te ver&cw*- gen den post 80 opoenten op de hoofdsom "Tondbe'asttng op de gebouwde eigendortm.fi® 4440, hoofdsom der Personeele belastmg 2200, 40 opcenten op de hoofdsom der Per soneele belasting »75, uitkeering van (gas)bedrijf wegens batig saldo 3000 f*j- drage in de kosten van vemieuwing van brug naar het schietterrein f 110: iotas** 10.625: te verminderen de posten: uitkeering van het rijk wegens hoofdsom der grandbelass,mg' op de gebouwde eigendommen f 100, uitkee ring van het rijk wegens hoofdsom der grarwS- belasting op de ongebouwde eigendoioiMtM 2130,20, opcenten op de hoofdsom der groaasd- belasting op de ongebouwde eigendonxmeai 35, belasting naar het inkomen f 4360. tatwA f 6625; onder de uitgaven te verhoogen de volgeadfce posten: uitkeering aan het (gasjbedr/jf wegens b andere grondslagen 3000, onvoor- ziene uitgaven 1970, kosten van de schiet baan /330, tegeonoetkoming in of vergoedmj» van de kosten van onderwijs als bedoeld Jm art. 13 Lageronderwijswet 450, totaal f 575® te verminderen de posten: rente van get-i- leeningen ten laste van hoofdstuk VI f 1530. aflossing van geldleeningen ten laste srasn. hoofdstuk VI 500, rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VIII 1120. De VOORZITTER voegt hieraan nog toe dat, naar hij vermeent, de post onvoorzien sm op 2000 komt. De heer VAN DE BILT vraagt, voor waft betreft de opmerking van Gedeputeerde Sta ten omtrent de belasting en het afwjjzeno voorstel van Burgemeester en Wethouders, :<af zij meenen dit jaar met het beschikbare jge-'-i te zullen rond komen. De VOORZITTER antwoordt dat daacojp alle uitzicht is; zij hebben nog dezetr dagem een onderhoud gehad met den inspecteur rijksbelastingen en naar aanleiding vain hetgeef deze mededeelde omtrent ue vermoedetipK ontvangsten kregen zij den indruk dat, men iets zou tekort komen dit gering zal zips- Men heeft natuurlijk een schatting mooter, maken in verband met het inkomen over S99& en dan spreekt het van zelf, dat: indien dSr door 2 personen geschiedt er allicht eenig sw- schil ontstaat. De heer VAN DE BILT stelt de vraag maar, omdat, wanneer er een aanmerkeEsk tekort zou ontstaan, het wel eens bezwaar zj»j, kunnen ondervinden om dat op het volgewf kingen omtrent de Wielingen tusscnen jveaer- land en Belgie zouden op verzoek van de Fransche regeering sedert eenigen tijd te Parijs zijn hervat en thans reeds, zoover zijn gevorderd, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken zich gereed maakt om het desbetreffende accoord met minister Bee- laerts van Blokland en Jhr. Loudon te Parijs te gaan onderteekenen. De Nation Beige zegt varder nog, dat de regeling neerkomt op een verdeeling van de Wielingen in de lengte in twee gelijke deelen, een regeling, welke het blad niet kan goed- keuren, omdat, schrijft het, de tot het Neder- landsche grondgebied behoorende kustwateren zich alsdan tot op slechts twee kilometer van Zeebrugge zouden uitstrekken. Het blad stelt de vraag, of de Belgische openbare opinie een verdeeling van de Wie lingen in twee gelijke deelen zal toelaten. Het Brusselsche blad zegt openlijk, een mislukking van de aangekondigde oplossing vurig te wen- schen, en stelt de vraag, of er niemand onder de Belgische Kamerleden of de senatoren zal ge von den worden, om tot den minister van buitenlandsche zaken de noodig geachte vra- gen te richten. De Nation Beige schrijft ver- der: „Vele vraagstukken zijn nog hangende, Vervolg. is het zeker niet overbedig de aaneensluiting van Holland en Belgie ook te beschouwen in het licht van- een verweer tegen de protectio- nistische politiek van onze groote buren. Dit verweer zou doelmatig zijn, niet alleen omdat wij elkaar ten minste een deel van het elders verloren gaande ajfzetgebied zouden terugschenken, maar ook omdat de kleine landen. wanneer ze zich vereenigen, 'n macht vormen waarmede moet afgerekend worden Dit is te meer het geval wanneer het gaat om landen als Belgie en Nederland, die, met hun overzeesche gewesten, over een belangrijk deel der grondstoffen beschikken." Vooruit zegt verder nog van oordeel te zijn, dat de Europeesche verstandhouding en toe- uctl VUl vuu1 Nederland te Parijs was tot stand gebracht. Vooral gaat haar deelneming uit naar hen, door wier arbeid en medewerking het voile licht op het Nederlandsche paviljoen was ge- plaatst. De regeering heeft ook met voldoening ver- nomen, dat inmiddels plannen tot wederop- bouw zijn vastgesteld. MUZIEKONDERWIJS OP SCHOOL. Namens de propaganda-commissie van den Ned. Bond van piano en orgelhandelaren en fabrikanten is bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten chappen audientie aange- vraagd om het muziekonderwrjs op de lagere „Er is een meisje verklaarde hij vol eaithousiasme. ,,Wij wenschen het vrouwelijk geslacht volkomen uit te sluiten, viel Stephen hem op strengen toon in de rede. Harold keek, also! hij het in Keulen hoorde donderen. ,,Uitstekend," riep hij uit. Hoewel het een beetje laat is, zou ik als ik u was, eens een reisje naar Monte-Carlo gaan maken. Dat is een plaats, waar men heusch wel door zijn duitjes heen kan komen. „Die raad is nog zoo kwaad niet,' be- kemde Stephen, ,,en ik kan je ook mede- deelen, dat je oom en ik hierover reeds in de Kerstdagen gedacht hebben. Daar wij echter geen woord Fransch kennen, kun je je levendig voorstellen, dat wij het niet bepaald aangenaam vinden door vreemde landen te moeten trekken. Wij zijn slechts edn keer in het buitenland geweest, name- lijk in Zwitserland en dat was, voordat jij nog qeboren was." ,,Zou u bereid zijn Trixie Holton te financieeren? Ze schijnt ergens een reus- achtig goed tooneelstuk te hebben opge- diept. Twee bedrijven daarvan spelen ir een slaapkamer en het derde moet een ba' op een der Indische eilanden voorstellen." „Voor een dergelijke onderneminq voe- len we totaal niets meer," bracht George Henrv vlug in het m'dden. Wanneer wij het geld fourneerden zou het stuk zonder twijfel weer een v.ROSSEM's TROOST (Ingez. Med.) ecu x-o o Grieksche vluchtelingen uit Klem-Azie trok- ken des nachts de Jodenwijk in en overvielen op verschillende plaatsen de Joden. Een offi- cier van den vliegdienst, wiens manschappen zich bij de natiowalisten hadden aangesloteo, werd door de Joden tijdens een gevecht ems- tig mishandeld. De nationalisten legden groote houtvuren aan, waardoor een aantal woonhuizen en de synagoge in de asch werden gelegd. Onder de bevolking ontstond een paniek en in nachtgewaad stormden velen de straat op. Inmiddels hadden de communisten demon- straties belegd tegen de nationalisten, waar door de onrust nog vergroot was. De staait van beleg is afgekondigd. De incidenten worden voomamelijk toege- schreven aan de hetze van verdwaasde natio- nalistische elementen. NIEtJWE NIKKELEN GELDSTITKKEN IN BELGIe. Woensdag is een begin gemaakt met de uit- gif te van de nieuwe nikkelen geldstukken van 20 francs of 4 belga's. De Nationale Bank van Belgie zal dageliiks voor fefen millioen enorm succes hebben. gaf Stephen som ber te kennen, „en dan zijn we nog veel verder van huis dan voor dien tijd." Eensklaps viel er een zonnestraal op het helderwitte tafelkleed van hun tafeltje en het was, alsof Harold hierdoor een inspi- ratie kreeg. ,,Als u eens een heel groot buitenver- blijf kocht met de noodige bedienden, etc. II kunt dan uw appartementen in de ..Milan" even goed er bij aanhouden, doch het spreekt van zelf, dat het huis niet te ver van Londen verwijderd moest liggen. Ik zou meenen, dat dit u een aardig duitje kan kosten. Ik kon dan de week-ends bij u komen doorbrengen en zorgen voor de noodige gasten om ons wat op te vroo- lijken. ,,Een buitenverblijf!" zei Stephen na- denkend. ..George Henry, wat zeg jij van dit idee." ..Uitstekend," luidde het onmiddellijke antwoord. ..Ik ben altijd dol op een tuin geweest." ,,Ik heb vanmorgen juist een prachtige annonce in de courant ontdekt. Het is een kasteel, dat aan Lady Drummond toebe- hoort, en dat zij thans te huur aanbiedt. Ik zal u vanrniddag nadere gegevens ver- strekken." ,,Wii zullen er ernstig over nadenken," beloofae Stephen. Toen ze dien avond meerdere bijzon- derheden omtrent het landgoed ontvingen, reden ze onmiddellijk met hun auto naar Surrey, teekenden den volgenden morgen ie overeenkomst, en brachten dezelfde week-end reeds op Keston Court door. De eerste Zondag bleek een onbe- 'wistbaar succes te zijn. Na het ontbijt legaven ze zich samen op het terras van uin nieuwe woning, waar ze van hun :garet genoten. Stephen en George Hen ry waren beiden in hun nopjes. ,,Ik kan me niet voorstellen," merkte de eerste op, ,,dat wij op zulk een uitgestrekt buiten kunnen wonen, zonder groote som- men uit te geven." t „Ik dacnt juist aan hetzelfde, gaf George Henry opgeruimd te kennen „Naar ik hoor hebben wij iedere week loonen uit te keeren aan zeven tuin- lieden," zei Stephen. ,,I.,ady Drummond schijnt altijd op groote schaal geleefd te hebben, want ik moet je eerlijk bekennen, dat ik al de be dienden nog niet uit elkaar ken. Wanneer ik den butler goed bekijk, komt het mij voor, dat die man minstens een salaris van vijf honderd pond per jaar moet hebben, Verder is er nog de huishoudster, die er zoo deftig uitziet, dat men haar voor Lady Drummond zelf zou houden. Ze heeft haar eigen appartementen en verschillende dienstboden. Haar honorarium zal hier mede natuurlijk gelijken tred moeten houden." ,,En verder nog de groote jachtterrei- nen," maakte Stephen hem attent. ,,Wij hebben nooit in ons leven gejaagd. Zon der twijfel zuhen wij aan alle kanten be- stolen worden." Geruimen tijd lieten ze hun blikken dwalen over het mooie park .en de daar- achter gelegen bosschen. Stephen legde met een liefhebbend gebaar zijn hand op den schouder van zijn broeder. „Dit alles hier is veel beter dan de grootste sneculatie," verklaarde hij. Hier hebben wij tenminste de noodige uitgaven te doen, welke nooit winsten kunnen op- leveren. Er moeten enorme kosten aan verbonden zijn een dergelijk landgoed als dit te kunnen bewonen en tevens al dit dienstpersoneel in betrekking te houden.^ ..Het vooruitzicht is zeer aanlokkelijk. bpk»"de Geome Henrv. ,,Ik hoop in elk geval maar, dat w'J m'inheer D',r|ran, den accountant, tevreden kunnen stellen. heethoofdiige opvattingen niet kunnen deelen MaoDonald begon met een belangwekkentk' beschouwing. Hij vroeg: ,,Wat hebben de ge- allieerden gedaan om de belofte tot ontwape- ning, die zij in het verdrag van Versailles heb ben afgelegd te vervullen?" Het antwoord gaf hij in cijfers, en die waren voor allerlei landen niet bemoedigend. Engeland maafete een goed figuur. De kosten van zijn vloot die in 1914 76 millioen bedroegen, belieperi m 1924 nog 56 millioen en in 1930 52 millioen. Amerika daarentegen heeft steeds meer geki uitgegeven. „Gemakshalve houden wij ons aan ponden sterling.) Zijn vlootbudget bedroeg: n* ..Ik zan hem gisteren in de ..Milan", merkte Stephen op'. ,.Ik vertelde hem, dat wij Keston Court geheel gemeubileerd hadden gehuurd tegen drie duizend pond per jaar." ..Goede hemel! En wat zei hij? ,.Hij was waarschijnlijk van plan iets qeestigs te zeggen, maar ik vatte hetgeen hij beweerde als een eenigszins cynische opmerking op. Hij gaf te kennen, dat wij zonder twijfel goud onder de tennisbanen zouden vinden, cokes in het park, be nevens een clausule in het huurcontract waarbij alle vondsten eigendom blijken te worden van den huurder Een man met een gladaeschoren gezicht en een imposante houding kwam op hem toeloopen. ,,Neemt u mij niet kwaliik, mijnheer, zei hi), terwijl hij diep voor Stephen boo". .Mevrouw Buxton zou oraaq willen weten. of u haar een onderhoud kunt toe- staan." Mevrouw Buxton „llw huishoudster, mijnheer." „Wij zullen mevrouw Buxton in de bibiiotheek ontvanqen," oaf Stephen toe. ..Uitstekend, mijnheer!" De nieuwe huurders van Keston Court •vachtten statiq de komst van de bezoek- -ter af. Stephen stond met zijn rug naar het haardvuur pekeerd, terwijl George in -en diepen leunstoel had olaats genomen. °lechtiq kwam de huishoudster het ver- rek binnen en hoewel haar kleeding zeer -envoudig was, maakte haar heele ver- schijninq toch op de oebroeders een bui- tenoewoon impnneerenden indruk. Ze werd op den voet nevolqd door een d''enstmeisje, dat verschillende boeken on der haar arm droc1. Ze oroette de heeren Underwood beleefd en qinn zitten in een stoel. v»iken haar door Stephen werd aangeboden H. VAN DE CALSEYDE 8 Borluutstraat (dicht bjj Stadliuis* GENT. Tel. 12415. 'Ingez. Med.) ,,Dank je, Amy," zei ze, nadat het meisje de boeken'op de tafel had neerge- legd. „Ik zal wel bellen, als ik je weer noodig heb." Amy vertrok en mevrouw Buxton opeet- de een der lijvige deelen. Aan de broers werd evenwel overge- laten het gesprek te openen. ,,U had ons iets te zeggen waagefe Stephen te vragen. Mevrouw Buxton glimlachte flauwtjes- Het was, alsof zij hiermede te kennen wilde geven, dat haar verzoek om een on derhoud hoofdzakelijk in hun belang was geweest. ,,Ik meende, dat het rnijn piicht was uit te leggen op welke wijze ik mijn boe ken bijhoud en tevens met u de salans- rekeningen door te loopen voor het geval dat u daarin eenige wijziqinq aange- bracht wenschte te hebben. Verder wilde ik u ook verklaren welk systeem ik volq om het huishouden zoo goedkoop mogeiljk te beheeren." De broers keken elkaar een weinig ver- baasd aan. Toen mevrouw Buxton de bladen beoon om te slaan, maakte Stephen, een afwerend "ebaar met zijn handen. ,,Mijn beste mevrouw Buxton" zei hij, wees zoo goed ons niet met kleiniqh—cfeu lastiq te vallen. Zooals u onqetwijfeld be kend zal zijn, waren en zijn wij nog steeds in den handel en wenschen daarom ons in ons prive leven liever niet in rekeningec i te verdiepen. De referenties, welke wij I omtrent u hebben ontvangen, zhn meex I dan voldoende. Wij laten de leiding van de huishoudelijke zaken geheel aan j over." I ,,En ik wilde u vriendpliik ^rrrvken aeen oooinqen te doen om de salarissen te verminderen," voegde hij er aan toe. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5