GEMEENTERAAD VAN AXEL. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAAKT- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. 3 uur (Greenwichtyd wel te verstaan, in wer- kelykheid dus later op den dag) snordem de motoren alweer en begaven zij zich op weg naar Novosibirsk, een reis van 11V2 uur. Diem avond om kwart voor eli gingen zij door van Novosibirsk naar Irkoetsk, waar zij Zaterdag- ochtend om 7 uur tien aankwamem em 's mid- dags om 2 uur G. T. (d.w.z. b'j het aanbreken van dem dag) doorvlogen naar Blagowet- gjensk. Hier was de tocht bijna ten einde geweest, doordat het toestel in een modderkui) terecht kwam. waar het slechts met behulp van een tractor uitgehaald kon worden. Zon- dagochtend wisten zij echter in een vlucht van vier uur Chabarofsk te bereikem, waar zij dadelijk brandstof gingen bijladem en hun motor gingen nazien voor den tocht over den Grooten Oceaan. Om 9 uur Greenwichtyd Maandagochtend gingen zij de lucht in en om kwart voor twee waren zy te Solomon. Niet alleen behoort een vlucht over1 den Grooten Oceaan nog steeds tot de zeldzame verrichtingen en is een vlucht over den Atlan- tischen Oceaan 00k nog geen alledaagsch feit, doch het volbrengen van twee dergelijke belangrijke vluchtem binnen een week tijds is een verrichting, die met bewondering moet worden gadegeslagen, zoowel om het groote uithoudingsvermogen en de geestkracht, die daarvoor noodig z'jn, als 00k om het groote meesterschap over toestel en motor, dat er uit spreekt. Om zooveel uit het materiaal te halen moet niet alleen dat materiaal van uit- stekende kwaliteit zijn, maar moeten 00k zij, die er mee omgaan er ten voile mee vertrouwd zyn. De verrichting van Post en Gatty, of zij vandaag New-York halen of niet, is gewel- dig en plaatst hen onder de eerste vliegers der wereld. Ongetwijfeld is er een zekere dosis geluk noodig voor een verrichting als de hunne, maar dat geluk kan alleen zijn weg- gelegd voor hen, die alle eigenschappen bezit- ten om er van te profiteeren en dat blijkt met Post en Gatty het geval te zijn. Ten slotte zij tegemover eventueele nurksche opmerkingen nog erkend, dat een reis New- YorkNew-York, die steeds boven den 40sten breedtegraad blyft, geen reis om de wereld Is, in dien zin, dat een afstand, gelijk aan den omtrek der aarde wordt afgelegd, maar 00k dat zal aan onze bewondering voor de beide Amerikaansche vliegers, als zy vandaag of desnoods Domderdag inderdaad him doel mogen bereiken, niet den minstens afbreuk doen. (N. R. Crt.) (Vervolg uit het Tweede Blad.) 8. Beschikbaarstelling van gelden voor een aerden ambtenaar ter secretarie. Burgemeester en Wethouders komen schrijven zy gezien de noodzakelykheid en in aiwyking van de gewoonte om te wachten tot de benandeling van de begrooting, op- meuw met een voorstel om geiden beschik baar te stellen voor aansteliing van een amb- tenaar ter Secretarie. De werkzaamheden, die naarmate de Ge- meente zich uitbreidt op de Secretarie ver- j-icht moeten worden, zyn steeds in stygende lyn en waar steeds meer periodieke werk zaamheden op bepaalde tyden moeten inge- zonden worden, komen daardoor andere op den achtergrond, wat de administratie ten zeerste belemmerd, zelfs schaadt. Dit is slechts iets uit het vele, doch op de Secretarie moet nog zooveel andere dingen gedaan worden hetzy verplicht, hetzy niet verpncht om het daar verschynend publiek zooveel mogelyk behulpzaam te zyn en hun in te lichten op verschillend gebied, wat tyd- roovend is. Vandaar wy ons genoodzaakt gevoelen op- nieuw met een dergelyk voorstel te komen. De financieele beiangen van de Gemeente zouden er op den duur 00k door gaan lyden, wanneer aan een en ander niet de noodige aandacht geschonken zou worden, hetgeen met een dergelyke bezetting van het aantal ambtenaren op de Secretarie niet onmogelyk is. Wy stellen U voor gelden beschikbaar te stellen voor het oproepen van een ambtenaar op een jaarwedde van j 1000 met 4 twee- jaarlyksche verhoogingen van /50. De VOORZITTER deelt nog mede, dat deze kwestie zeer de aandacht heeft gehad van Burgemeester en Wethouders en zy zich ten slotie, hoe ongaarne 00k, verplicht zien om te komen met een voorstel tot het aanstellen van een derden ambtenaar, „zoo mogelyk ge- diplomeerd", dit laatste is verzuimd in het voorstel op te nemen. De heer VAN DE BLLT merkt op, dat Burgemeester en Wethouders nu zeggen, dat er te veel werk is. Maar hy heeft toch in dertyd voorgesteld tydelyk een ambtenaar te hunner beschikking te stellen. Waarom heb- ben ze dat afgewezen Dat is dan toch beter als geen hulp? Hy acht het bezwaarlyk in dezen tijd van gedruktheid een vasten amb tenaar meer aan te stellen. Daarmede zou den we niet vooruit zyn, men zou er eens naar moeten gaan streven om de bureaucra- tie te verminderen. Als men een ambtenaar tydelyk aanstelt, is men daaraan niet ge- bonden en dan kan men, als men hem na een jaar niet meer noodig heeft, zeggen: je kunt vertrekken. En waarvoor moet het nu weer een gediplomeerde zyn? Daarvoor is een jaarwedde van 1000 niets; er zullen naar hy verwacht wel genoeg sollicitanten opko- men, maar na een jaar krygt men de klacht dat het veel te weinig is. Dat is allemaal niets als het er af kan, maar nu is het er geen tijd voor. Hy zou daarom geen gedi- plomeerd ambtenaar wenschen, doch by zyn voorstel blyven om tydelijk een ambtenaar aan te stellen. Er zijn er in de gemeente genoeg die voldoende by de pinken zyn, om op de secretarie hulp te verleenen. Er zyn reeds 2 gediplomeerden en het is niet noodig er nog een by te nemen. Men laat dan de gediplomeerden het werk doen dat de ander niet kan, maar briefjes copieeren e.d. kan iemand met een goed verstand en eenige rou tine 00k. De VOORZITTER geeft te kennen, dat by Burgemeester en Wethouders het denkbeeld heeft voorgezeten den raad volledig in te lichten omtrent den waren staat van zaken. Er moeten verschillende dingen worden klaar gemaakt, waarvoor geen tyd kan gevonden worden, er is te veel blijven liggen. Ze heb- ben bij de begrooting gevraagd een ambte naar met een jaarwedde van f 1200 tot f 1400 maar hebben dat nu teruggebracht van 1000 tot 1200, om het voor den raad des te aan- nemelyker te maken. Ze hebben juist open kaart willen spelen, want het zou anders een klein kunstje zijn om een tydelijke ambtenaar te vragen, en als men die eenmaal heeft, dezen op grond van de werkzaamheden te houden. Burgemeester en Wethouders meenden, dat de raad behoorde te weten waar hy aan toe is. De heer t GILDE: Mijnheer de Voorzitter! Waar deze zaak reeds bij de behandeling der gemeentebegrooting in November aan de orde is geiweest, en de diverse meeningen toen reeds kenbaar zijn gemaakt, is het m.i. onnoodig er nog veel over te zeggen. In November stelden Burgemeester en Wet houders voor, een gediplomeerde kracht te nemen en nu wordt hiervan blykbaar afge- stapt. Afgezien daarvan sta ik na zeer r^p en ernstig beraad nog steeds op mijn stand- pimt van November j.l. Als ik zie dat in Zaamslag, een gemeente die half zoo groot is als Axel, de secretaris met een ambtenaar het werk gemakkelyk af kan, en zie welk een werk men elders met soms zeer bescheiden krachten weet te verrichten, dan vind ik nog geen enkel motief aanwezig weer een nieuwen functionaris te gaan benoemen en een nieuw ambt te scheppen. Allerwege dringt en nypt het er in de maat- schappij en de roep om versobering en bezui- niging in de gemeentehuishouding is dringen- der dan ooit. Van bezuiniging van bovenaf is echter geen sprake. Zoolang men van boven af zoo onwillig blyft om verschillende hooge salarissen te verlagen en de gemeentebesturen met zilveren banden worden gebonden aan allerlei van bovenaf vastgestelde belemmeren- de financieele verplichtingen, die wij eenvou- dig weg maar moeten slikken, zoolang dat het geval is, en zoolang men daardoor den belas- tingbetalers onnoodig zware lasten blijft op- leggen, moesten wy weigeren, en elk ge- meentebestuur moest zulks doen, meerdere uitgaven aan de gemeenteadministratie te be- steden. Wij komen dit jaar zooals u zelf hebt gezegd vermoedelyk heel wat te kort De VOORZITTER: Dat heb ik niet gezegd. De heer 't GILDE: Toch een tekort dan En de nood der werkloozen zal dezen winter 00k weer duizenden vragen. Waar moet het heen? Hoeveel menschen moeten den dag van van daag voor veel minder veel meer doen, en dan toch nog in bekrompen omstandigheden leven Zoo gaat het toch met duizenden, 00k uit de kleine burgerij. Op de secretarie weet men nog van geen verminderen, de salarissen blyven op hetzeifde niveau en is het nu 200 erg dat men daar ter wille van de malaise 00k eens wat meer pres- teert. Ik voor my kan onmogelijk mee werken aan het opnieuw voteeren van gelden voor een derden ambtenaar. De verantwoordelykheid moet men niet telkens op den raad schuivem. De raad roept om bezuiniging en Burgemees ter en Wethouders gaan met hun telkens her- haalde voorstellen hiermede op flagrante wijze in strijd te werk. Laat er eens wat geld vrij komen van de veel te hooge salarissen en dan kunnen wij eens zien of er een klein bedrag afgenepen kan worden om in de drukke perioden de werkzaamheden wat te helpen verlichten. Er is door u 00k indertyd toegestemd, dat met 1 Mei 1.1. de forensen zouden vervailen en dat daaraan veel werk was. De VOORZITTER: De forensen zyn vervai len, maar daarmede is het werk nog niet weg. De heer 't GILDE vraagt voorts, als de ambtenaren het dan zoo druk hebben, waarom of zy het dan juist geweest zyn, die het werk der volkstelling hebben moeten doen? Op andere plaatsen geschiedde dat door personen buiten de secretarie. De VOORZITTERDat is heelemaa! niet waar, dat weet u 00k wel, dat is maar praten voor het publiek. De heer 't GILDE meent, dat de verant- woordeiijkheid, als het werk niet klaar komt niet ligt by den gemeenteraad, doch bij Den Haag en Middelburg, die maar steeds nieuwe regelingen uitvaardigem en het werk op de ge- m eente-administratie schuiven, De heer P. DE FEIJTER is 00k verwonderd geweest, dat Burgemeester en Wethouders in dertyd de geboden tydeiyke hulp hebben af gewezen. Hy is het niet eens met den heer 't Gilde, waar deze een vergeiyking maakt tusschen Axel en Zaamslag. Er is hier veel meer werk en het gaat niet aan om't werk van de hoogeren, te schuiven op de lagere ambte naren. Het spyt hem overigens 00k, dat er door de bureaucratie zooveel werk op den hals der gemeenten geschoven wordt, maar het werk dat er is, moet dan toch 00k gebeuren. Men mag daarom als gevolg daarvan de lagere ambtenaren niet in 't nauw brengen door het werk maar te laten liggen. Spreker zou dus zijn stem aan het voorstel van Bur gemeester en Wethouders kunnen geven, in- dien ze die 4 verhoogingen er af doen, het al- zoo een jaarwedde wordt vim 1000 zonder meer, indien tydelijk benoemd wordt voor 6tin jaar en indien men zoo mogelijk een inge- zeitene van Axel benoemt. Hij gelooft, dat er hier jomgens genoeg zijn, die dat werk kunnen leeren. De heer KOSTER kan gedeeltelijk cxnder- schryven hetgeen de heer De Feyter gezegd heeft, o.m. dat betreffende het vervailen der verhoogingen, maar hij zou Burgemeester en Wethouders niet willen binden om iemand udt de gemeente te benoemen, want alle hout is geen timmerhout. De heer P. DE FEIJTER stelt daarom 00k voor iemand te benoemen voor een jaar op proef; op 1 jaar tyd kan men wel nagaan of iemand al of niet geschikt is. De heer KOSTER: Men kan Burgemeester en Wethouders verzoeken, met dien wensch rekening te houden, maar moet hen niet binden. De heer DIELEMAN verklaart nog te staan op het standpunt, dat hy de vorige maal in- nam, dat we in ons goede Nederland reeds 1 millioen ambtenaren hebben van Staat, pro- vincie en gemeente en men dat aantal niet nog moet vermeerderen. Als het in het parti- culiere bedryf druk is, dan pakt men er, om klaar te komen, nog een paar uren by en d&t moet men dan ter secretarie 00k maar doen. Het is niet altyd zoo druk, er komt 00k wel eens een byd dat het slapper is. En als men iemand voor vast aanstelt, zit men er mee. Hy zou er 00k voor zyn, dat, als er iemand wordt aangesteld, het iemand zou zyn uit de eigen gemeente en zou daarom 00k den eisch van diploma willen laten vervailen. In hoogste instantie acht hy het thans niet de tyd om er nog een ambtenaar by te nemen. In het parti- culiere bedryf moet iedereen hard werken om er te komen, dat moet men ter secretarie 00k maar doen. De heer OGGEL merkt op, dat er veel over gesproken is, om iemand uit de gemeente te benoemen, maar dat hier geen gediplomeerde beschikbaar is, en het is toch gewenscht, dat men zoo iemand krygt. Hij wil dit met een voorbeeld uit de praktijk aantoonen. Als een landbouwer het zeer druk heeft en de noodige bedrijfskracht mist, dan kan hy, toch b.v. om te ploegen niet iemand nemen die het nog leeren moet, doch wel iemand die dat werk verstaat. Zoo moet het 00k ter secretarie. Er is een massa werk blyven liggen, telkens kwam er nieuw werk by, en het is gewenscht dat dit opgeruimd wordt. Daarvoor is iemand noodig die dat werk kent. Er wordt nu voor- esteld een jaarwedde van 1000. Men moet vel in aanmerking nemen, dat men voor het behalen van het diploma 3 jaar hard moet studeeren. Nu zegt men wel, er zijn in Axel /erschillende personen die schrijven kunnen, •naar als men zoo iemand neemt, die dan het verk nog geheel moet leeren, dan schiet men daarmede voor inhalen van het achterlyke werk het eerste jaar niet veel op, dan is een salaris van f 1000 00k te hoog, want daar heeft men nog niet veel hulp van. Hij zou dus de heeren in overweging willen geven om dan voor 1 jaar tydelijk een ambtenaar te laten aanstellen, hij kan zich dan daarin wel vinden, dan schiet men althans op. De heer 't Gilde heeft daar Zaamslag aangehaald, als gemeen te voor vergelijking, en, gezegd dat dit half zoo groot is als Zaamslag. Welnu, spreker wil die vergelijking in dat opzicht aanvaarden, daar heeft men nevens den secretaris een ambtenaar, alzoo 2 personen, en zouden we hier dus tweemaal 2 is 4 personen, of nevens den secretaris 3 ambtenaren noodig hebben. Hij acht bovendien een vergelijking tusschen die twee gemeenten niet mogelijk, in deze ge meente zyn door de hier gevestigde bedrijven meer werkzaamheden. Men moet bovendien 00k het oog houden op de ligging eener ge meente en hetgeen er voorvalt. Maar als men met Zaamslag gaat vergelijken, kunnen Bur gemeester en Wethouders zeer goed met hun voorstel voor het aanstellen van een derde ambtenaar komen. Men heeft daar bovendien 00k nog hulp van den heer Eijke. De heer VAN DE BILT zal niet tegenspre- ken dat een flinke, goed ondarlegde ambte naar niet gemakkelijker is, om er mede te werken, maar als men iemand heeft die goed van aannemen is, en hij is eens een week op de secretarie, dan zal hij al veel werk kunnen doen. Men laat dezen zulk werk doen en het overschrijven van. stukken en laat dan den ge diplomeerden ambtenaar het werk verrichten waarvoor deze speciaal bevoegd is. De tfyd is reeds slecht, maar kan nog slechter worden, het strakt tot voordeel voor de gemeente, wanneer men tijdelijk iemand uit de gemeente aanstelt. De VOORZITTER merkt op, dat Burge meester en Wethouders in hun voorstel zeg gen „z00 mogelijk" een gediplomeerde. Hij vraagt, of de raad Burgemeester en Wethou ders dan geen machtiging wil verleenen voor het aanstellen van een tydelijk ambtenaar, zoo mogelijk gediplomeerd, op een jaarwedde van f 1000. De verhoogingen laten zij dan ver vailen. De heer KRUIJSSE wyst er op, dat ver schillende raadsleden tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders opkomen, uit het oogpunt van bezuiniging, maar dat het ten slotte wel eens zou kunnen blijken niet de juiste zuinigheid te zyn. Hij heeft zich om trent deze kwestie geruimen tijd op de hoogte gesteld en is van oordeel, dat, wanneer er geen derde ambtenaar bij komt, de zaak vast- loopt. Men zou, door thans te zuinig te zyn, later wel eens kunnen ervaren dat het vast- loopt en dat het dan nog meer kost. Wanneer men van nabij een en ander in oogenschouw neemt en nagaat, moet men tot de eonclusie komen, dat het werk met het tegenwoordig personeel niet kan uitgevoerd worden. De heer P. DE FEUTER zou zyn stem wel kunnen geven aan het gewyzigd voorstel van Burgemeester en Wethouders, indien ze het woord gediplomeerd lietem vervailen, want als ze daaraan vasthouden is het niet mogelijk iemand uit Axel te benoemen, en hij is het met den heer Van de Bilt eens, dat men voor eenvoudig werk best iemand uit de gemeente kan nemen. De heer 't GILDE merkt op, dat in Axel geen gediplomeerde beschikbaar is, en dat men dus, daaraan vasthoudende, beslist iemand van buiten de gemeente moet nemen, terwijl er toch in de gemeente 00k verschil lende personen zyn die de malaise aan den lijve ondervinden en voor dit werk in aan merking zouden willen komen. Hy wyst op den ambtenaar De Smidt, die 00k niet ge diplomeerd is, doch evengoed voldoet als de gediplomeerde. Bovendien: in het preadvies stond het 00k niet, een gediplomeerde. En wat de gemeente Zaamslag betreft, waar men naast den Secretaris slechts ddn ambtenaar heeft, en de heer Oggel er op wees dat 00k de heer Eijke nog ter beschik king van den secretaris is, merkt hij op, dat men toch wel weet dat deze is benoemd tot gemeente-ontvanger en dat dit werk den ge- heelen mensch opercht. De VOORZITTER: Als u z66 redeneert, blijkt u slecht op de hoogte. Het ontvanger- schap van Zaamslag, zou den geheelen mensch opelschen? Dat scheelt wel meer dan de helft. De heer 't GILDE: Nu laat ik dan zeggen dat men daar anderhalve ambtenaar heeft, dan is het hier toch niet noodig 00k weer een volwaardig ambtenaar aan te stellen. De VOORZITTER meent, dat men het best doet, met Zaamslag buiten beschouwing te laten en wenscht het voorstel in stemming te brengen, de raad is nu voldoende ingelicht. De gevraagde derde ambtenaar is geen luxe, het is een dringende noodzakelykheid en de raad zal wys doen, die consequentie te aan vaarden. De heer 't GILDE meent, dat de raad toch maar moeilyk een uitspraak kan doen, als hy niet voldoende op de hoogte is. Kan de Voorzitter dan geen inlichtingen geven over dat vele werk? De VOORZITTER: Daaromtrent had u in lichtingen kunnen inwinnen v6<5r de verga- ring, die zouden dan zeker zyn verstrekt. Nu is het dddrvoor niet meer de tijd. De heer DIELEMAN heeft het bezwaar, dat Burgemeester en Wethouders steeds hameren op een gediplomeerde. De VOORZITTER: We zeggen „zoo moge lyk". De heer DIELEMANZeker, maar dan gaat het de jongens uit de gemeente voorbij. Als men een gediplomeerde neemt, dan zit men er strakjes aan vast, en in dezen tyd moet men voorzichtig zijn. En als we nu nog een gediplomeerde ambtenaar gaan aan stellen, leven we dan niet boven onzen stand? Dan hebben we 3 gediplomeerden. Het is een dubbeltje op zyn kant. Ik zou wenschen, dat, als het druk is, ze wat meer werken, of hoogstens een tijdelyke kracht aanstellen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge- meeester en Wethouders in verband met de discussie hun voorstel wijzigen en machtiging vragen om een tijdelyke kracht aan te stellen voor den tyd van 1 jaar. De heer DIELEMANJa, maar we ge voelen allemaal wel, dat een jaarwedde van f 1000 voor een gediplomeerde te laag is, en eer we een jaar verder zyn, komt er een verzoek om de jaarwedde te bepalen op 1700, 1800 of 2000. Ik zie niet in dat er een gediplomeerde noodig is. Ik wil aan nemen, dat er hulp noodig is, maar zou dan een eenvoudige kracht uit de gemeente wen schen, die zullen het graag doen, en men kan dezen het minste werk laten verrichten. De VOORZITTER: Laat dat maar aan ons over. De heer 't GILDE: Als het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aange- nomen, zullen we den toestand krijgen dat er een gediplomeerd ambtenaar komt op een jaarwedde van 1000 en we een ongediplo- meerde hebben van f 1800. Daar werk ik niet aan mee. De heer J. DE FEIJTER heeft het voile vertrouwen in Burgemeester en Wethouders, dat ze niet zouden komen met het verzoek om aansteliing van een derden ambtenaar, indien ze dit niet werkelyk noodzakelijk acht- ten. Er zijn verschillende tydsomstandighe- den, die bovendien zeer aannemenlyk maken. Of al of niet een gediplomeerde zal worden genomen, zou hy aan de competentie van het college willen overlaten en hy zal aan het gewijzigd voorstel zijn stem geven. De VOORZITTER geeft nu te kennen, dat het voorstel dus is: om hun college machti ging te verleenen tot het aanstellen van een tijdelijke kracht op een jaarwedde van 1000, voor den tijd van 1 jaar. Het zal hun be- doeling zijn, te benoemen de beste kracht dien ze krijgen kunnen, maar ze kunnen zich niet in een of anderen zin vastleggen. De heer 't GILDE: Maar als er hier geen gediplomeerde is, moet men wel naar buiten de gemeente. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders benoemen, overeenkomstig de wet; „zoo mogelijk" een gediplomeerde, op een jaarwedde van 1000. De heer KRUIJSSE meent, dat het toch bespottelyk zou zijn, indien men een gediplo meerde kon krygen, een ander te benoemen, die minstens 3 maanden noodig heeft om wat opgeleid te worden. Het is juist te doen, meer werk te verrichten. Als men nu een onbevoegde benoemd, verzwaart men nog de taak der andere ambtenaren, die dan den nieuweling moeten opleiden en inlichten, het geen 00k tyd kost. Het werk dat men van zoo iemand zou gedaan hebben, zou zeker gedurende de eerste maanden al heel ge- ring zijn. De VOORZITTER acht ieder thans vol doende ingelicht en zal het voorstel in stem ming brengen. De heer P. DE FEIJTER kan er zich bij neerleggen, maar moet toch naar aanleiding der woorden van den heer Kruysse nog iets zeggen, n.l. dat er toch gevaar in schuilt een gediplomeerde te benoemen op f 1000, terwyl er een ongediplomeerde werkzaam is van 1800. DdAr kan hij zich niet by neerleggen. De heer OGGEL wijst er op, dat dit geen moeilijkheden kan baren. In de eerste plaats weet diegene die solliciteert op welke voor- waarden hij komt en in de tweede plaats kan de ongediplomeerde ambtenaar De Smidt door de jarenlange routine, waardoor hy zich in de gemeenteadministratie heeft ingewerkt, best met de gediplomeerden gelijk gesteld worden. De heer DIELEMAN zou het spyten, indien men beschikbare krachten van binnen de stad passeerde en ziet thans 00k juist op het voorbeeld van den heer De Smidt, die er zon der diploma gekomen is. Het gewyzigd voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren P. de Feyter, Oggel, Kruijsse, J. de Feyter en Koster; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Van de Bilt en Dieleman. 9. Wijzlging begrooting grondibedryf, dienst 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting van het grondbedryf voor 1930 te wijzigen als volgt: I. Gewone dienst. onder de ontvangsten te verhoogen den post winst op verkoop granden 110; onder de uitgaven te verhoogen de posten: salaris van den administrateur van het grond bedryf 30, bureaubehoeften en andere kledne uitgaven 30, kosten van het eventueel uit de huur nemen van gronden 35, uitkeering ««n de gemeente wegens rente van kapitaalschuld, 15, totaal f 110; II. Kapitaaldienst. onder de ontvangsten op te nemen een post: ontvangst van de gemeente wegens overmame grond 12.789,23; onder de uitgaven op te nemen een post: uitkeering aan de gemeente uit de reserve 24.692, zulks tengevolge de opheffing van het bedryf. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Wijzlging gemeentebegrooting, dienst 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor 1930 te wyzigen als volgt: onder de ontvangsten te verhoogen den post: overname winst bestaande uit: a. waar- de gronden f 12.789,23, b. contanten f 11.902,97 24.692,20; onder de uitgaven te verhoogen den post: teruggave aan het grondbednyf wegens waar- de van grond 12.789,23. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Met toestemming der vergadering worden door den VOORZITTER nog 2 punten de agenda toegevoegd: 11. Vaststelling staat van oninbare posten. De VOORZITTER deelt mede, dat door den ontvanger zyn ingezonden de staten van on inbare posten, betreffende hoofdstuk VIII der begrooting tot een totaal bedrag van 24,48, wegens onvermogen of faillissement der aan- geslagenen, en betreffende hoofdstuk XII tot een bedrag van 10, wegens faillissement en vertrek naar het buitenland. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze bedragen oninbaar te verklaren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. Verzoek om steun voor het houden eener v eulenkeuring. De VOORZITTER deelt mede, dat nog is ingekomen een adres van de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers", genaamd „Arbeid Adelt" N. T. S., gevestigd te Axel, die daarin ter kennis brengt: dat zij alhier op 2 Juli een veulenkeuring wenscht te houden; dat die keuringen noodzakelyk zyn, om de paardenfokkerij, die, evenals andere onder- deelen van het landbouwbedrijf, zeer door de crisis gedrukt worden, in stand te houden, ter bevordering van den landbouw in het alge- meen: dat voor die keuring, wegens de slechte tyden, geen inleggelden worden geheven en er alzoo geen inkomsten zyn; reden waarom deze vereeniging den steun van den raad verzoekt, door een of meer me- dailles of het geld daarvoor beschikbaar te willen stellen; dat zij dit ten hoogste zal waardeeren, als een blijk van goeden wil en medewerking tot de instandhouding van de voor het landbouw bedrijf noodzakelijke paardenfokkerij. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, aangezien Burgemeester en Wethouders den indruk hebben gekregen, dat 00k geld welkom zou zijn, zij voorstellen een bydrage te geven van f 25. De heer DIELEMAN zou liever medailles geven, zooals 00k aan andere vereenigingen geschiedt. De heer OGGEL: We zouden het kunnen laten ter keuze der betrokkenen. De vogels kent men aan him veeren Kent men de menschen aan hun kleeren? Neen toch! Want de kleeren maken den man, Besteed dus genoeg zorg eraan! Heeren en Jongens: kostuums, demi-saisons, gabardinen, confectie of maatwerk. Fyne stof- fen en snit! Laatste nouveauWs! Voordeelig! Oud Gekend Magazijn: De Zwarte Lieve Vrouw Zuivelbrug (50 M. van 't gr. Kanon) juist aan de brug, Gent. (Ingez. Med.) De VOORZITTERAls later zou blijken dat 00k anderen liever geld ontvangen, is er even- min bezwaar dat te geven. De heer't GILDE is 00k voor het geven van medailles, voor 5 heeft men al een verguld zilveren medaille. De VOORZITTER: Men zou de betrokke nen kunnen laten kiezen. De heer OGGEL: Dat is by de jaarmarkt 00k al gebeurd. De heer KOSTER merkt op, dat men dan het bedrag op 15 zou moeten stellen, dat is dan de waarde van 3 medailles. De heer OGGEL: In Zaamslag hebben ze 25 gekregen, moet dan deze gemeente, die tweemaal zoo groot is, minder geven? Met algemeene stemmen wordt besloten aan de vereeniging ter keuze te laten het ontvan gen van 3 medailles of de waarde in geld. 13. Onivraag. a. De heer KOSTER heeft de vorige week de klacht vernmoen, dat het vischwater ,,Vroegty" verontreinigd zou zijn door water afkomstig van de gasfabriek. Hy herinnert, dat er vroeger reeds sprake van geweest is, dat een paard van wijlen den heer Van Dix- hoorn zou vergiftigd zyn, door uit een sloot te drinken waarin water van de gasfabriek stroomde. Hij zou gaame zien, dat dit in orde werd gebracht en dat men voorkomen zal, dat verontreinigd water in de poldersloot stroomt. De VOORZITTER zal dit laten onderzoeken. b. De heer KOSTER vraagt, of de lan- taarnopstekers op Coegors 00k uitbetaling van hun salaris zullen krygen. De VOORZITTER: De mandaten liggen juist gereed. c. De heer VAN DE BILT wijst op het schryven van den Noordpolder betreffende de poldersloot, en meent, dat men daarom voor- zichtiger moet zyn met het verleenen van bouwvergunningen, en eischen dat de slooten eerst gerioleerd worden. De VOORZITTER zegt, dat daarin thans voor de toekomst wordt voorzien. De heer VAN DE BILT merkt op, dat de menschen daar maar gingen bouwen, zonder iets aan te leggen, en dat, als men soms klaagt over den prijs van den grond in het gemeentelyk bouwplan, men wel moet beden,- ken, dat in de pnijs begrepen zyn de kosten van bestraten en rioleeren. Men behoort dus te eischen, dat de uitwatering eerst in goeden toestand gebracht wordt, anders valt men er later de gemeente lastig over. De VOORZITTERBy de nieuwbouw wordt het nu gerioleerd. d. De heer 't GILDE deelt mede, dat op een deel van den Ouden weg, van Ollebek tot Kroes, de afwatering niet in orde is; daar vormt zich by regen een grooten waterplas, ter breedte van een paar meters. De men schen zeggen, zich reeds ter bevoegder plaatse te hebben beklaagd, doch dat de rioleering niet in orde is. De VOORZITTER verklaart eerst hierom- trent niets te weten, doch komt er later op terug en deelt mede, dat een der wethouders dit reeds te sprake heeft gebracht in de ver gadering van Burgemeester en Wethouders. Hy vermoedt, dat het reeds in orde is ge bracht, doch zal dat nog eens onderzoeken. e. De heer P. DE FEIJTER vraagt, of het aan Burgemeester en Wethouders 00k be- kend is, dat men in een uitge-trekte omge- ving der ammoniakfabriek hinder ondervindt, dat alles verbrand, althans de boomen en dat, indien het met de gewassen te velde 00k zoo zal gaan, die landeryen geheel waarde- loos worden en of zy niet bereid zyn pogin- gen aan te wenden om dat tegen te gaan. Er is indertyd een commissie naar het buiten land geweest, om hiernaar juist een onder- zoek in te stellen. Er is toen gezegd, dat die hinder niet werd ondervonden. De commis sie heeft dus minder goed uitgekeken, of wel het is daar anders ingericht. De VOORZITTER antwoordt, dat de com missie inderdaad te Willebroek een kykje heeft genomen en daar niets bemerkt is van het euvel dat zich hier vertoont. Of dit was omdat de fabriek daar nog nieuw was, of wat anders de oorzaak is weet hy niet, maar in elk geval was er by het bezoek niets van te zien. Voorts deelt hy mede, dat een en an der 00k aan Burgemeester en Wethouders be- kend is, dat zy zich deswege met de directie der fabriek in verbinding hebben gesteld, en voorts 00k met het Departement van Land bouw en met den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid. Er is dus voorloopig ge daan wat gedaan kon worden en nu moet worden afgewacht. De heer P. DE FEIJTER dankt het col lege voor zyn actief optreden in deze. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Voor Ter Neuzen: 29 Juni. Eng. s.s. MER GANSER, 946, ijzer, Glasgow. 30 Juni. Ned. s.s. HENDRIKA, 141, pyp- aarde, Par; Poolsch s.s. KRAKOW, 1121, kunstmest, Gdynia. Van Ter Neuzen: 30 Juni. Eng. s.s. MER GANSER, 946, restant, Antwerpen. Voor Gent: 29 Juni. Duitsch s.s. GRUND- SEE, 478, ledig, Aberdeen; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Manchester. 30 Juni. Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Duinkerken; Deensch s.s. HENNING B, 1288, hout, Hernosand; Eng. s.s. DENNES ROSE^ 946, ledig, Londen; Ned. s.s. DRITTURA, 112, oud papier, Londen. Van Gent: 29 Juni. Lett. s.s. MAGA- RETE, 2366, ledig, Danzig; Ned. s.s. ATLAN TIC, 111, ledig, Antwerpen. 30 Juni. Eng. s.s. AFON GWILI, 426, yzer, Lanelly; Eng. s.s. MARKLYN, 1852, ledig, New-Castle; Eng. s.s. THE DUKE, 387, yzer! Birkenhead. s.s. HELENA in lossing te Cardiff, s.s. MAGDALENA te Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN te Ter Neuzen. Woensdag, 1 Juli 1931. Vreemd Bankpapier. Bled en Laten Londen Belgisch 12.08 6,90 12.10 6,95

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3