GKMBHGDE BEfilCHTEH VABIA i J&JS&LIJ£S STANDS ■ARKTBKRICHT. VERDKONKEN. ONGEEUK OP DE OUDE MAAS VOOR DORDRECHT. LOOP DER BEVOLKING. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. De ontdekking van den nachtwaker Spoonnans. Omtreat het verloop van deze ramp, die ■even verpletterend als nog onoverzienbaar in haiar consequenties is, het volgende: Het was omsbreeks 4 uur 40 hedenochtend, toen de nachtwaker Spoormans tijdens zijn ronde, door het hoofdgebouw eenfge knallen hoorde, komende uit de buurt van het recht- sche hoofdportiek, waar zich voor de centrale receptiezaal een vestiaire bevond. Toen hij op deze knallen afsnelde en de vestiaire-deur opemrukte, sloeg hem uit het vertrekje een ontzettende rook tegemoet waardoor vlammen speelden. Achter deze vestiaire was de transformator voor de electr. geleiding van de Nedarlandsche sectie. Het schakelbord daarvan echter was zelf in de vestiaire zelf aangebracht. Spoormans had niet de tegenwoordigheid van geest of de kracht om de deur weer te sluiten, doch holde naar de achter het pavil joen gelegen woning van den heer Moojen, die laat met zijn vrouw van de uitvoering der Wagnervereeniging in de Opera was thuis- gekomen, in diepen slaap lag en nu gewekt werd door den ibeangsten kreet van den waker: Wordt wakker, er is vuur in het ge- bouw!" Toen de heer Moojen blootsvoets en haast ongekleed het gebouw had bereikt, sloegen de vlammen reeds uit den voorgevel, met zulk 'n geweld, dat diwars over den breeden hoofd- weg de Batak-huisjes en de duiventil op het voorterrein in vlam werden gezet en als lucifers opbrandden. De heer Moojen zag in 6bn oogopslag den omvang van het onheil. H(j snelde terug naar zijn woning, waarschuwde zijn reeds wakker geworden echtgenoote en den In- dischen chauffeur, die voor het snel naderende vuur in nachtgewaad door het raam vluchtte. Daama sprong de heer Moojen zelf door het raam en alarmeerde het personeel en de Bali- neesche dansers in him kampong. Zij geraak- ten een oogenblik in hevige constematie en keken daama beduusd naar het loeiende vuur, om vervolgens in goede orde hun verblijf te ontruimen. Hun leider, de heer Soekawati, had daartoe onverwijld een achterpoortje opengezet. Hierdoor zijn althans gelukkig verliezen van menschenlevens voorkomen. Geheel complex een vlammenzee. Intusschen sloegen de vlammen reeds boven de „meeroets", stapeldaken, uit, die als toort- sen laaiden en om even 5 uur met een donde- renden slag door het dak van het hoofdge bouw neersmakten. Nu was het geheele com plex tot aan den Baiineeschen afsluitmuur 6en vlammenzee. Machteloos, want het aanwezige snelblusch- materieel kon zelfs niet bereikt worden, moes- ten de heer Moojen, zijn helpers, wakers en suppoosten, wier have en goed in de reeds brandende personeelbarakken tegen het Bali- neesche dorp aan verteerd weird, de verwoes- ting gedeslaan. De brandweer vond slechts puinhoopen. Om ongeveer 5 uur 10 stortten de muren met donderend' geraas in. Van het fiere Nederlandsche paviljoen restte ndets dan een hioeveelhedd smeulend puin, waaruit. de kar- kassen van de boomen op de twee binnen- plaatsen treurig opstaken. De brandweer der tentoonstelling, die onmiddellijk na het ont- dekken van het vuur gealarmeerd was, was op voile sterkte verschenen, maar had niets meer te doen dan haar twintig waterstralen te richten op het formidabele puinveld. Ook van de hoofdbrandweercentrale te Parijs, ver- bonden met de prefectuur van politie, en van zes der naastbijgelegen hulpwachten rukte dadeljjk assistentie in den vorm van een file spuit- en ladderwagens aan. Doch ook deze hulp kwam natuurlijk te laat. „"Ons werk te Vincennes is ver- nietigd". Onderhoud met den heer Moojen. Bij een eerste inspectie over het terrein der verwoestingen vonden wij den heer Moojen, lijkbleek, de oogen rood-beloopen en verwezen, in geleende kleeren van den directeur van het Indlsch restaurant, en met geleende pantof- fels aan de voeten, zoo waar nog in staat een toelichting te geven: „Ons werk te Vincennes is vemietigd. Het is om te huilen", sprak met de hand in mijn hand onze gedelegeerd-commissaris voor de artistieke en technische leiding. „Ik kan u niet zeggen, hoe ontzettend het is. Alle schatten die wij in het hoofdgebouw hadden samen- gebracht, zijn weg. Wat dit zeggen wil, weet wel iedereen hier", in Nederland en in Indie. Alleen het paviljoen met de particuliere inzen- dingen, de pendoppo, het inlandsche dorp, de restaurants aan het meer en het Sumatraan- sche huis zijn gespaard gebleven, maar wat is dat in vergelijking tot het veriies De eenige trots is, dat er geen enkel menschenleven te betreuren is, doch het heeft ook maar heel weinig gescheeld, of er waren persoonljjke ongelukken gebeurd. Toen de waker Spoor mans mij kwam waarschuwen, heb ik dade- tgk ontsteld wat voorwerpen brj, elkaar ge- raapt in mijn woning en deze op den open- baren weg daarachter gesmeten. Mijn vrouw (mevrouw Moojen staat achter mij, terwijl haar man spreekt) kon nog net een kleeding- stuk aan doen. Toen sprong zij met zijn chauf feur Kinang door het raam, waarvan Kinang die in naehtkleeding was, de ruiten met een stoel had ingeslagen. Barrevoets haalde ik nog het paviljoen. Br was, dat zag ik, niets meer te beginmen. Weer rende ik terug. De Balineezen zaten bang rond te kijken. Vrou- wen riepen wilde kreten. Ik telefoneerde de brandweeir, waarschuwde onzen gezant, rende weer naar het hoofdgebouw. De heele zaak stond in vlammen." Looze brandalarmen. Rondom ons staan de leden van het perso neel te midden van de autoriteiten. Wij vra- gen naar de oorzaak, We hooren, dat Zater- dagavond halftwaalf loos brandalarm was ge- geven door het inslaan van het ruitje van den brandmelder, opgesteld tegenover het pavil- sw'ri, wl ,reeds eeni&e malen gebeurd? was er m valsch. Ook ditmaal was er niets aan de hand en de srewekte leden van het personeel, op den nachtwaker na gmgen, scheldend op den laffen graroen- maker ter ruste. firappen- Tegen vier uur 's nachts was er, dat staat vast, nog m het geheel geen onraad te be- speuren. Wat er daama gebeurd isHet techniseh onderzoek, dat thans gaande is, zll het moeten uitmaken. T?'iTZTK- iDgesteld in het rookende puin, zal langdung en verbazend moeiKrik ziin. Ingenieurs van het Parijsch electrisch be- drijf, met wie wij spraken, willen zich hun meenmg voorbehouden. Bij eventueele kort- sluitmg moet deze, naar wordt aangenomen antstaan zijn in het kleine stukje draad een z.g. stroomonderbreker tusschen den trans formator en de aanvoerdraden. Aan dezen stroomonderbreker, die totaal zwart onder het puin is aangetroffen, is te zien, zeggen zij dat te stroom Zaterdagavond wel degelijk door den nachtwaker is afgesloten. Hoe het zij, het ware stellig voorbarig op het eindresultaat in welken zin ook, vooruit te loopen. Ook Italiaansch restaurant in brand. Men vraagt zich wel af wat voor knallen de nachtwaker gehoord kan hebben. De man was heden totaal overstuur en gaf slechts verwar- den uitleg. Waren zij afkomstig van het doen reeds brandend triplex houtwerk, dat uit elkaar sprong, of waren het stoppen uit den transformator Het vuur, dat is zeker, is on middellijk zoo overweldigend geweest, of- schoon er nauwelijks wind stond, dat het ont- vlamde houtwerk naar alle kanten werd ge- slingerd, als onder explosie-druk. Terwijl de toiren van het paviljoen brandde, werd door wegvliegende stukken hout en brandende „sirappen (houten Balineesche dakpannen) waarmede het terrein bezaaid ligt, een rechts er van gelegen restaurant van Italie in brand gezet en ook na de brand, die bijn-a tegelijk een veel verder gelegen eethuisje verwoestte, zoomede twee bungalows achter den dieren- tudn, wordt aan vliegende vonken en spanten van 't Nederlandsch paviljoen toegeschreven. Onlierstelbaar \-erlics voor den heer Moojen. Wat er verloren is gegaan, kan slechts glo- baal worden opgegeven. Een geluk wil bij het ongeluk, dat zoowel van het Batavia'sch Ge- nootschap als van het Leidsch Etnografisch Museum nog slechts een gedeelte der beloofde inzendingen was aangekomen. Van wat er al was, is uiteraard niets meer over. Verder is met het hoofdgebouw de geheele collectie- Moojen, een verzameling van Indische kost- baarheden, krissen, Balineesche weefsels van niet te berekenen waarde .ivoorwerk, etc. teloor gegaan. Vijf en twintig jaar moeizaam zoeken en kunstzinnig o-rdenen zijn hier in minder dan een half uur vernietigd. En zwaarder nog dan door het veriies van deze schatten, dat door geen assurantie kan worden gedekt om hun artistieke en cultureele waarde, om hun onvervangbaarheid, heeft het noodlot toegeslagen. Veertig kisten vol reli- quieen van den heer Moojen uit Indie, met zijn verzameling schilderijen en etsen van mo deme Nederlandsche meesters, zijn eigen Indiisch'e schilderstukken, zoomede een kwart eeuw studiemateriaal, waaronder dat voor zijn tweede boek over Bali, hetgeen hij allemaal opgeslagen had in het magazijn achter zijn woonvertrek-ken ,is door het razende vuur ver teerd, samen met een som gelds, met de boek- houding, met de geheele briefwisseling met onze regeering, en het Fransche bestuur. Slechts resten. Om 10 uur wijst nog wat rookend puin de plaats aan, waar Nederlands glorieuae pavil joen heeft gestaan, dat door ieder erkend werd als het fraaiste, wat te Vincennes was te zien. Aan den voorzoom tweemaal twee treden, de resten der beide stoepen; twee beelden van den Baiineeschen muur, geschonden maar nog eenigszins gespaard, zijn aan den overkant in het gras neergezet. Van den prachtigen Men- doet-tempel rest slechts de herinnering, even- als van de dioramen van Eland, de schoome fresco's van Saayers en Paulides. Politiemannen doorzoeken de puinhoopen naar resten van het vergane schoan, ivoor en edelsmeedkunst. beelden uit de bijdragende musea, naar al wat niet geheel verteerd kan zijn. ,,Voor inventarisatie", lacht de heer Moojen smartelrjk, ,,ontbreken ons ook zelfs de gerlngste gegevens". - k, Prinses Juliana op het tooneel der ramp. Nu komt de stroom Zondagsbezoekers der tentoonstelling opzetten. Maar een uitgebreide ordedienst is op verzoek van onzen gezant in- gesteld om nieuwsgierigen te -beletten dit ge deelte der expositie binnen te dringen, opdat zij het schamele bergingswerk niet verstoren. Elf uur 40. Er gaat beroering door het wanhopige groepje Nederlanders. Twee auto's rijden voor. Prinses Juliana, telefonisch in haar villa te Chevreuse verwittigd, heeft ge- lijk haar moeder zou hebben gedaan als zij nog hier was, de edele gedachte gehad van de deelneming der Koninklijke familie in deze nationale ramp persoonlijk te komen getui- gen. Een aangrijpend oogenblik is het, als onze kroonprinses de treurige overhlijfselen ontwaart van het heerlrjke gebouw, dat zij geen twee weken geleden voor het eerst en- thousiast bewonderde, en dat zq nog gisteren in alle stilte bezocht. Met haar zijn van haar gevolg aanwezig baron Baud, freule Tets van Amerongen en freule Bentinck. Ontzetting teekent zich op haar gelaat. Geleid door den heer Moojen en den inmiddels gearriveerden vice-voorzitter van het comity, den heer Swarts, maakt zij een rondgang links om het tooneel der ver- woesting, waar verbrijzelde gipsbeelden in het rond liggen, verkoolde balken, gesmolten glas. Zij betuigt Moojen en zijn mannen, den lei der der Balineezen en den arts dr. Radjiman haar innige deemis, wenscht him tevens geluk met hun redding. Tranen staan in ieders oogen en zij zegt met trillende stem tot archi tect Moojen: „Wat toen ik blij, dat ik giste ren nog hier ben geweest en al die mooie din- gen gezien heb, voor zij voorgoed verdwenen. Ik hoop, dat wij alien de herinnering zullen behouden aan wat wij hier voor prachtigs hebben gehad". Om 12 uur 15 vertre-kt de Prinses weer. Tot het laatst is haar blik op de ruines gevestigd. Terwijl zij het terrein verlaat geven eenige honderden bezoekers dier tentoonstelling uiting aan hun sympathie. Prinses Juliana, die voomemens was ge weest, Zondagmiddag de renne om den „Grand Prix" bij te wonen, deelde aan president Dou- mer en de leiding der rennen mede, dat zij wegens den brand in het Nederlandsch pavil joen niet naar Longchamps zou gaan. Thans is het slagveld aan de camions, die die de half-verteerde balken komen opruimen. Niemand wordt meer toegelaten. De vraag rij-stwat nu? Aan wederop- bouwen durft niemand denken, tenzjj mis- schien als de tentoonstelling het volgend jaar zou worden geprolongeerd. Daaromtrent staat niets vast. Wat men doen zal, is een schut- fing zetten om het kerkhof onzer glorie. Tn het Balineesche theatergebouwtje, dat ge spaard is gebleven, zal verder gedanst wor den. Het toeziend personeel, opeens met -broodeloosheid bedreigd, zal zooveel mogelhk te werk gesteld worden bij het sorteeren der droeve resten. Innige deelneming van minister Reynaud. Minister Reynaud zeide ons: „Ik kan u ver- zekeren, dat de Fransche regeering met ont zetting het bericht van de verwoesting der Nederlandsche deelneming te Vincennes heeft vemomen. Toen het Nederlandsche paviljoen nog pas in wording was, voelden wij al, dat dit een der glanspunten van onze tentoonstel ling zou worden, en eenmaal gereed bleek het onze stoutste verwachtingen nog te overtref- fen. Deze ramp is wel de ergste, die wij ons komden denken. Toen ik er in de eerste och- tenduren van hoorde, sprongen mij de tranen in de oogen. Wat uw kleine moedige volk op het punt van kolonisatie en op cultureel ge- bied heeft tot stand gebracht, waarvan het de heerlijke bewijzen zonder bedenken aan onze expositie had toevertrouwd, is zoo groot, dat heel Parijs niet alleen, maar heel Frankrijk de vemietiging van uw paviljoen als een diepe rouw zal voelen, Deze rouw is niet enkel mededoogen. Het is of wij zelf het onheil aan den liijve hebben omdervonden". EEN NOODEOTTIGE AUTO-AANRIJDING. De melkbandelaar K. Kole uit Ierseke, welke Woensdagavond uahij de Posttorug over het kanaai door Zuid-Beveland is aangereden door een auto van de firma Van Strien uit Goes, is Vrijdagmiddag aan de bekomen ver- wondingen overleden. De 21-jarige F. A. van Hattum is te Zalt- Boramel brj het zwemmen in de rivier de Waal verd-ronken. TRAGISCH. Op den Louissesingel te Zutphen geraakte een meisje te water. De bejaarde heer Z., die in de nabijheid op een bank zat, schrok hier- van z66 erg, dat hij op de plek dood toleef. Het meisje werd behouden op het droge ge bracht. KIND VERBKAND. Donderdagmorgen had het zesjarig dochter- tje van den heer V. uit Bergen op Zoom in een onbewaakt oogenblik kans gezien een doosje lucifers te bemachtigen. Bij het spe- len met de lucifers zijn haar kleeren in brand geraakt. Toen er hulp kwam opdagen was het kind reeds met brandwonden overdekt. VAN HONGER GESTORVEN. Donderdagavond heeft de politie in een houtwal te Bameveld het lijk gevonden van den 73-jarigen H. v. Sprielt, die sedert ander- halve week vermist was, meldt het „Hbl.". Hoewel hij nog over ruim 100 beschikte, was de ongelukkige, die eenigszins zond-erling was volgens den geneesheer, belast met de doods- schouw, den hongerdood gestorven. BIJ IIET SPELEN TE WATER GERAAKT EN VERDKONKEN. Te Andijk is het zevenjarig dochtertje van den heer P. D. te Oosterdijk, bij het spelen met schoolkinderen in een sloot geraakt en verdronken. EEN KIND VERMOORD? In een riool te Wanssum (Limburg) is met vertorijzelden schedel gevonden het lijkje van een pasge'boren kind. Alles wees er op, dat het daar al eenige maanden had gelegen. In verband hiermede is direct een onder zoek ingesteld met als resultaat, dat als ver- dachte is aangehouden de ongehuwde dienst- bode F. uit Venray. Donderdagavond omstreeks halftien waren J. N., te Dordrecht wonende, en twee meisjes, Hendrika Maria de Bres, oud 20 jaar, wonen de te Dordrecht en de 19-jarige Gisela Gynt- ner, wonende te Zwijndrecht, in een klein model roeibootje aan het varen op de rivier bij het Zwijndrechtsche veer, toen achter hen aankwam, in dezelfde richting varende, de sleepboot „Hollandia", het schip Marguerite" sleepende, dat ligplaats moest nemen op de ankerplaats bij de „Harmonie". Het roei bootje was ter hoogte van het buitenste schip van de onderste rij ter hoogte van de ponton- nierskazeme, terwijl de sleepboot links moest aanhouden, om het gesleepte schip voortoij de buitenste rq te brengen. De kapitein van de sleepboot kon het roeibootje niet waarnemen, daar hij achter de daar liggende schepen voer, waardoor van de roeiboot uit ook de sleepboot vermoedelijk niet gezien kon worden. Mej. de B., die roeide, zag plotseling de boot en maak- te de anderen er op attent, N. greep zich aan het berghout van de sleepboot vast. Hierbij heeft hij vermoedelijk de roeiboot een duw gegeven, waardoor de beide meisjes misgre- pen en te water geraakten. Toen het ongeluk bekend werd zijn onmiddellijk maatregelen genomen om de drenkelingen uit het water te halen. Zoowel de politie als de pontonniers en de op het water zijnde schippers hebben hieraan krachtig medege- werkt; hierbij verdient evenwel bijzondere aandacht het vlug bemannen van twee booteD door den sergeant der pontonniers van der Lee. Te ongeveer half twaalf werden door twee schippers de beide meisjes uit het water opgehaald, doch de dood kon slechts worden geconstateerd. In verband met dit droevig ongeluk moet er op worden gewezen, dat het, vooral voor onbedrevenen, gevaarlijk is, te spelevaren op de rivier, waar steeds een drukke scheep- vaart is. ZINKENDE ROTTER OPGEPIKT. Het instructie-vaartuig ,,Prins Hendrik" van het onderwijsfonds voor de Scheepvaart dat een oefentocht maakte op de Zuiderzee heeft Vrijdagmiddag ten N. O. van Marken in zinkenden toestand aangetroffen de hotter Marken 93. Deze botter was op zee aange- varen door het motorschip ..Elisabeth" uit Lage Zwaluwe. Het gelukte de „Prins Hen drik" de Macrken 93 noch drijvende in Volen- dam binnen te slepen waar het schip onmid- delliij-k aan den grond werd gezet. De botter was niet verzekerd. MEISKYV AARDIGE WIELERWEDSTRIJD TE KOPENHAGEN. Te Kopenhagen heeft dezer dagen een merkwaardige wedstrijd plaats gehad, name- lijk een wielerwedstrijd tusschen een verte- genwoordiger van de vleescheters, een sla- ger uit de Deensche hoofdstad, die den bij- naam draagt van „De biefstuk" en een vegetarier, die met den al evenzeer karak- teristieken naam van ,,De banaan" werd aangeduid, en de assistent is van den be- kenden Deenschen vegetarier dr. Hindhede. Niet minder dan 50.000 kijkers waren ge- tuigen van deze race, die over een afstand liep van 54 y2 K.M. De twee heeren maak- ten een gemiddelde snelheid van 27 K.M. per uur. De proef was niet volkomen zuiver, daar de weg zoo overvol was, dat „De biefstuk" en „De banaan" de grootste moelte hadden voor de eindspurt de snelheid te ontwikkelen, die hun krachten hun toestonden. De slager behaalde de overwinning, hetgeen natuurlijk met groot gejulch werd begroet door de vakgenooten, die in grooten getale waren opgekomen, om den strrjd van hun collega te aanschauwen. Zij zetten hem op een keu- rigen stoel en torsten hem zoo in triomf door de stad. Maar ook de vegetarier werd hartelijk toegejuicht, want als de dichte menigte het rijden niet had bemoeilijkt en als „De banaan" niet het ongeluk had gehad in hot- sing te komen met een auto, waardoor hij vertraging kreeg, dan zou de overwinning van zijn tegenpartij nog niet zoo zeker zijn geweest. De vegetariers maakten propa ganda voor hun ideeen door honderden bana- nen tusschen de menigte te werpen, die ze gretig savoureerde, maar tegelijk uitdagend aan de slagers vroeg, waar de biefstukken bleven. MERKWAARDip GEVAL IN DE RECHTZAAL TE LYON. De vorige week verscheen voor de recht- bank te Lyon een gevangene, die gekleed was in een keurig zittend, nauwsluitend jasje, doch zonder broek. Onder de verbaasde aan- wezigen heerschte aanvankelijk de indruk, dat de man een Schotsche Hooglander was, en zijn advocaat verklaarde dan ook met zekere stelligheid: „Inderdaad, het is een Schot." Doch hij vergiste zich; zjjn client heette Schmidt, zonder Mac ervoor, en was geen Schot, doch een Hongaar. De rechter was intusschen over deze ver- tooning niet zeer gesticht. „Waar is de broek van den verdachte?"" donderde hjj. „Die heeft hij opgegeten", deelde een bri gadier van politie onder algemeene verba- zing mede. Het bleek, dat Schmidt over zijn arrestatie zeer ontstemd was en dat hq den nacht in zqn eel slapeloos had doorgebracht; blijkbaar om zich den tijd te korten, had hjj toen zfln broek opgeknabbeld. De rechter gaf bevel, onmiddellijk een an deren pantalon te halen, doch het ijverig zoe ken van de politie naar een dergelijk klee- dingstuk in de naaste omgeving van de recht- zaal leverde geen resultaat op. Niemand had toevailig een extra broek bij zich, en niemand bleek bereid, zijn eigen pantalon aan den verdachte te leenen. Het einde was, dat Schmidt uit de recht- zaal werd verwijderd en dat hij eerst mag terugkomen wanneer hij behoorlrjk gekleed BOUILLON TREKKEN. Bouillon trekken is een tamelijk langdurig werk en daarom is het goed, de regels goed in acht te nemen, teneinde zoo weinig mogeljjk moeite en kosten verloren te laten gaan. Men trekt bouillon van zoogenaamd runder- of kalfsschenkelvleesch en neemt op elk pond vleesch 1% liter water, een platte eetlepel zout en verder wat selderjj en peterselie. Het vleesch moet men vooraf goed wasschen, waarna men het in alle richtingen kerft, ten einde zooveel mogelijk openingen te krjjgen, waardoor de sappen bij het koken naar buiten kunnen treden. Men zet het op met het koude water, de kruiden en het zout en laat het dan aan de kook komen, waarbij men er zorg voor moet dragen, dat de pan goed gesloten blijft. Neem de pan zoo klein mogelijk. Zoodra de boel kookt, moet de pan op een zacht pitje gezet worden, waarop de bouillon dan verder kan trekken gedurende eenige uren. Vooral niet hard laten koken, want dan ontwijken alle geurige bestanddeelen in den vorm van stoom. De pan moet maar net aan de kook blijven, en natuurlijk goed gesloten. Na een uur of drie, vier trekken, zeeft men de bouil lon door een paardenharen zeef of een doek. Om de geur nog te verhoogen, kan men dan nog een paar theelepeltjes vleesch- of groen- ten-extract bij doen. Deze bouillon kan men drinken met een stukje oud brood, toast of beschuit erbrj, terwijl het tevens de belang- rijkste grondstof is voor het maken van soe- pen en sausen. Men moet wel bedenken, dat bouillon, vooral in den zomer, meteen verwerkt moet worden, omdat ze gauw zuur wordt. Op een koele plaats bewaren dus. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Juni. Adriaan Walhout (van Borssele), oud 25 j., jm. en Licia Maria Dees, oud 23 j., jd. 25 Juni. Jan Willem de Regt, oud 21 j., jm. en Sara de Jonge, oud 18 j., jd. Geboorten. 21 Juni. Josephus, z. van Leo- nardus Johannes Koch en van Maria Mathilda van Meelen. 22 Juni. Helena, d. van Herman Gerard Carel Cohen Stuart en van Theodo- rina Eleonora Cornelia Micheels. 26 Juni. Celestinus Cornells Johannes, z. van Augustus Comelis Bleijentoerg en van Carolina Coleta Koemans. Overlijden. 19 Juni. Comelis Jacobus Witte, oud 36 j., echtg. van Pieternella Janna van Tatenhove. August Jozef Daelman (overl. te Vlissingen), oud 65 j., echtg. van Maria The- resia Suij. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. de Groote, opperman, O 4, van Hoek. J. W. Kommers, onderwijzer, Axelschestr. 12, van Kruiningen. L. J. Achtenberg, reiziger, Dijkstraat 6, van Amsterdam. M. M. de Coninck, dienstbode, Westkolk- straat 20, van Sas van Gent. M. Guiseppe, fabr. arbeider, Fabrieksstraat 16, van Italie (ambtshalve). Vertrokken, H. C. F. Everstijn, kantoorbed., Westkolk- straat 8, naar Axel. A. N. E. Lippens, dienstbode, Donze-Visser- straat 96, naar Deventer. N. v. d. Pijl, prjpfitter, Steenkamplaan 10, naar Dordrecht. P. D. Vondermans, prjpfitter, Steenkamp laan 10, naar Dordrecht. J. M. Sijs, zonder, Veldstraat 29 (Sluiskil), naar Nuth. M. S. Ploegaert, dienstbode, Nieuwstraat 5/7, naar Philippine. J. A. Polvliet, winkelierster, Noordstraat 27, naar Middelburg. ZAAMSLAG. Op 26 dezer had alhier door notaris van der Veen te Ter Neuzen, ten verzoeke van de erven van P. Oppeneerde Visser, de ver- kooping plaats van een hofstede In den Aan- en Genderdijkepolder, groot 11 H.A. 14 A. 38 c.A., of 25 gemeten 184 roeden. Kooper werd de pachter, den heer L. Kos- ter, voor /700 per gemet. Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos- heid, gebruik dan Foster' Maagpilllen. 0.65 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ingez. Med.) 2 Juli. AXEL. Veiling rentenierswoning, 2 wonin- gen en drie hofsteden. Notarissen Van Dal- sum en Callenfels. PHILIPPINE. Vergadering van Stem.be- voegde Ingelanden van den Stad Philippine- polder bij den heer E. A. M. Taelman. 4 Juli. HULST. Alg. Vergadering van aandeel- houders in de N. V. Hotel der Nederlanden, ten kantore der fa. Van Waesberghe-Jane- sens. 9 Juli. TER NEUZEN. Buitengewone Alg. Ver gadering van de N.V. Transport Mij ten kan tore van de N.V. Bouwmaterialenhandel „De Hoop". AXEL. Veiling veldvruchten. Kantoor W. A. den Boggende. Rotterdam, 29 Juni 1931. VEEMARKT. Aangevoerd werden 526 vette runderen, 369 vette- en graskalveren, 220 schapen en 1am- meran en 1099 varkens. Runderen aanvoer tamelijk en de handel zeer stroef. Kalveren met ruim en aanvoer en slechten handel met lagere pnijsnoteerlng. Schapen met zeer ruimen aanvoer en vluggen handel. Varkens waren tamelijk aangevoerd en vluggen handel. De noteering was als volgt: Koeien le kw. 0,90-/0,99, 2e kw. 0,76—/ 0,89, 3e kw. 0,600,70; Kalveren le kw. 1,30—/ 1,40, 2e kw. 0,75—/0,90, 3e kw. 0,60—/0,75; Schapen le kw. 0,620,75, 2e kw. 0,45 0,62, 3e kw. 0,400,45; Lammeren 0,70 0,95; Varkens le kw. 0,330,37, 2e kw. 0,26—/0,32, 3e kw. 0,20—/0,25; Zouters 0,33—/ 0,37. AARDAPPELEN. Red Star 55,60; aanvoer flink, vraag kalm. Malta Spring 1618 cent; Westlandsche ronde 1012 cent; Westlandsche lange 911 cent; Westlandsche kleine 810 cent per K.G. VLAS. r- Aangevoerd: Blauwtoloei 400 K.G. 0,50 j 0,52(4Holl. Geel 2500 K.G. onverkocht; Dauwroot 800 K.G. 0,oo-f 0,40; stemming onveranderd, gedrukt en bijna geen aanvoer, terwijl ook geen verbetering in de vraag was. Voor Ter Neuzen: 26 Juni. Nederl. m.s. FENNA, 98, pijpaarde, Par. Van Ter Neuzen: 27 Juni. Duitsch s.s. IL- MENAU, 640, kunstmest, Stettin. Voor Sluiskil: 27 Juni. Eng. s.s. GWENT- GATE, 887, kolen, Newport. Van Sluiskil: 26 Juni. Ital. s.s. VALPRA- TO, 3384, ledig, Port Talbot. 27 Juni. Eng. s.s. PINEWOOD, 1382, ledig, Tyne. Van GentTer Neuzen: 27 Juni. Eng. s.s. CASTLEROCK, 105, stukg., Kingslynn. Voor Gent: 26 Juni. Eng. s.s. EMS WORTH MANOR, 678, qzer, Antwerpen; Eng. s.s. FAUNTON, 905, kolen, Hull; Eng. s.s. YORK- RIVER, 167, ledig, Louden; Duitsch s.s. ANDSBEK, 1434, hout, Riga; Eug. s.s. ARDRI, 190, ledig, Hamburg; Eng. s.s. CASTLEROCK, 105, ledig, Kingslynn; Eng. s.s. ESTON, 806, kolen, Methil; Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Antwerpen; Zweedsch s.s. HEROS, 652, hout, Haparanda; Eng. sjs. MARKLYN, 1852, pyriet, Huelva. 27 Juni. Duitsch s.s. RHoN, 1467, pyriet, Huelva; Eng. s.s. PARKTOWN, 2416, hout, Riga; Eng. s.s. DORRIEN ROSE, 563, ledig, Rouaan; Eng. s.s. YEWPARK, 410, ledig, Lou den; Eng. s.s. THE DUKE, 387, ledig, Londen; 28 Juni. Eng. s.s. NIDD, 457, stukg., Goole; Eng. s.s. CHEVINGTON, 920, kolen, New- Castle; Spaansch s.s. CLAUDIO, 1628, phos- phaat, Sfax; Estl. s.s. CROXDALE, 805, hout, Pemau; Deensch s.s. UaMMERSHUS, 2510, hout, Archangel; Zweedsch sjs. ETNA, 2619! kunstmest, Hapewell. Van Gent: 26 Juni. Eng. sjs. VTRGU.TA 3415, ledig, Philadelphia; Eng. s.s. GWENT- LAND, 1090, ijzer, Newport; Eng. s.s. BRAE- DALE, 161, steen, Londen; Eng. s.s. YORK- VALLEY, 292, steen, Southampton; Belg. s.s. MARCEL, 841, ijzer, Roness. 27 Juni. Let!, s.s. VIKTORIA, 199, ledig, R'dam; Zweedsch s.s. CARLSTEN, 582, steen, Oskarsham; Eng. s.s. CRICHTOUN,' 506, stukg., Leith; Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Hull; Ital. s.s. PRAWIDENZA, 2701, ledig, R'dam; Eng. s.s. ARDRI, 191, ijzer, Bidenford; Eng. s.s. EQUITY, 426, stukg., Goole; Eng. s.s. TAUNTON, 905, ledig, New- Castle. 28 Juni. Amerik. s.s. MAGMERIC, 3169, stukg., Antwerpen; Letl. s.s. REGENT, 1826! ledig, Riga; Duitsch s.s. HUGO FERDINAND, 1092, ijzer, Gdynia; Fransch s.s. DAPHNE,' 1123, jjzer, Swansea; Eng. s.s. ESTON, 806, ledig, Londen; Duitsch s.s. THERESE L. M RUSS, 933, ledig, New-Castle; Eng. s.s. YEW- PARK, 410, ijzer, Grangemouth; Duitsch s.s. RHoN, 1467, ledig, R'dam; Eng. s.s. EMS- WORHT MANOR, 678, ijzer, Sharpness; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen. s.s. HELENA in lossing te Cardiff, s.s. MAGDALENA te Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN te Ter Neuzen. Amsterdam, 29 Juni 1931. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Londen 12,08 12,10 Belgisch 6,90 6,95 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3