mmmom berichtek Mrbeid adelt. Ij Pijnesi Feuilleton-vertellingen. lilergip FEEOIKBSTJ RT fi H VandanHaagendeHagenaars iftflijnharch's Poeders. BRABANTSCHE BRIEVEN. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) mlsatie, waarmede geregeld contact wordt ge houden. Urgeatie-programma. Uitvoerig werd van ge- dacbt.en gewisseld over de verdere punten, die op bet urgentieprogramma zullen worden ge- plaatst. Aan het Hoofdbestuur zal een voorstel worden gedaan. In het bijzonder werd aandacht gescbonken aan het credietvraagstuk en aan de bietensteim, afschaffing vleeschaccijns of ver- Jhooging van het invoerrecht. Algeoaeene vergadering. De heer ir. P. G. Merjers, rijkslandbouwconsulent te Groningen zal inleiden „In welke richting zal het akkerbouw- bedrrjf zich onder invloed van de tijdsomstandig- heden moeten ontwikkelen". De agenda van het hoofdbestuur en algemeene vergadering werden vastgesteld. Wijziging Vogelwet. Voor kennisgeving werd aangenomen het afwyzend antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land- bo uw op het verzoek van de 3 centrale land- bouworganisaties een commlssie te willen in- stellen Opening Eendenjacht. Besloten werd den Minister te verzoeken dit jaar de eendenjacht too vroeg mogelijk open te stellen opdat schade aan de veldvruchten tot een minimum worde be- perkt. Prjjzen Kalizouten. Met instemming werd kennis genomen van het adres van de drie cen trale landbouworganisaties die op verlaging der kalizouten aangedrongen hebben. Afzet aardappelen. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres der drie centrale land bouworganisaties aan den Minister om f 5000 be- schikbaar te stellen voor een onderzoek naar de afzetgebieden van Nederlandsche aardappelen. Uitvoercontrole op pootgoed. Met instemming werd kennis genomen van het adres der drie cen trale landbouworganisaties om uitvoercontrole op pootgoed van toepassing te verklaren. Bp de jtmdvraag werd gewezen op de omstandigheid, dat hypotheken worden opgezegd, waardoor de landbouwers in groote moeilijkheden komen. Op- gemerkt werd, dat door de crisiscommissie een adres aan Ged. Staten is gericht betreffende eventueele garantieverleening, doch hieromtrent nog geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. ZONDAG 28 JUNI 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u. Ds. Hartjes, van Vlissingen. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u.. Ds. G. van Dls. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. .Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6y2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nana.. 5% u., Evangelisatie. U.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Ziondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lot Ulvenhout, 23 Juni 1931. Menier, Da's 'nen kearel waar ik mee pra- ten kan, dieen menier Hoever, d'n president van de Gomkauwers, ok al kaaiert ie dan op z'n En- gelsch. Waant *nen mensch, die wit as da ge de kiep, die de gou- wen eiers leet, nie slachten mot, die faee nie alleen ver- stajum genogt om al die muljoenen ruitenpetten en gebrilde wefkes te regeeren, zoo-66nen is in staat om zelvers 'nen boerenhof te laten hekser- eeeren. Waant da leste vereischt sjuust die -wijsheid van de gouwenkiep-pollitiek, die menier Hoever zoow goed in de gaten hee! En lach nouw nie! Wie zee da-d-'nen boe renhof besturen nie zeker zoow moeilijk is, as 'n heel Laand? Da kan ik oew dan wel in oew ooren smoe- zen, amico. Kek's, dat zit zoow in mekare! 't Regeeren van 'n hofstee te beginnen van af d'n Trui tot aan d'n koeiensch&eper toe; van af't akkerlaand tot aan de slooten die 'r deur loopen; van af 't kleinste snert-kiekentje tot aan de koeibeesten, dingskes waar g'allegaar te zurgen h6t veur 'nen goeien gaank van zaken van de fokkerij en d'n teelt af te begin nen tot aan de markt toe; van 't zaaisel tot an d'n ogst, en zoow zijn d'r duuzenden dings kes en tiereletijntjes, die motte as boer alle- gaar zelvers doen! Mee eigen kaptaal, mee eigen risikoow! Maar president speulen, da lotte veur 't grotste deel doen deur oew personeel en van 'n aander z'n centen. Kek, daar zit d'n kneep as ik zoow zeg: menier Hoever lijkt mijn 'nen kearel, die ok 'nen boerenhof regeeren kan, waant hij hee verstajum van de gouwenkiep-pollitiek. Hij wil Duitschland even op asem laten komen om strak zooveul te gemakkelyker z'n schul- den te betalen. Hoever hee in de gaten: as me d'n Dutser al z'nen merg tegelijk uit z'n beenderen halen, dan zakt ie immekaar as 'n zagemeelen pop. Waant ok 'nen Dutsert is ,,maar'' 'nen mensch. En dat ie da spulleke heel goed bekeken hee, da's wel te zien aan de lui die 't dalek mee 'm eens warea: da waren de grotste suf fers nie! D'n Moes, zoo glad ais tien wefkes bij mekaren, was dalek veur 't idee van d'n Hoef te vinden. D'n Engelschman, ok zoow dom nie as ie oew op't eerste gezicht lot den- ken, zee dalek (op z'n Engelsch): „alles kits!" 'n Paar Nederlandsche geldpiemels, ok jongens die ge om 'n bodschapke kunt sturen, zeeen direkt: „hij is gekloft". Waant nie alleen da-d-'n groot en belaang- rijk Laand as Duitschland 't leven meugelijk wor gemokt en me dus muljoenen werkers en eters d'r by houwen, maar 6k dat de volken weer meer plazier, meer moed, meer smaak in d'n fiansjeelen krippot krijgen, zoodat er weer wa groei en bloei kan komen in't onderlinge haandelsverkeer. Daat er weer wa meer ver- trouwen komt in de beurspampierkes, waar leelijk de klad in gekomen is. Kek, da ga nouw messchient weer aanders worren. 't Was mee 't geld z6ow gesteld: as ge't in 'nen ouwen sok op 'n stiekum plekske hong, dan wier't elken dag wa minder we&rd. En as ge 'r huskes of grond veur kocht, dan wier d'r alleen d'n notaris beter van. Zooda ge dus van oew centen veul meer last en zurg had, as waa-d-aanders. En nouw kunnen ze van kaptaal en van bezit zoowveul kwaad vertellen as ze willen, amico; 'n maatschappjj waar 't aan kaptaal ontbrikt, lijdt aan bloedfermoei, en daar elken mensch op stuk van zaken 'n klein piemeltje maatschappij is, lijdt ok elke mensch aan dieen toloedferemoei. En nouw kunnen sommigte pollitiekers gek zyn mee „bloed<Sremoei"(ik zouw ze nie graag 'n briefke van duuzend gulden aan- prisseteeren; 'k ben baang da ze 't aanpakten ok...) maar gin mensch b£t gere op 'n houtje en as ze zeggen van wel, houw ze dan maar 's 'nen g6even, daampenden biefstuk veur d'r gezicht. En as t 'nen vegetariejer is, 'nen buil apennotjes. Wedden da ze happen? Schellen op 't kaptaal is schellen op 'nen krokaanten biefstuk mee 'n leege maag. En die gekkigheid is mee g'n duuzenden bolsje- wieken weg te redeneeren. Maar laat ik nie van m'n apprepoow ge- raken. 'k Wouw dan maar zeggen: 't is te wen- schen da d'n Hoef z'nen zin krjgt, dan kan d'r veul verbeteren. Zooas 't nouw gaat, ga- g-et nie goed. Me motten steuvig aan d'n biefstuk (of aan de apennotjes), waant d'r is bloedSremoei over de gaansche weareld. Me zouwen d'r mee tot d'n zelfsten-heilstaat geraken as in Ruslaand, en... gif mijn maar 'n biefstukske. Ik lus 'r elken dag wel twee, ge wit: ik ben gin veegetariejer, waant ver- kensfokken en hazelnoten-pellen is net zoow gek as kastelein-speulen en veurzitter van d'n blaauwen knoop zijn. 'tTZouw op pollitiek gaan lrjken: schellen op biefstuk en d'r naar watertaanden! En nouw ik toch tot aan m'n nekharen in de pollitiek zit, d'n Moes is weer zoow laankzamerhaand aan 't bijdraaien, ee. As ze 'm nouiw maar in de kieren houwen, die theemuts, waant as ge denkt da ge 'm aan z'nen das h6t, dan hedde d'n slip van z'n zwart hemd te pakken. Mee zukke gasten motte veurzichtig zyn, op oeuw kievief, Maar ollee, laat ik van dieen Moes maar af- stappen, hoe 'k over hum denk, da witte zoow zuutjesaan wel, Keb oew toch ok zoow 't een en aanderke van d'n hof te vertellen. Me zyn aan't hooien. Zwaar werk, amico. 'k Vroeg 'n paar dagen gelejen aan Trui, waant't zat me-n-al 'n tijdje in m'n hoofd: „Trui, wa denkt 'r van", en meteen keek ik naar d'ren rechterklomp zouwen me 't drooghouwen, om te kunnen hooien?" „Meende da nouw of perbeerde me veur d'n aap t'houwen, dan zegdet maar,", zee ze! ,,'k Meen 't, lachte-n-ik: „Vast Diejas smoest 'r elken avond maar 'n pinneke aan mee z'n Radejoow weerbericht van: „War- schijnelijk droog, warschijnelijk rengel en iets koeler", waant da's al drie weken 't zelfste smoesje en as 't al dieen tijd tellekens koeler i had motten worren, dan hadden me ailemaal al laank winterteenen motten emmen en lag de Mark zoo dicht as 'nen pot". „Kunde 'r zelvers dan gin wijs meer uit worren; zijde gy 'nen boer?" vroeg m'n and're helft. „Neee", gaf ik toe: „aan deuzen zomer is gin touwke vast te knoopen; keb't opgegeven as 'n hopeloos geval van waterzucht." „Nouw, as't dan zoow is," zee ze: „hy stikt geweldig Da was d'r hekstroog, zooas ge wel gesnapt zult emmen en da ze zoolaank wochtte mee d'r hadvies, da kwam omda 'k ze, eerlijk is eerlijk, nog al 's gekoejeneerd eh mee d'r Mieterelogisch Inkstietuutje op d'r kleiner teen. „Oilee", zee ik, ,,'t mot dan maar, die nie waagt, die nie wint, dan motten me de oppers maar 'r's 'nen keer meer omgooien" en zoow zijn me dan maar begonnen. Plazierig werk, as 't maar nie te veul rengelt. Ha, as da-d- afgemaaide gras begint te geelen, dan kunde nie geJeuven hoe lekker de geuren van de veldblommekes, die er tusschen zitten, over heel de omgevink hangen. Net as nouw, ter- wijl ik veur 't open raam effen dit briefke in mekaar zit te draaien, nouw golven de zuutige geuren laanks m'n hoofd en krullen ze in m'n neus. 't Huis haangt er van vol. En as ik uit de stad koom, mee m'nen gruuntenwagel, dan ruuk ik van verre m'n velden al. De veugel- tjes emmen 't ok in de gaten. Mee heele zwarte klodders, z66veul zitten ze hjj mekaar op hoopkens in 't gele hooi en pikken er de zaaikes uit mee 'n brutaliteit en 'n lawijt, of ze 'r veur betaald emmen! Om oew eigen te bedooien. 't Zijn soma net menschen, zoow fel gaan ze teugen mekaar tekeer. D'r is veul,, veul meer dan ze op kunnen eten, maar ze vechten as leeuwen soma, die kleine dingen, om 't mekaar uit't bekske te trekken. Heele duels voeren ze, om 66n zaaike, terwjl er muljoenen leggen. Soms staai ik 'r 'n ketierke naar te kijken en dan kunde nie geleuven hoe plazaant da-d-is. As ge net 'n invitasie ontvong om op 't belastingkantoor te komen, dan n6g zoude in oewen laeh schieten, as ge da klein ge- boefte daar zoow teugen mekaar op ziet vech ten om niks. En 'n moed, 'n dapperheid, amico, onder da krielekes-tuig! Daar stade b(j te gapen. Nie loslaten, horre. Ze trekken me kaar de st66rt uit d'r ruggeske, dat de virkes opvliegen. Pikken mekaar in d'r kopke, da ge 't heurt tikken; neee dan lacht-oew eigen 'n kriek. Maar affgn, as ditte allegaar gedaan is, dan gaan me-n-'t jonk zaaisel uitplaanten en dandan smeer ik 'm mee verlof, amico. 'k Gaai op stap man. Naar m'nen kleinen Dr6 in Amsterdam, naar d'n Haag, ik gaai 'r weer 's op uit. As't zoowver is, stuur 'k oew wel 'n aanzichtskortje. 'k Mot m'n kleinzeuntje weer's zien, 'k mot mee de kleurige badpaks- kes op Scheveningen weer 's leut emmen, waant zooas gezeed: 'k ben g'n veegetariejer. Ollee, ik schei er af; veul groeten van m'n and're helft en gin horke minder van oewen toet a voe DR6. Poeders en tabletten zijn alleen echt, ais de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Lef bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. (Ingez. Med.) Oude en nlfcuwe verkiezery. „Roode honden". Tarief- verlaging. In een magazyn. Wie meegemaakt heeft den tijd, toen in der Haag verkiezingen voor Kamer en Raad wer den gehouden voordat het stelsel van de Evenredige Vertegenwoordiging, met al den aankleve van dien, van kracht was geworden, zal in de electorale periode, waarin we ons thans wederom bevinden, het scherpe con trast tusschen toen en nu recht kunnen ge- voelen. In „tempo doeloe" had zoo'n Haag- sche verkiezery inderdaad een heel „apart karakter". Mij staan de dagen nog scherp voor den geest, toen de Hofstad in vrij groote meerderheid conservatief was, volgens het politiek recept van Wintgens c.s. De liberale partij was in opkomst. De strijd tusschen ,,Dagblad" en „Vaderland", de kleinere bladen be s ton den nog niet; dus ik vertel nu van wel zeer ver achter ons liggende toe- standeni, voerden een dagelijkschen kamp, die nu en dan niet alechts vinnig, maar ook wel grof-persoonlyk van aard werd. Gelyk men nu gelukkig, - het communistisch or- gaan dan er buiten gelaten, toch niet meer in onze vaderlandsche pers zal vinden. Al heeft Dr. Kuyper, naar men weet, eens van de bladen zoowel ais van sommige redenaars, doelend op de „electorale weken", geschre- ven: ,,Dan staan ze voor niets!..." In de zeventiger jaren van de vorige eeuw was het Haagje een kleine, gemoedelyke, rustig-voortdommelende landstad. Wie toen had durven voorspellen, dat 't een halve eeuw later diplomatiek centrum zou zijn geworden, waar internationale congressen elken zomer zouden worden belegd, men zou zulk een profeet voor een ongeneeslyken fantast heb ben gehouden, zoo niet voor „nog erger". Wanneer 't toen naar Raadsverkiezing ging loopen, kwam „meneer Visser van het Dag- blad" in actie. Deze nu ook al lang ver- scheiden journalist, toen reporter aan het hoofdorgaan der Residentie, de streng- conservatieve courant maakte dan elken dag zijn wandelingen door de stad. Hy ken- de hier iedereen en was op zijn beurt voor niemand een onbekende. Speciaal in de krin- gen der Middenstanders had hjj tal van vrien- den en kennissen. Er werd dan op vele schouders geklopt, met de vriendelyke ver- maning: „D6nk er aan, amice, dat je aan- staanden Dinsdag je stem opgaat uit- brengen! De rooie honden liggen op-de-loer! W66s op je hoede! Je weet er biles van..." Met deze bloedkleurige wezens werden niet bedoeld mannetjes en vrouwtjes-h la Wijn- koop c.s. 't Zy verre!Een orgaan ais de ..Tribune" zou in Haagje van toen stellig niet geduld zyn. Men vond 't al erg, al vreeselyk genoeg, toen Domela Nieuwenhuis' „Recht voor Allen" op straat werd gevent. Een socialist stond voor de meesten mag men veilig zeggen gelijk met wat nu de gevaarlijkste bolsjewieken-van de daad, bom- menwerpen en met springstoffen vernielen beduidt. In den ouden Haagschen verkiezingstyd propageerde „de graaf" voor de conservatieve beginselen, Mr. Rutgers, Jan graaf Schim- melpenninck van Nyenhuis, lid der Tweede Kamer, een kleinzoon van den Raadpen- sionaris uit Napoleon's dagen, maakte dan ook zijn dagelijksch tippeltje. En hy was beeld van minzaamheid. Reikte aan dood- gewone burgermenschjes de grafeljjke hand, knoopte gesprekjes aan met vele Haagsche winkeliers. Men wist, dat graaf Rutger Jan behoorde tot „de weinige Nederlanders", zooals W. H. Beaufort 't in een zijner ge- schriften uitdrukt, „die de vriendschap en het voile vertrouwen des Konings genoten". Dat verhoogde, vergrootte natuurljjk nog de eer en onderscheiding van zoo-familiaar-weg met den graaf te mogen praten. En men kan er wel van overtuigd zijn, dat de grafelijke wandelingen, hier bedoeld, er veel toe hebben bijgedragen om het conservatieve bolwerk, waarvan de kracht begon te slinken, nog een poosje in stand te houden. Met de „roode honden", om daar nog even op terug te komen bedoelde de Dag- blad-reporter en conservatieve propagandist niet anders dan de vrienden (dames, die zich voor de politiekery interesseerden waren toen zelfs met een forschen lichtbundel uiterst moeilijk te vinden!) van bet jonge liberale orgaan. Waarvan de inhoud, waar 't de publieke belangen, het bestier van den Staat betrof, thans zelfs den allerbezadigdsten Virijheidsbonder te „tam" zou zijn. Al3 't naar de stembus liep, kwamen de bezoldigde verkiezings-agentjes in actie. De meesten van hen, zoo niet alien, was 't einerlei", voor welke politieke ..desiderata" ze hadden te werken. Zy waren te vergely- ken met de kerels der voormalige huurlegers. Wie 't best en 't prompst betaalde, kon zeker zyn van hun vechten tegen z'n vyand. De allerijverigste agent van deze soort was gewoon menschen op straat aan te klampen. Hy gaf geen kamp voordat-ie de vaste be- lofte had gekregen, dat de meneer, dien hy te pakken had (in den letterljjken zin van het woord, want hij hield z'n slachtoffer stevig vast via mouw of jaslapel!) zou stemmen op den door electoraal agentje genoemden can- didaat. Toen ,,de zaken" niet meer zoo goed mar- cheerden, vond hy er zelfs op, menschen uit te noodigen, vaak heelemaal op eigen houtje! zich beschikbaar te stellen voor een candidatuur. Lukte zoo'n poging, dan ging voor 't slim en brutaal manneke 't mes van twee kanten snyden! Hij spoedde zich naar een bestuurslid van kiesvereeniging of anderen „hervorragenden" meneer en zei met groote geestdrift: „Nou heb ik een pracht- candidaat voor u!"... En ik maak my sterk, dat-ie de candidatuur aanneemt ook! Nadat deze suggestie was gegeven, keerde hy naar den ,,aangezochte" terug, voegde hem toe: „Laat u het zaakje nu eens aan mij over! Natuurlyk ving manneke wel eens hot, maar de menschelijke ydelheid is nu een- maalCetera desunt! 't Arme, steeds druk-beweeglyke kereltje is later door een verkeersongeluk getroffen. Wat berokkende dat hy heelemaal niet meer over de straat kon draven, in een inva- lide-wagentje moest zitten. Wat vooral voor hem een helsche marteling moet zyn geweest. Hy posteerde zich dan zoowat elken dag dicht by de „Witte" of van een ander ..centrum", waar steeds een „va-et-vient" was van hee- ren, met wie agentje in z'n goeien-tjjd tel- kens in aanraking was gekomen. Men had kas.ian met den ongelukkigen nooddruftige, stopte hem geldstukje toe. Hij riep op klagelyken toon: „Dag, meneer! hoe maakt u 't?" zoodra een „oude kennis" in zicht kwam. Aldus wist ie toch nog een soort van broodje te slaan uit zijn „politiek ver- leden", om 't nu eens byzonder mooi en pom- peus te zeggen. Ik zie den verminkte in het wagentje niet meer. Met hem zijn de electorale avonturen begraven. Tiouiwens hij paste niet meer in de verkiezeny-atmosfeer-up to date. EIBER. ELEVATOR OMGEVALLEN. Donderdagnacht omstreeks half 2 is te Am sterdam in het Oosterdok ter hoogte van de Schipperstraat een zand- en grindelevator, Oosterdok I geheeten, door onbekende oor- zaak gezonken. Aan boord bevonden zich man, vrouw en een volwassen zoon. Een schip- per, die met zijn vaartuig in de nabyheid lag, bemerkte, dat de elevator in elkaar zakte en begon te zinken. Hy waarschuwde de opva- renden, van wie de vrouw half verlamd is. De drie personen konden tijdig op het vaartuig van den schipper worden overgebracht. De elevator is daarop omgevallen. De drie gered- den zijn in een woning in de Schipperstraat onderdak gebracht. BLOEDVERGIFTIGING. De heer L. te Dongen, viel dezer dagen van zijn rijwiel en kreeg een klein wondje aan de hand. Er ontstond bloedvergiftiging en thans is hij overleden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Woensdagavond is de 28jarige Y. v. d. Wal, le machinist by de stoomzuivelfabriek te Heino (bij Zwolle), by het baden in het Over- ijselsche Kanaal verdronken. Woensdagavond is de 17jarige v. Voorst uit Bussum by het baden in de Buitenvesting- gracht te Naarden verdronken. Hy zwom met broertje en vriendje en riep op een gegeven moment om hulp, waarop de beide anderen hem trachtten te helpen. Tot eenige malen werden ze door den stevigen jongen mee in de diepte gesleurd, waarna een andere zwem- mer, ter hulp geroepen, tevergeefs dook. Een kwartiertje later werd het lichaam met dreg- gen opgehaald, doch na langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling door dr. Croiset van Uchelen, bleken de levensgeesten ge- weken. DIE WILDE ER VROEG BIJ ZIJN! B(j de gemeenteraadsverkiezingen te Zwam- merdam heeft zich het zeldzame geval voor- gedaan, dat het nieuw gekozen raadslid J. J. Koning (C.-H.) nog te jong is, om zelf te mogen stemmen. Het zal zeker niet vaak voorkomen, dat iemand op zulk een jeugdigen leeftjjd reeds tot raadslid wordt gekozen. Om kiezer te zyn, moet men den leeftyd van 25 jaar hebben bereikt. KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN. Woensdagmiddag zijn te Winschoten twee kinderen in de zandgraverij aan „De Garst" onder zand bedolven, doordat de wal verzakte. Met groote moeite werden zy er onder van- daan gehaald. De driejarlge Jan Roelfsema was toen reeds overleden. Een zesjarlg broer tje had een ernstige wonde aan het been. Eenige jaren geleden z(jn daar drie kinde ren bedolven. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. Tn het gemeentehuis te Ouden Rrjn, tevens woonhuis van den gemeenteveldwachter J. S. van Bekkum, heeft een inbraak plaats ge- had. In bet gemeentehuis is alles overhoop gehaald, doch daar bleek voor de imbrekers niets voor hun gading te zijn. Bij den veld- wachter zijn ontvreemd een gouden en twee zilveren horloges, de gedeeltelijke inhoud van een portefeuille, alles tot een waarde van on- geveer 100, benevens zijn ambtspenning ais onbezoldigd Rijksveldwachter. Dat deze ambtspenning in handen van een der imbrekers is gevallen kan voor anderen hoogst nadeelige gevolgen hebben, daar deze zich nu kan uitgeven voor politie-beambte. ZONDERLINGE VERGISSING OP EEN STEMBUREAU TE WEESPERKARSPEL. Bij de stemming voor den gemeenteraad van Weesperkarspel heeft zich een abuis voor- gedaan, dat tot nu toe op een stembureau nog niet is voorgekomen. Op het stembureau no. 1. waar de burgemeester J. C. F. Bletz voor- zitter was, is door deze aan de eerste 10 per- sonen, die him stemplicht kiwamen vervullen, in ruil voor de door hen aan den voorzitter ter hand gestelde oproepingskaart niet het wettel/ijik voorgeschreven stembiljet overge- reikt, maareen miet-geadresseerd exem- plaar der oproepingskaart, van welke laatste er op ieder stembureau steeds een aantal aan- wezig is, om te worden uitgereikt aan kiezers, die verklaren, dat zij, hetzij geen oproepings kaart ontvangen hebben, of wel die kaart hebben verloren. Het zonderlinge van de geschiedenis is, dat ook niemand van die tien kiezers het abuis bespeurd heeft en dat zij met het roode pot- lood het een of ander teeken hebben aange- bracht op een der candidaten, wier namen, zooals men weet, ook op de oproepingskaart vermeld staan. Op welke zonderlinge wijze men daarbij te werk is gegaan, kan blijken uit het feit ,dat door een der kiezers de letter O van den naam Oostenrijk werd rood ge- maakt. Een ander streepte met bet roode potlood de beginletter van zijn candidaat door en meende hiermede aan zijn stemplicht vol- daan te hebben. Doch het onbegrijpelijkste is wel. dat de 10 oproepingskaarten, welke op die nog niet vertoonde wijze, ais stembiljet moesten fungeeren, behoorlijk, voor de oogen van het geheele stembureau, in de stembus werden gedeponeerd! Gelukkig meldde zich om kwart over 8 een kiezer aan, die wat scherper toekeek, dan zijn 10 voorgangers, en die burgemeester Bletz er op attent maakte, dat hij niet een stembiljet, doch een waardeloos oproepingsformulier van hem ontving. Toen eerst bemerkte de voor zitter van het stembureau, welk een cardinale fout er gemaakt was met de kiezers, die reeds gestemd hadden, of juister uitgedrukt, die door het gemaakte abuis niet in de gelegen- heid waren geweest, op de wettelijk voorge schreven wijze hun stemplicht vervullen. Begrijpelijkerwijze heerschte er onder de leden van het stembureau groote consternatie. Reeds spoedlg daarop bleek, dat ais een loo- pend vuurtje het abuis door de gemeente was gegaan. Een der kiezers, die foutief ge stemd had en daarover inlichting kwam vra- gen, vemam via den gemeentebode, dat het wel in orde zou komen, waarmede deze echter maar half tevreden was. Nog wat later werd door kiezers geprotesteerd tegen hetgeen trjdens het eerste kwartier van de stemdag had plaats gevonden. Bij den vakarbeid der mannen en zoo ook bij de verzorging van auto of rijwiel en allerlei andere bezigheden, worden de handen soms verwond en gaan er vaak onooglijk uitzien. By dit alles bewyst Purol goede diensten. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogis- terij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarby zoolang de voorraad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing. (Ingez. Med.) Inmiddels had burgemeester Bletz ingezien, dat zoo spoedig mogelijk de gemaakte fout hersteld moest worden. Aan de hand van de eerst ingeleverde 10 oproepingskaarten wist men tenminste, met welke kiezers men te doen had. Er werden toen in allerijl auto's gerequireerd, om et trachfen zoo spoedig mo- gelijik de kiezers van hunne woningen of werk- plaatsen te doen ophalen en hen wederom in de gelegenheid te stellen, hun stemplicht te vervullen. Slechts 66n der kiezers kon men niet meer achterhalen, daar hij in Amsterdam werkzaam was. ELECTRICIEN VAN EEN DAK GEVALLEN EN GEWOND. De 23jarige ongehuwde electricien K. Peters uit Blerick is, terwijl hij op het dak van de yzergietery ,,De Globe" te Tegelen werkzaam was, met den electrischen stroom in aanra king gekomen en van het negen meter hooge dak naar beneden gevallen. Met verwondin- gen aan het hoofd en het lichaam en met in- wendige kneuzingen is het slachtoffer, na ter plaatse te zyn verbonden, naar het R. K. zle- kenhuis te Tegelen overgebracht. Zijn toe- stand is niet levensgevaarlijk. OCEAAN VLIBGERS Dinsdagmiddag zyn te Harbour Grace op New-Foundland gestart de Amerikaansche Oceaanvlieger Willy Post en Harold Gatty. Zy zijn Woensdagmiddag am 1 uur op het Seeland vliegterrein nabij Chester in Enge- land aangekomen, en hadden een afstand van circa 2200 K.M. in 14% uur afgelegd, het geen een nieuw snelheidsrecord is. Zij zijn daar weer opgestegen om hun tocht naar Berlijn voort te zetten, doch hebben nog een tusschenlanding moeten maken te Han nover, waar zij weer vertrokken voor het voortzetten van den tocht, doch even later terugkeerden, omdat zij vermoedden geen benzine genoeg te hebben voor den tocht naar Berlijn. Daar daalden zij Woensdag avond om half negen. Op het bericht van aankomst was een groote menigte belangstellenden naar het vliegveld Tempelhof samengestroomd, waar zij echter geruimen tijd moesten wachten, wegens den terugkeer der vliegers naar Han nover na hun eersten start. Toen zy elndeljjk geland waren, werden zij begroet door minis- terialdirektor Brandenburg, directeur Wrons- ky van de Lufthansa, en tal van andere auto- riteiten. De toeschouwers barstten in begees- terd gejuich uit. In triomf ging het tenslotte tusschen een haag van fotografen en micro- foons naar het vliegveldgebouw. De vliegers waren zeer vermoeid. Eerst thans konden zij iets eten. Hun laatsten maaltyd hadden zij in New-York gebruikt. Donderdagochtend tusschen 6 en 7 uur heb ben de koene vliegers hun tocht vervolgd. De volgende 6tappe was naar Moskou. We herinneren er aan, dat het gisteren juist een jaar geleden was, dat de Oceaan- vlucht van Kingsford Smith en Evert van Dijk werd volbracht met de .Southern Cross". De bedoeling van de Amerikaansche vlie gers Wiley Post en Harold Gatty is, te trach- ten het record voor den wereldvlucht van de ,,Graf Zeppelin", dat op 20 dagen en 4 uur staat, te halveeren en te brengen op 10 dagen Voor hun start uit Harbour Grace vulden zy de tanks van hun blau-witte machine met 540 gallons benzine. Zij zeiden, dat zij op hun vlucht slechts zeer weinig zouden eten, maar veel water zouden drinken om fit te blijven. Het Oceaanvliegen is voor Gatty niet heele maal nieuw, want op 13 September van het vorig jaar ondernam hij met Bromley op de „City of Tacoma" een poging om over den Grooten Oceaan te vliegen. Wegens slecht weer en motorstoring moest de vlucht echter opgegeven worden. Gatty was vroeger op de Royal Australian Naval Academy en heeft nu de vlucht meegemaakt ais navigator. Hfl wordt beschouwd ais een vooraanstaande autoriteit op het gebied der lucht-navigatie. Gatty verklaarde voor den start, dat h(j voornemens was verscheidene waamemlngen te doen tijdens de vlucht. Wiley Post, de bestuurder van de machine, was vroeger olie-boorder in Texas en gedu- rende den laatsten tyd was hij in dienst b(j de Lockheed-vliegtuigfabrieken om nieuwe machines in te vliegen en te beproeven. De Oceaan- en wereldvliegers Gatty en Post, die gistermorgen te 7 uur 35 van Tem pelhof zyn gestart om hun wereldreis voort te zetten, zouden, zoo mogelyk gisteren nog doorvliegen naar Irkoetsk. Het vliegtuig heeft voor 13 h 15 uur benzine aan boord. De Amerikanen maakten een eere-ronde boven het vliegterrein en de stad en verdwenen tegen kwart voor acht in Oostelyke richting. Namens het Ryksministerie voor het Ver- keerswezen was de regeeringsraad Sahlmann aanwezig, terwyl tevens eenige heeren van de Deutsche Lufthansa de vliegers vaarwel waren komen zeggen. TRAGISCH EINDE VAN DE JEANNE D'ARC-FEESTEN TE VERSAILLES. De vertolkster leefde te veel met haar rol mee. Bjj de Jeanne d'Arc-berdenking te Versail les heeft zich een tragisch incident voorge- daan. De feestcommissie had besloten den lydensweg van Jeanne d'Arc te vertoonen. Voor de vertolking van de rol van de heilige, was een jong' meisje uitgekozen, dat zich reeds weken tevoren met vuur toelegde op de studie van haar rol. Volgens de toeschouwers is haar uitbeeldlng inderdaad aangrypend geweest Toen men haar tenslotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsche vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds waren de toeschouwers van mee- ning, dat zy acteerde, zoodat zy in luid applaus los barstten. Toen de aetrice echter roerloos liggen bleef, begon men eindelyk ongerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloosheid verzonken was. Naar een ziekenhuis overgebracht, bleek zy krankzinnig te zijn geworden. In onsamenhangende zin- nen riep zij steeds weer om hulp. Voortdurend meende zy zich door fakkei- dragende mannen omringd. De behandelende geneesheeren hopen het meisje, hoewel na een lange en moeilyke behandeling, weer te kun- "nen genezen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6