Rug pijn Nieren Pillerr GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. denkbeelden daaromtrent mogen zijn, hy de overtuiging is toegedaan dat hij als ambte- naar burgemeester is voor alien, dat hij als eoodanig rekening wil houden met alle stroo- mingen onder de ingezetenen, doch zich niet beschouwt als te zijn de burgemeester voor een bepaalde categoric, dat hij het als zijn taak beschouwt ook anderen ter wille te z'jn. Het is nu weer dezelfde kwestie als bij de demonstratie der S.D.A.P. in het afgeloopen jaar, ook toen zag de party van spreker geen kans, dat op een anderen dag dan Zondag te doen, omdat dit voor alien den rustdag is. Wij zegt spreker hinderen anderen toch ook niet die de kerk wenschen te bezoeken. En als ik my dan op straat bevind om naar een voetbalmatch of concert te gaan en de heer Scheele begeeft zich kerkwaarts, houden wy beiden rechts en dan loopen wy elkaar mis. Indien nu zoo iets plaats heeft wanneer uwe kerkdiensten allang uit zijn, wordt toch zeker uwe godsdienstoefening niet gestoord. En in dien u van de beiweging volstrekt niets wenscht te zien, dan kunt ge u terugtrekken in uw ibinnenkamer, waar niemand u kan be- letten te doen wat u wenscht. Ik heb Zondagavond prachtig genoten en de neringdoenden waardeeren dat voetballen ook ten zeerste evenals het feit, dat de jongens naar een hoogere klasse promoveeren, hetgeen het voetballeven weer op een hooger peil zal brengen. Ik kan verklaren, dat, hoewel het er wel eens als bij een rugby kan toegaan, Zon dag alles netjes en kalm is gegaan en dat er minder rumoer en herrie is geweest als on- langs in een Zondagschoolvereeniging en een zekere kerkelijke kiesvereeniging. Het mocht best worden gezien en er is ruimschoots ge- bleken, dat de voetbalsport algemeen wordt gewaardeerd. De heer COLS EN zal hierover niet zoo uit- voerig zijn als de andere leden, omdat hij van een en ander geen getuige is geweest. Maar als Katholiek kan by tegen hetgeen heeft plaats gehad geen bezwaar hebben. Te Sluis- kil is men nog niet zoo rijk, dat men over een muziekgezelschap beschikt, om optochten te houden, maar hij prijst het in den burgemees ter, dat hjj1 voor zoo iets vergunning geeft, omdat het geschied is in den avond en er dan geen kerken meer aan zijn en dus niemand gestoord wordt. Er is naar hij hoorde wel gebleken, dat de massa van het volk het wenscht, en hij zegt, indien zooiets weer ge- vraagd wordt: burgemeester gaat uw gang! De heer VAN DRIEL: Dat spreekt immers van zelf! De heer DEKKER moet verklaren dat geen mensch hem meer tegenvalt dan de heer Van Driel De heer BEDET: Is dat de eerste keer? De heer DEKKER heeft reeds meermalen emstige gesprekken met den heer Van Driel gevoerd over den Godsdienst en had daarbrj de overtuiging gekregen, dat deze op een ge- heel ander standpunt stond. Het spjjt hem zeer, dat deze zich nu zoo uitdrukt, dat valt hem tegen. De heer VERLINDE moet verklaren, dat hy den voorzitter ook ten hoogste dankbaar is voor de vergunning aan het muziekgezelschap verleend, op die wijze het voetbal-elftal te verwelkomen, al had hij in deze niets anders verwacht. Er kan toch niets tegen zijn, in dien zooiets op een gepaste wijze geschied. En dit is blykibaar ook wel de meening van het overgroote deel der ingezetenen. Er was 'bij1 de aanlegplaats een nooit gekende menigte tegenwoordig en als men rond zag bemerkte men er belangstellenden uit alle richtingen en gezindten. Daaruit blijkt, dat die er alien vermaak in scheppen. Spreker heeft zelf het voorrecht gehad den tocht naar Goes mee te maken en den wed- stryd by te wonen, en ondervonden de geest- drift die het optrekken van dat kleine clubje Ter Neuzensche jongens tegen de grootere Brabantsche sportbroeders wekte. Het bracht hem zyn jeugd in herinnering, waar by de foe- handeling der vaderlandsche geschiedenis werd verhaald van dat kleine clubje Water- geuzen, dat den strijd aanbond tegen de over- macht en wist te overwinnen. Dat verhaal wekte bij ons jongens groote geestdrift. En ongeveer deze gevoelens zijn het, die ook thans weer werden gewekt door het optreden en het overwinnen van jongens op hun tegen- standers. En het was voor de honderden die den tocht hadden meegemaakt en den stryd hadden gaaegeslagen een groote voldoening, dat het muziekgezelschap aanleiding had ge- vonden om hen in te halen en op die wyze blyk gaf ook mee te willen werken aan de sport. Het valt aan spreker niet tegen, dat hier over weer critiek wordt gehoord. Er zyn nu eenmaal menschen, die dit alles en de gevoe lens die ons bezielen niet kunnen begrypen. Ze zouden ons willen ibeletten om op deze wyze ulting te geven aan hetgeen ons bezield en ons zouden iwillen dwingen den Zondag door te brengen zooals zij dit willen. Maar er is toch niemand onzer die er aan denkt om hen te belemmeren in de wyze waarop zij den Zondag wenschen door te brengen? Men weet, dat de groote meerderheid der bervolking in dezen aan onze zyde staat, maar toch moet men telkens, als er weer eens zoo iets gebeurd, daarop critiek uitoefenen. Na- tuuriyk, men moet dan weer een getuigenis afleggen. Maar laat men dan om aan de zaak een eind te maken liever een motie van afkeu- ring indienen, dan kan bl ijken hoe de gemeen- teraad er over denkt. Om daar telkens op terug te komen heeft toch geen nut. Er is volstrekt niets gebeurd, dat aanleiding aou kunnen geven tot gereehtigde ontstem- ming en de overheid kan dus voor de verleen- de vergunning geen blaam treffen. De heer SCHEELE voert hiertegen aan, dat het, als het aankomt op heiliging van den Zondag, de Ohristenen niets hebben af te dwingen, de Zondagsheiliging moet in onzen Christeiyken staat worden in achtgenomen en de overheid behoort te zorgen, dat op dien dag elke gezindheid rustig over de openbare straat kan beschikken om daar rustig over te kun nen passeeren. De heer Van Driel zegt: u kunt rustig naar uw kerk gaan als het u goeddunkt, maar dan wil hy verder met dui- zenden op zijn manier over de openbare straat beschikken en my zeggen trekt u maar in uw bmnenkamer terug. Daar komt spreker tegen- op, ook hy wil over een rustige straat kunnen beschikken. De heer VAN DRIEL: Dat heb ik niet ge zegd, ik heb gezegd: als u het niet zien wil trekt ge u terug, en als we elkaar ontmoeten, gaan we beiden rechts en loopen elkaar dan mis. De heer SCHEELE vervolgt dat de overheid moet zorgen, dat de openbare straat den ge- heelen Zondag rustig is, de heer Van Driel heeft daarover een andere meening en wil de straat voor andere doeleinden gebruiken, maar hij is een hater van hetgeen de Christenen be- lgden. De heer Verlinde had het over een kleine groep, en zeide, dat spreker dat niet gevoelde De heer VERLINDE: Dat u dit niet gevoelt zooals ik. De heer SCHEELE vervolgt, dat ieder wenscht rustig en ongehinderd over de straat te gaan. De overheid behoort te zorgen, dat fllle burgers dat recht kunnen genieten en tevens moet zy ook zorgen dat aan een andere groep burgers niet op zoo'n ruwe wyze aan- stoot wordt ge geven. En al moge die groep dan kleiner in aantal zijn, zoo zal spreker daartegen toch steeds blijven protesteeren, ten verdriete van socialisten en liberalen. Men maakt er in Ter Neuzen een Belgischen Zon dag van en de belijdenis van spreker verzet zich daartegen. De heer VAN DRIEL wyst er nader op, dat hij den heer Scheele ook alle vrijheid van de straat gunt, en dat hy wel degelijk heeft ge zegd, dat, als zij elkaar ontmoeten, zy beiden rechts zullen houden en dan elkaar mis loopen. De heer SCHEELE: Neen, u hebt gezegd, dat Ik naar mijn binnenkamer beb te gaan. De heer VAN DRIEL: Zeker, als u hetgeen op straat gebeurt niet wenscht te zien. De heer SCHEELE: De burgemeester be hoort te zorgen, dat ik, op straat komende, niet onder den voet geloopen wordt. De heer DE JAGER meent, opdat er geen misverstand mogeiyk zy, te moeten mededee- len, dat deze zaak is afgedaan buiten de wet houders om, en hy dus alle schuld aan het ge- beurde, die men hem misschien zou willen toedichten, verre van zich moet afwerpen. Overigens deelt hy nog mede, dat hy zich Zondagavond heeft geergerd, dat er tijdens den optocht ook gezongen werd en toen heeft hy den inspecteur van politie opgedragen dit te verbieden. De VOORZITTER vermeent, dat, indien de houding van spreker in deze zaak, aan zekere richting bevreemd heeft, hem dit leed doet, want dat hy zich toch niet bewust is, dat hy daaromtrent onzekerheid heeft verwekt by zijne vrienden of niet-vrienden. Indien hy als ambtenaar geroepen wordt voor de uitvoering van wetten en verordenin- gen, stelt hy zich op het standpunt dat hy deze naar letter en bedoeling heeft te toetsen en daarbij aan alle richtingen in deze gemeente een behoorlyke vryheid heeft te verzekeren. Juist is de bemerking, dat hij voor dit geval het gevoelen der wethouders niet heeft inge- wonnen. Eerst nadat hy de vergunning had verleend is het hem opgevallen dat dit een op tocht was en dat overeenkomstig de politie- verordening het verlof daarvoor door burge meester en wethouders moet worden ver leend. Daarmede is in zeker opzicht bedenkelyk en daarmede zal in het vervolg rekening behoo- ren te worden gehouden, dat verzoeken voor het houden van optochten, het brengen van serenade's e.d. tijdig moeten worden aange- vraagd. Behoudens dan, dat hy niet heeft gehandeld in overeenstemming met art. 20 der Politie- verordening, maakt men er hem een grief van, dat hy een deel der ingezetenen niet voldoende zou hebben beschermd, door niet te hebben gezorgd, dat de Zondagsrust gestoord werd en de straat rustig bleef. Hy merkt naar aanleiding hiervan op, dat de overheid wel tot taak heeft zorg te dra- gen dat zy die dat wenschen in de gelegen- heid zyn om ongestoord hunne godsdienst- plichten te vervullen, maar dat zy, na afloop der kerkdiensten ook kan overwegen of ook een of ander kan worden toegelaten dat inge zetenen van een andere geestesstrooming wenschen. En op grond van die overweging meende hy, dat tegen het gevraagde geen be zwaar behoefde gemaakt te worden. Men weet dat hy op dit standpunt staat en hij hoopt daarvan ook in de toekomst niet af te wyken; hy acht dit voor een gemeente als Ter Neuzen het juiste principe. Er is aan hem tegen den Zondag der vorige week vergunning gevraagd om de voetballers, indien de uitslag van den wedstryd hen gun- stig was, aan de boot af te halen en naar hun lokaal te begeleiden. Omdat de wedstrijd toen wegens den regen niet kon doorgaan, werd dit een week uitgesteld. Nu werd ook dat afhalen automatisch een week uitgesteld. Naar spreker vemam, is er een zeer groote schare by tegen woordig geweest, waaruit kan geconstateerd worden, dat zooiets valt in den smaak van het meerendeel der ingezetenen, dat dit steun vindt by hen die de vrijzinnige levensbeschou- wing zijn toegedaan. En spreker is van oor- deel, dat hy als burgemeester dat grootste deel der bevolking niet mag onthouden de gelegen- heid om aan die levensopvatting uiting te geven, indien dat voor gelegenheden als de onderhavige gevraagd wordt. Hij hoopt zyn daaromtrent ingenomen standpunt steeds zoo strikt mogelijk te handhaven. Door den heer Scheele is bezwaar gemaakt, dat men daar op de straat overlast van onder- vindt, dat er stoornis het gevolg van zou kun nen zijn. Maar spreker kan niet aannemen dat het ooit zou voorkomen, dat kerkgangers zich tot een groep zouden formeeren om tegen een andere groep der bevolking in te gaan. De heer SCHEELE: Neen, die hebben meer fatsoen! De heer VERLINDE: Maar dit gaat te ver, ik wil in geenen deele gezegd hebben, dat wy minder fatsoenlijk zouden zijn dan de men schen die tot uwe richting behooren, integen- deel, en als het noodig mocht zijn, dan zal lk u wel eens enkele namen van uw partygenoo- ten noemen! De heer SCHEELE: Ik acht het onbetame- lijk om iets zooals Zondag gebeurd is te doen. Men heeft er van andere zijde niet het recht toe, de openbare straat op die wyze te mis- bruiken. Ik zal daar steeds tegen blyven pro testeeren, al zijn we dan ook een minderheid. De heer VAN AKEN stemt daarmede in, men moet met de minderheid ook rekening houden, zy zullen niet zwygen! De heer SCHEELE: We zouden moeten bui- gen voor de socialisten en liberalen, maar we zullen niet wijken en aan ons beginsel vast- houden, we zullen blyven protesteeren, en ons dat recht niet laten ontnemen. De VOORZITTER: O, u moogt gerust pro testeeren, al is het nacht en dag, maar een andere vraag is, of dat eenig practisch resul- taat voor uw streven oplevert. Ik wil nog opmerken, dat ik er aanvanke- lyk geen erg in gehad heb, dat ik over deze zaak ook het gevoelen der wethouders moest inroepen. Dat heb ik wel later bedacht, toen de vergunning reeds gegeven was. Hy heeft echter niet met voordacht buitenom de wet houders gehandeld, daar had hy geen belang by. Wat voorts betreft de eerste door den heer Scheele gestelde vraag deelt hy mede dat de politie heeft getracht die eerste groep wereld- reizigers weg te krygen, maar dat er by on- derzoek geen termen aanwezig bleken om hen over de grens te zetten. Het over de grens zetten van vreemdelingen is aan bepaalde for- maliteiten gebonden en als het Nederlanders betreft Is het nog moeilyker, die moet men laten loopen, zoolang ze met hun daden bin- nen de geoorloofde praktyken blyven. Niette- piin heeft de politie een oog in het zeil gehou den en heeft getracht die luidjes zoo vlug mogeiyk buiten onze landpalen te krygen. De heer BEDET zou deze kwestie niet ver der willen aandikken voor wat de principieele kwestie aangaat, hy heeft zich de drie vorige malen daaromtrent voldoende uitgesproken en die is thans door den heer Scheele voldoende in het licht gesteld, hij laat die dus buiten beschouwing, maar hij vindt aanleiding om hierop door te gaan wegens de mededeeling van den voorzitter, dat deze pas in den loop der vorige week tot de wetenschap zou zijn gekomen dat art. 21 der politieverordening hem voorschnijft, over zulke zaken met de wethouders te raadplegen. Hij gelooft dat niet. Hij kan ook bewijzen, dat dit niet aan- neembaar is, want bij de vorige interpellate over de vergunning verleend voor het houden eener demonstratie op Zondag heeft spreker er iwel degelijk op gewezen, dat krachtens art. 21 burgemeester en wethouders daarover moesten beslissen en er, aangezien daarom trent niets bekend was, niet bekend was, of er in dat college een meerderheid en een minderheid was geweest. Daarom heeft hij thans ook gezegd, dat men zich nu niet achter den heer De Jager kon verschuilen, aangezien het hem bekend was, dat deze er thans abso- luut buiten stond. Waar zulks toen gezegd is moet de voorzitter thans niet komen vertellen, dat hij den inhoud van art. 21 niet kende. Overigens gaat het hier over een principieel verschil dat bestaat omtrent de heiliging van den Zondag. Er wordt nu wel beweerd, dat de openbare straat niet wordt gestoord, maar die gelegenbeid heeft toch niet plaats gevon- den op een afgesloten terrein? En de passage was wel degelijk gestoord. Spreker wilde op dat tijdstip eens over de Scheldekade langs de aanlegplaats der boot wandelen, maar daar was de passage wel degelyk afgezet, daar was geen doorkomen aan, hy stond beslist paf van de volksmenigte die daar verzameld was en de komst der boot afwachtte. Bij de komst van de Koningin is het er zoo druk niet. Maar niettegenstaande dat, zijn er toch velen, die zich aan dergelyke handelingen op Zondag ergeren. De heer VAN AKENDe minderheid zal zich ook doen hooren. De heer VAN DRIEL merkt naar aanlei ding van het gesprokene door den heer Bedet op, dat het dan zaak zal worden om de politie verordening eens te gaan nazien en datgene daaruit te lichten wat een belemmering voor zulke gelegenheden kan zijn. En daar staat nog wel meer in. Spreker en de zijnen hebben ook het opnemen van een vloekverbod moeten slikken. Nu beschouwt hij juist dat als Gods- lastering. Het opmerkelykste is wel, dat een der eerste slachtoffers was een der party- genooten van den heer Scheele, die boete moest betalen voor zijn dochters. De kanton- rechter nam omstandigheden in aanmerking en paste een boete van slechts 50 cent toe. Spreker stelt er prijs op, dat het uittrekken van de muziek op Zondag niet wordt belem- merd. Vroeger genoot men daarvan meer malen bij het doortrekken van de Belgische muziekgezelschappen, dat kan nu niet meer, en het moet dus op prigs gesteld worden, dat het plaatselyk gezelschap daartoe eens aan leiding kan vinden. Het was nu iweer eens zoo echten ouderwetschen Ter Neuzenschen Zondagavond. Wil de heer Bedet naar de kerk gaan, al was het viermaal per dag, dan zal niemand er aan denken hem daaraan te hinderen, maar laat hem dan ook zyn opmer- kingen achterwege laten, als na kerktyd een muziekgezelschap uittrekt. Men moet de mu ziek waardeeren en bevorderen en bij ziet met genoegen dat ook menschen uit zijn partij zoo- wel aan de sport als aan de muziek mede- werken en op die wijze een werk tot genoegen der burgerij steunen. Hij betoogt ten slotte, dat een uitgesproken meerderheid der bevol king er v66r is en dat het toch te veel gevor- derd is, indien een minderheid de meerderheid wil dwingen zich zonder meer naar h&ar in- zicht te schikken, en deze te overvleugelen. Dat wordt in het algemeen niet gedoogd en men heeft wel een afzonderlijke wet gemaakt om, aangezien dit te Aardenburg op wettige wyze plaats vond, daarvoor de wet te wijzigen. Het gaat niet aan, dat de menschen die zichzelf het monopolie van rechtzinnigheid toekennen, voor zichzelf alle rechten zouden opeischen. Daar komt hy tegen op. Hij weet, dat vloeken een kwaad is, waarvoor men zich hoeden moet en hij doet dit dan ook zooveel mogeiyk, hij heeft daarvoor geen verordening noodig, en weet ook, dat hij, dit doende zich schuldig maakt aan iets dat niet met een boete van 50 cent is goed te maken. De heer SCHEELE acht, dat het veroor- deelen van die meisjes volgens den heer Van Driel van sprekers richting niets ter zake doet. Hy tart den heer Van Driel het moment te noemen waarop spreker zou gezegd hebben dat hy en zijn partijgenooten zonder zonde zyn, integendeel, zg zyn helaas ook schuldig aan het overtreden van alle de 10 Geboden. Daar staan ook zy aan schuldig, maar zy komen op voor het recht der Christenen en de Zondagsheiliging op de openbare straat en zy zullen zich dat recht niet laten ontnemen. De heer COLSEN vraagt ook nog het woord, doch ziet hier op advies van den voor zitter, die meent dat er nu genoeg over ge- sproken is, van af. d. De heer DE BARKER vraagt in ver- band met de toezegging van den heer Geel- hoedt om den grond daar aan de Van Steen- bergenlaan weg te ruimen, of hij ook de daar op het terrein liggende steenen niet zou kun nen laten wegruimen, dan zou er wat ruimte komen voor de jeugd om te voetballen, hy meent, dat het geen kiwaad kan, daaraan van gemeentewege wat leiding te geven, en een voetbalveld in te richten. De heer COLSENOok voor's Zondags De heer DE BAKKER acht het geen kwaad als aan de kinderen wat leiding wordt ge geven. De VOORZITTER: Daar wordt aan ge- werkt. e. De heer DE BAKKER deelt mede ook het electriciteitsblaadje van de P.Z.E.M. ont- vangen te hebben. Het viel hem op, dat daarin aan de gebruikers den raad wordt gegeven de electriciteitsmeters te assureeren tegen be- schadiging. Hy meent, dat het toch niet op den weg der particulieren ligt, om dat te doen en dat de maatschappy, die een huur ont- vangt, die verre overtreft de rente en afschry- ving die in verband met de waarde der meters, daar best zelf voor kan zorgen. Als er nu b.v. ergens gescbilderd wordt en de schilder zou de meter beschadigen, dan kan de gebruiker dat toch niet helpen. Zou er geen schryven kunnen uitgaan, dat de maatschap py zelf voor de verzekering behoort te zorgen De VOORZITTER: Ik denk, dat, als u zoo iets schreef, de maatschappy zou antwoorden, dat u in geval van schilderen maar moest waarschuwen en dat ze dan den meter ook wel zouden willen wegnemen. De VOORZITTER sluit hiema de vergade- ring. Dinsdag om 6 uur n.m. had de aangekondig- de openbare vergadering van den gemeente- raad plaats. Alleen de heer P. IJsebaert was wegens ambtsbezigheden niet ter vergadering kunnen verschynen. Na opening der vergadering door den Voor zitter werd voorlezing gedaan van de notulen der vergaderingen van 23 April en 7 Mei 1.1., welke onveranderd werden goedgekeurd. Als ingekomen scukken werden ter tafel ge- bracht de mededeelingen van het hoofd- en i centraal bureau over de gehouden verkiezin- gen van 16 Juni 1.1. en mededeeling van de i diverse gekozen candidaten, dat zij hun be- noeming aanvaardden. By de stemming over het voorstel tot aan- i koop van de wielerbaan staakten de stemmen voor de tweede maal, zoodat het voorstel van de baan is. Tegen stemden de heeren De Leux, Neeteson en Verschaffel, voorstemmers waren de heeren Marquinie, Stouthamer en De Mul. De rekening der Gezondheidscommissie ge- vestigd te Ter Neuzen over 1930 werd goed gekeurd in ontvangsten en uitgaven bedragen- de resp. 1579,12 en 1089,25. De rekening van het Burgerlyk Armbestuur werd vastgesteld op f 4010,09. Als pensioensgrondslag van E. J. Michielsen als onderwijzer by het avondschoolonderwijs werd vastgesteld de som van 595 met in- gang van 1 Januari 1923. Op het verzoekscbrift -van de P.Z.E.M. om omtheffing van het verbod vervat in art. 44 suib d, van het Motor- en Rijwielreglement, om met lange palen over de wegen te rydem. die bixmen de bebouwde kom der gemeente liggen, werd besioten deze ontheffing te ver- leenen mits met geen grootere snelheid worde gereden dan 15 K.M. Naar aanleiding van dit verzoek hebben de discussies er toe geleid, dat eerlang een voor stel tot het bepalen van een maximum-snel- heid voor motorrytuigen zal mogen verwacht worden, welke als maximum op 30 K.M. be- paald zal warden. De groote snelheid waarmee hier binnen de kom der gemeente gereden wordt heeft naar algemeen gevoelen de verplichting tot dezen maatregel doen geboren worden. Een verzoekschrift van Th. Geirnaert op de Valke om de kermis aldaar toe te staan wordt als kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat zulks tot zyn bevoegdheid behoort en hy het genomen be- sluit tot niet-toelating handhaaft, ondanks het feit, dat de heeren De Leux, Stouthamer en Marquinie de zaak van adressant bepleitten. Het reglement van politie wordt, daar van de Gezondneidscommissie geen bezwaren daarop worden gemaakt, aangenomen. Het hoogtarief voor electrische verlichting wordt verlaagd van 35 cent op 28 cent per K.W. De heer De Mul bepleit by Burg, en Weth. een maatregel om de neringdoenden boven een zeker minimum-bedrag in stroomafname als- nog een extra-vermindering toe te staan. Ook de heer Neeteson schaart zich aan de zijde van den heer De Mul, zoodat de zaak in studie zal worden genomen. De heer Verschaffel toont zich een yverig voorvechter van het laag tarief. De stroom- prljs van 8 cent per K.W. is hem nog niet laag genoeg, hij zou graag gezien hebben, dat deze op 5 cent per K.W. gebracht werd om zoodoende het gebruik van steenkolen en alle petroleum-toestellen voor goed om zeep te helpen maken. Maar aangezien de grens tot den inkoops- prys van den stroom met 8 cent vrywel he re ikt is, kan aan zijn verwachting niet vol- daan worden, tenzij de hoogtarief-prys hooger blijve. Op het verzoekschrift van 1. Kousemaker c.s. om de sloot achter hun huizen te dempen wordt gunstig beschikt. Er is nog een vak open. Dit zal gerioleerd worden en de grond, die op deze wijze vrij komt zal aan de ver- schillende belanghebbenden in erfpacht ge geven worden. Het verzoekschrift van de voetbalvereeni- ging „Oranje" om een subsidie van /200 wordt aangehouden. Uit de besprekingen iblykt, dat, behalve ver- effening van het terrein ook nog moet ge zorgd worden voor afrastering en kleed- kamors met toebehooren. Het voorstel van Burg, en Weth. was om het terrein te laten in orde brengen door de werkloozen, zoodat zulks kon ibeschouwd wor den als werkversohaffing. Maar volgens mededeelingen van den heeir Stouthamer blykt, dat de leden der club dat zelf willen opknappen en dat het 'm juist om de duiten te doen is om het noodige materiaal te kun nen aanschaffen. De heer Neeteson verklaart zich te hebben neergelegd bij de meerderheid in het college van Burg, en Weth. omdat we met de werk loozen zitten. Maar in dezen tyd van crisis een subsidie geven aan een sportvereeniging, daar zijn het heusch de tijden niet naar. Ook ziet hij er geen gemeentebelang in. Aan L. J. van Waterschoot wordt een per- ceel gemeentegrond in erfpacht gegeven aan de Molenstraat naast den heer Kieboom, met een frontbreedte van 13 M. terwyl afwyking wordt verleend van de bepalingen der bouiw- verordening. Wat betreft het geven van een bijdrage in de meerdere fundeeringskosten, waarvoor Burg, en Weth. in principe te vin den zijn, wordt voorgesteld eerst daarop in te gaan, wanneer deze kosten bekend zyn. Aldus wordt aangenomen. Bveneens wordt toestemming verleend aan A. Vemaeve om biji den bouw van een auto- garage aan den Oostdam te mogen afwyken van de Bouwverordening. Aan het verzoekschrift van het genootschap tot opvoeding te Roosendaal om schatting van de nieuwe in gebruik genomen schoollokalen en daarvoor geld ter beschikking te stellen wordt voldaan, nadat eerst door verschillende leden aangejnerkt is geworden, dat door aan- vragers niet den wettelyken weg gevolgd is en er op gewezen werd, dat zelfs niet eens inzage van de plannen aan Burg, en Weth. gegeven is. De heer Marquinie zegt het een eigenaardige wyze van doen te vinden om zoo maar een school te bouwen, en te verbouwen en dan om geld te vragen. Nadat de voorstellen tot wijziglng der ge- meentebegrootingen voor 1930 en 1931 zonder hoofdelijke stemmen zyn aangenomen, wordt door den heer De Leux aan den voorzitter de vraag gericht, of het waar is, iwat in het N.-Brabantsch Dagblad staat, dat de kwestie met Burgemeester Geimaerdt van Sint Jan- steen de gemeente f 100 gekost heeft. De Voorzitter noemt het de grootste on- waarheid, die gezegd kan worden, hij begrypt niet, dat er bladen zyn, die zoo maar voet- stoots alle berichten opnemen, zelfs als zy op de grootste onwaarheld berusten en keurt het ten sterkste af, dat dit bericht uitgaat van een persoon, op wie verantwoordelykheid rust. Hiema geeft de voorzitter een breede uit- eenzetting van bet heele geval Geimaerdt, waaruit bliijkt, dat alle officieele personen, zelfs de Minister van Binnenlandsche Zaken hetzelfde standpunt innemen als door den Burgemeester van Sas van Gent wordt inge nomen, dat hier geen sprake is van zielen- jacht. maar enkel en alleen voldaan moest worden aan de wet. Waar de heer Geimaerdt zich beroepen heeft op het geval Stevens heeft hij het mis. De omstandigheden, waarin de heer Stevens Zorgen dragen het hunne bij tot ontwikke- ling van nierkwalen. De nieren hebben toch reeds genoeg te doen met hun taak om het bloed te filtreeren van de erin voorkomende onzuiverheden. Als deze organen overbelast worden, is het derhalve geen wonder, als zy hun werk niet meer behoorlijk doen, waar- door een overmaat van urinezuur zich in het lichaam kan ophoopen. Dit urinezuur kan zich in den vorm van scherp gekante kristallen afzetten en rheuma- tiek, spit of ischias veroorzaken. Soms vormt zich niergruis en vaak doen zich urine- of blaasstoomissen voor. Maak bytijds gebruik van Foster's Rugpyn Nierenpillen. Deze kunnen trage nieren weder opwekken en versterken, het overtollig urine zuur afvoeren en een einde maken aan uw kwalen. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen by Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 30 (Ingez. Med.) verkeert, zijn niet dezelfde als die van den heer Geimaerdt. Zoodra de omstandigheden van den heer Stevens zouden worden als die, waaronder de heer Geimaerdt thans verkeert, zal de heer Stevens hier ingeschreven worden. Na mede deeling van het geheele verloop der zaak, waaruit blijkt, dat door den voorzitter cor rect te werk gegaan is zegt de heer Verschaf fel, dat de raad overtuigd is, dat Burg, en Weth. gedaan hebben wat ze moesten doen. De heer De Leux betuigt den voorzitter zyn dank voor de gegeven inliohtingen en drukt er zyn spijt over uit, dat Burg, en Weth. niet op dat onware schryven in de krant geant- woord hebben. Hiema wordt de vergadering gesloten. Voorzitter: burgemeester J. Truyman. Slechts vyf leden zijn tegenwoordig. Af- wezig mej. S. van Eerdenburg en den heer Bun. De notulen worden onveranderd goedge keurd. Aan de orde komen: 1. Ingekomen stukken, waarvan we ver- melden a. Van Ged. Staten goedkeuring raadsbe- sluit, waarin de opcenten op de Personeele be- lasting werden gebracht op 250 en die op de Fondsbelasting op 100. b. Van den Minister van Staat mededee ling dat aan de gemeente Boschkapelle wordt uitgekeerd een bedrag van /2760. c. Verzoek van de P.Z.E.M. om ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 44 sub d van de Motor- en Rywielwet. Met algemeene stemmen wordt ontheffing verleend. d. Van de Gezondheidscommissie, gezetelt te Hulst, verslag van ontvangsten en uit gaven wordt ter inzage gelegd. e. Het bekende adres der gemeente West- dorpe, behelzende het weren van buitenland- sche arbeiders, wordt aangenomen voor ken nisgeving. f. Proces-verbaal van kasopname en boe- ken bij den gemeente-ontvanger. De ontvangsten over 1930/31 bedroegen 47.235,87. De uitgaven beliepen 42.539,05. g. Verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim wordt voorgelezen; er bleek, dat de Commissie slechts ddn geval in be- handeling heeft gehad. h. Het verslag van den toestand der ge meente wordt ter visie gelegd. 1. Van Ged. Staten goedkeuring der be- grooting 1931. 2. Vaststellen kohier der belasting op de honden. Hierop komen voor 20 dieren in de eerste klas 5) en 42 in de tweede 2) tot een gezamenlijke opbrengst van f 184. Wordt aldus vastgesteld. 3. Wijziging begrooting 1930 en 1931. Verschillende gewijzigde posten worden voorgelezen en met algemeene stemmen goed gekeurd. 4. Nemen besluit aangaan kasgeldleening. Met algemeene stemmen wordt goedgevon- den een leening aan te gaan tot een bedrag van 12.500. De Voorzitter merkt hieromtrent op, dat Ged. Staten adviseeren, die leening aan te gaan in rekening-courant. 5. Benoemen leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens periodieke aftreding der tegenwoordige leden. De aftredende leden zyn de heeren: C. de Roeck, H. Claeys, M. Jansen, C. Lambert en R. van Damme. Met meerderheid van stem- men werden dadelyk herkozen de vier laatst- genoemden, terwyl de heeren de Roeck en Lafarre resp. 66n en twee stemmen ver- kregen. Bij de nu volgende stemming verwierf de heer Lafarre drie stemmen en den heer de Roeck twee, zoodat eerstgenoemde gekozen is. 6. Benoeming leden der Schattingscom- missie, wegens periodieke aftreding der tegenwoordige leden, n.l. de heeren J. Truy man, J. v. Damme, Ant. de Bakker en P. de Rooy, welke heeren met vier stemmen wer den herbenoemd. 7. Rondvraag. De heer Stallaert zou wenschen, dat er nog eens geoefend werd met de brandspuit nu er genoegzaam water aanwezig is. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente Stoppeldyk een nieuwe brandspuit heeft De- steld, die binnenkort geleverd wordt, alsdan zou Boschkapelle mot me gemeente een over- eenkomst kunnen treffen tot hulpverleening by eventueelen brand. Aan het verzoek van den heer Stallaert am de oude brandspuit toch nog maar eens te probeeren, belooft de Voorzitter evenwel te zullen voldoen. Hiema volgt sluiting. f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3