ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad, HEEREMBAA! No 8695. VRIJDAG 19 JUNI 1931. 71 e JAARGANG. BISKENLAHD. BITITKlfLAND. Feuilleton-vertelliDgen, PBEDIKBEUBTE LAWDBOUWBERICHTEBT, TER NEUZEN, 19 Juni 1931. SPOORWEG GENTTER NEUZEN. BRABANTSCHE BRTEVEN, ECHTE FRIESCHE AFSLUITING ROEIERSGANG c.a. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekemd: dat gedurende de uitvoering der rioleerlngs- werken in de Roeiersgang en in het aanslul- tend gedeelte van het Achterom, het rijttuig- verkeer daar ter plaatse geheel en het voetverkeer, voor zoover niet noodzakelijk, is afgesioten. Ter Neuizen, 19 Juni 1931. Burgemeester en Wethonders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVXILLE, Secretaris. TWEEDE HAM Ell. Vergadering van Donderdag. Na aanneming van eenige kleine ontwerpen «n oonclusies wordt voortgezet de interpellatie yan den heer Oud over de uitvoering van de Mrwewet. De heer Oud (v.-d.) repllceert en is den Minister erkemtelijk voor zijn uitvoerig ant- woord. Spreker is echter niet voldaan en verdedigt nogmaals het systeem-Boon-Oud, dat zijns dn- ■iens minder controle eischt dan het systeem van den Minister. Verder meent spreker, dat de Minister niet weerlegd heeft het gevaar voor willekeur van de zijde der meelcentrale en het gevaar van een monopolie voor de maalindustrle. Spreker meent, dat het volk groote lasten zal moeten dragen, waartegen- over slechts een geringe vergoeding staat voor de boeren, en hij kan in dit opzicht geen ver- trouwen in dezen Minister h ebb en. De heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) noemt deze wet een werkelijken steunmaat- regel voor den landbouiw en acht het nutte- loos, nu nog voor een ander systeem te plei- ten. De boeren zijn met deze wet tevreden. De heer Weitkamp (c.-h.) meent, dat nu ons volk millioenen uitgeeft voor alcohol en tabak, een broodprijsverhooging van 2 cent niet zoo erg zal zijn. Zooveel echter behoeft die verhooging niet eens te z'.n. De heer Ament (r.-k.) heeft vertrouiwen in den Minister en gelooft, dat de uitvoering van de tarwewet in de pra.ktijk geen moeiljjkheden zal meebrengen. De heer Bierema (lib.) is het niet eens met den heer Oud en gewaagt van het gevaar dat bakkers bij het systeem-Boon-Oud de inland- sche tarwe op de mesthoop kunnen gooien. waarbij van verwerking in brood niets komt. Spreker heeft vertrouiwen dat de tarwewet zegenrijk zal werken. Dr. Vos (lib.) sluit zich aan bij den heer Oud en meent, dat de tarwewet een sprang in het duister is, een concessiestelsel met zich brengt dat de vryheid van ban del en ontneemt. Spreker vraagt of de Minister niet vreest den imvoer van brood uit Belgie, groote smokkel- handel in meel, meer zelfbakken van brood. De heer Vliegen (s.-d.) acht de tarwewet een prikkel tot grooteren uitzaai van tarwe; naar mate er meer inlandsche tarwe komt, wordt ook de aandrang grooter om het per centage in brood te verhoogen. Spreker meent ook, dat de bakkerjj algemeen van plan is het brood met 2 cent in prijs te verhoogen. VOORZIEN1NGEN VOOR DEN VEENKOLONIALEN LANDBOUW. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel inzake het treffen van voor- rieningen ten behoeve van den Veenkolonialen landibouw, heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken en LanSbouw 't volgende gearnt- woord: Een regeling is in voorbereiding, strek- kende om ook ten aanzien van den oogst 1931 ten den veenkolonialen landibouw van over- heidswege steun te verleenem. De voorbereiding van de regeling is reeds zoover gevorderd, dat indiening van de des- betreffende voorstellen binnen korten tijd mag worden tegemoet gezien. UITVOERING DER ZIEKTEWET. Dubbele verzekering. Men schrijft aan het Alg. Hbl. Ongetwijfeld zullen er personen zijn, die met 1 Juli e.k. onder de uitbreiding der Ziektewet vallen en reeds verzekerd zijn, of door hun werkgevers of doordat ze zelf een verzekering eloten. Voor hen zal van 1 Juli 1931 af of by de bedrijfsvereeniging of bij den Raad van Arbeid premie moeten worden betaald op grond van de wet, maar als zij arbeidsonge- echikt worden door ziekte, ontvangen zij van bedrijfsvereeniging of van Raad van Arbeid niet het voile ziekengeld, maar zooveel min der, dat zij met hun particuliere verzekering niet komen boven hun gewone dagloon. Dit is op grond van art. 44 der Ziektewet. Het is dus raadzaam een bestaande vrywil- lige ziekteverzekering te herzien en aldus te zorgen, dat men geen dubbele premie most betalen en toch slechts weinig meer uitkeering krijgt dan te voren. De uitbreiding betreft de personen (behalve pensioengerechtigde ambtenaren en derge- lijke), die in loondienst zijn van particulieren of rechtspersonen bij instellingen, die geen on- dememingen zijn; zij betreft hen, die werken aan bouw-, water- en grondwerken, die in eigen beheer worden uitgeoefend zij betreft hen, die in loondienst zijn bij personen, die een vrij beroep uitoefenen als advocaten, notaris- sen, genee heeren, tandartsen, enz., ten be hoeve van de uitoefening van dat beroep zij betreft hen, die als chauffeur, tuinman, boschwachter, enz. in loondienst zijn bij wien dan ook; zjj betreft niet dienstboden, huisknechts, kameniers in dienst van particu lieren voor hun gezin. Voor personen in dienst van instellingen van weldadigheid en van maatschappelijk nut is een afzonderliike regeling mogelijk, mits die instellingen uitgaan van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of stichtingen. DE R1JKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben over de maand Mei van dit jaar f 43 215,781 oogebracht, tegen 50.777.307 in Mei 1930, of minder 7.561.526. Over de eerste vijf maanden van het loo- pende jaar is ontvangen 198.072,018, tegen f 220.014.356 in dezelfde periode van 1930, het- geen dus een achteruitgang beteekent van 21.942.338. VERZOEK OM LOONS..'....VERLAGING IN VERBAND MET DE MALAISE. Het onlamgs door de Japansche regeering genomen besluit om de loonen der ambtenaren te verlagen, heeft een zeer opmerkelyke uit- werking gehad. Vierhonderd arbeider3 en employes van de Hoda So-fabrieken, hebben zicb tot de directie gewend met het dringende verzoek om in ver- band met de heerschende algemeene economi- sche depressie hun loonen te verlagen. De directie weigerde aanvankelijk het ver- izoek in te willigen, doch toen de arbeiders er op bleven aandringen, gaven de fabrikanten tenslotte toe en verlaagden de loonen met 10 procent. PERSONEELE BEIASTING. De aangeslagenen worden gewaarschuwd, dat op 1 Juli a.s. de verschenen termijnen van de aanslagbiljetten der Personeele belasting, die gedateerd zyn in de maand Maart, moeten zijn voldaan. GESLAAGD. Bjj de te Nijmegen aan 't Canisius-College afgenomen eindexamen H. B. S. op 17 en 18 Juni slaagde de jongebeer Jacques Smits. EXAMEN NUTTIGE HAND WERKEN. Aan de Chr. Kweekschool te Middelburg is geslaagd niej. J. J. M. Bouman te Ter Neuzen. EINDEXAMEN MIDDELBARE MEISJES- SCHOOL. Geslaagd voor het eindexamen middelbare meisjesschool „Marien Boscb" te Nymegen. mej. M. van Waesberghe te Hulst. STATUTEN. Met de Staatsoourant van 17 Juni z'ju ver- zonden afdrukken van de akte betreffende de Coop. Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen G.A., te Ter Neuzen. RIJKSWATERSTAAT. Naar wij vememen is de heer T. Benard, technisch-ambtenaar b'j 's Rijkswaterstaat al- hier, verplaatst naar Alkmaar, terwyl hij al- hier zal worden opgevolgd door zijn collega P. Noe te Alkmaar. DE VERNIEUWING VAN DEN RIJKSWEG TE SLUISKIL. Naar aanleiding van de besprekingen in den gemeenteraad over de vernieuwing en ver- breeding van den ryksweg te Sluiskil, hetgeen naar door den beer Colsen en zyn medestan- ders werd beweerd een gevaar zou opleveren voor bet voetverkeer, deelde men ons uit goede bron mede, dat dit gevaar denkbeeldig moet genoemd worden, aangezien aan den kant der huizen naast den rijweg een klinker- pad ter breedte van 40 c.M. met goot zal worden aangelegd. Voorts vemamen wij ook, dat men van de zijde van den Rijkswaterstaat onkundig is van een eventueel aanbod, om, in- dien de gemeente daar thans een trottoir zou willen aanleggen, daarvoor een zandbed aan te brengen met bijlevering van zand. I)E FIRMA VAN HEEL CO. De bankiersfirma Van Heel Co. te Goes, met bijkantoren te Ter Neuzen, Axel, Ierseke en Tholen, hield heden haar kantoren gesloten en heeft, naar we vememen, haar betalingen gestaakt. Deze bankierszaak, die ook in granen handelt, zou dit jaar haar 60jarig be- staan hebben herdacht. In een circulaire aan haar clientele deelt zij de oorzaken mede, die hiertoe hebben geleid. De voornaamste hiervan waren: le. Het niet bij anderen kunnen onder- brengen van het crediet, dat voor haar te zwaar werd. 2e. De groote opzegging van deposito's, als gevolg van de te Goes plaats gehad bebbende bankliquidaues. 3e. De schade geleden door malversaties op het bijkantoor te Tholen. Kort geleden is nog getracht de zaken over te doen aan de Amsterdamsche Bank, maar deze onderhandelingen hebben geen resultaat opgeleverd. De beroering die dit feit verwekte is vooral te Goes groot. De firma genoot het alge meen vertrouwen en bezat vele relaties. ue door den val van deze bank (de derde binnen een jaar tyds te Goes) zullen weer tal van menschen gedupeerd zijn. ook in Zeeuwsch- Vlaanderen. De gewone algemeene vergadering der in liquidatie zijnde maatschappij Chemins de Fer GandTer Neuzen heeft de liquidatiecijfers op 31 December j.l. goedgekeurd. Deze luiden als volgt: Kas frcs 1.449; Bankrekening frcs 15.743.215; Postrekening 75.576; Debi- teuren 5.805. Passiva: nog terug te be talen preferente aandeelen frcs 174.700; nog terug te betalen gewone aandeelen frcs 930.000; Obligaties 3 pCt. frcs 4000; Rente van obligaties frcs 373; Dividenden 113390; Crediteuren frcs 1.240.050; Winst frcs 13.393.582. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 7 tot en met 15 Juni in de provincie Zseland bedroeg: Fobris tvphoidea: Vlissingen 1. Roodvonk: Middelburg 1, Ter Neuzen 1. DIOCESANENBOND DER R.K. RADIO- VEREENIGINGEN IN HET BISDOM BREDA. Zaterdag 13 Juni vergaderde in hotel „De Draak" te Bergen op Zoom, de Diocesanen- bond der R.K. Radio-vereenigingen in het Bis- dom Breda. Aanwezig waren als afgevaardigde van: Breda Dr. L. A. van Bergen, Bergen op Zoom Mr. H. C. J. Groot, Roosendaal L. C. C. M. de Bruijn, Ter Neuzen J. F. de Klerk, Ooster- hout Th. Don. Ginneken had kennisgeving van verhinde- ring gezonden. Als tijdelijk voorzitter fungeerde Dr. L. A. van Bergen. Het definitief bestuur werd samengesteld uit de heeren; Dr. L. A. van Bergen, voorzit ter; Mr. H. C. J. Groot, vice-voorzitter; Th. Don, secretaris-penningmeester; J. F. de Klerk en C. A. Valkenburg, commissarissen. Als afgevaardigde in het bestuur van den Federatieven bond werd benoemd Dr. L. A. van Bergen. Het huishoudelijk reglement werd vastge- steld en aangenomen. Een aangename en vruchtdragende discussie had verder plaats. DE WOONPIAATS-KWEsSTIE. Aangezien de heer Geimaerdt, burgemees ter van 9t. Jansteen, het verschil tusschen hem en het gemeentebestuur van Sas van Gent als een principieele kwestie beschouwt, heeft, naar wij vernemen, de amibtenaar van het O.M. hooger beroep aangeteekend tegen het veroordeelend vounds van den kanton- rechter, in deze zaak gewezen. AXEL. Bij het gehouden eindexamen Chr. Kweek school te Middelburg, slahgde voor onder- wi'jzer o.m. de heer H. P. Oggel, van Axel. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Dekkerspolder, werd de rekening over bet dienstjaar 19301931 goed gekeurd met een bedrag in ontvang ad f 1125,93 en in uitgaaf ad 477,02, batig slot 648,91. De begrooting dienstjaar 19311932 werd vastgesteld met een bedrag in ontvang en uitgaaf van 750,22, waaronder een post voor onvoorziene uitgaven ad 141,66. Besloten werd, dat er dit jaar geen dijk- geschot zal worden geheven (vorig jaar was dit 5 per H.A.). WESTDORPE. De alhier gehouden stemming voor den ge meenteraad, bad den volgenden uitslag: Uitgebracht 925 stemmen; geldige 902. Lyst R.-Katholieken: A. de Beleir 198, P. v. d. Heijden 17, O. J. E. Verhaegen 31, M. P. M. de Muijnck 38, L. O. J. Daelman 6, Eug. C. Verhelst 9, totaal 299. Lijst R.K. (arbeiders): E. Kalle 334, Em. de Maertelaere 47, X. Janssen 17, A. Taelboom 8, R. L. M. Simoen 8, M. E. van Waes 2, R. B. Thomaes 3, H. van Vooren 1, P. F. Herman 1, P. Wille 1, totaal 421. Lijst S. D. A. P.: F. P. J. de Jongbe 170, O. Boogaert 8, C. Vermeulen 2, G. Ph. F. Vermast 0, E. F. de Bel 1, F. E. Audenaard 1, totaal 182. Gekozen: van de Roomsch-Katholieken de heeren: A. de Beleir, O. J. E. Verhaegen en P. v. d. Heijden. Van de Roomsch-Katholieken (arbeiders) de heeren: E. Kalle, Em. de Maertelaere en X. Janssens. Van de S. D. A. P.: de heer F. P. J. de Jonghe. SAS VAN 'GENT. Men zegt wel, dat 66n zwaluw de lente niet maakt en bonte kraai maakt nog geen winter, doch afgaande hetgeen nu reeds te zien en te constateeren valt, zou de beoordee- laar toch tot de slotsom moeten komen, dat de aankomst van 66n kermiskraam het sein beteekent voor de in-'t-leven-roeping van een heele kermis. Na opduiking van den eersten voorlooper bij het Station zijn plotseling een heele reeks kenmis-attracties komen opduiken, zoodat men van plan schijnt dit jaar eens k la r6gle te willen kermisvieren. Bovendien zijn door een commissie, die zich met de regeling der feestelijkheden heeft wil len belasten, heel wat attracties op touw ge- zet, waaronder de gebruikelyke scbietwedstrjj- den en gaaibollingen niet vergeten zijn. 's Zondags wordt er muziek gemaakt door de Vereenigde Vrienden en kunnen muzikale wandelingen worden meegemaakt. De Maandag wordt besteed aan kinderspe- len. Maar als nieuwe aantrekkelykheid Is daarmee verbonden een nummer, dat men tot dusverre nog op geen enkel programma heeft zien voorkomen, n.l. het haan-vangen, zoowel •voor kleine meisjes als voor jonge dames van elken leeftijd, mits niet boven de 80 jaar. Dit nummer zal wel het meeste bekyks hebben zouden we zoo denken. Ulvenhout, 16 Juni 1931. Menier, Sjuust, wa 'k altij gezeed em, is nouw uitgekomen: diieen Moes be- driegt de kluit! Ja, amico, 'nen boer vemikkelen is nie zoow ge- makkelijk. En as d'n Moes deur de boeren Does had motten worren, dan dan was ie n6g riddakturke gewist aan 'n klein kraantje wa- d-ik Moes d'n Does smces! Witts nog, da'k oew 'n jaar of drie gelejen al geschreven eb: „as-t-ie 'nen klaant van mijn was, dan zette-n-lk onder zijnen naam in m'n klaantenboekske 'n rood stripke wat dan beteekent: nie poffen! Hij mag dan heel de weareld veural de Katteliieke weareld te grazen emmen g'ad, miin nie! En w&s ie mijnen klaant gewiest... gin blomkooltje strop, amico. Fn nonw niotte nie denken. ia, d'n Dre hee makkelijik praten, die hee alty wa gAd teugen d'n Moes, ollee neee, dan motte Trui maar 's uit heuren pakken as ze 't over dieen pisang hee. Trui kan 'm heelemaal nie locbten of zien! As 's avonds per ongeluk z'n pertretje in de kraant staat, dan is heel d'ren dag verders naar de pinnekes. Veural is da gekomen in de dagen toen de Moes docht dat ie d'n man kon worren mee oorlogsprotjes. Toen ie elken dag weer oppemuuw sting te redeivoeren mee al z'n vlisten, dat ie bekaanst deur de pampieren kraant stompte op de plotjes, over nizie en oorlog mee de Fraan- schen, mee de Tierolers en mee iedereen, die 'm vuulen liet dat ie naar de pomp kon loopen mee z'n zwart hemmeke. Toen da vliegerske nie opgonk, z'n touwke was veuls te kort, 't menkeerde 'm aan centen, waant oorlogsgerei Is veul duurder as protjes-maken, toen wier ie vredesengel. Da spulleke verveelde 'm ok weer gaauw. Waant nouw ie gin gevaar opleverde, nouw wier d'r nie meer over Vanderhummes ge- sproken en da beviel 'm ok nie. Hij dee dus 'n witte broek aan, 'nen salon- degen, (da's zooveul as 'nen houteren sabel om te geuren; 'n diepelmatenzwaard), gong naar't Vatikaan, belde aan, gaf z'n kortje af en vroeg d'n Paus te spreken. Nouw, wa doe-d-as Paus ee, in zo'n geval? Ge ontvangt zo'nen tiep en d'n aandere wiest gaauiw goeie motjes te worren mee d'n Paus. Toen wier d'r wedr veul over 'm gesproken, wieren 'r weer alderbaande prentjes van 'm gemokt, en 't gong naar z'nen goesting. In dieen tusschenti'jd perbeerde d'n eene d'n aan dere te bekeeren, maar van d'n Paus 'nen offisjeelen of offisjeuzen fascist te maken da zat 'm natuurlijk nie glad. Duskwaad! Veul kwaad! 't Plezierke gong er weer van af, op 't Vatikaan zagen ze 'm zelden of nooit meer en eerst llep ie 'r d'n styl van de deur af, en toen zocht le z'nen roem in ruzie mee d'n Paus. Z66wver zijn me dan nouw! En nouiw zien ze dan allegaar asda ge d'n Moes in de gaten mot houwen. Da zijn zoow in 't groot de dingen die ie allemaal geperbeerd hee om heel de weareld altij in spanning te houwen. Dan spreek ik nog nie over de kleinigheidjes daartusschen as: op z'n eigen te laten schieten, pkkrd te rijen en er af te kieperen (da was deftig, da dee d'n kroonprins van Engelaand ok!), ziek zijn en meteen gezond (da dee Lenin in z'nen tijd), affijn, de gekste dingskes waren nog nie gek genogt om maar altyd in de belaank- stelling te staan. Stambeelden, (te pddrd! en nog nooit hee- t-ie zo'n biest noodig g'ad) pertretjes, ja zelvers is ie op 'n mement gaan lachen op de plotjes, niks is er in de weareld te verzin- nen of Lny- hee-g-et geperbeerd. En as ge nourw 'nen grooten pot nimt en ge gooit daarm: ongeleuf, geleuvigheid, bolsje- wisme, katbolicisme, spot, emst, jeugdigein overmoed, ouwelijke snibbigbeid, dapperheid, lafbeid, en nog veul meer, en ge zet dieen pot 'n boutgekleurde theemuts op, dan hedde 't beste beeld dat er van dieen Moes ooit ge mokt is? En dan die flaauwe kul, amico, om elk uur van den dag weer 'n aander kestumeke aan te trekken. 't Is net zo'nen pollitieken manne- kwijn. Neee, da's ginnen kearel veur mijn. As me d'r op Ulvenbout zooeenen in de boogschietersklup hadden, dan schoten ze 'm vast 'nen keer d'n pyl in z'nbroek, za'k maar zeggen, waant wij houwen nie van zuk- ken werveiwind. En as ie dan d'n Biaauwe teugen 'm kreeg, ocb, dan was ie mee d'n dieen harder geikuld as mee alle Italjaanders bij mekare. Vraagt da maar aan d'n Janus, die 'm 's harresteeren zouw en zelvers opge- sloten wier in 't kotje! Neee, Ulvenhout veroveren zou 'm nie zoo glad zitten as heel Italie. Wy boeren, wij zien 't onlcruld maar vuls te gaauw en trekken 't op tijd uit d'n 66rde. En as ge 't mijn vraagt: onder de fascis- ters is ginnen kwaaieren fascist as d'n op- ricbter zelvers! Waant as ie 't zonder fascis- me doen mot, dan trekt le achter mekaar 'n wit hemd aan en lot de rest in d'r zwart hem meke staan, horre! Maar ollee, laat ik van dieen kearel afstap- pen, keb nog veul meer te potlooien. Ge zul nooit raaien wa-d-ik nouw 's gezien em! En 'n plaizier g'ad, 'n leut, keb m'n eigen 'n kriek gelacben! Keb gezien, maar smoest er nooit mee Truie over keb mee m'n eigen oogen dan gezien, de wdreldberoemdeMistinget. D&'s 'n aartierte, amico! Die kleedt d'r eigen in vijf menuten tien keer aan en uit op 't tooneel. Nie heelegaar, horre, waant dan ha'k't oew nie laten weten! Neee, zoo tot der onderlefke, zooveul as de vrouwen d'r overhemd, zonder mouwkes dan. 't Is 'n jonge meid, van Trui d'ren ouwer, zoow teugen de zestig lente's en rap, rap as 'nen eekhoom. Ge kun nouw niks opnoemen of ze lap't'm. Ze zingt mee 'nen prachtigen has en ze bast er onzen Fielp, den bakker, die de laagste tonen uit z'n teenem haalt, nog grif uit. Ze daanst as 'nen beer op 'n gloeiende plaat. Keb me moei gelachen! Ja, amico, da was nouw Parijsche kunst, jonk. Daar kan onzen Buus nie teugen op. Om hum lachen de men schen olleen maar as d'n Buu3 't wil, maar Misteget, daar lachte altij om! Gegierd em ik. Neee jonk, daar kunnen ons eigen aartiesten nie teugen aan. Die emmen myn nog nooit zoow schandalig laten lachen as deus Parrjsch zooike. 'k Was effen bij onzen Dr<5, d'n verver, in Amsterdam, en toen's avonds ze-t-ie: ,,Vader wa zoude 'r van zeggen as me nouw 's naar de Parijsche revue gongen van die juffrouw Mistsget?" „Oilee", zee ik: „wa za'k daarvan zeggen, m'nen jongen, as gij 't veurstelt, gij, onzen 20-50 ti per ons (Ingez. Me«l.> fermilie-kunsten66r, dan kan 'k islecht weige- ren, ee?" Ja, amico, vader-speulen is ok 'n vak, waant 'k wouw nie laten merken, da'k er gek me* was om da-d-'s te zien. ,,Dan gaan me," zee-t-ie. ,,Da's afgesproken," zee ik weer: „iiier stlkt op, Dr6, 'n reuzen-sigorke, da'k veur }ou\f bewaard bad!" ,,Me zitten toch nie als te erg veuraan?" vroeg Ik zoow mee 'n stalen gezicht, toen me-n onderweuge waren. „Neee", zee-t-ie": ,,me zitten op't schapen- hokske, mee ons hoofd teugen 't plafon." ,,Duur?" vroeg ik. ,,Tweeveftig," zee-t-ie. Affijn, wemmen 't er" mee gedaan, 't was geld genogt, wa gij Maar m'nen zeun hee gin plazier g'ad. Maar ik veur hem mee! 't Herinderde myn heelegaar aan m'nen sol- datentyd, ruim dartig jaren gelejen. Toen waren er van die gezellige kaberdoeskes, cafd-cjatans, heelegaar versierd mee pampie ren blommen en 'n leut as ge daar had. daar is gin veurbild van! As ge dan de dames- aartiesten 'n pilske offreerde, of 'nen steuvi- gen piereverschrikker mee wa kats, dan mochte mee d'r daansen ok! Dan gong oewen banjenet zoolaank in 't buufet, (waant zon der da geriedschap kostte d'n aanderen dag oew vaderland onmeugelijk dienen) oewen sja- koow die zette op't krullenkopke van de aar- tieste en daar gong ie, jonk! De beentjes van d'n vloer. En as ge't dan z66w dee, da-d-heel de kroeg scheurde van d'n lach, dan kreegde van d'n kastelein veur 'n week vrijkortjes! Ha! plazier as me dan hadden! Keb op die mementen m'n Laand mee haartstocht ge- diend, amico. En zoow was 't hier nouw sjuust lender. Da wil zeggen: op 't tooneel. De lui in den zaal,. over 't algemien jonk volk, begreep die kunst nie zoow persies. As 'k oew toch vertel da ze moelte hadden om grappenmakers te vinden, die mee de Mis- tingetsche wefkes daansen wouwen! Ik zat veuls te wijd weg. 'k Had 'nen dag noodig om van mijn plak op 't tooneel te komen en dan... m'nen zeun ee, die mee 'a zuur kunstenfefersgezicht zat te kijken. Op 'n mement, toen 't me te machtig wier, toen zee ik: „Drd, willen wij..." en toen keek ie me z66w brutaal-verwonderd aan, da'k ver- volgde: ,,'n potje bier bestellen?" De kunst van Misteget, amico? Om oew eigen flauw te lachen, dS6r! Toen 't gedaan wa:, zee m'n zeun: „bende". En omda-d-hij 'r verstaand van emmen mot^ zal 't wel zoow zijn! Maar toch h§ 'k plazier g'ad! T6ch! As Misteget mijn bad zien lachen nouw, 'k weet 't nie, maar misschien had ze me op d'r Fraansch opgeschollen, maar dan ha'k ze op m'n Ulvenhoutsch wel geantwoord. Maar 'n leut, 'n leut as Ik g'ad em! De tranen liepen uit m'n oogen. En as d'n Impresario Kraus nog is zo'n heb- bedingske hee, dan mot ie 't maar mee naar Ulvenhout komen. In d'n Haag en in Amster dam zijn de lui te veul verwend deur de Nederlaandsche aartiesten. Wij lachen nog wel 's gere om 'n schan- daaltje. Veural as 't wfereldberoemd is vol- gens... de kraanten! Och&nm! Ollee, ge wit weer zoo 't een en ander, tot de noste week. Veul groeten van Trui en, as altij gin horka minder van oewen toet a voe DR6. ZONDAG 21 JUNI 1931. Ned. Hervorrude Kerk. Ter Neuzen. 9% u., de heer L. Dek en 2 u, Ds. Hermanides, van Hulst. Sluiskil. 9% u. geen dienst en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9V2 u. Ds. G. van Dis en 2% tk Ds. J. C. Elenbaas, van Borscele. Sas van Gent. 9 Vj u., Ds. H. Akersioot var Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersioot van Houtest Roos. Gerefoi-meerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Kok Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Axel. 9x/2 u., 2(4 u. en 6 u., Ds. B. van Neer- bos. Des morgens H. Avondm. Oud-Gereforrneerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen Nam. 5u., Evangelisatie. R.K. Kerlidiensten te Ter Neuzen. Zondag zyn de H.H. Diensten om 7, 8% ec 10 uur. 'sNamiddags om 2y2 uur Lof. BE KALI-OORLOG. Het Corr. Bureau voor dagbladen verspreidl bet volgende communiqud: „In verband met het feit, dat in de haven van Delfzijl een schip met Poolsche kali

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5