GILLET MOTORS Van den Haagen deHagenaars Pam- en Schaakrnbriek. TER NEUZEN, 12 Juni 1931. - SCHAKEN. DAMMEN. H. VAN DE CALSEYDE 8 Borluutstraat (dlcht by Stadhuis) GENT. Tel. 12415. (Ingez. Med.) ontwapeningsvraagstuk, waaraan totnogtoe bij tal van West-Europeesche mogendheden nog al te veel ontbreekt. EEN BLOEDBAD TE MOSKOU? Aan de Chicago Tribune wordt gemeld, dat in Moskou onlusten hebben plaats gehad, die aan vijftig arbeiders het leven hebben gekost, dodh waaromtrent de Sovjet-bladen op een uitzondering na, bet stiizwijgen bewaren. De slachting werd aangericht onder perso- aen die op een der marktpleinen handel dre- ven" in brood, afkomstig van particuliere bak- kerijen. De politie en de Gepeoe beschouwden dien handel als ongeoorloofd, hoewel de sovjet-regeering tot nu toe met haar beiofre is nagekomen, dat zij voor voldoende nieuwe broodwinkels zou zorgen, waar voldoende brood verkocht zou worden, opdat de arP®1 ders geen honger meer behoeven te lijden. Het marktplein werd omsingeld en toen geen ge- volg werd gegeven aan het bevel, dat de han- delaren hun papieren moesten toonen, werd gevuurd, met het genoemde noodlottige ge- volg. Honderd arbeiders werden bovendien naar de gevangenis geleid Een bevestiging van dit bencht werd te Riga ontvangen van twee Amerikaansche m- genieurs die aldaar nieuwe kleeren kwamen n_i. _-j to Mnakmi van gadering bleek opnieuw hoe groot de nood in het vlasbedryf gestegen is. Indien de gevraag- de steunregelingen zouden tot stand komen, zou het naar het oordeel der vergadering zoo- wel voor de telers als voor de vlasbewerker3 mogelyk zijn het bedryf gaande te houden, of- schoon als dan nog geenszins de moeilijkheden waarin vele vlassers verkeeren, nog geens zins zijn opgelost, daar nog velen met betrek- kelijk groote partyen vlas zitten, die bij de tegenwoordige markt slechts tegen enorm ver- lies kunnen worden verkocht. Zou steun even- wel uitblijven, dan is bij den tegenwoordigen stand van zaken het geheele bedrijf, waarin anders in ons land ongeveer 7000 gezmnen betrokken zijn geheel ten doode opgeschreven. Door de marktpryzen worden de kosten van bewerking, bij schamel loon nog niet verkre- gen, zoodat er niets overschiet voor het aan- koopen van grondstof bij den teler. BOSCHKAPELLE. Onder zeer groote belangstelling herdacht de Z.Eerw. heer A. G. Fruiijtier, pastoor al- hier, zyn zilveren priester jubileum. OVERSLAG. Het gezin van Aug. Popped'Hert werd deizer dagen verblijd met de geboorte van den 20sten telg. Onder de kinderen, die alien nog in leven zijn, bevinden zich 5 tweelingen. HONTENISSE. Geslaagd voor het eindexamen Handelsschool te Rolduc maert te Hontenisse. Hoogere de heer A. Cam- CLINGE. gemeurs cue aiuaai uiviay»<= Aan de St.Gerarduskweekscho<ol voor onde^ geaaan uouucu 0- koopen, omdat zij in een hotel te Moskou van wijizeressen te Bergen op Zoom slaag bordjes, in de opwelling van het oogenblik om alles waren beroofd. Het ministerie van Bui- j het eindexamen me]. I. Maicont. - redden Da&rvoor kan toch geen directie te hebben, in de eerste plaats of de directeur, de heer Cassalis, schuldig kon genoemd wor den en in de tweede plaats de huidige con- stellatie der Veiligheidswet. De officier van Justitie heeft bepaald, dat deze zaak voor het Kantongerecht zou behandeld worden. Daar- door geldt de vraag of de directeur verant- woordelijk kan worden gesteld De wet mist een bepaling dat in een bedrijf als dit 00k opzichters of afdeelingschefs verantiwoordelijk kunnen worden gesteld. Uiit de getuigenverklaringen is gebleken, dat er ten opzichte der veiligheid wel een en ander gedaan is, en 00k de verklaringen van den inspecteur der Arbeidsinspectie zijn gun- stig. Naar de historie van de stichting der fabriek ziende, dient een en ander toch met eenige reserve te worden aangehoord. Zijn in- druk is, dat er nog wel wat ontbreekt, en had er nog wel iets meer gedaan kunnen worden. Waarom is die put 8 dagen blijven liggen? Ook had Ir. Comelio daar nog wel een oogje in het zeil kunnen houden. Hij acht het ten laste gelegde bewezen. Aangezien een geld- boete in dit grootbedrijf weinig zou betee- kenen, eischte hij een hechtenis van 10 dagen. Waar de directeur echter wel al zal hebben geleerd voorzichtiger te zijn, wilde hij die straf voorwaardelijk toepassen. De verdediger sprak een woord van deernis bij den dood der twee werklieden, waaroyer de verslagenheid ook by de directie te Sluis- kil en Brussel groot was. De oorzaak van hun dood was echter een kwestie van overmacht. De kelder was niet bestemd voor gassen; deze zijn er in gekomen, zooals die door elk lek, ook in de huiskamer kunnen komen. Ook is niet bewezen dat het slachtoffer De Kraker in den put is afgedaald. Hy is van oordeel. dat verdachte daaromtrent zal moeten worden vrijgesproken De anderen liepen in den put door psychische overmacht, zij zouden dat ook gedaan hebben ondanks waarschuwings- De gokkery is niet tegen te gaan door niet bepaald fraai zijn, maar meer als curio- nieuwe artikeltjes in het strafwetboek. Zeker, siteiten zullen zijn opgenomen. De kortste men heeft hier en daar zekere zuivering be- dier partijen telt zestien zetten. Dit is ech- reikt. De politie loert zelfs met Argus-oog ter geen record. De Nieuwe Rott. Crt. publi- op deugnieten, die in burgermans-cafe's kony- ceerde n.l. dezer dagen in de onder leiding nen en haasies verdobbelen. Tegen loterii- en van Ir. J. R. G. de Veer staande rubriek nen en haasjes verdobbelen. Tegen loterij- en aanverwante ondernemingen van verdacht ge- I halte wordt telkens stevig opgetreden. Dat j valt te loven. Maar onze Hermandad weet tienduizend- maal beter dan welke „persmuskiet" ook, hoe schromelyk de wettelijk-verboden gokkerij wordt uitgeoefend in lokalen en kamertjes, j hieronder. „Hersenkronkelingen" een „vastzetpartytje" van slechts 13 zetten. We betwyfelen sterk, of dit record nog wel voor verbetering vatbaar is. Bedoelde party, die was ingezonden door den heer J. C. Kramer te Rotterdam, volgt tenlandsche Zaken van Eetland, ontkent be richt te hebben ontvangen omtrent een bloed- bad hoewel regelmatige betoogingen door sta- kers worden gehouden, die spoedig werden uiteengedreven. Een diplomatieke koerier van een der andere Oostzeestaten heeft te Mos kou geruchten gehoord over de „sch,ietpar,.2 en vernam tevens, dat talrijke arbeiders, die zidh hadden verzet, verbannen waren naar sovjet-fabrieken. KONINGIN HELENA UIT ROEMENIe VERBANNEN Verleden week is bericht als zou koningin Helena binnen 24 uur het land moeten ver- laten tegengesproken. Het staat echter vrywe vast dat zij uit Roemenie zal moeten vertrek- ken zoodra er met koning Karel overeenstem- ming is verkregen over het bedrag dat zy als iaariyksche toelage zal ontvangen. Zij zal ver- lof krygen om drie maal per jaar haar zoon, den jeugdigen kroonprins Michael te bezoeken. Van welingelichte zijde wordt vemomen dat koning Karel een groote villa in Roemenie heeft gekocht voor madame Lupescu, de oor zaak van de scheiding tusschen de konmg en de koningin Helena. het eindexamen me]. nieuw-namen. Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium 1 1 T"» A li'/wlrnT to te Rolduc, voor Nieuw-Namen. diploma B, A. Ferket te IJZENDIJKE. Te Roermond slaagde voor het examen Hoogere Handelsschool H. Hendrikse te IJzendijke. HERV. SCHOOL. De heer J W. Kommers, tijd. onderwijzer aan de Chr. school te Kruiningen is in gelyke betrekking benoemd aan de Herv. School te Ter Neuzen. EXAMEN AKTE L. O. Geslaagd voor het examen akte L. O., aan rte R K Kiweekschool voor onderwijzeressen le Moerdijk, mej. M. Kieboom te Sas van Gent. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 31 Mei tot en met 6 Juni in de provincie Zeeland be- droeg: Roodvonk: Hulst 1. Diphthene: Mid- delburg 1, Oostkapelle 1. Meningitis: Hon tenisse 1. DE BEVOLK1NG VAN ZEELAND. De bevolking van Zeeland bestond op 31 December 1929 uit 124.203 mannen en 123.707 vrouwen, totaal 247.910; geboren werden 2415 m. en 2407 vr., overleden zijn 1172 m. en 1193 vr een vermeerdering hierdoor dus me 1243 m.en 1214 vr. Er vestigden zich in de provincie 7808 m. en 7215 vr., er vertrokken 8567 m en 8331 vr., een verlies dus van 759 m. en 1116 vr. Op 31 Dec. 1930 bestond de be volking uit 124.687 m. en 123.805 vr., totaal 248.492 zielen. REDUCTIE OP ELECTRICITEITS- PRIJZEN. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Het doodelijk ongeval van 2 werklieden der ,,1'Azote". Het ongeval op de ammoniakfabriek te Sluiskil, dat aan twee mannen het leven kost- te. werd Dinsdag voor het kantongerecht al- hi'er behandeld, aangezien een vervolging was ingesteld tegen den directeur der fabriek, den heer Ir. Cassalis, als zou deze zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding der Veilig heidswet, hetgeen tengevolge zou hebben ge had, dat op 21 April j.l. 2 werklieden zijn ver- ongelukt, door te vallen of af te dalen in een put, waarin zich verstikkende dampen be- vonden. Een groot aantal getuigen, meerendeels Fransch en Duitsch sprekende ingenieurs waren als getuige gedagvaard, terwijl Mr. Jos. Maeijer, uit Breda, als verdediger van den verdachte optrad. De verdediger deelde mede, dat de gassen in den put, die de bedwelming van 3 personen veroorzaakten, daar slechts door een onvoor- zien toeval konden zijn. Ir. Schalken verklaarde dat op de fabriek voortdurend gestreefd wordt naar vervolma- king van sociale voorzieningen en de verbete ring der veiligheidsmaatregelen een punt van voortdurende studie is. Er verschynen in ver- band met den veiligheidsdienst voortdurend nieuwe schriftelijke orders. De getuige Verhoef, inspecteur van den Arbeid te Dordrecht, verklaarde dat de kool- monoxyde, die den dood der slachtoffers ver- oorzaakte, eigenlijk aanwezig is in elke gas- fabriek. Hier was de gasconeentratie echter te sterk, de zuurstof werd uit den put ver- dreven en daarvoor kwam gas in de plaats. Hy acht de directie, voor wat hare verant- woordelijkheid betreft, volkomen gedechar- o-eerd als de menschen te voren voldoende waren ingelicht over het gevaar dat hen wachtte bij het niet opvolgen der veiligheids- voorschriften. In den put liepen buizen waar- door gas wordt aangevoerd. De spanningeu kunnen daar altijd lekken veroorzaken en daarop dient men bedacht te zijn. In antwoord op vragen van den kantonrecn- ter en den ambtenaar van het O.M. deelde de verdediger mede, dat er een zeer streng mon- deling verbod bestond van Ir. Comelio om in den put af te dalen. Get. Verhoef gaf te kennen, dat de Arbeids- verantiwoordelijk gesteld worden? Bovendien blijkt, dat voor de veiligheid al het mogelijke gedaan is. Een directie in een fabriek die voor hon- derden menschen verantwoordeiyk is en van die verantwoordeiykheid aan anderen niets kan afdragen, is ook feitelyk onuitvoerbaar. Indien de directeur dezer inrichting voor het gebeurde zou veroordeeld worden, volgt de consequentie, dat dan niemand nog een direc tie in een grootbedrijf zou kunnen aanvaar- den. Het O. M. verklaarde in zijn repliek voor de laatste redeneering van den verdediger wel iets te gevoelen en het verwonderde hem, dat door de werkgevers in grootindustrie al niet lang geageerd is om de huidige bepalingen der Veiligheidswet omtrent de verantwoorde- lijkheid veranderd te krijgen. De wet is streng en tot het laatste oogenblik had hij getwgfeld wat hij moest requireeren. De verdediger hoopte, dat dit voor den kan- tonrechter te meer een reden zou zijn den ver dachte vrij te spreken of van rechtsvervolging te ontslaan. Uitspraak 19 Juni a.s. Strafzitting van 2 Juni 1931. Veroordeeld wegens overtreding: Motor- en Rywiel-Reglement. E. d. M., Oostburg, /4 of 2 d. h.; C. v. W., Zaamslag, f 40 of 10 d. h. en 3 mnd. ontz. bev. motorrijtuigen te best.; A. P. v. L., Ter Neu zen, /2 of 1 d. h.; P. F„ Axel, /3 of 1 d. h.; E. i/l., Sas van Gent, 4 of 2 d. h.; J. E. d. V., St. Jansteen, 7,50 of 3 d. h.; H. d. K., Rotter dam, 2 of 1 d. h.; W. A. G. A. d. R., Hulst, 1 of 1 d. h.; L. J. M., Moerbeke, 5 of 2 d. h.; L. J. M., Moerbeke, 10 of 3 d. h.; W. R„ Axel, lofld. h.;R. K. S., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; A. W., Sluiskil, /5 of 3 d. h.; H. D., Hoek, 15 of 10 d. h.; W. H. v. F„ Zaamslag, /I of 1 d. h.; A. C. K., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h.; P. H. L. D., Axel, /I of 1 d. h.; R. H.. Gent, /2 of 1 d. h.; P. J., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; D. d. G., Sluiskil, /I of 1 d. h.; L. J. v. d. B., Gent, /5 of 3 d. h.; H. M., Sluiskil, 5 of 2 d. h.; M. G., Sas van Gent, 6 of 3 d. h. Art. 427 W. v. S. C. d. P., Sluiskil, 5 of 2 d. h. Art. 23 Jachtwet. S. v. d. H., Axel, f 30 of 10 d. h. Alg. Visscherij Reglement. O. T. R., Westdorpe, 25 of 10 d. h.; A. A. J. P., Wachtebeke, 6 of 3 d. h. Alg. Polltleverordening Ter Neuzen. J. P. d. W., Hoek, f 10 of 10 d. h. Art. 460 W. v. S. A. A. J. P., Wachtebeke, /I of 1 d. h. Wapenwet. J. J. S., Zaamslag, 3 of 1 d. h. NV Provinciale inspectie de overtuiging heeft, dat de directie Naai wij vernemen heeft voor de veiligheid alles doet, Zeeuwsche Electnciteits-maatschappo met het vooe .a .nanprtip if oog op de moeilijke omstandigheden, waarm het landbouwbedrijf verkeert, besloten aan verbruikers van stroom voor kleinkracht ten plattelande over het jaar 1931 een reductie van 10 (te verrekenen na afloop van het jaar) toe te .staan van het bedrag. dat zij verschuldigd zullen zijn voor den stroom, die buiten de lichturen wordt betrokken. De P.Z.E.M., die zelve natuurlijk ook de gevolgen van de crisis zal gevoelen, wil op deze wijze trachten, naar verimogen die gevolgen voor den landbouw en de kleine bedrijven ten plattelan de te verzachten. In de steden, waar reeds andere tarieven gelden, wordt deze maatregef niet toegepast. STEUN VOOR DE VLASCULTUUR EN -INDUSTRIE. Te Roosendaal is een vergadering gehouden van het onlangs vermelde Zeeuwsch-Vlaam- eche Comitd ter bevordering van de instand- houding der vlascultuur en het vlassersbedryf in Nederland, met afgevaardigden van den s RK Vlassersbond in West-Noord-Brabant en 1 der Nederlandsche Maatsohappij tot bevorde- ring der vlasindustrie. Daarin werd verslag uitgebracht van de besprekingen die door een deputatie aan het Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw is gehouden met vertegenwoordigers der Commissie-Lovmk. De vergadering besloot eenstemmig aan te dringen op invoering van een steunregeling zooals deze in het oorspronkelijk verzoek van het Comit6 uit Zeeuwsch-Vlaanderen is aan gegeven. Aangezien het te voorzien is dat in voering daarvan een geruimen tijd zou vor- deren, werd tevens de mogelijkheid van een tijdelijke steunregeling in den vorm van toe- slag op het loon voor de vlasbeyverking on der de oogen gezien. Een regeling daarom trent, waarmede de afgevaardigden zich ver- eenigden, zal aan de coinmi sic-Lovink worden kenbaar gemaakt. Het algemeen gevoelen was, dat vooral de kleine vlassers met de tydelyke steunregeling gebaat zouden zijn. Uit de verschillende mededeelingen ter ver- wat redelijker wijze mogeiijk is, de inspectie is over den toe- stand in het bedrijf zeer tevreden. Op een vraag van den kantonrechter, of hij bij het zien der 2 dooden niet eenige reserve gevoelde tegenover de directie, antwoordde hij ontkennend, men behoefde niet in den put te gaan. Uit een verklaring van Ir. Schalken biykt, dat er op de fabriek een veiligheidspolitie is, die overtredingen moet rapporteeren aan de afdeelingschefs en tegen overtredingen moet j tot een' jbloeiend bedryf' waken. Het O.M. meende, dat die politie m - j-- de eerste plaats moet toezien, dat er niet ge- Ir. Schalken een Het gok-duiveltje. Geheime lokaaltjes.Desperado's. Pietersen, de Haagsche wind- happer lanterfant wordt, hetgeen deel harer taak noemt. Get. Verhoef deelt nog mede, dat er thans, zonder dat dit door de Arbeidsinspectie ge- vorderd is, een hekje om den put staat en een waarsohuwingsbord. Vervolgens deed Dr. Van Looy mededeelin gen omtrent den toestand waarin hij1 op de fabriek de drie bedwelmde personen gevonden had. Hij had vergiftiging door koolmonoxyde geconstateerd, welke vergiftiging ook allerlei geestelpke stoomissen tengevolge kan hebben. Getuige Ir. Comelio verklaarde 8 dagen voor het ongeluk nog tegen afdalen in den Aan plannen om in Den Haag de gokkery t een ,,bloeiend bedryf" te maken, heeft 't in den loop des tyds nooit ontbroken. De overheid liet enkele tientallen jaren terug het speelduiveltje zoowat vrijelijk zijn gang gaan. Voorzoover strafrechtelyk tegen het hazard- spel kon worden opgetreden, en dat had ten slotte maar weinig om 't lqf, hield men ge- staag de handen v66r de oogen. Trouwens, £n in de „Witte" en in velerlei andere .besloten kringen" werd dusdanig grof-gespeeld, dat de .adellijke hanzen en groote heeren", zooals wijlen Jan Adam Kegge, de schatrijk gewor- den planter uit de West, door Hildebrand in zijn ..Camera" geteekend 't uitdrukte, wat angstig waren om tegen de gokkerij op te treden. Men weet, allereerst onder aanvoering van VU4JI 11CL ungcruxv .|i put te hebben gewaarschuwd. Er was geen wijlen minister mr. Robert RegoQt, den mtei- speciale order, doch alien waren bij het begin ligenten en ijverigen minister van Justitie, die van het werk gewaarschuwd. Een zelfde ver- in de voile kracht des levens aan zijn werk- klaring werd afgelegd door Ir. Toffoli. kring door den dood werd ontrukt naschnk- De Duitsche bankwerker WUke verklaarde kelijk psychisch en lichamelijk lgden, heert ae hierna hoe hij gepoogd had zyn makkers uit Overheid den strijd tegen den speelduivel aan- gebonden. Met succes? Op deze vraag zou ik wat de Hofstad betreft niet graag een bevestigend ant woord, zonder meer, doen volgen. Ook t.a. van deze dingen geldt, wat een- maal een geestige Parijsche publicist zei in de waar nu wel een z.g.n. inval kan worden ge- s daan, met beslag op flesschen wyn en nog pittiger inhoud, alsook proces-verbaal. Waarna de exploitanten en begunstigers een andere plek opschommelen, dienen om den gok-harts- j tocht te bevredigen. Zeker, wij gokken, spelen, wagen brokken of 100 van ons bezitVoorzoover wy niet opgewassen zijn tegen de zinnen-begoo- cheling. Of wel: behooren tot de desperado's, die „alles op den kaart gaan zetten", wyi weten slotte niets meer hebben te ver- liezen Van deze soort zijn er in het Haagje veleu. Maarvoor hen komt 't er allermeest op-aan, zich het masker v66r het gelaat te houden. Zij trekken heel-stiekum, althans 98 van deze categorie, naar Monte-Carlo of een der verschillende andere gok-centra, waar men Ao. Di. 1931 door den gok-demon te-gronde kan worden gericht. Soms blgven de lieden van deze soort ook wel in Den Haag, maar dan begeven ze zich op zeer laat avond- of diep-nachtelijk uur naar een adresje, hun ingefluisterd door mannetje of vrouwtje, dat 't ..waarachtig goed met hen meent In het lokaaltje schuifelen de kaarten of kletteren de knobbeltjes. Ritslen de bankbil- jetten en klinken de gouden en zilveren mun- ten. Bruischt de panje. Knallen de kurken van kwasi-Cliquot-flesschen. Parelt het met whis key gemengde soda-water. Wie in zulke lokaaltjes een kijkje komt nemen als tusschen drie en vier de dageraad zijn zilveren licht schenkt, terwijl de merel komt zingen, dat 't hoorbaar is by het ven- ster, geopend om de verstikkende atmosfeet in goklokaaltjes dragelijk te makenhij zal er zien: de Haagsche desperado's, wanhopigen, geru'ineerden van morgen of overmorgen. Ik schets of verhaal nu geen dingen, uit aanschouwing door my beleefd. Maar wat ik er van hoorde en weet, is helaas ruimschoots voldoende! Wie in vroegen of later-vallenden seizoen- tijd op Bad-Scheveningen vertoevend, wil spelen, met kaarten of aan de roulette-tafei. vindt daartoe ruimschoots de gelegenheid. Aan agenten, representanten etc. van speel- huizen ontbreekt 't hier allerminst! Ik wil U „voor de aardigheid" en ter afwisseling eens een niet-onvermakelijke geschiedenis vertellen, (historisch!) die ik zou willen noemen Haagsche bluf of de historie van een ophakker". Meneer Pietersen (om nu maar een naam te noemen) was wat men noemt ,,een getapte kerel". In de soos had hij het hoogste woord en speciaal had hij er een handje van om geweldig op te snijden over de reusachtige kapitalen, welke hy bezat en de meer dan ruime inkomsten, die hij uit zijn zaak wist te trekken. En zooals dat gewooniyk gaat hechte men aanvankelijk geloof aan zyn stellige bewerin- gen. Maar langzamenhand meende men het heerschap ,,door" te hebben, haalde men (achter zijn rug) de schouders op over zoo- veel windhappery. Meneer Pietersen merkte wel dat hy niet meer ,,au serieux" werd genomen en dat ver- driette hem hevig. Hij piekerde op middelen om 2ijn verloren terrein als „zeer gezeten burger" te herwinnen. 't Was op een middag dat de gansche club weer bijeen zat en Pietersen meer dan ooit. het woord voerde over zijn kapitalen en de nonchalante manier, waarop hij gewoon was met de duiten om zich heen te smijten Ein- delijk werd't een der sobats te kras, hy stond geergerd op en sloeg Pietersen met de vlakke hand krachtig op de schouders. „Zeg kerel!" riep hij uit, „je bent een reuze- geschikte vent, maar heusch, dat ellendige opsnijden moet je toch eens afleeren. 't Is geen schande om hard voor z'n broodje te werken en geen kapitaal te hebben!" Wie zou meenen dat de heer Pietersen nu kwaad zou worden, heeft 't glad mis. Hij had... hierop gerekend! Hij had die veront- waardiging uitgelokt. Kwasie-nijdig stoof hij op, uitroepende,,Wat! Gelooven jelui me niet! Ja, hoor eens even, ik kan niet alles gaan bewijzen, tenminste... tenminste... wacht eens even... ik heb juist bij me het invulbiljet van de inkomsten-belasting. Ik had het reeds in- gevuld om 't weg te zenden, maar heb 't toe- vallig nog bij me..." Meneer Pietersen tastte haastig m zijn bm- nenzak, zocht, vond niet.liep naar zijn aan een kapstok hangenden overias... trok uit den binnenzak een groote enveloppe. En even later zat het gezelschap te neuzen in het for- mulier, waarin bijna fantastische bedragen stonden ingevuld. De spotlachjes verdwenen, hier en daar kwam de groene jaloezie om den hoek gluren. Maar er was 6dn onder het ge zelschap, die een verholen glimlach nauwelijks kon onderdrukken. Toen de heer Pietersen met ziohtbare voldoening het formulier weer terug had ontvangen en het met een voldaan lachje weer in den binnenzak van zijn over- jas had teruggeschoven, sloop de hierboven bedoelde <§6ne onder het gezelschap stikum (Pietersen zat juist met zijn rug naar hem toe) naar Pietersen's overjas, trok de enve loppe uit den zak, zette zijn hoed op, liep de straat op enToen voltrok zich het vree- seliike voor Pietersen... Het „rijkelijk" inge- vulde blljet verdween even later in de gleuf van een... brieventous Anme, arme Pietersen. Het biljet had de dwaze opsnijder ,,voor de aardigheid' inge vuld op de wijze van een Deterding. Natuur- lrjk had hij een reserve-foiljet bij de hand om de „echte waarheid" op te geven... Zoo ontving de ontvanger het ,,schr|n- Uiliet"En heeft de arme Pietersen een tocht naar Canossa" moeten ondernemen, eerliik moeten opbiechten waartoe zijn wind- happerij hem had verleid. Om te voonkome-n dat hij een aanslagbiljet ,,om van te rillen" thuis kreeg. 't Zal je gebeuren! 't Beste is dus maar om... niet dik te doen... FIBER. Het spreekt van zelf, dat dergeiyke party- tjes voor het praktische spel zonder beteekenls zijn, al was het alleen maar, omdat slechts de alleronmogeiykste zetten tot het vastzet- doel leiden. Hoogstens kan ddn onzer lezers zich door onderstaand schuifpartytje geroepen gevoelen, het 13 zetten-record naar beneden te halen. Onze rubriek staat dan natuurlgk voor hem open. Uit den aanvangsstand wordt als volgt ge- speeld. Wit. Zwart. Onregelmatige opening! 1. 34—29 17—21 2. 35—30 20—25 3. 40—34 19—23 4. 29—24 14—20 5. 33—29 9—14 6. 39—33 14—19 7. 33—28 4—9 8. 31—27 9—14 9. 38—33 3—9 10. 2822 1217 11. 33—28 8—12 12. 36—31 2—8 13. 31—26 en zwart staat vast Den slotstand zetten we op diagram, ieder kan zien, dat hier niet gedamd is, maar geschoven. Waar het damspel al niet goed voor is!. ZWART 1 5 6 26 WIT Uit den massakamp ZeelandAntwerpen. Party, gespeeld aan het 16e bord. Wit. Zwart Dr. Kinder-man, M'burg. J. Verhoeven, Antw. e7e6 d7d5 c7c5 e6Xd5 c5c4 Pg8-f6 Lf8e7 c4Xb3 Pb8c6 0—0 Tf8e8 Lc8e6 b7b6 Ta8c8 Le6f5 Lf 5 X d3 h7—h6 Pf6e4? Le7c4 Dd8Xd5 Tc8Xe8 zoodat de winst l. Dd5Xc4 Lb—d6 Pc6a5 Te8Xel Pa5 X c4 a7a5 Ld6—c7 f7f6 Pc4d6 b6—b5 den put te redden, doch hij werd zelf be- dwelmd. Eerst ging hij zonder iets, daarna met een zakdoek in den mond en daarna met gasmasker in den put, waarna hij be- een dwelmde. Hij was in den put gegaan omdat iemand om hulp riep, zonder dat hij juist wist wat er plaats vond. Hy had in opgewonden- vooral heid gehandeld en zeide ook gewaarschuwd te polemiek pro en contra^ z'jn voor het in den put afdalen. Hij was er sinds kort en werd nog beschouwd als leer- ling; aan leerlingen is het verboden ergens in te gaan zonder geleide. De ambtenaar van het O.M. gaf te kennen in deze zaak met twee moeilykheden te doen door het geval van den moord, indertijd op mevrouw Odem, aan het Bezuidenhout ge- pieegd, weer eens ,,actueel" geworden: ,,Que messieurs les assassins commencent!..." Laten heeren moordenaars hun ,,bloedige negotie eens staken, bedoelde Alphonse Karr. CCXXI. De kortste party. In het Mei-nummer van „Het Damspel" komen eenige „vastzetpartyen" voor, die wel 1. e2e4 2. d2d4 3. Pblc3 4. e4Xd5 5. Pgl—f3 6. Lfle2 7. 0—0 8. b2b3 9. a2Xb3 10. Lclb2 11. h2 h3 12. Pc3a2 13. c2c4 14. Tfl—el 15. Pf3g5 16. Le2d3 17. Ddl X d3 18. Pg5—f3 19. c4Xd5! 20. Tel X e4 21. Te4Xe8t Wit is nu een stuk v hem niet meer ontgaan 22. Dd3c4 23. bXc4 24. d4d5 25. Talel 26. Pf3Xel 27. Lb2d4 28. Pa2c3 29. Pel—d3 30. f2—f4 31. g2—g4 Stand na 31 zetten. Het eindspel is niet gemakkeiyk maar wU blijkt niet van zins, de wmst op het laatste oogenblik nog te laten sdhleten. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. Ld4c5 Lc5Xd6 Pc3a4 f4f5 Kgl—f2 Kf2e3 Ke3d4 Kd4c4 Pd3c5 Pc5e6 Pe6Xg7 Pg7—h5t Pa4b6 Kc4b3 Pb6d7t Ph5Xf6t h3—h4 g4 Pd7e5t Pf6h5t Pe5f7 Pe5f7 Pg-f7+ PfXdS f5—f6 b5—b4 Lc7Xd6 Kg8f7 Kf7e7 Ld6c7 Ke7d6 Lc7b8 Lb8c7 Kd6e5 Lc7d6 Ke5f4 Kf4e5 Ld6c7 Le7d8 Ke5Xd5 Kd5d6 Kd6e7 Ke7f7 Kf7g7 Kg7—h7 h6Xg5 h6Xg5 KXh5 Kh5h6 Zwart gaf het op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6