Tsr Neuisr sche Courant Tweede Blad. Mlonair tegen wil en dank Heerenbaai EEN DUBBELTJE BINNENLAND. FKPILLKTOH. BUITEHIAHD. MMMk;;6 Vrijdag 12 Juni 1931. No. 8692. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. GEREF. KERKEN. VAN HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennls, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijdagen van ADRIAAN LOOF te Ter Neuzen, om vergunning tot uitbreiding der slagerij op het perceel kadastraal bekend in Sectie L no. 1564. Op Dinsdag 23 Juni a.s. des namiddags drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zjj die bezwaren habben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen scihrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentle niet tot beroep gerecbtigd zijn, zfl, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het ge- meentehestuur zijn versohenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 9 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. DE MUL te Ter Neuzen, om vergunning tot het uitbreiden van een melkinrichting, op bet perceel kadastraal bekend in Sectie C no. 2664. Op Dinsdag 23 Juni a.s., des namiddags drie uur zal in het Gemeentehuis ge legenheid bestaan om bezwaren tegen de in williging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tjjdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in- gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris prudence niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het Ge- meentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 9 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Na korte verklaringen van den heer Boon (lib.), dat zijn fractie tegen zal stemmen en van de heeren Oud (v.d.) en v. d. Heide (s.d.) dat hun fracties voor zullen stemmen, wordt het onUverp tot wijziging van de Drankwet aangenomen met 58 tegen 10 stemmen. Tegen waren de liberalen en de heeren Van Vuuren, Kortenhorst Bongaerdts alien (r.k.) De Visser (c.p.) en Braat (p.b.). Aan de orde is het wetsontwerp, regelende het hebben van Rontgen-toestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen. Mevr. De VriesBruins (s.d.) en Dr. Vos (lib.) maken beizwaar tegen het stellen van eischen aan artsen, die vrij moeten zijn in het gebruik van Rontgen-toestellen. Minister Verschuur acht de eischen van technische bekwaamheid in het belang der medeburgers noodig. Mevr. De VriesBruins stelt een.amende- ment voor, strekkende om van een vergun ning vrij te stellen onder zekere voorwaarden, artsen en tand-artsen, veeartsen, doctoren in wis- en natuurkunde en electro-technische in- genieurs en fabrikanten of handelaars. Dr. Vos steunt het amendement en geeft aan een wijziging van het academisch statuut door opneming van de Rontgenologie onder de verplichte vakken de voorkeur boven de prin- cipieel bedenkelijke regeling van het ontwerp Minister Verschuur acht de waarborgen, dat een medicus zonder bijzondere voor-oplei- ding het Riintgentoestel kan gebruiken, niet aaniwezig, en meent, dat bepaalde eischen noodig zijn voor de veiligheid van derden. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde is de wijziging van de Stuwa- doorswet. De heer Knottenbelt (lib.) ziet in het ont werp een verdere beperking van de vrjjheid van het bedrijfsleven en heeft er bezwaar tegen, dat de Minister kan beslissen wanneer de wet zal worden ingevoerd. De heer Brautigam verheugt zich over de indiening van het ontwerp, hoewel het laat komt. Vergadering van Donderdag. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten op Donderdag 18 dezer in de afdeelingen te doen behandelen het wetsontwerp betrenende den Ecouomischen voorlichtingsdienst. Spreker stelt voor, aan de agenda toe te voegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol inzake de wijzi ging van het verdrag, houdende de regeling van de luchtivaart, het wetsontwerp tot wijzi ging van de Successie-wet, het wetsontwerp tot wijziging van de Leerpliehtwet en de in- terpellatie-Oud over de uitvoering van de Tarwewet. Aan de agenda van de Tweede Kamer zijn toegevoegd de wetsontwerpen1. de verhoo- ging van het renteloos voorschot uit 's rijks schatkist ten behoeve van aanleg en het in exploitatie brengen van een tramweg van Zutfen naar Deventer; 2. de onteigening voor den aanleg van een nieuw rijksweg-vak ter vervanging van den weg om den Teersdijk in den rijksweg NijmegenGrave's Hertogen- bosch; 3. de onteigening voor de verbetering aan den rijksweg RenswoudeAmhem bij de Klomp en over Ede. Bij de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwa- doorswet verdedigt de heer Brautigam (s.d.) een amendement tot invoering van arbeids- boekjes als controle op de naleving van de voorschriften betreffende den arfoeidstijd. De heer Guit (r.-k.) verdedigt een amen dement van dezelfde strekking. Minister Verschuur b.etoogt, dat aan een controlemiddel in de praktijk geen behoefte is gebleken en dat het vroeger mislukt is. Nadat de Minister toegezegd heeft, dat in de bedrijven waarin dat noodig zal zijn, over de anbeidsboekjes zal kunnen worden be- schikt, worden beide amendementen inge- trokken. De heer Brautigam verdedigt daama een amendement om te bepalen, dat bij overwerk- vergunningen voor langer dan een week voor- af overleg moet worden gepleegd met de arbeidersorganisaties. De heer De Visser (comm.) verdedigt een amendement om den werktijd in de haven te bepalen op 7 uur per dag en 40 uur per week, Minister Verschuur merkt op, dat een groot deel der industrie reeds met verkorten ar- beidsdag werkt. Naar men weet staan de Geref. kerken in Nederland er zeer op, dat geen „zilveren koorde" tusschen staat en kerk besta. Deze kerken hebben dan ook constant geweigerd om den weg op te gaan van subsidie-aanvaar- ding van den staat, hoe dan ook en in welken vorm dan ook. Nu deed zich echter het geval voor, dat de Geref. kerken van Lutterade, Maastricht, Roermond en Tilburg een gift ontvingen van de burgerlijke gemeente ter plaatse voor den bouw van een nieuwe kerk, dat de kerk van Eindhoven door de N.V. Phi lips gesteund werd in den vorm van goedkoop verstrekten grond en dat de kerk van Tree- beek een gebouw van de Staatsmijn ten ge- bruike kreeg. Bovendien werd de kerk van Lutterade door de Staatsmijn gesteund voor kerkbouw. Deze aangelegenheid kwam ter sprake in de classis 's-Hertogenbosch der Geref. Kerken, waar ter sprake ,naar „De Heraut" thans mededeelt, een besluit werd genomen, waar o.a. in werd uitgesproken 1. Dat ons bezwaar tegen zuivere subsidie van staat, provincie of gemeente, van welken aard ook, principieel is, en dus in het vervolg een dergelijke steun van overheidscolleges niet meer dient te worden aangenomen of aanvaard; 2. dat bij het aanvaarden van steun door buiten het Geref. kerkelijk lcvcn sl:,.;-.ade pcr- sonen, door bedrijven of instellingsn, de groot- ste voorzichtigheid dient te worden aanvaard en in geen geval z66 mag worden te werk ge- gaan, dat door de wijze van aanvaarding of gebruiken van den steun de kracht van ge- tuigenis tegenover den gever of de geefster noch tegenover de buitenwereld, ook maar eenlgszins mag worden geschaad. DE VERBODEN VARA-UITZENDING. Naar het Corr. Bureau vemeemt, moet ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer, voornemens zrjn den Minister van Waterstaat schriftelijk vragen te stellen over het verbod van de uitzending van de Matteotti-herdenking door de VARA. WIJZJGING DER SCHEPENWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Schepenwet. Ingevolge het op 31 Mei 1929 te Londen ge- sloten verdrag voor de beveiliging van men- schenlevens op zee, zal dit verdrag op den len Juli in werking kunnen treden. Het is dus noodig, dat v66r dien datum de noodige wette- lijke bepalingen tot stand komen, opdat het verdrag zijn geheele en volledige werking kan hebben. Het onderhavige wetsontwerp strekt daar- toe. Van deze gelegenheid is tevens gebruik ge- maakt om eenige andere wijzigingen, welke voortvloeien uit de wijziging van het Wetboek van Koophandel en uit de invoering van de Marine-scheepsongevallenwet, aan te brengen. NA CHEQUERS. Het bezoek van Briining en Curtius aan Engeland, vanwaar zij in hun land zijn terug- gekeerd, was, schrijft de N. R. Crt., oorspron- kelijk belegd v66r de zittingen van de Euro- peesche commissie en den Volkenibondsraad. In het begin van April is het een maand uit- gesteld wegens de vinnige kritiek in Frank- lijk, waar men vreesde, dat de Duitsche staatslieden hun Engelsche ambtsgenooten zouden trachten te winnen voor het tolver- bondsplan en tegen Briand's voorstellen tot Euroj oesche oeconomische samenwerking. Met het uitstel is een verandering van de te bespreken onderwerpen gepaard gegaan. Indien de kanselier en Curtius begin Mei naar Chequers waren getogen, zou, behalve de tol- unie stellig de ontwapeningskwestie op het tapijt zijn gekomen. De laatste vergadering van de voorbereidende ontwapeningsconfersn- tie toch was in December met een isoleering van Dmtsehland geeindigd en daarbij hadden Bernstorff en Lord Cecil (die zich op menig onderdeei bij het Fransche standpunt aar- sloot) het met elkaar aan den stok gekregen. Deze tegenstelling uit de wereld te helpen is zeker een der beweegredenen tot de uit- noodiging van MacDonald geweest. Sedert dien heeft de tijd dat werk al verricht en tevens een ander onderwerp van urgenten aard aan de orde gesteld: de schadevergoe- dingskwestie. Toen het plan-Young in Den Haag werd aangenomen, was namelijk niet te voorzien, dat een zoo zware en langdurige oeconomische crisis, als de wereld thans door- leeft, zou ontstaan. Deze crisis maakt het Duitschland steeds moeilijker zijn aangegane verplichtingen na te komen, te meer nu de onfcwrichting van de goederenmarkten tot een sterke daling van de prijzen heeft geleid. Geen wonder, dat de Duitsche regeering, die vooral tengevolge van de enorme kosten, welke de werkeloosheid het rijk oplegt, tel- kens voor nieuwe begrootingstekorten staat, er op uit is verlichting van de schadevergoe- ding te krijgen. Dezer dagen hebben we reeds opgemerkt, dat zij daarvoor op steim van Engeland hoopt. Om twee ijzers in het vuur te hebben, heeft Dr. Brans, de eerste gedelegeerde van Duitschland ter intematio- nale arbeidsconferentie, dezer dagen de zaak ook te GenAve ter sprake gebracht en een dringend beroep op medewerking van den Volkenibond gedaan. De schadevergoeding staat echter niet op zichzelf, zij houdt nauiw verband met de schul- den der voormalige Geallieerden aan de Ver. Staten, die via de Bank voor Internationale 25) (Vervolg.) Stephen greep zijn broer bij den arm en leidde hem naar de wachtende auto. Op dat oogenblik deed hun houding heel veel denken aan die menschen, welke zoo juist van een begrafenis komen. ,,Ons voorstel blijft van kracht, mijn- heer Pluck," hield hij vol. ,,Het plan is oorspronkelijk van u en niet van ons. Wij zullen niet tevreden zijn, tenzij u in de winsten deelt. ,,Ik kan u nooit genoeg bewonderen, heeren," riep mijnheer Pluck uit, toen hij hun handen bij het afscheid nemen schudde. ,,Groote goedheid mijnheer," ging hij voort, terwijl hij zich tot een der journalisten wendde, ,,die menschen zul len een fortuin verwerven en ze verdienen het ten voile. Ze hebben meer moed en durf dan de grootste speculant van Wall Street en ze zijn inderdaad groote man- nen." Deze woorden vingen de broers vaag op, terwijl ze wegreaen, en ze klonken hun nog in de ooren gedurende de week, die daarop volgde, toen de ontvangsten alle verwachtingen te boven ginaen. Deze kwamen weer in hun gedachten veertien dagen later op het oogenblik waarop ze niet alleen hun geheele kapitaal terug- kregen, doch tevens in het bezit geraakten van een fortuin, hetwelk zoo afschuwelijk groot was, dat de broers er heelemaal moedeloos van werden. Diezelfde woor den werden haast tot een obsessie, omdat ROSSEM's TROOST (Ingez. Med.) ze bemerkten, hoe ze voortdurend in de Milan" werden aangewezen als de man- nen, die het theater-Eldorado van den modernen tijd hadden gefinancierd. ,,Het is natuurlijk heel bevredigend, bevestigde Stephen op een morgen aan de lunch ,,maar ,,Het stemt zeer zeker tot dankbaarheid, doch antwoordde George Henry. „Ik droomde gisterenavond van den brief van onzen dierbaren vader," ging Stephen kortaf voort. ,,Wat zou hij wel niet zeggen, als hij kon weten, dat wij nog steeds niet eens een zesde gedeelte van ons inkomen verteren?" George Henry trachtte eenige troost- worden te vinden ter willevan hen beiden. Stephen," zei hij, „wij hebben alles geprobeerd, behalve geld weg te gooien en dat kunnen we nu eenmaal niet doen. Het geluk is met of tegen ons geweest; dat hangt er heelemaal van af van welken kant je het bekijkt. Het kan op die ma- nier niet voortgaan. En toch hebben wij ons best gedaan." Mijnheer Pluck trad juist op dat mo ment het restaurant binnen, vergezeld van zijn nicht, die heel elegant was gekleed in lichten rouw, terwijl ze een kleinen Pekinese onder haar arm droeg, en ge- volgd werd door een Fransche kamenier, die belast was met haar juweelenkistje. Ze stond stil om de broers met onbe- schrijfelijke hartelijkheid te begroeten. Jullie lieve mannen," riep ze uit. ,,Ik zal nooit uw tafeltje kunnen passeeren, zonder lust te krijgen mijn armen om uw hals te slaan. ,,U vergeet," herinnerde Stephen, ,,dat het heele plan eigenlijk van uw oom is uitgegaan.' Niettegenstaande zij Hiram B. Pluck glimlachend aankeek. schudde ze ontken- Betalingen te Bazel, het leeuwendeel van de Duitsche stortingen knijigen. Voor een juist inzicht in de bedragen, welke Duitschland krachtens het stelsel van Young moet opbrengen, halen wij de volgende gegevens nog eens op: Afgezien van de leve- ringen in natura omvat de annulteit voor het loopende begrootingsjaar 1618,9 millioen' mark. Daarvan zijn 666 millioen, door de rijkssporen op te brengen, onibeschermd, ter wijl Duitschland voor het overblijvende bedrag van 950 millioen een transfer-moratorium kan afkondigen, mits het voornemen daartoe 3 maanden te voren is aangekondigd. De stor tingen gaan dan in vollen omvang nog een jaar door; zij worden echter niet meer aan de Bank voor intemationale betalingen over- gedragen, doch op haar rekening bij de Rijks- bank gestort. Na een jaar is de Duitsche regeering bevoegd de betaling van de helft van het verschuldigde op te schorten. In Duitsche oeconomische kringen voelt men niet veel voor een moratorium omdat dit de verleening van buitenlandsche kredieten zou kunnen bemoeiltjken. Deze vrees is niet on- gerijmd, want buitenlandsch kapitaal wordt ongaarne belegd in landen die zeif erkennen. in groote moeilijkheden te zitten. Ter sta ving van een moratorium toch is een verkla- ring der Duitsche regeering noodig, dat zij in voortgezette stortingen een gevaar ziet voor de staibiliteit van het betaalmiddel en voor het economische leven. Niettemin valt uit over- eenstemmende mededeelingen in de Engelsche en de Duitsche pers, die het wel heel vage offioieele communique aanvullen, op te maken dat ondanks deze bedenkingen de weg van het moratorium is gekozen en dat de Duitsche regeering het eerlang bij de B. I. B. zal aan- kondigen. MacDonald en Henderson hebben namelijk de Duitsche vertegenwoordigers weten te overtuigen, dat voor een ingrijpende herziening van het stelsel van Young de tijd nog niet rijp is en de verklaring, door Briand in de Fransche Kamer afgelegd, steunt deze opvatting. Pas als de Ver. Staten over de brug komen en zich bereid verklaren tot medewerking kan het herzienings-uur slaan. Het bezoek van de Amerikaansche ministers Stimson en Mellon aan de hoofdsteden van Europa zal volop gelegenheid bieden de ge- zindheid van Washington ten deze te polsen. Als men de medewerkers voor buitenlandsche politiek van de Neiw-York Times en de Balti- mora Sun, mag gelooven dan zou die gezind- heid gunstig zijn en te Washington reeds een plan worden ontworpen, vermoedelijk als leidraad voor Stimson en Mellon. Het zou niet alleen verband leggen tusschen de herstelbe- talingen en de geallieerde ooriogsschulden tot dusver hebben de Ver. Staten dit verband ontkend maar ook tusschen dit duo en de bewapening. Als mitsdien de conferentie van het volgend jaar een drastische beper king van de Europeesche wapeningen mocht brengen, zou Amerika bereid zijn door ver- mindering van de geallieerde ooriogsschulden een evenredige vermindering der herstelbe- talingen mogelijk te maken. Of de genoemde correspondenten juist zijn ingelicht, moeten wij in het midden laten, maar zoo ja, dan zijn de vooruitzichten op een vergelijk dat het be- narde Europa uitkomst brengt, veelbelovend. WERKLOOZENCIJFER IN ENGELAND WEER GESTEGEN. In de tweede helft van Mel Is het aantal der werkloozen in Engeland weer gestegen. Op 1 Juni bedroeg het 2.630.000 d.i. 123.000 meer dan op 18 Mei. Ongeveer een kwart van de werkloozen zijn vrouwen en meisjes. ERNSTIGE VERSCHIJNSELEN IN DUITSCHLAND. De critieke toestand in Duitschland vraagt, echrqft de N. R. Crt., in toenemende mate de aandacht der wereld. Het kraakt geducht bjj onze Oostelijke buren. Onze Berlijnsche correspondent heeft er op gewezen dat op het partijcongres der Duitsche socialisten niemand een antwoord wist op de vraag van Breischeid wat er gaat gebeuren als Bruning valt, of als hij zich verbindt met de rechterzijde, waartoe dan noodzakelijkerwijze de veeleischende so cialisten zullen moeten behooren. Deze vraag is een bange vraag, en niet voor de Duitsche socialisten alleen. In een coalitie waaraan de nationale socialisten deelnemen, zullen zij zeker een buitengewoon sterken invloed uitoefenen. Zij zullen zich niet aan handen en voeten laten binden in een regeering. Als zij mede verantwoordelijkheid op zich nemen, zal het slechts zijn als zij de gelegenheid schoon zien, om hun volgelingen de vervulling van eenige van hun groote beloften te vertoonen. Anders zullen zij er de voorkeur aan geven een, dank zij de algemeene ellende sterk groeiende op- positiepartij te blijven. Het Thuringsche voor- beeld heeft geleerd, in welke mate een natio- naal socialistisch element in een kabinet op het heele regeeringsbeleid zijn stempel kan drukken. Zoozeer heeft dr. Frick gebruik of misbruik gemaakt van zijn positie als ministo. dat zijn coalitiegenooten, ook al waren zij er- nend met het hoofd. „Het was uw doorzettingsvermogen, edelmoedigheid en wonderbaarlijk in zicht", verklaarde ze. Ze liep door, terwijl de broers blikken met elkaar wisselden. ,,Ik veronderstel, dat wij erg fortuin- lijk zijn, George Henry." merkte Stephen zuchtend op. ,,Ik zou willen zeggen, dat wij door fortuinen overweldigd worden." zuchtte George Henry. HOOFDSTUK XI. Volgens onheugelijke gewoonte werd de brief den volgenden morgen kort na hun aankomst op 't kantoor, aan Stephen overhandigd, en was hij het ook, die het gewichtig uitziende zegel verbrak, en het document voor zich op de tafel legde, terwijl George Henry over zijn stoel leun- de. George Henry was echter degene, tot wien de sombere beteekenis van deze getypte woorden doordrong. ,,Het contract van het Postkantoor riep hij verbaasd uit. ,,En wij gaven een noteering, die mins- tens zeven percent boven de ons aanbe- volen prijzen was," steunde Stephen. ,,Onze rubber bevalt hun,' merkte George Henry teleurgesteld op. ,,Ze apprecieeren de betrouwbaarheid van onze firma," mompelde Stephen. Voor den tweeden keer staarden ze na- denkend naar het onschuldig uitziend vel- letje papier. George Henry maakte op den hoek van een stukje vloei vlug een calculatie. ..Dat beteekent een nieuwe winst van minstens achttienduizend pond, kondig- de hij mistroostig aan. „We hebben de omstandigheden nog slechter gemaakt door de prijzen te verhooaen. Stephen stond aarzelend op opende de brandkast en legde een zwaarwichtig uit ziend geheim grootboek op tafel. George Henry keek weer over zijn schouder. De bedragen, die wij voor persoonliike uitgaven opnemen, worden zeer zeker grooter," merkte hij op eenigszins opge- ruimden toon op. ,,De auto heeft hierin goede diensten bewezen, terwijl onze wekelijksche rekeningen in de Milan" hoe langer hoe meer schijnen te stijgen." ,.Dat is slechts een druppel in den Oceaan," bracht zijn broer bitter in het midden. ,,Onze extra kosten worden vrij- wel gedekt door de winsten van het Openlucht Theater. Het verschil tusschen onze inkomsten en uitgaven is echter nog belachelijk groot. De brief van onzen vader ligt in de brandkast en we worden niets meer of niets minder dan gieri- gaards," Eenige momenten dachten de broers zwijgend over dit probleem na de haast onfatsoenlijke ophooping van rijkdommen, welke zij volstrekt niet wenschen. Plotse- linq kwam er echter een bijna verheugde uitdrukking in Stephen s oogen, toen hij zijn aandacht bleef vestigen op eenige cijfers. ,,Ik vrees, dat je deze maand een hon- derd vijftig pond ten achter staat bij mij, George Henry," kondigde hij aan. ,,Dat wil zeggen, na onze gezamenlijke onkos- ten gedeeld te hebben." Daarvoor kan ik een verklaring geven", klonk het antwoord. ,,Dat komt eenvoudig omdat jij de paarlen dasspeld. welke je aan monsieur Louis gaf, door een duurdere vervangen hebt. Om je de waar- heid te zeggen, neb ik er ook toe besloten een dergelijk artikel te gaan dragen doch dan neem ik wellicht een zwarte PRIMA ZUIVERE KRISTAL STUFSEl MfftK NV. STUFit L FAI.RIEK ,.DE BIJENK0RF VOOBtlEEN KH.H0NI0 iasi 10 CENT PER PAKJE SPAART UW WASCHGOEO EN WSAAKT HET HELDEI? WIT (IngeaE. op voorbereid hun hart in lijdzaamheid te moeten bezitten, tenslotte toch de daden van dit lid van het kabinet niet langer hebbeno kunnen dulden. Al wist nu op het socialistische partijcon gres niemand een antwoord op de vraag van Breitscheid, er zijn vele anderen in Duitsch land, die dat heel goed weten. En onder deze velen staat de eerzuchtige en onrustige dr. Hjalmar Schacht vooraan. Men heeft reeds van hem gezegd in de dagen toen hij nog president van de rijksbank was, dat hij naar het rijkskanselierschap, of misschien wel naar het presidentschap der republiek streefde. Thans echter is het eindelijk wat hij wil: hij is een ijverig sollicitant naar de post van dic tator. Na zijn reis door Amerika, waar hij zeer zelfbewust optrad als kampioen voor de belangen van Duitschland, en waar hij door zijn betrekkingen in de financieele wereld die rol ook met vertoon van gezag kon spelen, al had hij daartoe natuurlijk geenerlei officieele opdracht, na die reis dan is Schacht begon- nen de dictatuur in Duitschland te propagee- ren. Hrj wil die in den vorm van een directo- rium, natuurlijk met een dictator aan het hoofd. Volgens een bericht uit Berlijn, zouden er in het West-Duitsche nijverheidsgebied ge- ruchten loopen over plannen betreffende een economisch directorium onder l'eiding van Schacht, en gevormd door de groote macht- hebbers der Duitsche industrie. Een dergelijk directorium zou zich zonder den minsten twij- fel in verbinding stellen met de nationale so cialisten, daar zonder hen de politieke basis ervoor ontbreekt. Nu zijn in West-Duitschland in omioop zijnde geruchten en zelfs daar bestaande plan nen, hoe emstig gemeend ook, nog volstrekt niet dreigende werkelijkheid. Zij zullen ertoe bijdragen, zou men zoo zeggen, om de socia listen tot voorzichtigheid in de behandeling van het kabinet-Bruning te stemmen. Dit zal echter van de socialisten niet alleen harde zelfoverwinning, maar ook pijnlijke verwaar- loozing van menig practisch beginsel eischen. Tot hoever zullen zij daarmede kunnen door- gaan, zonder dat zij emstige moeilijkheden, krijgen met hun volgelingen? Gisteren werd uit Berlijn gemeld, dat leiders van het algemeen vakverbond en van de so cialistische partij zich in een bespreking eens- gezind op het standpunt hebben gesteld, dat de nieuwe noodverordening in haar tegen- woordigen vonm volkomen onaannemelrjk is. Zij zullen belangrijke wijzigingen daarto. eischen. Ziedaar een mogelijkheid van conflict. Men: mag nog optimistisch genoeg zijn om aan te nemen, dat men het ook dezen keer wel weer eens wordt. Doch er is maar heel weinig noo dig, om de met kunst- en vliegwerk telkens weer uitgestelde regeeringscrisis te doen uit- breken. En dan? Zooals gezegd: het kraakt geducM in Duitschland. Onder die omstandigheden is het een zwakke troost, dat Amerika bereid heet te zijn, over het schrappen van oorlogsschuld te spreken, als zijn ministers op hun reis door Europa den indruk krijgen, dat ten opzichte van het vraagstuk der ontwapening werkelijk iets van belang gaat gebeuren. Terwijl het gras groeit verhongert de koe. Misschien zou een moratorium kunnen hel pen, als men hopen mocht, dat van dit Ameri kaansche plan werkelijk iets kwam. Voor- hands zien wq er voomamelijk een zeer nutti- gen prikkel in om emst te maken van het paarl." voegde hij er uitdagend aan toe. ,,Ik heb hooren vertellen, dat Martier een heel dure winkel is. Ik zal er vammddag eens een kijkje nemen." Stephen kuchte. ,,Hierdoor kom ik tijdelijk in het na- deel," gaf hij toe, ..maar ik zal er wel wat op vinden om het evenwicht te herstel- len... Dit zijn echter kleinigheden." ver- volgde hij, terwijl hij het boek sloot. ,,Het feit" blijft bestaan, George Henry wat zeer onrustbarend is dat wij hoe lan ger hoe minder in staat blijken te zijn onze winsten, die steeds toenemen, op een behoorlijke manier uit te geven. Wij hebben beiden in principe aangenomen. dat het onze plicht was een zeker gedeelte van ons inkomen te verteren, en hierin hebben wij gefaald. ,,Ik heb meer kostuums, schoenen eit kleedingstukken van welken aard dan ook., dan ik ooit zal kunnen dragen, kreunde George Henry. „Ik verkeer in denzelfden toestand.' gaf Stephen te kennen. ,,Wij bezitten. be halve een automobiel, eenige appartemen- ten in de Milan" en een totaal overbodi- gen kamerdienaar. Ons firma-contracx verbiedt het speculeeren op de Effecten- beurs of het wedden op paarden en het gedeelte van onze winsten, dat wij aan iiefdadige doeleinden mogen besteden, is ook in "die acte vastgesteld. Het eenige waarmede wij dus geld kunnen kwijt- raken is door middel van onze persoon- lijke uitgaven, en een te motiveeren spe- culatie met ons prive geld. In de laatste riclfting hebben onze pogingen den toe stand nog verergerd. Het ontbreeki er nog maar aan, dat Professor Hirschfelt succes heeft met zijn onderzoekingen, en dan geloof ik, dat ik wanhopig zal wor den." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5