HEVEA RugpijnNieren Pillen' PUROL er op! ADVERTENTlEM Huis en Hof. QBMBBGD1 BBKICHTKH, Pluimvee-mbriek, Bekendmaking. Medespelers Gevraagd. FIETSBANDEN Hctit/oopend DE BURGEMEESTER WILDE NIET BETALEN. COOPERATIEVE VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Het verzacht en geneest SCHEEPVAARTBEWEGING- A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN, WISSELKOERSEN. IN GEZOND EN STUKKEN. Louwrina Verhage, Mej. MARIA SUZANNA VAN DER MEER, De vrouw werd zoo verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar sekse aneer wijt; zij werd er zich van bewusr, dat de nieren de oorzaak kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, maar op som mige tijden en bij het keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden. Alleen gezonde nieren kunnen deze volbrengenbij tragere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiver- heden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwakte nieren te versterken en weer gezond ie worden. Dit speciaai niermiddel wordt aan- bevolen tegen rugpijn, urine- en blaaskwaien, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, een vermoeid, zenuw- achtig en afgemat gevoel en andere verschijn- selen van nierzwakte. Bg alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 38 (Ingez. Med.) Maar laten me nie zoowver veuruit praten, as da lekske van die neus weer gestopt is en da fipke-n-udt m'n strot, dan is 't weer voor elkaar; dus gin zurgen veur d'n tijd. 't Is dan hierom m'n eigen schuld volgens m'n en zakdoeken-leverancier, kad deus week nie ,,as 'nen onwijzen Adam," Trui d'r woorden, „in de Mark motten kruipen". It Zee: „om 't te doen as 'n wijze Eva, daar zag ik heelegaar gin kaans veur,, snappert, en van de wijsheid van Adam is nog gin- mensdh overtuigd!" Maar ik vraag oew, amico, as ge in Juni zwemmen wil, is't dan nie bekaaid, da ge 'r 'n verkoudheid van op mot loopen die mee gin beddelakens bij te houwen is? En op 't laand, zulde vragen Eerlijk ge- zeed, da val nog al mee. 't Gewas staat er prontjes by! Steuvig en maaisch. Alleen de irebeesjes, die 't dan ok van 't zonneke em- men motten, da's 'nen mis6re-ouvert-mee-'n smoesje! Die zijn nie te betalen veur 'nen gewonen mensch. 'k Neem ze dan ok nie aanders mee of ze motten deur de klaanten besteld zijn. Van de week vroeg een van m'n klaanten d'r naar. ,.En Dr6," zee ze: „waar blijven d'ferebeesjes van 't jaar?" „Juffrouw," zee Ik: „as ge z'emmen wil, za'k ze g6re veur oew meebrengen, horre ,da witte wel, maar rekent 'n dan op, da ge al- vast 'n tweede hiepeteek op oew huske nimt, waant ze zyn mee gin geld te betalen!" „Is 't zoow erg?" vroeg ze mee 'n bietje teleurstelling in d'r donker' ogskes: „da's jammer, nie veur m'n eigen, maar m'nen man en de kienders zijn d'r zoow merakels dol op, ariede!" Nouw, amico, wa doe-de dan as menscb En zoow he'k veur die zwarte ogskes maar "n literke meegebrocht veur 66n kwartje, waant zwarte ogskes emmen mijn al 's meer d'n das aangedaan. Edne van vjjf-en-dartig jaren laank zelfs al, en 't ziet 'r naar uit, dat ie nog 'n heel stukske laanger aangebreid zal worrenDa literke Srebeesjes kon er dus ok nog wel bij. Wa gij Maar om dan trug te komen op m'nen boek, wa's da-d-'n kistig ding geworren. Zooas gezeed: hij kwam dan mee d'eerste post Me zatten sjuust aan ons tweede ont- bijt laat ik oew zeggen da-d-et eerste de moeite nie is, da's olleen maar om wakker te worren. en kad me veurgenomen om 'm 's g66f te raken! Al 'n heel schaft ha'k erop zitten, m'nen eersten natten rug van dieen dag plekte-n-al an m'nen kiel, en ik had 'n honger as 'n pddrd! En toen 'k mee 'nen kruiwagel mee kers- versche gruunten, dof beslagen van d'n daauw, d'n erft opgerejen kwam, en toen 'k de koffie en 't gebakken spek al onder d'n notenl&fcr rook, toen was 't of ze mee 'nen That m'n leege maag uitwrongen. 'k Sprong mee 'nen kuitenflikker dwars over m'nen stoel en schoof aan. „Waar hedde gij gezeten?' 'vroeg Trui. „Wa's da veur 'n strikvraag," zee ik: „waar wouw ik aanders gezeten emmen as tusschen d'n slaai en d'n blomkool, Sjerrelok Holmes?" ...Zoow, motte daar nouw nog om henen leggen te draaien ok," en mee schonk ze 'nen geeven ba.k leut in: ,,'t kroos haangt in oew wenkbraauwen en plekt aan oew ooren; van- daag of mergen kom-de thuis mee de kikvor- scbenpooten uit oew ooren." Gut en me 't daar dan opbouwen," stelde- a-ik veur: „kab nouw gin tijd meer en 'k eette-n-'t mes in d'n eierstruif. „Ge kom vandaag of mergen nog 's ver- dronken thuis," viel Trui uit: ,,'k zie oew heel d'n zomer mee aangst en beven naar d'n akker gaan, 's mergens; gij mee oew kwa- jongenskuren;" (Ge boeft dus nie te vragen, amico, hoe ze stiekum veul leut hee over mijn verkoudheid!) Sjuust zouw ik tusschen 'n paar happen in 't mijne weer zeggen, zoo maar kortweg toen Driek Frijters aangestapt kwam, ontze postbooi. En veur ie nog d'n drempel over was, trok Trui 'm 't pakske-n-al uit z'n haanden. „Gif maar ier," zee ze (wa nie meer noodig was!) „da zal netuurlijk wel veur mijn zijn." „Goeie mergen," zee d'n Driek, of ie be- doelde: heddet ooit zoow zout gegeten. „Ok goeiemergen, Mottige", wenscht-n-ik en onderwijle lee Trui 't pakske naast m'n pan mee'n gebaar of ze 'r ineens zo'n bietje vies van was. ,,Gift den Mottige toch 'n taske koffie, Trui," zee ik, waant nouw't pakske veur mijn bestemd was, nouw zouw er d'h Driek er op overgeschoten emmen. Neee, amico, daar is nouw gin veurbild van, zoow mottig as dieen kearel is! Is sjuust 'n waandelend hagelschot. Hee-t-ie g'ouwen uit ,de mazels. Hij is z66w lillek, da z'n meske, waar ie in- dertijd mee op trouwen sting, d'r eigen heks- kuseerde mee te zeggen: „mooi is ie nie, m'nen Driek, maar hij hee 'n goei haart en nouw weet ik ok zekers dat 'r 'n aander nie mee 'm aan d'n haal zal gaan!" Nouw, wat da betrof, amico, had ze veur honderd percenten zekerheid, horre! Of hij zouw geschaakt motten worren deur 'n deur 'n verken. Maar laat ik dieen nouw verders maar schuiven. Toen 'k dan smakelijk dieen eier struif zat te „verscheuren", en mee m'nen slleboog 't nette pakske wa verders uit de kontreien van m'n vette pan 't emmen ge- achoven, zee-t-ie: ,,Grj zij-d-ok nie nuuws- gierig uitgevallen Dre, of witte wa 't in zit soms 'k Bromde sciiuddend mee m'n hoofd en schraansxe deur eu toen is d'n Driek maar veraers gaan bestehen. Op Qitcxx xswiaous Room ik nog wel 's xrug, waant aaar ne'K nog 'n paar moppen van te verceuen. Jnouw sta m'n hoofd daar nie naar, waant as iK oew alles verceide, ollee dan ,dan be- goste gy vanzeivers te nieizen! ivm;, r toen aan d'n struif verslonden was, m'n naanuen wa proper gemoat iaanRst m n broek, toen ben 'R gaan uitpaRRen. 'it "Was stil. NiRs was te heuren as t gefriemel van de pampieren, die k' auegaar zat af te pellen. „.nenezucntte Trui: „wa zai daar nouw veur toovery uitkomen!" ,,'Nen boek," veurspeide-n-ik, waan't da vuuide-n-ik al en eerlijk, horre, weer kreeg 'k 'n raar gevuul aan m il maag; 't leek wel op hanger, maar 't kon nie, op gineen manier; maar da kwam omdat 'k aan vuuide komen, wa veur 'nen haas of ik geschoten had. ,,'Nen boek?" vroeg Trui, zoow of ze zeg gen wouw, wie mot jouw nouw boeken sturen, boer! Ah man, ik ken m'n pappenkeimerin, horre. Van onderen, aan 't tutje van d'ren klomp, kan 'k zien wa ze van boven onder d'r kaanten muts uitbroeit. Maar genogt. Daar lag ie dan, „D'n Dre en d'n Blaauwe van Ulvenhout," uitgegeven deur Drukkery de Spaamestad te Haarlem, veurda... raaide nooit! Veur eenen daalder! 1,50). En pracbtig d'r uit zien De oliebollenlocht die sloeg 'r af. Waant m'n vrind d'n Manus, zelvers noemt ie z'n eigen Herman Moerkerk, maar lot 'm maar betyen, verven as ik kan! En teekenen. Daar is nouw onzen oudste, d'n Dre maar 'nen papcruut teugen in da vak! maar d'n Manus dan bee-t-'r effen 'nen kermis opgezet, ollee ge ziet 'm draaien d'n mallemeulen! Ge heurt 'm klappen d'n kop van Jut! 't Is 'n verdraaid aarig boek geworren," zee Trui en ik blaarde maar deur, blad veur blad! En telkens as ze d'ren naam zag staan, waant ze kroop bekaanst in m'nen zak onder 't 't blaaieren, dan riep ze: houwes!" En dan konterleerde ze wa'k er van van gemokt had en da waren nouw net van die heksamen- oogenblikskes, ee! Bekaanst tweehonderd bladzijen, linnen kaft, 'nen heelen kermis er bij en da veur ednen daalderge kunt 't er zelvers nie veur maken! En toen 'k weer van veuren af wouw be- ginnen om d'n boek nog's te bezien, toen wel toen riep Trui: Verdraaid, verdraaid, z'emmen 'r oewen lillekerd ok al ingezet; zonde van 't boekske! Affijn, altij goed teugen 't kwytloopen!" Zooda 'k maar zeggen wil, asdat de boeken teugeswoorig heel wa goeiekooper zijn, as de 6rebeesjes. Want veur 'nen daalder ferebeesjes hedde hoogstens drie menuten plazier en mee zo'nen boek, waar al die boevenstreken van d'n Blaauwe in staan, nouw, nie omda 'k 'm zelvers gepotlooid em, de 6rebeesjes zijn as 't puntje bij z'n paaltje komt 6k veur d'n ver- koop! maar dan kunde veur oew honderd- veftig centen heel wa meer plazier emmen as van zo'n aanderhaalf onryp fcrebeesje, da sprikt! Trui hee-t-'m in de goeie kast geleed, tus schen 't schoon goed! As 'k Zaterdagavond m'n schoon flenelleke pak, zie 'k 'm dus weer 's. Ge zou-d-oew eigen op zoo'n manier drie keer per dag verschoonen, wilde da geleuven? Maar ollee, laat ik er nouw afscheien, waant keb genogt te verschoonen aan dieen lammenadigen kokkerd! Mee zukke kokkerds moesten ze de Zuieer- zee maar dempen, 't Zou er allemaal best in gedijen, wa gij Veul groeten van Trui en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRe. {UigViA. iVICU.) motorwagen van de Limb. Tramweg My ge- grepen en totaal vemield. Van de twee inzittenden werd de 26jarige slager Evers uit Heerlen zoo zwaar gewond dat bij spoedig daama overfeed. De andere inzittende, een knecht van den slager, zekere Lubbing uit Brunssum, werd eveneens zwaar gewond en in levensgevaar- lijken toestand naar het ziekenhuii te Heerlen overgebracht. Er bestaat echter nog kans dat hij in leven blijft. De correspondent van het Alg. Hibld. te Alkmaar schrijft: Bij de candidaatstelling voor den gemeente- raad te Oudorp (N.-H.) werd een lijst inge- diend voor den heer W. van der Wal voor de rev. soc. partij. De lyst bevatte precies de vereische 25 namen, maar daaronder bleken enkele van niet-kiezers voor te komen. Deze werden geschrapt. Het bleek, dat de partij zeer moeilijk, andere ingezetenen te vinden, die de lijst wilden teekenen. Aan een Katho- liek werden tenslotte twee rijksdaalders be- loofd, als hij zijn handteekening wilde zetten. Deze toog naar het gemeentehuis, plaatste zrjn naam op de lijst en vorderde daarna 5 van den burgemeester, die deze natuurlijk niet wenschte te betalen. De man vertelde toen van de hem gedane belofte, waarna de rev. soc. lijst opnieuw onder de loupe werd geno- men, waarbij bleek, dat zij verschillende hand- teekeningen bevatte, welke niet door de be- trokkenen zelve geplaatst waren. De Justitie uit Alkmaar stelt thans een onderzoek in. ZOMERZORGEN. Komkommers op den kouden grond. Het kweeken van komkommers op den kou den grond, zonder daarbij gebruik te maken van hulpmiddelen, levert voor den amateur- tuinman heel vaak teleurstelling op. Als de bodem redelijk en het weer gunstig is, dan gaat alles van een leien dakje, doch zoodra de regens wat al te overvloedig op de kom- kommerbedden neerplensen gaat het mis en gaat een groot percentage der vruchten door ziekten verloren. De vruchten ltggen dan half en half op de doorweekte bedden, drogen veel te langzaam weer op en er komt nage- noeg niets van terecht. Om dit bezwaar te ondervangen gaat men op de volgende wijze te werk: Midden op het komkoonmerbed plaatst men paaltjes die ongeveer 60 cM. boven den grond staan, waarop een lat wordt bevestigd. Daar na neemt men rijshout ter lengte van onge veer 80 c.M., steekt dit met het ondereinde in den grond en laat de toppen op de aan- gebrachte lat rusten. Op deze manier worden rijshout aangebracht, aan iedere zijde der lat een. Aan den voet der rysjes worden de jonge komikommerplantjes geplant met een onder- linge afstand van 60 A 70 c.M. Beginnen de plantjes te ranken dan worden ze tegen het rijshout opgeleid. De komkommers hangen dan later in de ruimte onder het hout en dro gen bij eventueele regen spoedig op. Men krijgt op deze wijze goed ontwikkelde en ge zonde vruchten. Vooral voor laagliggende tui- nen verdient deze methode aanbeveling. Willen we dit jaar van de oude aardbei- planten jonge, krachtige en vruchtdragende planten opkweeken, dan dienen we brj de keuze der jonge planten met overleg te werk te gaan van het vet een hoog vetzuurgehalte bevat niet voor pluimvee moeten gebruiken. Of der- gelijke traan en diermeelsoorten voor varkens geschikt zijn durf ik niet te beoordeelen en uitvoerige proeven daaromtrent zouden even- als voor pluimvee zeer gewenscht zijn. Nu schrijven sommige lezers dat het Rijks- landbouwproefstation te Wageningen monsters levertraan met een tamelijk hoog gehalte aan vrije vetzuren toch goedgekeurd had. Dat ka ook al licht, want ten eerste zijn de onderzoe- kingen omtrent de schadelijikheid der vrije vet zuren voor pluimvee nog geheel nieuw en ten tweede is levertraan met een flink gehalte aan vrije vetzuren toch goedgekeurd had. Dat kan traan. Zoo schrijft een lezer uit Putten: Ik heb levertraan welke verleden jaar onder- zocht is in Wageningen. Dat wilde ik gedaan hebben omdat er steeds te veel kuikens dood gingen. Ik kreeg toen bericht terug dat de traan goed was, alleen wat hoog vetzuurge halte n.l. 18.2 maar men kan niet vermoe- den dat dit schadelijk kon zijn voor kuikens. Toen was ik weer gerust en hen weer van die traan blijven gebruiken. Maar dit jaar gaan er al weer teveel kuikens dood. En voor twee jaar gingen er geen kuikens dood met het zelfde mengsel, maar toen deed ik er een ander preparaat door dat levertraan bevat, maar dat kwam duurder. Ik voeg 2 levertraan toe, is dat goed? Een ander lezer uit Nijkerk schrijft: Som mige firma's garandeeren 36 vrij vet zuurgehalte, anderen daarentegen 0.3 tot 0.6 Is zoo'n laag gehalte aan vetzuren wel mogelyk. Hoe kan er zoo'n groot verschil zijn? U schryft dat 6 al schadelijk kan zijn, doch Wageningen geeft aan dat het ge bruik wel tot 10 kan gaan. De eerste lezer spant op allerlei manieren het paard achter den wagen. Eerst ging het goed doch was het preparaat te duur. Nu gaat het met het goedkoope preparaat al twee jaar slecht. Ik zou denken dat hier dus pre cies bewezen wordt wat heel vaak gezegd wordt: goedkoop is duurkoop! En iebs goeds kan nu eenmaal niet goedkoop zijn. Traan met 18 vry vetzuur kan gemakkelijk goed koop zijn, maar dit goed behoort thuis in de vetleeren laarzen en niet in de kuikenmagen. Zijn de kuikens die sterven wel eens aan de Seruminrichting ter onderzoek gezonden Zoo niet, waarom niet? Omtrent de verschil lende vetzuurgehalten geeft dit artikel de op- lossing. In Amerika en Engeland wordt thans in Regeerings-publicaties gewaarschuwd tegen levertraan met een gehalte aan vrije vetzuren van ongeveer 6 en wel op grond van de proeven van een vlertal bekende onderzoekers in Massachusetts. Deze namen een drietal soorten levertraan die alien voldeden aan de eischen die men aan levertraan stelt, doch verschillen in gehalte aan vrije vetzuren. De onderzochte traan- soorten hadden resp. een gehalte aan vrije vetzuren van 0.98 5.9 en 11.95 Van elk der traansoorten werden honderd Rhode Island Red kuikens gevoerd vanaf den eer sten dag tot ze veertien weken oud waren. In het voer werd 1% levertraan gemengd en daar het natuurlijk gewenscht was dat alle kuikens hetzelfde voer kregen, kregen ze al leen meelvoer. Daamaast werden honderd kuikens gevoerd met een evengroot percen tage katoenzaad-olie, die bijna geen vrije vet zuren bevatte. Nu bleek dat de gemiddelde groei der kui kens vrijwel gelijk was, evenals het gemiddel de gewicht op het elnde der proef, maar de sterfte in de vier toomen vertoonde groote verschillen. In de katoenzaad-olie-toom stierven 10 kui kens, in de toom met 0.98 vrije vetzuren 14, in die van 5.9 niet minder dan 40 en in die van 11.65 28 stuks. De sterfte in de lage vrije vetzuren toomen was dus normaal, die in de hooge vrije vetzuurtoomen abnormaal hoog en iedere pluimveehouderij zou met zoo'n sterfte onder de kuikens failliet gaan. Bij onderzoek bleek dat de kuikens niet aan OMGEKOMEN IN EEN MIJN. In een steenkolenmijn bij Nagykovacs in den omtrek van Boedapest, weigerde Zaterdag de motor, die voor de luchtverversching zorgde. Twee mijuwerkers, die zich in de mijn bevonden en de electricien, die den motor bediende en die de mijnwerkers te hulp was gesneld, zijn gestikt. Twee andere arbeiders, die van gasmaskers voorzien te hulp gesneld waren, moesten snel weer bovengehaald wor den, daar zij ondanks hun maskers het be- wustizijn hadden verloren. HET GROOTSTE LUCHTSCIIIP TER WERELD. Het luchtschip „Akron", bet grooste be- stuun'oare luchtschip ter wereld, dat voor de marine door de Goodyear Zeppelin Corpora tion te Akron in Ohio gebouwd wordt, zou tegen het einde van Juli gereed zijn. Het geraamte van dit luchtschip, dat be- langrijk grooter is dan de „Graf Zeppelin" en driemaal zoo groot als het Amerikaanscbe luchtschip „Los Angeles", is reeds klaar en voor meer dan de helft van bekleeding voor- zien. De proefvluchten met 't nieuwe luchtschip zullen worden gehouden onder bevel van com mandant Charles E. Rosendahl, vroeger com- mandant van de „Los Angeles". Het plan is, dat de „Akron" deel zal uit- maken van de Pacific Fleet en zijn basis zal - hebben te Sunnyvale bij San Francisco, waar i op het oogenblik een loods wordt gebouwd. De „Akron", die met helium gevuld wordt, een onbrandbaar en onontplofbaar gas, heeft een capaciteit van 175.500 kub. M., is 262 meters lang en heeft een doorsnede van 45 i meter. Acht motoren van 560 P.K. zullen het lucht schip een snelheid geven van meer dan 128 K.M. per uur en naar schatting zal het lucht- I schip 16.800 K.M. kunnen afleggen zonder f brandstof bij te laden. Een van de nieuwigheden bij de constructie i van de „Akron" zal zijn, het meenemen van j vijf vliegtuigen in een speciale afdeeling. Alle i cabines, behalve de stuurcabine, zijn in het in- wendige van het luchtschip gebouwd. SLACHTOFFER VAN ZIJN WERK. I Dr. Morlet, geneesheer te Antwerpen, die in den oorlog den radiologischen dienst van 16 veldhospitalen verzorgde, is het ridderkruis in !de Leopoldsorde toegekend. Dr. Morlet is tengevolge van zijn werk S meermalen geopereerd moeten worden. In 1920 liet Antwerpen een medaille slaan, welke den geneesheer voor zijn menschlievenden arbeid werd uitgereikt. Sedert 1930 heeft dr. Morlet de praktijk neergelegd. Binnenkort zal hem een arm moeten worden afgezet. AUTO DOOR TRAM GEGREPEN. Dinsdagavond is op den weg Heerlerheide Treebeek een auto uit Heerlen hij het uitwij- ken voor een bakkerswagen door een zwaren en reeds nu de eerste maatregelen te tref- fen. Die, welke zich het eerst ontwikkelen, Engelsche ziekte leden. Hoewel ze tamelijk ge- hebben den langsten groeitijd en daarom lijk .opgroeiden was er onder de levende kui- nemen we bij voorkeur alleen jonge plantjes kens in de toomen toch groot verschil op te van de eerste uitloopers en wel van iedere uit- I merken. De kuikens der lage vetzuurtoomen looper alleen het eerste plantje, dat dus het waren mooi van kleur, geele beenen en sna- dichtst bij de moederplant is ontstaan. De vels, waren lusteloos en onregelmatig gegroeid rest van de rank wordt weggenomen, hetgeen een gunstigen invloed heeft op de ontwikkeling van het overblijvende jonge plantje en tevens de vruchtopbrengst der oude plant ten goede komt. Bovendien nemen we geen jonge plant jes van oude, afgedragen planten, doch uit- sluitend van gezonde moederplanten, niet ouder dan -een jaar of drie en waarvan de productie voldoende is. We kunnen op dit laatst nu nog letten en de beste planten door een stokje merken. De ervaring heeft be wezen, dat gezonde en vruchtbare moeder planten rijkdragende nakomelingen geven. In den bloementuin zullen vele planten nu aangebonden moeten worden. Vooral onder de overblijvende vollegrondsplanten zijn er velen, wier Stengels niet krachtig genoeg zijn om de regen- en windvlagen te weerstaan. Dergelijke planten geven we een of meer steunsels, in den vorm van stokjes, waaraan de Stengels los en luchtig worden aangebon den. Sjor de planten niet met 66n band aan een stevige stok vast, want dat middel is nog erger dan de kwaal. Het aanbinden moet 1 steeds z66 geschieden, dat het zoo min moge- lijk in het oog loopt en de aangebonden plant van haar natuurlijke houding niets inboet. Voor het overige is wieden het parool en j moeten we voorkomen dat het onkruid in het j zaad schiet. Houdt verder de grond tusschen j de planten steeds open en dun uit, waar een te dichte stand het doordringen der zonne- stralen belet. zoodat er in die toomen grooten en kleinen dooreen liepen. Hoewel dus de zure, ranzige levertraan geen aanleiding gaf tot Engelsche ziekte en vol doende vitamine D bevatte, bleek dat zij zeer schadelijk werkte op de gezondheidstoestand der kuikens. Dr TE HENNEPE. Veiling van 10 Juni 1931. Kropsla 2 tot 3 ct. per krop; Wortelen 17 ct. per bos; Bloemkool 9 tot 15 ct. per stuk; Komkommers 8 tot 13 ct. per stuk. Kruisbes- sen (meeldauw) 1 tot 3 cent per KG.; Aard beien (modam Matot) 70 ct. per KG. Rabar- ber 4 cent per bos; Pootuien 6 cent per bos; Driekroppers 8 cent per stuk. Aardappelen (eerstelingen) 14 tot 17 ct. per K.G. Exportveiling van 11 Juni 1931. Kruisbessen f 3.803.90 per 100 K.G. Aanvoer 30.000 K.G. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnCs worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. OVER HET GEVAAR VAN VRIJE VETZUREN. Naar aanleiding van mijn artikelen over levertraan krijg ik massa's brieven om nadere inlichtingen omtrent het gehalte aan vrije vetzuren. Ik wil daarom nog eenige nadere inlichtingen geven. Al naar den aard der grondstoffen, ver- sche of oude levers en de bereiding van de traan, krijgt men verschillende soorten lever traan. De kleur verschilt vanaf lichtgeel tot grijsbruin of donkerbruin toe en de helder- heid van glashelder tot vies-troebel. Door de ontleding der vetten in oude levers en oude traan ontstaan z.g. vrije vetzuren, die geble- ken zijn voor pluimvee schadelyk te zijn. Pluimvee verteert over het algemeen vetten slecht en als het voer vetrijk is wordt daar- door alleen reeds de verteerbaarheid van an dere stoffen belemmerd. Als echter dit vet nog in ontbinding is als het ware, dan blijkt het schadelyk te werken. Dit nu is het geval in het vet van minderwaardige levertraan en komt ook bij sommige soorten diermeel voor, zoodat we dergelijke traan en diermeel waar- Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen (Ingez. Med.) Laat ons toch alles doen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, onze stad heeft dat toch zoo hard noodig. Met dank voor de verleende plaatsruimte. ENKELE TOESCHOUWERS. ('t Was inderdaad gemakkelyker indlen het spelen zonder bepaalde vergunning kon ge schieden, doch het betreft hier een maat- regel van orde. De politic heeft zich gister terstond met den waamemenden burgemees ter in verbinding gesteld en deze gaf omaid- dellyk vergunning. Red.) Van, Ter Neuzen: 10 Juni. Ned. s.s. COR MORANT, 87, ledig, Mainz. Voor Gent: 10 Juni. Duitsch s.s. GOTEN- HOF, 847, ledig, R'dam; Eng. s.s. GWENT- LAND, 1090, ledig, Havre; Eng. s.s. ACHTL- BRAE, 810, ledig, Brugge; Duitsch s.s. TAU RUS, 895, kolen, Methil. 11 Juni. Eng. s.s. SPINEL, 203, ledig, Ant werpen; Duitsch s.s. JOHN REHDER, 349, ledig', Londen; Eng. s.s. CASTLEROCK, 105, ledig Londen; Belg. s.s. MARCEL, 841, ledig, Rouaan; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. HELMWOOD, 878, kolen, New-Castle; Lett. s.s. HEINRICH PODRUS, 1533, hout, Leningrad; Lett. s.s. AUSMA, 1190, hout, Windau; Eng. s.s. CHASMOOR, 325, ledig, Londen; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Deensch s.s. ANNA MAERSH, 3406, benzine, Batoem; Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen; Lett. s.s. GUNDEGA, 2268, bout, Windau; Eng. s.s. HOLMSIDE, 2038, fosfaat, Sfax. Van Gent: 10 Juni. Zweedsch s.s. PATRIA, 722, restant, R'dam; Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen; Finsch s.s. DELEWARE, 2442, ledig, Gdynia; Duitsch s.s. BALLAN, 837, ledig, Antwerpen; Lett. s.s. KRIMULDA, 1150, ledig, Gdynia; Eng. s.s. GREYFRIARS, 625, ijzer, Grangemouth; Duitsch s.s. GEL- DRUN, 836, fosfaat, Stettin; Duitsch 3.s. BIRKENAU, 740, kunstmest, Stettin; Dana, s.s. MOTTLAU, 430, ledig, Bjerko; Eng. s.s. BELTOY, 732, yzer, Londen. 11 Juni. Slowak. s.s. DOHODAK, 1881, ledig, Danzig; Eng. s.s. TADORNA, 984. stukg., Belfast; Eng. s.s. HOMERWOOD, 426. ijzer, Londen; Finsch s.s. IMATRA, 2001, led., Helsingford. s.s. HELENA van Brake naar Simo patsesrds 8 dezer Holtenau. s.s. MAGDALENA te Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN te Ter Neuzen. Amsterdam, 12 Juni 1931. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Londen Belgisch 12,08 6,90 12,10 6,95 en (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Verzoelce beleefd voor onderstaande een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Gisterenavond omstreeks 7 uur hij pracht g weer, arriveerde aan de Nieuwesluis de plezier- boot „Zeeland" geladen met honderden school- kinderen met hunne geleiders op de terugre.s naar Gent. Omdat het nog te vroeg was om op te schutten, gingen ze nog eenigen tijd in de stad verpoozen. Er was ook een muziek bij. 't Was mooi om te zien. Jongetjes als kabouters met trommels voorop. En, „daar ging het" in voile muziek naar de stad. Het was een stoet van de nieuwe sluis naar de brug aan de Westkant. Heel Ter Neuzen kwam op de been en het beloofde heel aardig te worden. Maar... o wee! nog niet de brug aan Ribbens gepasseerd of daar verschijnt een agent. Halt! direct stop- pen met muziek. Je begrijpt niet dat de politie dat zoo gauw ruikt. Maar die ruiken toch alles gauw. „Is dat het bevorderen van het vreemdelin genverkeer". 't Wa3 toch geen Zondag!! We begrijpen wel dat er een verordenlng bestaat dat vergunning moet worden gevraagd voor het houden van optochten enz. enz., maar het was toch wenschelijk, dat in dergelijke gevallen de wet wat soepeler werd toegepast of een agent de bevoegdheld kreeg zelf hande- lend te mogen optreden. Het wordt hoog tijd dat hier ingegrepen wordt en het reizend publiek met dergelijke kleinigheden niet gehinderd wordt. Am alien die hebben medc- gewerkt tot mijne herbenoe- ming als lid van den Raad, en aan diegenen die blijk gaven van hunne belangstelling betuigt ondergeteekende zijnen diepaevoelden dank. J. J. DE JAGER. Ter Neuzen, 12 Juni 1931. Voor de zeer vele blijken van belangstellingopDinsdag 9 Juni, betuigen wij onzen hartelljken dank. J. MAAS—Hamelink. Othene, 12 6-'31. Mijn hartelljken dank aan allendiehebbenmedegewerkt hunne blijken van belangstelling hebben getoond bij mijne herkiezing als lid van den Gemeenteraad. Zaamslag. C. H. H. WISSE. - Voor de vele bewijzen van '9dS^ deelneming, ons betoond bij het overlijden onzer zeer geliefde Moe- der, Behuwd- en Grootmoeder, Wed. G. Eckhardt, betuigen wij onzen hartelljken dank. Kinderen ECKHARDT. Ter Neuzen, 12 Juni 1931. Voor de vele harteiijke be wijzen van deelneming, ons betoond, tijdens de ziekte en het over lijden van onze gel efde Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Geb. STROO betuigen wij onzen oprechten dank. Mede namens de familie, P VAN DER MEER. Ter Neuzen, 12 Juni 1931. Het Bestuur van den SMIDS KOEGORS- SCHORRE C.A. POLDER maakt bekend dat op Donderdag 25 Juni 1931, des nam ddags 3'/a uur- bii Mti- A E> KERCKHAERT—de Cooker te West- dorpe, een aigemeene vergadering van Ingdanden zal gehouden worden; dat de rekening en verantwooi-ding over 1930/31 en tie begronting met de memorie van toelichting 1931/32, gedu- rende acht dagon, v66r en nS de vast- stelling ten kantore van den Ontvanger- Griff.er ter inzage worden gelegd en dat die stukken tegen betaling der kosten in afschnft verkrijgbaar worden gesield. Westdorpe, 12 Juni 1931. Het Bestuur vootnoemd, A. DE BELEIR, Dijkgraaf. RAYM. KERCKH \ER T, Ontv.-Griffier. Zii die iets gevoelen voor een op te richten Lotenjclnb, geven hurt kaartje bij A DE VRIEZE (Caf<5 Markt).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2