HEVEA FIETSBANDEN Uw Kindje. Bij Examens S^============= BUIIKHLASD. //CM/oopend-yzersferA GEMEKGDE BEEIGHTEH. K duitschland TER NEUZEN, 10 Juni 1931. HERBENOEMD. Purol en Purolpoeder EERSTE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE JAARBEURS. RECHTSZAKEN. JONGEMAN OP ONBEWAAKTEN OVER WEG GEDOOD. In harde tijden moet men leeren Geen nutteloos geld te verteeren. JB.v. op je schoone kleeren Kan je dat seffens reeds probeeren! Koop in de Zwarte Mijne Heeren! Waar men U fijntjes zal stoffeeren, bonder Uw geldtasch te geneeren! Kostuums, demi-saisons, gabardine. Laat ste nouveaute's! De Zwarte Lieve Vrouw, Zuivelbrug (juist aan de brug, Gr. Kanon), fieut (Ingez. Med.) BLOEDIGE BOTSINGEN. Een noodlottige vechtpartij is, meldt de N. JR. C.rt., Zondagochtend te Chemnitz tusschen nationaal socialisten en communisten ge- leverd. Hierb'ij werd een nationaal socialist nit de stad gedood en een tweede uit Mitweida zoo zwaar gewond, dat hij in het ziekenhuis overfeed, kort nadat Adolf Hitler hem daar nog een bezoek had gebracht. Volgens een communique van de politie was devrachtauto met nationaal socialisten, die 's morgens om vijf uur door de stad reed door communisten op een regen van steenen onthaald. De natio naal socialisten sprongen daarop van de auto en vervolgden de communisten tot op de bin- nenplaats van een huis, waar men handge- meen werd en waarbij ook van revolvers ge- Kruxk werd gemaakt. De nationaal socialist ter plaatse werd doodgeschoten was een gymnasiast; het tweede slachtoffer is een jngenieur. Voorts zijn zes nabionale socialis ten min of meer emstig en twee communisten licht gewond. De politie die spoedig ter plaatse verscheen organiseerde een klopjacht in de omliggende huizen en arresteerde niet minder dan 72 personen; de man die de scho- ten op de nationaal socialisten zou hebben afgevunrd is echter voortvluchtig. s Avonds om 9 uur is opnieuiw gevochten tusschen yadicalen van links en van rechts, hierbij wer den opnieuw veertien personen gewond. EN DE NOOD VERORDENING. Xte Duitsche rijkskanseher is, schrijft de JST. R Crt., op een goed oogeniblik naar Enge- tprwi gegaan. De belangstelling der wereld voor zijn reis staat daardoor eenige dagen tang als een beschermende muur tusschen hwn en den storm van gevoelens, die de af- kondiging van de nieuwe noodverordening in Duitschland heeft gewekt. Wij spreken van een storm van gevoelens", omdat deze term ons juister lijkt dan een van critiek", Immers, zoo hevig is de sehok die de eisch van het nieuwe, zeer aware offer de Duitsche openbare meening heeft toegebracht, dat men van een gedetail- leerde critiek op het oogeniblik niet kan spre ken. Men hoort technische bedenkingen; b.v. deze, dat met de ontzaglijke lasten, die op- sueuw op het Duitsche volk worden gelegd, de moeil'rjkheden der gemeenten met hun fmancien niet afdoende worden verholpen; •verder hoort men reeds sceptische stemmen ten opzichte van de opbrengst der nieuwe hef- .fingen en bezuinigingesn, die er op papier veeltoelovend uitziet, maar die juist door de remielende uitwerking van zoo zware lasten, groote teleurstellingen zou kunnen bereiden. Maar wat ons verder vooral in de Duitsche pers treft is een zekere perplexheid. Zelfs het socialistische hoofdorgaan is er stil van ge worden. Het wijst, evenals links-litoerale a i ad en. op het onsociale karakter der lasten; frraat evenals die liiberale bladen schijnt het geneigd, onder zoo critieke omstandigheden niet meer over principieele dingen te spreken. Het geld moet er komen. Zou de Rijksdag weigeren de verordening goed te keuren, dan xou een toestand ontstaan, die de socialisten adlicht nog veel minder zou behagen. Dat toeeeft men. Daarom schijnt de partij, ge- sterkt door haar laatste congres dat het par- tgbestuur ruime volmachten heeft gegeven voor zijn beleid, van zins te zijn met groote terughouding te ageeren. Terecht echter vraagt de Frankfurter Zei- tung, hoe dat socialistisch congres geloopen asou zijn, als men te voren reeds deze nood verordening had gekend. Waarschijnlijk zou dan de stemming der delegaties heel anders aijsn geweest dan nu het geval was. Er heerscht nu, naar het heet, in een groot gedeelte van de Duitsche socialistische partij groote neiging, om het bijeenroepen van den R|jksdag te eischen. Men moet afwachten of her partijibestuur er zich voor leenen zal, in de noodzakelijkheid te worden gebracht, 6f de nienwe lasten te weigeren, en daarmede uit te lokken wat het tot iederen prrjs schijnt te widen vermijden, of de lasten uitdrukkelijk te moeten goedkeuren. Wat zelfs de onstuimigste socialisten tot nadenken zal stemmen is het feit, dat nazi's «n communisten de bijeenroeping van den Rijk&dag begeeren om te trachten, de veror dening ten val te brengen. Het is wel een merkwaardig verschlijmsel, de beide partijen In den Rijksdag, die felle vijanden zijn van het •pariement, en ieder op haar wijze aanhangers van de dictatuur, voor het recht van het par iement om over de belastingwetgeving te be- slisisen, te zien opkomen, terwijl de zeer par- lementsgezinde burgerlijke democraten, en zelfs de sociaal-democratische oppositie het iiefst zullen zien dat Bruning in zijn dictato- rale wetgeving niet wordt gestoord. Kwam het Bruning zeker goed gelegen, dat hij op Chequers den storm over de noodver ordening kon onbwijken, op Chequers zelf zal hem niet minder goed te stade gekomen zijn dat deze verordening, met haar onbzaglijken eisch van offers, juist te voren bekend gewor- den was. Daardoor kregen zijn klachten te meer klem, en klonk zijn pleidooi tot verlich- ting van de lasten van het herstel des te over- tuigender. Met die lasten is het een zonderling geval. Vroeger is gezegd: Duitschland kan het be- drag wel binnenslands bijeenbrengen, maar zijn handelsbalans bewijst, dat het niet in staat zal zijn het verschuldigde in buiten- landsch geld uit te betalen. Nu zal niemand nog beweren, dat het geld gemakkelijk in Duitschland bijeen te brengen is; maar daar- tegenover staat het verrassende feit, dat al reeds vele maanden de Duitsche handels balans in zoo hooge mate actief is, dat Duitschland zonder eenig bezwaar daaruit niet alleen de schadeloosstelling volgens het plan- IToung, maar bovendien nog de rente van zjjn buitenlandsche leeningen kan betalen. Het lijkt een gruwelijke paradox; Naar- mate de ellende in Duitschland nijpender wordt, neemt zijm vermogen toe om technisch de betalingen voor herstel uit te voeren. Het geheele stelsel van reparatiebetaling kon niet op treffender wijze ad absurdum worden ge- voerd. Het is een paradox, die de heele wereld aan- gaat. Want het sal do op de Duitsche handels balans wordt niet verkregen, doordat het Duitschland oeconomisch goed gaat, maar omdat beschermende rechten en de ellende oinnenslands den invoer zelfs van zeer ge- wone verbruiksartikelen omlaag drukken. Het overschot op de handelsbalans bewijst slechts, dat het Duitsche volk op het oogen- blik abnormaal weinig verteert. Het geeft te denken: In Rusland lijden 150 millioen menschen zware ontberingen; in Duitschland lijden 64 millioen menschen aan onderconsumptie. Meer dan 200 millioen menschen, alleen in die twee landen, ontbre- ken geheel of gedeeltelijik als klanten op de wereldmarkt. Is dan malaise bevreemdend? Men ziet, op Chequers is over dingen ge- sproken, die niet alleen Duitsch-Engelsche, en ook niet alleen Duitsch-geallieerde aan- gelegenheden zijn... INDRUKWEKKEND MILITAIR SCHOUWSPEL. De telegraafagentschappen maken melding van de schitterende jaarlijksche vaandel- parade, welke Zaterdag op de Horse Guards Parade het terrein voor Whitehall te Londen) is gehouden in tegenwoordigheid des konings, die er voor het eerst sedert zijn ziekte weder- om bij tegenwoordig was. Een ontzaglijke menigte sloeg het kleurige schouwspel gade, hetgeen eveneens door koningin Mary, prinses Mary en de hertogin van York werd bijge- woond. Ook alle kleinkinderen des konings waren aanwezig. Toen koning George te paard naar het ter rein reed, vergezeld van zijn zoons, de prins van Wales, de hertog van York en de hertog van Gloucester, steeg een luid gejuich uit de menigte op. Ook Lord Harewood, schoonzoon van den koning (echtgenoot van prinses Mary), alsmede 's konings neef, prins Arthur van Oonnaught, en de Earl of Athlone, broe- der der koningin, reden in den stoet mede. Tot de buitenlandsche persoonlijikheden, die de parade bijwoonden, behoorden dr. Bruning, de Duitsche rijkskanselier, en dr. Curtius, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken; zij sloegen het schouwspel van uit een der op de Horse Guards Parade uitziende vensters der Duitsche ambassade gade. In het geheel namen ongeveer 1800 man troepen aan de plechtigheid deel. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger bij het kanton Ter Neuzen de heer Ph. J. Callenfels, alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Mei werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 29.443,82 en terugbetaald 25.882,07, Zoodat meer is ingelegd dan terugbetaald 3561,75. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 22. UITKEERINGSFONDS BIJ ZIEKTE „HUEP IN NOOD". Zaterdag j.l. hield het Uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" haar 38e algemeene jaarvergadering. In zijn openingswaard wees de voorzitter er op, dat, naast de reeds een jaar in werking zijnde Ziektewet, het Uitkeeringsfonds nog een zeer groote reden van bestaan heeft, wat wel voldoende bl|jkt uit het groot aantal uitkee- ringen, die over het afgeloopen jaar zijn ge- daan. Nadat door de secretaris het jaaroverzlcbt was voorgelezen, bracht de penningmeester zijn driemaandelijksch verslag uit. Hieruit bleek, dat over die maanden was ontvangen 620,60 en uitgegeven 771,54, zoodat er een nadeelig slot was van f 150,94. Vervolgens werden door den penningmees ter uitgebracht de inkomsten en uitgaven over het afgeloopen boekjaar. De inkomsten be- droegen 2786,64, de uitgaven 3201,71. Er viel dus een nadeelig slot te boeken van 415,07. Aan het einde van het vorig boekjaar be- droeg het bezit der vereeniging f 6855,50, zoo dat ze op heden over een kapitaal beschikt van f 6440,43. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen. Het bedrag der uitkeering bleef onveran- derd, terwijl de steun aan eenige uitgetrokken leden nog met drie maanden werd verlengd. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landibouw heeft de volgende circulaire aan de burgemeesters gezonden Met het oog op de maatregelen, welke in verband met de uitvoering van de Tarwewet 1931 ten aamizien van de broodbakkerijen zul len worden genomen, is het noodzakelijk, dat het regeeringslbureau voor de uitvoering van de genoemde wet in het bezit is van een lijst van alle in ons land gevestigde broodbakke rijen. Een dergelijke lijst bestaat niet en de mogelijkheid om haar te verkrrjgen kan slechts ontstaan indien van elke gemeente eene opgave wordt ontvangen van de in die gemeemte gevestigde broodbakkerijibedrijven. Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dlt verzacht dadelijk en geneest spoedig. zijn verkrrjigbaar bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Ik zal het daarom ten zeerste op prijs stel- len, indien u zoudt willen bevorderen, dat m'ij zooveel uw gemeente betreft wordt toegezon- den een opgave van alle in uw gemeente ge vestigde broodbakkerijibedrijven, ook van die, welke behalve brood, andere artikelen, zooals banket en beschuit, bereiden. Daarbij waren dan ook de adressen van de bedrijven te ver- melden. Indien ddn persoon of vennootschap meer dan 66n ibroodbakkerij exploiteert, zal van elke bakkerij afzonderlijk het adres zijn te vermelden. Uit den aard der zaak zijn in de opgaven niet te vermelden zoogenaamde brooddepot- houders, die zelf geen brood bakken. Het zal mij zeer aangenaam zijn, de ge- vraagde opgave spoedig te mogen ontvangen. Het eere-comitd voor de eerste Zeeuwsch- Vlaamsche jaarbeurs te Breskens bestaat uit de navolgende heeren: D. H. van Zuijen, bur- gemeester van Breskens; J. A. van Rompu, lid Ged. Staten, voorz. Kamer van Koophan- del te Ter Neuzen; P. Erasmus, burgemeester van Oostburg, lid. Prov. Staten; Iz. van Melle, lid Kamer van Koophandel, industrieel te Breskens. (Ingez. Med.) De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Breskens organiseert voor de a.s. jaarbeurs een winkelweek en etalagewedstrijd. DS. G. P. A. RUIJSCH VAN DUGTEREN. Na des voormiddags door Ds. C. G. van der Griend van Dreischor naar aanleiding van Joh. I vers 3537 bevestigd te zijn, deed Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, gekomen van Axel, des namiddags te Zonnemaire zijn in- trede in de Ned. Herv. Kerk. Tot uitgangs- punt had de nieuwe predikant gekozen Hand. IV vers 29 laatste deed. Beide keeren, maar vooral bij de intrede, was de vrij ruime kerk meer dan vol. Hem werd vervolgens het wel- kom toegeroepen door den heer N. W. van Putten, namens kerkvoogden en notabelen, terwijl ook Dr. Weeda en Ds. H. J. Barnouw te Zierikzee vroeger te Aardenburg een kort woord van begroeting spraken. De dienst werd besloten met een rede van Ds. Griethuizen, die de gemeente verzocht hun predicant toe te zingen Gez. 224 vers 1. AXEL. In de Maandagmiddag gehouden vergade- ring van het waterschap Koegors c.a. werd de rekening over het jaar 1930'31 goedgekeurd met een bedrag in ontvangsten ad 9125,55, uitgaven f 4845,70, batig slot 4279,85. De begrooting 1931'32 werd vastgesteld met een eindibedrag ad 7226,65, met een post voor onvoorziene uitgaven ad 1097,34, terwijl het dijkgeschot onveranderd op 2 per H.A. werd gesteld. SAS VAN GENT. Een knecht van den landtoouwer O. alhier, kreeg dezer dagen een trap van een paard tegen zrjn buik waardoor opneming in het R.K. ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk was. Politierechter te Middelburg. Zitting van 9 Juni 1931. De volgende zaken werden behandeld A. J. F., oud 43 j., cafehouder te Biervliet, werd ten laste gelegd dat hij in 1930 of 1931 te Biervliet, de stam van een Kerseboom, toe- behoorende aan A. F. Thomaes, met een zaag of scherp voorwerp tot op de helft heeft door- gezaagd. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Mr. Kuipers trad als raadsman op en vroeg een lichtere straf. A. J. v. D., oud 38 j., koopman te St. Jan- steen, werd verdacht dat hij op 15 Mei j.l. te Graauw, te zamen en in vereeniging met H. C. v. D. heeft weggenomen ongeveer 700 K.G. Tarwestroo, toebeihoorende aan J. van Damme. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. F. F. J. W., oud 58 j., opziohter te Sas van Gent, werd beklaagd dat hij op 15 Maart j.l. te Sas van Gent K. L. van den Bunder heeft beleedigd. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. F. F. J. W., voornoemd, werd ook verdacht dat hij op 15 Maart j.l. te Sas van Gent Elodie Malschaert heeft beleedigd. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. F. B. V., oud 23 j., veldarbeider te Biervliet, werd verdacht dat hij op 10 April j.l. te Zuid- zande, 2 zakken met 50 K.G. aardappelen toe- behoorende aan J. J. van Nieuwenhuize, heeft weggenomen. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. D., oud 34 j., werkman te Hoek, werd verdacht dat hij op 19 April 1931 te Philip pine den Rijksveldwachter de Coene, die toen aldaar surveillancediensten verrichtte en hem aanhield in verband met een door hem ge- pleegde overtreding van de motor- en rijwiel- wet, heeft beleedigd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. P. D., oud 48 j., werkman te Hoek, werd ten laste gelegd dat hij op 7 Mei j.l. te Ter Neuzen, toen de agent van politie Hage, die belast was met de zorg voor de bewaring van de orde bij eene openbare verkooping in een Cafe, en hem gelastte door te loopen en toen hij daaraan niet voldeed, hem te zamen met den agent van politie Van der Wal beetpak- ten, om hem voor te geleiden, zich daartegen heeft venzet. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. V. v. E., oud 40 j., commissionnair te Hulst, werd verdacht, dat hij op 11 Mei j.l. toen hij zich bevond in het caf6 van P. J. van de Velde, niet aanstonds heeft voldaan aan de vorderin- gen, van den rechthebbenden om het cafe te verlaten. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. DE AANRIJDING OP DEN SLOEDAM. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, nam Maandag conclusie in de zaak tegen A. M. D. v. d. B., dest|jds redacteur van de Goesche Courant te Goes, die op den weg tusschen Middelburg en Goes, met zijn auto den autobuschauffeur W. zoodanig heeft aangereden, dat deze aan de gevolgen is overleden. Het Gerechtshof te Den Haag had hem deswege veroordeeld tot een hechtenis van 6 maanden. Mr. van Lier concludeerde tot vernietiging van het arrest en verwijzing van de zaak naar een ander gerechtshof. Arrest 22 Juni. DE MOORDZAAK-LANS. Naar V.D. verneemt zal de ex-procuratie- houder van O., die wegens malversaties door het Hof te Den Bosch werd veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek der ge heele preventieve hechtenis, 19 Juni a.s. in vrijheid worden gesteld. Zooals men zich zal herinneren werd v. O. verdacht den moord op den heer Lans te hebben gepleegd, doch in hooger beroep werd hiji hiervan door het Bos- sche Hof vrijgesproken. DE AARDBEVING. Mededeeliug van het Kon. Ned. Met. Instituut in De Bilt. Uit de binnengekomen berichten blijkt wel, dat de jongste aardbeving over ons geheele land is waargenomen, het sterkst nabij de Noordzeekust. Zij is de sterkste geweest van alle bevdmgen, waarvan hier aanteekening is gehouden. Het is de vierde sedert 1926, die in ons land is gevoeld. In den nacht van 5 op 6 Januari 1926 word een aardbeving waargenomen, af- komstig uit den Eifel, die vooral in Limiburg werd gevoeld, maar ook nog op enkele plaat- sen in Groningen, Friesland en Zuid-Holland. Uit denzelfden hoek, n.l. uit de buurt van Bonn, was de beving van 14 Januari 1928 af- komstig. Van de 61 berichten kwamen er 52 uit Limburg, het verst verwijderde punt van waarnemimg was Haarlem. Verder verdient de beving op van 1 op 2 Mei 1928 vermelding, die haar epicentrum in ons land had, vermoe- delijk in de streek UtrechtDen Bosch NijmegenArnhem. Van deze zeer zwakke beving kwamen slechts zes berichten binnen. Een dergelijk geval van een aardbeving van Nederlandschen oorsprong kwam voor op 17 Maart 1883 en werd waargenomen binnen den driehoek Den HaagAlkmaar—Utrecht. I De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft; De aardbeving is wel een heel zeldzaam verschijnsel in ons land. Met tusschenpoozen van soms een groot aantal jaren worden wij plotseling opgeschrikt door verschijnselen van een lichte beving van den bodem, die zich mededeelt aan onze huizen en tengevolge heeft, dat kleine voorwerpen omgeworpen of van den muur vallen. Haar zoo erg en zoo wijd venbreid als de verschijnselen in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn geweest, zoowel in Den Haag stede als op andere plaat- sen, kan ik mij niet herinneren ooit beleefd te hebben. Het was natuurlijk zoo op het eerste oogen- blik en vooral op Maandagmorgen, als de meeste kranten nog niet verschenen zijn, moeilijk uit de voorloopige berichten conclu- sieis te trekken en uit den aard der zaak nog onvolledige tijdingen te overzien. Eerst wan- neer alle berichten verzameld en vergeleken zijn, zal men zich een eind-oordeel kunnen vormen, maar reeds nu geven de eerste be richten den indruk, dat wij te doen hebben met een beving van bijizondere sterkte en uit- gebreidheid in verhouding tot de bevingen die in n.w. Europa wel eens voorkomen. Gaan wij de tot nu toe bekend geworden berichten na, dan ibljjkt, dat zich meer of minder sterke bevingsverschijnselen hebben voorgedaan van het zuiden van Engeland tot het noorden van Schotland (met uitzondering van Wales en Ierland), dat is dus ten westen en n.w., in Z.-Noorwegen en in Denemarken, dus ten noorden en n.o. en in Belgie en in ons land, dat is ten zuiden van den vermoedelij- ken haard. Terecht wordt dan ook door het Engelsche seismografische station van West- Wormwich ondersteld, dat het epi-centrum van de beving gelegen moet zijn midden in de Noordzee, maar natuurlijk zal deze onderstel- linig moeten worden bevestigd door vergelij- king van de waarnemingen, die in de boven- genoemde landen zijn gedaan. En dan zal men er wel in slagen de juiste plants van het epi-centrum te bepalen, daar in al deze landen seismografische observatoria bestaan. Van welken aard de oorzaak der beving is, kan nog niet met groote zekerheid worden gezegd, al schijnt het wel vrij zeker, in ver band met de uitgebreidheid van het terrein, waarop zij is waargenomen, dat wij te maken hebben met een aardbeving, die het gevolg is van belangrijke en waarsch'ijnlijk diep ge legen bodemverplaatsingen, die een gevolg zijn van vereffening van spanningen, zooals het geval is bij de groote aardibevingen in andere strexen der aarae, went tn den ltvat- sten tijd nog al dikwijls zijn voorgekomen. Minder waarschijnlijk is, dat de beving moet worden toegeschreven aan het instorten van groote onderaardsche holen, zooals bijv. wel het geval is bij de kleine en lang niet zoo wijd verbreide bodemtrillingen, die nu en dan wor den waargenomen bijv. in den Eifel, bodem- bewegingen, die zich in een kleinere omgeving uitbreiden en aan de oppervlakte kunnen wor den gevoeld of door verplaatsing van kleine voorwerpen kunnen worden waargenomen. Hiertoe behooren o.a. de bevingen, die nu en dan in Z.-Limburg worden opgemerkt. Weliswaar komen de nu waargenomen ver schijnselen daarmede geheel overeen, maar het gebied waarover zij gevoeld zijn, is veel grooter. Bij de groote catastrophale aardibevingen, zooals bijv. in Japan, Nicaragua, Mexico, Nieuw-Zeeland en andere landen, gaat het om geweldige en meestal zeer diep liggende ver- schuivingen en verticale verplaatsingen van aardlagen, welke een zoodanigen schok ver- oorzaken, dat over de geheele aarde de grond in trilling geraakt. Dergelijke groote aard- bevingen worden dan ook door alle seismogra fische observatoria der geheele aarde waar genomen, zij het, dat op grooten afstand de trilling niet meer gevoeld, doch slechts door de uiterst gevoelige instrumenten, seismogra- fen, kunnen worden geregistreerd. Hoe ver der men dan van den haard der beving, het epi-centrum is verwijderd, hoe zwakker de trillingen zijn. Op verren afstand is de trilling altijd in heen en weergaande beweging van de aard- kost in een richting, die bepaald wordt door de ligging van het waamemdngspunt ten op zichte van het epi-centrum. Men kan uit de door de seismografen geregistreerde bodem- beweging de richting, waarin, en den afstand, waarop het epi-centrum ligt, bepalen, vandaar dat men reeds dadelijk na het optreden der beving ongeveer de plaats weet. Wanneer dus nu reeds de vermoedelijke plaats van het epi-centrum van de Zondag- nacht waargenomen beving kon worden aan- gegeven, steunt deze bepaling grootendeels op de seismografische registreeringen, behalve op het feit, dat op tal van plaatsen om dit ver moedelijke epi-centrum de beving ongeveer even sterk is waargenomen. In Europa hebben over het algemeen hoogst zelden catastrophale aardbevingen plants. De aardbeving te Messina, die reeds een groot aantal jaren geleden is, behoort tot de groot- ste uit onzen tijd. Enkele streken der aarde, meest die waar hooge bergketens en diepe zeeen aan elkaar grenzen, zijn ware aard- bevingshaarden. Maar in ons werelddeel blijven de aard bevingen beperkt tot vrij onschuldige bodem trillingen, die op zijn hoogst leiden tot heel geringe beschadigingen aan gebouwen. Zelfs dan duiden zij op een onstaibiliteit van den bodem en op een zekere onrust, die aantoont, dat onze aarde geen doode bol, maar een nog levend en stuiptrekkend lichaam is. De aard beving van Zondagnacht brengt ons dit feit weer in herinnering en dit is altijd min of meer alarmeerend, omdat onder het weinige, waarvan wij in het leven vrij zeker zijn, de vastheid van den bodem een voomame plaats inneemt. Zondagmiddag omstreeks half vier wachtte de 25jarige A. Vroombout uit de Heemraad- straat te Rotterdam, die met zijn verloofde, de lljarige mej. B. Burggraaf en haar zuster de 27jarige mej. C. Burggraaf was gaan fietsen, bljjft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) met haar bij den onbewaakten overweg aan den Laanslooscheweg onder Schiedam op een van die stad naar Rotterdam rijdenden trein. Toen de trein gepasseerd was stak het drietal over, zonder evenwel te letten op een van de andere zijde naderenden trein, waarvoor een jongen die aan den overkant van den baan was nog waarschuwde. Het was echter reeds te laat, wel wist Vroombout zijn aanstaande schoonzuster waarmee hij vooruit was gereden nog een duw te geven, waardoor zij vrij bleef van den trein, maar hij zelf werd gegrepen en eenige meters meegesleurd. De jonge man was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is per trein naar het station te Schiedam over- gebracht, waar het door de politie in beslag is genomen. Later is het naar de algemeene be- graafplaats te Schiedam overgebracht. EEN MAN AANGEREDEN EN (SEDOOD. De ruim 40jarige J. de Grave te Heerenveen, gehuwd en vader van vier nog jeugdige kin- deren, was Zaterdagavond boodschappen gaan doen in de omgeving. Zijn vrouw was naar bed gegaan, doch toen hij 's nachts wakker werd, merkte zij tot haar sohrik, dat haar man nog niet thuis was. Zij stond op, stak een lantaam aan en ging den weg op. Dicht bij haar woning vond zij aan den reohterkant van den weg de fiets van haar man en in den berm zijn afschuwelijk ver- minkt lijk. Omwonenden werden gewekt, de politie ge- waarschuwd en al dadelijk stond vast dat de man het slachtoffer van een auto-aanrijding was geworden. Het lijk werd in beslag genomen en voor sectie naar het ziekenhuis overgebracht. Uit een inmiddels ingesteld onderzoek bleek dat De Grave des avonds te half elf afscheid genomen had van iemand, die aan denzelfden weg woont. Verder bleek dat omstreeks elf uur een auto de plaats van het onheil heeft gepas seerd, waarvan de inzittenden door hun ge- joel en geschreeuw, de aandacht van voorbij- gangers trokken. Ook werd geconstateerd, dat even vddr dien tijd een woonwagen aan den weg was aangereden door een auto. Blokjes hout, waarschijnlijk van de auto af- komstig, werden gevonden en in beslag ge nomen, om als aanwijzingen te dienen. Gezien de afstand, waarop het lijk van den weg af lag, moet de schok hevig geweest zijn en is het onwaarschijnlijk dat deze niet in de auto zou zijn opgemerkt. Tot nu toe is het, schrijft het Alg. Hbl., niet gelukt, zoo meldde men Maandagmorgen, de auto op te sporen. Wel is Zaterdagavond tus schen half 11 en 11 uur op verschillende plaat sen te Heerenveen een auto gesignaleerd, die in de richting Leeuwarden reed. Deze auto was grijs van kleur, droeg achterop de letter H., maar het nummer kon men niet met zeker heid opgeven. Wel was opgemerkt, dat het een auto was, waarvan de achterkap kan wor den neergelaten. Met het oog op den genoem- den tijd, zou deze wagen ongeveer op de plaats hebben kunnen zijn, waar het ongeluk geschiedde. Ook is daar nog een riohting- cuui^ijecr van oqjx &uto gevonden, die ook in beslag is genomen. Even voor elf uur Maandagavond heeft zich aan het hoofdibureau van politie in Den Haag aangemeld de 25jarige chauffeur M. v.. d. V., uit Den Haag, met de mededeeling, dat hij in de krant het bericht had gelezen, dat de heer J. de Grave te Heerenveen door een auto- aanrijding om het leven was gekomen. V. d. V. gaf te kennen, dat hij vermoedelgk de bewuste auto-bestuurder is. Even later kwam bij de Haagsche politie telefonisch verzoek van den brigade-comman dant der Kon. marechaussee te Heerenveen om den gezochte aan te houden, van wren be kend was, dat hij zich naar Den Haag had begeven. In afwachting van verder onder zoek is v. d. V. in bewaring gesteld ter be- schikking van de marechaussee. V d V had den auto gehuurd in een garage aan de Vaillantlaan en had daarmee een tocht naar Friesland gemaakt. Verdere inizittenden waren iemand uit Sneek en een andere Hagenaar. De marechaussee uit Heerenveen zou Dins- dag in Den Haag komen voor het verdere onderzoek, in samenwerking met de Haagsche politie. UIT EEN SCHOMMEL |GEVALLEN. Zondagmiddag is op de kermis te Heerlen een 20jarig meisje M. Gunther uit Nieuw m- hagen uit een luohtschommel gevallen en met haar hoofd op de steenen terecht gekomen. Bewusteloos en met 'n zware hersenschudding werd het meisje naar het ziekenhuis gebracht. EEN GERAAMTE GEVONDEN. Te Weerdinge is bij het baggeren in het veen een geheel gaaf geraamte gevonden op den rand van het zoogenaamde darg- en het pik- veen, pl.m. twee meter beneden den beganen grond en een meter boven het zand. Over de borst lag een kruis van berkenhout. Het bijzonder gaaf geraamte lag in de rich ting Noord-Zuid. De huid was totaal vergaan. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een monnik. MISTINGUETT'S UITTOOHT. Mistinguett, de Parijsche revue-ster, die, dezer dagen grasieuselijk ons land met een bezoek vereerd heeft, verkeerde meldt het Alg. Hbl. Maandagmorgen in de meening, dat de Parijsche trein van 9.25 C. S. te Am sterdam wel op haar zou wachten, ook al kwam ze een paar minuten te laat tengevolge van een samenloop van omstandigheden. Maar er scheen een tekort aan hoffelijkheid op de Amsterdamsche perrons te heerschen en de trein was weg, toen Mistinguett verscheen. Niet al te erg in haar humeur over de stipt- heid van onzen treinenloop, vertrok ze per taxi naar de K. L. M. op het Leidscheplein en vroeg daar omdat ze nu eenmaal Mistin guett zelve was een gratis ticket naar Brussel. Daar wilde zij dan den hier verzuim- den trein pakken. Hoffelijk doch beslist zei men haar, dat in ons koele Nederland tickets betaald plegen te worden en dat was een tweede teleurstelling voor Mistinguett. Het geen haar niet belette met een taxi naar Schiphol te rijden. Maar ook daar bleek men even hoffelijk als onverbiddelijk, en men ver- wees haar naar het Leidscheplein om een passagebiljet te koopen. Na deze derde teleur stelling keerde Mistinguett naar het Victoria- hotel terug en ging er zitten wachten op den Pulman van 12 uur 22. En ditmaal was ze op tijd!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2