r ilt®i OST£R9C Feuilleton - vertellingen. RugpijnNierenPiUen Cam- en Schaakrubriek. QBMKBGDE BKEICHTK1. 9oos30*60,Tube 80ct.8ijApoth.enDrr>gistEa BRABANTSCHE BRIE YEN. AUTO OVER DEN HOP GESLAGEN. hagelslag. LOOP DER BEVOLKING. DAMMEN. ccxx. A M m (Ingez. Med.) Ulvenhout, 2 Juni 1931. Menler, Ollee, 't is niemeer te zeggen. Wa 'k oew 'n paar weken gelejen schreefnouw 't veurjaar zoouw laank is wegge- bleven en alles te- gelijk in d'n bloei etaat, nouw is deuzen tijd veul schonder dan 'k 'm aanders eb ge- kend, is elken dag weer opper- nuuw weer veul meer waargemokt. Waant nouw nog, nouw d'n kruinagel, d'n kastanje, d'n gouwen regen en d'n meidoorn tegelijk in vollen bloei etaan, nouw d'ren blossemgeur de locht dik mokt da ge 'm snijen kunt, da ge 'm nouw wezelijk happen kunt, nouw is 't ieve- raans wel zod zeldzaam schoon, da-d-'t... be- kaanst te veul is. Waant ik khn er zoomaar nie veurbij loo- pen. Ik m6t 't allegaar 's effen bewonderen en -aft ge dan zoow laankst de wegels gaat, dan komde nie veuruit! Dan blijfde ieveraans „haken". Net as verlejen week, man, op 'nen avond da-d-et zonneke-n-al weg was gezonken aan d'n koper-gloeienden ender en de locht daar- boven gruunig pccrlmoerde in lichtende glaan- zing, toen kos ik de velden nie uitkomen. D'r sting in de verte 'nen gouwen regen, beschenen deur "t late zonnelicht, mee zukke zware trossen van hangende blommen, en in zo'nen prachtigen stasie, of 't bomke betoo- verd was mee gestolten zonnegoud da van d n hemel was gedropen! En zochtjes schaduwde d'n avond over de echepping. Koel kwam ie van d'n hemel dalen en plekte op oew vel. En as 'nen kachelpot, zoo rood begos de maan te gloeien laag boven onze bosi chen. Ze dreef in purperen nevels zoch tjes naar omhoog. De velden wasemden en 'nen melkwitten daamp sting 'nen meter hoog op eerde, dat er van de koeien nie aanders meer te zien was, as d'r zwarte vlekken. En toen 't maantje hooger klom, z'n zulver licht liet ketsen op de nevils, toen zag ik de eerde 1 egg en asemen in den nachtelijken rust, oen kralden 'lampen deurmekaren over 't laand as nen droom van zulver. De waereld wiegde weg in witten slaap en <t gruun onder de daampen weir bespoeld mee toalsemenden daauw. Op da mement ha k wU- ien zitten in dieen ballon van Perfester Pi- Itsar, desnoods mee ok zo'n naaimandje op m Waant ^nouw ik de wolkende daampen op eerde bestraald zag deur de maan, nouw kos ik effen begrijpen, hoe schoon t moest zijn a ge s zien kos dazelfde spul daar kielemeters Zog van d'6erde af, op de prachtige wolken, waar't maantje z'n zulver op goot. Stieikum ha'k mee willen gaan, zonder da. Trui 't wiest, waant da witte nog van n paar iaren terug. toen 'k gevlogen em boven m n akkers en de ibosschen van Ulvenhout, dat zij teltin liever mee allebei m'n klompen op de 6erde ziet staan, dan da 'k er mee in de locht haofleen ha'k niet gedaan wa d'n perfester bee klaargerpuld, die daar hoog boven de bogste bergen van de waereld zwevende in z'nen alleminiejum bal, kalmkesweg vader zat te worren Waant ge zul 't ok wel gelezen emmen, toen ze'm vonden, kalm pittende in z nen kogel. ergens op 'nen hoogen berg, waar ie neergekomen was mee z'nen kompejon, ze m eerst fielieseteerden mee wat er bij m thuis, laag op 66rde, was gebeurd, toen hij daar boven aan't sterrekes plukken was. Nie da k •m 't kwalek neem, horre, maar as ie mee Trui getrouwd was gewiest, was ie nie van buis gekomen. Ik mocht in zukke dagen nog gin eens mee d'n gruuntenwagel van huis, lot staan mee zo'nen metalen bal! En n6g, wemmen de vijfendartigjarige g ad, zooa.3 ge wit, dusehmaar k zou toch 'n heele toer emmen gad, om van d'n hof te komen om 's te gaan zien hoe-g-et er nouw daarboven, uitziet, en daarom ha k dan stiekum omhoog motten ballen, begrepte Maar affijn, ik ben gin perfester, ik ben Iboer. Ik mot 't meer van d'66rde emmen en dus za'k m'n eigen maar nie zulke hooge din- gen in m'n hoofd halen. Maar efkens moes ik er toch om denken, toen dieen melkblaanken daamp daar onder 't maantje over m'n laan- derrjen en de velden krulde of-t-er njstepap gekokt wier in de onderwaereld. Affijn, ieder in z'n vak. D'n perfester in d'hogte en ik in de logte. Wa-d-allebei z n veur en teugen hee: hij kan daarboven nie overrejen worren deur 'nen automobiel en ik kan zoow laag nie neersmakken as hij! Maar toch... 'k ad g6re den sterrentuin 's van naby gezien. Zooas ik zee: ieder in z'n vak. En nouiw echiet me te binnen 'n stukske uit de kraant, da'k uitgeknipt eb en naar m'nen zeun dn verver in Amsterdam gestuurd eb. 't Gong over de ververij in Engelaand, waar •t mee da vak zoow-maar belabberd gesteld is En nouw is er daar 66ne, die 't wa-d-op gevonden hee. Die is 'n vischrestauratie de muren aan 't beschilderen mee zee-stukken. En d'n dieen lot z'n eigen betalen mee visch. 'k Mot zeggen, ge kun-d-altij1, as 't etensuur Is geworren, veur oew werk beter in nen maalschen kabbeljaauw bijten as op 'n houtje. Ge houw 't er veul langer mee uit, wa gij 't Mot 'n karwei zijn, die zee-stukken, da maanden kan duren, volgens de kraant, en as dieen visch-kastelein goed opgeschept, jaren ok, denk ik. Maar ollee, ik gun't dieen kearel van harte (nie de kastelein, horre!) as hij heele stukken zee in rail levert veur nen hiring en 'nen schellevisch, dan gooit d'n kastelein nog maar 'n spierinkske uit om 'nen kabbeljaauw te vangen'! Maar lijk ik al zee: 'k eb 't stukske uitge knipt veur onzen Dr6 en 'm aangeraaien om heel Amsterdam op te gaan verven op die kondities. Nouw ik 't daar weer over eb, zoo val-d- nen mensch as ie eenmaal aan 't kaaieren is, van 't een op 't aander, wa lezen de menschen de dingen soms toch maar liaalvelings! Zoo as ge wit, ksb oew onderlest geschreven over dieen verversknecht die werrekeloos was en mijnen stal 's op zouw witten. En hoe ik toen, toen ie daar sting te laanterfaanten mee 'n fijn kwastje, mee 'm gewed eb dat ie veur d'n winter klaar zouw zijn en zelvers over twee menuten al. En da'k'm toen 'nen staamp onder teugen z'nen witten kiel gegeven eb, dat ie al na twee seconden kaant en klaar en de deur uit was en ik dus de weddenschap ge- wonnen had. Nouw komt 'r, op da stukske vleejen week nen mensch bij me aangestapt en die zee: „Zijde gij d'n Dr6?" „Nie beter te weten," gaf ik op. „Dan mot ik jouw is emmen," zee-t-ie: .waant Ik ben d'n veurzitter van de schilders- bazenvereeniging „011ee, da treft," lachte-n-ik: „ik ben ok veurzitter van 'n vereeniging van de echt- vereeniging nog wel; kom binnen, wemmen net vergadering, daar is 't lid" en ik stelde- n-'m aan Trui veur. ,,Dr6", begon ie: wemmen 't in ons leste vergadering over jouw g'ad. Baas Jaansen hee daar gezeed as dat de petroons 't a! slecht genogt emmen in ons vak. As dat de ververij1 al genogt in de verdrakking zit en as da gij 't in jouw brieven nog nie erger mot maken as 't al is!" ,,Rooken?" vroeg ik. As ge z66w gaan praten, amico, hie ik al- tij maar gaauw de vredespijp aan, waant mee razie schiette ok nie op. En terwijl ze dan 't puntje d'r afbijten, 'n lucifer aanschrabben, aansteken en d'ren eer- sten trek doen, dan hedde zoow lekker d'n tijd, om 's 'n goei aantwoord in mekare te zetten, ee! Ja, man, keb m'nen krallenkop nie veur niks tot op d'n draad versleten, dat ie 'r heelegaar nakend deur stikt. „Da's 'n goeie," zee-t-ie toen en ik docht zoo: ge kun wel zien da-d-et verversvak nie al te best gaat, waant 't was 'n doodgewoon deur-de-weeksch-vorstenlaanderke van i spie. „Ja," zee ik: ,,'k weet wel wa'k weggeef, kammeraad!" Toen me zoowver waren, da begrepte, zat Baas Jansen al geef in d'n hoek en vond dieen veurzitter d'n Dr6 nie zoow kwaad as Jaansen 'm afgescbilderd had, da zag ik aan z'n ge- zicht. ,,'n Kommeke koffie, veurzitter?" stelde-n ik veur. „Nouw," zee-t-ie, „ge mok me verlegen ,"k val hier mee m'n neus in d'n boter!" En mijn vereeniging" gong koffie schenken. „Wa woonde hier toch lekker," zee-t-ie: ,,ge schrijft er wezenlijk niet te veul van Dr6, 't is 'n lust, in 66n woord!" En z'n oogen gongen over d'n erft, mee de blommekes van Trui. Affijn, om kort te gaan, as ik 't sjapieter nie zelvers weer had opgeropt, dan was ie heel d'n dag gebleven, zonder verders te praten over 't gene waar ie veur gekomen was! Dus begon ik op 'n mement: „om op dieen baas Jaansen trug te komen" en toen zag ik in z'n oogen dat ie docht: lot dieen kerel naar de schaans loopen, ,,ge mot teugen'm zeggen dat ie misschien 'nen besten verver is, maar 'nen kwaajen lezer!" „Ja," knikte-n-ie. ,,Ten eerste," gong ik deur: ,,hfe'k 't over 'nen werrekeloozen knecht g'ad en die heurt op jullie vereeniging nie thuis, die hee z'n eigen urgelesasie!" ,,En 6f," zee d'n veurzitter. „,Sjuust," zee ik! En tweedens", prikte-n-ik: ,,over 'nen luien knecht en da moes baas Jaansen sjuust fijn vinden! Waant h'ij hee net zoo weinig aan zo'nen dagdief as ikke en gij!" ,,Ik ben't mee d'n spreker volkomen 66ns!" zee d'n veurzitter, waar ge goed aan heuren kon asdat ie veurzitter was! „'t Is jammer," zee-t-ie toen: „as da'k dieen brief toevallig nie gelezen eb, dan ha'k Jaansen in die vergadering medeen op z'n nommer kunnen zetten." „Sjuust," zee ik. „Sjuust," zee hij! Toen em ik 'm de blommekes van Trui van dichtenbij laten zien en 't zoow den weg op- geloosd, waant 't is ier in deuzen tijd kolle- saal druk, amico! Waant toen me-n-allebei „sjuust" gezeed hadden geizeed, was veur mijn de zaak van de weareld af. Maar daarom zee ik al: wa lezen de menschen toch slecht! ,,Nouw krijg ik natuurlijk volgende week d'n veurzitter van de verversknecht op visiete! Maar die krljg-d-'n sigaar van tien centen, waant die rooken ze beter as de bazen Waant ditte sta veur mijn al vast amico: de knechts vergeten weer te lezen, da'k 't over 'nen luierik had! En deuzen tijd is ginnen t'jd van luieren. Daarom ok, da'k 't over da ge- valletje van m'n stal lest 's moest emmen! As 'nen perfester, gin tijd hee om op z'n aanstaand zeuntje te wachten (of was 't 'n meske van mevrouw Pikaar) en 'nen boer zeuventien uren op 'nen dag ploetert, dat dan 'nen knecht, zonder verdere zurgen aan z'n hoofd, tenminste z'n acht uurkes naar behoo- ren volmokt! Wa gij? Ollee, ik schei er af. Veul groeten van de Vereeniging" en as altij, gin horke minder van oewen gulden afhalen. De giften zjjn zoodoende vol- doende voor twee jaar. Donderdagochtend 5 uur is tusschen Arn- hem en Elst de auto van den suiikerwerkfabri- kant L. A. uit Enschede, die uit Heerlen kwam over den kop geslagen. Vermoedelijk is de be- stuurder, door slaap overmand, het stuur kwijt geraakt. De auto kwam in een sloot terecht. De vier inzittenden werden in een villa binnengedragen. Drie hunner zijn later naar het Arnhemsche diaconessenhuis ver- voerd. SCHIP BEHOUDEN BINNENGEBRACHT. Men meldt uit Lemmer: Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur werd hier uit zee in de richting Urk van een motorschip opgemerkt, dat het de noodvlag in top had. De Lemster reddingboot Hilda voer oogenblikke- lijk ter assistentie uit en kwam ruim zeven uur binnen met het motorschip .Trois Freres" van de gebroeders Lugthart, varende in beurt- dienst van Groningen naar Amsterdam en ge- laden met stukgoederen. Het schip had ma- chineschade opgeloopen. Nadat hier een ac- coord is getroffen met de reederij, is men des avonds met sleepboothulp weer naar zee ver- trokken op reis naar Amsterdam. VREESELIJKE VONDST. Dinsdagochtend is vlak bij den hulppost van den Geneeskundigen Dienst, aan de Maas- haven O.Z., te Rotterdam, een kinderlijkje uit het water opgehaald. De vreeselijke vondst werd gedaan door den schipper J. Fortuin, die met zijn motorschip .Secundo" in de nabijheid ligt. De man had een puts verloren en trachtte dat voorwerp met behulp van een haak uit het water op te halen. Inplaats van de puts kwam een oude kinderwagen aan den haak te hangen, althans de bak van een kinder wagen. De wielen en de assen ontbraken er aan. De schipper haalde het ding aan boord en tot zijn groote ontsteltenis ontdekte hij, dat de bak een kinderlijkje, dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde, bevatte. Het was in een oude jas gewikkeld en lag onder drie zware klinkersteenen. Oogenblikkelijk waarschuwde de man de rivierpolitie, die de lugubere vondst naar het bureau aan de Schiehaven overbracht. Daar alles wijst op een vreeselijk misdrljf zet de politie het onderzoek met kracht voort. Uit Nieuwkoop meldt men: Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de tuinders alhier zeer zwaar zijn getrof- in het water mocht rijden. Wanneer men dit luikje echter tracht te openen, treedt een alarmsysteem in werking en wordt de chauf feur onmiddellij'k gewaarschuwd. De uitbre- ker had daar echter rekening mee gehouden en was er tevens in geslaagd, het alarm- apparaat onklaar te maken. De man is op het dek van de auto geklommen en heeft zich er toen laten afglijden. Op zijn terugtocht te voet langs de Koninginnegracht trok hij door zijn vreemde manier van doen de aandacht van een daar toevallig surveilleerende politie- agent, die hem aanhield. Aanvankelijk hield de agent hem voor iemand, die niet goed wijs doch een motorrijder, die daar passeerde, had de heele vertooning gezien en kon den agent mededeelen, dat men hier met een ontsnapten gedetineerde te doen had. De chauffeur had dus van het heele geval niets gemerkt en was verheugd den verlorene weer in ontvangst te kunnen nemen. ZAKKENROLLERS OP DE TRAM. De heer W de V. B., wonende aan de Qbrechtstraat te 's Gravenhage, is de dupe geworden van een paar zakkenrollers. Hij had aan het hoofdpostkantoor ean bedrag van f 975 aan bankpapier ontvangen en dit in zijn portefeuille geborgen, welke hij daarop in zijn binnenzak deed. Vervolgens stapte hij! op het voorbalcon van lijn 20, die op het punt stond, te vertrekken. Even na hem kwamen nog drie personen aanloopen, die met deizelfde tram, eveneens op het voorbalcon mee wenschten te gaan. De bestuurder opende voor hen nog even de reeds gesloten balcon- deur aan den kant van den vluchtheuvel der tramlijn, die hier haar beginpunt heeft, en de binnentredende personen maakten daarbij eenige bewegingen, die den indrak moesten wekken, dat er eenig gedrang noodig was om 'n plaatsje op het balkon te verkrijgen. 'n Be- paald gunstigen indrak maakten zij niet, doch er werd verder geen aandacht aan hen ge- schonken. Al spoedig echter verlieten zij, bij een der volgende haltes, de tram weer. Bij zijn thuiskomst miste de heer de V. B. zjjn portefeuille met inhoud, waarvan aan- gifte bij de politie is gedaan, die inmiddels een ernstig onderzoek heeft ingesteld. HET MYSTERIE VAN DE VUILNISBELT Men weet, dat Maandagavond op een vuil- nisbelt biji Mill Hill (Eng.) het gehavende en gedeeltelijk verkoolde lijk was gevonden van een man, dien men niet herkende. De politie geloofde niet, dat hier misdaad behoefde te worden aangenomen. Thans is de doode her- kend; het was zekere Herbert William Ayres een man van 58 jaar, die bekend stond als de ,,varkens heler". Thans zijn twee zwervers in verband met deze zonderlinge zaak aange- Waarom noodeloos dag in, dag uit aan doffe. onophoudelijke rugpijn lijden met scherpe, stekesde pijn bij bukken of zich oprichten? Waarom die ellendige last van urinekwalen, hoofdpijn en duizeligheid Deze kwalen wijzen maar al te vaak op nierzwakte, waardoor urine- zuur en andere schadelijke onzuiverheden ia het bloed achterblijven in plaats van er uit gefiltreerd te worden. Waarom Als blijkens de ervaring van zo&- velen Foster's Rugpijn Nieren Pillen in dergelqke gevallen zoo weldadig kunnen werken: de verzwakte nieren weder kunnen opwekken ei versterken, en zoodoende zoowel rheumatiek, jicht, waterzucht, spit en niergruis kunnen voor- komen als verbeteren. Verwaarloos geen kostbaren tijd! ur^p a« kwaal onmiddellijk in haar wortels aan. Bjj alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 3* (Ingez. Med.) fen door de hagelbui, welke Donderdag j.l. de houden. Het is n.l. uitgekomen, dat deze I lieden het lrjk van grooten afstand naar de vuilnisbelt haddeh gedragen. Zij moeten nu toet a voe DR6. HET TE WESTKAPELLE AANGESPOELDE VROUWENLIJK. In verband met het aanspoelen van een vrouwenlijk te Westikapelle, had de „Tel." Woensdagmorgen een onderhoud met den bur- gemeester dezer gemeente. Naar zijn meening is het lijk afkomstig van een der schepen, die van Antwerpen op Engeland varen. Het kan hoog-tens drie uur in het water hebben gele- gen en maakt den indrak, dat het te water is geworpen. Er zjjn snij- en steekwonden geconstateerd. Daar het is aangespoeld tus schen de steenglooiing, zijn er ook schaafwon- den ontstaan. Eigenaardig is, dat het lijk wel kousen, doch geen schoenen aan had. Het signalement is reeds door Hilversum per radio doorgegeven. Alles wij:t er op, dat er mis- drijf in het spel is. Daar er ook jachten in de buurt zijn geweest, is het niet uitgesloten, dat het ljjk hiervan afkomstig is. EEN DRIELING. Op 12 April werd in de vroedvrouwenschool te Heerlen bij een vrouw een drieling geboren. Op 14 Mei verliet de vrouw de kliniek. Naar thans vernomen wordt is aan giften binnenge- komen 1220, waaronder een gift van de Ko- ningin, van de Koningin-Moeder en van mgr. Schrijnen. bisschop van Roermond. Verder zijn er nog vele gaven in natura. Het geld is vast- gezet op de spaarbank. De vader, een invalide mijnwerker, kan wekelijks een bedrag van tien Rijnstreek heeft geteisterd. Blijkens een ge houden telling zijn er niet minder dan 532G eenrijters verbrijizeld ,alsmede 4000 vierkante meter klein glas, dat echter, met uitzondering van 66n bedrijf, verzekerd was. De schade aan de gewassen toegebracht, blijlkt enorm te zijn. GERUINEERD DOOR EEN DRIETAL GEWETENLOOZE OPLICHTERS. Te Beek en Donk is het echtpaar H. G. Slits, handelende in conserven, manufacture^ enz.,' in den loop van 66n jaar door een drie- tal personen voor 30.000 opgelicht. Zekere M. v. d. L. uit Eindhoven stelde S. voor, om compagnon te worden van een zaak aldaar. Dit gelukte, W. A. en Th. de B., ook uit Eindhoven, waren mede in het complot be- trokken. Zij hebben kans gezien, door telkens een bedrag van 300 tot 600 voor de zaak te vragen, de familie S. van haar geheele ver- mogen te ontdoen, zoodat zij thans geru'fneerd is. Tenslotte is de heer S. zich te Eindhoven op de hoogte gaan stellen van den omvang van de zaak. Het bleek een winkeltje te zijn met meubilair ter waarde van enkele tiental- len guldens. De politie heeft de daders ge- arresteerd. Zij zijn naar Roermond overge- bracht. VIJF KINDEREN TE WATER GEREDEN. Aan het Achterom nabjj de Breestraat te Delft geraakten niet minder dan vrjf kinde- ren uit het gezin van B., wonende aan de Nieuwelaan, gelijktijdig te water. Het vijftal, waaronder zich een kleuter van anderhalf jaar bevond, zat op een handwagen, welke door een meisje van 16 jaar, het oudste kind, werd voortgeduwd. Zij heeft den wagen vermoede lijk spelenderwijs losgelaten, met het gevolg, dat het voertuig in de gracht reed. Van alle kanten schoot hulp toe. Vooral de portier van het Gasthuis, de heer G. Duppen, maakte zich verdienstelijk. Hij sprang gekleed te water en wist het vijftal met hulp van den heer J. Mokveld op het droge te brengen. Het jong- ste kind bevond zich reeds in zinkenden toe- stand, doch kon eveneens worden gered. Het oudste meisje is, direct nadat zjj gezien had, welk onheil zrj had aangericht, weggeloopen, zoodat men aanvankelijk dacht, dat zij ver- dronken was. Zij werd echter spoedig ge vonden. BRUTAAL OPTREDEN VAN EEN GEMASKERDE. Werden de bewoners van tal van landhuizen te Bosch en Duin en op andere plaatsen van Zeist eenige maanden geleden opgeschrikt door het brutaal optreden van een gemaskerd, vermoedelijk gewapend individu, thans heeft zich, na geruimen tijd rust, mogelijk als ge volg van scherpe controle door de politie, we- derom een overeenkomstig geval voorgedaan, dat de rust der bewoners van afgelegen hui- zen opnieuw verstoort. Maandagavond drong een gemaskerd man door een kelderraam van een villa te Bosch en Duin naar binnen, doch vond de kelderdeur gesloten. Hij heef-t toen brutaalweg aangebeld en voorgegeven, van de politie te zijn. De ge- schrokken bewoonsters konden, nu de deur eenigszins te hebben geopend, deze nog dicht- slaan, toen zij ontdekten, met een gemaskerden man te doen te hebben, waarop deze door een raampje in de deur heeft geschoten. Er werd geen kogel gevonden, zoodat het wa.pen wel alleen zal zijn gebruikt om schrik aan te J age hun handelingen nader verklaren. EEN OPZIENBARENDE BI tvENTENIS. De Matin meldt dat een gedetineerde in de centrale gevangenis te Agen, Achourd ge- naamd, heeft verklaard te behooren tot ecu Internationale anarchistenbende, die hem des- tjjds aanwees om den jeugdigen Philippe Dau- det, zoon van den royalistfechen leider Leon Daudet, om het leven te brengen in den be- kenden boekwinkel van Flaoutter. Hij bekende den jongen in een kelder te hebben gelokt. Men herinnert zich, schrijft het Alg. Hbl., de droevige gebeurtenissen, nu reeds meer dan zeven jaren geleden, toen Philippe Daudet dood werd gevonden in een taxi voor den boek- handel van Flaoutter. De jeugdige Philippe, een geexalteerde en onevenwichtige knaap, had de gewoonte herhaaldelijk het ouderlijk huis te verlaten. Op een Novemberdag in 1923 was dat weer het geval. L6on Daudet beweer- de dat de anarchisten zijn zoon in een valstrik hadden gelokt en vermoord om hem, den roya list, te treffen. Hij beschuldigde de S6cret6 G6n6rale van medeplichtigheid. De „Action Francaise" opende een meedoogenlooze cam- pagne tegen justitie en politie, en L6on Dau det zette alles op het spel om de waarheid aan bet licht te brengen. Een reeks half crlmineele half politieke processen was er het gevolg van; zjj leidden echter tot de conclusie dat Philippe Daudet niet was vermoord, doch zelfmoord zou hebben gepleegd. Daudet liep gevangenisstraf op, doch wist op .sensationeele wrjze te ont- vluchten en nam de wijk naar Belgie. Men weet dat de ongelukkige vader zich nooi't bij deze conclusies heeft neergelegd en telkens weer, wanneer de gelegenheid zich voordeed, hierop de aandacht vestigde. y.RS VALIEZEN ME;T GELD GEVONDEN. Fabre meldt, dat een conducteur in den trein op de lrjn AvilaSalamanca zes valiezen vond, die 175 KG wogen en een bedrag van 10 millioen peseta's bevatten. De conducteur stel de de valiezen aan zijn superieuren ter hand. Een onderzoek werd ingesteld. Deze vondst heeft een snelle, doch eigenaar- dige oplossing gevonden. Volgens mededeellng van den minister van Financien heeft men hier niet zooals algemeen werd aangenomen, te doen met een poging tot kapitaalvlucht, maar eenvoudig met een geldzending der filialen van de Bank van Spanje te Salamanca en Vallauo- lid. Op welk een primitieve wijze deze geld- zendingen plaats vinden blijkt wel hieralt, dat zelfls de chef der veiligheidspolitie meende met n poging tot kapitaalvlucht te doen te heb ben en dus blijkbaar in het geheel niet op de hoogte was van de kostbare zending. ->>• --*>1tot'Sr:- WSK VERDRONKEN. Op den Isar bij Icking is Zondag een op- vouwbare boot, waarin een man en twee vrou- wen zaten, door den sterken stroom van een waterkeering gegrepen en gekanteld. De drie inzittenden zijn verdronken. AXEI.. Maria Poortvliet, zonder beraep, Singelwo* J 11, van Middelburg. H. P. van Spran del, werktuigkundige, Hlul»- kil P 85, van Oud- en Nieuw-Gastel. A. A. Riemens en gezin, handelsrelzlgw, Koestraat D 74, van Heinkenszand. Martha M. Mel geb. Hauette, zonder roep, Stationstraat G 3, van Boschkapell«» Krjtn Hamelink, landbouwersknecht, Vaart- wijk N 8, van Steenderen. P. N. Pronk en gezin, bedrijfsleider, SlufieWI P 77, van Heiloo. H. de Ruijsscher en gezin, machinist, Btn- gelweg J HQ, van IJzendijke. C. G. Eversteijn geb. Slavenburg, ■•Oder beraep, Sluiskil P 66, van Rotterdam. Vertrokken: Josephus Straijlaert, banktwerker, Kanaal- kade A 99c, naar Hontenisse. Krjjn Hamelink, landbouwersknecht, Vaart- wiik N 8, naar Steenderen. A. J- Jager en gezin, fabrieksarbeider, Kanaalkade A 99b, naar Westdorpe. Suzanna G. Zegers, dienstbode, Magrette N 40, naar Hoek. Neeltje den Hamer, zonder beroep, Kanaal K 33, naar Zuidzande. J. P. Dees en gezin, landbouwer, Coegerw- polder O 13, naar Zaamslag. R. van Nieulande, dienstknecht, Dneschou- wen A 33, naar Zuiddorpe. Osw. E. A. Talboom, dienstknecht, Drte- schouwen A 33, naar Zuiddorpe. Leonie van Goethem, dienstbode, Oudeirwcg I 15, naar Hulst. Geertraida Oggel, zonder beroep, Noordr straat B 18, naar Amsterdam. j l, ciaessens, schildersknecht, Buitenweg H 30, naar Dordrecht. Lambert van Keulen, marechauss6e, Buth- djjk J 16, naar Kruiningen. Neeltje Geelhoedt, winkelierster, Vaartwflk N 16, naar Goes. Wed. C. Scheele en gezin, zonder beroep, Singelweg J 11 1> naar Rotterdam. Francina Verberkmoes, zonder beroep, Fbrt L 34, naar Haine, Saint Pierre. Janna Duerink, zonder beroep, SteeaoreM M 49, naar Zaamslag. J. C. Brujnzeel en gezin, landbouwer, Kj(k- uit, L 2, naar Ter Neuzen. Wed. J. A. Dregmans en gezin, zonder be roep, Noordstraat B 67, naar De Bilt. R. E. J. Mangnus en gezin, timmemmn, Noordstraat B 57, naar Velsen. Levs. Dieleman en gezin, arbeider, WllheL minastraat GG 32, naar Rotterdam. Maria de Kraker, dienstibode, Sassing Q 20. naar Vlissingen. Leendert de Regt, landbouwersknecht, Sas sing Q 11, naar Brummen. Frangois de Regt, landbouwersknecht, Sas sing Q 11, naar Brummen. GEV AN GENE ONTSNAPT EN WEER gearresteerd. Woensdagochtend zou een gedetineerde uit het Huis van Bewaring te's Gravenhage van- daar ovengebracht worden naar 66n der ge- vangenissen aan den Pompstationsweg. De Wal- dienstbode, Drieschou- van den chauffeur voorstellen, toen hij de deur van de eel in de auto opende ende vogel gevlogen was. De chauffeur wist zeker den man erin gestopt te hebben. Men wist zoo gauw niet wat te beginnen, maar gelukkig za°- men daar een agent van politie aan- komen ,die den verlorene geboeid bij zich had. Wat was het geval geweest? De man m de eel was er ter hoogte van de Wittebrug in ge slaagd een luikje te openen, dat zich in he dak van de auto bevindt en dat een nooduit- gang beteekent voor het geval zulk een auto kwam inderdaad aan de ge- In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. S. J. Verheggen en gezin, vice-directeur, Sluiskil P 62, van Willebroeck. Maria van Hecke, zonder beroep, straat C 34c, van Westdorpe. Alina Maria Coone, wen A 30, van Zuiddorpe Marts. Smolenaers, coiffeur, Sluiskil P 37. van Antwerpen. P. P. van Damme en gezin, machinist, Gentsche Vaartstraat C 81, van Hulst. Magdalena M. Baert, dienstbode, Dne- schouwen A 30a, van Zuiddorpe. Cornells van Doom, melkslijter, Eerste Verkorting K 2a, van Zaamslag. Albert P. Kegels, dienstknecht, Drieschou- wen A 33, van Koewacht. Leonie van Goethem, dienstbode, Oudenweg I 15, van Hulst. Jakob Kaspers, van Emmen. electricien, Sluiskil P 23b, We hebben er al meermalen op gewezen, dat een te vroeg bezetten van het z.g. „kerk- hof" vrjjwel steeds nadeel oplevert. In zeer vele gevallen toch gaat het te ver vooraitge- plaatste stuk verloren of is het de oorzaak van een onvoordeeligen stand. Het was de be kende Rotterdamsche speler H. J. van den Broek, die een variant vond, welke hem in staat stelde den voorpost meesterlijk te rer- dedigen. Hier volgt zjjn belangwekkende vin- ding, die voor het eerst werd gepubliceerd in „De Damsohool" van November 1912. Uit dan aanvangsstand spelen we aldus: 3328 1823 3933 1218 4439 712 3430 2024 3127 I420 3731 17—21 41—37 21—26 4741 2025 6044 25 X 34 40X20 15X24 Jf 2722! De „kerkhofzet", die nier echter zeer sterk is. 18X27 31X22 12187 22-17! 11X22 28X17. Men bezie nu even den «t*na. Voordeel kan zwart niet behalen. De witte schijf op 17 staat onaantastbaar. Op 17 volet 1711, 3731 en 33X11. Dp 2—7 volgt 17—12, 37—31 en 33X2. Op 16—21 volgt 17—11 of 12 en 32—28. Stel dus, dat zwart den stand zoo laat, ver- trouwende, dat uitstel geen afstel is. Hij speelt dus: 14 9—i4 of 10—14 3227!! En nu staat zwart aan zijn korten vleugel volkomen machteloos, want op .7 0f 27 neemt wit dam door l» aa 2721 en 3731. Het geheel is dus een waardevolle openinga- studie, die iedere dammer behoort te kennen. Wie eenige routine in het damspel heeft ver- kregen, weet maar al te goed, hoe vaak de kans om een voordeeligen stand te forceeren voorbij gaat wegens een tekort aan theoretl sche kennis en het daaruit voortspruitend ge- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 11. 12. 13. 14.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6