AIGESIEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Miliionair tegen wii en dank GILLET Eerste Blad. ZUIVER6 KRISTAL STIJFSEl MOTORS Heerenbaai EEN DUBBELTJE PRIMA No. 8689 VRIJDAG 5 JUNI 1931 71e Jaargang. m m 1IIKI1L tl»' F B XI ILL ST OX, BTTITENLAHD. 23) VERVOER VAN GROENTEN PER SPOOR. [10 C' PER PAKJ8 SPAART UW WASCHGOE E N MAAKT HET HELPER WIT LOOP DER BEVOLKING. *y<" j: E AMONNEMKNTSPRIJS: Blnnen Ter Neuzen /1.40 per 3 maanden - Bulten Ter Neuzen fr ner post J.SO per S maanden - Brj voor udtbetaling fr. per post f 6.60 per jaar Vo.vr BrPsrig en Amerika 2.25, overlge lan den 2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnem en ten voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Flrnia P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 2ft. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken reg<*; meer Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. HandelsadvertentiSn b*j regelabonnement te gen verminderd tarief. hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Tnzending van advertentien liefst ten dag voor de nltgave. DIT BEAD VERSOHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRMDAGAVON1) TWEEDE KAMEK. Vergadering van Donderdag. Voorbgezet wordt de behandeling van bet onbwerp tot regelinig van het geldschieters- bedrjjf. De heer v. d. Bergb (s-d.) hervat zijn rede en verdedigt het Engelsch-Amerikaansche stelsel ,dat meer dan het Duitsche stelsel pre- ventieve werking heeft en aan de leenfoeboefte voldoet, tenwijl de leenziekte bestreden wordt. thans kan iedereen geld krijgen, maar vraag niet op welke voorwaarden! Dat is niet door het Duitsche stelsel te bestridden. Het Engelsche stelsel laat echter nog de mogelijkheid om kwade risico's in hoogere rente te verdisconteeren, hetgeen in spreker s voorstel is uitgesloten. Daarom treft dit voorstel het kwaad der leenziekte in het hart in plaats van het aan te moedigen. Gemeen- ten en particuliere instellingen moeten op d;t gebied samenwerken en de gemeente meet geen volkomen vrijheid hebben. Ben alge- meen rentemaximum is niet vast te stellen. Het hangt af van de administratiekosten, die hooger zijn, naar mate het beheer degelijker is. Wat redelijke winst is, is gemakkelijk in verband met administratiekosten vast te stellen. De regeering is volgens spreker vrrj, de wet al dan niet te contrasigneeren, maar weigert zij, dan moet zij zelve met een voorstel komen. Bij de replieken hanidhaaft de heer Snoeck Henkemans (c.-h.) zijn bezwaren tegen het voorstel. De heer De Wilde (a.-r.echter ver- klaart, dat zijin bezwaren niet van dien aard zijn, dat hij zijn stem aan het voorstel zal onthouden. Dr. Vos (lilb.) blijft aandringen op fixatie van een maximum rente-percentage in de wet overeenkomstig het Amerikaansche maxi mum-percentage. Na repliek van de heeren Van Poll (r.-k.) en Beumer (a.-r.), welke laatste zijn stem niet aan het voorstel zal ont houden, dupliceert de heer v. d. Bergh. DE KADIOCENSUUR EN DE V.A.K.A. De Radio-omroep-contraie-commissie had de V.A.R.A. medegedeeld, dat zij ook na het vanmis van den president der Haagsche recht- bank bezwaar Ibleef maken tegen de uitzen- rtiTig- der rede van Mr. Duys, die hij Woens- dagavond zou houden over het onderwerp: „De 15de Mei in den Radio-omroep". In een telefonisch gesprek met de radio- censuur-commissie heeft de V.A.R.A., naar de Voonw. meldt, zich op het standpunt ge- plaatst, dat het vonnis van den president der Haagsche rechtbank een principieele uit- spraak was. De V.A.RA.. zou evenwel in- plaats van Duys' rede Woensdagavond een speech uitzenden van den heer Arend de Vries over het onderwerp: „De taak der V.AjR.A." De Radio-omroep-controle-commissie heeft den tekst van deze rede ter inzage opge- vraagd. De V.A.R.A. merkte hiertegen op, dat de radio-censuur rekening dient te houden met de actueele belangen van den omroep en dat toezending van den tekst van De Vries' rede onmogelijk was. Indien de commissie wilde kennis nemen van den inhoud dezer rede, kon zij iemand naar Hilverstun zenden, die op het kantoor van de V.A.R.A. den tekst zou kunnen in- sien. Hierop heeft de commissie geantiwoord, dat door E. PHILLIPS OPPENHEIM, Vervolg.) zij zelf wenschte te bepalen, op welke wijze z'iji haar taak wilde uitvoeren. De V.A.R.A. handhaafde hierop haar standpunt, hetwelk de Radio-omroep-controle-commissie voor ken- nisgeving aannam. Telegrafisch heeft de commissie later mede gedeeld, dat zander toezending van de rede van den heer De Vries geen toestemming tot uitzending kon worden verleend. En dat bij uitzending desondanks deize zou worden af- gebroken krachtens art. 18 van het reglement. Als protest tegen deze beslissing heeft de V.A.R.A. Woensdagavond de uitzending ge- staakt gedurende den tijd, voor de beide rede- voeringen bestemd. Het steeds toenemend vervoer van groen- ten per vrachtauto naar het buitenland is voor de Nederlandsche Spoorwegen merktoaar geworden. In drie maanden tijd werd voor eeniige millioenen K.G. groenten per auto naar het buitenland gezonden. Dit is oorzaak ge worden, dat de reeds verbroken onderhande- lingen met de exporteurs van groenten en fruit over eventueele verlaging van de spoor- vrachten weder heropend zijn. Met name zijn het vooral de exporteurs uit het Westland ge- weest, die zich met de huidige vrachttarieven niet konden vereenigen en steeds weer ge- tracht hebben, tot een verlaging te komen. Thans is, naar wij uit zeer welingelichte ex- porteurskringen vememen, een contract ge- sloten tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en de Westlandsche exporteurs, waarbij aan deze 15 reductie verleend wordt op het ver voer van groenten en fruit per spoor. Voor den groenten-export is deze reductie op den vrachtprijs van groot belang en zij kan niet anders dan ten goede voor den export onzer tuinbouwproducten werken. WAABOM ALLES ZOO DUUR IS. Een lezer van de „Haagsche Post" is van oordeel, dat de tusschenhandel een oneven- redig groote winst vraagt en veel meer ver- dient, dan zij, die de artinelen produceeren of telen. De „Haagsche Post" teekent hierfoij aan: Wat de winst van den tusschenhandelaar betreft, deze behoeft inderdaad niet onbehoor- ljlk te zijn; maar men verlieze niet uit het oog, dat de hooge belastingen, de hooge loo- nen, de beperking van arbeidsuren, en boven- al de veeleischendheid der clientele in het kort, de reusachtige toeneming van „over- head" onkosten, de duurte onivermgdelijk in de hand moet werken. Wanneer de huisvrouw of de dienstlbode telefoneert om een ons kaas of een bosje peentjes „en wilt u ze asje- blieft dadelijk zenden, wij wachten er op" moeten kaas en peentjes noodzakelijk veel meer kosten dan wanneer zij in den winkel worden gehaald of zelfs aan de deur worden gekocht. Ook dit aan de deur koopen moet groenten duurder maken. De groentenboer moet leven van de winst, behaald van de twin- tig of dertig lieden, die hij op een ochtend kan bedienen. Zijn omzet in geld is klein, due moet zijn winstpercentage vanzelf hoog zijn, ..Hoeveel geld komt u te kort om deze onderneming op touw te zetten?' infor meerde Stephen. ,,Tien duizend pond, klonk het be sliste, doch bescheiden antwoord. ,,Voor dit bedrag zouden zitplaatsen voor vijf duizend menschen kunnen worden ge~ bouwd en een nood-hotel opgetrokken, terwijl de schrijver een redelijke som als auteursrecht kan kriigen." ,,Mijn broer en ik zijn zeer gei'nteres- seerd," bekende Stephen. ,,Wij zullen deze zaak samen nog eens bespreken en als het u schikt, zal het ons aangenaam zijn u morgen hier op hetzelfde uur te ontmoeten. Voor het oogenblik zult u ons moeten excuseeren." „Het is twee minuten voor half drie,'' legde George Henry uit. De broers namen afscheid en vertrok- ken. Mijnheer Pluck keek hen met een eenigszins twijfelachtige uitdrukking in zijn oogen na. Het ging zijn verstand een wieinia te boven. ,,Wat denk jij er van? vroecj hij aan Harold. .Hebben ze toegehapt?' ,,Ze hebben alles geslikt," verzekerde hij hem. „Er bestaat heel veel kans, dat ze morgen de duiten zullen meebrengen.' vooral wanneer hij de hoogere eischen, die ook hij aan het leven heeft leeren stellen, wil kun nen bevredigen. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Een adres tegen het gevaar van prijsopdryving. De Vereeniging van Bi3cuitfabrikianten in Nederland, de Vereeniging van Nederlandsche BeschuitfaJbrikanten, de Vereeniging van Ned. Vermicellifabrikanten en de Nederlandsche Tarwestijfselfabrikanten, hebben een adres gezonden aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw waarin zij verkla- ren, verontrust te zijn over de plannen om- trent de wijze van uitvoering der Tarwewet, omtrent het voorgenomen samengaan van de meelfabrikanten en de meelimporteurs, waar- door de prijsregelende factor van het buiten- landsch meel zou komen te vervallen en dus de mogelijkheid van prijs opdrijving niet denk- beeldig is en omdat de Nederlandsche meel- verwerkende industrieen haar grondstof veel duurder zullen moeten betalen dan de buiten- landsche concurreerende fabrieken, ook indien de overwogen uitzonderingsmaatregelen wor den toegepast. Zij meenen, dat door dit alles de toekom- stige bestaanszekerheid hunner bedrijven in gevaar wordt gebracht en verzoeken den Mi nister, maatregelen te nemen, waardoor de Tarwewet zoodanig wordt aangevuld, dat het mogelijk zal worden, de buitenlandsche fabri- katen, waarin tanweibloem verwerkt is, bij invoer evenveel te laten bijdragen als de avereenkomstige industrieen hier te lande hebben te betalen ten behoeve der Nederland sche tarwecultuur. Voorts verzoeken adressanten, zoolang deee wetsaanvulling niet is geschied, de be- trokken Nederlandsche industrieen vrij te stellen van alle lasten en kosten bij baar in koop van tanwebloem (izulks natuurlijk alieen voor die fabrikanten, die de concurrentie uit het buitenland ondervinden), zonder welke vrijstelling of wetswijiziging de nationale industrie wordt achtergesteld bij de buiten landsche, hun bestaan dus door de eigen Regeering wordt bemoeilijkt en de werkloos- heid bevorderd. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Blijkens het overzicht van de voorloopige uitkomsten van de elfde algemeene volkstel- ling op 31 December 1930 gehouden, welke uitkomsten thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepuibliceerd Zljtn, bedroeg de bevolking van Nederland op dien datum 7.920.388 zielen (6.865.314 in 1920), waarvan 3.935.635 mannen en 3.984.753 vrouwen. De vermeerdering der bevolking per jaar, die sedert 1849 steeds stijgende was, is in de laatste tien jaren gemiddeld iets lager ge- weest, dan in de voorafgaande elfjarige pe- riode. De totale vermeerdering in de laatste tien jaren bedraagt 1.055.074. De bevolking van de residentie steeg van 354.987 tot 436.568. Vermelding verdient daar- biji, dat het aantal vrouwen alhier nagenoeg 35.000 hooger is dan het aantal mannen. KERK EN STAAT IN ITALIE. De openlijke uitbarsting van den strrjd om de jeugd tusschen fascisme en Vaticaan was scihrijft de N. R. Crt. op den duur on- vermijdelijk, al had hij niet zulke onverkwik- kelijke vormen behoeven aan te nemen als is geschied. Op het congres der Duitsche socia- listen te Leipzig heeft een der leiders het fas- cidme geformuleerd als het regiem van een bevoorrechte minderheid, die er niet voor terugdeinst met geweld haar voorrechten te behouden. Die definitie moge te ruim zijn, zij geeft toch blijk van een scherpen kijk op het karakter en de dictatoriale positie van het fascisme, dat slechts van duur kan zijn als het er in slaagt onder het opgroeiend geslacht aanhang te vinden. Op dit gebied vindt het tegenover zich de katholieke kerk, die even- zeer overtuigd is dat wie den mensch aan zich wil binden met de jeugd moet beginnen. Daarom zijn de fascistische en de katho lieke jeugdorganisaties van nature antagonis- H. VAN DE CALSEYDE 8 Borluutstraat (dicht bij Stadhuis) GENT. Tel. 12415. (Ingez. Med.) v.ROSSEM's (Ingez. Med.) tisch en het onfcstane conflict is een gevolg van het inzicht bij de fascistische leiders dat zij het op dit terrein tegen de kerk zouden moeten afleggen. Vandaar hun maatregelen van ge weld en het verbod van de clulbs van de Azione Cattolica, waarin de katholieke jeugd was ge- organiseerd. Het Vaticaan heeft hiertegen, tot dusver tevergeefs, geprotesteerd met een beroep op het concordaat van 11 Februari 1929 en wel op art. 43 daarvan, 't weik voorschriften be- vat omtrent de werkzaamheid van katholieke vereenigingen. Het vertoog dat de Azione Cattolica" volkomen aan die voorschriften be- antwoordt, heeft echter geen gethoor gevonden bij de regeering, die zich eveneens beroept op art. 43 van het concordaat en wel op de bepa- ling dat de werkzaamheid van katholieke ver eenigingen „geen verband met eenige politieke partij" mag houden. Volgens de fascistische regeering is de Azione Cattolica dus een on der valsche vlag varende politieke partij, een voorfczetting van de verboden katholieke volks partij. Het bewijs van die door den Heiligen Stoel met klem bestreden stelling zal bezwaar- lijk te leveren zijn. Als men nagaat wat de Lavoro Fascista, het Romeinsche blad dat een mateloos felle campagne tegen de Azione heeft gevoerd, ter staving heeft bijeengebracht, vindt men wel onbewezen beweringen, maar niets wat hout snijdt. Het betoog komt hier op neer dat de Azione door het aankweeken van politieke leiders er op uit zou zijn te ge- legener tijd het fascisme de regeeringsmacht afhandig te maken. De ijver waarmee de an- dere fasci?tische bladen de „onthullingen" van de Lavoro ovemamen, maakt het waarschijn- lijk dat het allemaal besteld werk was. Het geschil is inmiddels in wat rustiger banen gekomen en zal tusschen regeering en Vaticaan langs diplomatieken weg worden af- gewikkeld. Op een wenk van Mussolini zwijgt, de pers er thans over en ook de Osservatore Romano heeft zijn dagelijksohe ..kroniek" van gewelddaden gesupprimeerd. HOOFDSTUK X. Waarschijnlijk heeft nog ooit een pro- motor van een plan, zooals dat van Hiram B. Pluck, gemakkelijker en minder wan- trouwende financiers gevonden. Eerst geruimen tijd nadat zij het voile bedrag. dat noodig was, hadden gefourneerd, be- zochten de gebroeders Underwood het Kasteel van Rawlingsey en zelfs toen geschiedde dit meer, omdat ze behoefte hadden aan een autotoc'ht, dan uit nieuws- gierigheid. Eenigszins neerslachtig keer- aen ze weer naar de stad terug. „Ik zou er volstrekt niet verbaasd over zijn," verklaarde Stephen op den terug- tocht. ,,of de onderneming van den heer Pluck zal een groot succes worden." "Hij heeft de omgeving in elk geval volkomen juist weergegeven," verklaarde George Henry. ,,Het is het mooiste plekje, dat ik ooit in mijn leven gezien heb," gaf Stephen toe. ,,De zitplaatsen ziin op een zeer artistieke wijze geschilderd, en het kleine hotel maakt een alleraardigsten indruk. „Ik heb de cijfers nog eens doorge- loopen,' ging George Henry somber voort. ,,Het kapitaal, wat wij riskeeren, is minder dan twaalf duizend pond. Vijf pro- cent interest daarvan bedraagt slechts zes honderd pond per jaar. Deze rente wordt als algemeene onkosten beschouwd en de te betalen salarissen en autersrechten zijn bespottelijk klein. Hier zijn de bereke- ningen, Stephen. Het komt mij voor, dat, wanneer alleen maar een vierde gedeelte van het door Pluck verwaohte publiek op komt dagen, en het stuk slechts geduren de twee maanden per jaar loopt, er dan nog een enorme winst gemaakt zal worden." ,,Denk er om, dat wij geheel afhanke- lijk zijn van het weer," bracht Stephen zijn broer hoopvol in herinnering. ,,Stel je eens voor twee dagen van guren wind en regen! Niemand zal het dan toch in zijn hoofd krijgen er heen te gaan. Al de boomen zullen de plaats nog veel voch- tiger maken." ,,Wij moeten maar op het beste hopen, zei George Henry, terwijl hij probeerde zooveel mogelijk optimistisch te zijn. Gedurende de eerstvolgende weken scheen er evenwel niet de minste kans op regen te bestaan. Van den vroegen morgen tot den laten avond stond de zon stralend hoog aan den hemel. Het kwam hun voor, alsof de heer Hiram B. Pluck iederen dag grooter en zijn glimlach voortdurend zelfbewuster werd. Zijn mooie nicht lunchte dikwijls aan de tafel vlak bij de deur van de Milan en was uitbundig met haar dankbetuigingen ten opzichte van de edelmoedige financiers van haar oom. Eerst veertien dagen, voordat de premiere zou plaats vinden, begon de schepper van dit grootsche werk eenige nauwelijks merkbare teeke- nen van twijfel te vertoonen. Het was een drukkend warme middag, en het cafe van de ..Milan" was veel minder goed bezet dan gewoonlijk. De lucht was zwaar bewolkt, en er liepen geruchten omtrent een snelle daling van den barometer. ..Waarover ik me wat ongerust maak, heeren", bekende hij, terwijl hij zijn tweede glas likeur gebruikte, ,,is het feit, dat er tot nu toe nog zoo goed als geen enkele plaats besproken is. Waarvoor zouden de menschen bang zijn?' ,,Het weer," antwoordde George Henry. ,,Het weer?" herhaalde de heer Pluck. Dat is juist het vervloekte van Enqeland. Drie weken lang is er geen druppel regen gevallen. De grond barst bijna van de warmte. Ik heb bij het theater een groote tent laten opslaan, waarin niets anders dan ijs verkocht wordt, en ik vermoed, dat die de kosten van den eersten dag wel heelemaal goed zal maken." ,,Als dit weer tenminste blijft aanhou- den," merkte George Henry heel voor zichtig op. ,,Maar waarom zou dit niet gebeuren? bulderde mijnheer Pluck ge'irriteerd. ,,De barometer vliegt achteruit." viel Stephen hem in de rede. ,,Wat is dat?" vroeg hij eensklaps, terwijl hij zijn hoofd ophief en aandachtig luisterde. Regen," antwoordde zijn broer met een glimlach „een stortregen." ,,Het kan natuurlijk een dondefbui zijn" mompelde mijnheer Pluck. ,,Des te beter, want dan zal de boel een beetje opfrisschen." „Of," merkte George Henry wijselijk op, ,,kan hierdoor het weer geruimen tijd van streek raken." Met een moorddadigen blik in zijn oogen keek de heer Pluck zijn kleinen vis-a-vis aan. .Heeren," zei hij, „ik behoor niet tot een van die menschen die zich zorgen maken voor den tijd. MorgenoChtend hebben we wellicht weer een helderen hemel en zal de zon stralend schijnen. Ik heb altijd in mijn leven de lichtpunten gezocht en ben niet van plan daarvan af te wijken. Ik zal nog zulk een glas cog nac nemen. Louis," voegde hij er aan toe, „en ik trek me geen steek van het weer aan. Er hoeven geen repetities meer plaats te hebben, en alles is zoo geregeld, dat een klein beetje regen vooraf ons niet j schaden kan. Ik drink nogmaals op het I welslagen van het Rawlingsey Openlucht 1 Theater en „de Woudkoning". De broers dronken het laatste dropped tje van hun glas port leeg en stonden op. PBIMA ZUIVERE KWSTAi STIJFIEl MCftA M.V. STIJFSf l/ABRIER DE BUENK0RF VOORMEBN M.KHONIG -'t' (Ingez. MerfL'i Gisteren zou de groote raad der fascistische partij zijn standpunt t.a.v. het conflict bepa len en natuurlijk alle maatregelen der regee ring goedkeuren. Want de katholieke kerk moge in het geschil moreel al sterk staan, in feite zal zij zich bij de door haar gewraakte willekeur moeten neerleggen. De vraag is slechts welken vorm het vergelrjk, dat van de onderhandelingen de vruoht zal zijn, krijgt- WESTDORPE. In de afgeloopen maand hehben zioh in deae gemeente gevestigd: Maria Mathilda de Munter van Hulst. Arthur Jakob de Jager met gezin van Axel. Louisa van Eck van Stoppeldrjk. Charles Ludovicus Scheffer met gezin van Sas van Gent. Germaine Marie de Meij van Zuiddorpe. Camillus Johannes Jacobus de Wael met gezin van Ter Neuzen. Cvrille Adolf Bracke met gezin van Tei Neuzen. Ceril Joseph Dezutter met gezin van Rams- cappelle hij Heyst. Anna Maria Louisa de Schepper van Bosch- kapelle. Irma Maria Seghers van St. Jansteen Vertrokken: Maria van Hecke naar Axel. Maria Paulina de Vos naar Boschkapelle. Lucia Maria van der Bilt naar Zuiddorpe. Elizabeth Jozana Wijhgers geto. De Kdk naar Oostburg. Margriet Clemence Marie van Hoecke naar Gent. Franeiscus Johannes Begijn met gezin naar Sas van Gent. Marchel Bemardus van Troost met gezin najar Sas van Gent. Comelis Pieter Michielsen naar Landsmeer. Gabriella Maria Leonia van Megroot naar Zuiddorpe. Palmira Ancelma Maria Remerij naar Sas van Gent. Het was enkele minuten voor half drie, tegen welk uur zij steeds naar hun kan toor terugkeerden. „U zult het ons zeker wel laten weten. wanneer u nog iets anders verlangt, mijn heer Pluck?" merkte Stephen op. „Ik heb niets meer noodig, mijnheer. klonk het vol vertrouwen. ,,De heeren zijn onze overeenkomst in alle opzichten op een schitterende manier nagekomen. Ik heb zelfs een paar duizend pond meer dan vereischt was van u gekregen en ik weet zeker, dat u de gestorte bedragen verschillende malen terug zult ont- vangen." Een zware donderslag deed de zaal als het ware trillen. George Henry keek als een kind, dat opgewonden is van verruk- king naar den regen, die in stroomen neerplaste ,,Er bestaat nog een mogelijkheid' mompelde hij. Mijnheer Hiram B. Pluck verdroeg twee iagen van onafgebroken regen, zonder zich in het minst ongerust te maken. Op den derden dag edhter kwam er iets van twijfel bij hem boven, den vierden dag evenwel was hij terneer geslagen en op den vijfden dag verscheen hij plotseling fjeheel onverwacht op het kantoor van de irma Underwood Zoon. Toen hij zich van zijn regenjas ontdaan en zijn drui- pende parapluie had afgegeven, kon men duidelijk zien, dat hij niet langer dezelfde man was. Het leek, alsof zijn kleeren hem te wijd waren geworden: er lagen diepe kringen onder zijn oogen, en hij ging met een vastbesloten gebaar met zijn rug naar het raam zitten, waartegen de regen onophoudelijk kletterde. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1