1 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. GILLET Tweede Biad. MOTORS No. 8686. VRIJDAG 29 MEl 1931. 71 e JAARGANG, BigSEKiA H D. 8UITEHLAVD, f£EBIKBEUBT£JS Feuilletop vertellipgen. BO de voortzetting van de behandeling der tndische begrooting herinnert de heer Steger (rJt.) £ian de critiek, in 1929 uitgeoefend op zyn toenmaals gehouden rede. BRESKENSBELGISCHE GRENS. AARDENBURG. BRABANTSCHE BRIEVEN. EERSTE KA M I K. Vergadering van Donderdag. Spreker meent, dat men ten onrechte con- aluideerde, dat hij had aangedrongen op on- mlddellijke verbreking van den band van In- di€ met Nederland. Spreker wensoht voor Indie zelfstandig- heid, als bet volwassen is geworden, niet eer. Ala lid van de R.-K. Staatspartij heeft men hem niets te verwijten. Een politiek, gericht tegen de nationalis- tlsche beweging, acht spreker niet juist. Detze beweging heeft ndets afkeurenswaardigs en alle krachten dienen erop geconcentreerd te atjn, deze beweging in goede banen te ledden. Spreker pleit voor een meer billijke verdee- ling van de goederen en verwijst te dien aan- zien naar de laatste encycliek. Verder wenscht hij zoo spoedig mogelijk af- •Chaffing der poenale sanctie, aangezien die in etrgd is met de Christelyke zedenleer. We staan op een tweesprong: Christendom of sommunisme. D« heer I>e Savornin Lohmnn (c.-h.) zegt, dat de Indische zaken het geheele Kabinet aangaan en betreurt dat de overige leden van het Kabinet afweeig zijn. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Braat: Is de Minister bereid mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen wor- den om de salarissen van de ambtenaren hier te lande in overeenstemming te brengen met de algemeene conjunctuursdaling en de daar- uit voortvloeiende daling der prijizen van de levenemicldelen heeft de Minister van Financien geant- woord: De ondergeteekemde is tot de verzochte mededeeling bereid. De gestelde vraag wondt in ontkennenden zin beantwoord. DE TARWEWET. In verband met de uitvoering van de Tarwe- wet 1931 wordt er de aandacht op gevestigd dat zy die in de toekomst inheemsche tarwe wenschen te koopen zich dienen op te geven voor het lidmaatschap van de vereeniging .Inheemsche Tarwe-aankoop" (I. T. A.) bij van Stolk's ccxmmissiehandel, Wynhaven 109, Rotterdam. DE BBAN OSTOFFENHANDEL. De bond van Nederlandsche handelaren in Brandstoffen te Amsterdam zegt in een adres nan den Minister van Arbeid, H. en N., dat in den ibrandstoffenhandel hier te lande met vervalsching van naam van land of kolenmijn van oorsprong in toenemende mate huisbrand- stoffen worden geleverd, welke niet aan al- gemeen erkende eisohen van dat land of die kolenmijn voldoen; dat mala-fide detailhan- delaren in brandstoffen door bedrog met maat en gewicht de verbruikers of het puibliek du- peeren, waardoor verkoopers in staat zijn tot. beneden normalen prijs aan te bied-en en te V venkoopen. V^De bond verzoekt daarom, dat de Minister "faet wil leiden tot een wettelijk voorschrift van een huisbrandbesluiit als aanvulling van de Warenwet. DE BL1NDEN IN ENGELAND EN DE RADIO. De prins van Wales heeft in een rede voor <6 draadlooze gepleit voor het gratis ver- strekken van radiotoestellen aan blinden. Alle blinden in het land moeten daarvan kunnen profiteeren. Een actie in dien zin is reeds lang gaande. In anderhalf jaar tijd zijn reeds 13.000 toestellen uitgedeeld. Maar er is nog ▼eel geld noodig. Er is reeds een speciale radio-courant in braille-druk. EEN ..GESTOLEN" DUIKBOOT. Dezer dagen is de overdracht geschied, door Italie aan Roemenie, van een duikboot, welker bouw op een werf te Triest werd voltooid en waaraan een oorlogsherinnering is verbonden. De duikboot werd nj. in October 1914 door een Italiaansche reserve-officier, Angelo Bel- lonl, ..gestolen". Zij was, toen Italie nog niet aan den oorlog deelnam, voor rekening van Roemenie te San Giorgio bjji Spezia ge- bouwd en lag gereed om te worden afgeleverd. In den ochtend van den 5en October bemerkte men echter, dat de boot was verdwenen. Spoedig bleek, dat kapitein Belloni de dader was, die wilde verhinderen, dat de boot via Roemenie in handen der Duitschers zou komen. Zijn bemanning bestond liit 15 dok- werkers, die van zijn plannen in het geheel niet op de hoogte waren en meenden, dat hij de oommandant der boot was. Belloni had hun wijs gemaakt, dat de boot zou uitvaren om proeven met de draadlooze installatie te nemen. In een door Belloni achtergelaten brief werd bevestigd, dat de bemanning on- kundig was van Belloni's plannen, tevens dat Belloni gebeel op eigen initiatief handelde en met geen enkele autoriteit in verbindin°- stond. De tocht was evenwel gebrekkig voorbe- reld ,want de boot had niet voldoende bramd- etof en levensmiddelen aan boord. Belloni hoopte echter geallieerde schepen te ontmoe- ten, die hem van alles, ook van munitie, zou- den voorzien. Eenmaal op zee zijnde vertelde hi) zijn mannen, dat hij met een geheime missie naar Corsica was belast. Toen zij te Ajaccio aankwamen meende het Fransche garnizoen, dat het een vijandelijike duikboot betrof en zou het vuur geopend hebben in- dien de Italiaansche vlag niet was geheschen. Doch de bemanning werd achterdochtig en ▼ertelde den Franschcn autdriteiten wat er gaande was. Dezen zonden een afdeeling troepen om de boot in beslag te nemen. Een Italiaansche torpedojager werd ontboden, die de duikboot mee naar Spezia terugnam. Kapitein Belloni had zich voor aen krijgs- raad te verantwoorden. HET AANBIJJVEN VAN BRIAND. Brianid is dus schrijft de N. R. Crt. voor den aandrang van Doumer en van zijn collega's in het ministerie bezweken en blijft. minister van touitenlandsdhe zaken in het ministerie Lavol. Gezien de groote meerder- heid, die de buitenlandsche politiek van dit ministerie vooi- Geneve in de Kamer gevonden heeft, is dat begrijpelijk, al was Briand's voor- nemen om af te treden na de teleurstelling van Versailles niet minder begrijpelijk. Briand's aanblijven is voorwaardelijk. Hij zal in de Kamer verslag over de jongste bijeenkomsten te Geneve afleggen en wil dat de Kamer dan uitspraak doen zal. Zijn tegenstanders van rectots hebben hem den handschoen reeds toe- geworpen. Franklin Bouillon heeft een inter- pellatie ingediend, waarin hij de noodzakelijk- heid betoogt, „onverwijld den minister van buitenlandsche zaken te vervangen, wiens methoden de Fransche politiek te Geneve tot nieuwe mislukkimgen hebben geleid en welker gevolgen in de binnenlandsche politiek een ibestendig gevaar voor de meerderheid der nationale eendraoht zijn." Den 5den Juni komt deze motie In behan deling. Het zal dan vooral van de socialisten afhangen of Briand met een flinke meerder heid gesteund zal worden. Zij hebben door hun houding bij de presidentsverkiezinig Briand veel kwaad gedaan en zijn sindsdien voortge- gaan am te traohten Briand tot hun politieke ledepop te maken. Zijn aftreden zou koren op hun molen geweest zijn. Door in de bui tenlandsche politiek een tegenstelling vrede oorlog te scheppen, die in werkelijkheid niet er zeker niet in zoo'n scherpen vorm bestaat, hopen zij hun verkiezingskansen voor 1932 te verbeteren. Hebben zij al niet ge- dreigd volgend jaar weer den weg naar Ver sailles te zullen wijzen? Dat wil zeggen Dou mer te dwingen na een jaar van het presi- dentschap af te zien, gelijk Millerand gedaan heeft in 1924. Zij vergaten daarbij dat Mille rand zich als president met een bepaalde groep nauw verbonden had, wat van Doumer niet te verwachten is en in ieder geval nog afgewacht dient te worden. Intusschen heeft Doumer door mede aandrang op Briand uit te oefenen niet alleen bijgedragen tot het weg- nemen van de wrok, die hier en daar na Ver sailles nog mocht zijn blijven hangen, maar ook tot het herstel van Briand's aanzien als vertegenwoordiger van de Fransche politiek in het algemeen, in stede van als een speciaal vertegenwoordiger der linkerzijde, waarvoor de socialisten hem zoo gaame hadden zien door- gaan. Dit zal het velen van rechts geanakke- lijker maken 5 Juni hun stem voor Briand uit te brengen. Men is in de Fransche politiek noolt zeker hoe de stemming over een motie van vertrouwen in de'regeering of een der mi nisters af zal loopen. Wanneer het echter de Kamer emst is met haar wensch om de poli tiek, zooals die door Briand sinds jaren met haar instemming gevoerd wordt, voor te zet- ten, kan zij zich ongehinderd in die richting uitspreken. Het struikelblok van Versailles is weggenomen; gelijk de Temps het uitdrukte: „L'Incident est clos". ARTS-EXAM EN. Heden slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het arts-examen onze vroegere stad- genoot de heer Jac. van de Ree. DIPLOMA BOEKHOUDEN. De heer J. de Doelder alhier, behaalde in den Schriftelijken cursus voor Zelfontwikkeling, Bosboom Toussainstraat te Amsterdam, het diploma voor boekhouden. ONDERWIJS. Met ingang van 16 Juni a.s. is benoemd tot onderwijizer aan de openbare lagere school te Rossum (Geld.), de heer A. Verpoorte, onder- wijzer te Sluiskil. SPELDJESVERKOOP. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de door het Leger des Heils alhier op morgen te houden speldjesverkoop, ten bate van een kweekschool-gebouw. NOODWEER. De laatste dagen is de atmosfeer blrjkbaar zwaar geladen met electriciteit. De radio- beizitters kunnen dit volop constateeren, daar het voortdurend kraken hunner toestellen het beluisteren van eenig programma bijna den geheelen dag ongenietbaar maakt, maar bovendien blykt het ook uit de opvolgende onweersibuien die over verschillende streken van ons land en ook in het buitenland woed-en. Gisteren kiwam er over deze streek een bjj- zonder ziware bui, die het z66 donker maakte, dat velen hun kunstlioht ontstaken. Het wolkengevaarte bood een zorgvollen aanblik, die den avond van Borculo in herinnering bracht. Voor zoover we konden nagaan, is de bui hier overgedreven zonder dat schade veroorzaakt werd. Minder goed liep het af te Uithoom, waar zich te drie uur een wolkbreuk ontlastte die zeker een half uur aanhield, en die gepaard ging met zwaren hagel, waardoor tal van ruiten der kweekers het moesten ontgelden. Ook te Vleuten is aan den tuinbouw ernstige schade toegebracht door een windhoos, terwijl volgens een bericht te Mijdrecht alle broei- kassen en 66nruiters vemield werden, zoodat de oogst daar vemietigd is. DE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Zooals uit de advertentie in dit nummer blykt, wordt de bad- en zweminrichting alhier a.s. Maandag opengesteld. Op uitnoodiging namen wij er een kijkje, en bleek ons, dat het bestuur weer is voortgegaan met het verder afwerken der inrichting. De zjjkanten van het diepe bas-sin zijn thans geheel met beton bekleed. De schuine kanten konden daardoor iets steiler gemaakt worden, en daardoor het bodemoppervlak vergroot. Ook zjjn nieuwe naar het bassin leidende betontrappen aange- bracht, en zijn ook de schuttingen rondom de inrichting verder afgewerkt. Naar men ons mededeelde is benoemd tot badmeester de heer H. Rode, eerste bad- meester bij de overdekte badinrichting te Haarlem, die, zooals uit de opsommmg in de advertentie over verschillende diploma's enz. beschikt, hetgeen, naar de meening van het bestuur, nevens de zeer gunstige inlichtingen die omtrent den benoemde werden verkregen, alleszins waarborg biedt, dat de inrichting onder goede, oordeelkunddge leiding komt te staan. GUNNING AANBESTEEDDE IVERXEN. De directie der Domeinen te Middeliburg heeft het opnemen van bestaande en het maken van nieuwe rioleeringswerken c.a. te Ter Neuzen opgedragen voor f 37.442 aan C. Verwater te Made, met voorbijigaan van de beide laagste inschrijtvers. Het verruimen van den mond van de haven te Breskens heeft de Rijkswaterstaat opgedragen aan P. Dekker te Veere voor f 141.500. ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS. Te Clinge zal ook dezen zomer weder een Zeeuwsohe klompenbeurs worden gehouden, vermoedelijk op 26 en 27 Augustus. AUTOBUSDIENST Beschikkende op het beroep van de N.V. Stoomtram-maatschappy BreskensMalde- ghem, te Bresikens, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 24 October 1930, voorzoover daarby aan J. A. Manneke te Breskens, een gewljzigde vergunning is ver- leend tot het in werking brengen van een dagelijksche autobusdienst met uitzondering van den Zondag, van Breskens, o-ver Schoon- dykeOostburg en Aardenburg naar Eede (Belgische grens), heeft de Kroon met ver- nietiging van het besluit van Ged. Staten af- gewezen de aanvrage om vergunning in dien zin, dat zal worden opgeheven het bestaande verbod tot vervoer van reizigers in locaal verkeer. AFDEELING ZEELAND VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Donderdagmorgen hield de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche ge- meenten haar tweede algemeene jaarvergade- ring in de societeit St. Joris te Midde'Jburg, onder voorzitterschap van den heer P. Dumon Tfik, burgemeester van Middelburg. De voorzitter noemde het een voorrecht den Commissaris der Koningin welkom te kunnen heeten, wiens tegenwoordigheid op hoogen prijs wordt gesteld. Het is nog slechts enkele weken geleden, dat de Commissaris in stilte herdacht, dat hij 10 jaar het ambt be- kleedde en spreker weet namens alle aanwezi- gen te spreken als hij verzekert, dat de Commissaris alien aan zich verplicht heeft door de wijze, waarop hij het hooge ambt opvat. De leden gaven door krachtig applaus blyik van groote instemming met deze woorden De voorzitter wees er verder op, dat het bestuur sedert verleden jaar niet heeft stil gezeten en dat het ledental weder vooruit is gegaan en nu 70 gemeenten zijn aangesloten, doch nog ruim 30 staan buiten de afdeeling. Het reeds gepuibliceerde jaarverslag van den secretaris, werd zonder op- of aanmerkin- gen goedgekeurd. De voorzitter deelde thans mede, dat de gemeente Axel berichtte verhinderd te zijn, maar dat zij anders ter sprake had willen brengen de wenschelijkheid van verlaging van den buur van de met rijkssteun gebouwde arbeiderswoningen, omdat de huurprys geba- seerd is op loonen, die intusschen zijn gedaald. De voorzitter wees er op, dat men natuur- lijk de kosten daarvan voor rekening van de gemeenten kan nemen, want van het rijik is in deze niet veel te wachten, maar een ander middel is ook het verlagen van de rente van de voorschotten, al komt dit ten deele ook aan het rijk ten goede. Spreker stelde voor de zaak in handen van het bestuur te stellen, dat zoo noodig ook de directie der vereeniging zal raadplegen. De vergadering vereenigde zich hiermede bij acclamatie De rekening over 1929 van de penningmees- ter werd goedgekeurd in ontvang op 522; uitgaaf f 204,14, goed slot 317,86. De vergadering benoemde bij acclamatie op nieuw tot lid van het bestuur, de heer J. Huiziniga, burgemeester van Ter Neuzen, die aan de beurt van aftreding was. De Commissaris der Koningin bracht ver- volgens hartelijk dank voor de uitnoodiging, die een berwijs is van de goede verstandbou- ding tusschen Ged. Staten en de gemeente- -besturen, welke goede handen door eene ver gadering als deze steeds nauiwer worden aan- gehaald. Ook in deze moeilrjke tyden moet alles in het algemeen belang worden gedaan en dit kan het beste op een bijeenkomst als deze. Spreker vernam met vreugde de kleine stijging van het aantal leden en hoopte, van harte dat binnen enkele jaren alle gemeenten lid der afdeeling zullen zijn. Ook voor de hartelijke woorden door den Voorzitter tot hem gericht, bracht spreker dank en mede voor de daarmede betoonde in- stemming. Als hij geweten had, dat de voor zitter deze woorden zou spreken, dan was spreker zeker niet ter vergadering gekomen, doch nu ze gesproken zijn, wil spreker ver- klaren, dat hij in die tien jaren bijea niets onaangenaams gehad had met de Zeeuwsche burgemeesters, secratarissen en ontvangers en spreker gelooft dan ook dat dit een keur- korps is. Spreker hoopt, dat alien ook in de toekomst de naam van deugdelijkheid zullen hoo-g houden. Hij houdt zich aanbevolen in aller vriendschap en belangstelling en hoopt nog lang mede te kunnen werken aan den bloei van de provineie. (Applaus.) De heer Mes, die in de commissie met de Z, L. M. zitting heeft inzake het hebben van een distructor ,in verband met de in 1933 wij- zagende bepalingen inzake vernietiging van vleeseh, deelde mede, dat men overwogen heeft of bet aanschaffen van 6dn, drle of 5 toestellen voor de provineie gewenscht is en men tot de conclusie kwam, dat ddn het beste Is en dat de onkosten daarvan jaarlijiks zijn f 42 500, de inkomsten geraamd op 40.000, dus een tekort van 2500 per jaar, .vaarby de cijfers wellicht nog wel wat geflatteerd zijn. Do Z. L. M. zal nu de exploitatie wel niet op zich will -n nemen. De heer Bisscnop heeft over deze kwesle een onderhov.d gehad met twee leden der directie van do vereeniging en deize meenden, dat het besto een kleine distructor op ;eder der eilanden en dan vervoeren naar een groote inrichting te Woerden. De voorzitter zeide, dat te overwegen warw orn de Z. L. M. te subsidieeren. H. VAN DE CALSEYDE 8 Borluutstraat (dicht by Stadhuis) GENT. Tel. 12415. Inirez. MimI. De heer Mes zeide, dat men zit met da moeilijkheid hoe van het product af te komen. De voorzitter achtte centralisatie toch het meest gewenscht, want anders moet er overal weer personeel zijn met de kosten van salaris. de sociale maatregelen enz. De heer Van Ballegoo'jen de Jong meent, dat men geen medewerking van de Z. L. M, moet verwachten, nu het geen winst oplevert. De Commissaris der Koningin wees er op, dat 15 April de wyziging van de Gemeentewet is Ingegaan, en nu o.a. Ged. Staten moeten goedke-uren de wijze, waarop de gemeenten haar kasgeld uitzetten. Er is nu een circu- laire gereed aan de gemeenten, waarfoij o.a. bepaald wordt, dat de gemeenten een mini mum van 100 of van 2 per inwoner mogen uitzetten. Voor uitzetten hij een rijksinstel- ling of by den Bank van Nederlandsche ge meenten is een waarborg niet noodig, maar anders in het algemeen wel, als de bedragen grooter worden. De burgemeester van Haamstede, Jihr. Van Citters, zeide, dat zijn gemeente het kasgeld bij de Boerenleenbank uitzet en de wethou- der, de directeur daarvan is, stelt er voile vertrouwen in, men zal daarvan geen waar borg kunnen krijgen. De burgemeester van Westkapelle, de heer Mr. Woldringh van der Hoop, zeide, het kas geld dier gemeente by de Rotterdamsche Bankvereeniging staat en die denkt ook niet aan een waarborg, de banken hebben eerder geld te veel in deposito. De heer Dronkers, burgemeester van Veere, vroeg wat als waarborg moet worden gevraagd. De Commissaris der Koningin meende effec- ten, die aan de Amsterdamsche beurs ver- handeld worden. De burgemeester van Bruinisse, de heer Hage, hield een warm pleidooi voor de solidl- teit van de Boerenleenbanken, die onder scherp toezicht staan, o.a. van de Centrale Raffeisembank te Utrecht en voegde daar op een vraag van den Commissaris der Koningin aan toe, dat de leenbanken aandeelen in die Raffeisenbank moeten nemen, en dan recht hebben op 10,000 crediet per aandeel. De voorzitter zeide, dat het zeer jufst is, dat in deze Ged. Staten voorwaarden stellen.' Nadat de voorzitter de eigenlijke werkver- gadering had gesloten, kwam de heer mr. J. Everts uit Amsterdam, voorzitter van het „Centraal Archief en Inlichtingenbureau in zake Maatsohappelijk Hulpbetoon voor Neder- land" ter vergadering om eene lezing te hou den over: misbruiken bij collecten, verlotin- gen, inzamelingen op lijsten enz. De heer mr. Everts zeide, dat het Neder landsche volk is een vrijheidlievend volk, dat niet aan banden wil worden gelegd. Er is dan ook niets tegen, dat kerkelijike en andere goede instellingen gelden bijeen brengen door collec ten enzmaar er zijn ook uitwassen, waar- tegen zelfs de strafwet niet helpt. Spr. geeft verschillende voorbeelden hoe sommlge indivi- duen op geslepen wijze onder allerlei voorspie- gelingen gelden byeen brengen zoogenaamd voor een goed doel, maar in werkelijkheid te eigen bate. Maar ook het doen collecteeren door men chen, die daarvan hun beroep ma ken en vaak zeer hooge percentages voor loon vorderen, is af te keuren. Voor stichtingen als Wolfhezen, Hoogeland en dergely'ke kan het houden van inzamelingen niet dan goed worden genoemd, maar spreker kent een instelling, wel met een zeer goed doel, maar op de rekening waarvan alleen 12.000 voor den hoofdcollectant voor kwam. Ook onder het mom van evangelisatie wor den gelden geind die heelemaal niet voor dit doel zijn bestemd en spr. vraagt ook of het wel gewenscht is dat voor een bepaalde evan gelisatie in een klein plaatsje in ons land, alom geld wordt ingezameld. Men moet voor een instelling te Amster dam niet in Zeeland gaan collecteeren, dan kan andersom nog beter. Maar ook moet een gemeentebesfuur niet te krenterig zijn en b'rjv. een collecte voor een doofstommeninstituut niet weigeren, omdat in die gemeente toeval- lig geen doofstomme Is. Daarom moet men zich goed op de hoogte stellen of een veree niging van algemeen belang is of niet. Spreker wijst ook op het gevaar van z.g. voorschofcbanken, die een deel vormen van den vreeselijken woekerspin en op het kunstje om door levering van breimachines tegen hoogen prijs en valsche voorspiegelingen slachtoffers te maken. De voorzitter wees op de wijziging van art. 15 der Gemeentewet, die de maeht van den burgemeester ten deze heeft versterkt, en meende, dat men ook goed moet onderzoek°n alvorens een collecte toe te staan, want er zijn veel menschen, die liever 10 maal gaven waar het niet gewenscht is, dan het S&imaal na te laten als het noodig is. De gemeente- besturen kunnen ook informeeren ook als hun de f 5 contribute te zwaar is. De voorzitter bracht mr. Everts dank voor zijn zeer belangrijke mededeelingen. Allen zijn overtuigd dat philantrophie nuttig en noodig is, maar het moet goed doel treffen. Met har- telijken dank voor aller aanwezigheid sloot spr. de bijeenkomist. Na een gemeenschappelijke lunch, begaven de leden zich per tram naar Vlissingen, waar onder leiding en voorlichting van den direc teur der P. Z. E. M. voor den middengroep, de electrisdhe centrale dier maatschappij in oogenschouw werd genomen. DE TARWEWET. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haae meldt: Naar wij vememen zal de rijksaccountant M. de Bloeme worden belast met de controle in verband met de uitvoering van de Tarwe- wet 1931. Naar aanleiding van de in enkele bladen verschenen berichten omtrent een te verwach ten bloemprijsveihooging met f 6 per 100 K.G., in verband met een van de importeuw van tarweibloem te verleenen tegemoetkoming welke ongeveer j' 3.600.000 per jaar ztm eischen, vememen wij, dat deze cijfers vol- komen uit de lucht zijn gegrepen en de daar door zoowel hij de verbruikers als bn de industrie verwekte ongerustheid op gees enkele reeele basis benust. De plannen om trent de tegenover de bedoelde importeuis aan te nemen houding zijn nog niet vastge- steld en alle berichten daaromtrent zijn dues praematuur. Maar vast staat, dat niemand ter verantwoordelijken plaatse aan een der- gelyke verhooging, als waarvan deze berich ten gewagen, denkt. Naar ons ter oore kwam heeft de ultbrei-. ding van de tarweteelt hier te lande in 1931 lang niet die proporties aangenomen, welke door sommigen van de invoering der Tarwe- wet 1931 werden tegemoetgezien. Terwjjl volgens de statistiek van de directie van den landibouw van 1921 tot 1930 gemiddeld een oppervlakte van 57.500 H.A. met tarwe was bebouwd en ook in Mei 1930 deze oppervlakte voor de tarweteelt was bestemd, blrjikt uit de ingekomen voorloopige opgaven omtrent de thans bebouwde oppervlakte, dat deze in 1931 nog geen 70.000 H.A. zal bedragen, hetgeen een uitbreiding beteekent van ongeveer 20 vergeleken by de het vorige jaar opgegeven cijfers. AXEL. Onze vroegere stadgenoot Ds. G. W K. Hugenholtz, thans Ned. Herv. predikant te Rensdorp, mocht een beroep ontvangen naar Colijnsplaat. Gisteren nad de jaariyksche vergadering plaats van de ingelanden van den Nooard- polder bij Axel, in hotel Het Gulden Vliea- alhier. De rekening 19301931 werd goedgekeurd met in ontvangsten 1796,90 en uitgaven 1600,76, goed slot 196,14. De begrooting voor het jaar 19311932, werd vastgesteld. met een bedrag in ontvang en uitgaaf ad f 1057,47, met een post van onvoorzien van 66,54, terwjjl het dijkgeschot werd vastge- steld op 10 per H.A. De heer C. A. Dekker Ozn., werd herbe- noemd als dyikgraaf. Naar wij vememen is de datum waarop alhier het driemanschap Axel, Hoek en Zaam- slag zal samenkomen niet op 27 Juni sua. zooals eerst is gemeld, maar op Zaterdag 2© Juni; dit in verband met de op 27 Juni te Zaamslag plaats hebbende zangersdag der Chr. Zangvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren O.-D. Ged. Staten hebben aan den raad van Aar- denburg medegedeeld, dat er huns geen tennen aanwezig zijn, om het besluit om de dagen waarop de jaarmarkt gehouden wordt, te wyizigen, goed te keuren. De jaar markt wordt dus gehouden op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. ZONDAG 31 MEI 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. Dr. L. J. Cazemier mi t u. de heer L. Dek. Sluiskil. 9% u., de heer L. Dek en 2 u. gees> dienst. j Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams Zaamslag. 9% u. Ds. G. van Dis en 2% u geen dienst. Sas van Gent. 9 y2 u., Ds. H. Akersloot vasot Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen Zaamslag. 9 Ms u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 614 u., leesdienst. Lokaui „Eben-IIaezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen Nam. 514 u., Dr. L. J. Cazemier. R.K. Kerkdiensten te Ter Nenzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 814 10 uur. 'sNamiddags om 2)4 uur Lof Ulvenhout, 26 Mei 1931. Menier, D'n Pinksteren is weer veurbij, de ziekenhuizen leggen weer vol mee de lui die veur 'n nieuwske in de kraant em- men gezurgd mee d'r verkeersonge- luk en practisch is 't jaar alweer veur de helft naar de pinnekes. Wa ga-g-et toch gaauw allegaar! Wa spoeidt dieen T' tijd toch kollesaal rap over oew pet. 't Go zoow kwiek da ge somtijen tegoeiertrouw nog 'nen kam in oew haanden pakt om oew eigen 'n scheike te kammen, terwijl oew schedel al heelemaal ,,schei" is! As 'n kiepei zoow kaal Affijn. 't Is gemakkelijk te onderhouwen, zo'nen glibbert, waar de vliegen d'r pooten op breken. Ja, amico, achteraf bekeken is *t leven net 'nen fillum. Teugen da g'oew eigen op oew gemak gaat vuulen in de Sienema, is d'n fH-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5