GILLET Ter Neuzensche Courant Millionaii tegen wil en dank Derde Blad. i s m. p m MOTORS Van den Haagen deHagenaars Dam- en Schaakrubriek. BINNENLAND. f 80I1I*T08, BUITBILAO. Vrijdag 22 Mei 1931. No. 8684. SCHAKEN. 5 3 m Hi W Pi GEMEENTERAAD VAN HOEK. VAN Onze depaitementen. Van het centrum af! Wijlen onze Hof- kapper. Figaro si, figaro la! Van ouds waren de meeste departementen van Algemeen Bestuur in onize Residentie op of vlak-bij het Binnenhof te vinden. Een uit zondering op dien regel vorm.de hot voorma- lige Ministerie van Marine, dat gehuisvest werd, bij 't henstel van onze nationale onaf- hankelijkheid, in een prachtig, oud-patricisch perceel aan het Lange Voorhout. Dat van oorlog, later van Defensie, werd onder dak gebracht op het Plein, in het huis, waar een- maa'l de Gedeputeerden van Rotterdam logeerden, toen in deze land-en de republikem- scihe regeerings-vorm bestond. Het bestier van 's Rijks financien wordt nog altijd ge- voerd aan den Kneuterdijk, in het c.c. vier eeuiwen teliende labyrinth van versleten kronkel-trappen en gangen, waar geen ster- veling den weg kan vinden, die niet door een der boden geleid wordt of door langdurige erivaring en scherpzinnig overleg z'n eigen cicerone is geworden in het bedoelde departe- mentale doolhof. Het Ministerie van Anbeid, Handel en Nijverheid werd indertijd onder dak gebracht aan het Bezuidenhout, en dat nog wel op een punt, hetwelk een niet-onbeduidend „tdppel- tje" vordert om 't hartje van de oude stad te bereiken. Het departement van Waterstaat zal eer- lang, nu ja, dat vordert nog wel een paar jaren, verhuizen naar de Laan van Meerder- voort. Waar thans nog staat het ziekenhuis, genaamd „Bronovo", naar de stichtster en van, die ruim een halve eeuw geleden de terreinen en het gebouw wist te doen bekos- tigen voor inrichting van een diaconessenhuis op Ohristelijken grondslag. Mevrouw De Bronovo was eene nobele vrouw, wier nage- dachtenis nog steeds met pieusewarmte wordt gehuldigd. Vader Staat zal er een gebouw doen ver- rijzen, dat achttien tonnekens goud moet kos- ten en waar zoowel de Minister als de direc- teur-generaal van Waterstaat hun intrek zul- len nemen. Aan het departement van Waterstaat, n,u nog op het Binnenhof gevestigd, zijn de zaal- vertrekken van Exc. Reijmer en den direc- teur-generaal, Ir. Ringers, elkander naasit- begrenzend. Dat zal zoo wel blijrven als de Rijksdienst van Waterstaat naar de Laan van Meerder- voort zal zijn overgebracht. Men moet een echite Hagenaar zijn am te begrijpen, hoe 't kwam, dat heit verscheiden uit dit aardsche tranendal van onzen Haag- scihen Hofkapper Justman Jacob zooveel aandachit heeft getrokken, en allerlei schrij- verij in de residentiale pers heeft gewekt. Deze Justman Jacob was een echt-Haagsch type. Misschien een van de allerlaatste hofstede- lijke typen. Een „Figaro" van de beste soort. In zijn kap- en soheerwimkel kwamen gedurende toch wel vier of vijf decennia allerlei autori- en sommiteiten van verschil- lende soort, om zich te laten scheren, haar- knippen, hoofdhuid wasschen. Ik druk 't nu maar zeer burgerlijk-simpel- tjes uit, h&? Justman Jacob, de opper-bestierdier van den salon, had tal van andere termen. Daar kunt u zeker van zijn. Ik weet van hem, dat hij, dezelfde kapper en scheerder, Justman Jacob, mannen van groote en hooge positie den verderen toe- gang tot zijn zaak geweigerd heeft, wijl ze 't aandurfden, hem te beduiden, dat zij zich niet door den patroon, maar door een van z'n bedienden wilden doen soheren of haren- kortiwieken. 't Is de heilige waarhedd! Wijlen Justman Jacob was een heraldicus, een bestudeerder van allerlei heel-oude Charters. Hij beschouwde zioh als een geleerde. Zijn middelen tot het wederopwekken van haargroei berustten op diepgaande studie op hygienischen grondslag. In dat salonnetje, gelegen aan de Korte Poten, waar wijilen Justman Jacob geduren de meer dan vijf tig jaren was gevestigd, kwamen dag aan dag samen: Haagsche mannen van de eerste soort. Daar werden 't staat rotsvast!, meer dan eens ,,Staaitsgeheimen" verhandeld. En de brave Haagsche figaro Justman Jacob was discreet. Dat wil zeggen: hij fluisterde wel eens zoo adhter-'t-handje. Behoorde hij nu tot hen, die in het land der levenden vertoeven, stellig: hij zou aan sommige clienten, zeker niet aan alien, want Justman Jacob had exclusief-aristocratische neigingen, zoo van achter 't handje hebben verklapt, dat niemand anders dan jhr. mr. B. C. de Jonge landvoogd in Insulinde zou worden Ik denk nu aan den,, Barbier de Seville", met het liedje van: Figaro Qi, Figaro lk!m Zulk-een was wel de baardschrapper en kapper Justman Jacob. Ik herzeg: met dezen tenslotte achtens- waardigen en volijverigen Middenstander, die de zorgen des levens met kranige geest- kracht heeft weten te weerstaan, is een ijdel, maar braaf man uit ons midden ver- dwenen. Van dezulken zijn er nog maar hkel weini- gen in ons madden. Voor de ouderen, waartoe ook ik behoor, is dit eene -weemoedige stemmende gedachte. Intussdhen, wij alien hebben ons nu te schikken in het onvermijdelijke ZEELAND TBJGEN ANTWERPEN. Het was op Hemelvaartsdag in Hotel des Pays-Bas een gezellige drukte. De ganscihe bovenzaal was in de morgenuren, dank zij de goede zorgen van den heer Spinhof, in een schaaklheiligdom herschapen. De Belgische gasten waren dan ook zonder uitzondering vol lof over de keurige wijze, waarop deze inter- nationale schaakgebeurtenis was georgani- seerd. Wel had het eenig hoofdlbrekens ge- kost om in een kleine plants als Ter Neuzen aan voldoende (en goed) materiaal te komen, dat voor een dergelijken wedstrijd noodig is, maar door de welwillende medewerking der leden, waarvan vooral den heer Donze een bijzonider woord van hulde toekomt, kwam al- les in orde en kon de wedstrijd zelf als op rolletjes loopen. De ruime en hoogst gezellige bovenzalen van Hotel des Pays Bas boden een prettigen aanblik, toen na een pittig en hartelijk ope- ningswoord van den voorzitter Mr. G. Ticbel- man de 66 (zes en zestig!) sohakers plaats genomen hadden acthter de borden, om elkaar in een open strijd de palmen der overwinning te bekampen. Het was toen, om met Verwey te spreken, een „geluidenlooze stilte", die heerschte alom. Blaurwe wolken van velerlei rook kringelden omhoog en vormiden gordijnen van wazige mist, die bij het openeii der deuren een goed heenkomen zocht naar buiten. De schaakklokken tikken pijnlijk regelmatig den kostbaren bedenktijd om, de matadors der hoogste borden peinsden roerloos de diepzin- nigste combinaties uit en deden om het kwar- tier zwaar zuohtend een zet, zoo met het ma- nuaal van: ,,Daar gaat ie dan maar, in gods- naam, ik kan niet anders". Koltanawsky ijsbeerde de zalen op en neer, op en neer, heen en terug, terug en weer heen, terwijl zijn tegenstander dacht, al maar dacbt... Naar Eoltanowsky ging veler be- langstelling uit, een bekend speler immers, een gerenommeerd blindspeler zelfs. Onweer-drei- gend en donker kijkend leek Koltanawsky op 't eerste geziaht een ecihte isegrim, een bulle- bijter van je welste. En deze zelfde Kolte- nowsky onbpopte zich na afloop van den groo- ten strijd onidanks de Antwerpsche nederlaag als een uiterst gezellige klant, die in geenen deele afkeerig bleek van „wien und gesang". Waarmee we maar zeggen willen, dat de eerste indruk niet altijd de beste is. Sapira, de ernstige denker van bord twee, die na een lastige partij in een onberekenbaar pionneneindspel Risseeuw Jr. versloeg, toonde buiten de schaakzaal een niet minder wel'spre- kende levenslust en leverde het demonstra- tief-dansenid bewijs, dat schaakpsychologie nog geen schakers-psycihologie is. Aan de onderste borden ging het er hier en daar lustig naar toe. Een der Ter Neuzensche spelers, bekend om zijn voortvarendheid in sahaakpartijen, was na drie kwartier al in een verloren pionnenstelling beland, die hij desondaniks rustig in winst wist om te zetten, daarmee aan Zeelanid het eerste winstpunt be- zorgend. Het zou hierbij niet blijven. De eene Zeeuw na de andere kwam voor nieuwe ,,eenen" zorgen, zoodat op een gegeven oogen- blik de stand 8 tegen 0 voor Zeeland stond. De oud-secretaris van de sohaakclub Ter Neuzen zat toen bavendien nog te glunderen boven een listiglijk vermeesterde koningin, terwijl de huidige secrebaris een op Cambridge Springis- wijze veroverde raadsheer naast zijn bord had liggen, wat alzoo in beide gevallen een punt voor Zeeland beteekende. Sporadisch slechts kwamen er Antwerpsche puntjes binnen en om circa half 4 was de stand dan ook 16% tegen 4% voor Zeeland. Practisch was de overwinning toen al bin nen en alleen de bovenste borden der Vlaam- sche gasten zorgden er voor, dat de nederlaag niet al te smadelijk werd. Het eindresultaat ten slotte, 20% punt voor Zeeland tegen 12% punt voor Antwerpen geeft. vrij juist de verhouding weer. Het doet ons genoegen, dat de Antwerpsche ploeg zelve ook die meening toegedaan is. Daags na den massakamp ontvingen we reeds een schrijven van den seoretaris van den Vlaamschen schaakbond, waarin deze Zeeland van harte gelukwenscht met de behaalde overwinning en aan Ter Neuzen zijn hulde betuigt voor de perfecte organisatie van den wedstrijd. Zooals we reedls eerder schreven was de Zeeuwscbe ploeg samengesteld uit 11 leden van de schaakclub te Middelburg; 4 uit Goes, 5 uit Zuidizande en 13 uit Ter Neuzen. Onder- staande tabel geeft een averzicht der resulta- ten van de clubs als zoodanig met het per centage van hun eigen groep: V E rt v 5- Middelburg Goes Zuidzande Ter Neuzen 11 4 5 13 o O 3 3 4 7 E V OS 4 1 E c Q. 5 3% 4 8 45% 87% 80 61% Zeeland 33 17 9 7 20% ±62i/3 De spelers uit Goes brachten het er dus qua groep het beste af met 3% punt uit 4 par- tijen of 87% van het aantal te behalen punten. Ook Zuidzande met 4 uit 5 heeft niet weinig aan de overwinning bijgedragen. Ter Neuzen heeft ongetwijfeld de verwachtingen overtroffen en heeft dan ook alle reden om te- vreden te zijn. Middelburg ten slotte venkreeg 5 punten uit 11 partijen of pl.m. 45% en bleef dus alls groep beneden de andere clubs. Hierbij dient echter vermeld, dat de Middel- burgsche spelers de moeilijkste taak hadden, daar op twee hunner na alien in de bovenste helft speelden en zij alzoo de sterkste spelers van Antwerpen tegenover zich geplaatst zagen. Hier volgt de partij, die aan het eerste bord gespeeld werd door de hearen G. Koltanowsky met wit en W. de Graaf uit Middelburg met zwart. Deze partij zal daarom met belangstel- ling nagespeeld worden, naar we vermoeden, omdat Koltanowsky momenteel de oogen van de gansche schaakwereld op zich gevestigd ziet. Hij slaagde er onlangs in, het met 28 partijen ten name van Aljechin staande we- reldrecord blind-simultaanspelen te verbeteren, door tegen niet minder dan 30 spelers te si- multaneeren met het fraaie resultaat 20 ge- wonnen en 10 remise. Een prachtig resultaat voorwaar! En een dergelijke schaakmeester speelt mee tegen Zeeland! De bewuste partg is de volgende: Wit Zwart G. Koltanowsky, Antw. W. de Graaf, M'fourg 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. e2e3 Pg8—f6 4. Pblc3 e7e6 5. Bgl—f3 Lf8e7 6. Lfld3 Pb8d7 7. 00 00 8. e3e4 d5Xc4 9. Ld3Xc4 b7—b5 10. Lc4d3 h7h6 11. Ddle2 a7a6 12. Tfldl Tf8e8 13. e4e5 Pf6d5 14. De2e4 Pd7f8 15. De4g4 f7f5 16. Dg4h5 Dd8d7 17. Pc3Xd5 cXd5 18. g2—g4 Le7d8 19. Kglhi Dd7f7 20. Dh5h3 Pf8—h7 21. Tdlgl Ph7g5 22. LclXg5 h6Xg5 23. g4 X f5 e6Xf5 24. Pf3Xg5 Dd8 X f 5 25. TglXg5 Kg8 X f 8 26. Talgl f5f4 27. Dh3h8f Kf8—e7 28. Dh8—h4 Ke7—f8 29. Tg5Xg7 Df 7 X g7 30. TglXig7 Kf8Xg7 31. Dh4f6f Zwart gaf de hopelooze partij op. Stand na 30: Kf8Xg7. Vergadering v£in 5 Mei 1931, v.m. 9 uur. (Vervolg.) 4. Voorstel van B. en W. om de uitkeering voor den crisissteun te stel'len op 80 pet. van het standaardloon, dat door den raad is vast- gesteld. De VOORZITTER verzoekt aan de heeren Pladdet en M. de Feijter zich te onthouden van stemming wegens persoonlijk belang. De heer JANSEN wil gaame erkennen dat het noodzakelijik is dat er aan de menschen steun wordt verleend, maar zijn bezwaar is, dat wanneer men 80 pet. krijgt voor niets te doen men maar moeilijk meer kan gaan wer- van de spitse ton van uiuiuizeu uvra u^n molen van den Lauwerpolder, naar de Oost- zijde van het eiland Rottum en in het Zuiden door de lijn, gaande van het kustlicht bij de Ven (Noord-Holland) naar den toren van Warns (Friesland). Ter Neuzen, 27 Mei 1931. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR PARIJS. Volgens de Echo de Paris zullen de Ko ningin, de Prins en de Prinses 16 Juni in het Elysee het noenmaal gebruiken. Voor deze gelegemheid wordt het incognito opgeheven. Van de ministers zullen aanzitten Laval, Briand, Tardieu, Reynaud, Flandin en Rollin, onderscheidenlijk president van den minister- raad, minister van buitenlandsche zaken, van landibouw, van kolonien, van financien en van handel. REORGANISATIE BELASTINGDIENST. Het hoofdibestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond meldit, dat de minister van Financien aan de bijzondere commissie van door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 19) (Vervolg.) HOOFDSTUK VIII. De vacantie-dagen in Folkestone door- gebracht, waren een volmaakt succes. Geen oogenblik betreurden de broers de duffe voorkamer te Worthing, hun mor- genwandeling op het strand, de nauw- keurige plichtgetrouwe wijze, waarop ze een zekere hoeveelheid ozon inademden. de avondwandeling langs den boulevard en de onvermijdelijke eentonigheid van voorgaande vacanties. Ze genoten van hun luxueuse zitkamers in het duurste hotel van Folkestone: het was een heer- Jijke afleiding voor hen dagelijks het laden en lossen der schepen gade te slaan, maar een bron van de grootste vreugde vormde voor hen de lange autotochten, welke ze bij alle mogelijke gelegenheden onder- namen. Hun op een eenigszins eigenaardige wijze uitgekozen wagen bleek van een uitstekend fabrikaat te zijn, de geleende chauffeur verstond volmaakt zijn vak en was daarbij ook niet te oneerlijk. Het leven had een nieuwe, groote aantrek- kingskracht voor hen gekregen, wanneer ze zich van de eene provincie naar de andere lieten rijden. Iedereen kende ge- leidelijk de broers, zooals ze daar onberis- pelijk gekleed naast elkaar 's morgens of 's avonds in hun mooie auto uitreden. Ze zaten altijd naast elkaar, gedroegen zich MR. VAN DOORNE EN DE A.V.R.O. Op vereoek van het hoofdibestuur van het Genootschap ,,Vrij Nederland" en van Mr. Van Doorne heeft zich een eereraad gevormd bestaande uit de heeren prof. mr. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan de Rijksuniversi- teit te Utrecht, prof. mr. J. A. Eigeman, hoog leeraar aan de H. Krijgsschool te 's Graven- hage, en prof. mr. H. R. Rilbbius, hoogleeraar aan de H. Handelsschool te Rotterdam, die het bekende conflict mr. Van DoorneA.V. R.O.-bestuur zal onderzoeken. Door het ge- nootschapsbestuur en mr. Van Doorne zijn resp. aangezocht prof. Star Busmann en prof. Eigeman, die in gezamenlrk overleg als derde prof. Ribbius hebben uitgenoodigd. Aan den eereraad is verzocht te willen onderzoeken: A. Of heit royement van mr. Van Doorne en zijn ontslag als bestuursliid van de A.V. R.O. op regelmatige wijze heeft plaats ge- vonden. B. Of de door en vanwege het A.V.R.O.- bestuur gepubliceerde beschuldigingen tegen mr. Van Doorne geuit, waarop zijn royement en ontslag gebaseerd zrjn, gerechtvaardigd zijn. OPOENTEN SIGARETTENACCIJNS. De Minister van Financien heeft, na advies van de commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns, door opneming in de ,,Staats- op een waardige manier en waren vol maakt gelukkig. Het was een groote ver- andering voor hen beiden. Tweemaal in de week hadden ze een onderhoud met hun procuratiehouder, die met den och- tendtrein van Londen kwam. Ze gaven hem hun advies en de noodige instructies omtrent de leiding der zaak, doch zoodra de man weer vertrokken was vergaten ze het bestaan daarvan geheel -en al tot het daarop volgend bezoek. Hun wekelijk- sche rekeningen vormden telkens een aan- gename verrassing voor hen. De garage- onkosten, welke eenigszins verontschul- digd door Brooks, hun chauffeur, werden gemaakt, deden hen bijna trillen van geluk. ,,Deze vacantie," gaf Stephen te ken- nen, nadat hij een groot gedeelte van den avond druk met potlood en papier was bezig geweest, heeft minstens dertig maal zooveel gekost als onze uitstapjes van vroecjer. Dit is een zeer bevredigend resultaat. ,.Dat ben ik volkomen met je eens," verklaarde George Henry. „Ik hoop dan ook van harte, dat zich niet weer een der- gelijk geval zal voordoen als die kwestie met de Zuid-Amerikaansche effecten. waardoor al onze pogingen mislukten." ,,We doen ons best," zei Stephen een- voudig. ,,Meer kan er niet van ons ver- wacht worden Den volgenden moraen heel vroeg, zoo goed als onveranderd, met uitzondering van een ietwat gebruinde gelaatskleur, en het feit, dat ze nog steeds gekleed waren in hun grijs geruite tweed kostuums voorgeschreven door den autocraat van Savile Row), keerden Stephen en George Henry naar de stad terug. Nog voordat ze Londen bereikt hadden, werd hun aandacht reeds getrokken door king is. Zij drongen er bij den Minister op aan, om een stap verder te gaan en een zoo- danige wijziging voor te stellen, dat na vol- bracht.e zeven leerjaren van 'n gewone lagere school, de leerplicht in ieder geval eindigt. Verscheidene andere leden betreurden, dat de aanvaarding van dit wetsontiwerp zal kunnen leiden tot verzwakking van de leer- plichtwet. Bovendien waren ziji van oordeel, dat in plaats van den in bepaalde omstandig- heden geldenden eisch van het volgen van een achtste leerjaar aan een school voor algemeen vormend lager onderwijs voor een deed der jeugd te schrappen, deze eisch veeleer tot alle kinderen diende te worden uitgebreid, waarbij intusschen sommigen er prijs op stelden te verklaren, dat het onderwijs in het achtste leerjaar ook in ruime mate op de practijk des levens gericht zou moeten worden. H. VAN DE CALSEYDE 8 Borluutstraat (dicht bij Stadhuis) GENT. Tel. 12415. groote aanplakbiljetten van de operette ,,De zingende Vogel", welke op de gek- ste plaatsen schenen te zijn aangebracht. Met groote vlammende letters kwam deze titel op iedere schutting of zuil voor. Bij elken theater-agent pronkte een derge lijke affiche. „Heb jij soms een critiek gelezen over de opvoerina van ,,De zingende Vogel"? vroeg Stephen een weinig zenuwachtig aan zijn broer. „Nee," bekende George Henry. „Ik interesseer me zelden voor de rubrieken, welke handelen over tooneelnieuws. Ik geloof dat ik evenals jij alleen gelet heb op de marktprijzen en de hoofdartikelen. „Dat is zoo," gaf Stephen toe. „We kunnen dus niet weten of het stuk een succes, of een mislukking is geweest. Juf- frouw Whitney heeft waarschijnlijk gete- legrafeerd of geschreven naar de .Milan Zooals je weet, is onze particuliere cor respondence ons niet nagezonden. Ik hm heb het als vanzelf sprekend be- schouwd, dat de operette vallen zou." „Ik meende, dat het vrijwel een feit was," zei George Henry op klagenden toon, ,,want voor dengene, die het geld fourneert, zijn dergelijke speculaties altijd noodlottig. Bij al onze calculates hebben wij er voortdurend rekening mede gehou- den, dat die zes duizend pond als verloren beschouwd konden worden. Het zal ons aardig wat achterop brengen, als de ope rette een succes bliikt te zijn." Zoodra ze het kantoor bereikten. kre- gen ze de waarheid gauw genoeg te hoo- ren. Ze vonden zelfs stapels tel'gram- men en felicitatiebrieven. Mijnheer Jar- dine die van hun terugkomst gehoord had begroette hen op een bijna eerbie- dige wijze. Mijnheer Sephen," zei hij, ,,en ook u, oca van unAJVix wjm/ "wO o De koopkradht van een volk in werke- lijkbeid de ruilkraoht bestaat uit de totale ophrengst van zijn productiie; deze koopkracht kan slechts grooter worden, wanneer meer goederen worden geproduceerd, in ruil waar- voor wij in het buitenland meer geld kunnen krijigen of meer goederen kunnen koopen. Men kan echter nimmer de koopkracht vergrooten door de verdeeling kunstmatig te wijzigen. Een hooger loon kan nimmer de productie of de vraag naar producten doen toenemem, zoo danig, dat de koopkracht der natie, dus de algemeene welvaart, toeneemt. Er gaan in onze dagen door het gebrek aan soepelheid van de belooning der productie-faetoren enorme bedragen aan koopkracht, d.i. natio nale welvaart, verloren. Het productievermogen is zoodanig toege- nomen, dat tijdelijk de toeneming van de be- volking en van het consumptievermogen hier- door overvleugeld is. Met als gevolg: zeer lage goederenprijzen. De voorstanders van onaan- tastbare loonen accepteeren voor handel en industrie noodgedwongen deze lage prijzen, maar willen de loonen (die na de enorme sta ging der laatste jaren door de crisis nog groo- tere koopkracht hebben gekregen) bescher- men, kunstmatig handhaven op een op de vrije markt onhoudbaar peil. Het zou hen vergaan als de helden van de Grieksche treurspelen, die juist door de wijze waarop zij aan het voor mijnheer George Henry, heb ik steeds be schouwd als handige zakenmenschen, die 'n buitengewoon scherpen blik hadden op voordeelige geldbeleggingen, maar nooit in mijn leven had ik kunnen vermoeden, dat U genieen waart. Vandaag moet ik echter bekennen, dat U dit inderdaad is. De zesduizend pond, welke U in dit stuk „De zingende Vogel" heeft gestoken en Uw eisch om de eenige leden van het syn- dicaat te blijven, zullen U voor zoover ik de cijfers kan nagaan vier of vijf hon- derd percent winst opleveren. Niettegenstaande het een teleurstellend oogenblik was, wisten de beide broeders zich toch waardig te gedragen. Ze pro- beerden zoo spoedig mogelijk aan het on derhoud met den heer Jardine een eind te maken. Stephen leunde achterover in zijn stoel en stak zijn broer zijn hand toe. George Henry", zei hij op flinken toon, „we mogen niet wanhopen. Niet tegenstaande deze eene succesvolle be- legging moeten we toch steeds ons doel voor oogen houden. Er wordt nog genoeg geld in de wereld verloren en uitgegeven en wij zullen dit eveneens doen." George Henry beantwoordde den hand- druk van zijn broer met warmte. „Ik benijd je je moed, Stephen," gaf hij toe. „Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik een weinig terneergeslagen ben. Tenge- volge van de winsten van ,,De zingende Vogel" en de groote stijging in waarde van de Zuid-Amerikaansche effecten, hebben we nog heel weinig kunnen be reiken." ,,Wij mogen den moed niet opgeven," bleef Stephen beslist aandringen. „We hebben nog kansen genoeg over. Wat zou je er van denken, als we het geheele ge- zelschap van ,,De zingende vogel eens een souper aanboden of beter nog op Nu is ze vaak een hel." Zoolang we dit paradijs nog niet hebben, zullen wij helaas malaise blijven ondervinden met de noodzakelijke loonsverlagingen LOONSVERLAGING IN DE VEREENIGDE STATEN OP TIL. Uit New York wordt aan de Daily Tele graph geseind, dat een stemming onder de vakvereenigingen de vastbeslotenlheid bij de overweldigende meerdertieid aan het lidht heeft gebracht, om zich te verzetten tegen eert algeheele loonsverlaging of verlaging van het levenspeil. Op deze politiek wordt aangestuurd door bankiers en financieele belangen. De bankiers zouden een algemeene loonsverlaging willen forceeren door het inhouden van credieten aan de werkgevers, die instemmen met het argu ment der arbeiders, dat de snelste weg tot economisch herstel is het handhaven van de sterkste koopkracht der arbeiders. Dit argu ment wordt gedeeld door president Hoover sn andere regeeringspersonen en industrieele ei ders als Henry Ford, Farrell, leider van de U. S. Steel Corporation, en Swepe, directeur van de General Electric Company. De arbei- Zondag een diner, gevolgd door een sou per en juweelen ten geschenke gaven aan ieder der medespelenden waarvan wij de waarde verborgen kunnen houden. Een diamanten collier bijvoorbeeld voor juffrouw Whitney en een kleine auto voor haar echtgenoot. Deze zullen werkelijk gemotiveerde uitgaven zijn. Laat het maar aan mij over, George Henry. Op de een of andere manier kunnen wij die winsten wel doen verminderen." George Henry zag er eensklaps veel opgewekter uit. Op hun terugweg naar de Milan" deed Stephen nog een verder voorstel. ,,Ik geloof", zei hij, ,,dat het van onze zijde niet meer dan beleefd is, om zoo spoedig mogelijk de voorstelling bij te wonen." „Ik was juist van plan iets dergelijks te zeggen," bekende zijn broer. ,,Het zou beter zijn, met het oog op de groote winsten, als wij een loge bespra- ken," zei Stephen. „Natuurlijk een loge," riep George Henry uit. ,,Wij zullen er een nemen. die vlak bij het tooneel is." Toen ze zich vervoegden bij het theater- bureau in het hotel, en hun wenschen te kennen gaven, kon de man onwillekeurig een glimlach niet onderdrukken. Gedurende de eerstvolgende maand is er geen plaats meer te krijgen," kondigde hij aan. Dagelijks moeten er honderden menschen teleurgesteld worden." ,,Dat is heel jammer," verklaarde Stephen. „Wij hebben bepaalde redenen waarom wij de opvoering willen zien, De man keek hen eenige oogenblikken belangstellend aan. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 9