buitsnlahb, VELDSTRAAT 55 - GENT Kostsioos en onziciitbaar herstel, KOUSEM DE GIFGASSEN IN HET MAASDAL. School voor COIFFURE INGEZONDEN STUKKEN. (Ingez. Med.) Het is voorts onzeker of bet w inn en b.v. van melk, honig en veldvrucbten is begrepen onder „ibereiding" van eet- en drinkwaren, i iwaaraan het geldende art. 1 spreekt. Door j bet begrip „winnen" uitdrukkelijk te noernen, i wvordt die onzekerheid weggenomen. Ook is bet wenschelijk bet begrip ,,foehandelen" te vcrmeiden, aangezien voorwerpen als melk- roerders en ander, welke toij de bebandeling der waren gebruikt worden, onder de wet dienen te vallen. Vervolgens wordt o.m. een wijiziging voor- gesteld, waarbij aan de Kroon de bevoegd- beid wordt gelaten om bij algemeenen maat- regel van bestunr voor te sohrijven, dat en op welke wjjze op of ddn waren en andere artikelen (bij dien maatregel aan te wijzen) of op de verpakkingen aanduidingen moeten work omen, omtrent de hoeveelheden van (die waren en die andere artikelen. I>eze bepaling kan zoowel worden vastge- steld in het belang van de volksgezondheid als in het belang van de eerlijkheid in den ban del. Verplichting tot stoppen en vordering van keumieesters. Ten slotte wordt opgemerkt, dat het geval jeicb heeft voorgedaan, dat bijv. vervoerders •van melk op een sommatie van een keurmees- ter niet stoppen. Daar zulks voor bet uit- oefenen van een goede controle gewenscbt is, wordt voorgesteld deze verplichting om te stoppen in de wet op te nemen. BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Verschenen is het verslag over 1930 van de Bezuinigingscommissie, waaruit o.a. blijkt, dat de regeering gewezen is op de tot nog toe weinig merkbare voortgezette versobe- ring van den rijksdienst door reorganisatie en op de stijging der personeelsuitgaven op de laatste 11 hoofdstukken der rjjksbegroo- ting, met een bedrag van 1.639.000 gulden <en voor de P. T. T. met ruim 3.000.000, waar- iDp de regeering heeft geantwoord, dat de Bezuinigingscommissie slechts kan uitgaan van de begrootingsstukken, zooals die publiek worden, doch over't hoofd moet zien wat aan de aanbieding der begrooting is voorafgegaan. De voortgezette correspondentie omtrent het door de Bezuinigingscommissie principieel verkeerd geachte stelsel, waarbij uit de staatskas gesubsidieerde bijzondere nijver- beidsscholen eigenmachtig subsidie verleenen ««n onderwijs-organisaties en instellingen, ieidde niet tot verandering van dit stelsel. Ten aanzien van de opheffing van het stop- artikel nijverheidsonderwijs, wees de bezui nigingscommissie op de noodzakeljjkheid van iwaarborgen tegen niet-strikt geboden uitbrei- ding van het nijverheidsonderwijs. In de eerste plaats door geen subsidie te verleenen aan scholen die niet noodig zijn met het oog op bet aantal onderwrjs-behoevenden, doch die gewenscbt worden om redenen daarbuiten gelegen. De regeering heeft het voomemen tuermede rekening te houden. Voorts ont- svikkelde de Bezuinigingscommissie bezwaren tegen het wet son twerp ibetreffende het aan- vullend onderwijs voor de rijpere jeugd, in het bijzonder tegen de schade, die het N. O. daar- van zou ondervinden. De Bezuinigingscom missie vestigde de aandacht op het principieel verkeerde van de voorgenomen uitbreiding van de opleiding voor akte N XIX, landbouw- huishoudonderwijs, aan de Chr. huishoud- echool te Zetten, om de daaruit blijkende gezindheid om ook bij het N. O. een splitsing naar richting met rijksgeld te steunen. In- acake de economischen voorlichtingsdienst beeft de Bezuinigingscommissie in het alge- meen zich vereenigd met de conclusies van bet. rapport der commissie-Posthuma, doch in overweginggegeven om aan de in den raad van bestuur geprojecteerde centrale instel- ling zitting hebbende, uit het bedrijfsleven afkomstige leden, slechts een adviseerende stem toe te kennen. Mpt het oog op de hooge kosten van het voorbereidend hooger onderwijs, heeft de Be zuinigingscommissie in overweging gegeven art. f Hooger Onderwijswet te wljizigen in dien zin, dat het aantal zielen eener ge- meente, die tot het oprichten van een gym nasium noodzaken. van 20.000 tot 40 k 50.000 •wardt opgevoerd. AANNEMING VAN VRIJWILLIGERS. Ben binnenkort te verwachten legerorder zal een Ministerieele beschikking bevatten, waarbij ter kennis van de Koninklijike land- jmacht wordt gebracht, dat de gelegenheid tot bet aangaan van een vrijwillige verbinte- nis bij de cavalerie, de artillerie, de genie- troepen, het korps pontonniers en torpe- disten en de compagnieen hospitaalsoldaten wordt gesloten. DE UITVOERING VAN DE TA It WE WEI. Het navolgende telegram is aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Laadibouiw gezonden: Het bestuur van de Hollandsch Brabant- ache afdeeling van den Christelijken Boeren- «n Tuindersbona, op 18 Mei te Rotterdam In verga.de ring bijeen, gedrongen door den dageljjks stijgenden nood in den landbouw, verzoekt Uwe Excellence met den meesten aandrang, de Tarwewet binnen den kortst mogelijken tjjd in werking te doen treden en den datum bekend te maken, wanneer met Bfneming van oogst 1931 zal worden be- gonnen. DE SOCIAAL-DEMOCRATIE EN HEX KONIN GSCHAP. ■In het tjjdschrift „Het Kind" heeft dezer dagen. de heer J. van Veen, een overtuigd sociaal-democraat, geschreven over de hou sing van de Nederlandsche sociaal-democra- ien tegenover bet koningschap. Als er een referendum zou worden gehou- .itjn zouden duizenden sociaal-democraten voor het behoud van het koningschap stem- men. De een zou het doen, omdat hij de Oranje-traditie niet gewelddadig wil verbre- ken, een ander omdat hij begrijpt, dat de gevoelsweerstanden, die in ons volk zouden worden gewekt, ons heele politieke leven zou- ilen vergiftigen, weer een ander, omdat hij Holland met zijn partjjzucht zeer ongeschikt vindt voor republiek. Menig sociaal-democraat kan niets voelen voor de Koningin, maar zou hij het wel ge- daan hebben voor Kuyper, voor Lohman of Nolens, als dezen president waren geworden? Hoe zou ooit het probleem der representatie zijn op te lossen en is dat nog niet het best in banden van iemand, die boven en buiten de partijen staat en traditioneele en histori- sche rechten kan doen gelden op de eerste plaats Ik hoef wel niet te zeggen, dat ons ko- ningshuis niets op het Spaanschs geljkt der dictatuur noch op het nog half-feodale Duit- sche kedzerschap van vo6r den oorlog, maar wat zijn wettelijke positie betreft, volkomen op het Engelsche. Maar wat voor zin heeft het dan een volkomen respectabele vrouw, die haar plaats inneemt niet uit eigen wil, maar volgens den wil van de over-overgroote meerderheid van het Nederlaundsche volk, te behandelen, of zij een steen des aanstoots is en een sta-in-den-weg voor sociale hervor- mingen? Laat het proletariaat de deugd der nidderlijkheid leeren en als andere partijen die te zijnen opzichte niet hebben betracht, wat ik toegeef, laat het dan het voorbeeld geven. Dat proletariaat wil immers een nieu- we wereld. Wat is een wereld, waarin de elementairste gevoelens van edelmoedigheid ten opzichte van een onkreukbare vrouiw, geen herberg vinden? DE ECONOMISCHE BESPREK1NGEN XE GENeVE. Den 17en Maart is, schrijft de N. R. Crt., de tweede Volkenbondsconferentie, belegd voor de verwezenlijking van een internationaal tarief- bestand, onverrichterzake uiteengegaan, met de erkenning dat het niet mogelijk was ge- bleken de handeliconventie van 24 Maart 1930 in werking te doen treden. Van de 23 staten, die er vertegenwoordigd waren, hadden namelijk slechts twaalf de con- ventie geratificeerd. Weliswaar is Frankrij k later nog tot ratificatie overgegaan, maar de l'atale termijn van 1 April is sedertdien ver- streken. De conferentie van Maart heeft er zich ge- lukkig van onthouden de conventie nu ook maar dood te verklaren; ze heeft haar verwe- zen naar de Europeesche Unie, waar thans ook inderdaad een Italiaansch voorstel is in- gediend om de schoone slaapster tot nieuw leven te wekken. Gemakkelijk zal dat niet zijn, omdat het aantal ratificaties uiterst onbevre- digend is en tal van staten huiverig lijken zich in dezen te binden. Het door Hymans geopperde denkbeeld van cen gentlemen's agreement kan echter mis- schien uitkomst brengen. De Belgische minis ter is namelijk van meening dat de staten als- nog overeenkomen, de tarieven niet te verhoo- gen, alvorens hun buren met dit plan in ken nis te hebben gesteld en hun de gelegenheid hebben geboden over de tariefverhooging in besprekingen te treden. De Zweedsche delegatie heeft hierop nog een aanvulling in overweging gegeven, welke strekt om opzegging van handelsverdragen gedurende een nader overeen te komen tijdperk te verhoeden. Het spreekt vanzelf dat de Europeesche commissie in deze zitting nog niet tot een maatregel van zoo verre strekking kan be- sluiten. De weg is nu evenwel gewezen om van de conventie te redden wat er van te red den valt. Met de overige onderwerpen van behande- ling staat het trouwens evenzoo; zij bevinden zich nog in staat van voorbereiding. In de eerste plaats het plan van Briand, waarvan het vierde punt, de intemationale credietver- leening, blijkbaar ook het hart van Litwinof heeft gewonnen. Algemeen toch wordt uit zijn verrassend gematigde rede afgeleid, dat de Sowjets gaarne van de credietverleening een ruim gebruik zullen maiken. Ondanks alle matiging heeft Litwinof over de oorzaken van de huidige economische wereldcrisis echter openhartige en juiste opmerkingen gemaakt. Hij schreef deze malaise van ongekende he- vigheid en langen duur toe aan de rampspoe- dige gevolgen van den wereldoorlog: de slechte vredesverdragen, de herstelbetalingen, de re- geling der onderlinge schulden van de geal- lieerden, de sledhte verdeeling van het goud en in het algemeen van het kapitaal. In de ingediende resolutie over een econo- misch pact van non-agressie ziet Litwinof een weg om uit het moeras te komen en den eco nomischen vrede, vrij van alle dumping, te stichten. Of het voorstel kans van slagen heeft is een open vraag, maar dat het van Russisohen kant komt is wel zeer opmerke- lijk. Over de andere onderdeelen van het Fran- sche plan zijn ook nog opmerkingen gemaakt die de aandacht verdienen. Zoo is gewezen op de overeenkomst tusschen het voorstel om de graanoverschotten van de agrarische staten in Z.-O. Europa af te nemen en de wenschen welke die staten zelf dienaangaande hebben kenbaar gemaakt. Het ligt voor de hand dat Franikrijk aan die wenschen, waarvoor het aanvankelijk weinig leek te voelen, tegemoet wil komen, om ze buiten de eenzijdige aan- trekkingskracht van de Duitsche markt te houden. Het voorstel tot uitbreiding van de interna- itionale industrieele kartellen heeft tot dusver weinig in/.temming gevonden. Belgie heeft er slechts tot zekere hoogte adhaesie aan be- tuigd, doch tevens gewaarsohuwd tegen sterke uitbreiding en gewezen op de nadeelen van kartelleeringvooral voor bedrijven, die afge- werkte producten leveren. Minister Beelaerts van Blokland heeft na- mens onze regeering verklaard dat deze zeer weinig sympathie heeft voor internationale industrieele kartels. „Er kunnen weliswaar gevallen zijn, waarin die kartels, mits met voorzichtigheid en met eerlijke eerbiediging van alle betrokken belangen toegepast, een heilzamen invloed op het economisch leven kunnen uitoefenen, doch daarbij moet men twee zaken niet uit het oog verliezen. In de eerste plaats moet men niet over het hoofd zien, dat de regeeringen en dus ook de Vol- kenfbond veel minder geschikt zijn tot de schepping van industrieele kartels mede te werken dan tot het uitoefenen van toezicht, opdat de kartelvorming het openbare belang niet schade. Ten tweede kan de industrie van grondproducten tot kartelvorming geschikt zijn, doch dit is veel minder het geval met de industrie van afgewerkte producten." Over dit Fransche voorstel, dat het eerst door Loncheur is bepleit op de economische wereldconferentie van 1927, heerseht zoo groot meenigsverschil, dat het stelldg niet ongerept zal komen uit de sineltkroe; van de commis- soriale behandeling, waarheen het plan is ver- wezen. In September zullen we het wel in sterk veranderden vorm terugzien. Of de D.-O. tolunie ook dan den Volkenbond nog zal bezig- houden? Er zijn velen die het betwijfelen en meenen dat ze dan haar plicht als ruilobject wel zal hebben vervuld. JAPAN EN HET CHRISTENDOM. Het Alg. Hbi. schrijft: Naar men weet zijn de vroegere Duitsche Marchall-eilanden sinds den oorlog als man- daat-gebied aan Japan toevertrouwd, o.a. met de voorwaarde, dat de bewoners verder in het protest, geloof zouden worden onderwezen. De „Allgemeine Missionsnachrichten" beschrijf1 nu, hoe Japan deze voorwaarde vervult. Het heeft indertijd vier Japansche protest, predi- kanten als zendelingen naar de eilanden ge- zonden, en heeft dit getal tot zes verhoogd. De Japansche regeering betaalt van deze zen delingen de tractementen, verschaft hun een ambtswoning, betaalt kindergelden en geeft nog extra bijdragen voor de medische verzor- ging; bovendien betaalt ze oolk de heen- en terugreizen en staat alle drie jaren een verlof toe. Daar tegenover moeten de zendelingen aan de regeering regelmatig berichten over hun arbeid zenden; zij! worden op geen en- kele manier in hun arbeid verhinderd. Dr. Nitobe, die jarenlang Japan vertegen woordigd heeft in het secretariaat van den Volkenbond, heeft met betrekking tot de in- Hebt U reeds dit modern magazijn bezocht Het loont zich de moeite BEsTE ZIJDEN KOUSEN aan ongelooflijke prijzen. De fijnste kleuren. - Zelfde huis Rond Punt (Viaandurstiaat) (Ingez. Med.) vloeden, die thans de zedelijke idealen van Japan bewerken, het volgende gezegd: ,,De voomaamste dezer invloeden is het Christendom. Langzaam aan vindt het zijn weg in den stroom der Japansche cultuur; het Protestantisme treedt meer aan den dag; het Roomsch-Katholicisme werkt stiller, maar solide. Zij hervormen de maatschappij. Ook al belijden we het Christendom niet of al spre- ken we het zelfs tegen, het Nieuwe Testa ment vindt zijn weg in de verste uithoeken van het familieleven, al is het niet steeds als religie, dan toch als een zedelijke kracht. Ik vind de bewijzen voor dat feit, waar ik ook in mijn land reis." De „Soir" meldt, dat de burgemeesters van Ougret en Tilleur, daartoe gemachtigd door het bestuur van de provincie Luik, het be- sluit hebben genomen tot sluiting van elk een fabriek op het gebied van hun gemeente, wegens het verspreiden van vergiftige gassen in het Maa:dal. De direeteuren der fabrieken zjjn in beroep gegaan bij den minister van nijverheid, daar er in die fabrieken juist gewerkt wordt aan het aanbrengen van verbeteringen, die het gevaar voor vergiftige gassen zouden opheffen. TER NEUZEN, 22 MEI 1931. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdagnamiddag gehouden verga- dering van den gemeente raad waren afwezig de heeren Dekker, wegens uitstedigheid, en Hamelink, die een brief had ingezonden waar in hjj te kennen gaf ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad, daarbij voorts mede- deelende dat hij 23 April 1.1. ontslag heeft genomen der S. D. A. P., voor welke partij hij zitting had en had gemeend zijn zetel te moeten beschikbaar stellen aan de afdeeling, daaraan verbindende de mededeeling, dat hij in September a.s. los van de afdeeling in den raad hoopt terug te keeren. Eerst op 19 Mei 1.1. heeft men hem een besluit der afdeeling meegedeeld, waarin zijn zetel binnen 24 uur werd opgeeischt. De voonzitter wilde zich niet mengen in de interne kwestie, die hier- mede in verband staat, doch meende dat een woord van dank, voor al hetgeen de heer Hamelink op zijn wijze tijdens hij zitting had in dit college in het ibelang der gemeente heeft te moeten verrichten, op zijn plaats is. Gunstig werd beschikt op het verizoek van den gemeentebode H. Zonnevijlle, die in Juni z(jn 65ste jaar bereikt, om hem alsnog tot Dec. a.s. in dienst te houden. Naar aanleiding van een adres der bewo ners van de Vlooswijkstraat om die straat te verbeteren en daar trottoirs aan te brengen, gaf de heer Verlinde in overweging eens een berekening te maken van de kosten van het aanbrengen van trottoirs en verharding van den rijweg met het voorhanden materiaal. De heer Scheele maakte daartegen bezwaar, om dat die straat volgens het besproken pro- gramma eerst in 1932 aan de beurt zou komen. De heer Van Driel viel hem daarin bjj, omdat er al zooveel bestratingswerk aan- hangig is. De heer Geelhoedt zeide toe in een volgende vergadering een overzicht om trent alle werken te zullen geven en dan kan wellicht ook worden tegemoetgekomen aan het verzoek van den heer Verlinde, dat tot niets bindt. Een verzoek van de buurtvereeniging „Eensgezindheid" te Sluiskil, om aldaar wegens het verbreeden van den rijweg door Rjjkswaterstaat en het daaruit voortspruiten- de gevaar voor het voetverkeer, voor de wo ningen langs het kanaal een trottoir aan te leggen en de stoepen, hekjes en heggen v66r de woningen op te ruimen, werd gesteld in handen van Burg, en Weth. om advies. De heer Colsen acht deze zaak zeer urgent en bepleitte daarom terstond een besluit te nemen, aangezien een begrooting van kosten voor dit werlc bekend is. Met die urgentie waren echter verschillende leden het niet met hem eens. Door den heer Colsen waren schriftelijk vragen gesteld omtrent het rechtstreeksch aankoopen van klinkers door de gemeente bij een fabrikant, met voorbijgaan van de inge- zetenen leveranciers. De wethouder de heer Geelhoedt gaf hierover uitvoerig inlichtingen; de fabrikanten hebben een syndicaat gevormd en in verband met hun leveringsvoorwaarden is het vo6r de gemeente veiliger recht streeksch van het syndicaat te koopen dan door tusschenkomst van een particulier, aan gezien die particuliere handelaar niet in de gelegenheid is bij eventueel afkeuren van steenen terstond andere te leveren, hetgeen bij het syndicaat wel het geval is, en alsdan het gevaar van stagnatie in het werk ont- staat. Ook was er in dit geval noodzaak van terstond te koopen wegens gevaar voor stij- gende markt, waaraan de gemeente ook nog is ontkomen. De heer Colsen was wel over tuigd, dat men in het belang der gemeente had meenen te handelen, doch acht het jam mer, dat de eigen handelaars op deze wijze de winst die zij van de fabrieken als tusschen- persoon krijgen, hadden moeten derven. Hij had zich daaromtrent om inlichtingen gewend tot het syndicaat. Hetgeen de heer Colsen meedeelde, week wel eenigszins af van de mededeelingen van den heer Geelhoedt, die ien heer Colsen verzocht het door hem ont- rangen schrijven ter beschikking van Burg, m Weth. te stellen, om deze kwestie bij het tyndicaat ten finale te onderzoeken. De heer Jolsen was echter niet bereid aan dit verzoek e vol doen, hij heeft geen vrjheid dit schrij ven, dat hij van een bij het syndicaat aange- sloten fabrikant kreeg, uit handen te geven. Een adres van G. F. P. van der Peijl en 6 anderen, waarin den gebnecnteraad wordt verzocnt geen steun te verleenen aan bouiw- plannen van de woningbouwvereeniging, aan- geizien er in dit opzicht in de gemeente vol- doende particulier initiatief_ bestaat, en het verkoopen en verhuren van woningen door parbiculieren daardoor zal worden bemoeilijkt, werd aangehouden, tot de woningbouwver eeniging eventueel plannen zal wenschen uit te voeren. In verband hiermede stelde de heer Verlin de de vraag, hoe het staat met de kwestie van het beschikbaar krijgen van bouwterrein aangrenzende aan het bebouwd gedeelte der kom, waaromtrent reeds officieuse bespre kingen hebben plaats gehad. De Voorzitter antiwoordde, dat daaromtrent weliswaar be sprekingen hebben plaats gehad, doch dat nog geen verzoek van de woningbouwvereeniging is ingekomen en hij dit noodig acht, om tot een beslissing te komen. De heer Verlinde twijfelt niet, of de woningbouwvereeniging zal na deze mededeeling. wel een verzoek inzen- den, doch is van oordeel, dat de gemeente raad ook zonder dat daartoe een verzoek in- komt, van oordeel kan zgn dat het in het be lang der gemeente gewenscbt is de beschik king te krjjgen over geschikt bouwterrein, dat zij dan zoowel ter beschikking van par- ticulieren kan stellen, die wenschen te bou- wen, als ter beschikking der woningbouw vereeniging. Hij meende dan ook dat er een strooming in den raad was, die van die wen- schelijkheid overtuigd is, en Burg, en Weth. naar aanleiding daarvan een onderzoek had den aanhangig gemaakt. De Voorzitter deel- de mede, dat dit onderzoek ook inderdaad aanhangig is, en dat hij hoopt dit met bekwa- men spoed zal gereed komen. De heer De Bakker acht het beter dat de gemeente zich in deze onthoudt, terwijl de heer Scheele er op wees, dat de gemeente zich toch niet ont houden kan .indien blijkt, dat het particulier initiatief niet in de behoefte voorziet, waarop de heer Verlinde er op wijst, dat de parti culiere bouiwers juist niet voorzien in de be hoefte aan de woningen voor de kleinste beurzen en in dit opzicht een groote foehoefte is ontstaan. Een adres van den voorzitter en den secre- taris der afd. Ter Neuzen van den Ned. Trans- postarbeidersbond om in verband met den noodtoestand der gezinnen aan de werkloozen met de e..k. feestdagen een bijzondere gave te verstrekken, werd uitvoerig verdedigd door den heer Van Driel. De heer Colsen kon zich daarmede wel vereenigen, indien de gift al- leen zou ten goede komen aan gezinnen die het werkelijk noodig hadden. De heer Van Aken gevoelde ook voor dit denkbeeld. Burg, en Weth. stelden voor afwijzend te beschik- ken, omdat de tijdsomstandigheden thans niet kunnen worden vergeleken met die omstreeks Kerstdag. De heer Scheele maande ook tot omzichtigheid aan, aangezien toch alles moet betaald worden en we hier een steunregeling hebben ingevoerd, die democratische fracties elders als een voorbeeld aanhalen. Het voorstel van Burg, en Weth. werd aan- genomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren Van Aken, Colsen, Van Driel en Van den Bulck. Besloten werd tot aankoop van eenige stra- ten van het rijk en enkele perceeltjes grond aan de De Jongestraat, dit laatste voor ver- betering van de waarbij men in efrn geval stuit op gemis aan medewerking, dat men voorloopig echter maar eens wil afzien, en te kijk stellen. Ingetrokken werd bij. minnelijke schik- king de erfpacht van een perceeltje erf- pachtsgrond, in gebruik bij den heer J. A. van Rompu, aan de Roeiersgang, waar het pomp- gebouw voor de rioleering zal worden ge- sticht. Aan V. F. Schelleman te Sluiskil, Coegors, werd dispensatie verleend van de bijzondere eischen bij verordening gesteld aan verlofs- lokaliteiten. De heer Van Aken, die alcoho- lische dranken geheel uit onze samenleving wil verbannen, verklaarde zich tegen het voorstel van Burg, en Weth. De steunregeling voor werkloozen, die in- middels de goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft verworven, werd verlengd tot 1 Nov. a.s. Tot leden der voor beheer daarvan in- gestelde commissie werden uit den gemeente raad benoemd de heeren D. Scheele en C. A. Verlinde. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van C. A. Jansen en G. Rgnberg, die meenen dat door de verandering van den oprit der Grenulaan naar de Westkolkstraat hunne daar staande perceelen in waarde z\jn vermin- derd. Burg, en Weth. hebben naar huh oor deel bjj de uitvoering van het werk voldoende rekening gehouden met de belangen van adressanten en achten door de uitvoering van het werk de waarde der panden eerder ver hoogd. Besloten werd medewerking te verleenen aan hot Genootschap tot Opvoeding te Roo- sendaal voor den toouw van een 3klassige R.K. meisjesschool. Bij de besprekingen kwam een stukje schoolstrjjd naar voren. De heer Van Driel gaf te kennen, aan zulke verzoeken niet meer te kunnen meewerken, zoolang de belan gen van het openbaar onderwijs hier niet beter behartigd worden. Dit komit in het ge- drang. Hj noemde geen feiten. Er werd op gereageerd door de heeren Scheele en Bedet, terwijl de voorzitter, er op wijzende dat de af deeling onderwijs onder hem ressorteert, te kennen gaf, zich niet bewust te zijn, dat er iets hapert. Hij somde verschillende voorzie- ningen op, acht de gebouwen in de kom vol doende en deelde mede, dat door Burg, en Weth. plannen aanhangig zjjn gemaakt voor het bouwen eener nieuwe openbare school te Sluiskil die een halve ton zal kosten. Dit laatste scheen voor den heer Van Driel een lichtpunt, al thans het voorstel voor mede werking aan de R. K. meisjesschool ging er met algemeene stemmen door. Tot leden der schattingscommissie werden herbenoemd de heeren J. Huizinga, Abr. Dees, A. F. Mannaert en Jac. van Drongelen. Eenige begrootingswijzigingen werden vastgesteld en het kohier der hondenbelasting op /1439. Vastgesteld werd een wijziging der verorde ning op de rioolbelasting, volgens welke voor het hebben van een aansluiting voor een watercloset op de rioleering per jaar 1,50 extra verschuldigd is. Naar aanleiding van de bij rondvraag ge- stelde vragen gaf de voorzitter te kennen, dat getracht zal worden voorziening te tref- fen, dat in het stemlokaal aanwezigen niet kunnen nagaan wie de kiezer stemt, dat de in verband met rioleeringswerk aan de Van Steenbergenlaan liggende uitgegraven grond eenigszins van de woningen zal worden ver- wjjderd, dat getracht zal worden de beschik king te krjjgen over het lage terrein van de vroegere batterjj bij de middensluis voor speelplaats voor kinderen, beval de heer Van Aken aan inwilliging van een ingekomen ver zoek voor het gebruik van een gymnastiek- lokaal door Burg, en Weth., en gaf de heer Van Driel te kennen, dat h(j het klinkerpad in de Nieuwstraat graag tot rijwielpad zou verklaard zien, aangezien het nu voor de wiel- Dageljjksche le>ssen voor Dames en Heeren. Voiiedigst succes gewaarborgt op fakt. Voor inl.DE SAULNIEB, liooigemlaan 84, Gent. Ook logement en pension verkrijgbaar. (ingez. Med rijders misleidend werkt, ook in verband met de auto's die meestal voor het „Hotel dea Pays-Bas" staan en processenverbaal voor wielrjjders het gevolg zijn. De kwestie van da speelplaats was aanhangig gemaakt door de* heer Verlinde, die vemam dat dezer dage* weer meerdere processenverbaal zijn opge- maakt tegen kinderen wegens voetiballen °o» de straat. UOOPERATIEVE BOERENLEENBANK TH TER NEUZEN. In de Vrjjdag j.l. gehouden Algemeene Verga dering van de Cooperatieve Boerenleenbank te Ter Neuzen onder voorzitterschap van den heer D. J. Dees, deelde deze o.m. mede dat de plotse- ling ingetreden malaise in den landbouw, waax- onder ook Zeeuwsch-Vlaanderen gebukt gaat, zich in het afgeloopen jaar ook heeft doen ge- voelen ten opzichte der bank. Bedroeg de omzet over 1929 ruim 24 millioen gulden, in 1930 daalde dit cijfer met bijna 3 millioen tot ruim 21 millioen gulden. Het ledental bleef stationnair, de toetre- dingen wogen op tegen de opengevaUen plaatsen, ten gevolge van overladen, vertrek en bedanken. Over het afgeloopen jaar werd geen enkel vex- lies geleden, terwijl de bank er goed voor staat, dank zij het nauwikeurig toezicht op de verstrekte credieten door het Bestuur en den Raad van Toezicht. Het aantal spaarders is weer gestegen met 91; sinds 1 Jan. zijn 75 nieuwe spaarboekjee uitgegeven. Het Bestuur vergaderde 30 maal en de Raad van Toezicht 10 maal. In de plaats van den heer R. J. Scheele die niet meer voor een herbenoeming tot lid van den Raad van Toezicht wenschte in aanmerking te komen, tengevolge van zijn leeftijd en gezondheidstoestand, werd de heer W. Dieleman Jz. te Ter Neuzen benoemd. Van verschillende zijden werd den heer Scheele dank gebracht voor de wijze waarop hij de belan gen van de bank gedurende 18 jaren heeft ge- diend. De voorzitter, de heer D. J. Dees, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De rekening en balans per 31 December 1931 werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen aan spaargeld 2.038.531,01%, terugontvangen voorschotten 82.129,33, in loopende rekening 8.305.982,13%, aan renten 150.214,63% en diversen 5.553,60%. Uitgegeven is aan spaargelden 2,237.781,85%, aan voorschotten f 91.171,25, in loopende rekening 8.110.750,84%, aan renten 119.428,42%, af- schrijvingen op gebouwen f 2000, op de reserve gebrachte winst f 15.541,70, aan diversen 21.702,04%. De winst bedroeg over het afgeloopen jaar 12.637,77, deze zal aan de reserve worden toe- gevoegd, waardoor deze stijgt tot 113.212,26. HULST. In de heden gehouden vergadering va* Stembevoegde Ingelanden van het Water- echap „Absdale, Riet- en Wulfsdjjk", werd onder meer de rekening over het dienstjaar 1930/1931 goedgekeurd en de begrooting voor het dienstjaar 1931/1932 vastgesteld. Met genoegen kon in dezen tjjd van malaise zonder te kort te moeten schieten aan af- doende onderhoudswerken het dgkgeschot op f 6 per H.A. onveranderd worden aangehou den. Mede werd behandeld de verbetering va* den keiweg HulstAbsdale, waarover in den laatsten tjjd op unfaire wijze de monden nog al eens zjjn opengegaan. De voorzitter bracht verslag uit over de onderhandelingen door hem en den ontvanger- griffier met den heer Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, in deze gevoerd. Hiema werd op voorstel van het water- schapsbestuur met algemeene stemmen be sloten, om het bestuur te machitigen de noo- dige stappen te doen tenelnde bedoeld wegs- gedeeite van het Provinciaal wegenplan al* secundaire weg af te voeren, en daarop te brengen als tertiaire weg. Verder om te trachten van de provincie Zeeland een rente- loos voorschot te bekomen tot delging der kosten van verbetering. Het ligt in de bedoeling om den keiweg met 1,25 M. te verbreeden en den zjjkantweg met macadam te verbeteren. Voor de eerst komende algemeene vergade ring zal aan ieder Stembevoegd Ingeland* een raming met delgingsplan der kostea tegelijk met de uitnoodiging tot bjjwoning der vergadering worden toegezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Kedactle.) Ter Neuzen 21 Mei 1931. DE WANDELWEGEN TE TER NEUZEN. Beleefd verzoek plaatsing van onderstaande naar aanleiding van ingezonden stuk „Een Natuurvriend". Dat de djjken en wandelwegen, waar het om gaat, Rijks eigendom zjjn is mjj en de meesten over bekend, en ook wat de grasverpachtingen betreft, dus de grootste helft van bedoeld in gezonden stuk kon achterwege blijven, en hieraan behoeft dus ab;oluut geen woord nock tjjd meer verspild te worden. Ook niet aaa het feit dat destijds de gemeente de Rijks eigen- dommen tusschen Midden- en Westsluis heeft kunnen koopen en het Rijk er nu verscheidene duizenden meer voor vraagt. Het gaat hierom, dat de gemeente v66r be- eindiging van den laatst verloopen pachtter- mjjn had moeten zorgen dat zij de beschik king kreeg over bedoelde wandelgelegenheden, •hetzij als pachteresse of anderszins, dan waren we reeds 2/3 en misschien meer jaren van die dagelijksche veedrjjverijen met al de gevolgen af, en hadden de ingezetenen behoorljjke en niet door het vee links en rechts bevuilde straten en wandelwegen, zonder dat dit van noemenswaardigen invloed is op de gemeente- belastingen. Luxe-wandelwegen worden niet verlangd en luxe ligt ook niet in den aard van ons Zeeuwsch Vlaamsche volk. Bovendien kun nen bedoelde wandelgelegenheden er zijn zon der de minste luxe en toch aangenaam. Het hoeft allemaal niet zooveel geld te kos ten en kan voor ons toch voldoende zijn! Debiteeren van algemeene bekendheden, lol toezwaaien, uitlatingen over luxe in deze enz. had „de Natuurvriend" wel achterwege kun nen laten; het doet mij echter genoegen dat de onderste 14 regels in de eerste kolom, ge heel zijn in de lijn van mijn bedoelingen en laten we dan gezamenlijk hopen, dat het ge- meentebestuur in deze geen gelegenheid meer zal laten voorbjj gaan, en wij de eer:te lente na beeindiging van de loopende pachtovereen- komst mogen zien, dat het zoo zeer en reeds zoo lang gewenschte ten slotte bereikt is. X.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2