AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAHDEREN Tweede Blad. No. 8581 VKljDAG 15 ME I 1931 71 e JAARGANG, 8TWWKHLA8D BUITKHLAHD. fA IIMM HMHMi ZITXING HOOFDSTEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van bet Hoof dstem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat bet Hoofd- atembureau een zitting zal houden in he Gemeenteshuis op Maandag 18 Mei a.s., des namiddags 2,30 uur, ten einde te besiissen over de geldigheid der op 12 Mei j.l. inge- diende candidaatlijsten en over de handhaving ▼an de daarop voorkomende candidaten. Tor Nenizen, 13 Mei 1931. De Voorzitter voomoemd, J. HTJIZINGA. AFSLUITING WKGEN. de volstrekte meerderheid was dus 442 stem- men. Doumer verkreeg 504 stemmen, Marraud 334, Fainleve 31, Briand 12, Cachin 11, Bracke 2, Maginot 2, Lebrun, Leon Berard en Steeg ieder 1 stem. Doumer was dus gekozen. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, brengen ter opentoare kennis van taelangbebbenden, dat wegens het uitvoeren van verbeteringswerken, de dijk van den Mar- garethapolder, no. 9 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Zaamslag en een gedeelte der Verkorting no. 10 van dien lig ger, tusschen de aansluiting aan voomoemden weg no. 9 en den Knapzakweg no. 11 van dien ligger, van den 11 Mei 1931 tot uiterlijk den 1 November 1931 voor bet verkeer met rij- en ▼oertuigen zijn afgesloten. Ter Neuzen, den 15 Mei 1931. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, J. HTJIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Seeretaris. DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE BETREKKIN GEN. De correspondent der N .R. Crt. te Brussel aoeldt: Verscheidene Belgiscbe bladen blijven be- *ang bechten aan de door oud-minister dr. C. Huysmans, in de onder zijn leiding staande eociaal-democratische courant De Volksgazet, ontwikkelde gedachte van een Nederlandsch Belgische tolunie. Ook in andere landen van Europa blrjkt een deel der pers eenige aan- dacbt aan dit vraagstuk te hebben gewijd. Van sociaal-democratische Nederlandsche zijde is een dergelijke tolunie, zoolang Belgie op Frankrijk en de oorlogsgeallieerden georien- teerd blijft, hoogst ongewenscht genoemd. Men is aan dien kant namelijk de meening toege- daan, dat Nederland aldus wel eens gevaar item loopen, in het pobtieke kielzog van Frank rijk en. af te zwenken. Ook zou, naar de re- daotie van Het Volk schreef, ,,een tolunie met de mede-contractanten van bet verdrag van Oslo, dus, behalve met Belgie, ook met de drie gtaandinavLche landen verre de voorkeur ver- Aenen." Hierop antwoordt de Volksgazet o.m. bet volgende >rDe tolimie meit Nederland, die wij voor- etaan, vatten wij niet op als een eindstadium. Indien wij vasthouden aan deze gedachte, en imar verwezenlijkingsmogelijkheden onderzoe- ken, dan is bet omdat de ervaring ons toch alien geleerd heeft, ons te boeden voor al te toreed-opengespannen ontwerpen, wier kansen op realiseering des te kleiner zijn, dat ze ge- nxakkelijker de geestdrift ontsteken. Daarom bebben we er aan gehouden de mo- gelrjkheden der Hollandscb-Belgische tolunie soo konkreet mogelijk te onderzoeken, haar voordeelen aan te toonen. Na raadpleging van technici zijn we ver- sterkt in onze opinie, dat beide landen, de ar- beldende klassen van beide landen in de eer ste plaats, groot economisch belang hebben bij de verwezenlijking. Dat het neerwerpen van de tolbareel de betrekklngen van kultureelen aard, tusschen ons en onze Noorderburen zou verlevendigen niets is zoo natuurlijk, en niets is zoo wenschelijk, maar elk der partijen bljjft vrij van politieke verplicbtingen. De groote meerderheid van de bevolking van Belgie beeft zich steeds tegen een econo- ruische aansluiting bij Frankrijk uitgesproken, juist om reden dat zij gehecht is aan haar vrij- heid van handelen. Wat Nederland betreft, heeft steeds een sterke strooming ten voor- deele van de aansluiting bestaan. In onze oogen moet de overeenkomst met Holland slechts deze beteekenis hebben, en deze beteekenis is groot genoeg dat onze twee landen, die gelijkwaardige belangen heb ben, het voorbeeld geven tot de loswerking uit de kapitalistische verdeeling der wereld in vijandige economische kampen." Niet alle Belgische couraniten zijn bet met de opvatting van de Volksgazet eens. De Nation Beige b.v. zoekt nog altijd alleen heil voor Belgie in een eenzijdige tolunie met Frankrijk, en de Flandre Lib^rale, die de Gent- ecbe belangen niet geheel over het hoofd durft te zien, meent een Fransch-Belgisch- Nederlandscbe tolunie te moeten aanprijzen aJs het middel, dat in onze gewesten veel er- toe kan bijdragen, een einde te stellen aan de biridige oeconomische crisis. De indruk van Briands nederlaag te Geneve. Het bijzonder belangrijke karakter der ko- mende besprekingen in de Europeesche com- missie en in den Raad van den Volkenbond hebben, schrijft de N. R. Crt., reeds vele jour- nalisten naar Geneve getrokken. Woensdag- middag vulden ze de in deze dagen nog rustige wandelgangen van bet Volkenbondssecreta- riaat, omdat daar voortdurend bulletins wer- den verstrekt over den loop van zaken te Ver- i sailles. Toen duidelijk werd, dat Briand's kan sen zwak stonden en vooral toen het bericht van de intrekking van zijn candidatuur be kend werd, bleek uit de algemeene verrassing hoezeer men op zijn verkiezing gerekend had. Men kon onmiskenbare teleurstelling con- stateeren. Deze betrof niet zoozeer de neder laag van Briand. Men had zelfs in de beoor- deeling van zijn candidatuur zeer zwaar laten wegen, dat zijn verkiezing een groot verlies voor de Volkenbondravergaderingen te Geneve zou beteekenen. De teleurstelling sproot daar om veeleer voort uit de overweging, dat Briand na deze nederlaag waarschijnlijk zich genoopt zal zien, ontslag te nemen als minister van buitenlandsche zaken; of, als hij dat niet doet, met zeer geschokt prestige te Geneve zal ver- schijnen, juist nu de zeer brandende vraag- stukken hier onder de ministers der groote mogendbeden besproken zullen worden, waar- bij bet conflict over de vlootregeling en de Duitsch-Oostenrijkscbe aangelegenbeid vooral op den voorgrond staan. Men beeft daarom een Briand noodig en wel een Briand met on- geschokt prestige. Het vertrouwen in de kans op vruchtbare besprekingen was dus Woensdagavond in de intemationale perswereld van Geneve uiter- mate gedaald. Daarom kan men zeggen, dat de nederlaag van Briand een omtmoedigenden indruk maakte. Een Duitsche persstem. „Nederlaag van den Europeaan" luidt de titel van een artikeltje dat de Vossiscbe Zei- tung wijdt aan het resultaat van de eerste stemming te Versailles. Wij ontleenen er het volgende aan: „Briand beeft een eervolle ne derlaag geleden. Zij bewijst dat men de moei- lijkbeden klaarblijkelijk beeft onderschat, die hem niet alleen door zijn politieke tegenstan- ders maar ook door zijn eigen vrienden wer- den bereidDe overwinning is behaald van het Katholieke blad ,,La Voz del Levante" werden vemield, evenals het gebouw, waar i het monarchistisch blad „Informaciones" was i geivestiga, en de zetel dei Katholieke stuideu- ten. Ook het episcopate paleis werd geplun- derd en verwoest. Om drie uur in den mor- gen werd de aanval op de kloosters voort i gezet. De brandstichters vemietigden de scholen van Ave Maria voUedig. Om kiwart voor vijf 's morgens werd de staat van beleg afgekondigd: kort daama was bet weer rustig. Het centraal comite der Oommunistiscbe Partij in Spanje beeft uit Moskou een tele- i gram ontvamgen waarin den communisten geluk gerwenscbt wordt met bun eerste succes. Het telegram zegt, dat de arbeiders met de wapens in de hand de overwinning moeten bevechten. Het Spaansohe leger moet in handen der arbeiders komen. Ongeveer 25 Spaanscbe monarcbisten, die naar hier voorloopig zijn uitgeweken, schrij- ven de agitatie in Spanje aan communistische gezanten van Moskou toe. Volgens een Havasbericht uit Madrid zijn Cotbian en Campo, bestuursleden der monar- cbistiscbe vereeniging en Albinana, leider der nationalistische partij, gearresteerd. Galo Ponte en Comejo, ministers tijdens de Dictatuur, zijn na te zijn verhoord naar de J gevangenis overgebracbt. De pro cu re u r - g e n e r a a 1 verklaart, dat tus schen bet monarchistiscbe plan tot herstel van het oude regiem en de actie van vele te Parijs wonen.de aristocraten nauw verband toestaat. Alleen reeds om deze reden zal hij tegen „Alfonso van Bourbon", die niet meer als koning van Spanje kan worden beschouwd een strafvervolging instellen. TER NEUZEN, 15 MEI 1931. CONCERT OP DE MARKT. Het concert, dat gisteravond op de Markt gegeven door het muziekgezelscbap ,,De vereenlgde werklieden", directeur de beer A. Schirris, gegeven ter opening van het zomer- seizoen, had onder de meest gunstige omstan- digbeden plaats. De wind maakte bet over dag guur, en deed vreezen voor den avond, De wind was echter gaan liggen en het was een mooie avond. Er was veel belangstelling en de aanwezigen konden volop genieten van de goe.de uitvoering van het varieerende pro- gramma, waarop ook weer enkele populaire nuimmers voorkwamen. V. V. V. TE TER NEUZEN. In de op Woensdag bij mej. de wed. A. de ZeeuwDooms, gehouden jaarvergadering der door den bekrompen geest van den kleinen j Vereeniging van Vreemdelingenverkeer, die DOUMER PRESIDENT VAN FRANKRIJK. Bij de eerste stemming zijn Woensdag 901 atemmen uitgebracht, waarvan er vier ongel- dig waren. De absolute meerderheid was dus 449 stemmen. Doumer kreeg 442 stemmen, Briand 401, Hennesy 15, Cachin 10, Doumer- gue 7, Ricklin 6, Lebrun 4, PainlevS 2, Steeg, Renaudel en Maginot ieder 1 stem. Na de stemming trok Briand zich terug ten bate van Marraud, Hennessy had in de wan delgangen een verklaring laten aanplakken, waarin hp zijn vrienden verzocht bij de tweede stemming op Doumer te stemmen. Bij de tweede stemming zijn 893 stemmen uitgebracht, waarvan er 10 ongeldig waren, man in het parlement die geen groot formaat duldtIndien Briand hiertagen zooals bij heeft verklaard, niet alleen ontslag zou nemen als minister van buitenlandsche zaken, maar zich geheel uit de polltiek zou terugtrekken, zou dat een ernstig verlies beteekenen en zulks niet alleen voor Frankrijk. Politici van zijn formaat zijn zeldzaam in het Europa van na den oorlog. Briand nadert den leeftijd van 70 jaar, zijn schouders zijn gebogen onder den last van zorgen en verantwoordelijkheid, toch was hij bereid dezen last verder te dragen, daar bij geen opvolger zag." „Niemand in Europa ziet hem." BEELDENSTORM IN SPANJE. Kardinaal Pacelli, de pausslijke staats- secretaris, heeft Mgr. Tedeschini, den pause- lijken nuntius te Madrid, opdracbt gegeven bij de Spaanscbe regeering krachtig te pro- i testeeren tegen de vemieling van eigendom- men der Kerk te Madrid en elders. De nuntius zou eiscben, dat de regeering formeel zal verklaren, dat zij de incidenten veroordeelt en de schuldigen zal straffen. Te Sevilla is bet Dinsdagochtend tot soort- gelijke ongeregeldbeden als te Madrid ge- komen. Reeds in de vroege morgenuren vormden zich talrijke groepen van personen, die de kloosters poogden te bestormen. Het eerst werd bet Collegium der Jezuieten een prooi der vlammen, kort daarop werden twee kloosters in een der arbeiderswjjken in brand gestoken. Vervolgens deed de menigte een overval op de St. Josef-kapel in bet cen trum der stad, een van de schoonste ibouw- A-erken uit de 18e eeuw, dat destijds tot natio- naal monument werd verklaard. De kapel ging geheel in vlammen op. Ook het kloos- ter Buen Suceso ging in vlammen op. De menigte wierp de heiligeribeelden en religieuze voorwerpen in de vlammen. De monnikken en nonnen hebben de kloosters verlaten en een toevlucht in de stad gezocht. Om tien uur 's ocbtends werd de staat van beleg afgekondigd. De bevolking- verkeert in groote opwinding. Een B. T. A.ibericht meldt nog, dat te Cadix het klooster Santo Domingo, dat der Jezuieten, dat van den Heiligen Frans en dat van El Carmen In brand zijn gestoken. Te Malaga werden de kloosters der Jezuieten en der Augustijnen in brand gestoken en werden de beelden en heilige omamenten in de vlam men geworpen. Gemeld wordt, dat onder de bevolking een paniek uitbrak, doch er vielen geen slachtoffers. Te Cadix moesten de troepen gebruik maken van hun wapens. Madrid beeft haar normaal aanzien her- kregen. Het verkeer van trams en auto's is weer als op gewone dagen. Alleen troepen- cordons om de kloosters herinneren aan de gebeurtenissen van Maandag. De minister van financien verklaarde, dat bij de banken geen fondsen op rekening-cou- rant zijn teruggenomen. Met het oog op de rust is de ministerraad eerst Woensdag- ochtend weder bijeengekomen. In verband met de feestdagen is het waarschijnlijk dat de beurzen van Madrid, Barcelona en Bilbao eerst o.a. Maandag haar deuren zullen her- openen. De onlusten namen te Alicante een bijzon der hevig karakter aan. Sedert Maandag- avond gingen terroristische groepen tot plun dering over en staken (gelijk reeds gemeld) het klooster der Jezuieten in brand. Zij ver- nielden vervolgens zeven andere kloosters 1 totaal. De redactiebureaux en de drukkerrj druk bezocbt was, werd het jaarverslag en de j rekenmg over het boekjaar 1930, uitgebracht j door den secretaris-penningmeester, goedge- keurd. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Wind van Merkesteyn en P. F. Standaert werden berkozen. I Besloten werd om bij bet houden e-ener win- kelweek, met bet bestuur der Winkelweek- i vereeniging somen te werken en gezamenlijk i een programma voor de in die week te houden feesten. op te stellen. TRANSPORTCOLONNE. Evenals voorafgaande jaren is er ook in 1930/31 weer een cursus gehouden voor E. H. I B. O. van de Transportcolonne, afdeeling van 1 het Nederl. Roode Kruis, alhier. J.l. Vrijdag 8 Mei, werd door Dr. Stevens, arts alhier, het examen afgenomen voor be- wijs van geoefendbeid. Hiervoor slaagden de heeren: J. van Drongelen, C. van Meeren- donck, G. Meij, K .J. S-choonakker, A. Zegers, M. Zegers te Ter Neuzen; J. Nobels te Sluis- kil en J. W. van Petegem te Hoek; de dames E. van Hoeve, Joha van Hoeve, M. Jurrij, M. de Jong te Ter Neuzen; J. Nobels, P. Oostdijk, R. Oostdijk en M. Schram te Sluiskil. ZANGCONCOURS TE BIEZELINGE. Vanwege den Ring Zeeland van Chr. Zang- vereenigingen werd gisteren bet 17e Zangers- feest, tevens concours gehouden. De opkomst van het publiek was evenals vorige jaren, zeer groot. Het was een dag van verheuging of teleurstelling voor de 27 vereenigingen die hieraan deeinamen. De jury bestond uit de heeren Leo Mens, Leiden; Joh. J. Ponse, Rotterdam en Joh. H. Caro, Middellburg. Uit ons geiwest waren aanwezig ,,Asaf van Axel, directeur P. C. Brakman, en „Excelsior" van Ter Neuzen, directeur Aug. Eeckhout uit Hulst. Merkiwaardig was, dat beide vereenigingen voor de eerste maal onder leiding van hunne nieuwen directeur deeinamen, respectievelijik in de le en 2e afdeeling. ,,Asaf" behaalde 299 pimten, diploma C, vorig jaar 346 punten, diploma B. „Excelsior" behaalde 329 punten, diploma B, le prijs in de 2e afdeeling, vorig jaar 276 punten, diploma C. Voor deze vereeniging een prachtige pres- tatie, waaruit blrjkt dat haar directeur in een minimum van tijd „Excelsior" beeft opge- voerd. Voor de leden een voldoening, dat ze hun toewijding en ijver zien bekroond. Hopen we dat dit succes velen aanleiding zal geven als lid tot „Excelsior" toe te treden. Haar ledental kan veel ruimer zijn. Excelsior! Vooruit! Directeur en leden ge- feliciteerd. GUNNING WON1NGEN. Door Burgemeester en Wethouders alhier is den bouw van zes woningen op gemeente- grond, gelegen aan de Veldstraat te Sluiskil, opgedragen: het le perceeil (metselwerk) aan: L. Th. de Bruijn te Hulst; het 2e perceel (timmerwerik) aan: P. A. Mielen, alhier; het 3e perceel (zink-, lood- en mastiekwerk) aan Gebr. van Rijn te Axel; en het 4e perceel scbilderwerkaan: P. L. A. de Pauw te Sluiskil. UITVOERING TARWEWET 1931. De Gewestelrjke tarwe-organisatie voor Zee- land deelt in een advertentie in dit nummer mede, dat uiterlijk 18 Mei a.s. de aangifte voor leden voor levering tarweoogst 1931 definitief gesloten wordt. De landbouwers die op dien datum geen aanvraagformulier en formulier voor de inven- - tarisatie van de belbouwde oppervlakte hebben ingezonden, zullen dus bun oogst 1931 niet ingevolge de tarwewet kunnen leveren. Er I zal hieraan beslist de hand worden gehouden. PRO VIN CI ALE ZEEUWSOHE BRANDWEERBOND. Maandag hield de Provinciale Zeeuwscbe Brandweerbond in de vergaderzaal van de Provinciale Staten haar eerste algemeene ver- gaderinig onder leiding van den voorzitter, den heer Hajenius, burgemeester van Goes. Be halve bet bestuur van den Bond waren aan- wezig vertegenwoordigers van een 48tal ge- meenten uit ons gewest. De voorzitter stelde voor den Commissaris der Koningin, den beer Jbr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, het eere-voonzitterschap van den Bond aan te bieden, waartoe bij acclamatie werd besloten. Na goedkeuring der notulen van de op 14 April 1930 onder leiding van den Commis saris der Koningin gehouden oprichtingsver- gadering. en mededeeling van ingekomen stukken, bracht de seeretaris, de beer Mr. Pilaar, adjunct-commies der Prov. Griffie. het jaarverslag uit, waaruit o.m. blijkt, dat bij den Bond, die inmiddels bij Kon. besluit van 6 November 1930 als recbtspersoon is erkend, een 85tal gemeentebesturem zijn aan- gesloten; op een totaal van 109 gemeenten vormt dit ongetwijfeld een respectabel per centage. De verwachting is wellicht gewet- tigd, dat het tijdstip, dat de voile 100 zal zijn bereikt, niet zoo ver meer af is. Nadat bet betrokken bestuurslid, de heer Hanssens, burgemeester van Stavenisse, rapport bad uitgebracht aangaande bet onderzoek der rekening over het afgeloopen jaar, stelde de vergadering deze, alsmede de begrootmg voor het dienstjaar 1931/1932 vast. Als leden der commissie tot het nazien der volgende reke ning werden benoemd de heeren Huizinga en Bannink, burgemeester resp. van Ter Neuzen en Zierikzee. i Vervolgens was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden, vertegenwoordigende de afdeeling Walcheren, zoowel in de vaca- ture, ontstaan door bet bedanken van den beer Wemelsfelder te Vlissingen, als ter vervulling van de bestaande vacature van tweeden ver- tegenwoordiger der afdeeling. De voorzitter bracht een woord van hulde voor hetgeen de beer Wemelsfelder in het belanig van den Bond beeft gedaan, waama overeenkomstig het voorstel der afdeeling Walcheren in de eerste vacature gekozen werd verklaard de heer Mr. Woldringh van der Hoop, burge meester van Westkapelle en in de tweede vacature de beer H. Bierman, commandant van de Middelburgscbe brandiweer. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, dit jaar te houden door de Kon. Ned. Brandweervereeniging, werd benoemd de voorzitter der afdeeling Walcheren en tot zijn plaatsvervanger de voorzitter der afd. Westelijk-Zeeuiwsch-Vlaanderen. Bij de rondvraag vroegen enkele aanwezi gen naar de plannen van het bestuur van den Bond ten aanzien van door de afdeelingen te nemen maatregelen op het gebied van bet Brandweerwezen. Na gehouden discussie en toelichting door den voorzitter en een der be stuursleden, nam de vergadering genoegen met het standpunt van het bestuur, dat de afdee lingen in dezen geheel vrrj zouden zijn, doch dat zij zich desgewenscht om inlichtingen steeds tot het bestuur zullen kunnen wenden. AXEL. Het Festival. Ter inleiiding van bet festival gaf Concor dia" Woensdagavond een welgeslaagd concert op de Markt. Hoewel Woensdagavond de barometer daal- de en reeds velen bezorgd werden, dat de weersgesteldheid niet tot een welslag-en zou haar 5-jarig bestaan. Moge het haar gegeven zijn nog lange jaren vele en nuttige werken te verrichten in bet belang onzer geliefdfc gemeente Axel. Dat zij moge groeien en bloeiem onder leiding van haren eminenten voorzitter, de heer A. van Maale en het be stuur. De heer Van Maale als voorzitter van V. V. V. spreekt zijn dank uit tot den ETA. beer Burgemeester en bet college van B an W„ benevens de afgevaardigden, voor de medewenking. De groote deelname en belang stelling is een sprekend bewijs, dat Axel als centrum van Z.-V. gezocht is. Ook dank aan hen, die in 1926 de vereeni ging mede hielpen oprichten en zij die steeds hunne medewerking verleenden de vereeni ging tot grooten bloei te brengen. Het 5-jarig bestaan meende de vereeniging niet onopge- merkt te mogen laten voorbij gaan, v/aaram dan ook tot de organisatie van dit festival, werd besloten. Daar evenwel de tijden zijn veranderd meende men het inrichten zoo be - scheiden mogelijk te moeten doen, in verband met de financieele zijde. Daarom is niet met lijsten gecollecteerd, doch zullen de kosten gedekt worden door een te houden loterij. v.-elke hij bij de aanwezigen aanbeveelt. Ook zijn geen commissarissen aan de ver eenigingen toegevoegd. Hij boopt verder eveneens, dat deze dag een goed verloop moge hebben en alien eenige gezellige uren mogen doorbrengen. Tevens vestigt hij de aandacnt op het concours-bippique, dat op 2e Pmkster- dag wordt gehouden en noodigt alien tot een bezoek uit. Dank aan het dagelijksch bestuur der gemeente voor de beschiklbaar- stelling van de raadzaal en vergrooten der muziektent. Ofscboon door den E.A. beer burgemeester hem een eere-saluut wordt gebrabbt, meent bij er op te moeten wijzen, dat hij zonder mede werking zijner medebestuurders geen succes kan bebalen, welke hem steeds zoo trouw ter zqde staan. Tenslotte dank aan de plaatselrjke pers, die door zijn blad steeds de vereeniging zooveel mogelijk steunt, aan den verslaggever der Ter Neuzensche Courant, en andere heeren verslaggevers die de vereeniging steunen en hun medeiwerking hebben verleend ook dit fes tival goed te doen slagen. (Applaus.l Daarna werd door eenige jongedames ie eere-wijn aangaboden. ,De voorzitter van de Kon. Hannome „St. Cecilia" te Sinaay (Waes), de beer Jaz Verstraeten, brengt dank voor de uitnoodi- ging, namens de Belgisbbe gezelschappen. Het spijt hem dat niet meer aan de uitnoo- diging gevo'g hebben gegeven. Immers zijn wij niet alien goede naburen doch ook familie- le-den van elkaar. wij alien zijn Vlamingen, zij het uit Zeeuwseh-Vlaanderen of Belgisch- Vlaanderen. Over een paar maanden zal ook te Sinaay een festival worden gehouden en bij boopt, dat Nederland dan een beter voor beeld zal geven en Z.-Vi. goed vertegemwoor- digd zal zijn. Hij. verzoekt de aanwezigen een dronk uit te brengen op de gemeente Axel. Daarna volgt de verloting der premie's, hoewel eerst was vastgesteld, dat deze om 5,30 uur zou plaats hebben, doch in verband met vertrok van Clinge, wordt vervroega. De uitslag is als volgt: Breskens 50, Clinge (Belgie) 40; Lamswaarde 30; Over- slag 25; Sas van Gent /20; Zuiddorpe 10 en Clinge (Holl.) 10. Voor de zangvereenigingen Wemeldinge 25 en Hoek 20. De premie voor bet verst- komende gezelscbap van f 15, wordt eveneens aan Wemeldinge toegewezen. Burgemeester Blok reikt daama op verzoek van den voorzitter van V. V. V. de herinne- ringsmedailles uit, waama hij een dronk uit- brengt op onze familieleden, de Belgen. Voorts brengt de heer L. Bruinooge, v<ior- zitter van „Uit bet volk, voor bet volk te Breskens dank voor de guile ontwangst, tei -ens zijn genoegen uitsprekend, dat zijn vereem- ging uit West. Z.-VI. aan dit festival kon reewlrkm straa^; Do^erdag^ens de deelnemen, wat te danken is aan de verbet^ ring van verrvoermiddelen. Het is het eerste heerlijke Meizon weer. Na" den middag begon er meer dan gewoon leven te komen, toen vele belangstellenden onze plaats binnenkwamen. Tegen 2 uur waren de meeste deelnemers gearriveerd, die teneinde de stemming er in te brengen, met vroolrjike marschen door de straten trokken. Alle vervoermiddelen voerden intusschen steeds meer bezoekers aan, zoodat weldra drommen vreemdelingen binnen Axel waren gekomen. De vereeniging van Koewacbt kwam bin- nengerold op een wagen bespannen met twee paarden, terwijl dit vervoermiddel met vlag- gen en groen was versierd. De markt werd bet centrum van de belang stelling, daar hier de stoet der deelnemers werd geformeerd, welke om even half drie een aanvamg maakte met haar rondwandeling door de gemeente. Ondar het beurteliqgs j uitvoeren van marschen trok deze, door aan Iweerskanten van straten een haag van be langstellenden door Axel. Een kleurig aan- zicht, de deelnemers met bun vaandels en vlaggen te zien marcheeren, Juist op tijd, even voor half vier was men weer op de j Markt temg en vereenigden zich op de raad- zaal het eere-comit6, bestuur V. V. V. en af gevaardigden der vereenigingen voor de offi- cieele ontivangst. Burgemeester Blok heette namens het ge- meentebestuur de afgevaardigden der deel- nemende gezolschappen aan dit international! festival, benevens het bestuur van V. V. V. van harte welkom in deze zaal. Hij spreekt er zijn voldoening over uit, dat dit festival niet een nationaal, maar een in- temationaal is, daar onder de deelnemers enkele Belgische gezelschappen zijn. Moge dit een mede-oorzaak zijn, dat de vriend- schapsband met onze Zuidelijke naburen worde versterkt. Hq hoopt voorts, dat het festival waaraan het weer schitterend medewerkt, goed moge slagen. Velen hebben zich opgemaakt dezen dag aan Axel, het centrum van Z.-VI., een bezoek te brengen, teneinde van muziek en zang te genieten Mogen zij na afloop met aangename herinneringen vertrekken. Zich wendende tot V. V. V. wil hij deze gelegenheid gaarne aangrijpen, deze vereeni ging in het opembaar complimenteeren met bezoek aan Axel eener West. Z.-VI. vei<eeni- ging. Hrj boopt, dat dit moge leiden tot ver- sterking der vriendschaipslbanden. Tenslotte wenscht bij V. V. V. geluk .unet haar 5-jarig bestaan, dat zij evenals Concor dia" en ,,Orelio" moge groeien en bloeien en deize 3 vereenigingen lang nog mogen werken tot nut van het algemeen. Tenslotte spreekt de heer Van Maale een woord van dank tot den heer Verstraeten van Sinaay en boopt dat alien hun best zullen doen te Sinaay te kunnen komen. Ook de heer Bruijnooge dank voor datgene wat bij ons toewenscht en spreekt de wensch uit, dat het moge leiden tot versterking van den broe- derband, waartoe wij van onzen kant al bet mogelijke zullen doen. Hiermede was het officieele ged-eelte op de raadzaal afgeloopen, welke een zeer geani- meerd verloop had. Intusschen had „Concordia" het festival geopend op de Markt en betraden in regel- matige volgorde de deelnemers de kioskeri Een groote menigte zagen wij op het Markt- plein verzameld, terwijl aan het station even eens velen voor de tent de uitvoeringen volgr- den. Het was een geiweldige drukte en beweging. terwijl geregeld door de Noordstraat en Nieuwstraat een groote menigte zich bewoog. Bijna geen straat kon men doorloopen of er passeerde een lustig spelend muziekgezel- schap, dat de lucht vulde met vroolijke tortem sohetterende fanfares of dreunende hoempa's Overal leven en vroolijkheid, muziek. „Was muziek en zang er niet. het leven had geen waarde". Alle gezelschappen werden natuurlijk ver- gezeld door een groote menigte,' die zich ..hotsend" achter hun voortbewoog. Met belangstelling werden de uitvoering-en aangehoord en het publiek wist de prestatie der deelnemers te waardeeren. Te ruim 7% uur verliet de laatste vereeni ging de kiosk en was even een pauze van ongeveer een uur, waama de Kon. Harmonic van Hulst den dag sloot met een mooi a.vond- eoncert. Dit gezelschap, wist onder de bezielende leiding van haren directeur, de heer Van den Broeck een met zorg samengesteld program-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5