ALGEMEEN NiEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. i Eerste Blad, Genezingen door den giest. Millionair tepn wit en dank ZUIVERE 1® AANSESTEDING. BESTEK No. 1 Heerenbaai EEN DUBBELTJE PRIMA KRISTAl STIJFSE1 No 8681 VRIJDAG 15 MEI 1931 71® Jaargang* v. F 6 niLL BTOtt. T'l i* Mi p §f® Dinsdag 2 Juni 1931, voor hot bouwen van een riool- gemaai 50 Wl3 gewapend beton) het leggen van een hoofd- riool (45 Wl1) en van een pers- leiding, met het uitvoeren van bijkomende werken. i PER PAKJE ^ijC-VQ t\>- - -•.V ar.mn in tmmammemms u^aat^eBa85iiB^'^v.v£^^gaB^^sa3aB^'ag^ag»TOPWW-%tw ABOSTNF.M BNTSPRUSBlnnen Ter Neuzen 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r per p H f 1 80 par 3 maandenBij voor ultbetaling fr. per post 6,60 per jaar </oor BelglE en Amerika f 2,25, overige Ian den 2,60 per 3 maanden fr. per post A bonn e m e n t en voor bet buitentand pJIeen bii vooruitbetalinsr llltgeefster: Firms P. J. VAN DE SANDE. OIKO 38150 TEL.EFOON No. 25. ADVERTENTI8NVan 1 tot 4 regels 0.80 :-. Voor elken, regal meer f v,2<t Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Hardelsadvertentien bjj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjvbaar is. Intending van advert.entiSn liefst e6n dag voor de ultgave, OIT BEAD VEBSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WO EN SI) AG- en VRI.I I) AG A VOND. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op de» namiddags om 3 uur ten Gemeentehuize, aaabesteden: Bet bestek met 2 teekeningen zijn voor 3,(vooruit te betalen) verkrijgbaar bij Gemeentewerken, Ter Neuzen en bij bet Adviesbureau voor Civiel-In.genieurswerken, Abraham-Patrasstraat 5, te Den Haag (post- rekening No. 24585), alwaar ook nadere in- lichtingen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Seeretaris. Sigmund Freud. Dit is verreweg het moeielijkste stuk om er iets van over te vertellen. Wij zouden Zweigs boek echter groot onrecht doen, als wij ons van dit laatste deel van zijn mooie werk met een paar zinnetjes afmaakten, of dan verder maar naar zijn boek verwezen. Naar dat boek te ver- wijzen, is trouwens toch de bedoeling van deze stukken. Evenmin als wij tevreden zijn met een inleiding op een tooneelstuk om die te hooren of te lezen, en dan weg- blijven als het stuk zelf gespeeld wordt, evenzeer zouden wij onszelf schaden door Stefan Zweig's boek nu verder ongelezen te laten. Dit laatste hoofdstuk, over Sigmund Freud, is veel meer betoog dan de andere stukken. Zweig heeft zich er niet van af gemaakt om eenige algemeenheden over dezen buitengewonen Weenschen hoog- leeraar te verkondigen, dingen, die trou wens iedereen wel weet, of weten kan, neen, over Freud's leven wordt ons hier veel en veel minder verteld dan over Mes- mer, en vooral veel minder dan over Mary BakerEddy; maar toch is dat weinige juist daarom van te meer waarde, en geeft het in zijn soberheid en schrielheid onge- merkt nog een bijzonderen kijk ongetwij- feld op dezen grooten man. Freud woont in een huurhuisje te Weenen, en dat reeds bijna gedurende door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 15) Vervolg. De heer Poulton boog heel diep. Per- sonen van vorstelijken bloede had hij niet eerhiediger kunnen behandelen. Hij wees op een paar paskamers. „Als u mij wilt volgen, heeren", zei hij, „zal ik U een coupeur zenden om de maat te nemen. Daarna kunnen wij de stoffen uitzoeken." Harold bleef even echter met den heer Poulton, wiens houding ten opzichte van den jongen man iets vriendelijker was ge- worden. „Nu, wat zeg je er van?" vroeg Harold, terwijl hij hem bij een van de knoopen van zijn jas beetpakte. „Het zal ons zeer aangenaam zijn Uw ooms tot klanten te hebben". verklaarde de eigenaar van de zaak. ,,Wilt U zoo goed zijn den brief, welken U vanmorgen ontving, als ongeschreven te beschou- wen?" „Dat zou ik ook denken", mopperde Harold. ,,En hoe staat het met dat bruine pak, waarover ik gesproken heb?" ,,U kunt Uw bestelling doen", gaf de heer Poulton goedgunstig te kennen. „Het kostuum zal onmiddellijik in bewerking genomen worden Van Savile Row bracht Harold zijn famiilieleden naar de firma Borrodaile in Bond Street, waar ongeveer een gelijk programma werd afgewerkt. Een overweldigende voorraad sokken, nemden, dassen en onderkleeren werd be- steld. Op den terugweg naar het kantoor een halve eeuw. Zijn leven verloopt heel bescheiden. Hij houdt bijna onafgebro- ken verblijf in een stad, en meer dan 40 jaar in een en het zelfde huis. En altijd is het de zelfde kamer en het zelfde schrijfbureau; een pater familias met zes kindercn, voor zich persoonlijk iemand met heel weinig behoeften, en zonder andere hartstochten dan die van zijn be- roep, dat nog zoo echt roeping voor hem is. Geen greintje van zijn zuinig beheer- den en tot het laatst toe uitgebuiten tijd wordt ooit door hem verdaan aan ijdel zelfvertoon, aan eerebaantjes of waardig- heden, nooit ook een reclameachtig naar buiten of naar voren treden van dezen scheppingrijke om op te komen voor zijn eigen scheppingen, neen, een leven van een en al gelijkmatige, rythmische toewij- ding. Elke week van die duizend en nog eens duizend, die zijn leven reeds telt, verloopt zoo goed als eender, elke dag is ook eender ingedeeld; gedurende zijn academischen loopbaan eens per week een college aan de Universiteit, en 's Woens- dags geregeld zoo'n beetje op Socratische wijze een symposion te midden van zijn leerlingen, en dan 's Zaterdags een kaartje-leggen... overigens van's morgens tot 's avonds, of beter gezegd tot midder- nacht op de laatste seconde gebruikt voor analyseeren, behandelen, studeeren, lec- tuur en geleerd expose. Deze onverbid- delijk regelmatige arbeidskalender kent geen enkel leeg blaadje, en Freud's dagen vol spanning kennen geen enkel verknoeid uur. Voortdurend bezig-zijn is voor deze altijd in werking zijnde hersens iets zoo van-zelf-sprekends, als voor het hart de bloedsomloop. Het normale is hier iets phenomenaals geworden; al veertig jaar lang, rnaakt Freud elken dag acht, of negen, tien of zelfs wel eens elf analyses, dat wil dus zeggen, dat hij zich negen, tien, ja soms elf keer een heel uur concentreert tot het uiterste, ja in haast bevende span ning, op een, die geheel vreemd voor hem is, beluistert en weegt ieder woord, terwijl op het zelfde oogenblik zijn nooit falend geheugen de resultaten van deze psycho analyse vergelijkt met die van vroegere observaties. Hij leeft zich dan geheel in in zoo'n vreemde persoonlijkheid, terwijl hij tegelijkertijd haar diagnostisch be- schouwt. En dan, met een ruk, gaat hij dadelijk weer op een volgende over, en zoo acht, negen, tien keer op een dag. Hij maakt geen enkele aanteekening, hij ont- houdt het alles. Wat moet zoo'n om- vangrijke arbeid een ontzaglijke geeste- lijke werkzaamheid vereischen, waar n ander na twee of drie uur niet meer tegen opgewassen zou zijn! Maar Freud's verbazingwekkende mentaliteit schijnt geen verslapping of vermoeienis te ken nen. Want dan s avonds komt nog het voornaamste achteraan! Al dat werk is bijna een halve ecuw lang gebeurd zonder hplper, zonder seeretaris, zonder assistent; iedere brief is eigenhandig geschreven, elk onderzoek door hemzelf verricht, elk werk door hem alleen persklaar gemaakt. Zoo'n natuur moet wel kerngezond zijn, en dat is Freud ook. Ernstig ziek is hij nooit geweest. Aan deze groote gelijkmatigheid paart zich nu bij Freud ook een zekere vol- maaktheid in uiterlijk; hij is noch groot, noch klein, niet te dik en niet te mager; en schijnt dan ook zelden of nooit mate- riaal te kunnen leveren voor een carica- tuur. Zweig vertelt, dat Freud hard kan zijn tegenover anderen, maar zoo iemand moet zeker niet minder hard zijn tegen over zich zelf. Heel vroeg heet hij niet te zijn afge- studeerd, maar toch was hij reeds als 25 jarige: doctor in de medicijnen. De voort- gezette studie in de psychiatrie stelde hem te leur, vooral omdat er toen nog maar heel weinig aan individueele psychologie werd gedaan. De ziekkunde had toen- tertijd haar arbeidsveld slechts in het labo- ratorium. Daar vond Freud dus zijn werk en taak, en jaren-lang werkte hij onder Briicke en Meynert, die hem echter geen van beiden als hun echten medewerker konden winnen. Wel werd hij privaat- docent voor de neurologie, iets wat zeker al heel veel was, en een mooie promotie voor den 29-jarige, maar hij was toch niet content, ook niet over de resultaten in zijn vak. Daar opeens vernam hij, dat sedert eenige jaren te Parijs de psychiatrie in heel ander richting werd beschouwd en ook behandeld, min of meer in de lijn van Mesmer die te Weenen nog steeds als contrabande gold. Dus dan naar Parijs, in 1886, waar Charcot grooten invloed op hem kreeg, Charcot, die op zijn beurt best zag wat er in Freud stak, en als deze dan na enkele maanden weer naar Weenen teruggaat, is hij tot heel andere gedachten en methoden gekomen. Hij begint nu een eigen, volkomen zelf- standig werk. En als hij een gedwon- gen formaliteit! na zijn thuiskomst nog in een wetenschappelijk expose rapport moet doen over zijn ervaringen daarginds vertelt hij dingen, waardoor hij opeens te Weenen aller wantrouwen gaande maakt. Eigenlijk lacht men hem zoo'n beetje uit, en sedert dien is hij de bete noire van de Weensche Academie, terwijl hij in de Geneeskundigen Kring nooit meer terug komt, en het aileen aan bijzon- v.ROSSEM's (lngez. Med.) achtte Stephen het noodig zijn neef eenige vermanende woorden toe te voegen en hem tevens een nadere verklaring te geven. ..Harold", zei /hij, „ik geloof, dat het beter is je tot op zekere hoogte in ons vertrouwen te nemen. Je oom George Henry en ik hebben besloten een geheel andere levenswijze te volgen, welk be- sluit wii moesten nemen na ontvangst van een brief van je grootvader, dien hij voor zijn dood schreef, en welk epistel ons moest worden overhandigd, wanneer onze toekomstige welvaart geheel verzekerd was. Het schijnt de wil van je grootvader te zijn geweest, dat wij zooveel mogelijk zouden trachten een groot gedeelte van de winsten. welke de zaak opbrengt, uit te geven. We zijn nu bezig volgens zijn wenschen te handelen." ,,Wat een lollige oude kerel moet dat geweest zijn," zei Harold goedkeurend. ,,Wij zullen je moeder, wanneer zij terugkomt, een dergelijke mededeeling doen" vervolgde Stephen. „Intusschen verzoek ik je de grootste discretie in acht te nemen." ,,Voor zoover het mij betreft is het ,,mondje dicht", verzekerde Harold hem. „Ik ben nooit iemand geweest om alle mogelijke dingen rond te bazuinen." ,,Wij zijn niet bijster tevreden over je werk", ging Stephen voort, „maar willen je wat aanmoedigen. Je oom en ik hebben besloten je een behoorlijk salaris uit te keeren. Je moest nu al genoeg van de zaken afweten om dit te kunnen verdie- nen. Je zult nauwkeurig »gadegeslagen worden en als je niet kunt of wilt werk- zaam zijn in het belang der firma, zullen wij je moeder verzoeken een andere rege- ling voor je treffen. Intusschen kun je rekenen op een inkomen van vijf honderd pond per jaar." De hierop volgende seconden was Harold verbaasd, verrukt en ernstig tege- lijk. ,,Nu ik weet, hoe het met me staat," be- loofde hij, „zal ik het verdienen. U had niet beters voor de zaak kunnen doen. In het vervolg zal ik me met hart en ziel daaraan geven". ,,Het zal ons aangenaam zijn, als wij bemerken, dat je je wat meer gaat in- spannen," zei Stephen. ,,Je oom George Henry was van openie, dat wanneer je een meer verantwoordelijke betrekking bekleedde, je vanzelf grootere belangstel- ling voor de zaak zou toonen. Ik ver- trouw, dat je ons geen van beiden zult teleurstellen. We zullen het hierbij laten, Harold." Zonder twijfel, wij zullen het hierbij laten," herhaalde George Henry. Dien avond betrokken de twee bewo- ners van nummer 109 in het Milan" hotel hun nieuwe appartementen. Ze arriveer- den met een bescheiden hoeveelheid bagage. welke er niet bijzonder indruk- wekkend uitzag. Ze dineerden op Harold's aanraden in een colbertkostuum gekleed, in de grill-room. Het verdere gedeelte van den avond brachten ze op hun zitkamer door met schaakspelen, en het lezen van de courant. Over het al- gemeen genomen, voelden ze zich buiten- gewoon voldaan. Om half elf kwam de kellner voor het laatst aankloppen. ,,Kan ik de heeren nog met iets van dienst zijn vroeg hij. ,.Nee, dat geloof ik niet," antwoordde Stephen. De man keek even naar het buffet. ,,Ik zou U een flesch Antiquary whisky kunnen bremgen, mijnheer, stelde hij voor. ,,En wat sodawater." De broers wisselden een blik met el- kaar. dere protectie van een zeer vermogende patiente te danken heeft, dat hij na jaren den titel mag dragen van ,,buitengewoon hoogleeraar. Een felicitatie kon er op zijn 70tigsten jaardag van de faculteit niet eens op overschieten. Dus is Freud ook al weer een eenzame. Over zijn leven verder bij Stefan Zweig geen enkel nieuwtje. Overigens echter heeft deze schrijver aan zijn systeem wel zeer bijzondere aan- dacht geschonken, en Freuds vindingen onzes inziens wel wat te veel als alleen de zijne vermeld. Wie de bladzijden 363424 leest, komt onwillekeurig onder den verkeerden indruk misschien, dat het alles alleen Freud's vondsten zijn. De wereld van het onbewuste wordt vol gens Zweig voor Freud niet een stil terrein achter en naast het zooveel belang- rijker gemeende gebied van het bewuste, neen, alle zielehandelingen zijn voor Freud in den aanvang onbewuste gebeur- tenissen. Het onbewuste is niet voor Freud de afval, niet een rest van het ziele- leven. maar de oorspronkelijke stof, waar- van slechts een zeer klein deeltje de licht- vlakte van het bewustzijn bereikt. En ik weet niet of het beeld van Freud of van Zweig afkomstig is, maar het is in ieder geval heel mooi! zooals men de stoot- kracht van een ijsberg niet moet afmeten naar het gedeelte daarvan, dat zich boven het wateroppervlak vertoont, omdat het eigenlijke en zwaarste gedeelte beneden den waterspiegel verborgen blijft, zoo dwaalt zeker hij, die zou meenen, dat onze zoo helder als de dag zich vertoonende gedachten alleen ons heele voelen en doen bepalen. Freud is voor en volgens Zweig de man, die het onbewuste zijn belangrijke plaats heeft aangewezen, Freud is even zeer en in nog sterker mate de man, die aan het droomleven groote waarde en de daaraan toekomende beteekenis heeft toe- gekend. Freud heeft zeker heel interes- sante en zelfs aardige dingen opgemerkt, ten aanzien van de wijze, waarop som- mige menschen zich wel eens kunnen ver- spreken, waarbij dan niet zelden hun echte bedoelingen en hun ware opvattin- gen aan het licht zouden komen. Hierin was voor de meeste menschen ook niets aanstootelijks, men ging op dit eene ter rein wel graag met hem mede. Op het gebied van droomen was het echter anders. Freud ziet in deze droomen zelfs vaak iets noodzakelijks, ze zijn naar zijn meening een soort ventiel, een veiligheids- klep voor het evenwicht van het ziele- leven. En in onze droomen zouden dus onze verborgen motieven en neigingen eerst recht en ongeremd aan den dag treden. Als Zweig het daarover gehad heeft, bespreekt hij de techniek van de psycho-analyse. Hier geeft hij weer zoo'n prachtig beeld als waaraan deze schrijver zoo rijk is. Zweig zegt: Hier en daar mag er op aarde eens uit zichzelf wat aardolie uit den grond opspuiten, mag er eens wat goud zich vertoonen, en mogen „Dat is een uitstekend idee," gaf Ste phen toe. „Ja, breng maar een flesch." De kellner glimlachte en vertrok. „We zijn niet verplicht het te drinken," zeide Stephen verontschuldigd. „Het maakt echter een gastvrijen indruk, als er een dergelij/k iets op het buffet staat." „Eens in mijn leven heb ik wat whisky gedronken, toen ik vreeselijken last van kiespijn had," merkte George Henry op. ,,Iik vond het wel lekker." De kellner /bracht het verlangde met glazen, accepteerde dankbaar een groote fooi en wenschte den nieuwen bewoners hartelijk goedennacht. Laten we eens een proefneming wagen", gaf Stephen te kennen. ,,Ik heb zelden of nooit spiritualien gebruikt, doch whisky schijnt heel veel gedronken te worden door menschen, die van het leven genieten. Hij maakte twee glazen whisky-and- soda gereed. Ze leunden achterover in hun fauteuils. Vanuit de verte drongen de klanken van het orkest, dat in een aparte souperzaal speelde, tot hen door. George Henry dronk met kleine teugjes van zijn whisky en genoot er van. „Dit is een groote verandering voor ons. Stephen," zei hij. ,.Een zeer aantrekkelijke verandering,' gaf Stephen te kennen. ,,Ik ben zoo juist eens naar onze bedden gaan kijken, en het linnengoed ziet er heel mooi uit. De matrassen zijn veel beter dan die van ons zelf. De man die deze kamer heeft inge- richt, schijnt van gezelligheid te houden. Ik denk niet, dat wij Hampstead erg zul len missen." ,,Noch mevrouw Hassall," mompelde George Henry. Ik weet niet, of jij het ook gemerkt he.bt. Stephen, maar me vrouw Hassall placht ons te behandelen, a'°of we een paar kleine kinderen waren. We mochten nooit zelf iets regelen, en DPIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL MVMI N.V. STUPSCLFABRIcK DC BIJENKORf (ingez. Med.) er zelfs hier of daar eens wat kolen aai* de oppervlakte komen, over het algemeen zal de mensch toch maar boringen moeteu verrichten, om echte winst te kunnen boeken. Op het terrein van de zielkunde gaat het precies zoo, en ook daar wordt nu geboord en gewonnen. Zweig stemt toe, dat hierbij wellicht een zwak punt- van Freud aan het licht treedt, als hij ein- delijk verlof heeft gegeven aan leeken om ook te gaan analyseeren. Als zij maar takt hadden en eenige oefening kregen. dan was de rest niet zoo moeielijk meer. Het is immers een werk, dat van buiten gebeurt, het gaat er hierbij alleen maar om om iets naar buiten of naar boven ter halen. De patient is in zekeren zin alles tegelijk: hij is patient en toch ook werker. Ieder voelt echter wel, hoe groot gevaren hier dreigen, grootere gevaren nog dan bij een ongediplomeerd chauffeur. Immers het gaat hierbij over het hoogste en teerste. Een afzonderlijk hoofdstuk, waarbij wij nu opzettelijk niet zoo lang hier stilstaan. heeft Zweig gewijd aan alles, wat Freud heeft geleerd over het sexueele. Men weet dit is Freud's sterkste punt en mis schien tegelijk ook wel zijn zwakste. Men heeft hem van Pansexualisme beschuldigd en de brochure van den Amsterdamschen arts Van Dieren heeft ten deze reeds heel wat stof opgejaagd. De groote gehettn zinnigheid, die op dit terrein terecht of ten onrechte eeuwenlang was betracht heeft Freud gebracht tot een even groote of misschien nog grootere overdrijving. Maar zeker heeft Zweig wel gelijk, als hij er met nadruk op wijst, dat voor Freud het woord sexueel lang niet altijd of alleen die beperkte beteekenis heeft, die het be- zit voor de meesten onzer. Doch wij moeten aan eindigen gaan moesten de kleeren aantrekken, die er voor ons klaar gelegd werden." ..Het werd meer dan tijd dat wij haar aan den dij/k zetten," verklaarde Stephen met een zucht van voldoening. HOOFDSTUK VII. -Q Tot verbazing van hun vrienden en tevredenheid van zichzelf, bleven de broers, niettegenstaande zij zich thans in geheel andere kringen bewogen, toch precies zooals ze vroeger geweest waren. Ze hadden eenvoudig oude gewoonten voor nieuwe verwiisseld. Even punctueel als vroeger gimgen ze van hun kantoor weg, begaven zich te zamen naar hun kamers, lazen de avondbladen, liepen hun prive correspondentie door, namen warme badenmevrouw Hassal had altijd aan- merkingen gemaakt, dat de geiser zooveel gebruikt werd in Hampstead verkleed- den zich en dineerden tusschen half acht en acht uur, als ze niet uit moesten of vroeger, wanneer ze, zooals geleidelijk hun gewoonte was geworden, een theater bezochten. Ze woonden verschillende voorstellin- gen bij, zaten altijd naast elkaar in het midden van de stalles, en genoten ge- woonlijk van deze eenvoudige afleiding. Ze gingen bijna altijd op hetzelfde uur ter ruste, nadat ze slechts een enkele whisky-and-soda gebruikt hadden, en sliepen zooals tot nu toe steeds het geval was geweest, uitstekend. Precies om acht uur stond hun ontbijt keurig opgediend in de zitkamer klaar. De ochtendbladen lagen gereed op een tafeltje bij den haard Voortdurend werden ze door bijna krul- pende beleefdheid omringd. Om negen uur verlieten zij door een achteruitgang de Milan" en legden den geheelen weg langs het Embankment te voet af naar het kantoor. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1