GiLLET Nerveus MOTORS HEVEA FIETSBANDEN Z/c/2 t/o op en d - //z crs/evZi BUIT ENLAWD. r a js jd i B b/x b 1, SPORT. Mijnhardt's Zenuwtabletten VOETBAL. H. VAN DE CALSEYDE Boriuutstraat (dicht bij Stadhuis) GENT. Tel. 12415. (Ingez. Med.) maatregelen. Mocht dat niet het geval zijn, /lan ben ik gaarne bereid te zorgen, dat ten deze In den vervolge op juiste wijze wordt ge- handetd". (Vgl. s.v.p. bladz. 1630 der Han- delingen. De ondergeteekende is op 12 Februari uit- gegaan van de veronderstelling, dat in de provincie Zeeland bij de gemeentebesturen een juist imzicht zou bestaan in hetgeen ten aan zien van de werklooizenizorg noodig en ge- wenscht is. Voor een oogeniblikkeiijk overleg bestond derhalve destrjds geen aanleiding. Eehter bleek heim uit een later bij verschil- lende gemeentebesturen ingesteld onderzoek, dat het juiste imzicht ter zake niet overal in voldoende mate aan/wezig was. Uit de inge- sconden rapporten kon worden opgemaakt, dat bier de invloed merkbaar was van het rond- schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee- land d.d. 29 Augustus 1930. De ondergetee kende heeft daarin aanleiding gevonden op 19 Maart van dit jaar uitvoerig aan Gede puteerde Staten van Zeeland uiteem te zetten, hoe het Hegeeringsstandpunt ten aanzien van steunverleening en werkverschaffing is. Uit nadere inlichtingen, door genoemd col lege bij brief van 27/28 Maart j.l. verstrekt, bleek, dat dit per circulaire van 6 Februari van dit jaar, zijn zienswijze had verduidelijkt. Uit dit rondscbrijven en de hierboven bedoel- de inlichtingen trok de ondergeteekende de volgende conclusies: a. Genoemd college wenscht ten aanzien van de werkloozenzorg volledig met de re- geering samen te werken. b. Er bestaat geen verschil van inzicht tusschen de regeering en Gedeputeerde Sta ten voor zoover betreft de steunregeling. c. Er heerscht ten opzichte van de werk verschaffing in de provincie Zeeland nog eenig misverstand. In verband met deze conclusies heeft de on dergeteekende Gedeputeerde Staten verzocht, ten opzichte van de werkverschaffing aan de gemeentebesturen een nadere uiteenzetting van de opvattingen van de regeering op dit punt te willen geven. Tot zijn leedwezen meenden Gedeputeerde Staten, dat een nieuiwe aanschrijving weindg resultaat zou opleveren. Zij verzochten even- wel, kennis te mogen nemen van de aan den ondergeteekende uitgebrachte rapporten, op- dat het college kon trachten om, ingeval in sommige gemeenten crisiswerkloosheid heerscht, zijn invloed aan te wenden om haar besturen te bewegen, de leiding en verant- ■woordelijkheid van de werkverschaffingen op zich te nemen. ningen gericht zijn tegen Nederland. De minister zeide, dat de Nederlandsche bladen aan Belgie het recht toekennen, zijn defensie te organiseeren, zooals het dit wenscht. Bovendien zou een oorlog tusschen Nederland en Belgie een monsterachtigheid zijn. Nie mand in Belgie denkt er aan, de Belgen den- ken trouwens aan geen enkelen oorlog. De denkbeelden die hebben voorgezeten bij de vaststelling van onze plannen, aldus de minister, zijn gezond en de eenige die te ver- dedigen zijn, gegeven de krachten waarover wij beschikken. Een nieuw legerkorps. Centra van tegenstand zullen worden ge- vormd in Luxemburg en ook speciale eenheden van Ardenner jagers, uitsluitend belast met de verdediging van die streek. Dit korps dat een zelfde karakter zal dra- gen als de Fransche en Italiaansche Alpen- jagers, zal speciaal belast worden met de ver dediging van de Belgische provincie Luxem burg. De werken rond Antwerpen zijn voor het oogenblik uitgesteld, maar het is van belang om te Gent onmiddellijk een bruggehoofd te vestigen wegens het gewicht van het zoo snel mogelijk organiseeren van het gedeelte des lands, waar het leger zich opnieuw zou kun- nen vormen. De minister legde er den nadruk op, dat niet wordt afgezien van de reorganisatie der werken van de stelling van Antwerpen. De gevraagde credieten bedragen 600 mil- lioen francs. Hiervan zullen 350 millioen wor den bestead aan de inrichting van het brug gehoofd Gent en het weder in goeden staat brengen van de forten van Luik. De overige 250 millioen zullen dienen voor de aanschaf- fing van zware kanonnen. TEN BATE DER WERKELOOZEN. X>e socialistische fracties van de Belgische Kamer van Senaat hebben besloten om fr. 100.000 van het halfjaarlijksch bedrag van de parlementaire vergoeding af te dragen aan het werkloozenfonds van de socialistische vak- vereenigingen. EEN INITIATIEF-TAALONTWERF IN BELGIe. Vijf katholiek-democratische leden van het parlement hebben een wetsontwerp ingediend inzake de vemederlamdsching van het mid- deibaar onderwijs. Zij stellen voor te bepalen, dat elke middelbare staatsschool de taal van de streek als voertaal moet hebben. Voor Brussel en de taalgrens wenschen zij parallel- scholen. Het indienen van dit ontwerp is van groote politieke ibeteekenis, daar het wijst op een krachtig verzet bij de katholieke regeerings- partijen zelf tegen de taalvoorstellen der regeering. MH.ITAIRE CREDIETEN VAN 600 MILLIOEN IN BELGIE. Minister de Broqueville heeft bij de voort- zetting van zijn rede in de Kamer bij de be- handeling van de militaire credieten verklaard, dat de verdedigingswerken van Antwerpen en Gent een overval van uit het Noorden en van uit Luik en Nederlandsch-Limburg met be- hulp van de 300.000 man, waaruit het Bel gische leger zal bestaan, moeten verhinderen. De verdedigingslinie zal van groote kracht anjn. Het is niet juist, dat de oorlog van 1914 de. ondoelmatigheid van vestingen heeft be- wezen. Evenmin is het juist te zeggen, dat de technici het niet eens zijn over het systeem der forten, welke geconstrueerd moeten wor den. Over de plaats der forten is men het niet eens. Het is noodzakelijk dat Belgie zijn verdedi ging voorbereidt. Ongetwijfeld is het ver- drag van Locarno van groote waarde voor ons, maar niemand zou durven beweren, dat wij nooit meer aan een overval het hoofd te bieden zullen hebben. Wij kunnen met ons leger niet een te uit- gestrekte linie verdedigen. Antwerpen en Gent zullen ons in staat stellen met de legers, die ons te hulp zullen komen, in verbinding te blijven. De verdediging van Antwerpen en Gent zal ons ook in staat stellen, om deel te nemen aan den aanval op den overweldiger door die geallieerde legers. Tegen niemand gericht. Het verdedigingsstelsel, dat de Belgische regeering wil opbouwen, is tegen niemand ge richt, en is alleen bestemd om ons land tegen elken aanval te verdedigen. Tegen lucht- en gasaanvallen zijn maatrege- len genomen. Luik en Namen moeten onze mobilisatie en het samentrekken van onze troepen dekken, en een plotselingen overval beletten. Het bestaan van forten rondom bepaalde steden zal het gevaar voor de bevolking dier steden niet verhoogen. Critiek op de socialisten. De minister leverde vervolgens critiek op de houding der socialisten, die tegen de cre dieten zullen stemmen, en vroeg hun, hoe zij de verdediging van het land willen organisee ren. De minister vond het een beetje vaag, om die te baseeren op een intemationaal plan en de samenwerking van alle pacifisten. Het zou niet voldoende zijn, dat wij de wapenen zouden neerleggen om Europa hetzelfde te laten doen. Aan hen, die de regeering verweten drie provincien aan den vijand prijs te geven, ant- woordde de Broqueville, dat de plannen vol doende soepelheid hebben om aan alle even- tualiteiten aangepast te worden. „Niemand denkt aan oorlog met Nederland". Vervolgens beantwoordde minister de Bro queville degenen, die zeggen, dat de bewape- RELLETJES TE LEUVEN. De relletjes te Leuven in verband met de onthulling van het gedenkteeken van kardi- naal Mercier zijn, naar het Alg. Hbl. meldt, achteraf gebleken van emstigen aard te zijn. Over het gebeurde wordt in de Brusselsche 'pers zeer verschillend bericht. Volgens de Vlaamsche dagbladen verliepen de gebeurte- nissen als volgt: De Vlaamsche studenten hadden vanwege de besturen der verschillende groepeeringen als ordewoord gekregen aan de betooging geen deel te nemen; voor het overige was overeen- gekomen, dat de Vlaamsche studenten zich kalm en waardig zouden gedragen. De Waal- sche en Frankiljonsche studenten liepen eeh ter opgehitst en woelig in groepen door de straten en stelden zich uitdagend aan. De Vlamingen waren voor een bekend studenten- huis in Tienschestraat bijeengekomen en hiel- den zich kalm, tot ongeveer een half uur v66r den koninklijken stoet voorbijkwam, de Walen huilend voorbijkwamen. De Vlaamsche studen ten zongen daarop de Vlaamsche Leeuw" en andere strijdliederen. Er werd geroepen „in Vlaanderen zelfbestuur!", gele vlaggetjes met zwarten leeuw werden rondgedeeld. waarop stand geschreven: „denk aan Catalonie". Toen de koning voorbijkwam werd door sommige Vlamingen ,,Oranje Boven" gezongen. Door het optreden van gendarmes en politie werden eeh ter opstootjes vermeden. Naderhand echter vormden de Vlaamsche studenten en burgers een optocht, die door gendarmes uiteengedre- ven werd. Later werd een nieuwe optocht ge- vormd, achtervolgd door talrijke groepen van Walen. In de Vaartstraat kwam het tot een treffen met stokslagen. Ook werd met steenen geworpen. Enkele studenten werden vrij em- stig gewond. Den geheelen avond bleef het woelig en op verschillende plaatsen ontstonden gevechten, zoo op de Oude Markt voor bet Waalsche kof- fiehuis Alliance". A1 de ruiten en het grootste gedeelte van den inboedel werden stukgewor- pen. Op de Bondgenootenlaan werd het Waalsch koffiehuis Canterbury" bestormd, en tafels, stoelen en ruiten verbrijzeld. Politie en gendarmes moesten later in den nacht nog herhaaldeljjk de betoogers voor Waalsche en Vlaamsche localiteiten uiteenjagen. BRIAND RECHTVAARDIGT ZICH. De actie door een deel van de Fransche rechterzijde tegen Briand ontketend wegens de Duitsch-Oostenrijksche tolverbondsplannen, is een storm in een glas water gebleken. Toen het op een motie van vertrouwen in de regee ring naar aanleiding van Briand's verklarin- gen aankwam, bleek de oppositie tot 52 stem- men geslonken te zijn, terwijl de steun voor Briand 430 stemmen bedroeg. Had Briand ook niet verklaard, dat hij de gemeenschappelijke politiek van de Fransche volksvertegenwoor- diging verdedigde, omdat hrj herhaaldelijk voor Kamer en Senaat rekenschap van zijn gedrag heeft afgelegd en daarop steeds de goedkeu- ring dier lichamen mocht verwerven? Inder- daad moet het bezadigde Frankrijk van een scherpere politiek niets hebben en terecht kon Briand er op wijzen, dat niemand op de Kamer- tribune de doldriftige uitlatingen van een deel der bladen tot de zijne heeft durven maken. Naluurlijk is ook de minister tegen de aan- sluiting van Oostenrijk bij Duitschland en acht ook hij het voorgestelde tolverbond ongeoor- loofd. Hij heeft dan ook onmiddellijk gepro- testeerd en zijn zienswijze te Berlijn en Wee- nen kenbaar gemaakt. Wat had hij meer moeten doen? Ook na het verdrag van Rapallo heeft Frankrijk het bij een protest ge- laten en toen was Poincard minister-president. De zaak komt nu voor den Raad van den Volkenbond en zal nauwgezet getoetst worden. Dit wat de politieke kant betreft. Terecht vestigde de minister er nog eens de aandacht op, dat in dezen tijd de oeconomi-che vraag- stukken van veel grooter beteekenis zijn dan de zuivere politieke. Dat komt ook bij deze kwestie tot uiting, daar Oostenrijk er zich immers op beroept, dat het zonder aansluiting bij een groot oeconomisch gebied geen be- staansmogelijkheid meer heeft. Europa is het slachtoffer van een ontzettenden chaos, maar de oplossing, die Duitschland en Oostenrijk voorgestaan hebben, kunnen Frankrijk en ver- scheidene andere landen niet erkennen. Daar- tegenover istelt Briand zijn eigen plan, een scherp omlijnd plan voor de organisatie van de uitgebreide Europeesche markt, zooals hrj het betitelde. Dit plan, waarvan minister- president Laval Zondag ook al gewag had ge maakt, zal binnenkort bij de Kamer worden ingediend en dan dus in zijn bijzonderheden bekend worden. Tot dusver hebben wij nog maar met vage aanduidingen genoegen moe ten nemen. Tot zoover het Kamerdebat. Uit de stem ming is gebleken, dat de poging der rech terzijde om Briand door dit debat onmogelijk te maken als candidaat voor het president- schap der republiek, mislukt is. Tot dusver bestond er nog eenige onzekerheid of Briand inderdaad candidaat zou zijn. Die onzekerheid schijnt thans ook geweken. De kans wordt groot, dat de verkiezing zal loopen t"sschen Briand en Doumer als candidaat van de rech terzijde. Briand moet daarbij de beste kansen hebben. Fransche presidentsverkiezingen zijn echter wisselvallig en het duurt nog tot Woensdag voordat het congres te Versailles brjeenkomt. Wij zullen ons dus niet aan eer voorspelling wagen en kalm den loon var zaken afwachten. (N. R. Crt.) en ovenspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE ECONOMISCHE TOESTAND. De commissie voor het ontwerpen der reso- luties van de intemationale Kamer van Koop- handel te Washington heeft een resolutie goed- gekeurd, waarin de organisatie wordt gemach- tigd voort te gaan met het bestudeeren van den algemeenen economischen toestand in ver band met de oorlogsschulden. Deze resolutie komt heden voor de plenaire zitting van 1000 zakenlieden, die 35 landen vertegenwoordigen. Hoewel de beraadslagingen van de commissie geheim zijn, wordt vemomen dat er urenlange besprekingen hebben plaats gehad, om de Amerikaansche en Europeesche belangen met elkaar in overeenstemming te brengen aan- gaande de toestanden uit den laatsten oorlog ontsproten. Niet officieel wordt gemeld dat de buiten- landsche leden der commissie het voorstel van Amerika om de kosten der militaire uitgaven, in welken vorm dan ook, niet te rekenen bij het bepalen van de betalingscapaciteit der ver schillende landen, die schulden te betalen heb ben, botweg hebben verworpen. Het verluidt dat de Amerikaansche delegatie brj het in stemming brengen der resolutie een ,,hoffelijke verklaring" omtrent haar standpunt zal af- leggen. Het gedeelte der resolutie dat betrek- king heeft op de voortzetting aer bepaling door het verminderen of annuleeren van de oorlogsschulden, is zoowel in tegenspraak met de wenschen van Hoover als Kellogg. In zijn openingsrede heeft Hoover gewezen op de noodzakelijkheid van de beperking der wereld- bewapening als eerste eisch van het herstel van de welvaart. EEN BELANGRIJK INTERVIEW. De „Pester Lloyd" publiceert een interview van Sauerwein met den Hongaarschen minis ter-president, graaf Bethlen. Graaf Bethlen wees er in de eerste plaats op dat Hongarije op het punt staat met Oostenrijk een belan- .genovereenkomst te sluiten, volgens welke door Hongarije landbouwprodueten in het bij- zonder graan, naar Oostenrijk zullen worden uitgevoerd, in ruil voor Oostenrijksche indus- triegoederen. In verband met het sluiten van de Oosten rijksche tolunie kan dit besluit slechts voor 1 jaar worden gesloten. De verwezenlijking van de Oostenrijksche tolunie zal slechts dan voor Hongarije van belang zijn, wanneer niet de Duitsche landen, maar Oostenrijk de vruchten ervan zal plukken. Graaf Bethlen wees vervolgens op het voor- deel van het Fransche plan voor Oostenrijk. Voor de uitvoering van het Fransche plan is het evenwel noodig, dat de industrielanden graan in Europa koopen. TER NEUZEN, 11 MEI 1931. A. R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". In een der vorige vergaderingen is benoem i tot bestuurslid in de vacature: L. de Feijter Huijssen ,de heer H. R. J. van der Veen, en in de vacature: D. Scheele Az., de heer B. J. van den Berge. Wegens het late uur, dat de vergadertng nog bijeen was, heeft de benoeming van voor- zitter, in de vacature D. Scheele Az., nog niet plaats gehad en is dit uitgesteld tot een vol gende maal. PRAKTISCHE HANDLEIDING VOOR BELASTINGPLICHTIGEN. Wij ontvingen ter beoordeeling de Prak- tische handleiding voor belastingplichtigen, door J. D. Hamstra Pik te Ter Neuzen, uit- gave van D. H. Littooij Azn. te Ter Neuzen. Alleen het feit dat in enkele jaren reeds een derde uitgave van de pers komt bewijst vol doende dat het boekje inderdaad op praktische bruikbaarheid aanspraak kan maken. Het publiek vindt hierin overzichtelijk gerang- schikt de rechten en verplichtingen die fis- cale wetgeving hem gegeven heeft. Vooral met betrekking tot hetgeen voor de Inkom- stenbelasting als bestanddeel van het inkomen moet worden aangegeven en van hetgeen iD mindering mag worden gebracht is het werk heel duidelijk. Verder is thans opgenomen een kort over- zicht van de wijze van werking der Gemeente- fondsbelasting. Voor belastingplichtigen en alien die overi- gens met de fiscale wetgeving in aanraking komen een aanbevelenswaardig boek. LEGER DES HEILS. Men meldt ons van het Leger des Heils: Door de korpsen Middelburg en Ter Neuzen is een groot Zomerfeest georganiseerd, te hou- den op Hemelvaartsdag op de hoeve van den heer K. Dees aan den Baandijk. 's Morgens om 10 uur arriveeren de troepen uit Middel burg, ruim 50 Padvinders, Muziekkorps, Zang- brigade emz., waama in marsch naar het ter- rein wordt gemarcheerd. RAAD VAN BEROEP VOOR DE DIRECTE BEL ASTIN GEN. Gedeputeerde Staten hebben met ingang van 1 Mei jl. herbenoemd tot lid van den Raad van Beroep voor de directe belastingen in Zeeland, den heer J. W. Waghto te Domburg en tot plaatsvervangende leden de heeren Mr. F. B. Evers te Middelburg, W. Kakebeeke te Goes en Mr. H. van der Beke Callenfels te Vlissingen. EINDEXAMEN R. H. B. S. De Minister van O. K. en W., heeft bepaald, dat de eind-examens der B.-afdeelingen van de R. H. B. S. zullen worden gehouden te Vlissingen op 16, 17 en 18 Juni, te Ter Neuzen op 19 en 20 Juni, te Middelburg op 23, 24, 25 en 26 Juni, te Zierikzee 1, 2, 3 en 4 Juli, te Oostburg 8, 9, 10 Juli, te Goes 11, 13, 14, 15, 16 en 17 Juli. Deskundigen: Dr. R. Weitzenbock te Bla- ricum; Dr. J. M. Bijvoet te Amsterdam; H. P. Geertse te Blaricum en Dr. R. Blommaert te Middelburg. De eind-examens der A.-afdeelingen te Middelburg 29 en 30 Juni, te Vlissingen 1 en 2 Juli, te Oostburg 3 en 4 Juli, te Goes 6 en 7 Juli, te Zierikzee 8, 9 en 10 Juli. Gecommitteerden: J. Branbergen, Amster dam; prof. H. A. Kaag, Tilburg; Dr. E. E. Messing, Rotterdam; Dr. J. G. Bruins, Dordrecht. EXAMEN UNNENNAAIEN. Voor het examen linnennaaien vanwege de R.K. Vereen. tot Bevordering van Industrie- onderwijs, zijn geslaagd de dames E. Hand- schoot, G. Bogaard en M. Tas te Sluis, A. Lippens en M. Diericx te Aardenburg; J Ver- hoogsel, L. Comelis en E. Cornelis te Hobfd alaat. Voor costuumnnaien de dames B. Boeria" le Riervliet, A. Di'inkes te Aarde"b"rg (Draaibrug) en A. v. Kerckhove te Oostburg. RIJKSFOSTSPAARBANK. Gedurende de maand April werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes in- gelegd 26.650,96 en terugbetaald 20.540,18; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 6.110.78. Het aatiial nieuw uitgegeven jpaar- bankboekjes bedroeg 14. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaai 3100 en afgeschreven nominaal f 1000; derhalve meer in- dan afgeschreven 2100. Drie nieuwe boekjes werden uitge geven. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 500. NED. HERV. KERK. Ds. J. van Dalfsen, beroepen predikant te Aardenburg, hoopt Zondag 12 Juli a.s. aldaar zijn intrede te doen. TASCII MET GELD ONTVREEMD. Het overkwam dezer dagen een inwoonster van Biervliet, toen zij te Waterlandkerkje haar rijiwiel, waaraan een tasch met een vrij belangrijk bedrag aan geld was bevestigd, een oogenblik onibeheerd tegen een woning had iaten staan, dat bij haar terugkeer de tasch met inhoud was verdwenen, waamaar thans door de politie een onderzoek wordt ingesteld. FRAUDULEUS VERVOER. Door de kommiezen is dezer dagen onder de gemeente IJzendijke een voertuig aange- houden, waarmede men een drietal kalveren frauduleus vanuit Belgie, Nederland trachtte in te voeren. Paard en wagen alsmede de kalveren werden in beslag genomen, doch werden tegen cautiestelling vrijgegeven, ter wijl proces-verbaal tegen den vervoerder werd opgemaakt. MOSSELENDIEFSTAL. Van een mosselperceel van den schipper R. te Bouchaute (Belgie), waarop onlangs een 300-tal zakken mosselen werden uitgezaaid. en dat gelegen is onder de gemeente Philip pine, werd dezer dagen een groote partij dier mosselen ontvreemd. De bestolene deed aan- gifte bij de politie. DE BIETENPRIJS IN BELGIe. Tusschen de vertegenwoordigers der suiker- fabrikanten en bietenverbouwers worden on- derhandelingen gevoerd over den bietenprijs voor het komende seizoen. Voor 1931 is van regeeringswege het invoerrecht op suiker op frs. 100 gehandhaafd, terwijl het voile accijns- recht voor de campagne 1931/1932 ad frs. 40 wordt teruggegeven. Hiermede rekening houdende hebben de suiikerfabrikanten, aldus een mededeeling van den rijkslandlbouwconsulent Jhr. Van Vreden- burch in Handelsber., aangeboden frs. 150 a 160 10,50 k 11,20) per ton suikerbieten te betalen, al naar gelang van de ligging der fabrieken. Men is nog niet tot een accoord gekomen. DE UITZAAI VAN SUIKERBIETEN. De directie van den landbouw meldt: Daar de uitzaai van suikerbieten nauwe- ljjks beeindigd kan zijn, staan nog geen volledige gegevens omtrent de met dit gewas bezaaide oppervlakte ter beschikking. Een zeer voorloopig onderzoek ter zake leidde tot resultaten, welke in hoofdzaak varieerden van 60 tot 70 pCt. van de in 1930 met bieten be- zette oppervlakte, welke voor het geheele land 57.544 H.A. bedroeg. In een enkel geval werd melding gemaakt van 80 pCt. De uitzaai van de verbouwers, die vorige jaren suikerbieten naar Belgie hebben ge- leverd, welke export dit jaar vermoedelijk niet zal kunnen plaats hebben, is gedeeltelijk hierin ibegrepen, terwijl omtrent een onderdeel nog geen inlichtingen konden worden ver- kregen. AXEL. Het festival. Van V. V. V.-zijide ontvingen wij het pro- gramma van het festival op Donderdag a.s., georganiseerd ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. In totaal wordt aan het festi val deelgenomen door 18 vereenigingen n.l. 15 muziekgezelschappen en 3 zangvereenigingen. Aanvankelijk was ook door Polyhymnia" van Sluiskil ingeschreven, doch deze vereeni- ging heeft zich later teruggetrokken. Dat zoovele vereenigingen de uitnoodiging hebben aanvaard, mag op zich zelf reeds een succes worden genoemd voor V. V. V. Vanzelfsprekend kunnen alle vereenigingen niet op de kiosk op het marktplein optreden, waarom dan ook aan het station een tweede zal verrijzen, hetgeen wij reeds eerder ver- meld hebben. Om 2 u. 25 n.m. zullen alle ge- zelschappen op de markt samenkomen, al- waar de stoet zal worden gevormd, welke met vaandels en vlaggen onder vroolijke marschen door de straten zal trekken. Na terugkomst op de markt, zal op het ge- meentehuis de officieele ontvangst plaats hebben en de eerewijn worden aangeboden aan afgevaardigden der verschillende vereenigin gen, waarbij tevens de herinneringsmedaille's zullen worden uitgereikt. Het eere-comite wordt gevormd door de EdelAohtib. heeren F. Blok, burgemeester; J. M. Oggel en A. E. C. -Kruijsse, wethouders, benevens den gemeente-secretaris den weled. heer J. L. J. Maris. Nadat alle deelnemers hunne nummers hebben uitgevoerd, zal te 8 u. 30 een mooi slot-concert worden gegeven door de Kon. Harmonie van Hulst. Gezien het programma van deze vereeniging, beloofd dit een waardig slot te worden van dezen dag, die naar wij hopen goed moge slagen en de onmisbare medewerking van de natuur moge hebben. Ongetwijfeld zal veel bezoek van omliggen- de plaatsen komen, zoodat het doel van V. V. V. volkomen wordt bereikt. De vereeniging heeft trouwens in de periode dat zij werkzaam is verschillende malen be- wezen, dat zij zeer gewenscht is voor onze gemeente. Kan zij, de vreemdelingen niet tot een bezoek lokken door fraaie oude gebouwen, natuurschoon, of andere bezienswaardigheden, toch stelt het actieve bestuur steeds pogingen in het werk dit op andere wijze te doen. Herinneren wij o.a. slechs aan een twee-tal goedgeslaagde tentoonstellingen, het concours- hippique van vorig jaar emz. Dat zij natuur- lijk ook wel eens tegenvallers te boeken heeft gekregen evenals iedere andere vereeniging is te begrijpen, maar ondanks dat blijft de ver eeniging volharden in haar streven, de belan gen te dienen van Axelsch neringdoenden. Wenschelijk is dan ook wel, dat zij door ieder zooveel mogelijk worde gesteund, om tot een hechte sterke vereeniging te geraken en haar tot grooten bloei te brengen. Een felicitatie met het 5-jarig bestaan mag dan ook niet ontbreken, met de wensch, dat zij op de le lustrum viering met voldoening zal mogen terugzien. Het concours-hlppique. Voor het op 2e Pinksterdag georganiseerde concours-hippique zijn momenteel een 20-tal paarden ingeschreven, waaronder verschei- dene die hier het vorig jaar een mooie strijd te zien gaven. Ook het organiseeren daarvan beloofd dus een mooi succes te worden. Wij hopen daar evenwel nader op terug te komen. (Ingez. Med.) 111.-in-. Candidas tsteliing gemeenteraad. Door de Chr.-Hist. partjj, zal voor de ge- meenteraadsverkiezing de volgende candida- ten-lijst worden ingediend: 1. P. de Feijter (aftr.); 2. P. J. van Ben- degem; 3. H. Smies; 4. J. Scheele; 5. P. de Jonge; 6. C. Overdulve. Can didaatstd ling. Bij de gisteren gehouden stemming van de R.K. Kiesvereeniging voor de definitieve can- didaaitstelling voor de gemeenteraad, werden onderstaande heeren als volgt gerangschikt: 1. B. Seghers 481 punten, 2. F. J. Tieleman 294 p., 3. C. J. Bos 147 p., 4. A. J. Antheunis 95 p., 5. F. Schauwaert 50 p., 6. C. M. de Coninck 41 p. De naam van het aftredend lid, den heer C. Th. van de Bilt was van de groslijst afgevoerd, aangezien deze niet bereid was de verklaring te onderteekenen, dat hij bereid was genoegen te nemen met de plaats die hem volgens de stemming op de definitieve lijst zou worden toebedeeld. Reeds Vrijdag werd medegedeeld, dat door den heer Van de Bilt een vrije lijst zal worden ingediend. ZUIDDORPE. Onzen dorpsgenoot de heer Jos. Moerdijk, kunstzanger, is solist bij het concert door het K.R.O.-salonorkest op Zaterdagavond 16 Mei a.s. in de Patronaatszaal te Hulst. In den Gids lezen wij, dat ae heer Moerdijk enkele operaliederen zal zingen, alsmede eenige vroolijke liederen van Hullebroeck. Hij zal aan de piano begeleid worden door mevrouw Moerdijk. Wij hopen bij deze gelegenheid weer ten voile van onze kunstenaars door de radio te kunnen genieten. DONDERDAG 14 MEI (Hemelvaartsdag). Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9 (2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9y2 u., de heer L. Dek. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis. Gerefomieerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leesdienst. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag. Kampioenschap van Nederland. j P. S. V.Velocitas 1 FeijenoordAjax 6—0 5—2 Afd, n. 41 2—0 2—1 Beslissingswedstrqd Eerste Klasse. Blauw Wit—E. D. O. Af dee ling IV. Promotie 3e klasse. AllianceTemeuzen 3e klasse A. SinotoHulst De ZeeuwenZierikzee 3e klasse B. Dosko IIBoeimeer Doondat Go Ahead gisteren de wedstryu tegen P. E. C. wist te winnen met 21 is Go Ahead kampioen van Afdeeling III. ALLIANCE—TERNEUZEN 21. Zondagmorgen was het een heele drukte b(j het vertrek van ons elftal naar Roosendaal, daar vele supporters medegingen om dezen f belangrijken strijd te volgen, en velen dit ver trek wilden gadeslaan. Te Borssele stonden fraaie autobussen ge- reed en vol moed ging het door het mooie Zuid-Beveland naar Roosendaal. Het verslag volgt hieronder en zullen wij in 't kort ver- melden dat Alliance heschikt over twee goede achterspelers en twee snelle vleugelspelers. Het bezoek was niet groot te noemen voor zoo'n belangrijken atrijd. Temeuzen speelt in wit hemd, daar Alliance ongeveer dezelfde kleuren als Temeuzen heeft. Maar het is toch de goede gewoonte dat de thuisclub in zoo'n geval de witte kleuren aantrekt? Het gemis van onzen aanvoerder heeft zich den geheelen wedstrjjd geducht laten voelen, terwijl onze voorhoede de haar geboden kan sen niet heeft benut. Voor den aanvang werden door den Voor- zitter van Temeuzen aan den aanvoerder van Alliance bloemen aangeboden voor het be- haalde kampioenschap. De elftallen zien er volgt uit: Alliance: Doel: Vermeeren; achter: Heijnen en Visser; midden: Mies, Van Sprundel en Rovers; voor; Van Sittert, Kuistermans, Mannie, Koning en Borghouts. Temeuzen: Doel: Dooms; achter: C. Rie- mens en Van de Wege; midden: Jan Hame- link, D. van Hecke en 't Gilde; voor: M. Rie- mens, Kouwijzer, Dobbeleir, Laurens en De Smidt. Scheidsrechter was de heer Beerentsen, van Eindhoven, terwijl als grensrechters fungeer- den de heeren Degenaars en Metz, beiden van Breda. De aanvoerder van Alliance wint den op- gooi en verkiest met de zon in den rug te spe- len, direct daarop stellen de elftallen zich op en het fluitje van den scheidsrechter kondigt den aanvang aan van den wedstrrjd, van zoo veel belang voor de twee vereenigingen, die na een seizoen van hard werken kampioen hunner afdeeling werden, en er thans alles op zullen zetten om een voorsprong te krijgen op den tegenstander, die in kracht niet veel ver- schilt, al hoorden wij werkelijk direct bij onze aankomst te Roosendaal, dat men aldaar zeker was van de overwinning en men groote cijfers in het hoofd had, die deden denken aan zelf- overschatting. De eerste aanval is voor Temeuzen, waarop dadelijk een tegenbezoek van Alliance volgt. Temeuzen krijgt een vrqe schop te nemen, die goed genomen de Smldt gelegenheid geeft den bal mooi op te brengen, waama de links- binnen, Laurens, een schot op Alliance's doel lost, dat gehouden wordt en oogenblikkelijk volgt een aanval van Alliance, die echter op den buitenspelregel strandt. De linksbinnen van Alliance lost van ver een schot op Terneuzens doel en Dooms vangt den bal wel op, doch laat hem weer uit de handen vallen. Gelukkig kan hij zich herstellen en de bal rolt reeds op Alliance's speelhelft, waar een goed opgezette aanval wordt ondervangen doordat de voorhoede het samenspel te kort houdt. Als het spel 5 minuten aan den gang is, schiet de linksbinnen van Alliance hard tegen de zijpaal. Temeuzen breekt door, maar onze rechts- binnen trapt achter. Dadelijk volgt een goede voorzet van denzelfden speler, maar de ach-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2