sti/fsei SIP ALLES BIHVKHLA5D HELPER WITTE KRISTAL LifDBOUWBSRIGETES^ AUTOS MOTORS NIJVERHEfD BU1TKNLA9D. 0EM1HT0DE B1EI0HTB1 pr|mazuivere 10 d P.PAIUE &5orfK RECHTSZAKEN. VELDSTRAAT 55 - GENT Kosteloos en onzichtbaar bersteL KOUSEN VALSCHE RECEPTEN AFGEGEVEN. RYPERMODEBNE G EDACHTEN - WISSEUGNG. Het hoofdbestuur der posterijen en telegra- fie deelt mede: Dezer dagen deed zich het goval voor, dat over een aan te brengen schakeling in een telefoon-installatie in Indie het oordeel van de Ericssonfabrieken te Stockholm ingewonnen mocsi worden. Tot dit doel werd het betref fende schema in drie gedeelten als beeld-tele- rram naar Nederland overgeseind en by aan- komst aldaar onmiddellijk per vliegpost van Amsterdam naar Stockholm overgebracht. De flcwestie kon daardoor onmiddellijk worden on- derzocht en tot groote voldoening van de be- trokkenen was binnen 24 uur het telegrafisch antwoord via Holland-radio op zyn bestem- mine. De directie der firma Ericsson te Stock holm vond hierin aanleiding bij den telegraaf- dienst daar te lande na te vragen of het mo- jreliik zou zyn een dergelijke beeldtelegrafie ten behoeve van de Zweedsche Industrie ook In Stockholm in te voeren. Bovendien ont- vine de Nederlandsche telagraafdienst de ver- zekering, dat bij toekomstige gelegenheden vaarne van dit buitengewoon snelle commu nicate emiddel gebruik zal worden gemaakt. RIJliSBEGBOOTING 'EN AMBTENAARS- SALARISSEN. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haae meldt: Op onze vraag aan den Minister van Fman- eien of het gerucht juist is, dat bij de voor- bereiding van de Rijksbegrooting voor 1932 een tekort van 50 millioen geconstateerd is en dat dit tot byzondere maatregelen heeft doen besluiten, antwoordde Z. Exc. dat al wat le dien aanzien dezer dagen gepubliceerd is, voorhands op fantasie berust. Fir is weinig risico aan verbonden zeide de Minister thans een bericht te plaatsen, dat het opmaken van de begrooting moeilyk- feeden geeft; het is ook vrij gemakkelijk, daar- bij met gebruikmaking van eenige vage ge sevens een tekortcijfer te construeeren, en het «envoudigste is wel, maatregelen, waarvan de d£n aan den ander zegt, dat ze in den tegen- woordigen tijd wel eens zouden kunnen worden genomen, met den nimbus van een ,,loopend gerucht" te omgeven. Praktisch heeft dit al ias echter geen waarde. De moeilijkheden zijn bekend ook zonder dat ze in de krant staan. Van het ramen van een bepaald tekortcijfer ■voor 1932 kan op dit oogenblik nog van verre geen sprake zijn. En van de overige geruch- ten ligt de basis meer in „ingezonden stukken" of misschien ook in wat elders geschiedt, dan to ministerieele overwegingen of besluiten. DE IN RIGHT IN G VAN STEMLOKALEN. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Bergb heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of hij kennis heeft genomen van berichten, eenerzijds, dat de inrichting van sommige stemlokalen bij de laatstgehoudeu Statenverkiezingen niet in overeenstemming was met de wettelijke bepalingen, vervat in art. 67 van de Kieswet en in de artt. 1315 van het K.B. van 12 Dec. 1917, en anderzijds, ■dat. in sommige stemlokalen de stemming ge- schiedde in stryd met andere bepalingen der Kieswet, met name met art. 78, dat bijstand tan kiezers slechts in geval van lichamelijke bulpbehoevendheid toelaatbaar verklaart. Hy vraagt onderzoek naar de juistheid der mede deelingen, en wanneer die is gebleken zooda- nige wijziging dier stemlokalen, dat zij vol- doen aan de eischen der wet, en handhaving van alle bepalingen der Kieswet betreffende den gang van zaken in de stemlokalen. De heer van den Bergh vraagt voorts het voorschrift van een afsluiting der lessenaars met een gordijntje, daar het hem ook uit per- soonlijke waameming, gebleken is, dat 't voor leder, die in het stemlokaal vertoeft, moge- lijk is waar te nemen op welke lijst de kiezer ZLijD stem uitbrengt. KRUTALSTIJF5El MfRK (Ingez. Med.) INVENTARISATIE OOGST 1930. De inventarisatie voor den oogst 1930 (oude voorraad) is afgeloopen. Het resultaat hiervan is geweest: Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 4.268.000 KG Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 3.196.000 KG Zuid-Beveland 3.850.000 KG Noord-Beveland 930.000 KG Walcheren 939.000 KG Tholen en St. Philipsland 816.000 KG Schouwen en Duiveland 1.370.000 KG voor FOURNITURES GENERALES Borlinitstraat 8, GENT. Tel. 12415, (Naby 't Stadliuis) (Ingez. Med.) POEITIPUE SCHOONMAAK IN ROEMENIE. De minister-president, prof. Jorga heeft aan een specialen correspondent van de „Matin" verklaard, dat hij, gesteund door eenige hoog- .geplaatste personages, voornemen3 is, in de Kamer een onverbiddelijke zuivering tot stand te brengen, zonder rekening te houden met de party, waartoe de betrokken Karaerleden be- Rooren. Alle politieke klieken en verscheidene af- zonderlijke Kamerleden zullen worden afge- zet, daar een zuivering van het politieke leven dringend noodzakelijk is. OVERVAL OP EEN DRUKKERIJ. Dinsdagavond werd op de socialistische drukkerg Walka te Warchau een zeldzame ge- wapende overval gepleegd. Toen de nieuwe editie van het blad op de pers was, drongen eenige met revolvers gewapende mannen on- der aanvoering van den vroegeren minister van onderwijs, Downarowicz, de drukkery binnen, terroriseerden de daar werkzame per- sonen en begonnen op te ruimen. De indrin- gers namen twee papier-snijmachines, de ge- heele oplage van het blad en het geheele voor- raad-materiaal mede. De rest van de inrich ting werd gedeeltelijk vakkundig uit elkaar genomen, zooals b.v. de drukpersen, of een- voudig vemield. Een lid der redactie van de SValka, dat zich wilde verzetten, werd era- stig mishandeld. De politie stelt een onder zoek in. DREIGENDE STAKING IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. De onderhandelingen tusschen de werkge- vera en de arbeiders in de Noord-Fransche textiel-industrie zijn definitief afgebroken, zoodat tegen Maandag a s. het uitbreken van de algemeene staking in de textielindustrie kan worden verwacht. Te Roubaix is reeds een groot aantal ar beiders in staking gegaan. 15.369.000 KG Zij, die hun voorraden niet voor 25 April heb- ben opgegeven zullen niet voor levering oogst 1930 in aanmerking komen. Velen hebben gevraagd, wat er nu verder gaat gebeuren. Er worden thans tusschen de centrale tarwe-organisatie en de V.i.t.a. (vereeniging van inlandsche tarwe-afnemers) besprekingen ge- voerd over de prijzen en de kwaliteiten die voor levering in aanmerking komen. Zoo spoedig daaromtrent mededeelingen ons bereiken zullen deze aan de kringcommissies en in de bladen worden doorgegeven. Inmiddels heeft het bestuur der Gewestelyke Tarwe-organisatie de navolgende circulaire aan de leden-aangeslotenen gericht. Bedrijfsnummer. Uw bedrijfsnummer is op de enveloppe ver- meld. U gelieve op al Uw brieven, berichten of mededeelingen aan het secretariaat van de Ver eeniging of Uwe kringcommissie etc. dit nummer te vermelden. Dit vergemakkelijkt de administra- tie en afdoening van zaken, voorkomt vergissin- gen by geldzendingen etc. Voorts deel ik U het navolgende mede. Volgens Uw lidmaatschap heeft U het recht om Uwe tarwe, indien deze aan nader vast te stellen kwaliteit voldoet, ingevolge de tarwewet 1931 te leveren. Nadere mededeelingen zullen daaromtrent spoedig worden bekend ge maakt. Aan dit recht van leveren heeft ons bestuur op grond van de statuten en huishoudelijk reglement en de voorloopige uitvoeringsbesluiten enkele ver- plichtingen moeten verbinden, welke in een zgn. tarwereglement nader zullen worden vastgelegd. Ten aanzien van den oogst 1930 (oude voor raad) gelden de volgende bepalingen: Eigen gebruik. Indien U Uw voorraad of een gedeelte daarvan voor eigen gebruik wenscht te bestemmen, dient U hiervan ten spoedigste kennis te geven aan den Secretaris der kringcommissie. (Zij die bij de inventarisatie reeds volstaan hebben de beschikbare voorraad op te geven, be- hoeven geen nadere opgaaf te doen.) Het bovenbedoelde bericht kan luiden: Van myn nog aanwezige KG tarwe wensch ik KG voor eigen gebruik te reserveeren, zoodat ik nog KG beschikbaar heb. Onderteekening Bedryfsnummer Wyzigingen in de voorraden. Indien de op het formulier voor inventarisatie 1930 (oude voorraad) opgegeven hoeveelheid, tarwe na den datum van inventarisatie gewyzigd mocht zijn door verkoop, afdorsching, schooning of anderszins dient U hiervan ten spoedigste ken nis te geven aan den Secretaris Uwer kringcom missie. Erkende handelaren en tusschenpersonen. Het ligt in de bedoeling om de handelaren in Zeeland, die over pakhuizen beschikken, in de gelegenheid te stellen de tarwe van de leden-aan geslotenen te koopen en/of op te slaan, alsmede de tusschenpersonen, die bemiddelend by de ver koop kunnen optreden. Overdracht van tarwe aan erkende handelaren. Zoo spoedig deze erkenning is uitgereikt, mo- gen de aanwezige voorraden aan de handelaren worden overgedragen. Voor het vervoer naar de pakhuizen moet een vervoerbewijs worden aange- vraagd. Formulieren hiervoor zullen omstreeks 15 Mei verkrygbaar worden gesteld by den Se cretaris der kringcommissie. Tarwe, die vervoerd wordt zonder vervoer bewijs, komt niet voor levering in aanmerking. Wij geven U in overweging te wachten met te verkoopen of over te dragen tot de richtprijzen bekend zijn gemaakt en de minimumkwaliteit, die nog voor levering ingevolge de tarwewet 1931 in aanmerking komt, bekend is. Het is gewenscht, dat de tarwe behoorlgk ge- schoond wordt, aangezien by de beoordeeling van de kwaliteit hierop gelet wordt. Men zal de tarwe onigeschoond mogen overdragen aan erkende handelaren, doch zal daarvoor niet den vollen prijs kunnen ontvangen. Wenscht men tarwe te laten schoonen bij een ander, dan moet daarvoor vergunning worden gevraagd. Wij doen een beroep op U, zooveel mogelgk mede te werken om tot een vlotte uitvoering te komen en U nimmer in te laten met ontoelaat- bare handelingen. Geknoei van welken aard ook wordt streng gestraft, kan schrapping van het lid maatschap ten gevolge hebben, waarmede het recht om tarwe ingevolge de tarwewet te leve ren, voor de komende jaren vervalt. INVENTARISATIE 1931. Aan de leden-aangeslotenen Is een formulier voor de inventarisatie over de bebouwde opper- vlakte toegezonden. Men diene de gegevens die gevraagd worden op te zoeken. De invulling kan geschieden op de zit- dagen die tusschen 7 en 15 Mei gehouden zullen worden. Deze worden in de dagbladen nader be kend gemaakt. Tevens zal gelegenheid worden gegeven voor hen die nog geen aanvraagformulier voor het lidmaatschap hebben ingevuld, dit te doen op de zitdagen en daar cok het inventarisatieformulier 1931 in te vullen. Zij die z'ch niet uiterliik 18 Mei aanmelden komen niet ■"inr lever'n0- '-^evolge de tarwewet 1931 voor 1931 in aanmerking. STIJGING IN HET BOTERVERBRUIK. In 1930 is niet alleen de totale hoeveelheic in ons land verbruikte boter toegenomen, maai ook het gemiddelde verbruik per inwoner wijst een belangrijke stijging aan. Aldus consta- teert N. H. B. in het „Friesche Landbouw- blad", die de volgende cijfers geeft omtrent de produetie, in- en uitvoer van boter, als mede van het verbruik over de jaren 1922- 1930. Het boterverhruik is in ons land per inwoner gestegen van 5.17 K.G. in 1929 tot 6.00 K.G. in 1930 of wel met 0.8 KG. Het totale ver bruik wijst een stijging aan van ongeveer 6 millioen K.G., terwijl de uitvoer van boter daalde met 5.4 millioen K.G. De stijging van het boterverhruik hier te lande houdt ongetwyfeld ten nauwste verband met den prijs, die door de verbruikers toetaald moest worden. Ruw geschat is deze prijs in 1930 ruim 30 cent per K.G. lager geweest dan in het voor- gaande jaar. Nemen wij aan, dat de Neder landsche verbruikers in 1929 per K.G. boter gemiddeld 2,20 moesten betalen en dat deze gemiddelde prijs in 1930 tot 1,90 gedaald is, dan volgt hieruit, dat het Nederlandsche publiek in 1929 rond 90 millioen gulden heeft moeten betalen voor 41.3 millioen K.G. boter en dat in 1930 eveneens rond 90 millioen gul den aan boter is ten koste gelegd, waarvoor echter in dat jaar 47.3 millioen K.G. verkre- gen werd. De stijging van het boterverhruik in ons land, op zichzelf een verheugend verschijnsel, is als het ware gekocht door een prijsdaling van circa 30 cent per K.G., die dus aan de Nederlandsche boterproducenten, berekend naar een produetie van 87 millioen K.G., rond 26 millioen gulden gekost heeft. FRAUDELEUS BANKROET. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg vorderde Dinsdagmiddag tegen een 48-jarigen landbouwer uit Haamstede, die verschillende voorwerpen uit zijn faillieten boedel had verstopt, een gevangenisstraf van vier maanden. CUEEMBORGSGHE MOOIiDZAAK. Naar aanleiding van de arrestatie van een fabrieksarbeider, Auke Opdam geheeten, met betrekking tot den in 1923 in Culemborg ge- pleegden dubbelen moord, had schrijft het Alg. Hibl. onze correspondent te Tiel een onderhoud met mr. I. G. J. Tantenhoofd, of ficier van Justitie te Tiel. Deze deelde ons het volgende mede: In tegenspraak met hetgeen daaromtrent reeds is gepubliceerd, is van eenige aanwijzing van de zijde van Sweeris of mr. Rootool, welke aanleiding zou zyn geweest tot justitieel in- grijpen, geen sprake. Steeds heeft de Justi tie zich ontvankelijk verklaard voor elk be richt deze zaak betreffende. In den laatsten tyd is althans een feit komen vast te staan, waarby de nu gearresteerde Auke Opdam betrokken was (dit feit valt nog onder de bepalingen van het oude wetboek van strafrecht). Met het oog, daarop begaf het parket te Tiel zich Woensdag naar Culemborg, om dien- aangaande lnlichtingen in te winnen. De van Opdam gekregen inlichtingen waren zoo wei nig in overeenstemming met hetgeen officleel bekend was, dat de rechter-commissaris meende Opdam niet in vrijheid te kunnen laten, alvorens hy door het hooren van ge- tuigen zich omtrent een en ander meer zeker- heid zou hebben kunnen verschaffen. De mededeeling van den officier van Justi tie, dat tot dit justitieel ingrypen eenige aan wijzing van de zyde van mr. Roobol of Swee ris geen aanleiding vormde, wordt begrypely- ker, wanneer wy het volgende in herinnering brengen. Bij de behandeling in 1929 voor het Ge- rechtshof te 's-Hertogembosch van de met de Culemborgsche moordzaak annex zijnde mein- eedzaak, heeft mr. Roobol een onthulling ge- daan, in dezen vorm, dat hij verklaarde zich tot mr. Tautenhoofd te hebben gewend met het verzoek een onderzoek te willen gelasten naar den schrijver van een anoniemen brief, waarop de Justitie te kennen gaf daaraan voor de hervatting van het onderzoek geen waarde te hechten. Mr. Roobol wendde zich daarop tot den minister van Justitie, die opdracht gaf den brief voor onderzoek in handen te stellen van den scbeikundigen dr. Hessellnk te Amhem. Tevens deden mr. Roobol en mr. Den Hollander den minister een uitvoerig rap port toekomen, waarin zy een reeks feiten op- somden, die h.i. belangryke aanwyzigingen in- hielden tegen de personen, die zij als de wer- kelyke daders en medeplichtigen aan den dubbelen roofmoord beschouwden. Claas Sweeris heeft destyds verzocht een strafrechtelijke vervolging te willen instellen tegen de drie broers CollS en Auke Opdam ter- zake van daderschap of medeplichtigheid aan den moord. Van den officier van Justitie te Tiel ontving hij in antwoord daarop bericht, dat voor inwilliging van zyn verzoek geen termen aanwezig waren. Thans zou dus een feit zyn komen vast te staan, los van de aanwyzingen van mr. Roobol of Sweeris, dat tot hernieuwde inmenging van de Justitie aanleiding heeft gegeven. (Ingez. Meu.) Op de Prins Hendrikkade wist hij hem te grllpen, waama hij hem aan een politie-agent overleverde. De man werd overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, waar bij fouil- leering bleek, dat hij een bedrag van negen gulden uit de toonlbanklade had gestolen. VEEHOUDER DOOR TREIN GEGREPEN EN T .F.VF.NSGEVAARLIJK GEWOND. Dinsdag had een ongeluk plants op den onibewaakten werweg tusschen Nijkerk en Putten. De veehouder W. Versteeg passeer- de met p'aard en wagen voomoemden over- weg. Hij wilde blijkbaar v66r den in aan- tocht zijnden goederentrein de rails over- steken, "doch lette hierbij niet op een per- sonentrein, die van tegenovergestelde rich- ting kwam. Een aanrijding volgde, paard en wagen werden 300 meter meegesleurd en vermorzeld. Versteeg werd van den wagen afgeslingerd, Met denzelfden trein, die hem had aangereden, is hij in deerniswekkenden toestand naar Amersfoort vervoerd, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Voor zijn leiven wordt gevreesd. Dr. Bosch uit Nrjjkerk en eenige doktoren, die toevallig in den trein zaten, verleenden de eerste genees- kundige hulp. HAVENOIEKSTAJLLEN OPGEHELDERD. In October van het vorige jaar werden voortdurend in verschillende van de Rotter- damsche havens diefstallen gepleegd aan boord van schepen. Geregeld in den nacht van Zaterdag op Zondag en meestentijds op dezelfde wijze. In 66n haven had men zelfs kans gezien om in 66n nacht aan diverse schepen een bezoek te brengen. Geld en kleine voorwerpen werden telkens vermist. Het vermoeden was dan ook gerechtigd dat men hier te doen had met een en denzelfden dader. De rivierpolitie kreeg op zekeren dag het signalement van een schippersknecht in han den en het mocht haar gelukken op een Zaterdag'avond dien knecht aan te houden, terwyl deze zich op verdachte wyze ophield aan de Jobshaven. De jongeman gaf echter op, dat hij juist met zyn schip was aange- komen en dat hij nu aanstalten maakte om met den trein naar Nijmegen te vertrekken. By nadere informatie bleek, dat de schippers knecht waarheid had gesproken en hy werd dus vrygelaten. Op een avond ontmoette de politie den bewusten schippersknecht op den Schiedam- sohedr'ik. Weer werd hy aangehouden en toen hy ontkende op een Zaterdagavond aan de Jobshaven te zijn aangesproken door de politie werd hy meegenomen naar het politie- bureau. Daar werden op hem gevonden diverse kleine voorwerpen van schepen uit de havens afkomstig. Een huiszoeking had ver der tot resultaat dat nog veel meer voorwer pen van diefstal afkomstig werden gevonden. De schippersknecht is in bewaring gesteld. EEN „AANVAE" OF EEN TOE Eenige jongelui uit Stolwyk hebben ge- gepoogd, den tol op Stolwij'kersluis bij Gouda te passeeren, zonder tol te betalen door het rijwiel over de brug te dragen. Bij hun terugkeer haalde de brugwachter de brug op, teneinde hun te beletten, zich opnieuw aan tol betalen te onttrekken. Het openstaan der brug gaf echter zoo- danig verkeersstagnatie, dat de brugwachter de brug tenslotte neer liet, waardoor de tol- brekers gelegenheid kregen te passeeren. Thans staat de brug onder politiebewaking. DOOR VAEEENDEN HEIPAAE GEDOOD. Op een botswwerk in de Celebesstraat op den hoek van de Minahassastraat te Amster dam heeft een 25-jarige arbeider een vallen- ten waren geschreven op receptpapier van een Amsterdamschen arts. Tenslotte kwam het den apotheker verdacht voor en hij' stuurde het recept naar den betrokken arts; de« antwoordde, dat de recepten vervalscht waren. Hij was n.l. gewend de door hem afgegeven recepten van een stempel te roor- zien. De apotlhekers-assistenten kregen opdracht direct te waarschuwen, wanneer het jong- mensch wederom een recept voor pantapon aanbood. Zoo liepde man in de val, toen de politie ter plaatse verscheen was hy echter verdwenen. Op het station en in hotel ,,Nieuw Bussum" waar hij vaak logeerde werd een onderzoek ingesteld, doch nergene was meer een spoor van hem te vindan. Zijn adres was echter spoedig bekend, zoodat proces-verbaal tegen hem kon worden opge- maakt. Intusschen heeft hij zyn practijken voortgezet. Voor by in Bussum betrapt werd, is hij in vele apotheken in ons land zyn verdoovende middelen machtig geworden. Hy gebruikte het geneesmiddel, waar h'j aaa verslaafd is, voor zichzelf. Waarschyniyk zal de man worden vervolgd wegens overtreding van de opiumwet en niet wegens valschhetd in geschrifte. BELGISCH VAARTUIG OPGEPIKT. Het Belgische visschersvaartuig „Notr« Dame de Lourdes N. 30", schipper Desgant, van Nieuwpoort komende, is op Terschelling binnengelbracht door het rijksbetonningsvaar- tuig, schipper Drijver. Het Belgische vaar- tuig was hulpeloos aangetroffen In het Vlio- gat en is daar opgepikt. De bemanning va* drie koppen had geen voedsel of drinkwater meer. Het schip, dat slechts veertig ton meet, was visschende bij kaap Skagen, toen de motor defect raakte. De schipper besloot toen met een paar stukjes zeil den terugtocht te aanvaarden. Hy was echter reeds drie weken op zee, voordat hij Terschelling be- reikte, terwijl de reis gewoonlyk slechts enkele dagen duurt. De motor wordt op Terschelling hersteld, vanwaar de schipper weer hoopt zee te kiezen, dank zy de hulp van de Eilanders, voorzien van nieuiwe pro- visie. Hebt U reeds dit modern magazijn bezocht? Het loont zich de moeite I BE? TE ZIJOEN KOUSEN aan ongelooflijke prijzen. - De fijnste kleuren. - Zelfde huis Rond Punt (Vlasnderstmat). (Ingez. Med.) EEN VROUWENBEUL. In de Zaanstreek zyn in den laatsten tijd een aantal aanvallen op vrouwen gepleegd, waarvan de dader totnogtoe aan de nasporin- gen van de politie ontkomen Is. Er zijn aan wyzingen om te vermoeden, dat deze aan- slagen door den zelfden persoon zijn gepleegd. Telkens werden vrouwen aangevallen, meestal 's avonds laat na aankomst van den laatsten trein en steeds bediende de dader zich van een hard voorwerp, waarmede de slachtoffers op het hoofd werden geslagen. totdat zij bewusteloos werden. Het is niet ge bleken, dat deze aanslagen met onzedelyke oogmerken geschiedden. Dergelyke aanslagen op vrouwen zijn ach- tereenvolgens geschied te Zaandam, Wormer, Westzaan, Wormerveer, Beverwyk en ten slotte ook te Hilversum. Omtrent den dader bestaan nog geen aan wijzingen. DIEFSTAL IN EEN SIGARENWINKEE TE AMSTERDAM. Dinsdagavond Hep een ongeveer 40-jarig man den winkel binnen van het sigarenma- gazijn ,,Centraal" aan den Nieuwendijk te Amsterdam. Van de gelegenheid, dat de win kel onbewaakt was, maakte de man gebruik de toonbanklade te openen en daarin een greep te doen. Het leven, dat hij daarbl maakte, trok de aandacht van de vrouw van den winkelier, die onmiddellijk haar echtge noot waarschuwde. Deze bedacht zich geen ooerenblik en zette den dief, die dadelyk was gevlucht, achtema, NEDEREANDER TE ANTWERPEN AANGEHOUDEN. By de Antwerpsche politie heeft zich een 25-jarige Nederlander uit IJsselmonde aan- gemeld. Hiji verklaarde een Nederlandsche Vennootschap voor 1000 te hebben opge- licht. Hij bleek in het bezit te zijn van valsche papieren, waarmee hy over de grens was gekomen. DOOR EEECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Tydens zijn werkzaamheden kwam de 3&- jarige F. Oyen uit Budel in de fabrieken te Overpelt in aanraking met een draad der electrisohe hoogspanning met het gevolg, dat hij op slag gedood werd. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING TE BATHMEN UITGEBROKEN. Dinsdagmiddag hebben alle Amsterdamsche werkloozen, te werk gesteld aan de verbete- ring van de Schipbeek by de Wippertsbrug te Bathmen, den arbeid neergelegd. In een onderhoud tusschen de arbeider^ ir. Westhoff, Ryksinspecteur van de Werk- verschaffing en baron Van Wijnhergen, ad- junct-dlrecteur van de Nederlandsche Heide- den heipaal op het hoofd gekregen, zoo meldt Maatschappy, zyn door de arbeiders verschil- het „H)bld.,' De man is kort daarop over- lende grieven geuit, ojn. werd verhooging leden. i HET WIL NIET MET SCHOOLHOOFDEN. De eenige sollicitant voor hoofd der o. 1. school te Eemeiwoude, die ter benoeming was voorgedragen, is elders benoemd, zoodat een nieuwe oproep van gegadigden zal plaats hebben. DE MOORD TE AMSTERDAM. Het Volk meldt over den moord op het Rokin, dat de heer Fahrenholz, die het mis- drijf heeft ontdekt, heeft verklaard, dat toen hy Maandagavond tegen acht uur het perceel verliet om in de buurt te gaan eten, het hem is opgevallen, dat Van der Velde op de eerste verdleping in de kamer van den tandarts op een stoel voor het raam zat. Nooit te voren was dit gebeuTd. In den regel was de con cierge in het keukentje. De heer F. kreeg dan ook den indruk, dat de concierge zat Uit te kijken naar iemand, wiens komst hij ver- wachtte. HUNNEBED GEVONDEN. De Leldsdhe archeoloog Dr. Bursch, die In de omgeving van Emmen opgravingen doet, vond in een omvangryken grafheuvel een hunnebed, dat van alle tot dusverre gevonden steengraven afwijkt, door zijn geringe groot- te. De merkwaardige vondst is afgestaan aan het gemeenteibestuur en het hunnebed is overgebracht naar het centrum van het dorp, waar het weer is opgebouwd in den tuin van het gemeentehuis. VOOR 14.000 GULDEN AAN RINGEN GESTOLEN. Zaterdag is in den goudsmidswinkel van de flrma Van K. aan de Hoofdsteeg te Rotter dam een uiterst brutale inbraak gepleegd. Des middags kwamen twee mannen, waar- schijnlijk vreemdelingen, in dezen winkel. Een hunner vroeg automatische horloges te mogen zien, aldus meldt de „N. R. Crt." De winkelbedlende vertrouwde de mannen niet, hield den man, die voor de toonbank stond, scherp in het oog. Deze deed evenwel niets verdachts. De andere man hield zich beschei- den op den achtergrond en bleef met de han den op den rug staan. Hij stond vlak voor de vitrine, waaruit de horloges gehaald waren en welke een klein eindje was blijven open staan. Terwijl de bediende zrjn kameraad te woord stond, heeft de tweede man een pla teau met 7 platina ringen, ter waarde van 14.000 uit die vitrine genomen en onder zijn jasje verborgen. De eerste man kon geen keus maken en weldra verlieten de mannen den winkel weer. Kort daarna kwam de win- kelbediende tot de ontdekking, dat de ringen gestolen waren. De mannen waren evenwel in geen velden of wegen meer te bespeuren. Gedurende eenigen tijd haalde een Amster- damsch jongmensch bij de apotheek van de firma Koning en Mooy te Bussum op recepten pantapon, een verdoovend middel. De recep- van het loon gevraagd, terwrl tevens ver zocht werd, op de vrije dagen een trein vroe- ger te mogen vertrekken. Aangezien men van de izijde der werkverschaffing geen tego- moetkoming in de verlangens toezegde, werd een proteststaking aanigevangen, die twee uur zou duren. Aan de commissie van vijf arbeiders, welke namens het kamp op- trad, werd hlerna ontslag aangezegd, te)> wrjl men de overlgen toestond het werk t» hervatten. Uit solidariteit met de ontslage- nen, Is toen door alle arbeiders het werk neergelegd. Met den trein van zeven uur zrjn alle stakers, 100 in getal, naar Amster dam vertrokken. HET REDDENDE BOEKJE VAN DBS* HANDELSREIZIGER. Het gebeurde te Enkhuizen. Het politiebureau had een telefoontje ge kregen uit Stavoren. Te Bolsward was een inlbraak gepleegd. De dader zou, zoo vertelt de „Stand." vermoedelijk aan boord van de veerboot StavorenEnkhuizen zyn. D» politie te Enkhuizen werd verzocht een man met een groote tasch aan te houden. Toen de boot een half uur later de haven van Enkhuizen binnenvoer, stonden twee agenten op het perron. De boot meert en de passagiers gaan aan wal. Veel reizigers, veel tassahen, veel gr66te tasschen... De agenten houden dezen en genen reiziger aan. Niet bjjzonders in de tasschen. Ze kunnen ln- stappen In den wachtenden trein. Nog een reiziger wordt aangehouden. ,,Open die tasch asjeblieft"De reiziger schrikt. De agent krygt argwaan. De tasch gaat open... Een kleine boormachine komt er uitTuk" zeggen de agenten tot elkaar. De reiziger, verward en ontdaan, moet mee naar de wacht- kamer. De tasch wordt verder onderzocht. Op de boor volgen beitels, sleutels, loopers! „Wat een vangst!" Een complete inbrekers- inventaris. Als de tasch leeg is komen de jaszakken aan de beurt. Ook al vol met sleutels en loopers. „Hy Is matador in zijn vak" meenen de agenten. De man ontkent echter ten stelligste dat hy schuldlg is aan een Inbraak. „Niets geen wonder, elke dief ontkent, maar de bewijzen zijn overstelpend". Uit een der zakken diept de agent een boekje op, een klein zwart boekje. Bezwarend materiaal, vermoedt hij. Hij bladert er in... verschlet van kleur, betuigt den aangehou den reiziger zijn verontschuldiging, en draaft naar buiten om te zien of de trein er nog staat De trein is weg. De reiziger moest wach ten. Maar hij is vrij man. Alle verdenking Is geweken. Het zwarte boekje heeft hem volledig gerehabiliteerd. Dat boekje was een reizigerscommlssle- boekje. Het stond vol met bestellingen op beitels, sleutels en boormachines. De aange- houdene was vertegenwoordiger van een ijzer- handel, die smeden en winkels afreist met zijn monsters. De inbreker uit Bolsward is nog niet ge- knipt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2