ALGEMEEN NIEUWS- FJ ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. Ganezingen doot den g:est, Millionair tegen wil en dark *de zmkte en geurife rooktobok f HEEREN-BMI _^M£RK No 8678 VRIjDAG 8 MEI 1931 71e Jaargang. FSTTILLETOK, vnONXKSi^-NTSPHIJS: Bianen Ter Neuzen 71,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuran per poet fl.SO per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 7 6,60 per jaar Voor BelglS eD Amerika 2,25, overige !an den 2.60 per 3 maanden fr. per post About; emen ten voor bet bnitenland s.lleen bij voornitbetaltng. Bltgeefster: Firm* P. 3. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 26. ADVERTENTT8N: Vsn 1 tot 4 re gels 7 0.R0 Voor elken regel meer 7 0 Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor do oltgave. OIT BIA1) VERSO HUNT IEDEREN MAA ND AO-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONB IV. Mary BakerEddy (2). Er komt nu een nieuwe krisis in het Jeven van Mary Baker. De eenzame, die het alleen-zijn niet meer verdragen kan, treedt hals-over-kop in het huwelijk met een harer leerlingen, den reiziger in naai- machines, Asa Gilbert Eddy. Mary BakerEddy is nu de naam, waaronder heel de wereld haar eens kennen zal. En deze gebeurtenis heeft ook weer onaan- genamV gevolgen: een ander leerling, Spafford, verlaat den kring, en vestigt zich op eigen gelegenheid. Hetzelfde van met Kennedy herhaalt zich, dezelfde verwijten treffen ook hem. Ja, de zaak komt tot voor het gerecht, allerlei proces- sen en procesjes zijn het gevolg. Mary BakkerEddy wordt een gewone figuur In de rechtzaal. De zaak dreigt zelfs be- lachelijk te worden, ook anderen scheiden zich nu af. Het is duidelijk: de zaak der Christian Science is te Lynn verspeeld. Verhuizen naar een andere plaats is de eenige manier nog, en Mary Bakker gaat thans naar Boston. Maar juist deze schijnbare nederlaag wordt een overwinning. Eerst in de groote stad kan deze vrouw zich ten voile ontplooien. Dit gebeurt ec.hter niet dan ■a veel strijd. Haar man, al lang lijdend, wordt zwaar ziek, zoo ziek, dat Mary kaar beginsel moet verloochenen en een dokter moet roepen. Maar niets baat meer: Eddy sterft. De dood blijkt toch de Science te machtig. Maar dadelijk herstelt zij zich: natuurlijk is dan de diag nose font geweest. Niet door een hart- kwaal kan Eddy gestorven zijn, maar het moet zijn door een of ander metaphisisch gift, een mental poison". Kennedy en Spafford zullen invloed hebben uitge- oefend, en daar is het door gekomen, dat zij niet heeft kunnen helpen! Een en zestig jaar oud staat Mary BakerEddy aan het graf van haar man, op een leeftijd, waarop zij grootmoeder kon zijn. Maar met bovenmenschelijke veerkracht richt zij zich op, en begint zij nu te Boston haar werk. Nu, in de groote «tad moet alles grootscheeps worden op- gezet. Nu niet meer een school, maar een universiteit: „Massasuchets Metaphysic College". En zijzelf een Lady Tegelijk weet zij zich als het ware een nimbus te verscnaffen door iedereen ▼oortaan op een afstand te gaan houden. Als zij dan des Zondags voor haar preek te voorschijn komt, is het, als trad zij uit een wolk van geheimzinnigheid. En al meer legenden vormen zich rondom haar persoon. Reeds begint de mythe-vorming! Duidelijk is het ook, dat het in t Ame- rika van 1890 niet gaat zonder reclame. Zoo wordt er een Christian-Scienc- Journal opgericht, als eigen orgaan. En dan komen de zieken uit de stad, uit de provincie. De genezenen sporen anderen aan om ook te gaan. En ieder healer is meteen weer propagandist voor de goede zaak en voor het tijdschrift: ..Science and Health". In de jaren 1883 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 13) Vervolg.) HOOFDSTUK VI. In de Milan" aangekomen wachtten hun de noodige verrassingen. Nauwelijks hadden Stephen en George Henry met hun gast plaats genomen, of de blonde fonqe dame, die den vorigen dag aan een tafeltje aan hun rechterhand had qezeten. kwam alleen binnenstappen en keek te- leurgesteld de zaal rond. Juffrouw Whit ney stak haar hand uit en de twee meis jes omhelsden elkaar oo teedere wijze. Niemand had er een flauw vermoeden van kunnen hebben, dat hier een samen- zwerinq in het spel was. ,,Wat zie je er weer verrukkelijk uit," merkte juffrouw Penqy op. ,,Ik ben zoo gelukkiq," gaf haar vrien- din opqewonden te kennen. ,.Laat mij je even voorstellen. aan de twee liefste man- nen van de heele wereld. Zij vormen miin nieuw svndicaat. Wii gaan nu wer- keliik ,,De Zmgende vogel" opvoeren." Tuffrouw Peggy was heel luidruchtig in haar gelukwenschen en reikte de broers haar beide handies. Zonder de minste aarzelinn accepteerde zij den stoel, welken Geomrg Henrv haar aanbood. ,,"Wij moeten er nog even over praten," 1890 neemt het aantal van de .healers" toe van 14 tot 250! Van de scholen van een tot dertin! En met deze uitbreiding groeien ook de inkomsten. Want nooit heeft Mary BakerEddy den Mammon de deur gewezen integendeel: met de jaren ontplooit zich in haar een merk- waardig handelsinstinct. Macht begeert ze, en de meest tastbare vorm daarvan isgeld! Neemt dus de verkoop van j Science and Health" toe, dan verhoogt j ze den prijs. En telkens gewijzigde druk- j ken maken dat men net als bij school- boeken altijd de nieuwste uitgave ook weer moet bezitten, om ,,bijte zijn! Daar komen dan nog bij foto's, lepels met haar portret, insignes Tot dusver ging de weg tot het godde- lijke in alle godsdiensten over armoede en ontbering. Maar hier is het aardsche slijk voor 't eerst den profeet geen erger- nis. Hier zit er een barst in het systeem hier ook valt de kritiek telkens weer de Christian Science het eerst aan, in het bijzonder deed dat Mark Twain, de be- bekende humorist. Waarom, vraagt hij, incasseert Mary Baker zoo nauwgezet altijd de auteursrechten van Science and Healath", als het boek niet haar werk is, maar dat van God? Doch twee dinqen zijn er, waaraan de profetes niemand laat raken: haar geld en haar geloof. En ze antwoordt: dat de Science zooveel geld inbrengt, is juist een bewijs voor haar kracht en waarde! En zoo weet ze de offers nog hooger op te voeren. Een hoogtepunt, de beslissing, is de samenkomst te Chicago in Juni 1888. Een 800 afgevaardigden had men er verwacht, en er kwamen een 4000 Scientisten bijeen. Het is een storm en staande de verga- dering worden er elf zieken genezen, alleen al door Mary Baker's aanwezig- heid!Maar nu verlangt men, dat de Christian Science zich ook naar buiten als kerk zal toonen. Na eenig aarzelen geeft de leidster toe en zoo wordt voor het eerst een kerk gebouwd voor een levend mensch: ,,A testimonial to our beloved Teacher, the Rev. Mary Baker.Eddy", luidt het opschrift. En het heiligste der heiligen is ,,the Mother's Room" een als kapel ingericht pompeus versierd ver- trek voor Mary BakerEddy zelf. Een eeuwig-brandende lamp verlicht deze ruimte en een kerkraam vertoont Mary Baker op haar zolderkamertje, onder Bethlehem's ster. Zoo werd een levende vrouw tot een heilige Maar juist op het toppunt van haar macht vaardigt ze drie edicten uit: 1°. de Universiteit wordt gesloten, 2°. men mag haar-zelf niet meer lastigvallen met het vragen om raad, 3°. ze legt haar ambten en waardigheid neer en vestigt zich nabij Concord, op het landgoed Pleasant View". Schijnbaar dus een vernietigen van haar levenswerk Maar het was te groot geworden, dan dat zij het zelf in de hand kon houden. Dus wordt de „hori- zontale" uitbreiding van de Chr. Science eenvoudig opgegeven voor een ,,verti- cale": er komt in plaats van democratic een hierarchie, met Mary Baker-Eddy aan de spits. Alle gemeenten verliezen haar zelfstandigheid en worden onder de nieuwgesohapen ,,Moederkerk" gebracht. De predikanten mogen niet meer zelf spreken: ze worden reader", en mogen alleen nog maar de woorden van de op- verklaarde ze. ,,Ik ben zoo blij voor Blanche, want ik houd zooveel van haar." ,,Misschien wil Uw vriendin, juffrouw Robinson ons de eer aandoen met ons aan te zitten," stelde Stephen voor. ,,Het is zeer vriendelijk van U dit te vragen," bekende het levendige jonge meisje openhartig. ,,Dit is veel gezelliger en ik moet U ook eerlijk bekennen, dat ik niet van plan was geweest om weg te gaan. Hoe kent men U ooit uit elkaar ging ze voort. „Ik wilde graag met dezen mijnheer Underwood praten," zei ze ter- wijl ze haar hand op George Henry's arm legde. „Ik weet zeker, dat Uw broer en juffrouw Whitney nog heel wat met elkaar te bespreken hebben. Een lok goudblond haar beroerde even George Henry's wang, waardoor een eigenaardig gevoel zich van hem meester maakte. Hij werd heel warm en buiten- gewoon zenuwachti". Krampachtig klem- de hij het menu in zijn hand. ,,Ik heet George Henry en mijn broer StephenWat zou LI er van zeqgen", stelde hij voor, ,,als wij de lunch bestel- den De twee jonge dams namen deze taak op zich en volbrachten die uitstekend. Het bleek dat juffrouw Peggy, op verzoek van haar moeder altijd in het publiek melk dronk, maar voor deze bijzondere gelegen heid wilde zij daarvan afwijken en het ge- heele gezelschap gebruikte cocktails, ge- volqd door een flesch Chablis. Even later dee'de zij George Henry in vertrouwen mede, dat ze dikwiils last van hoesten had je vatte zoo gauw koude als je al de perste leidster voorlezen. En een sfeer van geheimzinnigheid omhult van nu aan de stichtster, die zoo geheel in de wereld van de mythe kan overgaan. Waarom zoo plotseling dit zich-terug- trckken De reden is eenvoudig: Mary Baker, die steeds den ouderdom een waan en ziekte een inbeelding noemde, zij wordt oud en gebrekkig. En dat mag de wereld niet zien, tot geen prijs Zoo leeft ze daar buiten, gekweld door haar vrees voor het magnetisme, door haar vervol- gingswaanzin. De zenuwschokken mar- telen haar voortdurend. Maar meer nog kwelt haar de eenzaarnheid. Haar zoon kan ze niet uitstaan dus adopteert ze een jong arts uit haar omgeving, Dr. Fos ter, die echter al spoedig weer wordt ver- stooten. En temidden van al deze moei- lijkheden bouwt ze verder aan haar wereldrijk. Als haar leerling Auguste Stetson in New-York een geweldig groote kerk bouwt, kan zij deze mededinging niet verdragen: in Boston moet er dan een nog grootere, nog schitterendere komen. Twee millioen dollar kost het bouwwerk, dat in jaren zijns gelijke niet zal zien. In 1906 Mary Baker is dan 85 jaar oud wordt het ingewijd. Uit heel de wereld stroomen de geloovigen samen. Zoo n ge beurtenis heeft Boston nog nimmer be- leeft, en zal het misschien nooit meer be- leven ook 85 jaar is deze vrouw, wanneer ze het toppunt van haar macht bereikt. Maar juist dit laatste succes is gevaarlijk: nu gaat men werkelijk aandacht schenken aan die beweging, die tot dusver maar een „sekte" werd geacht als andere, aan die vrouw in het bijzonder, die dit geweldige tot stand bracht. En natuurlijk slaat het publiciteitsbureau van de Chr. Science munt uit deze belangstelling. Maar tege lijk rukt de vijand aan: dokters, die hun zaak bedreigd zien. en de Erven-Quimby, die bezwarende brieven van Mrs. Eddy publiceeren, die erop zouden wijzen, dat de ..Science" gestolen goed was 1 Als de kerk te Boston wordt ingewijd is de pers in grooten getale aanwezig. Maar wie zich vertoontgeen Mary Baker. En een gefluister begint, dat ze al lang niet meer leeft. De kranten-be- langstelling groeit, maar de oude vrouw onttrekt zich aan alle interviews. Een blad als de .World" kan dat niet op zich laten zitten, deze redactie zendt twee van haar stoutmoedigste verslaggevers er op uit. Die ontdekken: het is niet Mary Baker-zelf. die iederen middag in het rij- tuig uitrijdt, maar een kamenier Zoo wordt de spanninq steeds qrooter en ten- slotte, 30 Oct. 1906, wordt dan een on- derhoud toeqestaan. Er zullen maar vier vragen worden gesteld: 1°. zijt ge vol- komen gezond 2°. Hebt ge ook een anderen arts, dan God 3°. Rijdt ge dagelijks uit 4°. Beheert ge zelf uw vermogen, of doet iemand anders dat voor u Negen reporters worden toe- gelaten. Een gordijn wordt terzijde ge- schoven daar staat ze. roerloos, gepoe- derd, geschminkt, kostbaar getooid met School voor COIFFURE Dagelijksche le.sen voor Dames en Heeren. Voiledigst succes gewaarborgt op fakt. Voor jnl de SAULNIKR, Rooigemlasui 84, Gent. Ook logement en pension verkrijgbaar. theater-agenten moest afloopen om een engagement te krijgen. Wanneer er er- gens een vacature was, dongen er hon- derden meisjes naar. Zou er misschien niet een plaatsje voor haar te vinden zijn in het koor van „De zingende vogel" Hij deed een beroep op juffrouw Whitney en binnen een paar seconden was alles ge- regeld. De lunch werd hoe langer hoe geanimeerder. Een paar opvallende, en keurig gekleede heeren werden bij hun voornamen aan de broeders Underwood ,,mijn nieuw syndicaat" door juf frouw Whitney voorgesteld. Na afloop van den maaltijd hadden de gastheeren kennis gemaakt met verschillende perso- nen uit de theaterwereld. Niettegen- staande het aanqename gezelschap, wis- selden George Henry en Stephen echter tegen kwart over tweeen een heimelijken blik met elkaar, en een oogenblik later stonden ze op. ,,U wilt ons zeker wel verontschuldi- gen vroeg Stephen, nadat hij de reke- ning had betaald. ,,Mijn broer en ik heb ben een zaken-afspraak." De jonge dames namen met uitroepen van teleurstelling afscheid van hen. In den loop van de week zouden ze elkaar nog eens ontmoeten, en juffrouw Peggy fluisterde George Henry in het oor, dat ze hem wilde opbellen. Toen de gast heeren vertrokken, keken de meisjes hen voor een oogenblik zwijgend na. ,,Heb je ooit in je leven zulke menschen ontmoet mompelde juffrouw Whitney ten s'otte, terwijl zij zich tot haar vriendin wendde. .jllSSlk. ECHTE FRIESCHE SEDERT 1753 20 50 ct. per ons hermelijn en edelsteenen. Allen sidderen voor deze vreeselijke verschijning, die aandoet als van een versierde en beschil- derde mummie. En dan worden de vragen gesteld. Eerst verstaat ze niet, maar dan verzekert ze, gezond te zijn en geen dok ter buiten God te kennen, hoewel ze onder behandeling van een tandarts staat. Eventjes onwaar, houdt ze vol, zelf s mid- dags uit te rijden. Maar de vierde vraag beantwoordt ze niet meer ze wankelt, juist bijtijds door haar vrienden opgevan- gen en weggebracht De wereld weet nu, dat Mary Baker- Eddy bestaat, maar nog is men niet te- vreden. Overal in het land gaan repor ters haar sporen na, onderzoeken haar geschiedenis. En men ontdekt, dat de heilige een zoon heeft den verlatene. verstootene: George Glover, die in het Westen ergens armoe lijdt. Senator Chandler zet hem aan tot een proces, om haar vermogen te verkrijgen zelf treedt hij als zijn advocaat op. Mrs. Eddy's vrienden willen dat tot geen prijs, dan liever betalen Maar George en zijn advocaat wijken niet, zelfs voor geen 125.000 dollar. En deze particuliere zaak wordt tegelijk tot een proces tegen de Christian Science Mary Baker wordt door Chandler vtfor het gerecht openlijk ,,een zwakzinnige" genoemd en haar leer bedrog, waanzin. Twee rechters en een psychiater komen naar Pleasant View om haar te onderzoeken, wat een vernede- ring In Maart 1907 ontvangt hen de dan 86-jarige en, een uur lang verhoord, antwoordt ze helder en klaar. Het proces gaat als een nachtkaars uit George Glover krijgt een bedrag uitbetaald en de zaak wordt als afgedaan beschouwd. Maar deze inspanning breekt de toch reeds uitgeputte vrouw volkomen. Het .magnetisme" wordt haar een ware ob- sessie, rust kan ze in dit huis niet meer vinden. En zoo verhuist ze naar Chest nut Hill bij Boston in een extra-trein met een losse locomotief voor en achter, als beveiliging. Hoogstens de Tsaar van Rusland reisde ooit zoo luxueus. En in haar nieuwe woonplaats leeft ze werkelijk nog eenmaal op: ze zint op wraak. Allereerst tegen de kranten- menschen. Ze decreteert de oprichting van een eigen dagb'ad: den Christian Science Monitor". Na even 3 maanden al verschijnt het eerste nummer van een courant die nu nog tot de beste van heel de wereld behoort. Zoo zijn alle tegenstanders geslagen. Spafford, Kennedy en Patterson zijn ver- dwenen; tegenover de wetenschap is een wetenschap opgerioht, tegenover de uni- versiteiten een universiteit, tegenover de Kerken een Kerk, en tegenover de kranten een krant. Nu bezit zij haar, de macht. Maar wie moet die erven Iedereen ver wacht: Auguste Stetson, die de kerk in „Ik kan me niet voorstellen dat ze wer kelijk bestaan," verklaarde de laatste. „Ik moest George Henry een paar keer in zijn arm knijpen, om te weten, of hij inderdaad leefde. Vertel me eens..." De hoofden der meisjes kwamen dich- ter bij elkaar en het gefluister werd ge- heimzinnig... Intusschen waren de broers in druk gesprek met den directeur van de „Milan". Na een oogenblik gewacht te hebben, had men hen in zijn prive-kantoor gelaten. Er werden wederzijdsche vrien- delijkheden gewisseld. ..Waarmede kan ik U van dienst zijn, heeren had de man geinformeerd. ,,Wij zouden graag van U willen weten, of U een paar appartementen voor ons vrij heeft in het beste gedeelte van het hotel verklaarde Stephen. De directeur krabbelde eenige nummers op en belde, waarop een bediende ver- scheen. Mijnheer Jonas zal U laten zien, wat we nog over hebben," zei hij. ,,Ik ver- trouw dat U wel naar Uw genoegen zult slaqen." Met een beleefde buiging nam hij af scheid van hen. ,.Het zal wel niet veel zijn," had hij, te oordeelen naar hun uiter- lijk, bij zichzelf uitgemaakt. De bediende scheen het volkomen met de opvatting van zijn chefs eens te zijn, waarvan hij echter niets liet blijken. Niettegenstaande ver- scheidene der appartementen welke zij bezichtigden, zeer aantrekkelijk waren, -ch'^de Stephen toch telkens met het hoofd. „Ze zijn allemaal te klein," zei hij. New York bouwde. Maar Mary Baker- Eddy is ijverzuchtig, tot het uiterste toe: dat zal niet gebeuren. En 89 jaar oud heeft ze nog den moed, haar trouwste leerlinge alleen daarom uit de Kerk te bannen 4 December 1908 is Mary Baker-Eddy overwonnen door den eenige, dien zij niet stond: den dood. Voor haar getrouwen is dit echter niet een weg-zijn van leer- meesteres, maar alleen een niet meex waarneembaar-zijn. Geen rouwdiensten, geen klachten, alleen het nuchtere bericht, dat ze ,.uit onzen gezichtskring is ge- weken". En het lichaam van de „so cal led dead", de zoo gezegd overledene,. wordt, in een ijzeren kist, in een beton- massa ingegoten. Een eenvoudige plech- tigheid, door slechts enkelen bijge- woond Hoe verging het haar leer Als zoo- vele revoluties in het geestesleven: ze won het niet, en ze werd niet overwonnen. Ze boog het hoofd en paste zich aan bij de wereld en al haar wetenschappen. De onverzoenlijkheid week zonder ver- toon, zonder dat we 't dikwijls merken, leeft het werk van Mary BakerEddy onder ons. Rustig werkt de .healer' naast den officieelen arts en haar religieu- se sugestie-methode ontvangt haar plaats in de gelederen der moderne psychiatric en psychologie. Deze Christian Science is formule geworden. Maar de idee van Mrs. Eddy is niet gestorven: na jaren treedt een apotheker op in Nancy en wil door eigen geloof den mensch de eigen kwaal doen vergeten. Coue! En hij schakelt zelfs de tusschenpersoon, den healer" uit. Wat we er ook verder van denken of zeggen mogen: door Mary BakkerEddy is het probleem van de genezing door den geest in voile in grootste scherpte gesteld. En ook zij bewees, dat in de geestes- geschiedenis de ongeleerde en niet te onderwijzen onstuimigheid van een leek voor de ontwikkeling van ideeen even be- langrijk kan zijn als alle wijsheid en wetenschap. Ook de overdrijver, en juist hij, dringt voorwaarts. Zoo moet, volqens Zweiq, ook hij Mary Baker Eddv beoordeelen, die overigens in haar ideeen zich niet kan vinden. Zo6 haar te zien, doet tensJotte ook haar waardeeren als een onmisbare schakel in den keten der geestelijke ontwikkeling van den laat— sten tijd. Ongetwijfeld heeft Stefan Zweig met deze ..Wiirdigung" we namen slechts een klein deel en dat zeer verkort, over een daad van beteekenis verricht. We zijn er hem dankbaar voor. En niet min der voor de wijze waarop hij Sigmund Freud behandelt als derde in deze eigen- aardige rij. Daarover nu nog in een laatste artikek ,,Wij verlangen wat meer ruimte. Twee zitkamers, tv/ee slaapkamers en twee bad- kamers." ,,Een dergelijke accommodatie zal zeer kostbaar zijn," waagde de man het op te merken. ,,We zijn bereid een behoorlijk bedrag te betalen." antwoordde Stephen. De jonge man liet hun eenige vertrek- ken zien, welke uitzagen op het plein. Hoewel hij het als zuiver tijdverlies be- schouwde, vervulde hij zijn taak toch met groote nauwgezetheid. ,,Deze zijn beter," verkondigde Stephen. ,,Wat is de prijs daarvan Nummer 89 kost dertig pond in de week en nummer 109 veertig pond." „Met inbegrip van wat?" vroeg Stephen. ..Inclusief bediening, licht en verwar- ming. doch met uitzondering van speciale haardvuren," klonk het beleefde ant- wonrd. De toekomstige huurders gingen even ter zijde staan. ,,De prijzen zijn zeer bevredigend." ver klaarde Stephen. ,,Weet je wel, George Henrv, dat veertig pond in de week, een jaarlijksche uitgave beteekent van onge- veer twee duizend pond ,,Dat is zoo, maar dit bedrag moet tus- schen ons verdeeld worden," herinnerde Georqe Henry zijn broer. .Volkomen juist: niettemin zal de ver- meerderinq van onze onkosten reusachtig ziin. Ik neloof. dat we het hier wel goed zullen hebben," waagde Stephen te zeg- gen. (Wordt vervolgd.) £ssss S$&9 fni m (lugez. Med. A86 (Ingez. Med.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1