Ter Heuzensche Courant Tweede Blad. Woensdag 6 SYlei 19S1. o. 8C77. GEMEENTERAAD VAN AXEL. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN Vergadering van Dinsdag 28 April 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer P. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, A. E. C Kruijsse, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, F. Diele man, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren H. Wolfert en Ch. G. Claessens. (Slot.) 8. Verzoek oin uitbreiding te gevcn aiin de dagen waarop met Pinksteren mag worden gedanst. Uoor C. M. de Coninck en 6 anderen, nering- doenden in de gemeente Axel, is een adres in- gezonden om met de a.s. Pinksterdagen de ge- legenbeid tot het geven van dansmuziek tot twee dagen uit te breiden, dit met het oog op het bezoek aan Axel aantrekkelijker te maken en aan adressanten een ruimere verdienste te verzekeren. Burgemeester en Wethouders wgzen er op, dat het vorig jaar en ook reeds het daaraan voorafgaande jaar een dergelgk verzoek van neringdoenden (cafohoudersis ingekomen. In het college van Burgemeester en Wethouder3 la geen wijziging gekomen of verandering van standpunt" zoodat, met verwgzing naar de voorstellen van die jaren wordt voorgesteld op het adres afwijzend te beschikken. De heer 't GILDE: Mijne houding ten op- eichte van deze aangelegenheid is bekend voor zoover dit mijn persoon aangaat. Ik kom daar- mede niet in strijd met mijn verleden wanneer ik een ander standpunt waag in te nemen dan het College. Deze zaak wordt door mij overi- gens op den achtergrond gehouden, doch daar een zeker gedeelte der bevolking telkens met een periodiek regelmatig herhaald verzoek komt, moeten wij als Raad dat ook onder het oog Men. Ofschoon ik nooit gedanst heb, zie ik er heelemaal geen kwaad in. Integendeel! De jeugd moet en zoekt zijn ontspanning toch. In de allerbeschaafdste millieu's en ook in de meest Christelijke kringen wordt gedanst. Waarom maakt men de gelegenheid hier niet wat ruimer? De heer ESSELBRUGGE verklaart er voor te zijn, dat aan het verzoek wordt tegemoet gekomen; in zgn buurt, in de Noordstraat, hoort hij uit de radio-luidsprekers jagelgks de walsen van Strauss en de danscn van Dajos Bela en zijn orkest; laat men nu op andere plaatsen de menschen eens een dagje meer dansen. De heer VAN DE BILT zal v66r het voor- stel van Burgemeester en Wethouders stem- men; de Katholieke onderteekenaars van het verzoek weten wel, dat hij niet anders kan. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 6 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren P. de Feijter, Dg- gel, Van de Bilt, J. de Feijter, Koster en Die- leman; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Krugsse en Esselbrugge. 8a. Verzoek tot verlaging van huishuur. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat, naar aanleiding van een in hunne handen om bericht en raad gesteld verzoek van huur- ders der woningen van de Vereeniging tot ver- betering der Volkshuisvesting in de Juliana- straat om vermindering van huishuur, de Voorzitter in de vorige vergadering de ver- waohting uitsprak, dat er mogelijk van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, wiens medewerking voor inwilliging van het verzoek was ingeroepen, een gunstiger ant- woord zou worden ontvangen dan voorheen. Helaas is dit antwoord weer van denzelfden inhoud als de vorige malen. De Minister heeft geen bezwaar dat een lagere huur voor die woningen wordt betaald, mits de gemeente het verschil bijbetaalt tot de minimumhuur van 4 per week. Ons college heeft gemeend deze beslissing persoonlijk op het Ministerie te moeten be- spreken, hetgeen geschied Is. Op het Departe- ment kon geen ander resultaat bereikt wor den, daar een algemeene gedragslijn wordt ge- volgd voor alle gemeenten, hetgeen voor ons zeer teleurstellend was. Wij stellen U daarom voor afwijzend op het adres van die bewoners te beslissen en het raadsbesluit van 21 Augustus 1930 te hand- haven. De VOORZITTER voegt hieraan nog toe, dat op het Departement is medegedeeld, dat verlaging der aan den Staat gegarandeerde woninghuren in Nederland vooralsnog niet in de bedoeling ligt. Slechts in 6dn gemeente is van woningen, waarbij de Staat zelf belang had, de huurprijs lager gesteld. Men stelt zich op het standpunt, dat de gemeente indertijd met den Staat een contract heeft gesloten waarbij verrekening van de minimumhuur wordt gewaarborgd en dat dit contract be- hoort te worden nagekomen. Hij deelt voorts mede, dat gistermiddag weer een nieuw adres is ingekomen van Hon Dellaert en 41 anderen (welke namen hij voor- leest), bewoners der perceelen van de Ver eeniging ter bevordering der Volkshuisvesting aan de Julianastraat, die daarin te kennen geven; dat zg eenige raadszittingen geleden met een verzoek tot den raad zgn gekomen tot verlaging der woninghuren; dat zij wederom de vrijheid nemen de aan- dacht van den raad te vragen voor dit adres, omdat tot nu toe in geenerlei vorm een ant woord is gekomen; dat de toestand voor de arbeidersgezinnen op 2,50 is onjuist. De heer 't GILDE: Maar het gaat ten slotte allemaal naar de wsrkverschaffing, waarvoor dat loon is vastgesteld. Zooals het echter met veel dingen gaat, men schuift het in Den Haag maar af op de ge- meenten en daardoor worden juist de ge- meentebesturen in een netelig parket ge- bracht, omdat wij slechts het gemeentelijk budget bezwaren kunnen door de huren te ver- l lagen. Dat is voorwaar niet gemakkelijk voor ons die zoowel voor de belangen van de ddn I als van den ander moeten waken. Men maakt het ons in Den Haag inderdaad niet gemak- kelijk. Ik ben echter bereid, mijnheer de voorzitter, mits de huren varieeren van 2,50 tot 3,50 en dan geregeld naar het inko- men aan verlaging der huren mede te wer- ken. Nu zijn ze van 4 tot 3. De VOORZITTER moet ontraden om nu in deze vergadering een besluit te nemen tot ver laging der huren. Hij zou dan liever zien, dat het adres werd gesteld in handen van Burge meester en Wethouders, om de zaak nog eens nader te bezien en in de volgende vergadering advies uit te brengen. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat door den heer 't Gilde is gezegd, dat de huren niet kunnen verlaagd worden, zonder dat we daar door de lasten voor de burgers dezer gemeente verzwaren. Dat vindt spreker op zichzelf niet zoo erg, dat de eene burger voor de ander lets j betaald, althans als het noodig is. Hij heeft j daar echter weer de namen der onderteeke- j naars van dat adres gehoord en als hij het j goed voor heeft bevond zich daar ook een ge- meentewerkman onder. De VOORZITTER: Dat is juist. De heer VAN DE BILT vervolgt, niet te begrijpen dat z66 iemand dit adre3 onder weekhuur van 3 beteekent een woning van f 3000 en 4 per week S 4000. De heer OGGEL: Niemand kan daarvoor een woning verhuren. De heer 't GILDE: Daarom pak ik maar 5 De heer OGGEL: Juist dat behoort zeker S 7 te zijn, men moet toch ook rekening houden met onderhoud, assurantie, lasten en j afschrijving De heer P. DE FEIJTER maakt ook be zwaar tegen een algeheele verlaging, waar- door andere ingezetenen zouden moeten be- talen ook voor hen die geen verlaging noodig hebben. De heer 't GILDE doet het voorstel om de huren te stellen van /2.50 tot 4, naar ge- lang van het inkomen der huurders. De heer OGGEL verwacht hiervan niets dan ellende. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders, handhaving van de regeling vast gesteld in de vergadering van 29 Augustus 1.1., het verleenen van een toeslag voor hen die doze in verband met hun econcmischen toestand behoeven, wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren: P. de Fegter, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, J. de Feijter, Koster en Esselbrugge; tegen stemmen de heeren 't Gilde en Dieleman. 7. Vergoeding voor vervoer van school- kinderen van Kijkult enz. Burgemeester en Wethouders schrijven het volgende s In de maand Februari heeft de heer A. Dieleman, autobusondememer te Kijkuit en j vervoerder van de schoolkinderen van Kijkuit en omgeving ons kennis gegeven, dat het aan- teekent, die onderteekent lets dat voor hem 1 tal schoolkinderen per 1 April a.s. zoodani; niet waar is. Hij is er niet slechter aan toe, zou vergrooten, dat hij de scholieren niet integendeel, hij is vooruit, want evengoed als meer in ddn rit alien kan vervoeren en alzoo herziening van het overeengekomen bedrag vroeg, daar hg bij verlenging der overeenkomst het aantal schoolkinderen per 1 April 1931, 78 bedragende in ddn rit niet meer kar: vervoeren. Aaagezien Dieleman al eenige jaren de schoolkinderen heeft vervoerd, zonder dat ons klachten ter oore kwamen en steeds op trja en zonder eenige stoomis, hebben wij met den voor spreker is toch ook voor hem het leven in verschillend opzicht goedkooper. Spreker geeft er niets om, dat er voor de menschen die het noodig hebben 1 per week op de woninghuur wordt toegelegd, maar dan moet het ook inderdaad noodig zijn. Het zou toch niet aangaan, als b.v. spreker naar de Juliana straat ging wonen, hij dan de gemeente f 1 per week op zijn huur zou laten terugbetalen Burgemeesters en Wethouders hebben van den i ondemenjer geconfereerd en gecorrespon- raad machtiging om aan de huurders die het j deerd, die bereid is gevonden om voor een noodig hebben toeslag op de woninghuur te bedrag van /1850 de kinderen te vervoeren, geven en als het noodig is, geven ze het aan jji twee ritten des morgens en in twee ritten alle 40, maar het gaat toch niet aan, dat men j dea aVonds. het geeft aan menschen die in positie zeker i wij stellen U voor: de vergoeding van dit niet zgn achteruitgegaan, die eerder vooruit die deze woningen bevolken nog steeds dezelf- te zetten. zgn gegaan. Dat zulke menschen toch zoo'n verzoek onderteekenen, daartegen moet hg protesteeren. De heer OGGEL herinnert, dat er met be- trekking tot de huishuur van deze woningen reeds verschillende proeven zijn genomen. Eerst werden de huren geregeld naar het in komen der huurders, op een minimum van 4. Daarna is het geworden 4 voor alien. Toen de woningen echter voor een groot deel wer den verlaten is men van die regeling afgestapt en werd voor alle woningen een toeslag van f 1 per week gegeven. Toen is men daarvan weer afgestapt en is het geworden 4 per week, doch krijgen degenen die het noodig hebben een toeslag op de woninghuur in ver band met hun inkomen. Dat wordt aldus geregeld, dat de menschen 4 betalen, doch een bedrag terugkrijgen. Dit reductiestelsel acht hij nog het zuiver- ste en zou dat niet willen veranderen. Kon men vermindering van huur krrjgen, dan was het iets anders, maar nu kost het aan de ge meente reeds een paar duizend gulden en het zou onbillijk zgn een algemeene verlaging van den huurprijs ten laste der ingezetenen te brengen, aangezien daaraan dan toch ook moet worden bijgedragen door menschen die in andere woningen wonen en hun eigen las ten te dragen hebben en misschien niet in betere conditie verkeeren dan de huurders der woningen in de Julianastraat. Hij is dus niet voor verandering der regeling. De heer KRUIJSSE betoogt, dat zeker het eenvoudigste zou zijn, dat men den huurprij3 kon stellen op f 2,50 tot 4, maar aan het Ministerie is er ook op gewezen, dat de huur prijs nimmer lager mag gesteld worden dan die van andere, gelijkwaardige woningen in de gemeente, en die loopen dan toch zeker van 3, 3.50 tot f 4. Vermindering van den huur prijs zal dus wel niet gaan en men zal hier altijd den langen weg moeten volgen om aan hen voor wie zulks noodig is toeslag te ver leenen en die regeling soepel toe te passen. De heeren in Den Haag zitten voor de moei- lijkheid, dat, indien vermindering van huur wordt toegestaan, zulks voor het geheele land zou moeten gelden. Er is ook op gewezen dat het wel opmerkelijk is, dat van de politieke partijen die in de gemeenteraden pleiten voor verlaging van huur, afgevaardigden derzelfde partijen in de Staten-Generaal een ander ge- luid doen hooren, dan komt de hoogere poli- tiek er bij te pas, en zijn de heeren er tegen, dat is het moeilijke van de kwestie. Dan is er nog de omstandigheid, dat de woningen onder het Departement van Arbeid ressortee- ren en de werkloosheid onder Binnenlandsche zaken en dat men aan Arbeid geen lust heeft, ter wille van Binnenlandsche zaken zijn be- grooting te bezwaren. De heer DIELEMAN merkt op, dat de Minister van Arbeid zijn standpunt niet heeft gehandhaafd dat gold bij de stichting der woningen, dat een weekhuur gelgk zou zijn aan een dagloon. De VOORZITTER: Maar dat staat niet in de overeenkomst, want daarop hebben we ook nog gewezen. Daartegen werd aangevoerd, dat we een definitief contract hebben gesloten, onafhankelijk van het dagloon. De heer KRUIJSSE: We kregen ook den indruk, dat men de huren zoo hoog mogelijk wil houden met het oog op de particulieren en de huren van deze woningen nooit lager mogen zgn dan die van particuliere bouwers. De heer DIELEMANEr blijkt uit, dat het geen wijs besluit is geweest, deze woningen dat aan die school een cursus voor avond- onderwijs zou worden gegeven, aangezien zich 9 jongens en 4 meisjes hiervoor hadden aangemeld. Daarbij werd een opgave gedaan van het lesrooster, n.l. dat alleen de meisjes des Zaterdagsnamiddags onderwijs ontvingen in het vak handwerken. Daartegen is van de zijde van Burgemeester en Wethouders bezwaar gemaakt, daar dit geheel afweek van de bij raadsbesluit gestelde voorwaarden, en berichten derhalve dat een dergelijke cur sus, welke geheel afweek van de gestelde voorwaarden, van gemeentewege niet zou worden uitbetaald. De cursus is toen beeindigd, doch thans richt het schoolbestuur opnieuw het verzoek tot het uitbetalen van de daarvoor uitgegeven gelden ad 57,50. Burgemeester en Wethou ders waren van oordeel hierover niet te kun nen te beslissen, zonder er eerst den raad in te kennen. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek in te willigen. 9. Vaststelling begrootingswijzigingen. a. De gemeentelbegrooting dienst 1930 te wijzigen, door onder de inkomsten in verband met een verhooging van post 36 wegens pen- sieonkosten post 231 „uitkeering van het be- drijf te verhoogen met f 12, en post 231e ,,uit- keering van het bedrijf wegens winst" met 1059,34%, totaal /1071,34y2; onder de uitgaven te verhoogen de posten verlichting en verw*rming f 6, kosten ter zake van verzekering enz. 12, uitkeering aan de kringgemeenten wegens aandeel in de winst 1059,34%, totaal 1077,34%; te verminderen den post archief met f 6. b. In de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1930 goedkeuring te verleenen aan de afschrijving van den post „bedeeling in geld" /48, over te schrijven op de posten „bedeeling in brandstoffen" 22,75, „bestedingskosten" 25,25, totaal f 48. c. de begrooting voor het gemeentelijk gasbedrijf, dienst 1930, te wijzigen door onder inkomsten den post „opbrengst van gasleve- ring" te verhoogen met 7166,55; onder de uitgaven te verhoogen de posten: grondstoffen voor de gasfabriek 3975,70%, gaszuivering f 154,03, belastlngen enz. 7,18, diverse (baten) onkosten 285,41%, afschrij ving waardevermindering f 2744,22, totaal f 7166,55. d. de begrooting van het vleesohkeurlngs- bedrrjf voor den dienst 1930 te wijzigen, door onder de inkomsten te verhoogen de posten: keurloonen 966, rente uitgezet kasgeld 4,19, toaal f 970,19; te verminderen den post verhaald pensioen- bijdragen met /0,05; onder de uitgaven te verhoogen de posten: aanschaffing drukwerk 44,46, oorringen 6,10, instrumenten f 75,80, uitkeering wegens I winst 1059,34%, totaal 1185,70%; te verminderen de posten: uitgaven vorigen dienst 100, jaarwedden f 0,05, kosten tele- foongesprekken 25, porto's en kleine uit- vervoer tot wederopzeggens te bepalen op f 1850 onder dezelfde voorwaarden als voor heen, dat de wagen trjdens het vervoer der schoolkinderen niet mag worden gebruikt voor vervoer van andere personen, noch vracht- goederen of andere onderwerpen; dat alle veiligheidsmaatregelen in acht genomen worden ter voorkoming van ongelukken van kinderen of hunne kleeding en alles behoorlijk afgesloten kan worden voor regen en wind en onder voorwaarde dat, wanneer het totale o aantal leerlingen beneden 65 daalt, hiervan gaven /5,02%, onderhoud laboratorium 25, de is en in de naaste toekomst geen wijziging ten gunste verwacht kan worden; dat, naar hun gevoelen, de woninghuren in overeensiemming dienen te zijn met den ter plaatse geldenden loonstandaard; redenen waarom zg zich tot den raad wen- den met het beleefd verzoek zoo spoedig mogelijk en uiterlijk met ingang van 1 Mei a.s. een gunstige beslissing op hun eerder ge daan verzoek te willen nemen. De heer 't GILDE kan zich de gemoedsge- ■teldheid in Den Haag op het Ministerie van Arbeid maar zeer slecht indenken. Men schijnt daar maar niet te kunnen inzien, dat WU ten plattelande onder geheel andere om- standigheden leven dan de bevolking in de eteden, dat de crisis zich nergens heviger en sterker doet gevoelen dan in de streken die grootendeels op den landbouw zijn aangewe- een. En waar hier momenteel door het ge- meentebestuur /2,50 als norm voor een dag loon wordt aangenomen moet de huur per week In doorsnee niet hooger zijn of in elk geval varieeren van 2,50 tot f 3,50 De VOORZITTER: Maar hetgeen u daar »egt, dat wjj een loonnorm zouden aannemen De VOORZITTER: Daar schieten we niets mee op, ze staan er nu eenmaal. De heer KRUIJSSE: U moet niet uit het oog verliezen, dat we door het rijk zijn ge- dwongen; indien we niet hadden gebouwd, zou de woningnoodwet toegepast zijn. De heer DIELEMANWe hadden anders en veel goedkooper kunnen bouwen. De heer OGGEL: In dien tijd niet; er is toen ook nog wel op gewezen, dat mogelijk de tijden veranderen zouden, maar er moest in elk geval gebouwd worden. De heer 't GILDE zou de huurprijs willen stellen op 2,50 tot f 3,50. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de Minister daarmede niet accoord zal gaan, in verband met den huurprijs die in deze ge meente voor gelijkwaardige woningen geldt. De heer KRUIJSSE: We kunnen wel een toeslag geven, al was het tot het bedrag der voile huur. De heer 't GILDE is van oordeel dat men wel tot 2,50 per week gaan kan, dat betee kent tegen 5 gekapitaliseerd een bedrag van 2500 en daarvoor zet men tegenwoor dig wel een flinke werkmanswoning. Een wordt kennis gegeven. De heer ESSELBRUGGE merkt op, dat adressant, die vroeger 1250 per jaar genoot, nu f 600 meer zou krijgen. Hij heeft eens ge- informeerd bij de garage Cito en daar gaf men hem te kennen, dat men het voor dit bedrag, uitkomende voor hen op 16 cent per K.M. niet zou kunnen doen. Die in de kom gevestigde garage zou dagelijks 11 K.M. meer moeten rijden. Toch achtte men het thans gevraagde bedrag van 22 cent per K.M. te hoog en meende, dat dit voor 20 cent wel zou kunnen. De VOORZITTER deelt mede, dat de vraag van adressant aanvankelijk hooger was. Hij gaf brj de onderhandelingen met Burgemees ter en Wethouders te kennen het niet voor 20 cent per K.M. te kunnen doen, doch dat het 22 cent moest zijn en dat, indien men het te veel vondt, hij het dan graag aan een ander die het wel daarvoor wilde doen zag opge- dragen. De heer ESSELBRUGGE: Ja, hij kan hoog van den toren blazen, omdat hg daar op Kijkuit gevestigd is, maar dat mag toch geen aanleiding zijn om er misbruik van te maken. De heer OGGEL: Als we het aan iemand uit de kom van Axel zouden opdragen, werd het bedrag nog hooger. De heer DIELEMAN acht de redeneering niet erg duidelgk; vroeger kreeg hij f 1250 voor een rit, nu moet hij tweemaal rijden en vraagt hij daarvoor maar 600. De VOORZITTER: In de eerste plaats is het niet dezelfde rit, de tweede rit loopt dan langs een anderen kant en is korter. Dan zgm er verschillende kosten, die van de bus, wegen- belasting e.d., die ten voile op de eerste rit al drukken, doch voor den tweeden rit niet meer in aanmerking behoeven te worden ge nomen. Daarom kan hij die goedkooper doen. De heer DIELEMAN moet erkennen, dat hem dit vervoer wel is meegevallen; in den aanvang was hij er huiverig voor, dat met 66n gelegenheid zooveel kinderen tegelijk zouden vervoerd worden. Het gaat echter zeer goed. De VOORZITTER: Zeker, maar het aantal wordt nu te groot voor 6dn rit. De heer ESSELBRUGGE: Maar, moeten we ons nu maar bij zijn vraag neerleggen? De heer OGGEL: Als we dat niet doen. zouden we een openbare inschrijving moeten houden. De heer ESSELBRUGGE acht dit misbruik van de omstandigheden. De heer 't GILDE meent, dat, als nu dit accoord wordt aangegaan, eventueele concur- rentie niet tot uiting komt. De VOORZITTER acht het geen bezwaar het voorstel aan te nemen; het geldt maar voor £dn jaar en dan kan men weer verder zien. 8. Vergoeding voor avondonderwgs aan de zondere school te Spui. Het bestuur der Christelijke school te Spui schrijft het volgende: Overtuigd van uiwe medewerking en hulp en belangstelling voor het onderwijs in uw gemeente, komen ondergeteekenden, uw ge- eerd college beleefd om een toelage verzoe- ken, voor het herhalings-onderwijs, dezen winter gegeven. De bepaling van November 1923 (7 jaar geleden) was het hoofd der school niet be kend. En daar het bestuur de regeling van het herhalings-onderwijs door het hoofd laat regelen, heeft ook het bestuur, verzuimd op deze ,,bepaling" te letten. Was nu op het inzenden van het leerplan en rooster in November 1930 maar direct ge- antwoord, dan was onze fout nog hersteld. Waar dit antwoord pas kwam toen de cursus 5% week bezig was, kon het niet anders of wij moesten financieele schade ondervinden. En waar de school te Spui financieel niet zoo ruim zit kwam ze Uw geeerd college be leefd vragen, een som van 57,50 uit te keeren voor ons herhalings-onderwgs. Het bestuur zou dan de kosten, verbonden aan het vak nuttige handwerken zelf betalen. Burgemeester en Wethouders aeelen naar aanleiding hiervan mede, dat in de maand November van het jaar 1930 vanwege het hoofd der school van Spui kennis is gegeven, controle 10, onvoorziene uitgaven 50,49, totaal 215,56%. e. de gemeentebegrooting voor den dienst 1931 te wijzigen, door onder den kapitaal- dienst te verhoogen de posten: geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI 38.000, waarborgssommengestort door bestuxen van bijzondere lager'e scholen /8700, geldleening ad 40.000, waarvan ten laste blijft van hoofd stuk XVI f 2000; I onder de uitgaven te verhoogen den post: kosten van stichting, uitbreiding, verbouw of vermindering van inrichting gebouwen en van aankoop en Inrichting van terreinen voor het onderwgs in licbamelijke oefening f 38.000, kosten van het sluiten der geldleeningen 2000 Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig de voorstellen besloten. 10. Reclames hondenbelasting, dienst 1930. ontheffing te verleenen aan A. Schelleman voor een half jaar en afwijzend te beschikken op de reclame van A. A. van de Walle. De heer't GILDE merkt op, dat bij de stuk- ken een prachtig rapport was omtrent den aanslag van Van de Walle. De gemeenteveldwaohter-rapporteur erkent daarin het eigendomsrecht van den betrokken hond niet te kunnen vaststellen en de persoon die als eigenaar is aangeslagen ontkent dat de hond van hem is. De hond loopt evengoed wel eens met Zwets of Van Meurs mee. Het gaat toch niet op dien persoon als eigenaar aan te merken omdat de hond wel eens met hem mee loopt. De VOORZITTER: Als het dier dan geen eigenaar heeft, zal ik het dier moeten laten afmaken. De heer 't GILDE: Er is niet te bewjjzen dat die hond van Van de Walle is; dat zgn moeder vroeger de belasting voor dien hond al eens betaald heeft, is geen bewg's, dat die hond nu aan hem zou behooren. De heer OGGEL: Dan moet de hond op- geruimd worden. De VOORZITTER: De veldwachter erkent ook, dat hij niet kan zeggen van wie de hond is. De heer KRUIJSSE: Vroeger, toen de aan- geslagene nog bij zijn moeder was, is het eigendomsrecht op den hond nooit ontkent; misschien moeten zijn ouders dan aangeslagen worden. De VOORZITTER: Indien de betrokkene het eigendomsrecht op den hond blgft ont- kennen en hij niet wil meewerken om uit te maken van wie de hond dan w61 is, zal ik zorgen dat de hond opgeruimd wordt. Een van tweeen, er moet belasting voor betaald worden of het dier moet weg. (Een tribune-bezoeker wil blijkbaar ophel- dering over dit geval geven, doch de VOOR ZITTER gelast hem te zwijgen en dreigt hem bij herhaling met verwijdering uit de zaal). De heer KRUIJSSE: Laat dan ieder die er bij betrokken is verklaren dat het zijn hond niet is. Als gevolg der besprekingen is de aanslag van A. A. van de Walle vemietigd en wordt het verdere gedeelte van het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen aangenomen. 11. Reclames schoolgeldbelasting, dienst 1930/31. Burgemeester en Wethouders stellen naar aanleiding van ingekomen reclames betref- fende den aanslag wegens schoolgeld voor den dienst 1930/31 voor, te beschikken ais volgt: aan F. Blok ontheffing te verleenen voor een geheel jaar, aan Joh. Boer, ontheffing voor 1 kind, over het tijdvak van 1 Aug. tot 1 April 1931, aan W. van Everdingen ontheffing te verleenen van 2,88, en afwijzend te be schikken op den aanslag van A. van de Velde. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 12. Omvraag. a. De heer KOSTER vraagt, hoe het staat met het aanstellen van vaste arbeiders bg de gasfabriek. De VOORZITTER antwoordt, dat die zaak nog niet zoover is gevorderd, dat zulks kon geschieden. Het Werkliedenreglement kon nog niet worden vastgesteld, door de vele drukte die de verkiezing en andere zaken met zich brachten. De heer OGGEL: Ook wegens gebrek aan personeel. De VOORZITERV66r 1 September a.3. moet het echter geschieden. De heer KOSTER heeft daar niets op tegen, als er ondertusschen maar geen uitvallen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat onder alle omstandigheden met de belangen der betrokkenen rekening zal worden gehou den, dan zouden we desnoods een noodwet maken. b. De heer 't GILDE heeft vemomen, dat van wege de posterijen aan personen wonende in den Coegorspolder en in de omgeving der fabriek de vraag is gesteld, of zg er geen beizwaar tegen zouden hebben, dat aan hun de post van uit Ter Neuzen werd besteld en dat dit reeds aldus wordt uitgevoerd. In dat ver band wijst hij er op, dat zoo iets ongeiwenscht is. In Axel loopen verschillende hulpbestellers al sinds jaren op een vaste aanstelling te waohten en loopen gevaar dit te misgaan, om dat zij inmiddels op middelbaren leeftijd zgn gekomen, terwril op deze wijze het werk van het kantoor Axel vermindert. Kwam er in tegendeel uitbreiding van het werk, dan zou den ze kans nog hebben. Bovendien is spre ker van al die dingen huiverig, want van zeulke regelingen wordt allicht mettertijd ge- bruik gemaakt, om motieven aan te voeren voor annexatie van een deel dezer gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders op het oogeniblik In correspondentie zijn met den inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie over deze kwestie. Burgemeester en Wethouders kun nen hierin niets beslissen, zij hebben alleen te vragen. In hoeverre iets zal kunnen bereikt worden weet hij niet, maar hij kan verzekeren dat dit de voile aandacht van het college heeft. c. De heer 't GILDE, geeft te kennen, dat hem Is meegedeeld, dat de pomp in de Noord straat, bij Verlinde, niet in orde is. De VOORZITTER zou liever zien, dat de menschen, als er zooiets is, waarvan mede- deeling deden ter plaatse waar dit behoort, en dat is niet bg den heer 't Gilde, doch bij spreker of den gemeente-opzichter, dan kun nen maatregelen genomen worden voor her- stelling. De heer 't GILDE: Er is tegen den ge meente-opzichter al over gesproken. De VOORZITTER: Daarvan is mij niets bekend. d. De heer 't GILDE informeert naar den stand der werkloosheid. De VOORZITTER: Dat wordt minder, gisteren waren er nog 110. De heer 't GILDE vermeent, dat de kost- winners aan 't werk zijn bij de gemeente. De VOORZITTER bevestigt dit. e. De heer P. DE FEIJTER maakt aan merking op het eind weg vanaf de Prins Hen- drikstraat naar den Buthdijk, dat daarin zoo'n leelijke bocht ligt. Er wordt overal elders werk van gemaakt bochten weg te nemen, maar hier Is er nu in den nieuwen weg een gemaakt. De VOORZITTER merkt op, dat het plan voor den weg toch ook aan den heer Da Feijter bekend is geweest, voor het werd vast gesteld. Hij meent, dat de bocht in verband met de breedte van de straat niet hinderlgk zal zijn. De heer P. DE FEIJTER erkent, dat hij het plan vooraf ook gezien heeft, maar op teekening Is dat moeilijk te onderscheiden. Men ziet dan ook de huizen niet. Het huis van den heer Van den Berg zal voor het zicht midden in den weg staan. De heer OGGEL herinnert, dat oorspron- kelijk het plan heeft bestaan, den weg recht door te leggen. Er is echter in het voomemen een groote wijziging gekomen, door de inge- vallen groote werkloosheid en het verlangen om productief werk te verschaffen. Als de raad had vastgehouden aan het plan om den weg recht door te" trekken, dan was er van de uitvoering van het werk in dezen winter niets meer terecht gekomen. Het is nu een leelijke hoek. Toen dat huis er gezet is, was er geen verwachting, dat de verbinding zou komen zooals die nu gemaakt is. Het had anders mooi kunnen worden, terwijl de bocht thans als het bebouwd is, hinderlijk zal zijn. De heer P. DE FEIJTER acht het thans een leelijk zicht en hinderlijk voor het verkeer. De VOORZITTER spreekt dit tegen en meent, dat, als de straat bebouwd is, wel beter zal worden. De heer DIELEMANOf misschien nog' veel erger. Er is echter bij de behandeling van het plan op gewezen. De raad had mis schien maar moeten doortasten en den weg recht maken. Het wordt nu een kromme weg met een hinderlijke bocht. De VOORZITTER kan dit niet toegeven en noemt de bocht juist uitgevoerd. Hij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Vergadering van Donderdag 30 April 1931, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer Job. de Feijter, Burge meester. Verder tegenwoordig de leden: A, de Feg- ter, S. van Hoeve, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, J. de Regt en A. Jansen, benevens de Secretaris, J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Notulen. Het vaststellen van de notulen der verga dering van 27 Februari en die van 27 Maart I.1. wordt aangehouden. 3. Mededeelingen, Worden niet gedaan. 4. Ingekomen stukken. a. Het besluit van den Raad van 27 Maart 1.1., tot verkoop van woning en voormalige school aan J. Tollenaar, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende de wijziging jaarmarktdagen te Aardenburg. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van den heer W. M. Ferdi- nandusse, houdende bericht van aanneming zijner benoeming tot lid der Schattingscom- missie Inkomstenbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van J. C. Eijke, houdende bericht van aanneming zijner benoeming tot gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5