mimm Opberg Ordeners advertentiEb fsetsbandInI BUROERLIJKEN STAND. Huiduitslag. Huis en Hof. Plui m vee-rubriek. Casfreeren Bekendmaking. Bekendmaking. Aanbesteding. Aanbesteding. LOOP DER BEVOI.KING. VRAGEN OVER KUIKENZIEKTEN EN EEN REIS NAAR ROME. P. CALON, gesloten zullen zijn ZATEROAG 9 MEI 1931. HET BOUWEN van een dubbele Villa in perceelen eninmassa voor rekening van de A. C. Z, de Carbonisation te Sluiskil. Het herstel, de vemieuwing en het onderhoud tot 30 April 1932, van de aarde-, kram-, rijs- en glooiTngwerken aan bovengenoemd calamiteuze waterschap, raming 10.100, Fa P. I. VAN DE SANDB, (Ingez. Med.) echtg. van Aloijsius Josephus van Hove. 29 April. August.inus van den Berghe, oud 17 j., z. van Petrus en van Maria Dominica de Voa. veld beschikt kon worden, het schoppen op het dorp klaar zou zijn. De heer HAAK weet ook wel, dat nu geen beslissing kan worden genomen, maar als ze nit de besprekingen kunnen zien, dat de raad hun niet ongenegen is, schenkt hun dit bij hun verdere pogingen toch al steun. De VOORZITTER herinnert, dat vroeger een weide van de familie Dekker als speel- ▼eld gebruikt is. Vermoedelijk zullen meer- dere burgers er ook wel voor gevoelen 'om als rlonateur deze zaak te steunen en komen ze daardoor in de gelegenheid een terrein te tiuren. De heer WISSE: De weide van de familie Dekker moest ook betaald worden. De VOORZITTER: Ja, maar niet veel. De heer WISSE: Niet zoo weinig ook! De VOORZITTER schorst de openbare ver- gadering, die overgaat in een zitting met ge- sloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver gadering wordt deze door den VOORZITTER door het uitspreken van het dankgebed ge- sloten. BOSCHKAPELLE. Hnwelriks-aangiften. 23 April. Johannes Franciscus de Poorter, oud 29 j., jm. en An gela de Rooij, oud 28 j., jd. 30 April. Jozef van der Meijden, oud 30 j., jm. en Emma Judoca Mel, oud 24 j., jd. Petrus de Rijk, oud 28 j., jm. en Coleta Regina Apolonia de Bak- ker, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 April. Edmond Dominicus van de Calseijde (van Zuiddorpe), oud 35 j., jm. en Seraphina Catharina Mat- tens, oud 39 j., jd. Geboorten 11 April. Mathilda Maria, d. vein Petrus Verbraeken en van Mathilda Marcelis. 13 April. Johannes Franciscus Constantinus en Celina Amolda Louisa, z. en d. van Oscar Marie Poppe en van Melania Francisca Ferket. 21 April. Mathilda Jo- aephlna, d. van Alphonsus Marie Dankaart en van Magdalena Maria Seghers. 24 April. Ddsird Joseph, z. van Josephus Alfonsus Ambrosius Dobbelaar en van Maria Emelda Julia van Damme. Paulina Louisa, d. van Petrus Paulus de Roof) en van Apolonia Mathilda van der Veen. GRAAUW. Huwelijks-voltrekkingen. 8 April. Benig- nus Aloijsius Ferket, oud 53 j., weduwn. en Odllia Brejjaert, oud 48 j., jd. Geboorten. 2 April. Cecilia Josephlna, d. van Johannes Totte en van Madalaine Jo hanna Smit. 6 April. Eugene Johannes Al phonsus, z. van Desire de Block en van Me- lanie Verdurmen. 11 April. Rozetta Maria Paulina, d. van Rene Alexander Bauwens en van Maria Cornelia Matthegssen. 30 April. Edemondus Theodoras, z. van Achille Charles D'hert en van Irena Anna Taalman. Overlijden. 17 April. Francies Bernaerd, oud 62 j., echtg. van Louisa Maas. 21 April. Cecilia Josephina Totte, oud 19 d., d. van Johannes en van Madalaine Johanna Smit. 25 April. Maria Valeria de Schepper, oud 6 j., d. van Petrus en van Emma Claessens. 27 April. Pleter Heijdens, oud 87 j., echtg. van Paulina Marcelis. HOEK. Huwelijks-aangiften. 16 April. Jacobus Buijze, oud 22 j., jm. en Neeltje Witte, oud 20 j., jd. 23 April. Willem den Braker, oud 28 jm. en Elizabeth Neeltje Janneke Tholens, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 April. Pieter Jan de Ridder, oud 23 j., jm. en Catharina Elisabeth van der Hoofd, oud 21 j., jd. 30 April. Jacobus Buijze, oud 22 j., jm. en Neel tje Witte, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 April. Pieter, z. van Pieter Dieleman en van Janna Riemens. 7 April Maria, d. van Guillaam Johannes Broekhoven en van Cornelia Elisabeth de Ruijter. 10 April. Guiljaam, z. van Pieter Dees en van Adriana Ramondt. 11 April. Christiaan, z. van Arie Joost Platteeuw en van Cornelia Bakker. 23 April. Johanna Anna, d. van Levinus Pieter Koole en van Jacoba Ollebek. Annie Irma, d. van Arthur Bruno Willem Kind en van Magdalena Augusta Comelis. Jan Abra ham, z. van Jacobus Bosman en van Janna Catharina de Blaeij. 28 April. Gilles Benja min, z. van Benjamin van Hoeve en van Jacomina Zegers. Overlijden. 27 April. Cornells van der Gouwe, oud 66 j., echtg. van Janna Buijze. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 4 April. Joseph Mat- theus de Sohepper, oud 23 j., jm. en Elisa Maria van Laere, oud 20 j., jd. 11 April. Camillus Coppieters (van Zuiddorpe), oud 29 J., jm. en Irma Sancta Maria Celie, oud 24 J., jd. 23 April. Norbert Jan Lodewyk van Damme (van Moerbeke), oud 23 j., jm. en Margaretha Marie Saman, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 April. Alphon sus Josephus de Schepper, oud 31 j., jm. en Marie Leonie de Coninck, oud 28 j., jd. Rend Alphonse Vercauteren, oud 28 j., jm. en Mar tha Magdalena van Brussel, oud 23 j., jd. Alphonsus Hillaert, oud 22 j., jm. en Marie Leonie Lammens, oud 20 j., jd. 15 April. Hector Domien de Caluwe, oud 30 j., jm. en Octavia Ludovica Michielsens, oud 27 j., jd. Gerardus Aloisius Smet (van St. Pauwels), oud 22 j., jm. en Magdalena Catharina van Hoo&e, oud 23 j., jd. 22 April. Joseph Mat- theus de Schepper, oud 23 j., jm. en Elisa Maria van Laere, oud 20 j., jd. 29 April. Camillus Coppieters, oud 29 j., jm. en Irma Sancta Maria Celie, oud 24 j., jd. 30 April. Petrus Victorinus van Pottelberghe (van Antwerpen), oud 27 j., jm. en Philomena Maria van den Berghe, oud 23 j., jd. Geboorten. 7 April. Aloijsius Martha, z. van Alphonse van Overloop en van Suzanna Maria de Bauvre. 10 April. Antonius Cij- rillus, z. van Hubertus Aphonsus de Schep per en van Margaretha Maria van Goeije. 19 April. Marie Mathilde, d. van Alphonsius Celestinus Audenaerdt en van Josephina Maria Vlassenroot. 24 April. Andreas Al phonsus, z. van Cijrille Petrus de Coninck en van Anna Maria Coleta Goossens. 28 April. George Alphons Leonie, z. van Edmondus Petrus Josephus Vercauteren en van Maria Justina Sturtewagen. Overliiden. 10 April. Ludovicus Rumon- dus de Bruijn, oud 5 j., z. van Gustaaf en van Fiorina van Hauten. 19 April. Johanna van Laar, oud 92 j., wed. van Petrus van den Berghe. 24 April. Leonia Maria de Jonghe, oud 52 j echtg. van Josephus de Nijs. 28 April. Maria Antonia van Hove, oud 46 j., OVERSLAG. Huwelijks-aangiften. 7 April. Theophile Wabrecht, oud 42 j., jm. en Maria Theresia Bouters, oud 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 April. Joseph Lefevre, oud 24 j., jm. en Magdalena Catha rina van Rooijen, oud 24 j., jd. 29 April. Theophile Walbrecht, oud 42 j., jm. en Maria Theresia Bouters. oud 33 j., jd. PHILIPPINE. Huwelfiks-aangiften. 2 April. Hijippolite Neijt, oud 26 j., jm. en Irma Bobel^n, oud 24 j., jd. 10 April. Camiel de Clerck, oud 26 j., jm. en Louisa Cornelia Rammeloo, oud 21 j., jd. 23 April. Achillus Ludovicus van Craenenbroeck, oud 25 j., jm. en Magdalena Maria Sara van Hulle, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 April. Hijppo- lite Neijt. oud 26 j., Jm. en Irma Bobeljjn, oud 24 j., jd. 16 April. Joseph Pieters, oud 28 j., jm. en Emma van Steenberge, oud 26 j., jd. Geboorten. 4 April. Jan Machiel Nicolaas, z. van Machiel van der Moere en van Helena Janna van Hermon. 17 April. Comelis Jaco bus, z. van Pieter Schipper en van Johanna Focke. 18 April. Agnes Serafina Angdld, d. van Edmondus Pielaet en van Henriette Maria Johanna Berghgracht. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 11 April. Gustaaf de Meulenaere, oud 25 j., jm. en Elsa Maria Mar tens, oud 26 j., jd. 21 April. Johannes Fran ciscus van den Broeke, oud 26 j., jm. en Ro mania De Smet, oud 25 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 8 April. Michel Leon Remerij, oud 26 j., jm. en Maria Augusta Coleta Vercauteren, oud 24 j., jd. 9 April. Marinus Sterringa, oud 30 j., jm. en Hendrika Alida Cornelia de Smidt, oud 27 j., jd. 29 April. Gustaaf de Meulenaere, oud 25 j., jm. en Elsa Maria Martens, oud 26 j., jd. Geboorten. 3 April. Willy Richard, z. van Oscar Eduardus Vervaet en van Clementina Joanna Brijsens. 4 April. Lambertje, d. van Johannes Westland en van Tijmentje van der Roest. 9 April. Hedwig Joseph Marie, d. van Gustaaf Joannes Maria Verbiest en van Maria Louisa van Leemput. 16 April. Hed- wige Ida Maria, d. van August Joseph Schat- teman en van Irma Maria Soens. 23 April. Diane, d. van Adolf Seraphien Maenhaut en van Irma Leonie De Neve. 26 April. Edwiese Emilie, d. van Maurice van Lent en van Yvonna Rosalie Schatteman. 29 April. Maria Theresia Hilda Michel, d. van Emile Doolaege en van Alice Clementine Gijsel. Overlijden. 30 April. Comelis de Putter, oud 72 j., echtg. van Maria Verschelling. STOPPELDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 7 April. August Fr. Verschraegen, oud 38 j., weduwn. en Maria Ph. Herwegh, oud 33 j., jd. 27 April. Eduar dus P. van Damme, oud 29 j., jm. en Emel'ie Mel, oud 26 j., jd. 30 April. Edmondus Fr. de Rijk, oud 28 j., jm. en Margaretha R. de Vree, oud 27 j., jd. Jacobus Mahu, oud 27 j.. jm., en Emma M. CI. de Vree, oud 25 j., jd. Geboorten. 4 April. Joseph. J., z. van D. Verrassel en van CI. C. Beok. 9 April. Theo doras, z. van Petrus Ivens en van Maria C. Neve. 11 April. Henriette A. M., d. van Petrus Baart en van E. M. Duerinck. 12 April. Cyrillus M., z. van Theodoras A. Cor- nelissens en van E. J. C. de Nijs. 23 April. Leonie M., d. van Josephus Fr. de Bakker en van M. W. de Block. Overlijden. 3 April. Johannes Fr. de Thejje, oud 84 j., weduwn. van Rosalia de Maat. 30 April. Joseph J. Verrassel, oud 3 w., z. van D. Verrassel en van CI. C. Beck. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 11 April. Maurice Levinus Vervaeck, oud 21 j., jm. en Augusta Juliana van Hecke, oud 18 j., jd. 18 April. Pieter Machiel Voerman (van Sas van Gent), oud 25 j., jm. en Palmira Aneelma Maria Remerij, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 April. Clemens Maria Prosper Van der Gucht (van Temsche, Belgie), oud 28 j., jm. en Maria Estella Ce lina van Waes, oud 24 j., jd. 30 April. Mau rice Levinus Vervaeck, oud 21 j., jm. en August Juliana van Hecke. Geboorten. 10 April. Josd Marie Leonie Augusta, d. van Florent Theophilus Allonsius en van Irma Albina Camilla Govaert. 18 April. Leonie Seraphina, d. vein Cyrillus van Bastelaere en van Irma Louisa Obrie. 19 April. Frangois Albert, z. van Albert van Dam en van Germaine Leonie van Graef- schepe. 25 April. Bellina Germaine Arthura Leonarda, d. van Alphonsus Cornells Goet- hals en van Leonarda Maria van Vooren. Overlijden. 21 April. Hendrik Pieter Win gers, oud 29 j., echtg. van Elisabeth Jozina de Kok. 26 April. Henry Govaert, oud 61 j., echtg. van Valentina van Leuven. 26 April. Een als levenloos aangegeven kind van Petrus Verslufs en van Emelie Maria van Dam. IJZENDIJKE. Huwelijks-aangiften. 2 April. Franciscus B. J. Mercy, oud 30 j., weduwn. en Louisa M. van de Rostjjne, oud 40 j., jd. 3 April Al phons Philippus J. v. d. Vijver, oud 28 j., jm. en Maria M. Dusarduijn, oud 22 j., jd. 23 April. Cyril Emil de Badts, oud 29 j., jm. en Marie Ghislaine van Waes, oud 23 j., jd. Cyrillus Vercruijsse, oud 29 j., jm. en Augusta Bracke, oud 21 j., jd. 28 April. Eugene Fengeman, oud 32 j., jm. en Zulma Maria Saeij, oud 37 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 April. Comelis Jacob Versprille, oud 24 j. ,jm. en Maria Vir- genie van den Broeke, oud 24 j., jd. 16 April. Franciscus Bemardus Josephus Mercy, oud 30 j., weduwn. en Louisa Maria van de Rostijne, oud 40 j., jd. Johannes Bemardus Hamelijnck, oud 28 j., jm. en Alida Maria Theresia Varim, oud 30 j., jd. 21 April. Al phons Philippus Jacobus van de Vijver, oud 28 j., jm. en Maria Margaretha Dusarduijn. oud 22 j., jd. Geboorten. 31 Maart. Herman Leopold, z. van A. de Smet en van A. J. Minnaert. 2 April. Gilberte, d. van C. Stupvaert en van M. L. van de Wijnckel. 3 April. Maria Louisa, d. van A. Verhoosel en van R. H. de Smet.. 7 April. Etien Arthur Josephin, z. van D. E. Boon en van M. J. M. Thienpondt. 10 April. Simone Angelbne Florentine, d. van P. J. M. van Hijfte en van C. M. van Gassen. 14 April. Cecile Marie, d. van J. Ch. Cornells en van C. L. Aspeslagh. 15 April. Martha Ger maine, d. van E. van Vooren en van M. Plag. 18 April. Adriana Janneke, d. van Ch. G. M. Drene en van C. Donze. 29 April. Petrus Charles Ludovicus, z. van Aug. S. Hameljjnck en van M. L. de Waele. Overlijden. 13 April. Jacobus Bemardus de Reu, oud 72 j., echtg. van Francisca de Block. 16 April. Theophilus Levinus de Smet, oud 67 j., echtg. van Maria de Vuijst. 30 April. Triphon Leopoldus Galle, oud 66 i j., weduwn. van Amelia Francisca Rodts. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daama voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over- heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit elken dag, zoolang het noodig is. (Ingez. Med.) SAS VAN GENT. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Dees, fotograaf, van Breda. C. H. van Baalen, verpleegster, vein Bergen op Zoom. A. P. A. Vermandel, broodbakkersknecht, van Halsteren. M. L. Remerij, kantoorbediende, van West- dorpe. C. P. J. Frankevijlle, marechaussee, van Eindhoven. E. L. Duerinck, zonder, van Stoppeldijk. B. F. Vemaeve en echtgenoote, metselaar, van Westdorpe. B. A. van Avermaete, dienstbode, van West dorpe. M. A. Michlels, zonder, van Gent. C. H. Lammens en gezin, fabrieksarbeider, van Overslag. J. Beaufort en echtgenoote, rijksontvanger, van Axel. J. Verbiest, zonder, van Axel. Vertrokken: B. M. de Meijer, zonder, naar Selzaete. R. van Vlaanderen, landbouwersknecht, naar Assenede. A. G. Slabbekoom, marechaussee. naar Apeldoom. H. A. C. de Smidt, zonder, naar Hontenisse. P. L. Buitendijk en echtgenoote, zonder, naar Baam. V. Audenaerdt, dienstbode, naar Wachte- beke. J. C. Stouthamer, boekhouder, naar Delft. M. C. Notts, fabrieksarbeider, naar Ter Neuzen. C. Neijt en gezin, metselaar, naar Selzaete. A. P. A. Vermandel, broodbakkersknecht, naar Halsteren. A. L. A. J. L. van Calenbergh en gezin, kan toorbediende, naar Aelst. J. C. Wouters en gezin, nachtwaker, naar Westdorpe. OVERBLIJVENDE VIOLEN. (Viola cornuta). Ieder kent de populaire zaadviolen, de dank- bare vroegbloeiers, die reeds vroeg in het voorjaar den tuin opvroolijken door hun kleu- renrjjkdom. Maar hoe schitterend deze vroeg- bloeiende zaadviolen in het voorjaar ook zijn, als de zomer in het land komt is het met hun schoonheid gedaan. Dan worden de Sten gels te lang en te slap, de plantjes zakken uiteen en worden onooglijk, de bloemen wor den steeds kleiner en minder talrijk in aan- tal. Als zomerbloeiers hebben de zaadviolen dan ook weinig waarde. Maar er zijn ook violen in den handel, welke den geheelen zomer doorbloeien en wel de Viola comuta, waarvan er meer dan 1000 varieteiten bestaan. Dit aantai is zeker groot genoeg om daaruit een keus te maken. Men kan ze bestellen in verschillende kleuren, lilakleurige, donker, violet, roomwit, zachl geel, donker paars, helder lichtblauw, donker- blauw, enz. De comma's bloeien den geheelen zomer onafgebroken door en zijn overblijvend en winterhard. Bij een doelmatige behandeling kunnen we er jaren achtereen plezier van heb ben. En veel eischen stellen ze ook niet. Ze laten zich zoowel door deeling, door scheuren dus, als uit zaad voortkweeken. Een bezwaar bij het opkweeken uit zaad is echter, dat de meeste varieteiten zelden constant teragko- men. Is men dus op het behoud der varie- teit gesteld, dan doet men verstandiger ze niet uit zaad op te kweeken. De zaaitijd valt in de tweede helft van Juli. Ze komen spoedig op en kunnen na een maand reeds worden uit- geplant op bedden, onderlinge afstand onge- veer 10 c.M. Vanaf October tot begin Maart kunnen ze naar de voor hen bestemde plaat sen worden uitgeplant. Het voortkweeken door scheuren kan zoowel in het najaar als in het voorjaar geschieden. De in het voorjaar gescheurde planten bloeien wat later dan de in het najaar gescheurde. Naar gelang de pol- letjes grooter of kleiner zijn scheuren we ze in twee of meer stukken. Zaai geen violen in de schaduw van boomen en dergelijke, doch geef ze een zonnige stand- plaats en zorg voor een voldoende bemesting. De bloeiperiode begint reeds in Mei en duurt voort tot in den herfst. Wenscht men voor- al in den nazomer een rijken bloei, dan geeft men de plantjes na den eersten bloei wat rust, door de zich daama ontwikkelende bloemen tijdig te verwflderen en door ze nog eens ex tra te bemesten. Snijdt men daarbij de plant jes een weinig in, niet overdriven natuurlijk, dan zullen ze krachtig uitstoelen en overvloe- dig bloeien, De cornuta's zijn in Engeland zeer popu- lair en worden ook in ons land steeds meer gevraagd. Ze leenen zich ook voor allerlei doeleinden. Men kan ze aanwenden voor perk- beplanting, maken voorlangs heestergroepen een aardig effect en leenen zich eveneens uit- stekend voor randbeplanting. Vooral in kleine tuintjes mogen ze niet ontbreken. Het is niet gemakkeljjk uit den overvloed van varieteiten hier enkele in 't bijzonder aan te bevelen. Er zijn er dozijnen op te noemen die hun plaats in alle opzichten volkomen waard zijn, zooals de Lilacina (lilakleurig), de Maggie Mott (mauve), Papilio (violet blauw) en anderen. De Palio's bloeien ook in halfschaduw nog uitstekend. Voor een luttel bedrag kan men ze tegen- woordig bij iederen bloemist bestellen en ze daarna zelf verder voortkweeken. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden Laten we nu aan de hand van de door mij genomen proeven de brieven van vorige week eens gaan bespreken. No. 1. De leverancier die zich bewust was goede kuikens geleverd te hebben, krijgt be- richt dat er 65 gestorven is bij den klant. Zonder wat te zeggen gaat hij er onmiddel- lijk op af en ziet hoe de kuikens wanhopig slecht gehuisvest en behandeld zijn. Welnu, j laat mij eens een schatting doen en zeggen, dat missohien wel 70 van de geweldige sterfte en misere door de pulloram aan de ondoelmatige behandeling der kuikens te wijten is, waarvan dan meestal de leverancier de schuld krijgt. Ook besmette kuikens kun nen, zooals mjjn proef bewijst, nog zonder hoog sterftepercentage opgefokt worden als ze behoorlvik behandeld worden. No. 2 en 3. Deze beweerden mijn bijdragen geregeld te lezen en daarom de kuikens ter onderzoek naar mij opgezonden. Ik herhaal voor de zooveelste maal, dat doode dieren niet naar mijn huisadres maar naar de Rijksserum- inrichting te Rotterdam gezonden moeten worden. Ik kom juist terag van een reis naar Rome en andere plaatsen in Italie, waar ik de Itallaansche methodes om de pluimvee- houderij te bevorderen, bestudeerd heb. Stel dat men in mijn huis al die lekkere geurige cadeautjes voor mij ging bewaren! Vandaar het consigne: Wat naar mijn huis geadres- seerd wordt aan doode dieren gaat onherroe- pelijk de vuilnisbak in. Tusschen twee haak- jes, de Italiaansche methodes die ik zag, zijn geweldig interessant. Om de boeren goed fok- materiaal voor weinig geld te leveren bestaat daar deze maatregel: Overal z?in regeerings- fokstations, direct van de regeering of parti- culiere fokstations met regeeringssysteem of van de groote centrale fascistische organi- saties. Iedere pluimveehouder die daar 3 ge- wone eieren inlevert, krijgt er 2 goede broed- eieren voor terag. Brengt men een gewone haan dan krijgt men er een fokhaan voor in rail. Ziedaar een aardig systeem, de men- schen krijgen het goede materiaal niet voor niets, maar het behoeft hen ook geen contant geld te kosten. De kracht waarmede daar op het oogenblik gewerkt wordt is bewonderens- waardig. In Rome is men bezig de oud- Romeinsche bouwwerken weer in eere te her- stellen. Ik zag daar op een plaats, waar twee jaar geleden nog een straat met groote hui- zen was, nu alle huizen weg en de daaronder liggende Romeinsche bouwwerken weer bloot- gelegd. Mijn bezoek aldaar gold in hoofdzaak de vraag of een dezer Romeinsche wonder- werken, het Forum van keizer Trajanus, dat thans opgedolven is, geschikt zou zijn voor de groote wereld-tentoonstelling, die we in 1933 te Rome gaan organiseeren vanwege de Inter nationale Pluimvee-Wetensehap-Vereeniging. Er resten nu nog twee jaren en in dien tgd zal dit bouwwerk gereed gemaakt worden en zal de tentoonstelling daar gehouden worden. Waar 2000 jaar geleden de hanen van de Romeinsche poliers kraaiden op de centrale markt, zullen over twee jaren de hanen van allerlei landen der wereld weer bijeengebracht worden en weer hun geluid doen hooren. Op het beroemde Kapitool, waar eens de ganzen als wachters dienden, zullen de congresleden voor de openingsplechtigheid ontvangen wor den. Voorwaar, dit zal een gebeurtenis wor den die zjjn weerga tot nu toe niet gehad heeft. Maar nu weer door over de kuikens. Wie dus voortuan doode kuikens naar mijn huis stuurt weet alvast voorait, dat ze niet onder- zocht zullen worden. Vraag 5. Hoewel dus de foktoomen op pul loram onderzocht zijn kiwam er toch onder de kuikens pulloram voor. Welnu, daar behoeven we geen doekjes om te winden, het bloed- onderzoek van de foktoom is slechts een hulp- middel in den strijd tegen de pulloram, doch absoluut geen afdoend middel. Het bloedonderzoek kan goed zijn, maar in de meeste gevallen wijst het niet alle smet- stofdragers aan en wie dus alleen op het bloedonderzoek vertrouwt en voor de rest maar raak knoeit zal groote stroppen be- leven. De broederij kan dus de kuikens goed geleverd hebben, doch van een reis in een doos worden ze niet beter en daardoor gevoe- liger voor besmetting. Zit er dus in zoo'n doos een enkel besmet kuikentje dan kan de ziekte toch uitbreken bij den ontvanger. We moeten er bij het ontvangen van eendags- kuikens voor zorgen dat alles in de puntjes in orde is. Wat men met de overblijvende kuikens moet doen? Ze uiterst rein opfokken en zoodra ze aan den leg gaan, tweemaal bloed laten onderzoeken, met ongeveer zes weken tusschenruimte. Tevens geeft dit de oplossing van vraag 6. Ik waarschuw den vraagsteller emstig geen kuikens, waaronder de ziekte geheerscht heeft, bjj andere kuikens te zetten. Men moet dergel'ijke diertn als besmette dieren be- schouwen, dat is verreweg het wijste. Vraag 7. Kan men schadevergoeding eischen als de kuikens sterven? Ik zou zeg gen: men kan het „vragen", doch in de meeste gevallen krijgt men nul op rekest! Te „eischen" valt er niets, een eerste klas fokker zal zgn L.anten behoorlijik behandelen en als de schuld niet bij den klant ligt, schade vergoeding geven, doch wie zal uitmaken waar de schuld ligt? Laat mij in zoo'n geval als deskundige maar thuis, want in 99 van de 100 gevallen is niet met zekerheid te zeggen waar de schuld ligt. Vraag 8. De leverancier garandeerde eieren van kerngezonde overjarige dieren, op pullo ram onderzocht. We zien nu dat de man best eerlijk „kan" zijn, en zijn ibeesten op pulloram kan hebben laten onderzoeken. Ik zeg „kan" zijn, want het feit dat hij op de klacht van den kooper niet antwoordt en in de verpak- king geen circulaire insluit van de Pullorum- bestrijiding, geeft mrj te denken. De „Lande- lijk Georganiseerde Pullorum-Bestrijding" (waarvan ik secretaris ben), oefent scherpe contrfile uit op de bij haar aangesloten be- drijven en „eischt" dat bij een zending kui kens een gedrukt formulier gevoegd wordt over het bloedonderzoek, geteekend door den leverancier. Er zijn natuurlijk velen die op hun eigen houtje pulloram bestrijden, maar dat gaat buiten de contrdle van de genoemde ver- eeniging om. Vraag 9 en 10 kunnen we nu ook beant- woorden. Zelfs na onderzoek kunnen er smet- stofdragende hennen overblijven. In ons land is het gewoonte de fokhennen slechts 66nmaal te onderzoeken. Dit brengt voor velen al be- zwaren genoeg mee, doch uit een weten- schappelijk oogpunt moet ik zeggen dat een- maal onderzoek onvoldoende is en twee- of meermalen onderzoek meer zekerheid geeft. Ik zelf ben dan ook met de bestaande methode lang niet tevreden, maar zie op het oogen blik geen andere methode, die practisch uit- voerbaar is. Denk aan mijn proeven! Goed broeden en opfokken is heel wat waard, mis- schien evenveel als het bloedonderzoek. Vraag II plaatste ik als voorbeeld van een „nette" leverancier, die eerlijjk toegeeft dat de schuld bij hem ligt. En tenslotte no. 12. Een prachtig voor beeld van verkapte, hoogst schadelijke kwak- zalverij! Ziektebestrijding behoort in de han- den van een deskundige. Recepten uit een populair boekje van een voederfabrikant kun nen hoogst schadelijk zijn. Wat was hier het geval De kip had .in hooge mate tuberculose en gedurende al den tijd dat zij volgens het boekje met rijst, slaolie en zilvemitraat be handeld wordt kreeg zij dus prachtig de kans om alle andere kippen te besmetten! Dr. TE HENNEPE. Getrouwd K. A. JOL1JT EN E. F. VAN ES die, mede namens wederzijdsche familie, hartellfk dank zeggen voor de bij hun huweiijk ondervonden blijken vaa be- langstelling. Breskens, 6 Mei 1931 Dorpstraat 40. De ondergeieekende beveelt zich beleefd aan voor het in s'aande houding van Hengsien, ook van Klophengsten, ViggenB enz. IJZENDIJKE. Castreur. Op Vrljdag den 8 Mei w 1931, namiddag zes uur, worden ter vergnderlng opge- roepen, alle melkveehouders, Hotel „Den Arend" Goorheen Galle). Belangrlike Agenda. VELE MELKVEEHOUDERS. Het Best uur van den nCANISVLlETPOLDER" brengt ter openbare kennis, dat in vet- band met de vemieuwing der bruggen in de Molen- en Visschersvetkorlingen, van af 11 Mei 1931 deze wegen voor het verkeer tot dat de werken zullen zijn voltooid. De passage zal tijdens de werkzaam- heden in de eene langs de andere verkoiting woiden geleid. Het Bestuur van den Canisv lietpolder, A. E GOETHALS, Dijkgraaf. PR KERCKHAERT, Ontv -G'iffler. Het Bestuur van den KOUDEPOLDER brengt ter openbare kennis; dat de rekening over het dienstjaar 1930/1931 en de begrooting voor 1931/ 1932 gedurende 8 dagen v66r en n& de vaststelling ten kantore van den Ontvanger-G'iffier ter inzage liggen en in afschrift verkrijgbaar zijn dat eene vergadering van Stembe- voegde Ingelanden zal worden gehouden in het logement van M. Dielfman te Hoek op Vrljdag 15 Mei 1931, des namiddags ten half twee ure. Hoek, 5 Mei 1931. Het Bestuur voornoemd, JAC. VAN WIJCK, Dijkgraaf. DREGMANS, Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den CANISVLIET- POLDER. maakt bekend dat eene vergadering van Stembe- voegde Ingelanden zal gehouden worden op Dinsdag 19 Mei 1931, des voor- middags 10V2 uur, ten huize van MeJ. A. E. KERCKHAERT—De Cooker tc Westdorpe. dat de rekening en verantwoordlng over 1930 31 en de begrooting voor 1931/32 met memorie van toelichting gedurende acht dagen v66r en n& de vas'stelling ten kantore van den Ont- vanger-Griffier ter inzage zullen lig gen, en dat die stukken tegen betaling der kosten voor de eigenaren van gronden in dien polder in afschrift veikiijgbaar zijn. Westdorpe, 6 Mei 1931. Het Bestuur voornoemd, A. E. GOETHALS, Dijkgraaf. PRUD. KERCKHAERT, Ontv.-Griffier, Architect J. HENN1NK te Sas van Gent, zal op des middags 12 uur, in het hotel,Der Nederlanden" te Ter Neuzen, in het openbaar aanhesteden: Bestek en teekening verkrijgbaar aan het kantoor te Sas van Gent ad 3,50 per stel. Aanwiizing op het terrein op Vrijdag 8 Mei 1931, des namiddags 3 uur. Het Bestuur der Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap WALSOORDEN zal op Woensdag 20 Mei 193t, des middags te 12 uur, in het logement bewoond door den heer H. P. HERMANS te Walsoorden, onder nadere goed- keuring van Gedeputeerde Staten van. Zeeland, in het openbaar aanbesteden: Het bestek met bijbehoorende teeke ning liet ter inzage ten kantore van den Secretaris Ontvanger te Kloosterzande en is vanaf 8 Mei a s. op aanvrage in afdruk verkrijgbaar tegen vooruit betaling van f 1,50. Aanwijz'ng zal plaats hebbtn op Dinsdag 12 Mei en Vrlldag 15 Met 1931 des voormiddags 9,30 uur, waar- toe samenkomst in het Directieger>ouw. Buitendien geschiedt geeneaanwijzing. Hontenisse, 4 Mei 1931. ART H. DUVtOLEYN, Vnorzitter. H. A. A. COLLOT D'ESCURY, Secretaris-Ontvanger voor den Glrodlenst

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3