OSTER9 ?ue ten 9 IteivxrtAaKen RugpijnNieren Pillen OSMKHODE 8EEXCHTSS. Hoofdpijrs en ^iespijn Vooriaan wond it verzachf en geneest LASCHAPPARAAT GESPRONGEN. DEN MOORDENAAR AANGEHOUDEN. fttsjnhardt's Poeders GEMEENTERAAD VAN AXEL. Doom 30-60 tn 90 cf. Tube 60 ct. Bij Apoth. eo Orogistea (Ingez. Med.) Van herleving is geen sprake. 'i Is zeer de vraag of voor het houden van het op particulier terrein gevierde voorjaars- feest op den duur vergunning zal worden ver- leend. In den ook in de Hofstad met toenemende felheid gevoerden concurrentiestrijd heeft zich een wel zeer eigenaardig incident voorgedaan. De Witte de Withstraat is een winkelbuurt van niet juist hoogdeftig of -statig karakter. Maar tooh what-you-coll: een nette straat. Sinds een paar jaar hebben zich daar ge- vestigd door banden des bloeds verwante win- keliers in confectie-artikelen, wier afstam- ining van een-en-hetzelfde ouderpaar niet be- let, dat zij, vooral toen ze zich eene levens- gezellin hadden gekozen, via broodnijd vrjanden waren geworden van de vinnigste eoort. De broeders-concurreerende winkeliers bedienden zich sinds zeer lang van z.g. „stoepiers". Dat zijn personen, die opdracht krjgen om voorbijgangers aan te houden, aan te klampen, ten einde hen te bewegen, in den winkel te gaan en daar „keuze te doen". De pressie, op den komenden en gaanden man in the street" geoefend, werd telkens ondragelijk. En als de „stoepier" van breeder A. succes had, dan ontstak die van broer B. in mateloozen toom. Scheld-en vechtpar- tjjen waren aan de orde van den dag. De heele Haagsohe volkswinkelstraat be- greep: dat moest misloopen. En het vermoeden is bewaarheid! Een van de concurreerende winkeliers- •broeders zou het plan hebben uitgebroed, den ander telaten vermoorden. Via een browning. Door een gehuurden vechtersbaas, die echter toen het op schieten aankwam, terugkrabbelde. Er heeft geen broederbloed gevloeid. Er kwam geen „da capo" van het Abel- drama, Maar toch heeft de Haagsche politie een van de kleine middenstanders, bij deze zaak betrokken, in arrest moeten brengen. De historie zal wel op een sisser uitdraaien. Misschien zal er het goede gevolg van zijn, dat in onze Politieverordening eene bepaling wordt gelascht tegen het lastig vallen van voorbijgangers door verkoopgrage winkeliers en him bedienden. Wat de ouderen van ons denken doet aan bet op de oude Haagsche kermis vast- houden van dames en heeren door de vrouw- tjea der poffertjeskramen „waar ge „met echt zulver" bediend werd. De concurrentiestrijd is wetem wij, van zeer ouden datum. Maar het karakter, dat die ..struggle" thans heeft aangenomen Daar vertel ik u nog wel krasser dingen over! EIBER. Woensdagmiddag was bij de firma H. Kioose, fabriek van verwarmingsapparaten, aan de Eendrachtkade te Groningen, de 38jarige gehuwde monteur B. Huisman bezig een laschapparaat te herstellen. Waarschijn- lijk heeft zich in het toe:tel nog een weinig gas ontwikkeld, dat met de aanwezige lucht, knalgas vormde. Door de hitte ontstond een ontploffing. De ketel sprong uit elkaar en kwam grootendeels op het dak terecht. H., die over het werk gebogen stond, kreeg zware wondsn aan gelaat en voorhoofd en is tijdens het transport naar het ziekenhuis aan die verwondingen overleden. De man was vader van drie kinderen. EEN OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Woensdagmiddag waren de directeur en de procuratiehouder van het kantoor der Rotter- damsche Bankvereeniging te Amhem, na het sluiten van de bank, in het privekantoor blij- ven napraten. Omstreeks zes uur werden zij verra:t door het plotseling binnenkomen van een man, die als verklaring van zijn komst meedeelde, dat hij een glas water wilde heb ben. Hij wist volstrekt niet hoe hij binnen was gekomen en verklaarde aan storing van zijn geheugen te lijden. De man werd naar de ves tibule verwezen en inmiddels werd de politie opgebeld. Bij onderzoek bleek, dat de onbe- kende afkomstig was uit Amsterdam en een paar keer wegens diefstal met braak was ver- oordeeld. In het kantoor was hij binnengedrongen door een raam aan de achterzijde. Hij heeft voorts bekend hij scheen inmiddels zijn geheugen teruggekregen te hebben in 1928 den tot nog toe niet opgehelderden diefstal met braak te hebben gepleegd bij de firma Perry Ci. te Amsterdam, waar 80 aan postzegels was gestolen. De man is ter beschikking van de Amster- damsche politie gesteld. STEMBUS-VARIA. Zus vvou niet rood, stemmen. De N. R. Crt. schrijft: „Zus", had moeder gez'egd, je moet nu ook voor de eerste maal stemmen, en ik wil vol- Btrekt geen invloed op je uitoefenen. maar doe me een plezier en stem niet rood. Denk om vaders en je eigen positie"Zus be- loofde het en trok ter stembus. De eerste formaliteiten verliepen zander eenige strubbeling, maar toen Zus in een hokje stond en haar stembiljet opengevouwen had, schrok ze van twee dingen; het roode potlood en de vloed van namen zonder eenige verdere aanwijzing dan een cijfer. Uit de kleur van het potlood concludeerde zij, dat iedere partrj zeker haar eigen hokje had, en zij natuurlijk net in het verkeerde terecht was gekomen, en dus keek ze om den hoek, en jawel, het hokje naast haar was leeg, en vlug wipte ze erin. Weer een rood potlood! En ze had moeder beloofd, niet rood te zullen stem- men. Resoluut stapte ze naar de tafel, waar drie heeren zaten, en een van hen kwam haar reeds tegemoet: (Zus ziet er goed uit). ,,Kan Ik u misschien inlicfibiten, dame?" „Ja, mijnheer, heeft u geen ander pot lood?" Anderpotpotlood?" stotterde de galante. ,,Ja, ik bedoel, andere kleuren, niet rood" „Ze zijn allemaal rood, dame." „Ja, maar ik w i 1 niet rood sitemmen", en stampvoetend „ik wil stemmen wat i k wil, ziet u!" Het was een zeer stil stemlokaal in het cen trum van Rotterdam, in de buurt van de Nieuwe Haven, maar verder verraden we niets en de commissieleden hadden even moeite, hun voorgeschreven emst te bewaren, maar een minuut later was Zus ingelicht en stond ze, nu zonder gewetensibezwaar, weer in haar hokje. Maar nu kon ze onmogel'ik in dien war- hoel van namen haar candidaat terugvinden buiten had ze het lijstnummer nog geweten maar door de emotie was ze het nu glad kwijt en ze wilde hier toch geen uur blij- ven staan! Daar viel haar oog op een naam, dien ze althans kende: J. ter Laan. Dat was die roode, dien ze niet wilde en zou stemmen, en gedeelteljjk opgelucht zocht Zus het verst van dien naam verwijderde puntje op en stemdeno. twintig van dezelfde lijst. SPOOKWEGONGELUK IN EGYPTE. Volgens berichten uit Kalro is Dinsdagmid- dag de Alexandrie—Ka'iro-Express in brand geraakt. Hierb'rj moeten 38 personen, onder wie 10 kinderen, den dood gevonden hebben. i Drie bezweken na aankomst in het ziekenhuis j en 36 anderen werden zwaar gewond. Vele lijken waren onherkenbaar verminkt. De toestand van vele gewonden is ernstig. Onder de dooden bevindt zich slechts den Europeaan. De brand is waarschijnlijik ontstaan, doordat een der assen is warmgeloopen. Drie houten wagons gingen in vlammen op. De machinist had van den brand niets bemerkt, en werd eerst later door een baanwachter op het uit- slaande vuur attent gemaakt. De tredn, die bij Benha in brand gevlogen is, bestond uit het oudste materieel. Er be- stond geen enkel middel om met den machi nist in verbinding te komen en de pogingen om zijn aanidacht te trekken bleven langen tijd vruchteloos. Door de snelheid van den trein, sloeg de brand snel op drie wagons over en de reizigers in deze brandende hel ver- stikten. Mannen, vrouwen en kinderen spron- gen half gek van angst uit de rijtuigen. Over een geruimen afstand liggen half verkoolde lijken, zieltogenden en zwaar gewonden langs de spoorbaan, waardoor het moeilijk is het aantal slachtoffers te bepalen. Toen de machinist tenslotte stopte, was het onmogelijk den brand nog te blussohen; de drie brandende wagons werden afgehaakt en brandden geheel uit. Toen er hulp verscheen, waren de gewon den spoedig te Kairo in het ziekenhuis onder- gebracht. Velen zijn er zeer slecht aan toe. De machinist is in afwaohting van het onder zoek aangehouden. 46 dooden en 41 gekwetsten. Het aantal slachtoffers van den verschrik- kelijken brand in een trein bij Benha is tot 46 gestagen. De overlevenden doen hartver- scheurende mededeelingen over het gebeurde. Onder de lijken, welke langs den spoorweg liggen, bevinden zich er talrijke van kinderen. De kinderen zijn door hun waanzinnig gewor den moeders door de vensters uit den rijden- den trein geworpen. De meeste lijken zijn z66 verbrand, dat men de dooden niet meer kan herkennen. Dit is ook het geval bij tien kinderlijken. De brand was z66 hevig, dat zelfs de tele- graafleiidiingen langs de spoortnan vlam heb ben gevat. Het verkeer met Kairo was meer dan een uur verbroken. De gekwetste Euroneesche is een Spaan- sche dame, Arditi geheeten. ZWARE STRAF VOOR BELASTING- ONTDUIKING. Een melkboer te Westminster is tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld wegens belas- tingontduiking. Het betrof een bedrag aan te weinig betaalde belasting van ruim f 13000. Jarenlang had hij den dood van z';'n moeder geheim gehouden om geen successierechten te behoeven te betalen, die ten slotte nog geen 100 bleken te bedragen. Bij elkaar had hij zooals gezegd ruim 13000 te weinig aan belasting betasld. Een paar jaar geleden had hij 10000 betaald bij wijze van restitutie. Sedert 1924 had hij juiste opgaven ver- strekt. De rechter voegde den veroordeelde toe, dat hij jaren lang zijn medeburgers had beroofd door onjuiste opgaven te doen en daarbij niet voor valschheid in geschrifte en leugens was teruggedeinsd. Een moordaanslag op een jeugdige Poolsche leidde Woensdagavond tot de arrestatie van een 22jarig Oo tenrrjker, Raviki genaamd. Bij zijn arrestatie bekende hij in Belgfe reeds vier vrouwen te hebben vermoord. Te Parijs had hij de jonge Poolsche slechts eenige dagen geleden leeren kennen en haar verteld, dat hij wilde dat zij met hem mee naar Oostenrijk zou caan om met hem te trouwen. Toen de jongelui te Straatsburg ovemachtten, trachtte Raviki het meisje te wurgen, om zich in het bezit van haar spaargeld, een bedrag van ongeveer 1000 francs, te stellen. EEN EPISODE UIT EEN FILM? De geneesheer dr. Isaac D. Kelly uit St. Louis werd verleden week op geheimzinnige wijze ontvoerd. Op even geheimzinnige wijze werd hij weer door de zelfde personen, die hem ontvoerden, met een auto geblinddoekt tot voor zijn huis gebracht en daar vrijgelaten. Gedurende een week was dr. Kelly gevangen gehouden in een kamer van een hem onbekend hun. Hij verklaarde goed te zijn behandeld. Zonder dreigementen of zonder losgeld te eischen had men hem weer teruggebracht naar de plaats, waar vandaan hij ontvoerd was. INSTORTING IN EEN MIJN. In schacht VIII van de mijn Homu bij Was- mes, waar op het oogenblik afgravingswerk- zaamheden worden verricht, had een instor- ting plaats. Zes arbeiders worden vermist. Den geheelen dag is men Woensdag blijkens een nader B.T A. bericht uit Bergen bezig ge- weest met het opruimingswerk in de mijn Homu bij Wasmes, waar een instorting ge- chiedde Men siaagde er in verbinding te kmgen met de bedolven arbeiders en vernam dat zij ongedeerd waren. De machinist die de zullen spoedig hedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Iloofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiesprnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staa.t. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Ingez. Med.) machine bediende op een diepte van 690 M. werd bevrijd. Hij was op het oogenblik der in storting in een nis gevlucht. De reddingswerkzaamheden zijn uiterst moeilijk en men vreest de bedolvenen niet voor Zaterdagavond te kunnen bevrijden. Vergadering van Dinsdag 28 April 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, F. Diele- man, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren H. Wolfert en Ch. G. Claessens. (2. Vervolg.) 3. Voorstel voor een nleuwen straatnaam. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in de in het gemeentelijk grondbedr.f in ge- lijke richting loopende straat als de Ds. Jan Scharpstraat, welke in aanleg is, doch nog geen naam heeft, en toch meermalen wordt vernoemd, zonder dat juist blijkt of deze straat bedoeld wordt, te noemen „Prins Mauri tsstraat." Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Indeelen van bouwgrond en vaststelling prijzen. Burgemeester en Wethouders geven aan den Raad het volgende te kennen: Aan den Westelijken kant van het voor- malig Grondbedrijf nabij den Bewesten Bui- tenweg ligt nog een gedeelte van het bouw- terrein, dat nog niet in perceelen is aange- geven, hetgeen noodig is, in verband met het vorderen vein den nieuwen verbindingsweg. Tevens is hierbij overgelegd een teekening waarop is aangegeven den nieuwen weg, de mogelijkheid het stratencomplex uit te brei- den en de wijze om de aan die nieuwe straat gelegen grond te bebouwen. Na een berekening komen wij tot de con- clusie, dat deze bouwgrond te koop kan wor den aangeboden tegen f 3,50 per M2. Door de verandering van stratenaanleg z'Jn eenige perceelen bouwgrond van het voormalig Grondbedrijf zeer in waarde gestegen. Wer den zij vroeger ingedeeld in de laagste cate- gorie van bouwgrond in den prijs van 2,50 per M2, thans behooren zij als zijnde gelegen aan den nieuwen verkeersweg, ingedeeld te worden in de categorie van 3,50. Waar van den vroeger vastgestelden prijs van grond meermalen door een of andere oorzaak in dalende richting moest worden af- geweken, vertrouwen wij, dat Uwerzijds geen bezwaar zal bestaan den prijs voor deze per ceelen te verhoogen, weshalve wij U dit voor- stellen. De heer ESSELBRUGGE verklaart accoord te gaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, want het wordt een zaakje, dat een heel eind in de 30.000 kost, maar hij zou toch ook nog iets willen zeggen be- treffende de aanvraag van A. van den Berge, doch dat komt misschien later. De VOORZITTER zegt, dat dit gescheiden moet gehouden worden; het betreft thans al leen het voorstel tot het vasts tellen van den pr':.s voor den grond. De heer KOSTER kan zich ook met het voorstel vereenigen, voor zoover dit betreft den grond aan den nieuwen weg gelegen, waaraan het bedrag van 30 000 wordt be stead, doch heeft wel bezwaar om den prijs voor den grond aan den ouden verkeersweg gelegen, te verhoogen van 2,50 tot 3.50. Hoeveel woningen kunnen daar nog gebouwd worden De VOORZITTER: Een stuk of vier. De heer KOSTER meent, dat het dan toch ook de moeite niet loont om voor die enkele perceelen, die daar nog gebouwd kunnen wor den, 3,50 per M2 te gaan vragen, terwijl voor de andere maar 2,50 betaald is. Indien er nog een groot aantal woningen kon ge- sticht worden, viel er over te denken, dan was het de moeite waard. Als de verzoeker A. van den Berge een half jaar eerder was gekomen, zou hjj den grond voor 2,50 heb ben kunnen koopen, maar nu wil men den prijs ineens verhoogen. De prijs voor dien grond is indertijd op f 2,50 berekend en die zou hij zoo willen houden. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat van het oude uitbreidingsplan ook verschillende minder gunstig gelegen of onvoordeelige stuk- ken moesten verkocht worden ver beneden den oorspronkelijk geraamden prrjs, en dat, indien er nu dus mogelijkheid is om voor andere stukken, wier ligging gunstiger ge worden is, iets meer te krijgen, die gelegen- heid ook moet worden aangegrepen. Dat, in dien Van den Berge een half jaar eerder was gekomen, hjj den grond voor 2,50 zou heb ben kunnen koopen, is volkomen juist, maar toen is hij niet gekomen, hij komt echter wel, nu de toestand daar geheel veranderd is. Toen de nieuwe straat nog niet was aangelegd, was er geen trek naar dien grond, want dat was een uithoek; de veranderde toestand is aan- leiding, dat er vraag naar gekomen is. Het terrein is nu in waarde naar boven gegaan. De heer OGGEL voegt hieraan toe, dat er ook rekening moet werden gehouden, dat, door het aanleggen van dezen nieuwen ver keersweg, andere terreinen in het uitbrei dingsplan weer in waarde kunnen dalen. En, indien men den grond voor f 2,50 per M2 zou willen verkoopen, dan zouden er toch ook nog andere personen v66r Van den Berge aan bod zijn, die er al eerder om gekomen zijn, doch er nog niet verder op zijn doorgegaan omdat een hoogeren prijs in uitzicht werd ge steld. Het is zeer logisch en billijk, dat, wan- neer de grond in waarde stijgt, het gemeen- tebestuur de voordeelen daarvan voor de ge- meente tracht te verwerven. De heer ESSELBRUGE zou, nu de heer Koster daarover sprak, toch ook iets willen zeggen over het verzoek van A. van den Berge. De VOORZITTER: Dat komt later. De heer 't GILDE merkt op, dat men die pnnten toch niet van elkander scheiden kan. Hii kan zich met het voorstel niet vereenigen. Het is opmerkelijk, dat, nu er een gegadigde voor dien grand is gekomen, Burgemeester en Wethouders er als de kippen bij zijn om den grondprijs te wijzigen en dien met f 1 per M2 te verhoogen. De VOORZITTER komt tegen deze voor- stelling der zaak op; dat is niet eerlijk. De heer 't GILDE: Ik zie niet in, in welk opzicht deze grond nu zoo plotseling in waar- f de zou zijn gestegen. Daar is geen sprake van. De toestand is totaal onveranderd. Het heeft immers van meet af aan in de bedoe- ling gelegen de Prins Hendrikstraat vroeg of laat door te trakken en niet b.v. de Wilhel- minastraat. Doc.rdat men thans de straat doortrekt naar den Buthdijk stijgt de grond geenazins in waarde. Het heeft er nu den schijn van, dat men Van den Berge daar niet hebben wil De VOORZITTER: Ddt is nu juist het ver- velende, dat u er de voorstelling aan geeft, dat het een persoonlijke kwestie zou zijn. De heer 't GILDE: Het is zeer onbillijk, om een kleinen man, die bekend staat om z'jn ijver am zijn broodje te verdienen, nu z66 het mes op de keel te zetten. Het is zeer onbil lijk. Waarom hem nu f 3,50 vragen, terwijl de gemeente-opzichter daar aan den anderen kant grond kon koopen voor 2,50? De VOORZITTER: Als u een dergelijke voorstelling der zaak gaat geven, praat ik er niet meer over. De heer OGGEL wil daarover wel degelijk eens doorpraten. Toen de gemeente-opzichter daar grond kocht, was er geen sprake van doortrekking der straat en bestond het voor- uitzicht, dat dit nog jaren kon duren. Toen werd er door een ander niet aan gedacht, daar grond te koopen. Nu is echter de toe stand veranderd, nu is de ligging van dien grond beter geworden. In andere gevallen heeft men reductie op den vastgestelden prijs moeten geven voor minder gunstig gelegen stukken grond. Zou nu de gemeente geen koopmanschap mogen betrachten door iets meer te vragen voor grond, die in waarde ge stegen is? Daar zit niets onbillijks in. Als de gemeente-opzichter nu nog had moeten bou- wen, dan zou hij den grond ook niet meer voor 2,50 gekregen hebben. Het gevolgvan dezen nieuwen toestand zal zijn, dat meer naar het Noorden gelegen gronden wel goed- kooper zullen moeten worden verkocht dan eerst geraamd. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat b'j de besprekingen nog een belangrijke factor is vergeten, n.l. dat er, vddr Van den Berge kwam, anderen om dezen grond hebben ge- vraagd, doch aan dezen is medegedeeld, dat die grond voor dat oogenblik niet te koop was, aangezien het in de bedoeling lag den prijs daarvan hooger te stellen. Wat heeft dus de persoon van den aanvrager hiermede te maken? Spreker is overtuigd, dat, indien Burgemeester en Wethouders reeds vroeger een voorstel hadden gedaan om dien grond tegen den oorspronkelijk vastgestelden prijs te verkoopen en uit den Raad stemmen zou den zgn opgegaan, die er aanmerking op zou den gemaakt hebben en dat zou gevraagd zijn, of ze dat nu zoo maar wilden doordrijven. Dan zou de Raad zijn afkeuring hebben uit- gesproken. Indien Burgemeester en Wethou ders niet het voomemen hadden gehad om een voorstel te doen tot verhooging van den prrjs, dan zou die grond al verkocht zijn ge- weest, aangezien er al door twee of drie per sonen naar gevraagd is. De heer DIELEMAN verklaart op een an der standpunt te staan dan Burgemeester en Wethouders en van oordeel te z'jn, dat de voor den grond voorgestelde prijs te hoog is. Drie gulden en vijftig cent voor bouwgrond is veel te duur. Het is in het belang der ge meente, dat de grond zoo vlug mogelijk vol gebouwd is en indien de prijs van den grond van f 2,50 wordt verhoogd tot 3,50, dan zal daarvan het gevolg zijn, dat menschen, die nu juist op het nippertje konden bouwen, dit niet meer zullen kunnen, en het dan moeten laten, terwijl het anders voor elkaar zou ge komen zijn. De gemeenteraad moet de ge- heele burgerij niet afstooten, door een te hoo- gen prijs voor den bouwgrond te stellen. Het moet niet in de eerste plaats de vraag zijn, hoeveel de gemeente er dan wel bij moet leg- gen, want men dient ook in het oog te hou den, dat het bouwen strekt in h.et algemeen belang der gemeente, deze wordt er door ver- fraaid. Men moet het bouwen dus bevorde- ren en hij vreest, dat een prijs van f 3,50 per M2 dit zal tegenhouden. De VOORZITTER zou daar in kunnen ko men, indien er geen goedkoopere grond was. Als een bedrag van 3.50 voor een gegadigde te hoog is, bertaat voor hem toch ook de ge- legenheid om grond te koopen van 3 of 2,50. De heer DIELEMAN: Jawel, in een andere buurt, dan maken we eerste, tweede en derde rang, evenals in een paardenspel. De VOORZITTER zegt dat dhdrvan geen kwestie is, doch het eene perceel grond is, in verband met de ligging ten opzichte der om- geving meer waard dan het andere. Men kan nog goedkooper, er is ook nog grond van 2,25. Spreker acht de prijs die hier voor bouwgrond gevraagd wordt, van /2.50 tot f 4 niet over- dreven. Er moet toch nog heel wat geld bjj. Die prijzen zijn gebaseerd op eene berekening. Hoe komt de heer Dieleman aan 3. Dat is toch maar een slag in de lucht? De heer DIELEMANAls we voor dat eer ste stuk 2,50 vroegen, was het misschien spoedig geheel volgebouwd. De VOORZITTER betoogt, dat er bij den voorgestelden pro's toch al heel wat op toege- legd zal worden. Het kan ook lang duren eer het volgebouwd is en dan krijgt men rente- verlies. Als men den prijs op 3 zou stellen wordt hpt verlies nog grooter. De heer DIELEMAN acht dat nog niet zoo heel zeker; als het dan vlugger bebouwd wordt heeft men ook minder renteverlies. Men moet zorgen, dat de gronu zoo gauw mogelijk kan bebouwd worden. De heer't GILDE herinnert, dat zooeven de aanvraag van A, van den Berge naar voren is gebracht; men kan die zaken niet van elkander scheiden. De VOORZITTER is het daarmede niet eens; het gaat nu over het vaststellen van den prijs van den grond, later over verkoopen. De heer 't GILDE wenscht het dan te heb ben over de berproken koopmanschap van Burgemeester en Wethouders. Hij noemt die houding willekeurig. Herhaaldelijk is grond tegen lageren dan den vastgestelden prijs, soms voor de helft, verkocht en werd dus reductie verleend. Hij gaat dus met die koop manschap zoo hoog niet en stelt zich op het standpunt van den heer Dieleman, dat gezorgd moet worden dat het zoo spoedig mogelijk is volgebouwd, al is het, dat de gemeente er dan ook iets op te kort komt. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de regeering premie verleende voor het bouwen van woningen. De VOORZITTER meent, dat, al'3 men het overigens z66 over oezuiniging heeft, men dan in deze niet zoo uitermate royaal moet worden. De heer 't GILDE: We krijgen voor den aanleg van deze straat toch ook rijkssubsidie. De VOORZITTER: Enkel voor werkloon. De heer OGGEL wenscht nog te beT-ek0" de woorden van den heer Dieleman, die tot hilariteit aanleiding gaven, alsof men h'er zou handelen als in een paardenspel. Hij wijst Elken dag van uw leven staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescher- ming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden wordt gevormd door gezorgde, krachtige werking der nieren. Als gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rugpijn, hoofdpijn, aan vallen van duizeligheid en urine-stoornissen zijn op zich- zelf reeds ellendig genoeg, zij worden boven- dien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nier- waterzucht, blaaszwakte, graveel en niersteen. Grtp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, heelende en opwek- kende hoedanigheden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen geroemd om hun uitstekende werking bjj verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden. Bij alle drogisten enz. f 1,75 p. flacon. Te TerNeiizen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 40 (Ingez. Med,) daarom op de prijzen die hier indertijd voor de gronden in het uitbreidingsplan zijn vastge- steld, die liepen van 2 tot 4. De waarde van den grond wordt bepaald door de ligging. Aangezien de ligging van den aan de orde zijnden grond is verbeterd, is het ook billftk, dat de prijs verhoogt Het is goede koopmanschap om den prijs te be palen naar de waarde die de grond heeft door de ligging, en als de ligging verbetert, den prijs te verhoogen. Spreker heeft er toch ook op gewezen, dat verschillende stukken met minder gunstige ligging tegen geredu- ceerden prijs moesten worden verkocht. Nu dit stuk beter geworden is, is het den pllcht van het gemeentebestuur te trachten daaruit iets meer te halen. De heer KRUIJSSE gaat geheel accoord met de stelling, dat het gewenscht is, dat de grond zoo vlug mogelijk zal zijn volgebouwd, maar wijst er op, dat de gemeenteraad den grond toch moest taxeeren naar de waarde die hij heeft. Voorheen lag deze grond in een achterhoek, thans aan een belangrijke straat. Daarom moet zj hooger in prijs verkocht iworden. De heer P. DE FEIJTER kan meegaan met het voorstel van Burgemeester en Wet houders. Er is aangevoerd, dat deze er als de kippen bij geweest zijn, om den prijs te verhoogen, nu er aanvragen zijn. Men kan het ook anders zeggen en er op wijzen, dat de koopers er, nu de ligging van den grond ver beterd is, er als de kippen bij waren om daar grond te vragen, terwijl er vroeger niemand aan dacht. En indien 3,50 hen te veel is, dan is er nog plaats genoeg om tegen lageren prijs anderen grond te koopen. De grond Is nu meer waard geworden, tengevolge van uitgaven die de gemeente zich heeft getroost voor het aanleggen eener nieuwe straat; de raad behoort daarmede ter deeg rekening te houden. Hij kan dus aan het voorstel zijn stem geven. De heer 't GILDE weerspreekt, dat deze grond zooveel hoogere waarde zou hebben, want daar aan Vettenburg is het grootste deel opgevoerden grond. De VOORZITTER noemt het onjuist, dat is maar een klein stukje, b'j. den oprit; het ter rein wordt integendeel nog voor een stuk afgegraven. De heer't GILDE zou in elk geval de grond van het oude plan willen aanhouden op een prijs van f 2,50 per M2. Dat acht hij biilijk. De heer KRUIJSSE herinnert, dat toen indertijd Burgemeester en Wethouders hebben voorgesteld den best gelegen grond in 't uit breidingsplan te verkoopen voor 4 geen der raadsleden daartegen bezwaar heeft gemaakt en thans, nu voor dezen grond f 3,50 wordt voorgesteld, acht men dat ineens te veel. De heer 't GILDE: De trjden zijn ook ver anderd. De heer DIELEMAN: Het oude bouwplan lag geheel binnen de gemeente, dit gaat meer naar buiten, en het was ook een andere tijd. De VOORZITTER: Een paar maanden geleden werd deae opmerking nog niet ge maakt. De heer DIELEMAN: Is de voorgestelde prijs het uitvloeisel van een berekening? De VOORZITTER: Het is het gevolg van van een berekening. De heer DIELEMAN noemt het een fout, dat de prijs niet is getaxeerd door den ge- meenteopzichter met eenige bouwkundige menschen; men moet rekening houden met de ligging, hoe verder naar den Buthdijk, hoe verder van de kom. De heer OGGEL merkt op, dat alle belang rijke straten nog niet altijd in de kom der gemeente liggen. De VOORZITTER acht de zaak thans vol- doende besproken en zal het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming brengen. De heer DIELEMAN vraagt, of hjj dan geen ander voorstel mag doen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, doch wil toch maar eerst het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming brengen; wordt dit verworpen, dan kan uit den boezem van de raad een ander voorstel komen. Het voorstel wordt aangenomen met 1 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren P. de Fetjter, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, J. de Feijter, Koster en Esselbrugge; tegen stemmen d* heeren't Gilde en Dieleman. 5. Aanvragen voor het koopen van ge- meentegrond. a. Ingekomen is een verzoek van C. v. d. Berge, timmerman te Axel, die beleefd ver- zoekt een perceel grond te koopen gelegen in de Verlengde Prins Hendrikstraat naast het perceel van den heer A. de Zeeuw voor den vastgestelden prijs van 2,75 per M2. Adressant geeft voorts te kennen dat hjj hierop een woning gaat bouwen volgens een bijgevoegde schets, terwijl hij verzoekt, den punthoek aan den zijgevel met een flinken bocht te verkleinen en deze overblijvende hoek, die voor hem weinig waarde heeft en toch door hem moet omheind worden, voor den halven prijs te verkoopen of tegen nader over- een te komen voorwaarden. Het advies van den gemeente-opzichter luidt:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6