Sproeten komen vroeg in LiHDBOUWBSaiGaTEBT. GEMEBTGDE BERICHTEH* y W tenUWOO meeren en worden dawbij tevens gesterkt door bet gebruik van Ntijnhardt's Zenuwtabletten RECHTSZAKEN. VROUW UIT HEX RAAM GEVALLEN. EEN STEMBUREAU GEVANGEN. WINDHOOS OVER GELDROP. het voorjaar, koop tijdig e«n pot Sppmioi Bijaile Drogisten. EEN VERRASSENDE ONTDEKKING. a e komen tot rust, kal- Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Inge/,. Med.) OEWETENSGELD. De Minister van Financden maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont- vangenwegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- naogens (gewetensgeld) bij den inspecteur der directs belastingen te Ter Neuzen f 780,45. GEKEF. KEBK Zondagmiddag nam Ds. P. van Strien af- scbeid van de Geref. Kerk te Veere. Tot tekst bad bij gekozen Hand. 20 32. Na de predikatie richtte Ds. Van Strien zich tot kerkeraad en gemeente en dankte alien hartelijk voor de aangename samenwerking. Hip-ran werd de scheidende leeraar toegespro- ien door ouderling W. de Wolf, namens kerke raad en gemeente en door Ds. A. de Koning, aaxnens de classis Middelbung. De gemeente zong hem staande toe Ps. 121 4. AANBESTEDING RIJKSWEG. Op Woensdag 27 Mei aja. zal aan het gebouw Trars het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: het uitvoeren van bestra- tingswerken aan den rijksweg no. 61 Goes- Hoedekenskerke-Sas van Gent-grens, gedeelte Ter Neuzen-Belgische grens, alsmede aan tangs het kanaal van Ter Neuzen gelegen los- en opslagplaatsen, een en ander met bijkomen- de werken, behoorende deels tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen en komende overigenis ten laste van het Wegenfonds. (Raming 18.000.) EEN TREURIGE TUBING. Zaterdagavond j.l. werd naar „Zel. meldt een 7-jarig meisje van de familie De Sehepper te Klinge (Belgie) vermist. Het kind had de ouderlijke woning met andere kmderen verlaten om een voor telling' in het door de Zusters aldaar beheerde patronaat bij te wonen. Aangezien het kind onwel werd, moest het even buiten. Nadien heeft men het kind niet meer gezien. Maandagmorgen vond de polderwerker Van Goethem van Graauw, bij het schoonmaken van den afwa- teringssloot tusschen de z.g. Vlaamsche Kreek en de Buitenvest ter hoogte van de „Moer- schsns" het lijkje van het vermiste meisje. Omniddellijk is de zeer onder den indruk ver- keerende v. G. hulp gaan halen om politie etc. le waarschuwen. De politie die reeds twee voile nachten en een dag had gezocht, was spoedig ter plaatse evenals een inmiddels gewaarschuwde genees- heer die slechts den dood van het ongelukkige kindje kon constateeren. Obk de vader van het meisje was reeds vlug ter plaatse. Geheel het gezin had de 2 verloopen nachten niet kunnen slapen, terwijl voor -le moeder reeds medische hulp was moeten worden ingeroepen. Omtrent de eigen- iijke oorzaak van dit treurige ongeval schijnt men nog in het duister te tasten. Naar we ver- ncmen zijn geen sporen van een gewelddadigen dood op het lijkje. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. AXEL. Naar wij vernemen, zal Albert Heijn ook te *ttp! een filiaal vestigen, waartoe is aange- kocbt het woonhuis aan de Noordstraat, vroe- ger hewoond door wijlen den heer F. van Hoeve. Door een sectie der Axelsche Burger- wadht werd Zaterdag alhier een sohietwed- strijd gehouden, met het K. S. O.-geweer. 21 leden namen hieraan deel, met den volgen- den uitslag: J. C. van Driel 179, A. Laurens 178, Job. de Visser 177, Herm. van Luijk 176, B. J. Knieriem 175, Jac. Bakker 175, J. van Luijk 174, P. le Feber Jr 172, P. van Alten 172, Com. Faas 172, Abr. van Driel 171, C. van Tatenhove 171, F. Bakker 170, P. Roster 169, Abr. Bakker 167, Abr. van de Broeke 165. Jac. Goossen 163, H. J. Hoebe 158, G. den Engelsman 156, Jan Laurens 145 en C. van Drongelen 144 pnt. Maximum 180 punten. BRESKENS. Maandagmiddag maakte een Engelech sport- vliegtuig, komende van Croydon met bestem- ming naar Vlissingen een tusschenlanding in deze gemeente. rolltie-recbter te Middelburg. Zitting van 28 April 1931. De volgende zaak werd behandeld: D. P. L. d. C., oud 51 j., kleermaker te Westdorpe, werd verdaoht dat hij op 20 Maart JL te Westdorpe een schutting, toebehoorende aan S. P. P. Benghgracht, heeft beschadigd, door die schutting uit den grond te trekken. Eischvrijspraak. tlitspraakidem. STEUN AAN SUIKERBIETEN- VERBOUWERS. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wi'rj- ziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten). Verscheidene leden achtten dozen nieuwen maatregel ten behoeve van de verbouwers van suikerbieten gerechtvaardigd, na den gewel- digen val, dien de prijzen van de suiker sedert het intreden van de groote landbouwcrisis op de wereldmarkt opnieuw hebben ondergaan. Dat de geboden hulp van zeer tijdelijken aard behoort te zijn, kwam hun juist gezien voor en zij konden zich eveneens uitstekend ver- eenigen met den gekozen vorm van de z.g. sliding scale, terwijl zij, wat de hoogte van de garantie betreft, van meening waren, dat de regeering den gulden middenweg heeft ge kozen. Zij vroegen welke invloed van het z.g. plan-Chadboume mag worden verwacht op de prijsvorming van bietsuiker in Europa. Kan de regeering iets doen om de voortzetting van de onderhandelingen te bevorderen Voorts rees bij deze zoowel als b'j. andere leden de vraag of op den duur de suikerbietencultuur, ook indien men erin mocht slagen den kost- prijs van de bietsuiker te verlagen, zal zijn te handhaven tegenover de met lagen kostprijs werkende tropische rietsuikerproductie. Te dien aanzien zouden zij gaarne de meening ier regeering vernemen. De thans door den staat te geven steun kan, volgens hen, slechts dien en om den overgang van den bietembouw naar andere cultures wat dragelijker te maken. Deze leden vroegen ook of de regee ring bereid is stappen te doen om een samen werking van suikerproduceerende landen, ge- lijk die inidertijd door de Brussedsche conven- tie werd verkregen, mogelijk te maken. Andere leden waren van oordeel, dat vol- strekt nog niet is gebleken, dat bij normale omstandigheden de suikerbietenproductie ten j onzent de ooncurrentie met die der rietsuiker niet zou kunnen volhouden. Zij zagen in de beschermende maatregelen, in br'na alle lan den gemomen, de oorzaak van de crisis op de suikermarkt en hoopten, dat de regeering alles zou doen om door Internationale regelin- gen verbetering van den toestand te krijgen en pogingen daartoe te steunen. Verschillende leden uitten de vrees, dat de steun zal blijken niet voldoende te zijn, daar voor de steunregeling als uitgangspunt is ge nomen de suikerprijs van 1929 het jaar waar- in de crisis zich al sterk deed gevoelen, in- plaats van 1928. Gevraagd werd of de verbouwers van sui kerbieten, die hun afzet van bieten hoofd- zakelijk in Belgie vinden, nu de uitvoer daar- heen onmogelijk wordt gemaakt, ook door dit voorstel verlichting kunnen krijgen. Sommige leden was het niet duide'ijk, hoe het met de goede regelen van comptabei be- heer is overeen te brengen, dat te dezen slechts een memoriepost is uitgetTokken. Eenige leden vroegen of de regeering maat regelen zal treffen ter voorkoming van den invoer van bieten of suiker, welke den aan de suikerbietenteelt te verleenen steun gedeel- telijk illusoir zou maken. EEN BROEDERMOORD? Vrijdagochtend werd, naar het Alg. Hbl. meddt, dr. Hartman te Aalten gewaarschuwd door een jongen uit Den Dal, dat bij de buren een zoon op den deel was gevallen. Toen dr. Hartman ter plaatse kwam bleek de jonge- man reeds overleden te zijn. Volgens mi&dedeelingen der moeder en een breeder van den overleden jongeman zou het slachtoffer gevallen zijn en zoodanig met zjjn hoofd op een trekwagen terecht zijn gekomen, dat hij hieraan was bezweken. De ohef-veldwachter heeft in samenwerking met dr. Hartman een onderzoek ingesteld. De ligging van het lijk en de zichtbare uitwendige verwondingen deden het vermoeden rijzen, dat er misdrijf in het spel was. In venband hiermede werd de burgemeester gewaarschuwd, waarna ook het parket te Zut- phen van het gebeurde in kennib werd gesteld. Vrijdagmiddag arriveerde het parket en ook de politie-deskundige dr. Hesseling uit Arn- hem. De broeder van den overledene werd aan een streng verhoor onderworpen, doch ontkent alle schuld. Nadat foto's waren genomen is het lijk per politiebrancard naar het Rusthuis overgebracht. Bij het onderzoek ontdekte men bloedsporen op de muren, op de buitendeur der deel alsmede op eenige zakken graan. Na de sectie op het lijk is de broeder van het slachtoffer in arrest gesteld. Eenige klee- dingstukken en een handdoek zijn in beslag genomen. Het slachtoffer was een paar dagen tevoren in ondertrouw gegaan. Van officieele zijde is thans, naar het Alg. Hbl. meldt, bevestigd, dat de weduwe te Aal ten bekend heeft, dat haar zoon zijn broer heeft geworgd. De moeder had's morgens den verslagene gewekt, die de koeien ging melken, terwijl zij voor het eten zorgde. Toen dit ge- reed was, riep zij hem om te komen eten, waarop hij zeer heftig begon te schelden en te dreigen. Zijn broeder is toen het bed uitge- sprongen, er ontstond een worsteling, waarbrj de eene broer den ander bij de keel greep en hem worgde. Moeder en zoon spraken af niets te zeggen, maar een voor. telling van de zaak te geven, die een ongeval aannemelijk maakte. Nader vernemen wij, dat ook de zoon, die intusschen in bewaring is gesteld, bekend heeft, het misdrijf te hebben gepleegd. Omtrent den broedermoord verneemt het Hbl. nog nader, dat Vrijdagmorgen omstreeks zes uur de moeder haar zoon heeft geroepen om de koeien te melken. Deze heeft toen eenige zeer onbehoorlijke uitdrukkingen tegen zijn moeder gebezigd, maar is toch gaan melken. De melk der eerste koe heeft hij daama ook nog gezeefd. Toen zijn moeder hem tijdens het melken der tweede koe riep om te .komen eten, antwoordde hij: „Och olde, ik snie oew leever in reepen". Daarop heeft de andere zoon zijn broer aangevallen en een hevige worsteling ontstond. Plotseling bemerkte de eene broer, dat hij den ander te hard den hals dichtgedrukt had. Hij riep: „Moeder, ik heb um dood emaakt. Zeg toch niks, miek mie neet ongelukkig". Beiden hebben toen afgesproken niets te vertellen. Zaterdagavond scheen de weduwe zeer onder den indruk te zijn geweest, doch een verkla- ring werd niet gegeven. Maandag werd de weduwe door Ds. Gerritsma bezocht en aan dezen predikant heeft zij gevraagd aan den burgemeester te vertellen, dat zij den laatste wat te zeggen had. Daarop is de burgemeester met den chef-veldwachter naar de weduwe toegegaan die een volledige verklaring van hebgeen zich had afgespeeld heeft gegeven. Vast staat reeds, dat de verklaringen van de weduwe volikomen overeenstemmen met de reeds door de- deskundigen gevonden aanwij- zingen. BOEFJES. Bij de politie te Amsterdam werd aangifte gedaan dat onlbekende daders zich door ver- brekdng van een ruit toegang hadden ver- schaft tot het kantoor eener zakken- en jute- handel in de Czaar Peterstraat en daaruit hadden ontvreemd een stempel en drie sinaas- appelen. Des avonds werden door een agent in dat kantoor twee jongens, oud 8 en 9 jaar, aangehouden, Zij verklaarden, beiden zich meermalen toegang tot dat kantoor te hebben versehaft en daar diefstal te hebben gepleegd om aan snoepcenten te komen. Een van hen verklaarde, dat hij den vorigen avond met een anderen jongen, na eerst een ruit te hebben stukgegooid, in bedoeld kantoor was binnen- geklommen, waar zij o.a. een stempel hadden weggenomen. GESCHORST. Naar het Nederl. Weekblad voor Kruide- nierswaren verneemt, heeft de voorzitter var den Ned. Kruidenierobond den heer J. J. Gabe geschorst als leider van de inkoopcooperatie als secretaris van den Kruideniersbond en al: redacteur van het bondsorgaan. De besture: hebben deze maatregelen bekrachtigd en ir beide organisaties zal ten spoedigste een voor stel tot ontslag aan de orde komen. De administratie, waarmee de heer G. belas wa; moet in beide organisaties hopeloos in d( war zijn. (Ingez. Med.) BRAND TE ZAANDAM. Te Zaandam is, vermoedelijk door het om- vailen van een theedichtje, brand ontstaan in een houten woning aan de Kalverstraat, be- woond door de familie Vissel. Hoewel de brandweer spoedig met veel materiaal ter plaatse was, kon niet verhinderd worden, dat de geheele inboeuel een prooi der vlammen werd. Het perceel, alsmede een aan de over- zijde van de straat gelegen woning, kreeg be- langrijke brandL-chade. Huis en inboedel waren verzekerd. DE BURGEMEESTER VAN DONGEN PLOTSELING VERTROKKEN. Naar het D. v. N. verneemt, is de burge meester der gemeente Dongen, de heer Swit- zar, uit de gemeente vertrokken zonder opgave van redenen of bestemming. Dit onverwachte vertrek heeft in Dongen en omgeving weldra geleid tot het uitspreken van allerlei vermoeden, waar bij de fantasie de vrjje teugel werd gelaten. Na een emstig onderzoek is gebleken, dat de financieele en administratieve bescheiden der gemeente Dongen volkomen in orde zijn be- vonden, zoodat ten opzichte van deze functie van den burgemeester van geen fraude of on- regelmatigheid sprake is. De omstandigheld, dat de heer Switzar nog twee andere functies bekleedt, waaraan finan cieele verantwoordelijkheid verbonden is, heeft voedsel gegeven aan de geruchten, als zouden ten opzichte van deze functies financieele moeilijkheden gerezen zijn. In ieder geval zal de gemeente geen echade lijden. Het dagelijksch bestuur der provincie N. Brabant is van het vertrek van den burge meester op de hoogte en een onderzoek is aan- hangig gemaakt. Dit onderzoek strekt zich hoofdzakelijk uit over het penningmeester- schap van het waterschap „de Donge", dat door den burgemeester werd waargenomen. De boeken en bescheiden zijn in beslag geno men. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Amhem brengt ter kennis, dat het niet geraden is rela- ties aan te knoopen met H. Hammacher te Arnhem, Spijkerstraat 247, postbox 87, die in verschillende bladen een prijsraadsel opgeeft en daarby de toezending vain f 1,50 verzoekt. DOODELIJK MIJNONGELUK. In de ondergrondsche werken der Staats- mijn ,,Maurits" is een doodelijk ongeluk ge- beurd. De houwer H. J. S. stortte bij bet opleggen van een nieuwen hijschkabel naar beneden en was op slag dood. De getroffene, een Duit- scher, was woonachtig te Sittard, g^iuwd en vader van vier kinderen. DE VERVALSCHTE CERTIFICATEN VOOR BLOEMBOLLEN. De te Amsterdam gearresteerde bloembol- lenhandelaar, die bollen naar Engeland trachtte te voeren met vervalschte certifica- ten, is weer vrijgelaten. Het bleek, dat hij de certificaten van een collega had verkre gen. Laatstgenoemde is niet gearresteerd, daar men niet meent, dat hij zal ontvluchten. KINDEREN MET VERKIEZINGS- STROOIBILJGTTEN. Tegen het bestuur van de anti-rev. kiesver- eeniging te Harlingen is proces-verbaal opge- maakt wegens het doen verspreiden van ver- kiezingsstrooibiljetten door kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar. DIEFSTAL OP EEN NOTARISKANTOOR. Naar het Volk verneemt, heeft een notaris, kantoor houdende aan de Keizersgracht bij de Vijzelstraat te Amsterdam, aangifte gedaan van vermissing van een bedrag van ongeveer f 2300. Op welke wijze dit bedrag verdwenen is, staat nog niet vast en evenmin of degene, die van de verdwijning van dit bedrag meer af weet, onder het kantoorpersoneel, dan wel onder buitenstaanders gezocht moet worden. STEMBU SV ARIA. Een kiezer te Zwolle had op zijn stembiljet het volgende versje geplakt: De man, die het doet en dan goed, wars van ik en partij, wij zoeken hem alien, maar hij is er niet bjij. Op den Sparrenweg te Amsterdam is een 60jarige vrouw, die op de tweede verdieping bezig was met het zeemen der ruiten, geval len. Zij werd stervende opgenomen en gaf weldra den geest. SCHILDER DOODGEVALLEN. Doordat de katrol van den steiger los- schoot, is de schilderskneoht J. de Boer, die werkzaamheden aan een perceel verrichtte aan de Uboo Cummuissingel te Groningen, naar beneden gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Woensdagmiddag prompt 5 uur is het stem- bureau, dat was gevestigd in een school aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam gesloten, waarna de leden van het bureau aan bet tel- len zijn gegaan. Toen men omstreeks half zeiven het lokaal wilde verlaten, was de bui tendeur met geen mogeliijkheid open te krijgen. Men bonsde op de deur en riep door het raampje. Voonbijgangers hebben de politie gewaarschuwd, deze waarschuwde een smid en deze bevrijdde het bureau. EEN AMSTERDAMSCH STEMBUREAU NIET OP TIJD GEOPEND. Toen Woensdagochtend 8 uur matineuze Amsterdamsche kiezers zich, om hun stem- plicht te vervullen, vervoegden aan de open- bare school in de Marco Polostraat, bleek naar de N. R. Crt. meldt, de schooldeur op slot te zitten. Al vrij spoedig stond een flink groepje mannen en vrouwen voor de school verzameld met de leden van het stem- bureau. Het centraal stembureau aan het stadhuis werd van het geval in kennis ge steld. Toen de deur geopend was, waren sommige wachtende kiezers al heengegaan aa hun stembiljet in de brievenibus te hebben ^eworpen. Per taxi zijn zij toen van hun werk of van mis gehaald en naar de school gebracht, om noeilijkheden te voo^komen. Nader wordt gemeld, dat uit het onderzoek ngesteld op last van het centraal stembureau s "gebleken, dat de deur van de Marco Polo chool niet geopend kon worden, doordat dezr an de binnenzijde met een ijzeren staaf wa~ jesloten. Een stoker is aan de achterzijde het gebouw binnengedrongen en heeft na een half uur werken de staaf verwijderd. Het is nog niet opgehelderd, wie deze solide sluiting heeft aangabracht. Volgens de werkster en den stoker zit deze staaf er nooit. Het onderzoek duurt voort. Nagenoeg alle gedup-eerde kiezers hebben in den loop van den dag aan bun stemplicht kunnen vol do en. KINDJE VERBRAND. Te Sexbierum heeft het 2jarig zoontje van den tuinder K. Houtsma een kom met kokend water over zich heen getrokken. Het kind is in bet ziekenhuis te Harlingen aan de opge- loopen .brandwonden overleden. Een zelfde noodlottig ongeluk trof te Zuid- laren het tweejarig dochtertje van de familie Van D., dat spelenderwijze een tobbe met kokend water van een bank trok. Aan em- stige brandwonden is de kleine beziweken. SMOKKELARIJ. De Duitsche kommiezen in 't gebied van Zollamt Vreden hebben in de afgeloopen maand 233 smokkelarijen ontdekt, aldus de „N. R. Crt." Buitgemaakt werden daarb'rj: een vrachtauto, 20 rijwielen, 363 K.G. koffie, 394 K.G. rooktabak, 10.580 sigaretten, 76.270 sigarettenblaadjes, 4840 K.G. tarwe, 11.686 K.G. meel, benevens nog een aantal goederen van verschillende soort. STAKING IN DE DRENTSCHE VENEN UITGEBROKEN. De staking in het veenrayon Barger-Com- pascuum (Drenthe) is Donderdagmorgen in- gegaan, zoodat de arbeid bij de in het conflict betrokken verveners is stilgelegd. Alles is volkomen rustig en te Burger Compascuum is de staking nauwelijks merkbaar. Ongeveer 200 arbeiders zijn bij het conflict betrokken. ALS VROUWEN TWISTEN. Te IJmuiden kregen twee buurvrouwen in de Ahomstraat ruzie. De twist liep zoo hoog, dat een hunner, mej. K., een steen opnam en daarmede naar haar buurvrouiw gooide. De steen kwam zoo aan, dat de andere, mej. Van M., bewusteloos neerviel. Zij werd naar het j St. Anthoniusziekenhuis vervoerd en kon den volgenden dag nog niet door de politie ge- hoord worden. K1CRKDIEF AANGEHOUDEN. Dezer dagen bemerkte de pastoor van de R.K. Kenk te Schinveld, dat een man zich verdacht ophield achter een der pilaren. Toen de pastoor naderbij kwam, aldus „De Tijd", bemerkte hij, dat een der offerblokken opengebroken was. De man zeide daarop heel laconiek: ,,Dat heb ik gedaan". Hij werd ter beschikking van de politie ge steld. Het bleek te zijn Th. J. wonende te Aken. DE VERLOREN DOCHTER. Hijgend van het harde loopen, bleek van den fellen schrik, en met tranen in zijn oogen kwam schrijft de N. R. Crt. het jochie het pohtdebureau binnenstormenMarietje was weg! Zij hadden gespeeld op het rustieke bruggetje, dat in zachte welving gebogen ligt over bet schier onibewogen water van een van de deftige Rotterdamsche singels. Zij hadden ruiter te paard gezeten op den knoestigen boomstam, die een onderdeel is van de hechte leuning, langs het bruggetje, zij hadden haasje-over gespeeld over de paaltjes, die aan- duiden, dat men over het bruggetje niet fiet- sen mag, zij hadden heel even maar ge speeld in het gras langs het singelwater en opeens was Marietje verdiwenen. En wat in dien eersten schrik eerst als mogelijkheid was geopperd, had zich in de verbeelding dra als wreede werkelijkheid genesteld, een werkelijk- heid, die helaas geen twijfel meer duldde: Marietje was natuurlijk in het water gevallen, Marietje was vendronken. En reeds waren er menscihen, die meenden, een doffen plons te hebben gehoord, er waren er, die geloofden, iets in het singelwater te hebben zien drijven, er waren er ook, die met zekerheid wisten te vertellen, dat zij een zwakken kreet hadden gehoord, komende uit de richting van het water. Toen had een van de kameraadjes een kloek besluit genomen, als een pijl uit den boog was hij naar het diohtst bijzijnde politie- bureau gerend, vanwaar terstond vier, vijf agenten waren uitgerukt, gewapend met dreg- gen. Onder ontzaglijke belangstelling werd systematisch de singel in de buurt van het bruggetje afgedregd, de nijdig-felle haken van de dreggen verwekten diepe deemis bij de om- standers, die elkaar op de teenen traden, bij hun pogingen om iets te zien, als straks de dreggen haar werk zouden hebben verricht en haar droeven last aan de oppervlakte zouden brengen en onderwijl kortte men zich den tijd, met aangrijpende verhalen, van kleine meisjes die na een half uur werden opgehaald en van wie toch de levensgeesten nog niet waren ge- weken en er was ook warm medegevoel met het slachtoffer, omdat het water nog zoo bar koud moelst zijn. Het dreggen geschiedde systematisch en dus duurde het voor den ondeskundigen toeschou- wer larng, heel lang. Van het balkon van zijn woning had al ge- ruimen tJjd een singelbewoner de werkzaam heden gadegeslagen en met het verstrijken van den tijd, steeg zijn ergernis. Toen nam hij een kloek besluit, hij gooide zijn jasje uit, rende de trap af, worstelde zich door het pu- biiek een weg en met een kloeken sprong dook hij in den singel. Telkens en telkens weer ging hij kopje onder en zijn gretige handen tastten over den modderigen bodem zoekend rond, maar evenals de gesmade dreggen, zonder re- sultaat. En toen hij voor den vijfden keer proestend en blazend boven kwam, ging langs den kant een luid gejuich op, want wie werd door het kameraadje van het vermiste meisje opeens ontdekt, staande v66r in de rij van toe- schouwers Marietje. Een windhoos heeft te Zesgehuchten, ge meente Geldrop, in enkele minuten tijd zeer veel schade aangericht. Verschillende daken werden afgerukt of zeer zwaar beschadigd. Een gevel waaide in en een kippenhok werd een 20tal meter weggeslingerd. De totale schade wordt op 1500 geschat. Slechts edn eigenaar van de getroffen huizen was tegen stormschade verzekerd. DE BLIKSEM GESLAGEN IN EEN ELECTRISCIIE CENTRALE. Maandag is de blik:em geslagen in de elec- trische centrale te Doetinchem. De schake- '.aars werden vernield, waardoor de geheele leldersche Achterhoek ongeveer 20 minuten zonder stroom is geweest. BltUG INGESTORT. Maandagmiddag is de over de spoorhaven te lfen a. d. Rjn gelegen ophaalbrug ingestort, op het moment dat een zware, met zand ge- aden vrachtauto passeerde. Toen de wage:: nidden op de brug stond. bleek het houten. reeds 50 jaar oude dek het gewicht niet te Pot 90 ct., Tube 50 ct,, Zeep 60 ct. (Ingez. Med.) kunnen dragen, met het gevolg, dat de vr&ctit- auto in het water terecht kwam. De bestuur- der en een andere inzittende konden zich langs de resten van de vermotmde brug in veiligheid stellen. De verbinding tusschen de beide oeverw zal voorloopig wel niet zijn hersteld. DE KEUZE VAN KIEZERS. In een beschouiwing van J. W. Sprengf* to de Vrijz.-Democraat over de Staten,verkie*dtng in Noord-Braibant, waanbi'tj; de v.-d. een ret el verloren, lezen wij: ,,Maar waar kwamen dan die 3637 stemmen in 1927 op onize lijsten uitgebracht, vandaan? Een vooruitgang van 4840 stemmen in 1923 op 8637 in 1927 was werkelijik phenomenaal! Al dadelijik gingen er stemmen op, dat onze partij dit hooge stexncijfer verkregen had dank zij de vergissdng van tallooze Roomsche kiezers, die het vierkantje achter in plaats van dat v66r hun uitverkoren candidaat rood maakten. Ik heb dat niet willen gelooven Dat eenige honderden kiezers je kan hem of beter haar, soms aanzien, dat ze niet goed weten, wat in 't stemhokje te doen! ver- keerd stemmen neem ik gaarne aan. Maar dat eenige duizenden zoo hun kiesrecht ver- bruiken, zoo dat zelfs wjn hee.' ajetel terecht komt bij een partij, voo» zetel .be- stemid is, dat wilde er bij in. Ik heb dat steeds tegengesproken. JJ'jn vertrouwen in die ontwikkeling van de Nederaxu^dsche staatsburgers was te groot. Maar thans geef ik mrj gewonnen. Nu kan ik er niet langer aan tiwijfelen, dat Mr. Van Leeuwen gedurende vier jaren de vertrou- wensman is geiweest van eenige duizenden Roomsche kiezers en kiezeressen, die op lijst 5 wilden stemmen, maar per abuis hun stem op lijst 6 uitbrachten. Mijn vertrouwen in de ontwikkeling van de Nederlandsche staats burgers is ernstig geschokt. Deze overtuiging put ik niet alleen uit den teruggang van ons stemcijfer tot het niveau van de jaren 1923, 1925 en 1929. Ik heb meer- dere bewijtzen tot mijne beschikking. In 1927 venwierf de R.K. Volspartij 9682 stemmen, thans behaalde die partij 14.728 stemmen, dus 5046 meer. Prachtig nietwaar? Maar be- denkt dan, dat in 1931 de R.K. Volkspartlj (lijst 4), het voorrecht had, achter de R.K. Staatspartij (lijst 2) te komen! Maar in den kieskring Tilburg had de R.K. Saatspartij een lijst ingediend, die niet verbonden was met de overige R.K. lijsten, en die als no. 10 ge heel achteraan kwam. Daar konden dus de R.K. kiezers niet stemmen op een candidaat rechts van hun uitverkorene. Wie kan na deze becijfering nog twijfelen aan het juiste inzicht dergenen, die na de verkiezingen van 1927 reeds dadelijik betoogden, dat het stem cijfer, door ons in dat jaar behaald, alles be- halve een juist beeld gaf van onze kracht in deze provincie? Wij zien heten door- gronden het. Mr. Van Leeuwen moet nu maar geduld hebben totdat wij weer eens onmiddellijk naast maar rechts natuurlijk de R.K. komen te staan op het stembiljet. Een belangrijk deel der kiezers hebben mechanisch het gegeven parool „stemt no. 1 van lijst 2" opgevolgd, niet op het lijstcijfer gelet, dat boven de candidatenlijsten gedrukt stond, maar afgeteld 66n, twee ,kip ik heb je! Zoo treurig staat het met vele kiezers, maar vooral kiezeressen!" En de redacteur van dit dagblad denkt dan aan de stempercentages, die hij, tot in hon- derdsten, voor verschillende partijen heeft uit- gerekend! 6-JARIG MEISJE VERMOORD. Maandagavond slaagde een politiebeambte van de recherche te Wesermunde er in den moordenaar van de 6-jarige Addle Buck, wier lijkje Zondag was gevonden ,te arresteeren. Het bleek te zijn den 18-jarigen knecht August Kueck uit Langenhausen, die sedert Maart van dit jaar hij den vader van het vertmocvrde meisje in dienst was. De gear resteerde werd naar de gevangenis overge-- bracht waar hij een volledige bekentenls aflegde. Men heeft bier te doen met een zedenmisdrijf. Te Berlijn heeft men onlangs bij een statts- tisch onderzoek de verrassende ontdekking gedaan ,dat er welgeteld 2456 meer getrouw- de vrouwen dan getrouwde mannen waren. Men schreef het deficit toe aan „onizichtbaren uitvoer" mannen die buiten werken en alleen op Zon- en feestdagen hij vrouwlief thu'.s zijn. Maar de Duitscher is ,,griindlich" en zoo ging men de heele huwelijksstatistlek van Duitschland napluizen. Met het gevolg, dat men tot de verbijsterende ontdekking kwam, dat er 17 duizend meer getrouwde mannen dan getrouwde vrouwen waren. Men heeft er nog geen verklaring voor gevonden. DE UITBETALING VAN DE WEDREN- LOTERIJ. Het gerechtshof te Dublin heeft met toe- stemming van alle betrokken partijen toe- stemming gegeven tot uibbetaling door Arthur Bendier ,den Londensohen commissionnairen- agent van 246.143 pond sterling, zijnde drie kwart van het bedrag, dat Emilio Scala bij den Grand Irish National Sweepstake ge wonnen had. Het resteerende vierde gedeelte zal hangende het proces worden belegd. EEN OPZIENBAREND DOODVONNIS. Te Liverpool is een 52-jarig verzekeringa- agent, William Wallace ,ter dood veroordeeld wegens moord op z'jn vrouw. Wij hebben destijds van dezen moord en van de arrestatie van den verdachte melding gemaakt. Vol gens de lezing van Wallace was hij door een gefingeerde telefonische boodschap uit zijn woning weggelokt. Toen hij terugkwam, had hij zijn vrouw vermoord gevonden. Deze lezing heeft hij voor den rechter volgehouden. Er was bovendien de omstandigheid dat er evenals in de zaak-Rouse geen motief voor de zaak kon worden aangevoerd. De politie wist niets te zijnen nadeele. Van de zijde van het poenbaar ministerie werd aan gevoerd, dat de gefingeerde telefonische bood- sohap door Walace zelf op zijn beurt was ge- fingeerd. De rechter noemde dezen moord er een die zonder voorbeeld was in de annalen der misdaad. Er waren geen vingerafdruk- ken, geen teeken dat iemand zich met geweld toegang had versehaft tot de woning, geen bloedvlekken behalve in de kamer waar de misdaad gepleegd werd en er was zooala ge- zegd ook geen motief. Na een uur beraadslaagd te hebben, sprak de jury het schuldig uit waarop de rechter Wallace ter dood veroordeelde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2