ALLES BUITKNLA5D. QlMgHODE BEEICHYKB, ,00, AUTOS MOTORS NtJVLRHEiD HET HELLEGAT. KOUSEN VELDSTRAAT 55 - GENT Kosteloos en onzichtbaar herstel. Rond Punt (Vlaanderstiaat). TER NEUZEN, 24 APRIL 1931. School voor COIFFURE RECHTSZAKEI^. FOURNITURES GEN ERALES Borluutstraat 8, GENT. Tel. 12415. (Naby 't Stadhuis) (Ingez. Sled.) overgegaan tot erkenning door de Nederland- cctie regeering van de voorloopige regeering van Spanje, die een verzoek dienaangaande had gericht tot Hr. Ms. gezant te Madrid. De rijkcwaterstaat heeft aanhesteed het maken van het eerste gedeelbe van een leidam met vyf kribben en van een vaargeul ten be- hoeve van verbetering van het Heliegat. Raining: 1.100.000. Laagste inschrijver de heer A. Volker Lzn. te Sliedrecht, met 1,018.700. RU1L VAN ZENDT1JD. Ter gelegenheid van de soc.-dem. 1 Meivie- ring en den verjaardag van prinses Juliana zijn voor de komende week wijzigingen ge- bracht in de regeling van de door de V.A.R.A. en A.V.R.O. gewoonlijk voor uitzendingen te hezetten dagen. Op Donderdag 30 April zendt de A.V.R.O. den geheelen dag uit, terwijl daartegenover volgens een mededeeling in „Het Volk" op Vrijdag 1 Mei de zender ten voile ter be schikking staat van de V.A.R.A. Op Woensdag 29 April zullen zoowel V.A.R.A. als A.V.R.O. den zender bezetten op dezelfde uren, die in andere weken des Vrij- dags door beide omroepen worden gebruikt. De V.P.R.O., die doorgaans den Vrijdag- avond ter beschikking heeft, zal thans Zater- dagavond 2 Mei van 8 tot 11 uur uitzenden. DE KWESTIE VOGT—VERBIEST. De commissie, bestaande uit prof. mr. C. W. de Vries, voorzitter, mr. B. de Gaay Fort- man en mr. C. P. Romme, welke is samen- gekomen op verzoek van dr. J. Th. de Visser, am rapport uit te brengen over de vraag of de mededeelingen en beschouwingen in het dagblad „De Gelderlander" van 25 November 1930 en in de vorige artikelen van genoemd dagblad op dezelfde aangelegenheden betrek- fr.n'g hebbende, en of mededeelingen en be schouwingen, voorkomende in de ..Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 27 December 1930, beide ten aanzien van gedragingen van den heer W. Vogt, gerechtvaardigd zijn, heeft haar rapport aan dr. De Visser uitgebracht. In de eerste plaats constateert de commis sie, dat in de dagblad-artikelen geen beschul- omtrent gepleegde fraude of corruptie is geuit en stelt zij eendrachtig vast, dat van eenige fraude of corruptie of van poging daar- toe niet is gebleken en naar haar steilige over- tuiging daarvan ook geen sprake is. De com missie is voorts van oordeel, dat in genoemde artikelen, waarin herhaaldelijk de naam van den heer Vogt genoemd wordt, in den regel slechts had mogen worden aangeduid eenige organisatie waarvoor de heer W. Vogt mede met eenige andere verantwoordelijke personen •optrad. De commissie onderzocht dan de volgende punten: 1. De omzetting van den Hilversumschen Draadloozen Omroep in den Alg. Ned. Radio Omroep en de N.V. „De Radio Omroep". Te dezen aanzien is haar gebleken, dat het afbreken in 1927 van de relaties, welke de HJD.O. had met het „Alg. Handelsblad" en met de N.V. Drukkerij Jacob van Campen, niet door den beugel kan en de heer W. Vogt hieraan zijn medewerking niet had mogen verleenen. Het besluit tot opheffing van den H.D.O. had blijkbaar in wezen geen ander doel dan om van het contract met Jacob van Cam- - pen" af te komen. Dezen gang van zaken af- keurende en erop wijzende, dat alles in stilte j werd behandeld en de geheele overeenkomst j mei „De Telegraaf", die onderhandsche aan- biedingen had gedaan met betrekking tot de s uitgifte van het programmablad, dat gedrukt ®o.u worden bij de N.V. „De Eenheid" in orde j was, terwijl men nog van de andere overeen komst profiteerde, kan de commissie mede de bonding in dezen van den heer W. Vogt niet billijken, die niet was de ondergeschikte van den H. D. O., maar de medebestuurder en wien in het bijzonder mag worden verweten, dat hij J als redacteur in dienst van „Jacob van Cam- pen" tegen haar belangen in stilte inging. 2. het stichtingskapitaal van de A.N.R.O. Te dezen aanzien is der commissie gebleken, dat het stichtingskapitaal van de A.N.R.O., a. Contact en zelfs in sommige perioden voortdurend verband tusschen den heer W. Vogt en „De Telegraaf" heeft inderdaad be- staan. In het ontvangen van een vast maan- delijksche honorarium door den heer W. Vogt als medewerker van „De Telegraaf", ook toen zijn werkzaamheden voor het blad sterk ver- minderden, ziet de commissie een zeer laak- bare handeling van den heer W. Vogt. Aan de commissie is niet gebleken, dat haar de overtuiging heeft kunnen geven, dat de heer Vogt bedragen van 5000 of van 3000 in den vorm van een douceur of een voorschot van den heer Holdert heeft ontvangen. b. Wat den invloed van „De Telegraaf" op de gestie van den heer W. Vogt betreft, is er e6n punt, ten aanzien waarvan de heer Vogt niet vrij uitgaat, nl. dat hij als directeur van het A.V.R.O.-bedrijf zijn medewerking niet heeft onthouden aan een poging om den heer Holdert te bewegen zijn invloed uit te oefenen teneinde te voorkomen, oat een bestuurslid, de heer Hulstijn, van wien eenige oppositie tegen bepaalde voorgenomen bestuursmaatregelen moest worden verwacht en die als redacteur van „De Telegraaf" van Holdert afhankelijk was, een bestuursvergadering zou meemaken. Wat den heer Vogt betreft, mag echter niet worden voorbijgezien, dat van bestuurszijde dit middel niet werd versmaad, hetgeen der com missie ten eenenmale onbegrijpelijk voorkomt en waarvan zij met smartelijke verwondering heeft kennis genomen. De commissie is derhalve van oordeel, dat op de punten 1 en 5b de heer Vogt mee heeft gedaan aan handelingen, welke afkeurens- waardig zijn. Het afkeurend oordeel der com missie is echter tot deze punten strikt beperkt. De commissie is overigens van oordeel, dat ten aanzien van de overige punten den heer Vogt geen blaam treft en voor wat de punten 3 en 4 betreft, acht zij de mededeelingen en beschouwingen, voorkomende in de genoemde dagbladartikelen ongerechtvaardigd. Dr. J. Th. de Visser heeft aan het rapport het volgende schrijven toegevoegd: Bij de publieatie van dit rapport wil ik een enkel woord voegen. Het pleitte m.i. voor den heer W. Vogt, dat hy een onpartijdig onderzoek wenschte naar de tegen hem in het openbaar geuite be- schuldigingen. Hij liet mij derhalve geheel de vrije hand, indien ik bereid was aan zijn ver zoek tot samenstelling eener commissie te voldoen. Van die vrijheid heb ik dan ook, toen ik zjjn verzoek had ingewilligd, gebruik ge- zoowel ten aanzien van de keuze harer leden, als ten aanzien van de opdracht, die haar door mij werd gegeven. Een woord van dank komt aan de commissie voor haar om- vangrijken en serieuzen arbeid ongetwijfeld toe. Haar rapport draagt een streng juridisch karakter Daaruit blijkt nu, dat zij van het vijftal be- schuldigingen, tegen den heer Vogt ingebracht die welke onder de punten 2, 3, 4, 5a zijn be- grepen, volkomen ongegrond verklaart. Ook van eenige fraude, corruptie of zelfs van een poging daartoe is haar, naar haar eenparig oordeel, niets gebleken. Wat punt 5b betreft gaat de heer Vogt niet geheel vry uit, hoewel z,j eraan toevoeSL, oat hetgeen in dezen in hem wordt afgekeurd, ook door zijn bestuur werd g'idaan. Alleen keurt de commissie af hetgeen de heer Vogt bij de omzetting van den Hilver sumschen Draadloozen Omroep in den Alge- meenen Nederlandschen Radio Omroep en de N.V. ,,De Radio Omroep" is verricht. Over hetgeen de commissie omtrent andere personen, bij deze zaak betrokken zegt, be- waar ik het stilzwijgen. (Ingez. Med.) Hebt U reeds dit modern magazijn bezocht? Het loont zich de moeite I BESTE ZIJDEN KOUSEN aan ongelooflijke prijzen. - De fijnste kleuren. - Zelfde huis (Ingez. Med.) DE AANHOUDING VAN DEN BELG MOTJEIN IN ITALIe. Naar aanleiding van het telegram dat de I Belgische studenten aan de Fascistische Stu- dentenvereeniging te Rome hebben geizonden i met het verzoek, medewerking te willen ver- •j leenen ten gunste van de vrijlating van den 7 Belgischen student Moulin, hebben de Ita- dat het stichtingskapitaal van de a..n.k.u., jiaarLSCjje studenten geantwoord, dat Moulin zijnde een bedrag van f 2000, vanwege zich hee£t schuldig gemaakt aan een complot „Tsl9graaf" is verstrekt en dat dit bed -ag te„en den italiaanschen staat en dat het ge- steeds afgescheiden is gehouden en nog - - recht hierin uitspraak zal moeten doen. zonderlijk geboekt staat. Vast staat, aat De italiaansche studenten keuren de be- behoorlijke verantwoording dadelyk ter juistei tooging der Belgische studenten te Brussel plaatse is geschied en dat op dit punt eenige voQr h'et italiaansche consulaat af en ver- blaam den heer W. Vogt dus met kan treffem wijten den studenten in Belgie, dat zij bij den Uit het feit, dat het stichting kapitaal nog Qp kroonprin3 Umberto geen enkel aanwezig is, vloeit tevens voort, dat alle sug- daartegen hebben doen hooren. gestie, als zou deze 2000 voor andere doel- procesc aaanege einden zijn aangewend, goeden grond mist. 3. De financieele positie van den heer W. Vogt in verband met het contract „De Een heid" eenerzijds en A.N.R.O. en N.V.R.O. an- derzijds over de uitgifte van het blad „De Aetherbode". Gelet op de winstmogelijkheid, die blijkens de boeken bet contract met ,,De Eenheid" aan de N.V. „De Radio Omroep" bood, blijkt der commissie, dat in de financieele positie van den heer W. Vogt belangrijke verbetering mocht worden verwacht, vergeleken met zijn positie bij Jacob van Campen' dat echter gezien den omvang van het zeer toenemende bedrijf niet kan gezegd worden, dat de heer W. Vogt door deze omzetting in de gelegenheid werd gesteld, zich bovenmatig te verrijken. Toen, tengevolge van de besli sing van den Minister van Waterstaat, dat de programma's der omroepvereenigingen onderling moesten worden uitgewisseld, bet niet mogelijk was, voor de A.N.R.O. om aan „De Eenheid" het alleenrecht van uitgifte van zijn programma te waarborgen, beeft ,,De Eenheid' overeen- .komstig het contract een som van f 50000 uit- gekeerd aan de N.V. ,,De Radio Omroep In „de Gelderlander" van 25 November had aan de mededeeling der uitkeering niet mogen ont- breken de toevoeging, dat het bier betrof een volkomen regelmatige uitkeering ter voldoe- ning van een gesloten overeenkomst. Het i3 niet juist, dat de heer Holdert boven- dien nog de gerechtskosten tegen het „Alge- tneen Handelsblad" zou hebben betaald. Deze zjjn betaald door den H.D.O. 4. De beteekenis van het aan den Mini:ter overleggen van bet contract tusschen ,,De Eenheid" eenerzijds en A.N.R.O. en N.V. ,,De Radio Omroep" anderzijds gesloten over de exploitatie van het blad „Ds Aetherbode' Hieromtrent concludeert de commissie, dat de wijze van voorstelling en de woordenkeuze, inzonderheid door mr. J. H. van Doorne in de N. R. Crt. van 29 December 1930, allerminst een juiste toedracht van de zaak geven en misleidend moeten werken. 5. De Verhouding W. Vogt „De Tele graaf". COMMUNISTEN IN AANTOCHT In de D-treinen uit Moskou komen, zoo meldt de „Voss. Ztg." uit Warschau, in de i laatste dagen groepen communistische partij- fimctionarissen door Polen, die ziih op reis i naar Spanje bevinden. Onder hen hevond zich Zaierdag het voltallige executieve comite van de Spaansche sectie der communistische in ternal! nale met den voorzitter Bnrcos, die ovei het coel van zijn reis het voVgende mede- deelde* Spanje, zoo verk'aarde hij, stait voor een communistische revolutie. De voorloopige re- publikeinsche regeering kon volgens Barcos de eischen der arbeiders en der boeren van het land niet bevredigen. Het was in het ge heel niet juist, dat het Iberische schiereiland nog niet rijp was voor het communisme. Het federatieve karakter van de nieuwe Spaan sche republiek zou de volgende zuiver-prole- tarisehe revolutie slechts bespoedigen. Als Europa geflankeerd werd door het roode Rus- land in het Oosten en een rood-Spanje in het Westen. moest de wereldrevolutie de beslis- sende fase bereiken, aldus Barcos. DE VOLKENBOND E« DE SCHOONHEIDS- WEDSTRIJDEN. De Volkenbondscommissie ter bestrijding van den handel in vrouwen, die momenteel in het secretariaat van den Volkenbond verga- dert, heeft besloten, de resolutie van den Zwitserschen afgevaardigde, welke zich tegen het houden van schoonheidswedstrijden richt en waarin aan de regeeringen wordt verzocht, stappen te doen om schoonheidswedstrijden, als zijnde immoreel, te verbieden, op de agenda te plaatsen van de werkzaamheden der commissie. VOOR EEN TOLVERBOND MET NEDERLAND. Na de Volksgazet, het sociaal-democratisch dagbDd, dat onder leiding staat van oud- minister Huysmans, breekt thans de eveneens te Antwerpen verschijnennde Mdtropole, een lans voor het sluiten van een Nederlandsch- Belgisch tolverbond. De thesis van dit blad is, dat nu heel Europa, politiek-oeconomisch gesproken, aan het gisten is en nieuwe com- binaties in wording zijn, waardoor de kleine staten in het gedrang kunnen komen, de over eenkomst van Oslo ten spoedigste moet wor den geconsolideerd. In de eerste plaats is daartoe noodig, meent de Metropole, het tot stand kotmen van een Nederlandsch-Belgisch tolverbond. Een dergelijk verbond zou, op het gebied van den intemationalen handel, bijna evenveel beteekenis hebben- als Frankrijk. Het percentage van Belgie in den wereldhan- del bedraagt 2.6 dat van Nederland 2.9 samen 5.5 tegen Engeland 14.1 Duitschland 9.6 Frankrijik 6.6 Italle 2.9 Ook o>p het terrein der intemationale fi- nancien zouden, aldus de Metropole verder, Belgie en Nederland samen een belangr'jke rol kunnen spelen. Het bezit van deze beide laniden bedraagt 425 milliard Begische francs voor Belgie en ongeveer 640 milliard Belgische francs voor Nederland, wat een totaal geeft van 1065 milliard. Alleen Engeland, Frank rijk en Duitschland zouden, in dit opzicht, vdor de Nederlandsche-Belgische Unie komen fe staan. Deze unie zou, op koloniaai gebied, eveneens heel wat te beteekenen hebben en o>p den dag der verwezenlijking van de Euro- peesche Federatie een zwaar gewicht in de w-eegschaal kunnen werpen, terwijl, in bet andere geval, Belgie en Nederland, ieder af- zonderlijk veel minder zouden vermogen. DE OMWENTELING IN SPANJE. Woensdag was het acht dagen geleden dat in Spanje de revolutie begon, die de geheele wereld een hoogen dunk moet geven van de zelfbeheersching des volks. Het is, schrijft de N. R. Crt., nergens „Spaansch toegegaan", en bloed is er nauwelijks vergoten. De kalmte waarin zich de omwenteling heeft voltrokken, is ten deele te danken aan het verstandige besluit des Konings om het niet op een bur- geroorlog te laten aankomen en zich in bal- lingschap terug te trekken, ten deele echter ook aan de zorgvuldige voorbereiding van den staatsgreep, waaromtrent Zamora, het hoofd van de voorloopige regeering in een interview heeft gezegd: „Reeds langer dan een maand geleden hadden w® onze regeering gevormd. Alle ministers waren benoemd. Wij waren met onze organisatie zelfs nog verder gegaan en hadden ook reeds gezorgd voor de vervangers van de prefecten, die onder de monarchic benoemd waren. Onze prefecten hadden hun benoeming al in hun zak en behoefden slechts hun posten te be- trekken. De revolutie heeft ons niet over- vallen en de voorbeeldige orde op straat heeft wel getoond, dat wjj niets aan het toeval hebben overgelaten". Toen het psychologisch oogenblik kwam was dus ieder op zijn post, stonden de monar- chisten voor een uitgemaakte zaak en werd him geen tjjd gelaten om verzet te orgaru- seeren, te minder omdat zij zagen welk een groot deel van de gewapende maoht op de hand van de republikeinen was. Van de aanhangers der monarchie hebben de nieuwe machthebbers bmnen afzienbaren tijd waarschijnlijk dan ook geen tegenstand te duchten. lets anders is of zij zelf 66n lijn zullen bljjven trekken. De burgerlijike en de social is tische republikeinen toch zijn vogels van diverse pluimage, die slechts door het republikeinsche bindmiddel worden bijeen- gehouden en naar de socialistische minister van financien Prieto reeds heeft aangekon- digd, vermoedelijk hun zelfstandigheid zullen hememen, zoodra de Constituante, die over drie maanden bijeenkomt, haar taak zal heb ben volbracbt. Een langer samenwerking met de burgerlijke elementen acht Prieto, die dus overtuigd is van de stichting eener burgerlijke republiek, niet in overeenstemmmg met de socialistische beginselen. Nog andere moeilijkheden wachten het nieuwe bewind, Weliswaar is met Catalonie een modus vivendi getroffen, die het separa- tistische gevaar heeft bezworen, doch ook deze geldt slechts tot na de beslissing van de Constituante over de autonomic regiem, dat de Cataloniers willen en waarvoor zij zelf een ontwerp zullen opstellen, dat naar te ver- wachten is het herstel van de voorrechten die het landsdeel vroeger heeft genoten zal eischen. Deze voorrechten zijn Catalonie ont nomen in het begin van de achttiende eeuw door Philips V, den eersten Spaanschen koning uit het Huis van Bourbon. Mocht men daaromtrent niet tot overeen- stemming komen, dan dreigt, evenals trou- wens in het Baskenland, de afscheidings- beweging weer de overhand te kr.jgen. Over den staatsvorm staan bijgevolg in de Consti tuante nog warme diseussies te wachten, maar ten slotte zal de keuze toch wel vallen op het behoud van den eenheidsstaat, met vfcrstrekkemde autonomie voor enkele deelen Een ander, veel dreigender gevaar is het communisme, dat veel aanhaag on er de boerenbevolking van Andalusie, die ver- deeling van de groote landgoederen eischt, alsmede in Barcelona, de streken van Murcia en Alicante. Ook in de Baskische provincies en in Galicie trachten de communisten m troebel water te visschen en het laat zich aanzien dat Moskou deze pogingen met zon- der^teun zal laten. Berichten uit Warschau maken gewag ven een grooten commums- tischen trek uit Rusland naar Spanje, onder leiding van het bestuur der Spaansche sectie van de derde intematioale. Barcas, de voorzitter van dit bestuur, hee aan een vertegenwoordiger van de Chicago Tribune verklaard, dat Spanje voor een com munistische revolutie staat, omdat de voor loopige regeering niet zal kunnen voldoen aan de eischen der arbeiders en boeren De republikeinsche partijen zullen goed doen deze waarschuwing ter harte te nemerl CI1 niet uiteen te gaan voor de toestand zich vol komen heeft geconsolideerd en Het gevaar van communistische woelingen voorgoed is hezwo re^ Vooral de socialisten dienen zich dit be-wust te zijn, ook wanneer met alles naar bun wensch gaat. Bij het verschil van in- zdcbt dat tusschen hen en de burgerlijke republikeinen bestaat zal men naar een ver- gelijk moeten zoeken dat voor beiden aan- nemelijk is. DE STRIJD OM PRUISEN. Wie Prulsen heeft, heeft het rijk luidt —"schrijft de N. R. Crt. een bij onze ooster- buren algemeen aanvaard Schlagwort en daarom is'het niet te verwonderen dat de door den Stahlhelm op touw gezette volkspet tie tot ontbinding van den Pruisischen Landdag de Duitsche gemoederen in sterke bewegmg hee-ft gebracht. Met den Stahlhelm ageeren de nationaal-socialisten, Duitsch-nationalen, conservatieven, Duitsche volksparty, land- volk Duitscb-Hannoveranen en de Jong- Duitsche orde tegen het huidige regime in den grootsten bondstaat, 't welk met uit- iondering van het tijdperk toen ook de volks- partij aan de regeering deelnam steunt op de coalitie van Weimar: socialisten, centrum en democraten (staatspartij Het doel van de actie is, de socialisten uit die coalitie weg te manoeurvreeren en het cen trum te noodzaken aansluiting naar rechts te zoeken. Is dat in Pruisen eenmaal gelukt, dan zal het in het rijk stellig ook gelukken, is de redeneering. De lezer weet dat de Stahlhelm en zijn medestanders de eerste ronde hebben geiwon- nen. 23'j zijn er in geslaagd het noodige aan- tal handteeken'ingen van ruim 514 millioen kiezers op bun petdtie-lijsten bij een te krijgen, zoodat de regeering nu een wetsontwerp moet indienen tot Landdagontbiniding. Verwerpt de Landdag dit voorstel, dan volgt het volks- referendum, waarvan een besluit tot parle- mentsontbinding slechts het gevolg kan zijn als meer dan de helft van het Pruisische kie- zerscorps, m.aiw. ongeveer 13.3 millioen, er- voor stemt. Daarop is niet veel kanstenzij de com- munistei) uit tactische overwegingen en om dat ook hun het kabmet-Braun een doorn in het oog is, zich in dezen bij de rechtsche par tijen voegen. De merkbare onrust onder de Pruisische socialisten, die hier en daar tot uiting kiwam in een straffe toepassing der noodverordening door politde-autoriteiten, be- wijst dat zij van een mislukking van bet rechtsche offensief niet zoo vast overtuigd zijn als bun hoofdorgaan de Vorwarts het voorstelt. Het zou ook waarlijk niet de eerste keer zlrjn dat de commtinisten e6n lijn trokken met hun felste tegenstanders, alleen om den socialisten dwars te zitten. Er is echer nog een andere factor die te denken geeft: het groote aantal stemmen in het Rijnland v66r de peUtie. Het vermoeden ligt voor de hand dat hieronder niet weinig katholieke stemmen zijn en dat er dus in het centrum een strooming is tegen het voortbe- staan van de Pruisische coalitie. In de recht sche pers kan men dageujKs lezen dat van het centrum alleen nog de linkervleugei dat voort- bestaan wenscbt. Dat is natuuriijk overdre- ven, maar juist is waarschijnlijk dat de rechtervleugel ion het centrum koersveran- dering wil. De rechtsche partijen trachten dit gemak- kelijk te maken door zich van alle kritiek tegen het beleid van het centrum in het rijk en met name tegen den rtjkskanselier, te ont houden. Dr. Brtining heeft nog pas uit den mond van dr. Dingeldey, den voorzitter der volksparuj, zeer vleiende opmerkingen kun nen hooren en ook uit andere rechtsche k&m- pen klinkt zoet gefluit over de verwachting dat de Landdag na de geslaagde petitie nu zelf wel zoo verstandig zal zijn tot ontbin ding te besluit en. Deze verwacht ing sluit in. dat een deel van het centrum daarvcor zal stemmen, want anders is er geen kijk op. Het centrum staat inderdaad thans op een tweesprong. Het moet kiezen tusschen links en rechts en deze keuze is niet zoo gemak- kelijk meer als in de dagen toen de natinaal- socialisten, in de roes van hun succes bij de Rii,ksdagverkiezingen, zich telkens door uit- spattingen politick onmogelijk maakten. Sedert dien zijn Hitler en zijn mede-leiders heel wat tammer geworden en hebben zij zelfs de militante stormafdeeiingen van zich afge- schud. Dat de Germania, het centinmsorgaan, tegen Landdagontibinding is, zegt niet zoo- veel, want dit blad heeft in het centrum steeds vrij ver links gestaan. De psychologische beteekenis van de petitie, waarvan de D. A. Ztg. gewaagde is: het cen trum op de noodzakelijikbeld van deze keuze met nadruk te wijzen. Zakeljk zal de petitie, noch het eventueel daarop volgende referen dum, veel gewicht in de schaal leggen, want de zittijd van den Pruisischen Landdag is in het voorjaar van 1932 afgeloopen en tot ont binding krachtens het referendum zal het in geen geval v66r het a.s. najaar komen. Dat is dus een kwestie van enkele maanden en het zou belachelijk zijn, daarvoor zooveel moeite te doen en zooveel kosten te maken. BLOE1TIJD IN ZUID-BEVELAND. Men schrijft ons: Er is een tijd geweest, dat zelfs de meeste Zeeuwen niet wisten, hoe mooi het in den bloeitijd in Zuid-Beveland kan zijn, terwijl men wel op de hoogte was en sprak van de bloeiende Betuwe en de pracht der bollen- velden. In den laatsten tijd Is daarin wel verande- ring gekomen, dank zij de propaganda der V. V V Met genoegen hebben we zelfs op- gemerkt, dat de A. N. W. B. in een handig boekje over bepaalde gedeelten van ons bloeiend land ook Z.-Beveland heeft opge- nomen. Het bestuur der V. V. V. te Goes heeft thans een aantal personen uitgenoodigd om in daar voor door diverse bestuursleden welwillend ter beschikking gestelde auto's, een tocht te maken door een gedeelte van bloeiend Beve- land en tegel\jk een bezoek te brengen aan Ier eke met z'n oester- en kreeftencultuur. Bedoelde tocht is vastgesteld op Woensdag 29 April en hopelijk wil de natuur wel mee- werken, dat er dan reeds wat moois is te zien. Te Ierseke zal ook een boottocht op de Schelde gemaakt worden voor een demonstra- tie, hoe men oesters kort, wat voor velen nog onbekend is. Zooals hierboven gezegd, wordt slechts een gedeelte van de bloeiende streek doorgereden in verband met bezoek aan Ierseke. De groote tocht voor auto's, motor3, fietsen enz. is die, welke verleden jaar werd aangegeven door V. V. V. en welke we hier nog eens in groote trekken aangeven: Uit de richting Goes en Middelburg door- riiden tot de wegsplitsing naar Heinkenszand (zie wegwijzer A. N. W. B.), over Heinkens zand, 's Heerenhoek, Ovezand, Dnewegen (eventueel met afzwaaiing naar Ellewouts- dijk), Oudelande, Baarland, langs Kwaden- damme, 's Gravenpolder, Biezelinge, Schore, Ierseke, over de postweg door Kapelle (eerste weg rechts na Kapelle inslaan), Op het eind daarvan links af den weg naar Wemeldinge (dit mooie dorp om en doorrijden), vervol- gens naar den zeedijk lang3 de Oosterschelde (mooi riviergezicht) naar Goes. Natuuriijk zijn nog meer variaties te ma ken en speciaal noemen wij Kloetinge en Njsse. Niet steeds zijn het bloeiende boomgaarden, die gepasseerd worden, maar wat er te zien is is het doorrijden ten voile waard. Denk maar aan de mooie, wijde vergezichten vanaf de dijken van het uitgestrekte land. Wanneer staat alles in voile bloei? Dit duurt nog wel eenige dagen en is totaal afhankelijk van een koesterend zonnetje De knoppen staan op berrten en wachten slechts op zon en zacht weer. Intusschen, club3, vereenigm- gen, groepen, families, fietsers, wandelaars, mot'orrijders en autobezitters, maakt Uw nlannetie klaar en komt bij drommen a. la Betuwe genieten van de witte pracht van het Goesche land. Zuid-Beveland wacht U!# Dagelijksche lessen voor Dames en He»re*. Volledigst succes gewaarborgt op fakt. Voor inl.: DE 8AULNIER, Rooigemlaan 84, <I«ai. Ook logement en pension verkrijgbaar. (Ingez. Med.) BOSCHKAPELLE. Bij Kon. besluit is met ingang van 22 kiei a.s. herbenoemd tot burgemeester onzar ge- meente de heer J. Truijman. Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 April 1931. De volgende personen werden gedagvaard: A. F. v. B., oud 27 j., leurder en J. oud 32 j., arbeider, beiden te Sint Jansteen, we- gens mishandeling van Eduard de Block, door hem te slaan en te schoppen, gepleegd te St. Jansteen op 3 Maart 1931. Eisch: v. B. 25 boete of 25 dagen hecht., S. 10 boete of 10 dagen hecbtenis. Uitspraakv. B. 20 boete of 20 dagen hecht., S. f 10 boete of 10 dagen hechtanis. E. K., oud 29 j., zonder beroep te Goes, wegens beleediging van Wilhelmina Adriana Johanna Snoep te Goes, op 22 Febr. 1931. Eiscb: 15 boete of 15 dagen hechtenia. UitspraakIdem. E. M. A. F. A. A. v. H., oud 27 j., schilder te Westdorpe, wegens mishandeling van Jaco bus Franciscus Vermeulen, door hem met een ijzeren rijwielpomp te slaan. Eisch15 boete of 15 dagen hechteaia. Uitspraak: idem. R. B., oud 37 j., arbeider te Clinge, wegena mishandeling van Luaovicus Bracke, door dezen te slaan en in zijn iinkerduim te bjjten, gepleegd te Olinge op 15 Maart jl. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hechtenia. Uitspraak: idem. F. M. Th. F., oud 20 j., metselaar te Hulst, wegens mishandeling van R. J. Spelman, door hem met een mes of scherp voorwerp te ate- ken of te slaan. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak14 dagen gevangenisstraf en 42,50 schadevergoeding. J. D., oud 40 j., melkverkooper te Ter Neu- zen, werd te laste gelegd, dat hij op 21 Maart jl. te Ter Neuzen zonder redelyk doel of met overschryding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel toelaatbaar is, opzettelijk een voor een wagen bespannen paard pijn of let- sel heeft veroorzaakt, door opzettelijk eenige malen zoo hevig en gewelddadig aan de leid- sels van den toom, die het paard in den bek had, te trekken, en daaraan met heel zijn ge wicht te hangen, dat het paard met zijn voor- pooten van den grond werd gelicht en daama opzettelijk gewelddadig dat paard met de leidsels op den buik en in de lies van het paard te slaan. Eisch: 10 boete of 10 dagen hechtenia. Uitspraak idem. Door A. C., oud 45 j., fabrieksdirecteur te Axel Sluiskilis cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 10 April 1931, waarbij hij met vemietiglng van het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, ter zake overtreding van de Velllg- heidswet is veroordeeld tot 2 maal 50 boete of 10 dagen hechtenis voor elke boete. Ter openbare terechtzitting der Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg voor Burgerlijke zaken van 22 April 1931, is be- eedigd als notaris ter standplaats Axel, de heer J. Fanoy, kantoor van den overledea notaris Dregmans. DRAMA OP DE ADMIRALENGRACHW. De aandacht van de bewoners van de Admi- ralengracht werd, naar de Tel. meldt, Dins- dagavond am halfelf getrokken door eenige schoten, die op den openbaren weg betrek- kelijk snel achter elkaar vielen. En zij, die er vlug bij waren, zagen hoe een man, die een revolver in de hand had neerviel. De politie werd er bij gehaald en deze kwam tot de conclusie, dat een liefdeshistorie aanlei ding was geworden tot een treurig drama. In een der perceelen van de Admiralen- gracht woont een 19jarig meisje, dat verloofd was geweest met een Duitscber, die hier ter stede woonachtig is, De man is chemigraaf van beroep, doch was den laatsten tijd wenk- loos. Binnenkort zou hij naar het buitenland vertrekken om daar werk te zoeken. Om een of andere reden is de verkeering gestaakt en Dinsdagavond begaf de Duitscher zich naar het perceel aan de AdmiTalengracht en liet de correspondentie van het meisje, alsmede eenige kleine geschenken, in de bus glijden. Daarna ging hij weg. De vader van liet meisje die op straat Hep, ontmoette hem echter vlak voor de woning, Blijkbaar verweet de Duitscher dezen man, dat hij de oorzaak was geweest, dat het meisje geen prijs stelde op een verderen om- gang. Hoe 't ook zij, de Duitscher trak een revolver en loste twee schoten op den vader. Deze troffen gelukkig niet. Het meisje dat thuis was, kwam aan de deur, en de vroegere verloofde loste weer een schot, dat een klein wondje aan haar been veroorzaakte. Of hij den opzet had, haar te raken, staat verre van vast. Toen er eenige menschen bij kwamen liep de opgewonden man het huis bmnen, zette het vuurwapen tegen het hoofd en drukte af. Hij werd bewusteloos en bloedend nabij de deur gevonden. De G. G. D. werd gewaarschuwd. Het wondje van het meisje was van zeer lichten aard, zoodat z,j- spoedig in haar woning kon terugkeeren. D© befwustelooze dader werd naar" het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij in het begin van den nacht overfeed. Het meisje is natuuriijk zeer onder den in- druk van het gebeurde. WERKMAN ONDER EEN LOCOMOTIEF EN GEDOOD. Dinsdagavond om half zes wilde de werk- man Van M., die werkzaam is op de steen- fabriek Bingerden van de firma Jurgens, wonende te Diedam, op een rijdende locomo- tdef springen. H'j kwam hiervoor te vallen en werd overreden. Dr. Warren, die geroe- pen werd, kon slechts den dood constateeren. STINKBOMMEN IN EEN GEMEENTE- RAAD. Bij een vergadering van den Leipziger g(^ meenteraad, waarin een voorstel tot verlagmg van den werkloozensteun in behandelmg kwam, zijn Dinsdag van de publieke tribune stinkbommen en klappers in de zaal gewor- pen met strooibiljetten van opruienden mhoud. De burgemeester, die juist het woord wilde nemen, liet de vergadering schorsen en de tribune ontruimen. De daders werden ge- arresteerd. SNEEUW IN HET REUZENGEBERGTE. In het Reuzengebergte is weder ongeveer 20 c.M. sneeuw gevallen. Op sommige plaat sen ligt de sneeuw nog 1% 3 meter hoog.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2