Pluimvee-rubriek BUROEBLIJKE STAND Huis en Hof. EEN KIND LEVEND VERBRAND. Eenigen tijd geleden is in het Krimkanaal een strooschip gezonken, waarvan men de balen stroo langs den weg heeft gezet. Her- haaldelijk stak de jeugd de vlam in de balen stroo en dit gebeurde ook weer Woensdagmor- gen, met het nootlottig gevolg dat een 5-jarig knaapje, te Coevorden woonachtig, in de vlammen is omgekomen. EEN TRAGISCH STERFGEVAL. De bladen melden, dat mej. Helena Stack bij een ongeluk met skien in Zwitserland is omgekomen. Zij was de eenige dochter van Sir Lee Stack, die in 1924 als Sirdar van Egypte in dat land vermoord is. Bij een ski- partij op de Scheidegg is zij met haar land- genoot Balfour in botsing gekomen en zoo leelijk gevallen, dat zij vrijwel op slag dood moet zijn geweest. Mevrouw Stack, haar moeder, zag van het terras van haar hotel het ongeluk gebeuren. Toen zij een kijker nam om beter te zien herkende zij aan de kleeding van het slachtoffer haar dochter. Zij foegaf zich dadelijk den berg op, evenals een hulppatrouille, door een hotellier uitgezonden, doch heeft haar dochter niet meer in leven aangetroffen. Balfour, die ook een leelijike smak maakte, was door het gebeurde geheel van streek, doch schijnt niet emstig gewond te zrjn. Mej. Stack bracht elk jaar eenige maanden in Zwitserland door en Balfour pleegt af en toe in zijn eigen vliegtuig naar Zwitserland over te wippen voor den winter- sport. Zij waren beiden ervaren skiers. HEIMWEE NAAR DE GEVANGENIS. In de staatsgevangenis te Ionia in Michigan vertoefde verleden jaar een gevangene, een zekere Clifford Slade, die tot de meest geziene gasten behoorde, die het gebouw ooit heeft ge- huisvest. Hij werkte nl. als xyliphonist mede in het uit gedetineerden bestaande orkest der inrichting en genoot door zijn buitengewone prestaties een groote populariteit. Toen hij aan het einde van zijn straftijd was gekomen, werden juist voorbereidselen getroffen voor een uitvoering, welke een paar weken na zijn ontslag zou worden gegeven. Een diepe ver- slagenheid maakte zich van de muzikale cel- bewoners meester, toen zij vernamen, dat hun xylophonist daarbij niet tegenwoordig zou kunnen zijn. Zij drongen er bij hem op een verlof te vragen om nog een paar weken in arrest te mogen blijven, zoodat hij dit concert nog met een paar xylophoonnummertjes zou kunnen opluisteren. Toen de directeur om deze vergunning werd gevraagd, willigde hij lachend het ver- zoek in met de woorden, dat hij er best nog een paar weken m66r bij kon krijgen. Dat heeft Slade in zijn oor geknoopt en toen hij al weer geruimen tijd de vrijheid had genoten en de Kersttijd naderbij kwam, herinnerde hij er den directeur aan, met het gevolg, dat hij werd uitgenoodigd de Kerstdagen als eeregas'c in de gevangenis te komen doorbrengen. Toen de feestdagen voorbij waren riep hij zijn vroe- gere metgezellen een hartelijk tot weersziens toe. „Ik hoop spoedig weer terug te komen", zeide hij, „zoodra ik er maar de kans toe krijg, zien jullie me weer!" En hij heeft woord ge- houden ook. Dezer dagen is hij weder „thuis- gekomen", zooals hij het noemt. Klaarblijke- lijk gedreven door zijn verlangen naar zijn oude makkers, heeft hij een cheque vervalscht a en hij werd tot zijn groote vreugde tot een paar jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te Ionia werd Slade met open armen ont- vangen. De directeur zeide blij te zijn den xylophonist weer in zijn inrichting te kunnen opnemen en liet hem zelf bepalen, in welke der leegstaande cellen hij zijn intrede wilde nemen. Ter zijner eere zal nu weldra een extra concert worden gegeven, en ook hij zelf zal bij die gelegenheid een paar nummertjes laten hooren. DE WALKER-GORDON BOERDERIJ TE PLAINSBORO. De „Umschau" bevat een mooi ge'illustreerd verbaal van bovengenoemde modelboerderij, waarop dagelijks 5100 koeien electrisch wor den gemolken en buitengewoon hygienisch behandeld. De beesten worden o.a. driemaal per dag met warm water afgespoten. Het melken geschiedt met 50 koeien tegelijk. op een groot draaiend platvorm, dat juist in 12% minuut een keer om zijn as draait, den tijd noodig voor wasschen, afdrogen, melken. Het platvorm heeft in het midden een kamer met leunstoelen, toegankelijk voor ieder, die zich van de hygienische verzorging op de hoogte wil stellen. Van koe tot flesch komt geen menschenhand met het witte vocht in aan- raking. De koeien het lijkt ons van bij- zonder belang worden uitsluitend droog ge- .voerd en wel met hooi, dat niet door zonne- warmte, maar door droogkokers gewonnen wordt. Langdurige voedingsproeven hebben tot deze methode geleid, daar zij een bijzonder voedzame melk oplevert. In draaiende cylin ders van 13 M. lengte en 2 M. doorsnee wordt per uur 1 ton hooi bereid. Daar bij het pro- ces geen chemische veranderingen of verlies van voedingsstoffen kunnen optreden, krijgt het hooi een grooter gehalte aan eiwit- en minerale stoffen dan het hooi, door zon en lucht gewonnen. Het gehalte aan vitamine A moet zelfs zevenmaal zoo groot zijn als bij gewoon hooi. De verhooging van het vitaminegehalte in de melk is een der hoofddoelen dezer model boerderij. Daarom krijgen de koeien ook aan- vullingsstoffen als Joodverbindingen. Blijkens proeven van dr. Hermans van de Columbia-universiteit bevat de melk der Plainsboro-koeien dan ook het dubbele aan anti-scheurbuik-vitamine C vergeleken bij ge- wone melk. Men wil trachten ook het ge halte aan vitamine D te verhoogen, dat, zoo als men weet, antirachitisch werkt en dus de Engelsche ziekte voorkomt. Het kolossale landgoed van 1200 H.A. is verdeeld in kleinere boerderijen van 6070 H.A. Deze zijn verpacht. De maatschappij betrekt al het benoodigde graan en gras van haar pachters, die aandeel in de winst hebben. EXPEDITIE TEGEN EEN BANDIETEN- LEIDER. De bloedige loopbaan van Virgolino Fer- reira da Silva, die onder den naam „Lampeao" bekenden Braziliaanschen bandietenhoofdman, nadert, naar de Tel. meldt, haar einde. Lam- peao, Brazilie's brutaalste bandiet, is sedert 15 jaar de schrik der Noord-oostelijke staten. Daar de regeeringen der staten hem niet kon- den overmeesteren, heeft de bondsregeering een strafexpeditie tegen hem georganiseerd, welke Lampeao levend of dood naar Rio de Janeiro moet brengen. De expeditie, die 200 man telt, is uitgerust met vliegtuigen, ma- chinegeweren en radio. Da Silva werd 12 Febr. 1900 te Villa Bella, in Pernambuco, geboren. Hij had vier broers, van wie er een krankzinnig was, terwijl de andere drie zich bij de bende aansloten. Zqn broer Antonio werd doodgeschoten, Li- vino viel in handen der politie en zijn op een stok gespietste schedel dient tusschen Taca- rata en Jericato, in Pernambuco, den bandie- en daarna gevlucht zijn; volgens een andere versie zou hij uit wraak over mishandelingen zijn familie door regeeringsambtenaren aan- gedaan, bandiet zijn geworden. Lampeao is de dandy der Braziliaansche bandieten. Zijn donker middelmatig gezicht is glad geschoren, zijn haardos is altijd keurig in orde. Hij maakt kwistig gebruik van parfum en zijn kleeding kan niet opvallender zijn. Altijd draagt hij bontgestreepte kleeren, een kleurigen zijden doek om den hals en zijn jasje en patronengordel zijn met.zilveren en gouden knoopen versierd. Die gordel, waarin zich twee revolvers en een dolk bevinden, is zoo breed, dat Lampeao zich bijna niet kan bui- gen. De bandietenhoofdman schijnt een buiten gewoon groot vriend van sieraden te zijn. Zijn zeer lange vingers dragen tal van ringen lang niet alle echter van waarde en zijn halsdoek wordt bijeengehouden door een ring met een kostbaren robijn. Door deze kleedij onderscheidt Lampeao zich op opvallende wijze van zijn collega's, te meer daar hij een donkeren hoomen bril draagt, waarmee hij wil verbergen, dat zijn eene oog blind en het andere ziek is. Hij moet eens met zijn revolver in de vuist een dokter gedwongen hebben, het zieke oog te behande- len, en nadat hij den arts een flinke som had betaald, dezen hebben voorgesteld, zich in een andere streek van Brazilie te vestigen, waar Lampeao met zijn bandieten er wel voor zou zorgen, dat de dokter geen concurrentie kreeg. De arts nam het voorstel aan en is rijk geworden. In allerlei opzicht is deze bandiet een eigen- aardig man. In weerwil van zijn ,,beroep" moet h\j zichzelf strenge religieuze plichten hebben opgelegd en hij heeft ernstige bezwa- ren tegen korte rokken en bubikopjes. Zijn talrijke gruweldaden hebben tot gevolg gehad, dat de Braziliaansche moeders haar kinderen met den naam Lampeao aan het schrikken maken. En ook volwassenen huive- ren bij het vernemen van dien naam. Velen meenen, dat hij ge&stelijk niet geheel normaal is; vaak rooft en moord hij niet om buit, maar blijkbaar alleen uit beestiaal genoegen. Tel- kens weer overvalt h(j arme dorpen en gehuch- ten, waar niets te stelen valt. Vermoordt de bewoners en steekt de huisjes in brand. Eens liet hij negen arbeiders die hij op een landweg ontmoette, zonder eenige oorzaak vermoorden. In een dorp in Pernambuco herkende hem een vrouw, wie hij om wat drinken vroeg. Zij wilde hem vergiftigen, doch Lampeao be- merkte den opzet. Hij liet de vrouw aan een boom binden en levend verbranden! Ook het vee is niet veilig voor dezen moordlustige, die eens op een boerderij bijna 200 dieren in de vlammen liet omkomen. De expeditie, die thans door de regeering is uitgerust, hoopt het land eindelijk van dezen geesel te kunnen bevrijden. BIJ DE SPEELBANKEN OOK AL DE MALAISE. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een ,,revolutionnaire" strooming onder de bevolking van het prinsdom Monaco. Grap- penmakers hadden gesproken van 15 April als de datum, welke lang van tevoren was vast- gesteld door de Monagasken voor hun minia- tuur-revolutie die vooral niet banaal en ordinair zou mogen blijken. Of de volgende bekendmaking ook al met de revolutie-plannen in verband staat, konden wij niet achterhalen. In dat geval zal het pu- bliceeren van het jaarrapport der administra- tie van het Casino van Monte Carlo in elk geval een versoberenden invloed hebben op de bewoners van dat zorgelooze oord. Het blijkt inderdaad, dat de ontvangsten van het afgeloopen jaar niet minder dan 13.000.000 francs minder zijn geweest dan die van het vorige jaar. Die ontvangsten waren 131 millioen francs vergeleken met 144 mil- lioen francs in 1929. Deze groote vermindering van 10 pet. wijt de directie van het Casino allereerst aan het sterk verminderen van het zgn. toeristenverkeer. En verderaan het winnen door verschillende vaste spelers in het Casino, die groote winsten maakten aan de roulettetafels te Monte Carlo. Wat in geen jaren schijnt gebeurd te zijn. Er zal een groote reclamecampagne worden op touw gezet, om Monte Carlo „en de speelzalen" weer populair te maken. EEN LUISTERRIJKE BRUILOFT, DIE NIET DOORGING. Een eigenaardig geval heeft dezer dagen de Chineesche gemeente te Padang in beroe- ring gebracht. Een van de rijkste Chineesche ingezetenen wenschte zijn zoon uit te huwen met een dochter van een onbemiddelden Chi nees. Groote feesten werden er gegeven. Een avond uitsluitend voor Europeesche genoodig- den. Vele Europeanen, uit bankwezen en han- del, met hun dames, waren ter receptie aan- wezig. Het was een royale ouderwetsche Chi neesche bruiloft. Met dat feest was tevens bedoeld de inwijding van de nieuwe woning welke dien avond feeeriek was verlicht. Den volgenden avond was het groot feest voor de Chineesche ingezetenen. Op een Zondagmid- dag zou de huwelijksvoltrekking voor den Burgerlijken Stand plaats vinden. De bruide- gom had een attest van den geneesheer ge- kregen dat het huwelijk niet op het gouver- nementskantoor kon worden voltrokken. De bruid werd met alle statie, die daarbij behoort, naar de woning van haar aanstaan- den man gebracht. Alles was voor de plech- tigheid klaar, alleen de bruidegom was nog niet aanwezig. Op een gegeven teeken gin- gen een viertal jongelui naar binnen, om den bruidegom voor te brengen. En wat bleek, de aanstaande echtgenoot werd door de vier jongelui gedragen. Zijn beenen waren dus- danig verminkt, dat hij onmogelijk kan staan. De plechtigheid nam een aanvang. De ambtenaar van den burgerlijken stand deed de formeele vragen aan den aanstaanden echt genoot, waarop deze met ,,ja" antwoordde. Toen dezelfde vragen aan de aanstaande echtgenoote werden gedaan, antwoordde zij met een beslist „neen". Algemeene opschud- ding bjj de gasten. Hoe men haar ook aan- spoorde om „ja" te zeggen, zij bleef hals- starrig bjj haar ontkennend antwoord. Einde lijk zou zij toegeven ,,ja" te zeggen, als haar aanstaande man, alleen een wandeling door het huis zou kunnen doen. „Want", sprak zij, „ik wensch mij niet voor mijn geheele leven al zijn mijn ouders ook straatarm, ongelukkig te maken, terwille van het geld." De gevraagde wandelproef mis- lukte en het huwelijk kon geen voortgang hebben. Men kan nagaan, wat dat voor een consternatie gaf. In de Chineesche wereld is het gewoonte, dat bruid en bruidegom elkaar niet ontmoe- ten v66r zij bij den Burgerlijken Stand komen. Alles wordt door de ouders te voren bedisseld. HET DUIVELSEILAND. Uit Port-of-Spain wordt gemeld, dat op Trinidad weer zeven strafgevangenen zijn aangekomen, gevlucht van het Duivelseiland. Hieruit blijkt wel, dat er onder de verbanne- nen naar dit eiland een systematische orga- nisatie bestaat, die het hun mogelijk maakt gehalte hebben, dan die in den Belgischen Congo. Zij zullen volgens de meening der deskundigen in de behoeften van het Britsche wereldrijk kunnen voorzien. TWEE ROOVERS GEARRESTEERD. De twee jonge mannen, die Maandagmor- gen te Kassel een mislukten overval op het filiaal van de Duitsche Bank hebben gepleegd, zijn in hechtenis genomen. Zij hebben op 7 September 1930 ook een overval gepleegd op de kas van de Kasseler autobus-maatschappij. Toen waren zij gelukkiger, want zij konden een bedrag van 3200 mark buitmaken. NOODWEEK BOVEN ANATOLIe. Sedert 24 uur woedt boven geheel Anatolie een hevig noodweer, gepaard met zwaren regen- en sneeuwval. De Euphraat is in haar bovenloop buiten haar oevers getreden en vier dorpen staan onder water. De stad Adana is gedeeltelijk overstroompl. VUURGEVECHT IN BANK TE CHICAGO. Woensdagochtend drongen acht met revol- vers gewapende bandieten een bank in een der buitenwijken van Chicago binnen. Zij den walvisschen geslacht en als dat zoo door- gaat zullen de zeeen spoedig vrijwel van wal visschen gezuiverd zijn. Er zijn op het oogenblik 40 groote walvischvaarders, die ieder door tien jagers worden bijgestaan. Een dezer drijvende traankokerijen heeft het vorig jaar voor een half millioen pond sterling traan verwerkt, een andere zelfs voor 900.000 pond. De meeste ondememingen zijn Noorsch of Engelsch-Noorsch. Als het bedrijf behoorlijk wordt uitgeoefend kan het jarenlang in stand blijven en de betrokken naties onderhandelen dan ook reeds over maatregelen tot beper- king van de vangsten. Mawson laatste Poolexpeditie heeft uitge- strekte vischgronden ontdekt, dicht genoeg bij de Australische kust om vandaaruit ge- exploiteerd te worden. Voor Australische ondememingen of voor Engelsche of Noorsche reederijen, die zich in Australie zouden willen vestigen bestaan er goede vooruitzichten, want de beste jachtgronden zijn het gemak- kelijkst van Hobart uit te bereiiken. ANGSTIGE NACHT IN EEN RIOOLTUNNEL. De brand, die te Chicago in een riooltunnel heeft gewoed en aan een tiental personen bet gelastten het personeel en den clienten hun ieven heeft gekost, is ontstaan door de achte handen omhoog te steken, waaraan alien vol- loosheid van een arbeider, die een kaars neer- deden, behalve een bankbediende, dieop de Zette in een hoop zaagsel. De tunnel be- bandieten schoot. Dezen beantwoordden dit schot en er ontstond een vuurgevecht, dat eindigde met de vlucht der bandieten. Een der roovers was geiwond en werd door zijn collega's meegedragen. Een kassier die niet vindt zich op ongeveer twaalf meter onder de oppervlakte der straat. Elf brandweer- lieden en zes arbeiders brachten een folteren- den nacht door in een luchtgat aan het eene einde der tunnel. Zij konden zich 's morgens vlug genoeg plat op den grond was gaan in veiligheid stellen dank zij de geslaagde wer- liggen, werd eveneens gewond. HET EINDE VAN EEN LEGENDE. king van een uitvinding, in groote haast ge- durende den nacht toegepast, waardoor tege- lijk versche lucht in de tunnel kon worden ge- Eenigen tijd geleden had bij Brugge een j Perst en gassen en dampen daaruit gezogen. auto-ongeluk plaats, waarvan een Italiaansche De opgesloten mannen kregen de gelegenheid, heer en dame het slachtoffer werden. j een lift te bereiken. Een Brusselsch blad wist toen zooals men weet te vertellen, dat deze reizigers niemand I minder waren dan kroonprins Umberto van j Italie en een bekende filmactrice. Dit praatje j dat van verschillende zijden onmiddellijk werd tegengesproken, droeg er het zijne toe bij, om de geruchten over een slechte verstandhou- Huwelijks-aangiften. 21 Maart. Johannes ding tusschen den kroonprins en zijn gemalin Baptist de Smit, oud 26 j., jm. en Phi omena Marie Jose van Belgie, te versterken. HULST. Huwelijks-aangiften. 21 Maart. Thans zal voor de rechtbank van Brugge een proces gevoerd worden, aanhangig ge maakt door een der slachtoffers, den beken den bankier Nardi Bertranu, directeur van de Banca Commerciale van Milaan. De dame, die hem vergezelde, mej. Lodigiani is eveneens uit de Lombardische hoofdstad afkomstig. Bij het ongeluk werd haar gezicht leelijk geschonden, haar neus werd ingedrukt, een wang afgerukt en een kaak verbrijzeld. De bankier bekwam ernstige verwondingen aan beide beenen. De auto waarmede het ongeluk gebeurde, was een huurwagen. Tegen den garagehouder Maria Bertram, oud 22 j., jd. Huwelijiks-voltrekkingen. 4 Maart. Pieter Kousemaker, oud 25 j., jm. en Bertha Maria Doffemont, oud 30 j., jd. Geboorten. 10 Maart. Maria Louisa, d. van Augustinus M. P. de Gucht en van Idema S. Roelans. 24 Maart. Frederik, z. van Frans de Witte en van Elisa Coleta Lauwereijs. 25 Maart. Ferdinandus Eduardus Marie en Lucie Augusta Marie, z. en d. van Hypolitus J. Janssen en van Angela P. Franssens. 26 Maart. Francois Emile, z. van Cornelis Schauwaert en van Romania J. M. Cattoir. 27 Maart. Cornelia Maria, d. van Leendert Stolk en van Cornelia van der Pol. 28 Maart. heeft de heer Bertranu een eisch ingediend j Hector Marie Henri Alphons, z. van Hector I R Pipa.vpt pn van Carolina M. Schonman. B. Picavet en van Carolina M. Schopman. Overlijden. 8 Maart. Petrus Durinck, oud 84 j., weduwu. van Rozina D. Hermans. 21 d. van Gerardus en van Francisca M. Ottjes. 28 Maart. Augustus Antonius Maria Danckaert, oud 72 j., echtg. van Maria L. van Vlienberghe. van bijna ddn millioen frs. schadevergoeding. Toen na het ongeluk het Roode Kruis de beide slachtoffers (de chauffeur had slechts lichte kwetsurenkwam opnemen, weigerde j Maart Elisa Barbara de Schepper, oud 17 j., de bankier eerst zijn naam en dien van zijn u von noramins p-n van Francisca M. Otties. gezellin op te geven. i Dit feit heeft er veel toe bijgedragen, om deze zaak een mysterieus tintje te geven, doch de bekendmaking der namen en het proces zullen een lasterlijke legende meer uit de wereld geholpen hebben. GROOTE SMOKKELORGANISATIE ONTDEKT. Ambtenaren der prohibitie hebben te New- Orleans een uitgebreide smokkelorganisatie ontdekt. Deze had snelvarende schepen en vliegtuigen tot haar beschikking en zelfs in f e<5n der voorsteden van New Orleans een eigen radio-station, waardoor men zich voortdurend op de hoogte hield van de bewegingen der kustwachtschepen en ook met de talrijke agen- ten in het geheele land verkeerde. Vijftien j personen zijn reeds gearresteerd. doch men verwacht, dat nog enkele honderden arresta- ties zullen plaats hebben. ERNSTIGE BENZINE-ONTPLOFFING. ten tot waarschuwing, terwijl Ezequiel zich i te ontkomen. nog in het gezelschap van zijn broederlijken j RADIUMKBTSEN IN CANADA ONTDEKT. bendeleider Virgolino bevindt. i Er zijn verscheiden lezingen hoe Lampeao i In het Noorden van Canada zijm radiu bandiet werd. Volgens deze zou hrj op 14jari- i ertsen ontdekt. De thans in Canada ont- gen leeftijd een kameraad vermoord hebben <Je4Ue ertsen moeten een grooter radmm- In de woning van den opzichter Hoefer te Bunzlau is Dinsdagmorgen een ernstige ont- ploffing ontstaan, waardoor mevrouw Hoefer, het tweejarig zoontje en het dienstmeisje zoo ernstig werden gekwetst, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Het kind is aan zijn kwetsuren bezweken. Mevrouw Hoefer had goed met benzine ge- wasschen. Plotseling ontstond er een ontplof- fing, die zoo hevig was, dat de keukenmuur instortte, de keukenvensters verbrijzeld wer den en nog andere schade werd aangericht. MASSA-MOORDENAARS UIT VROEGER JAREN. Toen de misdaden te Dusseldorp nog niet waren opgehelderd, interesseerde Scotland Yard zich levendig voor den toen nog geheim- zinnige steker. Geen wonder, want men dacht aan Jack the Ripper, wiens in Whitechapei gepleegde misdaden in het begin der 90er jaren de geheele wereld met afschuw ver- vulden. Maar ook Westfalen heeft in zijn eriminaliteits-annalen een geval, dat veel overeenlkomst vertoont met dat van Klirten. Op 30 December 1878 werd te Bochum een vrouiw vermoord en het duurde niet lang of in dezelfde stad en haar omgeving vielen meer vrouwen en meisjes ten prooi aan een onbekend moordenaar. In een verloop van eenige maanden waren niet minder dan tien moorden gepleegd, waarvan men den dader niet kon ontdekken. Eerst in 1880 werd een landlooper gearresteerd, Schiff genaamd. Het was een geestelijk minderwaardig ge- wezen bezembinder, die bekende de moorden te hebben gepleegd. Voor de reohtbank trok hij zijn bekentenis in, doch de jury verklaarde hem schuldig en hij werd ter dood veroordeeld. Ofschoon er tal van stemmen opgingen, die den zwakzin- nigen bezemibinder onschuldig noemden, werd het vonnis voltrokken. Eenigen tijd voor den oorlog geraakte de bevolking van Posen in groote opwinding over het optreden van een massa-moordenaar. Het eerste slachtoffer was een arme man, wiens lijik in een bosch werd gevonden; daarop volg- den moorden op een jongen man en drie vrouiwen. De verdenking richtte zich tegen een reizend handiwerksman, die in alle be trokken plaatsen was gezien, maar dien men nooit heeft kunnen arresteeren. Uit den eersten tijd na den oorlog dateer- den de bekende gevallen van den massa-moor denaar Schumann, die de bosschen van Span- dau onveilig maakte, Haarmann uit Han nover en Grossmann uit Berlijn,- gevallen die een verschrikkelijken kijk geven op de don- kere, instineten, welke huizen in verdoolde menschelijke zielen. TEGEN HET UITMOORDEN VAN DEN WALVISCH. Sir Douglas Mawson, de bekende Zuidpool- reiziger, heeft in een t.oespraak te Adelaide gezegd, dat hij niet genoeg den nadruk kon leggen op de noodzakelqikheid van beperkende maatregelen voor de walvischvangst in de Zuidpoolwateren. Het vorig jaar zijn duizen- BESTRIJDING VAN APPEL- EN PERESCHURFT. Jaarlijks wordt er in ons land voor een be- langrijk bedrag aan buitenlandsch fruit geim- porteerd, waaronder ook heel wat appels en peren, waarvan inzonderheid de Amerikaan- sche appels opvallen door hun gaaf en aan- trekkelijk uiterlijk, waartegen het product van eigen bodem te vaak ongunstig afsteekt, zoowel wat uiterlijk als wat prijs betreft. En toch kan ook het eigen fruit even mooi zijn als het buitenlandsche, als meer dan tot heden de bestriding van ziekten krachtiger en algemeener wordt gevoerd, niet het minst de strijd tegen de zeer schadelijke appel- en pere- schurft. De schurftzwam is een der voor- naamste oorzaken, dat vele appel- en pereboomen een te geringe productie hebben en dat bovendien de vruchten er zoodanig on- ooglijk uitzien, dat de verkoopwaarde hier- van nagenoeg nihil is. Nu is de schurftzwam bij appel en peer niet dezelfde, doch in hun optreden komen ze in hoofdzaak overeen. Warmte en vochtigheid is voor beider ontwik- keling bevorderlijk. De schurftzwam ver- menigvuldigt zich door sporen, die, door den wind voortgedragen, van den eenen boom op den anderen overgaan. De schadelijke gevolgen der schurftziekten zijn algemeen bekend, de bestriding is helaas nog steeds niet algemeen. Dat er ieder jaar weer een massa minderwaardig en aangetast fruit wordt aangeboden, bewijst zulks maar al te afdoende. Wie mooi en gaaf fruit wenscht te oogsten hetzij voor eigen gebruik, dan wel om hier- voor een loonenden prijs te maken, moet met kracht de appel- en pereschurft bestriden en zich hiervoor eenige moeite en kosten getroos- ten. Het verwijderen of verbranden van door schurft aangetaste en afgevallen bladeren en vruchten, hoe nuttig overigens ook, is in dezen niet voldoende. Krachtiger en betere bestrij- dingsmiddelen zijn bespuitingen met Bor- deauxsche en Califomische pap. De beste verdediging ligt in den aanval en daarom wachten we niet totdat de zich snel verme- nigvuldigende schurftzwammen hun vernieti- gend werk reeds voor een groot deel hebben volbraeht. Zoodra de bloemknoppen van peer en appel kleur laten zien gaan we over tot een be- spuiting der boomen met een IV2 oplossing van Bordeauxsche pap. Bordeauxsehe en Cali fomische pap kan men klaar koopen bij han- delaren in tuinbouwartikelen en als het om groote hoeveelheden gaat kan men de Bor deauxsche pap zelf bereiden. Maar hoe zorgvuldig we de eerste keer ook spuiten, toch zullen er nog altijd sporen over- blijven die niet of onvoldoende door de stof- fijn verspoten pap niet geraakt zijn en in leven blijven. Kort nadat de vruchten zich gezet hebben volgt daarom een 2e bespuiting en als de vruchten de grootte van een okkemoot hebben, wordt voor de derde en laatste maal gespoten. By de peer spuiten we de 2e en 3e keer met 1 Bordeauxsche pap, bij den appel met 2 Califomische pap. Staan onder de vruchtboomen bloemen, groenten of bessen, dan moet de 2e en 3e bespuiting achterwege blijven, of deze ondergewassen moeten met kranten of iets dergelijks tijdens het spuiten worden beschermd. Waar het er om te doen is alle takken en twijgen goed te raken, spuiten we bij voor- keur op een dag, dat het niet te hard waait en als de boomen droog zijn. Bij harde wind gaat teveel van de pap verloren en bij natte boomen of bij regen spoelt ze te snel weer weg. Bij zonnig weer spuiten we 's avonds, daar anders op de bladeren gemakkelijk brandvlekken ontstaan. De amateur-tuinier kan zijn paar boomen bespuiten door middel van een goede bloemenspuit, of met een pul- verisateur reeds heel goede resultaten berei ken. Vragen, deze rubriek betreffeade kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe. Diergaardesingel 96a, Rotterdam, Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden HET BROEDEN MET HENNEN. De broedtijd is thans in vollen gang en de eigenlijke pluimveehouders zoowel als de fokkers broeden grootendeels hunne eieren in machines. Het machinaal broeden heeft groote voordeelen maar ook groote nadeelen en als een der emstigste gevolgen of ver- schijnselen die met de uitbreiding van het machinaal broeden samengaan beschouw ik de enorme uitbreiding der kuikenziekten, vooral de pullorum-ziekte. Het broeden in machines bljjft kunsbwerk en hoe volmaakt de machines in zekeren zin mogen zijn, als men in de praktijk van het kippenhouden ziet hoe geweldig veel misluk- kingen of er met de machines beleefd worden kan men gerust zeggen, dat het broeden met machines eigenlijk alleen maar aan bekwame vakmenschen moe3t overgelaten worden. Wie nooit met een machine gewerkt heeft moet niet denken, dat hij aan de hand van een ge- bruiksaanwijzing er veel van terecht zal bren gen. Soms lukt, vaak niet. De machines mogen nog zoo goed zijn, de omstandigheden waaronder ze bij de verschillende menschen gebruikt worden verschillen zoo enorm, dat ar haast geen algemeene regel voor ventilatie, vochtigheid enz. te geven is. De kleine pluimveeliefhebber doet dan ook veel verstandiger de paar kuikens die hij noodig heeft van een broedcentrale of ze direct van een fokker te koopen, of door ze met een hen op natuurlijke wijze te laten uit- broeden. Voor edele tentoonstellingsdieren is dat ook aan te raden, daar hierbij 't kunst- matig broeden, met alle fouten die daarbij gemaaikt worden, al heel noodlottig kan wer- ken. Voor de liefhebbers in kleine tuintjes is het broeden met een hen ook een interessante afleiding en juist voor afleiding en genoegen houden velen een toompje kippen. We moeten nu echter ook weer niet denken dat we a-bsoluut veilig zijm met een broedsche hen. Ook dit broeden eischt kennis en op- lettenidheid al zal natuurlijk de kip zelf. grootendeels met haar natuurinstinct werken- de, veel fouten die de mensch in zrjn onkunde maakt, weer vereffenen. Laten we dus aannemen, dat we een broed- sel goede eieren hebben, hetzij gekocht of van eigen kippen. Denk er om, dat als gij Uw kippen houdt voor de eierproductie, dat go dan ook alleen maar broedeieren moet nemen van kippen, die op den leg gecontroleerd zrjn. Het maar op goed geluk af eieren onder een kip leggen heeft geen doel. We kunnen alleen in het najaar en in den winter van de jonge kippen eieren verwachten, als deze uit met zorg gekozen broedeieren stammen. Eieren met afwijkingen in de schaal, on- regelmatigen vorm, kleine eieren (beneden 60 gram) moeten we ook niet gebruiken. Dat geeft op den duur maar verdriet. Er zijn vele fokkers, die hun broedeieren, nadat ze deze op vorm en gewicht gekeurd hebben, ook nog met een electrisch schouwlampje nauwkeurig bekijken of de schaal geen barsten of andere onregelmatigheden vertoont en dat is een wijze maatregel. We hebben er natuurlijk ook voor gezorgd dat de foktoomen op pullo- rum omderzocht z;jn, anders is ons leed later niet te overzien. En nu de hen die de eieren bebroeden moet. Een bezwaar is vaak, dat we wel de eieren hebben en geen broedsche hen kunnen krijgen en dat we op een ander moment volop broed sche hennen hebben als we ze niet noodig' helbben. We moeten niet elke hen die op het legnest blijft zitten maar direct omze broed eieren toevertrouwen, eerst eens beproeven of zij het wel ernstig meent. Heeft men een hen, die op het nest blijft zitten en een eigenaardig kloekend geluid geeft, bekijk haar dan eens of ze plekken aan de borst heeft welke rood gekleurd zijm warm aan voelen. Dat zijn allemaal verschijn- selen van broedschheid. Leg dan voor haar een paar gewone eieren en wacht eens af of zij die na verloop van tijd onder zich rolt. La at haar dan maar rustig een dag op deze eieren zitten en maaik nu snel het eigenlijke broednest klaar. Zorg er voor bij de keuze van de plaats dat deze rustig zij en het lioht getemperd is Liefst zetten we het nest op den grond doch als dit niet gaat kunnen we een sinaasappel- kist op haar kant zetten of een der bekende theekisten, waarvoor we dan aan een paar spijikers een zak voor de opening hamgen. We moeten er om denken dat de hen 's nachts niet door muizen of ratten verontrust mag worden. Neem nu een flinke graszode en maak deze in het midden wat dunner, zoodat zij een soort kuiltje vormt. Leg daarop het eigenlijke broednest dat van hooi gemaakt kan worden. Het vocht uit de graszode zorgt dan dat de eieren tijdems het broeden niet te droog worden, terwijl het hooi de eieren weer als het ware op temperatuur houdt. Men zegt wel eens, dat de kip zelf voor het vocht zorgt doordat zij zweet en zoodoende vocht afgeeft, doch dit is onjuist, daar de kip geen zweetklieren in haar huid heeft zooals de zoogdieren dat hebben. Is dus de bodem droog of broedt men op zolder dan doet men wijzer de graszode een weinig met vocht te be- sprenkelein. Heel eenvoudig kan men het nest ook maken door het gewoon op den grond te leg gen en te omgeven met een paar baksteenen Het nest vormt dus een kuiltje, maar het mag geen trechtervormige opening worden. De eieren moeten naast elkaar blijven liggen en tegen wegrollen beschut worden door een opstaanide rand, doch ze mogen niet als het ware in een diepe kuil over elkaar gaan rollen. Nu zijn we er nog niet, want heel vaak heeft de kippen luizen bij zich, die haar het stilzitten door voortdurende jeuk onmogelijk maken. Voor men de kip definitief op het nest zet moet zij eerst ontluisd worden. Ook kan men in het hooi wat tabakspoeder strooien. Om de kip te ontluizen kan men haar even ondersteboven houden aan de pooten en dan tusschen de veeren met een peperstrooier flink wat insectenpoeder strooien. Men begint tegeniwoordig in ons land ook meer en meer een Amerikajansche uitvmchng te gebruiken om de kippen vrij te maken van parasieten. Deze methode is zeer eenvoudig Men bestrijkt n.l. 's avonds, voordat de kip pen op stok gaan, de zitstoken met een mco- tine-preparaat. Dit preparaat verdamp 's nachts en de voor het ongedierte vergiftige dampen stijgen op tusschen de veeren der kippen. Legt men dian 's avonds onder de zitstokken een oude krant dan vindt men deze 's morgens bezaaid met doode luizen. Voortzetting in een volgend artikeL Dr. TE HENNEPF.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6