ter rieursnsche Courant Tweed© Biad. BIIHEKLAHB, UITHLAI11. LANBBOUVBEHiCHTEy. Feuilleton-vertellingen. Van den Haagen deHagenaars 3SMEFGDE BIBICBTlf, Maandag 20 April 1931. No. 8S70. LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF GEVORDERD. VAN IIOLLANDSCHE BLOEMEN TE BRUSSEL. In het Holland-Huis te Brussel zal op 29 April, den vooravond van den verjaardag van Prinses Juliana, een tentoonstelling worden geopend van Hollandsche bloemen. Dank zij de medewerking van het bestuur van de Ned. Ver. voor Bloembollencultuur heeft een aantal toweekers groote inzendingen toegezegd en zal tijdens de tentoonstelling, die een week zal duren, de film „Van Bol tot Bloem" worden vertoond, waarvan de premier voor Belgie door genoemd bestuur aan het Holland-Hui3 is afgestaan. De Nederlandsche gezant te Brussel, benevens vele Nederlandsche en Bel- gische autoriteiten hebben verklaard, de ope ning te zullen bijwonen. DE KWESTIE VOGT—VERBIEST. De commissie bestaande uit de heeren prof, mr. C. W. de Vries, voorzitter; mr. B. de Gaay Fortman en mr. C. P. M. Romme, door dr. J. Th. de Visser samengesteld, naar aanleiding van het verzoek van den heer W. Vogt om een onderzoek in te stellen inzake de beschuldigin- gen tegen hem door den heer J. Verbiest in de Gelderlander geuit, heeft haar rapport aan dr. De Visser ingediend. Deze is voomemens dit in den loop dezer week te publiceeren. A BREST A TIES VAN VREEMDELINGEN IN BELGIis. De Brusselsche polltie heeft een inval ge- daan in een vergadering van communisten te Schaarbeek. Twee Italianen en een Arme- nlSr, die in het bezit waren van bezwarende documenten werden aangehouden. Te Ant- werpen werden zeven Italianen met valsche papieren ingerekend. Bij een huiszoeking werden tal van wapens en een hoeveelheid munitie gevonden. Voorts werd op het station te Luik een Duitscher gearresteerd, die in het bezit werd bevonden van documenten inzake de Belgische landsverdediging. Hij had boven- dien een geladen revolver en een aantal ge- stolen foto's bij zich. In hoever deze aanhou- dingen met elkaar verband houden valt nog niet na te gaan. HTRIJD TEGEN DE RADIOSTORINGEN IN BELGIis. De Belgische minister van posterjjen heeft een studie over de radiostoringen gepubli- ceerd. Deize studie dient om de regeering, die wettelijike beschermingsmaatregelen tegen radiostoringen kan nemen, voor te lichten. In de studie wordt voornamelij'k gewezen op de mogelijkheid en de noodzakelijkheiid, de sto ring aan de storingsbron zelf te voorkomen en voorschriften voor het onderdrukken van storingen door sterkstroomapparaten in het leven te roepen. VERGIFTIGE DAMPEN IN DE MAAS- VARLEI. Naar de Bruxellois meldt, heeft slechts 66n kind van het opnieuw uitstroomen van ver- giftige dampen in de Maasvallei nadeelige gevolgen ondervonden. Onder de bewonevs vooral die van Tilleur, waar indertijd circa 60 dooden ten gevolge van uitgestroomde gift- gassen te betreuren waren, veroorzaakte het wederom ontwijken der dampen echter groote antateltenis en verscheiden personen stelden zich onmiddellijk onder geneeskundige be- handeling. NASLEEP VAN DEN WERELDOORLOG IN DE V. S. Studs het eind van den wereldoorlog heeft ae regeering der Vereenigde Slaten 12 milliard gulden uitgegeven ten behoeve van de oud- soldaten. De jaarlijksche begrooting voor dit doel beloopt thans 2400 millioen, aldus is medegedeeld door generaal Frank Hines, ad- ministrateur voor de zaken der veteranen. Hi) dringt er bij de oud-soldaten op aan hun eischen te matigen, vanwege den enormen omvong der kosten. Over twintig jaar zoo zegt hij, zal de regeering evenveel hebben uitgegeven voor de veteranen als voor den oorlog zelf, namelijk 51 milliard gulden. Sinds het Congres hen gemachtigd heeft de helft op te nemen van de hun toegewezen compen- satie-certificaten, hebben bijna 2 millioen mannen en vrouiwen in totaal ongeveer 1600 millioen gulden opgeeischt. VIER MILLIARD HONDERDDUIZEND FRANCS VERNIETIGEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt ons: Twee gedelegeerden der Duitsche regeering zijn te Brussel aangekomen, teneinde de ver- nietiging der nog overbljjvende vier milliard marken, die sedert den oorlog in de kelders van de Nationale Bank van Belgie zjjn ge- borgen, bij te wonen. Deze massa papier, welke ongeveer 150.000 K.G. weegt, is aan een Belgische papierfabriek verkocht. De bank- biljetten zullen eerst machinaal in snippers gesneden worden, alvorens aan de fabriek te worden geleverd, die er een honderdduizend francs voor wil betalen. ZENDELING VERMOORD IN CHINA. Het, dezer dagen te Brussel, uit Hankou ontvangen bericht betreffende den moord, gepleegd op den Belgischen zendeling, pater Marin Adons, wordt thans officieel bevestigd. Pater Adons, die tot de oude orde der Recol- letten toehoorde, werd te Hoe-Pee, door com munisten om het leven gebracht. Zijn lijk werd uit de rivier gehaald bij Patoeng. De venmoorde missionnaris is de tweede van vier tot dezelfde missie behoorende bree ders, die, aldus, op een tragische wjjze, aan zijn einde komt. Pater Julien Adons werd vermoord in 1922 te Sin-tien-pa. De nog in leven zijnde breeders pater Hubert en pater Elisee Adons. DIETRICH OVER DEN FINANCIeELEN EN POLITIEKEN TOESTAND IN DUITSCHLAND. Dietrich, de Duitsche rijksminister van flnancien, heeft in een gesloten bijeenkomst van de staatspartij te Karlsruhe gesproken over de binnenlandsche politiek en over den financieelen toestand. Hij zeide o.a., dat die- genen die van het vertrek van de nationaal- sooialisten uit den Rijksdag een nieuwe golf van opgewondenheid in het rijk hadden ver- wacht, zich geducht hebben vergist. De Rijks dag heeft de begrooting aangenomen en het staat vast, dat het parlement hierdoor een ge- deelte van zijn verloren positie terug heei' gewonnen. De Rijksdag heeft een historische daad volbracht in het belang van het herstel van het vertrouwen in de politiek en van de herwording van het Duitsche bedrijfsleven. In enkele bladen is beweerd, dat het rijk van plan is een leening te sluiten; daarvan kan volgens Dietrich geen sprake zijn. Er zijn weliswaar eenige moeilijkheden te overwin- nen, daar vele bedragen in het begin van het jaar moeten worden betaald, terwijl het geld slechts geleidelijk in den loop van het jaar binnenkomt. maar deze moeilijkheden hoopt spreker uit den weg te kunnen ruimen. De regeering heeft overigens het recht bepaalde uitgaven voor de begrooting te schrappen. Aan het slot van zijn rede zeide de minister, dat de bestrijding van de werkloosheid het kemprobleem van de Duitsche politiek is. DE NOOD DER VISSCHERS. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Crt. De Noord-Noorsche visschers verkeeren thans in kommervolle omstandigheden. De vischvangst is over 't algemeen mislukt. Op een vraag van het Stortinglid L. Hansen, of de regeering bereid was maatregelen voor te stellen den nood der visschers eenigermate te lenigen heeft de minister van handel Oftetdal geantwoord dat de regeering deze kwestie reeds tiweemaal besproken heeft. Men wacht echter op een rapport van de visscherrj- inspectie. De minister meende, dat er wel iets voor de visschers gedaan zou kunnen wor den, een definitierve toezegging kon hij echter nog niet geven. KECHTSZAKEN. HAAR KIND ONTVOERD. De rechtbank te Zwolle heeft C. H„ koop- vrouw. zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans in het huis van bewaring te Zwolle, die haar 16jarig dochtertje uit het gesticht de Voorzienigheid te Steenwijkerwold met een auto ontvoerd heeft, veroordeeld tot 6 maan- den gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. In hooger beroep heeft voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht gestaan de 23jarige fabrieksarbeider G. Malipaard, die evenals de officier van justitie in hooger beroep was ge- gaan tegen het vonnis der rechtbank te Rot terdam, waarbij hij wegens doodslag gepleegd op zijn schoonzuster op 29 September 1930 in haar woning aan de Willebrordusstraat te Rotterdam is veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. De procureur-generaal bij het gerechtshof requireerde tegen verdachte levenslange ge vangenisstraf. BELGIe. Regeeringssteun aan de bietensuiker- industrie. Overeenkomst der suiker- fabrieken inzake den aankoop van Nederlandsche sulkerbieten. De Belgische ministerraad heeft, blijkens mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent Jhr. Van Vredenburch, Capellen bij Antwer- pen, besloten ook voor 1931 den bestaanden steun voor de bietensuikerindustrie te hand- haven, nl. de uitkeering van het volledig accijnsrecht op inlandsche suiker aan de ver- bouwers en een invoerrecht van 100 frs. op buitenlandsche suiker. De invoer van Nederlandsche suikerbieten, welke in 1930 ongeveer 204.872 ton bedroeg, schijnt tot de campagne 19341935 te worden stopgezet. De Belgische suikerfabrikanten moeten zich nl. verbonden hebben, tot 1934 1935 geen buitenlandsche suikerbieten meer in te voeren. De fabrikanten, die tot dusver deze bieten kochten, zullen 1800.000 frs. schadeloosstelling per jaar krijgen, welke be taald zal worden uit de meerdere winst, die de contracteerende fabrieken zullen maken uit het daardoor gestegen te verwerken inland sche kwantum. In ieder geval mag door deze schadeloos stelling de prijs, aan de verbouwers te betalen, niet dalen. Van landbouwerszijde wordt beweerd, dat een bedrag van 26 millioen frs. thans ten bate van de inlandsche suikerindustrie beschikbaar komt. Men is in die kringen verheugd, doch niet voldaan, omdat in plaats eener onder- linge regeling der suikerfabrikanten, liever het treffen van een recht gezien had, dat over- eenkomt met het Belgische recht op de sui ker. De Regeering is echter daar niet inge- treden. ENGELSCHE BEETWORTELCULTUUR. De Engelsche minister van landbouw heeft in het Lagerhuis in antwoord op een des- betreffende vraag medegedeeld, dat de opper- vlakte, waarvoor tot heden suikerbietencon- tracten zijn gesloten, 228.000 acres bedraagt. Alle 18 fabrieken, welke de vorige campagne werkten, zullen waarschijnlijk ook dit seizoen in bedrijf zijn. Ulvenhout, 13 April 1931. Menier, Ollee, ik gaai deus week, 's heel seerjeus over de leut schrijven. 't Plazier 's ernstig aan z'n taand vuu- len, om't zoo's te zeggen, waant ik geleuf, amico, da me-n-ier in ons Brabaantsche laand van den goeien Brabaant- schen weg gera- ken an me nie op- passen! En da mag nie! Waant we zouwen zooas 't sprikwoord zeet, 't kinneke mee 't waschwater weg- kieperen. Keb't al's meer gezeed: 't is hier 66n groot huishouwen waar 't er altij gezellig en leutig naartoe gaat. Waar iedereen durft te lachen zonder baang te zijn, da 'r dalek 'nen veul te strengen vader binnenkomen zal, die nie van lachen en van plazier houdt. Neee, sjuust aandersom is t ier altij gewiest. We lach- ten om te lachen, mokten plazier om 't pla zier, dat er geregeld deur d'r bloed spokte deur 't onbezurgd geluk, deur de steuvige gezond- heid die uit onze zware boschlochten in de fiksche longen golf den; deur 't vast vertrou wen op de goedheid van d'n hoogen hemel van waar 'n zelfde gezondheid spoelde deur de rustige ziel! Gezonde zielen in gezonde lichamen, waaruit 't plazier opbloeide as 'n gloeiend-rooie roos aan d'n kerngezonden struik! As ik in deuzen tijd 't veurjaar weer op fe6rde komen zie, as 'k de starke knoppen zie ziwellen aan de takken die morsdood leken, die knoppen mee vruchtbaar gewe,d zie o. - barsten en de blaaikes as k&SrsenvJ t mmek zie lekken naar de blaauwe locht, deurlicht as ze worren deur 't starke zonneke; as ik de kapellekes, schoon as violen, zie kruipen uit de donker-dorre coconnekes stoffig as 'n spinrag- geske; as ik m'n laand veur m'n oogen zie openbreken om er de gruune wonderkes van 't zaaisel naar 't zonneke te zien rekken; as de veugelen de lochten vullen mee d'r roller- kes en d'r klokkende strotjes; as 't prille veurjaar lijk 'n schoone fee d'r hemelsblaauwe sluiers deur de lochten zwiert; kortom, as de weareld barst van gezonde vruchtbaarheid en scheppingsdrang, dan hik 't in m'n keel van blijdschap en van veul plazier. Dan zouiw ik in de boomen willen klimmen, lachende en zingende om nog veul meer van al da schoons tegelijk te kunnen zien. Om't gruune schep- pingspanorama mee 6enen oogopslag te om- vatten, in de takken tusschen de veugeltjes die mee d'r trillerkes en slagskes, as zulveren klokskes somtijen den Schepper zingend be- daanken. En as ik da-d-allegaar, van dag tot dag weer zie; as dan de blommekes gaan bloeden in kleuren as stukjes gloeiend kerkglas, as ik ze zie opengaan 's mergens in 't gras as sterrekes in den vallenden avond as ik de daauwdropkes zie leggen te glaanzen as p66r- len in de kleurige hartjes, d'n leeuiwerik naar de zon zie toevliegen mee klappende vlucht, over de stilte van m'n laand; in 'n hoekske van m'n erft 'n bedaauwden spinrag zie hangen beven of ze, deur d'n daauw, is van gesponnen glas, bemorst mee 't goud van 't zonneke, ollee as d'n zonsopgaank 't kerkske van koper, de ramen van pSerlmoer, de toren van druppend goud mokt, 't heele durpke van gazen sluiers onthult, dan bin ik zoo damkbaar, voor al dat mooie in de Natuur. As dan de Meimaand is gekomen en 't kerkske is 6enen blommenhof, as dan 't smet- loos wit van d'ortensia's, blommen as dub- belde vusten, 't gloeiendst rood van graniums, 't zuute rose van de rododendrums te schui- men leet in 't starke gruun van palmen onder 't gouden licht dan bloeit oew haart open as 'nen barstenden klaproosknop van plazier in 't gezellig huishouwen da-d-oe<w lfeven is! En as t jaar dan wijer en wijer openibloeit en d'S&rste blomblaaikes van rijpheid zochtjes teugen d'eerde sneeuwen, 't koren tot oew kin zoo hoog te buigen staat da ge 'r in zwemt as in 'n gouwen zee, dan brikt de kermis aan! En al oew opgepropt plazier, ingeveerd mee krakenden errebeid, mot nouw effe los. De jongens en de meiden tollen gierend van den lach op de muziek van d'n urgel over d'n daansvloer. 't Bier schuimt mee vlokken teu gen oew wenkbraauwen aan, oew stem is te kiein om de kracht van oew longen heelegaar te kunnen verstouwen, oew beenen tintelen van d'n lust naar springen en hossen, 't lawijd van de muziek, die ieveraans dreunt en golft deur de vette oliebollenlocht dendert 'n wiege- ling deur oew botten! Dan wordt oewen lfcvenslust gespuit mee de kracht van 'n stoommachien; dan pak 't jonkvolk mekare vast om nie los meer te laten en't volgend jaar Meidan kraffelen ze 't gemientehuis op mee 'n gezicht of ze de heele weereld emmen overwonnen! Da's plazierig allegaar! Da's noodig zelfs, waant aanders dan zoude verwelken as 'nen plaant die droog staat. Dan zoude vergelen en verschralen. dan wijkt de lach van oew hoofd, dan verzuurt ie lijk 'n ouwe vrijster en dan... wordt 't lachen op 't lest... zonde! Dan gade de schoone natuur veurbijzien, dan worde baang oew taanden in 'nen belle- fleur te zetten da-d-et klokhuis allemaal knapt; dan worde sjagrijnig en iezegrimmig; dan wordt er vergeten mee Mei 'nen schoonen blommenhof te maken van oew kerkske, waant ge verdort, verzuurt en versjagrineert en vergit dus 't schoone. Dan worde blind, haardstikke blind veur de schoone pracht en praal van de levende Schepping. Dan worde doof veur de veugelenmuziek en 't gerausch van 't windeke deur de bos- schen; veur 't getik van d'n malschen rengel op 't 3tarke blad van 't gebomte en van 't laand. Dan gade dood veur oewen tijd. Dan komen er lilleke gedachten in oew hoofd, die heelegaar leeg is geworren as 'n ongebrukte schuur mee stofnesten en mee spinraggen. Dan praten de menschen over mekaar en kruipen achter horrekes om mekaar onge- ziens te kunnen bespieen. Dan.., dan zouw 't hier 'n laand worren, waarin 'nen lach gin- nen lach meer is, maar 'n afschuwelijk masker. En zoo zouwen ze't ier willen gaan maken? Waant ze zijn aan 't uitrekenen gegaan hoeveul kermissen en vastelavond ier in de durpen en stejen worren g'ouwen! Wemmen geslapen. Wemmen d'Ollaanders ier as nuuw- lichters d'ren gaank laten gaan en me zou wen nouw gekuld geraken, as me nie oppas- sen! D'r zijn al veul kermissen en vastelavonden afgeschaft, amico. Veuls te veul. En ik begrijp ze nie. Zijn wij hier zoow slecht? Wij, die 't veul futsoenlijker Ollaand elken keer weer helpen motten aan Regeerin- gen die besturen naar de wetten van God? Motten wij ver-OUaandscht worren? Achter horrekes gezet en geniepig gaan doen? Ollee, da's 'n glad verkeerd gedacht! Wij zijn nog menschen, ik zeg 't gerust van vleesch en van bloed en nie van gelen was! De Brabaanders zijn kienders in d'r levens- opvatting. Zemmen lol in 'n schoon blommeke, in 'n schoon stukske kerkmuziek in 'n kerkske dat 'r mooi uitziet. As kienderen ja! En dan staan me d'r zoo slecht nog nie op, maar dan motten ze ons nie ons speulegoed afpakken, amico! Wij zijn nouw eenmaal gin gedrilde soldotjes, maar as 't 'r op aankomt, lot ze dan maar komen. Maar me loopen 6ns manier! En wa ze nouw willen: nogeens da's 't kind mee 't waschwater weggooien. Ollee, ik schei d'r af. As 't noodig is koom ik er nog wel op terug! Veul greeten van Trui en as altij, gm horke minder van oewen toet a voe DR6. De oude Scheveningsche krotten Evolutie-proces. Over bur- gemeester Bosch's plannen. Goed advies! Merkwaardig is het verschrjnsel, zich waar- lijk niet slechts openbarend bij de autochtho- nen van onze achtste Haagsche wijk, genaamd Scheveningen, namelijk: dat er zich een weer- zin manifesteert tegen het verlaten van oude onbewoonbare krotten, voor menschelr|ke be- woning absoluut-ongeschikt geworden huisjes om die te verruilen voor frissche, aardige woningen. Wij hebben dat aanschouwd toen een begin werd gemaakt tot afbraak van het oude Haag sche phetto, de vunzige Jodenbuurt, dewelke het pittoreske van de Amsterdamsche miste. Groote overreding, ten slotte zekere dwang waren noodig om de verplaatsing te kunnen bereiken. In den jongsten tijd zijn kiekjes gepubli- ceerd van die oud-Scheveningsche sloppen en krotten, van welke afbeeldingen kan worden getuigd, dat zij „speak volumes". Toch waren de echte „joeien" en hun ge- zinnen daaraan gehecht met groote aanhan- kelijkheid. Het oude, stoere ras is nog lang niet uitgestorven. Een beduidend percentage van de jongere generatie houdt o.a. nog in eere de bekende kleederdracht. Men ziet ze nog altijd flaneeren door de Keizerstraat en vandaar tochten ondememen over den Ouden WegHuygens' „Zeestraat", door de Bosch- jes c.a. Vooral in de lente-periode, maar 66k wel in de tqden des jaars als wanneer bloe men- en bladeren-pracht is verdwenen, zijn op die omgeving van treffende toepassing Hooff's welbekende en zoo vaak geciteerde versregels Als dit boschage klappen kon, Wat meldde 't al vrijagie!..." Daar ziet men dan nog altijd de Scheve- ningsters met loodzware vracht van rokken, heupwiegend voortstappen naast de zwijg- zame vrijers met de om den hals kortge- knipte, dikke lokken, de zijden petten, de duffeltjes, neuswarmertjes tusschen de lippen, met rechter- of linkerhand die van de vrijster omklemmend. Door dien handdruk de liefde ontboezemend, brandend in het hart van de naar men zegt uit Noorsch bloed afstammen- de zonen uit den zeer ouden stam, die stellig niet gauw door „Moskou" zal worden gewon nen voor de Leninsche beginselen. Ook voor de sociaal-democratie ligt in de echt-Scheve- ningsche autochthonen-sfeer slechts een zeer schraal arbeidsveld open. Hoewel ook en zelfs daar de propaganda van de S.D.A.P. niet ge- heel zonder vrucht blijven. Ik voeg hier dadelijk bij: teekenen van evolutie, verandering, metamorphose zijn er ongetwijfeld in de oud-Scheveningsche sfeer. 06k in de kleederdracht bij beide sekten. De achtste wijk levert aan ,,de stad" tal van daghitten. En velen van haar vertoonen zich in de modieuse dracht, korte rokjes, page- kopjes, kleurige boezelaars, hooggelakte schoentjes, welke het residentiale dagmeisje- up to date kenmerkt. Scheveningsche dienst- maagden voor dag-en-nacht zijn nog altijd uiterst moeilijk te krijgen. Inhoever dat 't meest verband houdt met de, stellig niet on- verklaarbaren, wensch van vele moeders om de dochter des nachts onder het ouderlijk dak te hebben of wel: met de begeerte om de hier- boven aangeduide wandelingen te maken met uitverkorenen des harten: ik zal er nu maar niet bij toeven. Vaststaat: de exodus, uittocht van de „in- boorlingen" onzer achtste wijk uit de sfeer der vieze sloppen naar de overzijde van de haven is aardig in gang. En ik geloof: 't valt mee. Men is in de daar verrezen en allengs meer-verrrjzende buurt dicht bij zee. Wat i. c. van groot belang is. Onlangs had ik een ge- sprek met een „joei" van de echte, onver- valschte soort. Innerlijk en wat zijn ,,kos- tuum" betreft. 't Duurt lang, voordat men zulk-een aan 't praten kan krijgen. Liefst luistert hij, stopt het eene pijpje na het andere, spuwt eens naast zich neer, knikt, mompelt wat. Zegt: ,,Ja6! Ja6!..." Verder niet. Soms komt de ,,joei" los. En dan is 't zaak om uit het dialect wfls te worden. Voor Haag sche ooren is dat meestal niet zoo heel moei lijk. De Scheveningsche vischvrouwen, in loodzware mantels gehuld, die slechts bij ex- tra-ordinaire hitte werden uitgelaten, groote manden met botjes, scholletjes, schelvisch op de geweldige strooien hoed, ze zijn er niet meer. Nu worden de karretjes langs de hui- zen gereden. Waaronder keurig-nette, zelfs sierlijke. Maar het oude dialect is er nog altijd. En de niet zelden ultra-vinnige wel j bespraaktheid, 't „pareeren" na ..afdingen", I men kan ze nog telkens hooren. Ook op de aloude vischhal, aan de Schoolstraat, waar over zoo dikwjjls het doodvonnis werd uit- gesproken en die toch nog steeds in wezen is Het evolutie-proces gaat voort. En ik ge loof wel, dat als we 1940 schrijven, u ziet, ik neem niet eens zoo'n geweldigen sprong, er van het oer-oude Scheveningen maar bitter weinig over zal zijn. Wat me zeer kort geleden frappeerde, 't is dat nog altijd voortsmeulen van de oude „ani- mositeit" tusschen stad en zeedorp. Eerste Paasch-dag-1931 bracht kille, gure tempera- tuur. Toch gingen op 5 April j.l. nog heel wat stadgenooten Pier-waarts. En liepen al dus geniepige verkoudheden, hoest- en nies- buien op. De Maandag 6 April bracht milder weer. Toen was op't Scheveningen heel druk En 't tref mij, zooals gezegd, dat er door ,,joeien" van beide seksen van die spotterige, hatelijke opmerkingen werden gemaakt brj het zien van stads-auto's, in Snellen vaart voort- snorrend en beladen met joelende, feestelijk gestemde uitgaanders. Dat zit ze nog in het bloed!... Dat gaat er zoo gauw niet uit. Heel langzaam zal ook dit evolutie-proces, toch eenmaal tot verbroedering en verzuste- ring moetende leiden, tot toenadering, elkan der-begrijpen kunnen voeren. Momenteel ligt onze achtste wijk „in het brandpunt der belangstelling". Welhaast vieren wij de plechtige opening van de tweede binnenhaven. En, de Schoone Slaapster van het vroege zomer-seizoen is aan 't ontwaken. In vroeger tijd geschiedde dat eerst half Mei. En dat ontwaken" was toch maar half-sluimerend. De concurrentie, de zucht om zoo snel mogelijk season-winst te kweeken hebben daarin verandering gebracht. Niet altijd brengend de vurig-gehoopte duiten in de kas der ondememers. Omstreeks half Mei vierden wij, slechts de bejaarden kunnen zich deze dingen ,,de visie voor den geest brengen, de Haagsche kermis. De in 1886 gestorvene, eenmaal zoo vermaar- de. Die King William tot zijn vriend Bentinck deed zeggen: „Ware ik een vogel, thans zou ik naar de Haagsche kermis vliegen! Zulk een beeldspraak, in het laatst der zeventiende eeuw geuit door een man, z6o weinig naar wereldsche pretjes hunkerend als met den Koning-Stadhouder 't geval was, is inderdaad zeer opmerkelijk. Onze hofstede- lijke Mei-kermis, die ruim een week duurde, had een dag, waarop de geheele Koninkhjke familie er zich, natuqrlijk met gevolg, heen begaf. Aan de tenten, op het Lange Voorhout opgeslagen, inkoopen deed. Dat waren ten- ten die er, om nog eens te spreken met het woord, dat mgr. Nolens toepaste in 1918 op het toen door hem gevormde Kabmet-Ruys de Beerenbreuck, „mochten zijn". De mooiste was, meen ik, de grootste, toe- behoorend aan den Tyroler Paul Huf, die er keur van fijne handschoenen en aanverwante artikelen etaleerde. De leden van het geslacht Huf, thans te onzent algemeen geeerde Mid- denstanders, stammen, geloof ik wel, ljjnrecht af van den Tyroler in de zooeven-genoemde, zeer fraaie Voorhout-tent. Aan herleving van de oude kermis denkt niemand. Het Voorjaarsfeest op de terreinen van den tot nieuwe glorie geklommen Dierentuin, de Betsy-olifant van nu, de derde van de lang- geslurfde generatie, is enorm-populair; krijgt dag aan dag zooveel delicatessen te verorbe- ren, dat haar oppasser het beest gestaag tegen indigestie moet beschutten!, is reeds in wor ding. Generaal Duymaer van Twist heeft via Vragen, tot het College van B. en W. ge- richt, een poging ondernomen, strekkend om o.a. de Zondagsrust bij het Voorjaarsfeest te doen eerbiedigen. Baten zal het den anti-revolutionairen af- gevaardigde niet. Intusschen loopen er geruchten, voigeans welke onze nieuwe burgemeester, de heer Bosch van Rosenthal, niet ongeneigd zou wezen te overwegen, of er in den drang tot herstel van de echt-Haagsche Stille Week; zooals deze gedurende tientallen van jaren hier heeft bestaan, toch niet 't een en ander wordt gevonden, dat... 't Was onze tegen- woordige gezant te Rome, mr. J. A. N. Patgn, die gedurende zijn burgemeesterschap een eind maakte aan de „traditie" om gedurende de Stille Week alle openbare vermakelrjkheden stop te zetten, met uitzondering dan (waarbij natuurlijk van vermakelijkheid geen sprake kan zijn; dus: als openbare uitvoering), van vertooningen der tragedie van Christus' Iijden. Inhoever burgemeester Bosch Rechts-georien- teerd is, daarover wordt nu heel wat bespie- geld, gesproken, verzekerd, ook i.e. laten men schen, die de klok hebben hooren iuiden, maar niet weten waar de klepel hangt. zich t allerluidst hooren, en verzonnen. Ik onthoud mij omzichtelijk en bescheiden - lijk van eenig oordeel. Zou slechts willen opmerken, dat ,,de tijden er niet naar zijn" om via verbods- en beper- kings-bepalingen als hier bedoeld, den Mid- denstand onder nog harder juk te doen zucfa- ten dan die reeds doet. We hebben nu den tocht naar Pinkster mi- demomen. In groote spanning volgen nu wederom zoo- velen, voor wier economische levensvoorwaar- den de temperatuur van de eerst-volgende maanden kwestie van „to be or not to be'" vormt, van beslissenden aard is de meteorolo- gische voorspellingen. Tot zulk een, die in somber-afgematte stem ming v66r zich uit zat te staren op ontvolkt, wijl veel te kil Haagsch caf6-terras, hoorde ik zeggen: ,,Kerel, denk aan Nicaragua en. wees monter, dankbaar! Was dat geen goede opwekking? EIBER FRAUDE? Men meldt uit Goes aan de N. R. Crt,.- De justitie heeft beslag gelegd op de boefc- houding van den penningmeester van de kolenvereeniging Samenwerking te Heinbens- zand. Uit het rapport van de accountant, den heer de Roo te Goes is gebleken, dat over de jaren 19251930 verscheidene ontvangsten: niet en verschillende uitgaven dubbel zijn ge- boekt, waardoor een belangrijk eindverschU is verkregen. Getallen konden nog niet wor den genoemd. OVER BOORD GESLAGEN. Op Urk is aangebracht het lijk van den 16- jarigen Urker visscher Sjoerd Posterkamp. die op zee over boord is geslagen. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN Te Ruischerbrug nabij Groningen is Woens- dag omstreeks twee uur de 22jarige mej. Wayer, dienstbode te Harkstede, onder een auto geraakt en op slag gedood. Het ongeluk moet te wijten zijn aan onvoorzichtigheid van het meisje, dat vlak voor den auto van rfeb- ting wilde veranderen. EEN MAN DOOR EEN REVOLVERSCHOT GEWOND. Te Kerkrade kwam h«t Woensdagavond in de Dahliastraat tot een vechtpartij tusschen een Duitschen cafehouder, eenige kostgangers en boven het caf6 wonende personen. Plotse- ling weerklonk een schot, dat den caf6houder in den rug trof, die daarop levensgevaarigk. gewond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De politie arresteerde vijf personen,. waarvan er een verdacht wordt het schot te hebben gelost. De revolver werd nog niet ge vonden. EEN BIJNDE STENOGRAAF Men schrijft aan het Alg. Hbl.: Bij de vele candidaten, die op 15 April te Amsterdam werden geexamineerd door de Federatie voor Stenografie Groote", was 66n candidaat die een zeer bijzender examen need. Het was een blinde candidaat, de heer H B. Lokerse, kweekeling van het Instituut tot Onderwijs van Blinden aan de V03siusstraat te Amsterdam, die op de Stainsby-Wayne Machine gedurende tien achtereenvolgendft minuten in Braille-kortschrift schreef, wat hem met een snelhedd van 130 lettergTepen per minuut werd voorgelezen. Ofschoon deze werkwijze aan genoemd instituut reeds ge- ruimen tijd wordt toegepast, is het thans de eerste keer dat een candidaat zich aan een examen heeft onderworpen. Het was een schitterende prestatie. Terwijl de candidaat de beschreven strook papier rustig tusschen de vingers liet glijden, las hij een gedeelte van het opgeteekende vlot terug en daama ttkte hij het overige gedeelte op een gewone schrijf- machine in behoorlijken briefvorm. Zoowei de candidaat, als zijn leeraar, de heer J. H Roosdorp, die het Braille-kortschrift heeft beiwerkt volgens de spelling en het verkor- tingsstelsel van de stenografie „Groote", werd met den gunstigen uitslag geluk gewenscht. MOTORBOOT GEZONKEN. De vrachtmotorboot van de firma wed H Troost, aanneemster te Pemis, groot 89 ton, geladen met zand, is op het Goereesch Hoofd in het Haringvliet gezonken. De opvarenden wisten zich met moeite te redden. Schipper van de boot is B. de Man te Hoogvliet MISH ANDELIN G. Te Zaandam is een 21jarige juffrouw, ieer- ling-klerk bij de spoorwegen, toen zij om kwart over tiwaalf des nachts van het station naar huis reed, door een man gevolgd en in de Golofkinstraat aangevallen. Zij kreeg met. een scherp voorwerp een slag op het hoofd waardoor zij bloedend verwond werd. De dader nam daarop snel de vlucht. De juffrouw kar geen signalement opgeven. FABRIEKSBRAND TE CULEMBORG- Donderdagnacht om ongeveer twee uur in door onbekende oorzaak brand ontstaan in. de metaalwarenfabriek Fax te Culemborg De fabriek is in een paar uren geheel vemield, alleen de buitenmuren zijn blijven staan. Met acht slangen op de waterleiding en drie slangen van de motorspuit der firma gebroe- ders Kronenborg werd water gegeven. In den laatsten tijd werd op de fabriek slech.'- halve dagen gewerkt. Door den brand raken 70 arbeiders werkloos. Verzekering dekt de schade.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5