AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. Millionair tegen wil en dank VRIJDAG 17 APRIL 1931 71 e Jaargang, De industrie en de werk- krachten in Z.-Viaanderen. FBFILLET0N, De Ammomakfabriek te Sluiskil. No 8669 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Synthetische Stikstof-industrie. TER UZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuze* fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per ja-,r - Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per po.-i -*• Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Cltgeefster: Firma P, J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. ADVERTENTIisN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer J 0,2C Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHI.INT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Er zijn, nu we een periode van groote werkloosheid zijn ingetreden, vooral in den laatsten tijd meerdere beschouwingen in de pers verschenen over de nationaliteit van het personeel in dienst bij de industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het scheen ons toe, dat die beschouwingen in hun algemeenheid niet juist waren, dat de een de ander nasprak en dat er ook wel over geschreiven en gesproken werd zcmder nader onderzoek. Het is er zelfs zoover mee ge- gaan, dat die beschouwingen Kamerafgevaar- digden aanleiding gaven deize geruchten tot een onderwerp van bespreking te maken, toen nl. het wetsontwerp tot steun van de suiker- bietenteelt in de afdeelingen behandeld werd en men in dat verband een der suikerfaibrieken te Sas van Gent in het debat betrok. Wanneer men nagaat, welk gevolg die courantenartikels kunnen hebben, moet men naar het ons voorkomt, des te meer zorgen dat deze den toets der waarhedd kunnen doorstaan en op juiste gegevens berusten. En zelfs al zouden de verhoudingen die ge- noemd werden juist zijn geweest, dan nog moet men, naar onze meeming, bij een be- schouwing der verhouding de historie der hier ontstane industrien en hare werkkrachten in aanmerking nemen. Al die beschouwingen hadden natuurlijik tot grondslag te betoogcn, dat hier een verkeerden toestand hgec#chte en dat men vreemdelingen voortrok hjiven de Nederlandsche werkkrachten. Zeke>, er is nu veel aanbod van werkkrachten .Hoe zourian hier echter industrien kunnen.'ajj® oirtstaan, indien men niet de beschikking had gehad over werkliede le-ie De eerste industrien, de Walzenmolen. de ^lukorfnbrieken, zijn sresticht te Sas van Gent. H^t is nog niet zbdveel tientallen jaren ge- leden, dat wP van een der oude industrieelen uit Sas van Gent de klacht hoorden, dat men de arbeiders van daar niet voor fabriekswerk kon krijgen. Er waren in Zeeuwsch-Vlaande ren geen fabrieksarbeiders. Dit is natuurlijk aanleiding geworden dat er aantbod van Bel- gen kwam, die zich in ons land ook wel voor ander werk kwamen aanbieden. Hoe had men de fabrieken te Sas van Gent zander die menschen kunnen exploiteeren Waar had men aanvankelijik voor de spie- gelglas- en phosphaatfabriek te Sas van Gent de vele honderden werklieden moeten halen, indien het niet mogelijk ware geweest die te krijgen uit Selzaete en omgeving? Gang het niet evefizoo met de cokesfabriek te Sluiskil, die later werd gesticht? Toen kwam er wel al eenige verandering. Er kwamen toen al meer liefhebbers uit de omgeving, om daar te werken, maar toch moest men om volledig personeel te hebben, toch nog vele buitenlanders aannemen. Met de stijfselfabriek te Sas van Gent ging het al niet veel anders. De omstandigheden door den oorlog in het leven geroepen, hebben in dit opzicht wel 4) Vervolg.) De taxi stond stil onder de met glas overdekte portiek van den Milan hotel. Een bediende in livrei opende de deur Gewichtig uitziende personen in zijden jassen en kniebroeken namen hun hoeden en parapluies in ontvangst in een kleine kleedkamer, waarin zich een cosmopoliti- sche menigte bevond. Het was wellicht niet erg te verwonderen, dat toen de broers de draaideuren waren doorgegaan en op den drempel van het restaurant stonden. zij zich verre van op hun gemak gevoelden. De zaal was stampvol en nie- mand scheen in hen nieuwe, belangrijke begunstigers te zien. Ze misten de krui- perige manieren van den ober uit ProsSer, ff. de respectvolle groeten van de vele zaken- I menschen voor wie hun naam als het ami we r:,i i OV CIV J- Een Fran Praise met zwarte oogeir die' een coquette drouwsluier droeg, een hondje onder haar "grm hield en een grooter gedeelte van •feen enkel en been vertoonde, dan Stephen jf George Henry in langen tijd gezien ^iad. omhulde hen in een waas van par- ;fum, en ging hen voorbij, terwijl ze ..Par don. messieurs", mompelde... En aan groote verandering gebracht en het blijkt wel, j dat het jongere geslacht niet zoo afkeerig is van fabriekswerk dan de oudere menschen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Door de ingevoer- de sociale maatregelen zijn de fabriekstoe- standen inmiddels ook zeer ten gun»te van de daarim werkenden veranderd. Maar zij die critiek uitoefenen op het in dienst hebben van menschen van vreem.de nationaliteit bij de verschillende industrien in dit gewest zijn o.i. ontoillijk, indien zij zouden meenen dat nu maar ineens alle Belgische werkkrachten aan den dijk zouden moeten worden gezet en ver- vangen door Nederlanders. Wij verwijzen nog naar de de onlangs over die kwestie in den gemeenteraad van Ter Neuzen gehouden besprekingen, waaruit bleek, dat nog duizenden Nederlanders in verschil lende streken van Belgie werkzaam zijn, die het leger onzer werklieden zouden komer vergrooten, indien ze uit Belgie wctwite wezen. Maar men dient zich ook al fr vr»- gen, of alle werkkrachten in fabrti kon zon- der meer door anderen zouden te ervangen zijn. Er zijn vakmenschen bij en routine- menschen. Zou het ook billijk zijh menschen met een groot aantal dienstjaren en die steeds plichtgetrouw hun taak cerrichten te ver- vangen door anderen, eeuvoudig omdat ze van een andere nationaliteit zijn? Het is begrijpelijk. dat een zeker ego'isme, den wensch om zelf geborgen te zijn, den wensch doet koesteren, dat men daar maar over heen zou stappen. Maar dat bewijst nog niet de billpkheid. Die wensch wordt thans naar voren gebracht, nu er werkloosheid is. Doch waar zouden de industrien in Zeeuwsch- Vjaanderen nog het vorig jaar hebben moeten verschijuen, ook de suikerfabrieken in het na- jaar, indien men geen buitenlandsche werk krachten ter beschikking had gehad. En, indien de buitenlandsche werkkrachten eens uit Zeeuwsch-Vlaanderen verdwenen waren, en er was nog een overschot van werk krachten, dan kreeg men weer een andere kwestie. We hebben het uit aan den Minister door een Kamerlid gestelde vragen gezien. Dat lid beklaagde zich niet, evenals een Ter Neuzensch raadSlid, dat er bij het maken van een rijksweg werklieden van vreemde natio naliteit gebruikt werden, neen, die beklaagde zich dat bij een werk in Zeeland, werklieden uit Noord-Brabant gebruikt werden. Die strijd dus al niet meer voor Nederlan ders, doch voor menschen van een bepaalde provincie. Maar dan is men er nog niet. De begrenzing wordt soms nog nauwer getrok- ken. Men heeft dat kunnen lezen in het ver- slag der Axelsche raadszitting. Er werd ge- klaagd over te werk stelling van Belgische werklieden bij de op Axelsch grondgebied gestichte groote fahriek (over de verhouding der werklieden dier fabriek deelen wij in een artikel in dit nummer een en ander mede). Ten slotte besloot men daar op voorstel van enkele raadsleden om aan de directie te ver- zoeken niet het te werk stellen van Neder landers, doch speciaal van Axelaars, en dit gaf een Ter Neuzensch raadslid aanleiding om aan Burgemeester en Wethouders de vraag te stellen: is er geen aanleiding om aan die te Sluiskil gevestigde fabriek te verzoeken spe ciaal Sluiskillenaars in dienst te nemen. We releveeren dit, ter kenschetsing van de toestanden. De oorzaak is: er is overschot va a 11 kkrachten, er heerscht werkloosheid en jedet rracht nu voor zich of voor de men schen die vhem 't naast staan wat te berei- kep 'nncidr zich in verschillend opzicht af te vragen of zijn streven en de vervulling zijner wensebfen misschien nii onjbillijk zou worden tegenover anderen. are heilig was^ - lach van d ^Waren zoo g' ^terwijl dit eleinet iigende wijze OTerlvcr; ieder tafeltje... De broers wisselden vra- gende blikken met elkaar. George Henry kuchte. ,,Het komt mij voor, dat deze meisjes nog wel wat jong zijn om in een restau rant te lunchen, zei hij fluisterend. ,.Ze zijn misschien Ouder dan ze lijken antwoordde Stephen heel wijsgeerig. Op dit critieke oogenblik scheen de Voorzienigheid zich over de nieuwelinaen te ontfermen. De Hoog Priester van het Cafe die al eenige minuten om zich heen had gekeken om na te gaan op welke wijze hij het best van een lastigen client kon afkomen, zag hoe ze bij den ingang bleven dralen. Was dit niet het geval ge weest, dan had dit hooge personage wel licht volstrekt geen notitie genomen van deze ongewone gasten. Als een wervel- wind kwam hij thans op hen toe. Hij boog en glimlachte op een wijze, zooals hij ge- woonlijk alleen deed tegenover menschen van bijzondere beteekenis. ,,We zouden graag iets gebruiken, vertrouwde Stephen hem toe. ,,Dit restau rant is ons door een vriend aanbevolen. Nadat Monsieur Louis een weinig be- komen was van den schok veroorzaakt dor-- eigenaardige introductie, keek U ino tn onderzce^t.id ut zaaktend. Is hem heel aangenaam geweest 'Xin een afgelegen hoekje een tafelt,e kunnen ontdekken voor deze eenvou- dige menschen. De zaal echter was stampvol. ,,Kunt U misschien een kwartier wach- ten, heeren vroeg hij. De gezichten der broers vertoonden een zelfde uitdrukking en het was heel goed merkbaar, dat dit voorstel hun allesbe- halve welkom was. Het is onze gewoonte precies om kwart over een te lunchen," legde George Na deze inleiding laten wij hier volgen een overzicht omtrer t de nationaliteit der werk- nemers bij de verschillende industrien, vol- gens de offlcieele gegevens van het laatst der maand Maart. omp. Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil. 911 waarvan 619 Nederlanders. Cokesfabriek te Sluiskil. 322, waarvan 262 Nederlanders, 59 Belgen en 1 Duitscher; van de 60 vreemdelingen wdnen er 18 in Neder- land. Spiegelglasfabriek te Sas van Gent. 431, waarvan 77 Nederlanders, 96 won en in de ge- meente Sas van Gent, 8 in andere Nederland sche gemeenten, over de grens 354. (Naar ons werd meegedeeld zijn de verhouding door de malaise op deze fabriek voor de Neder landers ongunstiger geworden, omdat vele Nederlanders pas in de laatste jaren zijn aangesteld en deze nu bij vermindering van personeel, als hebhende de minste dienst- jaren, het eerst voor ontslag in aanmerking kwamen.) Phosphaatfabriek te Sas van Gent. 303, waarvan 110 Nederlanders. 71 wonen in Sas van Gent, 39 in andere Nederl. gemeenten, 193 over de grens. Deze cijfers gelden voor de campagne; buiten de campagne werken er 189, waarvan 54 uit Sas van Gent en 16 uit andere Nederl. gemeenten. Stijfselfabriek te Sas van Gent. 241, waar van 113 Nederlanders. 36 uit Sas van Gent, 77 uit andere Nederl. gemeenten en 128 over de grens. Textielfabriek „De Sohelde" te Sas van Gent. 5 mannelijike werkkrachten, 22 vrou- welijke en 1 bediende, waarvan 13 van over de grens (bierbij wordt aangeteekend, dat er te Sas van Gent een tekort is aan vrouwe- lijke werkkrachten). Coop, suikerfabriek te Sas van Gent. Bui ten de campagne 102, waarvan 81 Nederlan ders (41 uit Sas van Gent, 40 uit andere Nederl. gemeenten en 21 van over de grens). In de campagne 288 Nederlanders en 204 Belgen, nl. 90 uit Sas van Gent, 198 uit an dere Nederl. gemeenten en 204 van over de grens. N.V. Suikerfabriek Sas van Gent. Buiten de campagne 51, waaronder 14 Belgen. In de campagne met 410 arbeiders. Daar heeft men op de z.g. eour voor het lossen der bie- ten 100 werkkrachten uit Belgie moeten nemen bij gebrek aan andere werkkrachten. Het aantal vreemde werkkrachten is in de laatste 6 jaren aan deze fahriek regelmatig afnemend. Blauwselfabriek te Sas van Gent. 2 bedien- den, 5 mannelijke werkkrachten, 2 vrouwe- lijke. Van de 9 komen 8 van\ over de grens. Henry uit. ,,De spijsvertering van mijn broer.. ,,Daar is er een vrij"^ viel Stephen hem plotseling in de rede, terwijl hij op een tafeltje, vlak bij de deur wees. De ..maitre d'hotel" aarzelde even. Het was waar, dat de bewuste tafel ter be schikking stond, daar de persoon voor wie deze gewoonlijk gereserveerd bleef, dien ochtend weer naar Amerika was vertrok- ken. Het was een van de beste plaatsen uit de heele zaal, en hij had die willen bewaren voor den een of anderen beken- den rijken bezoeker. Zooals alle groote mannen echter hebben gedaan, die plotse ling voor een crisis kwamen te staan, nam hij een vlug besluit. Met een licht schou- derophalen trok hij het kaartje gereser veerd" weg, en noodigde zijn nieuwe be gunstigers uit plaats te nemen. ..Het was reeds besproken legde hij uit, ,,maar dat komt er niet op aan. En wat wenscht II te gebruiken? Stephen nam het menu op, terwijl George Henry over zijn schouder keek. Het resultaat was. dat ze nog meer in de war raakten. Opnieuw redde evenwel degene der broers, die dit, restaurant had uitgezocht, de situatie. ,,Wij verstaan geen Fransch", merkte Stephen op. terwijl hij de kaart neerlegde. Welke schotels heeft U klaar of kunt II ons soms iets bijzonders aanbieden? De lippen van monsieur Louis krulden zich even, doch dit geschiedde slechts voor een kort oogenblik. ,,Wilt U mij toestaan, dat ik de table d'hote lunch laat serveeren?" stelde hij voor. ,,En wat zullen de heeren drin- ken?" M ..Mineraalwater met citroen ant woordde Stephen. ,,En daarna twee glazen port". In den loop van het vorig jaar werd door Dr. M. W. Holtrop voor het Departement Groningen der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een voordracht ge houden over de synthethische stikstof- injdustrie. Hij wees er op, dat, terwijl het element stikstof in zulk een overvloedige hoeveeiheid in onze atmosfeer aaniwezig is, Sir William Crooks in 1898 toch terecht kon zeggen dat de menschheid door gebrek aan stikstof met uithongering bedreigd werd, in dien zij er althans niet in slagen zou de in de atmosfeer aanwezige stikstof te binden. Die waarschuwing heeft aan wetenschap en techniek een grooten stoot gegeven naar het zoeken van stikstofbindingsprocede's. De eerste, wien dat gelukte, was de Noor Biikeland, die de jaren 1903 tot 1905, die daarvoor electriciteit aanwendde. Dit was echter wegens het groote energie gebruik ook alleen in Noorwegen bereikbaar, ofschoon men het thans ook daar door andere systemen vervangt. Men maakte daar de bekende Norge salpeter. De tweede oplossing van het vraagstuk vonden de Duitschers Frank Caro, die echter ook een groot gebruik van electrische energie noodiig hadden, aangezien de bereiding van het calciumcarbid in electrische ovens moet plaats hebben. Toch verspreidde zich deze industrie over de geheele wereld, met name daar waar men waterkracht voor op- wekking van electriciteit kon aanwenden. Dit was de kalkstikstof-industrie, die tijdens den oorlog tot den grootsten bloei kwam, doch daarna achteruit ging en verschillende fabrie ken zag stilliggen. Zij zal ook de concurren- tie niet kunnen volhouden. De derde en meest interessante oplossing van het vraagstuk gaf Prof. Fritz Haber, die in sameniwerki'ng met Carl Bosch het proe£d<5 van de directe binding van stikstof en waterstof tot ammoniak onder hoogen druk en in tegenwoordigheid van een kataly- sator tot ontwikkeling bracht. De eerste installatie werd in werking gesteld in 1913 en in 1916 te Merseburg met den bouw der bekende ,,Leuna-werke" begonnen. Naast dit procede hebben zich verschillende andere ontwikkeld, welke als varianten daar- van kunnen worden beschouwd. Van dit procede is de winning van de waterstof, die voor de ammoniak-syn these (ammoniak- verbinding) noodiig is, uit eeonomisch oogpunt bezien de hoofdizaak. Door vloeibaar maken van lucht kan men overal met betrekkelijk geringe kosten stikstof winnen., Moeilijker is het echter om waterstof te verkrijgen. En daarom dient uit eeonomisch oogpunt een installatie voor het winnen van stikstof te worden gevestigd in de nafoijheid eener inrich- ting waar gemakkelijik en goedkoop water stof is te krijgen. In de Duitsche fabrieken gebruikt men watergas, door stoom te leiden over gloeiende cokes. Doch dit is ook tamelijk kostbaar. Men is er later in geslaagd een goed- koopere waterstofbron aan te boren n.l. het cokesovengas, dat voor 55 uit waterstof be'staat en tot dusverre bij de cokesovens, zooals men van dit te Sluiskil weet, geheel verloren ging. Dit p roc eat: leidde tot een enorme uitibreiding der stikstofbindings- industrie, niet alleen in ons land, maar ook in andere ookesproduceerende landen, het is met name ook aanleiding geiweest van de oprich- ting der ammoniakfabriek te Sluiskil. Nu Monsieur Louis maakte zoo gauw mogelijk, dat hij wegkwam, en stond voor een kort oogenblik bij zijn lesserstar stil om zich te herstellen. De broers kregen hun lunch en genoten daarvan. Ze prezen om het hardst wat hun voorgezet werd, en beiden konden niet nalaten telkens op te merken, welk een succes hun proef- neming bleek te zijn. ..Dit is een verrukkelijke omelet ver- klaarde Stephen. ..Dat goedje op die kleine schaaltjes was heel smakelijk' verkondigde George Henry. ,,En dat dungesneden vleesch ,,en- trecote minute zooals ze het noemen ging zijn broer voort, ..was buitengewoon lekker. Ik vraag me soms af... Stephen hield even op om een slokje van zijn port te nemen, en meer zeker van zichzelf geworden door het gebruik van den wijn, ging hij voort: ,,Ik vraag me soms af, of mevrouw Hassall den laatsten tijd zoo goed kookt, als ze vroeger placht te doen ,,Het is treurig, dat wij over een ver andering moeten nadenken zuchtte George Henry, ,,maar haar karbonaat- jes dreven gisteravond in het vet' ,,We moeten haar een eerlijke kans geven", besloot Stephen. „We zullen hier een avond gaan dineeren en een verqe- lijking maken". George Henry kon nauwelijks stilzitten van opwinding. ,,Maar dan moeten wij in evening-dress zijn", mompelde hij. ,,Die bezitten we toch", zei Stephen op waardigen toon. ,.Ik herinner me nog heel goed, toen we verleden jaar op dat diner bii mijnheer Ferguson waren, dat het mij opviel, hoe keurig je rok er nog uitzag". deze laatste fabriek is voltooid kumien in Nederiand jaarlijks 75.000 ton stikstof wor den voortgebracht, n.l. 14.000 ton door de fabriek te IJmuiden, 20.000 door de Staats- mijnen te Heerlen en 40.000 door de fabriek te Sluiskil. Voor de o-ndernemingen is het jammer, dat die stichting ongeveer samenvalt met een malaise in den landbouw, die het ge bruik van meststoffen zal beperken, terwijl er toch al gesproken kon worden van over- productie. De fabriek te Sluiskil is gesticht door dt N.V. Compagnie Neerlandaise de l'Azote. ge vestigd te Brussel, welke naamlooze vennoot- schap werd opgericht in Januari van het jaar 1929. Haar maatschappelijk kapitaal bedroeg aanvankelijk fr. 157.500.000 en is inmiddels verhoogd tot fr. 262.500.000, geheel geplaatst en volgestort. President en gevolmachtigd administrateur is de heer Baron Goppe. Tijdens den bouw was de heer P. M. J. F. van Hamont vertegenwoordiiger der vennoot- schap tegenover de Nederlandsche autoritei- ten en tevens de algemeene leider van den bouw. Deze is thans opgevolgd door den heer A. Casalis. Er zijn sinds het exploiteeren der cokes fabriek meermalen denkbeelden geopperd om de geweldige hoeveelheden gas, die dagelijks verloren gingen, productief te maken. De ont wikkeling van de vervaardiging van synthe tische stikstof heeft daarvoor ten slotte den weg geopend. De hoeveelheden gas zijn nog sterk toegenomen, sinds de capaciteit der cokesfabriek is verhoogd. De aanwezigheid van dat noodige gas is dus de aanleiding ge worden van de stichting van het machtige fabriekscomplex der ..l'Azote" te Sluiskil. op het grondgebied der gemeente Axel. Daar zijn zooals vroeger is gemeld aange- kocht een drietal hofsteden, met een geza- meniijke oppervlakte van 80 Hectaren. In den loop van het jaar 1929 is men met den bouw aangevangen en de geheele bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen gevoelde be wonde ring voor hetgeen men op dat terrein na kor- ten tijd uit den grond zag verrijzen De eer ste gebouwen waren de groote hallen, tot een hoogte van 35 M. Het scheen een sprookje. Men kon er geen begrip van krijgen, waar- voor zulke groote ruimten moesten d'eaen. aangezien men daar ,,toch niets anders ging doen dan meststoffen voor het land uit de lucht maken". Ook zoo'n vreemd bestaan. uit lucht,- die niet tastbaar of zichtbaar is lets een vaste stof, vervaardigen. Dat werd ter deeg ,,iets" uit niets" maken. En de talrijke werklieden die aan den bouw werkten droe- gen de faam van die grootsche, wonderiijke inrichting, het geheele land door. Wij schreven daar: tal van werklieden. De fabrieksbouw bracht inderdaad een geheele ommekeer in het eeonomisch bestaan van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar in 1928 en in den aanvang van '29 groote werkloosheid heerschte, die, door de vele handen die men daar kon gebruiken, weldra was emgezet in een tekort" aan personeel. De loonstandaard. voornamelijk in de bouwbedrijven, stond zeer onder den invloed dezer drukte. Die bedrijvigheid welke te Sluiskil was ont- ,.Het pak is achttien jaar oud! ,,Ik zie volstrekt niet in, waarom met een rok-kostuum niet zijn heele l zou kunnen doen. Een dergelijk draagt men toch slechts bij hooge? tii deringGeorge Henry'" ,.Wat is er, Stephen?" ,.De jonge man aan dat tafeltje over ons met die knappe jonge da Het lijkt... nee. het is inderdaad H De herkenning scheen wederzi zijn. De bewuste, keurig gekleede ling stond op; fluisterde iets tot zijn gezellin, en naderde eenigszins verleJfen de tafel, waaraan zijn ooms gezeten waren. Hij droeg een zwart met wit gestreept colbert-costuum en een wit flanellen boord met een lange, zorgvuldig gestrikte das. Zijn haar was strak naar achteren gekamd, en een monocle bengel- de aan een koord op zijn borst. Ziin jas was sterk getailleerd. evenals die van zoo- vele andere jonge mannen. Door het zien van hem en met het oog op de familierelatie, welke er tusschen hen be- stond. voelden de broers zich plotseling in deze omgeving wat meer op hun gemak. Daarom verwelkomden zij hun neef dan ook met geheel onverwachte hartelijk.- heid. ,.Dit is inderdaad een verrassing Harold", verklaarde Stephen. ,.Het is wederzijdsmerkte de jonge man zenuwachtig op. ,,Heel iets anders dan Prosser, vindt U ook niet?" ,,We zochten naar een verandering verklaarde George Henry. ..Het is ons eerste bezoek hier". ,,Het eten is uitstekendmompelde Harold, terwijl hij een zijdelingschen blik op zijn tafeltje wierp. (Wordt vervolgd. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1