BURGERLIJXEH ST&FD, Huis en Hof. Pluimvee-rubriek, HET ONGELUK MET DE AUTOBUS IN COLORADO. EEN DAME OP HET KERKHOF VERBRAND. INGEZONDEN STUKKEN. De onverbrekeiijke band tusschen Suikerbietenteelt en Paardenstapel en de mogelijke gevolgen der Suikersteunwet voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ten werden. Op een der verdachten werd een stuk van een prospectus eener provinciate leeningsuitgifte gevonden, met verschillende calculaties, welke er op wezen, dat degeen, die deze berekeningen gemaakt had, voorne- mens was, bepaalde effecten ter waarde van circa 2000 te koopen, meldt het „Hbl." De commissaris van politie, die het onderzoek in deze zaak leidt, liet een fotografische repro- ductie van prospectus en berekeningen maken en die o.a. op de Effectenbeurs ophangen, met het verzoek, zich tot hem te wenden, als men inlichtingen kon geven omtrent bedoelde transactie of omtrent den persoon, van wien het handischrift afkomstig was. Deze oproep heeft inderdaad het beoogde succes gehad; een bediende van een effectenfirma heeft de politie medegedeeld, dat hij de effecten, waarop de aanteekeningen betrekking hadden, voor een der drie verdachten gekocht heeft. Deze effecten, welke zich nog ten kantore van de effecten-firma bevonden, zijn een dezer dagen in beslag genomen. Tevens is geble- ken, dat de betaling met twee briefjes van duizend heeft plaats gehad, terwijl het geld, dat van den loopjongen gestolen was, eveneens uit briefjes van duizend heeft bestaan. De schoolkinderen in Colorado, die dezer dagen, na twee dagen en nachten te hebben doorgebracht in een autobus te midden van een hevigen sneeuwstorm, levend konden worden gered, werden eerst ondergebracht in een boerderij nabij Towner in Colorado. Men vreesde, dat men genoodzaakt zou zijn de be- vroren ledematen te amputeeren, wilde men hen in het leven houden. Onverwrjld werden de kinderen daarom per vliegtuig overgebracht naar het ziekenhuis te Amar. Van alle kan- ten bood zich medische hulp aan en dank zij de snelheid, waarmede men de kinderen in be- handeling heeft genomen, is men er thans na vier dagen van strijd in geslaagd zoo goed als alien in het leven te behouden. Wei zijn ze nog alien ernstig ziek, doch de gevreesde amputaties zullen niet noodig zijn. AANSLAG OP EEN BANK. Zaterdagochtend vroeg drongen vier ge- ma3kerde bandieten een bankgebouw te Pin- neberg brj Hamburg binnen en dwongen den directeur met de revolver in de vuist de brandkast te openen. De roovers slaagden erin met 2000 R.M. te ontkomen. DRIE VISSCHEItS OM5UEKOMEN. Drie visschers uit een dorpje bij Flekkef- jord, die met een roeiboot waren uitgegaan om netten uit te zetten, zijn tijdens een hevi gen sneeuwstorm omgekomen. De boot met het lijk van een der drie mannen is aan land gedreven. De verongelukten waren twee broers van ongeveer vijftig jaar en de twin- tigjarige zoon van een hunner. KOUDEGOLF EN SNEEUWVAL IN GRIEKENLAND. In Noord-Griekenland heerscht, naar van daar Donderdag gemeld werd, groote koude, die gepaard gaat met een hevigen sneeuwval. In het gebergte bij Volo werden de lijken van vijf personen gevonden, die tijdens den jong- sten sneeuwstorm om het leven zijn gekomen. Nabij Carditza werden twee vrouwen door den sneeuwstorm overvallen, zoodat zij dood- vroren. In het ziekenhuis te Volo zijn talrijke boeren met bevroren armen of beenen opge- nomen. De plotselinge hevige vorst heeft ook den landbouw groote schade berokkend. EEN KRANKZINNIGE AAN HET STUUR. Uit Nimes (Zuid-Frankrijk) wordt gemeld, dat een zekere Couderc ujdens een auto- mobleltocht, dien hij met twee vriendinnen maakte, plotseling krankzinnig is geworden. Hij begon met geweldige snelheid te rijden, zoodat de wandelaars op straat verschrik1 weg moesten. Bij een brug gekomen. stopte Couderc plotseling. Hij stapte uit, ledigde zijn zakken en sprong over de brugleuning. De twee vrouwen die in den wagen gezeten hadden, liepen hard weg om hulp te halen. In het water bedacht de man zich blijkbaar. Hij zwom naar den kant, stapte weer in -de auto en reed naar een pastoor. De pastoor, die zag dat de man abnormaal was, joeg hem de deur uit. De politie kreeg hem hierop spoedig te pakken. Men gaf hem droge klee- t&h en wilde hem daama naar een krank- zinnigengesticht brengen. Onderweg stiei f de man aan een hartverlamming. TE VROEG GEJUICHT. Wfl hebben dezer dagen verteld dat de Ita- liaansche caf^houder Emilio Scala te Londen de kapitale som van ongeveer 2% millioen gulden had gewonnen met den „Grand Nat nal"-wedren te Dublin. Het bericht, dat de Iersche rechter de uitbetaling van dit bedrag heeft schrijft het Alg. Hbl. verboden, wijet er wel op dat Scala te vroeg heeft gejuicht. Ter verduidelijking van het hierbedoelde be richt diene, dat er ten behoeve van de Iersche ziekenhuizen een zgn. sweepstake' was ge- organiseerd op de Grand National- Het woord sweepstake" beteekent oorspronkelijk da, men den heelen inzet, bjj een spel of een wed- ren, in de wacht sleept. In de praotijk is de beteekenis veranderd en is een sweepstake' een soort loterij, waarbij men en naam van een der bij een wedren meeloopende paarden kan trekken. Wie het paard getrokken heeft dat bij de wedrennen wint, krijgt den eersten pr$s die in dit geval, na aftrek van de on- kosten aan de bijdragen aan liefdadige instel- lingen ongeveer 4% millioen gulden bedroeg. Scala kreeg hiervan niet veel meer dan de helft daar hij de helft van zjjn kans weer aan een ander verkocht had. Sweepstakes" zijn in Engeland verboden, wat niet belette dat duizenden Engelschen een kansje hadden gewaagd met de „sweepstake' in Ierland. Er is nu in Engeland een beweging gaande om het verbod op te heffen onder de over- weging dat er blijkbaar toch ,,gegokt wordt en dat een dergelijke onderneming toch ook maar aardige baten oplevert voor -een lief- dadig doel, zooals in Ierland gebleken is. Inmiddels is er alweer een nieuwe „sweep- stake" georganiseerd, n.l. voor de .Derby" die op 3 Juni te Epsom plaats vindt. Ook de opbrengst hiervan zal gedeeltelijk aan de Iersche ziekenhuizen ten goede komen. WEER EEN MOORD OM VERZEKERINGS- GELD? In het dorp Aesch bij Bazel werd een .ionge man gearresteerd, die eenige dagen geleden zeide, dat zijn vrouw, iterwijl hij in de rivier, de Birs, aan het visschen was, uitgleed, in het water viel en verdronk. Thans is gebleken, dat de man zijn vrouw enkele dagen geleden voor een hoog bedrag had verzekerd. Te Empoli in Italie heeft op het gemeente- kerkhof een eigenaardig voorval plaats gehad. Zekere mevrouw El:a Hofmann Kohen is daar namelijk geheel verbrand gevonden. Maandag j.l. was ze uit Florence te Empoli aangekomen en had zich onmiddellijk van den trein naar het kerkhof begeven, waar zij den bewaarder had verzocht, een bouquet neer te leggen op het altaar in de kapel. Daama was zij naar een graf gegaan, klaarblijkelijk met de bedoeling om daar te bidden. Het verder verloop van de geschiedenis is niet juist meer te reconstrueeren. Hoogstwaarschijnlijk is zij met haar kleeren in aanraking gekomen met pen lampje, zooals die in Italie veelal op de graven brandden. In ieder geval werd haar lijk geheel verkoold gevonden door eenige doodgravers, die zich in den namiddag naar het kerkhof begaven. EEN ZELDZAME OPERATIE. Uit Stockholm wordt melding gemaakt van een hoogst zeldzame operatie, dezer dagen door een jongen chirurg, Dr. Ernst Bergen- feldt verricht. Twee schooljongens van 15 jaar hadden in een gang van de school voor de grap geduel- leerd, doch daarbij van scherpe messen ge- bruik gemaakt en door een ongelukkig toeval was een der knapen in de borst getroffen. Het mes was tot de hartkamer doorgedron- gen. De gewonde werd stervend naar het hos- pitaal gebracht, waar men zijn toestand als hopeloos beschouwde. De jonge chirurg wilde echter nog een laatste poging doen, om het leven te redden en ging daarom terstond tot de operatie over, waarbjj hij twee ribben verwijderde en de hartwonde toenaaide. Hij slaagde er in de operatie te volbrengen, voordat de jongen doodgebloed was; 24 uur lang zrweefde de patient in doodsgevaar, doch thans bevindt hij zich op weg naar beter- schap. Slechts zeer enkele soortgelijke operaties zijn bekend. Enkele jaren geleden heeft ook de Zweedsche, chirurg Einar Key een derge lijke operatie verricht bij een patient, die door een schot uit een flobertgeweer in het hart was getroffen. (Buiten verantwoordelijliheid der Redactie Men heeft (meer speciaal in de Landbouw- pers en op vergaderingen van cooperatieve suikerfabrieken) in den laatsten tijd veel stemmen hooren opgaan om dit jaar geen sui- kerbieten te zaaien en de fabrieken tijdelijk top te zetten. Maar aangezien een tijaeiijKc s(.upsetting wel eens een voorbode zou kunnen zijn van algeheelen ondergang, meen ik, in het belang van een veelzijdige kijk op deze aangelegen- heid eenige gezichtspunten naar voren te moeten brengen, die mijns inziens tot op heden onvoldoende belicht zijn. De voorstanders van doordraaien hebben vaak en een vermogen- 5n een inkomstenver lies naar voren gebracht, dat van stopzetting het gevolg zoude zijn. En dan neemt men als vermogensverlies de waarde der gezame- lijke suikerfabrieken, hoort men als inkomen- verlies een bedrag van 15 millioen gulden noemen. Waar de indirecte gevolgen van stopzetting echter voor onze paardenfokkerij nimmer zijn naar voren gebracht, en deze volgens mijne gedachtengang vele malen grooter zijn dan dc direct®, wil ik hierbij een poging doen om dit met enkele cijfers te illustreeren. De landbouwtelling van het jaar 1910 gaf aan, dat er in Nederland aanwezig waren aan 3-jarige en oudere paarden (dus de arbeid- leverende paarden) een totaal van rond 238.000. Sinds dien hebben wij beleefd de wereldoorlog, de opkomst van het autover- keer, zoowel personen- als vrachtwagens, de daarmede gepaard gaanda achteruitgang van het warmbloedpaard speciaal in de steden, waar men die achteruitgang toch wel op een 25.000 stellen mag. En desondanks zien wij dat de tellingscijfers van het jaar 1930 aan- geven als totaal voor de driejarige en oudere paarden, een aantal van 253.000 stuk3. Dus tegenover het jaar 1910 nog een toename van circa 15000. Bij die afname in de steden van 25.000 zou men* dus op het land een toename kunnen constateeren in die 20 jaar van rond 40.000 paarden Wat doet men met die paarden? Het houden van paarden zuiver voor het pleizier zal wel minder voorkomen als in 1910. En de oppervlakte van Nederland is nog al- tjjd even groot, de Zuiderzeegronden doen hun invloed nog niet gelden. Er is mijns inziens maar 66n verklaring voor die toename van 40 duizend paarden te he- denken, en dat is het verbouwen van meer paardenarbeid vragende vruchten. Het kan alleen de verbouw van suikerbieten zijn, die hier de hoofdrol speelt. Slechts deze cultuur heeft sinds 1910 een verdubbeling ondergaan, alle andere cultural zijn ongeveer stabiel ge- bleven. Deze gedachtengang volgende krijgen wij alleen al om redenen van euikercultuurver- meerdering in de laatste 20 jaar, een ver- mogensvermeerdering in den paardenstapel van 40.000 maal 600 gemiddeld per paard, wat een bedrag uitmaakt van 24 millioen gul den. Het deel dat er in 1910 reeds was, was dus ook equivalent met 24 millioen gulden aan paarden. Omgekeerd zou dus ook het ver- dwijnen van de suikerbietenteelt een verdwij- nen tengevolge kunnen hebben van 48 millioen gulden paardenstapel. Dat in de praktijk brj onze agrarisehe ver- deeling in kleine bedrijven deze becijfering niet absoluut juist zal zijn, spreekt wel van- zelf, maar de cflfers zijn te groot, opdat af- wijkingen aan ons betoog, naar on,inzicht, veel schade zouden kunnen toebrengen. Dit door ons becijferde indirecte vermogens verlies, alleen in verband staande met onz- paardenstapel, is stukken grooter dan de ge- zamenlijke waarde van al onze suikerfabrie ken. Bezien we het vermoedelijke inkomstenver- lies, en nemen wij voor de 40 000 paarden 20 000 paardenknechts aan, dan krijgen we hiervoor een inkomstenverlies van circa 20.000 maal 1000 of 20 millioen gulden. Een be drag dat op zich zelf al groot genoeg is, en al willen we het niet verdubbelen, omdat er ook tijdelijke paardenknechts zijn, en dus het gemiddelde loon van 1000 wel te hoog zal zijn, hooger als 20 millioen gulden is het totale inkomstenverlies ongetwijfeld, wanneer de suikerbietencultuur zou verdwijnen. Met andere woorden, alleen het berekende loon van de paardenknechts stelt het In de behandeling van de Wet genoemde bedrag van 15 millioen gulden loon al in de schaduw. Voor hen die een rekensommetje willen maken zal het spoedig duideljjk zijn, dat de Minister van Financien zeer gemakkelijk zijn 8 millioen gulden toeslag kan verantwoorden. De boeren die maar doorgaan tegen suiker- bletenverbouw te ageeren moeten wel beden- ken, dat een dergelijke achteruitgang van den paardenstapel, een zoo groot kwantum H.A. anders voor paardenvoedsel bastemd vr(j maakt, dat dit ongetwijfeld zjjn invloed zal hebben op den uitzaai en ae daarmede samen- hangende prjjzen van andere producten. Ik wil hier dus mede zeggen, dat een boer, die nu geen bieten zaait, er aan medewerkt, dat straks via paardenstapelachteruitgang, de maatschapptj minder voor zijn producten zal willen betalen. Zoo zie ik de wisselwerking tusschen suikerbietenteelt, paardenstapel en prijszetting van andere landbouwproducten. Nu wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft! Is daar de toestand anders als in de andere suikerbietenstreek van Nederland? Zeker, en wel om twee redenen. 1. Is hier de paardenstapel van een hooger gemiddelde kwaliteit, dus ook van een hooger gemiddelde prijs. 2. Is de nieuwe suikersteunwet voor Zeeuwsch-Vlaanderen zoo goed als van geen belang. Van het begin van de suikerbietencultuur af, is Zeeuwsch-Vlaanderen voor den verkoop van dit product op Belgie aangewezen ge- weest, als gevolg van de goedkoope trans- portmogelijkneden. Het naar BelgiS door Zeeuwsch-Vlaanderen uitgevoerde quantum Is tot een totaal van 200 millioen K.G. per jaar aangegroeid. Gezien nu het onverbrekeiijke verband tus schen paardenstapel en suikerbietenteelt, het- welk hierboven Is geschetst, zal men toestem- men, dat er veel grootere belangen op het spel 3taan b(j de weigering van Minister om de garantie ook voor deze 200 millioen K.G. suikerbieten te verleenen, dan de broodques- tie van enkele bietenagenten waarop de Minis ter doelde. De traagheid en onzekerheid, door den Minister geschapen, zullen niet nalaten hun werking te doen, en al zal men de ge volgen daarvan niet direct kunnen onderken- nen, de grondslag is gelegd. Men werpe mij niet tegen, dat de handel zich wel door deze moeilijkheid been zal slaan, ongetwijfeld weet zij zich zelve wel te helpen. Maar zal het belang van den Zeeuwsch- Vlaamschen boer daardoor worden gebaat? Wanneer de suikerbieten uit Zeeuwsch- Vlaanderen door de tegenwoordige constella- tie, naar Holland zullen moeten worden ver kocht, dan zal al ras blijken, dat de trans- portmogelijkheden, voor de verlading naar Holland van uit Zeeuwsch-Vlaanderen de sui- kerbietenprijs aldaar zeer zullen drukken. Wil dan ook den Minister later het verwijt ontgaan, medegewerkt te hebben aan den achteruitgang van onze zoo mooie paarden stapel, dan komt het mij voor, dat er met de uitvoering van de suikerwet, speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen, overgang-maatregelen getroffen dienen te worden, opdat aan de boe ren ten Zuiden der Schelde, ook de voile toe- slag der sulkerbietensteunwet, ten goede zal Komen. C. J. BARKER. AXEL. Huwelijks-aangiften. 20 Maart. Marinus Oppeneer, oud 36 j., weduwn. en Maria Anna Hamelink, oud 33 j., jd. Gaboorten. 1 Maart. Joseph Maria Irma, d. van Leonardus Johannes de Maat en van Irma Maria Martens. Levinus, z. van Jan Scheele en van Jacomina de Putter. 3 Maart. Michiel Gerardus, z. van Theodorus Johannes Borghstijm en van Jacomina Janneke 't Gilde. 8 Maart. Maria Regina, d. van Theophile Tieleman en van Maria Cecilia Neve. 10 Maart. Suzanna, d. van Adriaan Dieleman en van Pietemella Haak. 12 Maart. Janneke, d. van Cornells Faas en van Adriana Meche- lina Oostdijk. 21 Maart. Johanna Maria Pie temella, d. van Jan Marinus Venberkmoes en van Pleuntje Tanneke van de Voorde. 22 Maart. Cornells Jan, z. van Cornells van Bendegem en van Johanna Elisabeth van de Velde. Willy Gerardus, z. van Charles Louis Dellaert en van Hendrika Pietemella Stout- hamer. Jan Comelis, z. van Petrus Diele man en van Elizabeth de Nood. 28 Maart. Maria, d. van Gelein den Engelsman en van Geertruij Wolfert. 29 Maart. Henk Dirk, z. van Hemdrik de Rover en van Petronella Johanna Luiting. 31 Maart. Hlllegiena Janna, d. van Hindrik NIpperus en van Annechien Kruidhof (wonende te Rotterdam). Overlijden. 3 Maart. Willem de Bruijne. oud 63 j., echtg. van Sara van Drongelen. 5 Maart. Louis de Feijter, oud 80 j., weduwn van Sara Verhelst. 6 Maart. Pieter Leendert Goossen, oud 35 j., echtg. van Cornelia Schie- man. 9 Maart. Edouardus Franciscus Valent, oud 77 j., echtg. van Stephanie van Hecke. 13 Maart. Hendrika Cornelia Dronkers, oud 81 j. 22 Maart. Hendrika Adriana Millenaar, oud 77 j., wed. van Comelis Frangols Diele man. 24 Maart. Karel Riemens, oud 80 j., weduwn. van Pietemella Reminsen. HONTENISSE. Huwelljks-aangiften. 27 Maart. Charles Jacobus Josephine van de Walle (van Hulst), oud 28 j., jm. en Orflia Ulalia Augusta Schil- lemans, oud 26 j., jd. 31 Maart. Joseph Vic- torine van de Velde (van Hulst), oud 27 j., jm. en Maria Rosalia van Poele, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Maart. Jaco bus Izaak Elenbaas (van Hulst), oud 28 j., jm. en Cornelia Johanna Streefkerk, oud 26 j.. jd. Gehoorten. 1 Maart. Gerardus Josephus Theodorus, z. van Comelis Dobbelaar en van Anth. de Punder. 2 Maart. Albert, z. van Josephus Heijens en van M. E. Asselman. 11 Maart. Louisa Janna Maria, d. van Jacob C. van Drongelen en van Joh. G. Huisman. 14 Maart. Eduardus Petrus, z. van Henr. J. M. van de Velde en van Martha Krieckaart. 16 Maart. Maria, d. van Desir6 van den Bergen en van A. C. Fruijtier. 19 Maart. Roza Maria Alphonsina, d. van Emilius A. Vlassenrood en van P. J. de Munter. 21 Maart. Theodoras Petrus Adrianus, z. van Johannes C. d'Hont cn van Roz. van Puijvelde. 24 Maart. Maria Theresia, d. van Petr. Alph. van Gimst en van M. R. Cambeen. 30 Maart. Carolina Maria, d van Petr. Theod. de Kock en van M. A. de Bruijn. 31 Maart. Frans Leonardus, z. van Franz C. Martinu en van R. M. Ph. Morcus. Overladen. 5 Maart. Rozalia Fruijtier, oud 65 j., d. van Josephus en van Apolonia van Boven. Christina Fruijtier, oud 65 j., wed. van Joh. Franc, de Maat. 6 Maart. Philo- mena Kint, oud 87 j., wed. van Const. Jonk- heijrn. 12 Maart. Anna Catharina de Smit, oud 87 j., wed. van Jan Bapt. Andriessen. 25 Maart. Daniel Maas, oud 93 j., weduwn. van Maria Christ, de Poorter. 27 Maart. Francies Willems (overleden te Venray), oud 68 j., z. van Petronella Willems. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 11 Maart. Gerardus Alouisius Smet (van St. Pauwels), oud 22 j., jm. en Magdalena Catharina van Hooye, oud 23 j., jd. 20 Maart. Alphonsus Hillaert, oud 22 j., jm. en Marie Leonie Lammens, oud 20 j., jd. 21 Maart. Alphonsus Josephus de Schepper, oud 31 j., jm. en Marie Leonie de Coninck, oud 28 j., jd. Ren6 Alphonse Ver- cauteren. oud 28 j., jm. en Martha Magdalena van Brussel, oud 23 j., jd. 25 Maart. Petrus Victorinus van Pottelberghe (van Antwer- pen), oud 27 j., jm. en Philomena Maria van den Berghe, oud 23 j., jd.. 28 Maart. Hector Domien de Caluwe, oud 30 j., jm. en Octavia Ludovica Michielsens, oud 27 j., jd. Geiboorten. 4 Maart. Hilaire Cyrile Marie, z. van Theophiel Bernard van Daele en van Magdalena Natalia Apers. 5 Maart. Marie Josephine, d. van Camillus Josephus de Pau en van Valeria Michielsens. Roger Henricus Coleta en Jose Maria Theresia, z. en d. van Alphonsus Audenaerde en van Clementina Josephina Maria de Smet. 7 Maart. Adriaan Gillis, z. van Adriaan. Geelhoed en van Dirkje Boot. Petrus, z. van Josephus Goossens en van Clemence Emmaneel. 12 Maart. Roger Camille, z. van Ren6 Joseph Augustinus de Pau en van Bertha Louisa van Rumste. 13 Maart. Clara Romanie, d. van Henri Elegeert en van Maria Mathilda Kouijzer. 14 Maart. Ivonne Christina Augusta, d. van Aloysius Henricus de Bock en van Emerentia Maria de Caluwe. 29 Maart. Henriette Leonie Marie, d. van Honors Marie Matthjjs en van Clemence Camilla Raes. Overladen. 6 Maart. Maria Ludovica An- theunis, oud 61 j., echtg. van Augustinus Aper. 19 Maart. Aloijsius Vermeire, oud 65 j., echtg. van Emelia Aerts. OVERSLAG. Huwelijks-aangiften. 20 Maart. Joseph Leffevre, oud 24 j., jm. en Magdalena van Rooyen, oud 24 j., jd. 8AS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 9 Maart. Marinus Sterringa, oud 30 j., jm. en Hendrika Alida Cornelia de Smidt, oud 27 j., jd. 20 Maart. Michel Leon Remerg, oud 26 j., jm. en Maria Augusta Coleta Vercauteren, oud 24 j., jd. Gehoorten. 4 Maart. Denlse Irma, d. van Eduardus Bemardus Kaas en van Maria Roegiers. 15 Maart. Roger Theophile, z. van Maurice de Caluw§ en van Georgina Elodie Maes. 17 Maart. Irena Johanna, d. van Ca- rolus Ludovicus de Maayer en van Bertha Maria van Looy. Overlijden. 6 Maart. Anthonius Augustinus de Maesschalck, oud 76 j., echtg. van Coletta Victoria Bockstael. 17 Maart. Juliette Baart, Olid O 111., a, van T-cvtxpi i^ii» i Ir&ne de Smet. 29 Maart. Gdmond Raeman, oud 43 j., echtg. van Odilla Barbara Deyne (wonende te Maldeghem). SLANGEN-CACTUSSEN. DE KONINGIN DER NACHT. De familie der Cactussen telt meer dan 1000 soorten en tot de merkwaardigste en meest interessante moeten ongetwyfeld de Slangen-cactussen gerekend worden, behoo- rende tot het geslacht „Cereus". De meest bekende onder de slangvormige cactussen is de Cereus grandiforus, de Konin- gin der Nacht, ook wel Nachtcactus of Nacht- slang genoemd. Wie eenmaal de schitterende schoonheid van de bloemen hiervan ibewondert staat verbaasd, dat die dor uitziende Stengels iets zoo schoons, lets zoo edels te kunnen tooveren. De bloeiperiode valt in den voor- zomer. De bloemen ontplooien zich 's avonds tot den volgenden morgen, om zich daama voor altijd te sluiten. Waar een goed verzorg- den plant wel een twintig bloemen kan voort- brengen duurt de bloeitijd dus nog vrjj lang. Maar ook wanneer het aantal voortgebrachte bloemen slechts gering is, wordt de korte duur honderdvoudig vergoed door de stralen- de, reine schoonheid der bloemen, gehuld in een zachten, aangenamen vanillegeur. Het is dan ook uitsluitend de sublieme schoonheid der bloemen, waaraan de Cereus grandiflorus haar groote schare bewonderaars dankt. Zonder bloemen valt er aan haar niet de geringste schoonheid te ontdekken. De Stengels, soms meters lang, hebben een dikte van ongeveer 2 c.M., zijn 5 a 6 ribbig en op kleine afstanden met bosjes korte stekeltjes bezet. Uit de Stengels komen korte worteltjes te voorschijn, die, zoodra ze met aarde in aanraking komen, zeer gemakkelijk aanslaan. Ze laten zich dan ook gemakkelijk door stek- ken vermenigvuldigen. Men snjjdt een stengeldeel af, laat het ontstane snrjvlak eenige dagen in de schaduw drogen en plaatst het dan in een stekpotje. Jammer dat de Cereus grandiflorus voor de gewone huis- kamer niet geschikt is. In een op het zuiden gelegen serre laat ze zich met succes op- kweeken, mits de minimum temperatuur ge- durensde de wintermaanden niet onder de 50 graden F. daalt. Aantrekkelijker voor de gewone liefhebber is daarom de Cereus flagelliformis. Deze heeft dunnere en meer ronde Stengels en is gemakkelijker in de cultuur. Men kan ze zoo wel als hangplant, doch vaker gekweekt tegen een hekwerkje aantreffen. Ze zijn gemakke- lijker in bloei te krijgen en bloeien reeds als vr(j kleine plantjes. Evenals met de Cereus frandiflorus is men ook met de Cereus flagel liformis gaan kruisen en in beide gevallen met succes. De aldus ontstane hydriden mun- ten uit door hun weelderigen groei en door de schoonheid hunner bloemen. Een zeer sterke en eveneens heel fraaie soort Is de Cereus speclosus. Deze vereischt weinig zorgen, kan tegen een stootje en bloeit eveneens heel fraai. De bloeitijd valt in den zoaner. Gedurende den groei is ze dankbaar voor wat slappe koegier. Gedurende zomer- maanden kan men deze soort zonder bezwaar buiten een zonnig plekje geven. De plant groeit struikvormig, de Stengels kunnen wel 6 c.M. dik worden en zijn 3 ii 4 kantig. Bij een goede verzorging bloeien ze ieder jaar. Op veel verplanten zijn ze niet gesteld, voorat de groote exemplaren niet. Ze kunnen jaren achtereen in denzelfden pot staan, vooral in- dien men om de 2 jaar de bovenlaag door versche aarde vervangt. De groote exem plaren zijn voor de kamercultuur te groot, doch door van stek steeds nieuwe planten op te kweeken is dit bezwaar te ondervangen Vragen, deze rubriek betreffendfc kunnen door de a bonne's wordec gezonden aan Dr. Te Hennepe. Diergaardesingel 96a, Rotterdam] Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad Vermel den KIPPEN DIE STERVEN AAN DE KINDERZIEKTE. In het voorgaand artikel hebben we twee gevallen besproken hoe bloedingen binnen in het ei ontstaan. Nu het derde geval. De dooier is goed en wel uit het dooiervliesje van den eierstok gebarsrten, is goed en wel in den eileider gerold, doch nu breekt er een bloed- aartje in den, eveneens onder hoogen dnik werkenden eileider. Nu stroomt het bloed als het ware in het eiwit, vermengt zich daar mede en het heele ei wordt als het ware ge- vuld met bloederig eiwit. Doch nu kunnen we ook nog een vierde geval hebben. Nu breekt het bloedaartje in den eileider niet als er een ei passeert, maar op een ander moment. Er vormt zich dan een bloedstolseltje aan den eileiderwand en zoodra nu een ei passeert wordt dat stolseltje in zijn geheel in het el opgenomen. Al deze vier gevallen kunnen we nu btj volkomen normale kippen wel eens aantref fen. In zoo'n geval gooit men het ei weg en de zaak Is afgeloopen. Anders wordt het ech ter wanneer we zien dat een bepaalde kip voortdurend ederen met bloed legt en dan hebben we dus te doen met het geval dat de lezer mij stelde. Hier kunnen allerlei zieke- lijke oorzaken in het spel zijn, waarvan ik er eenige bespreken zal. We zullen maar weer heele gemakkelijke voorbeelden kiezen, zoo als we ze ook bij den mensch wel aantreffen, Wie heeft niet gehoord van aderspatten, spataderen en dergelijk moois meer. Plaatse- lijke zwakte van den bloetvaatwand, aange- boren aanleg, enz. Waarom zou een kip daar ook niet eens last van kunnen hebben? Zij kan dus een aangeboren aanleg hebben tot derge lijke bloedingen en in zoo'n geval is er geen kruidje voor gewassen. Ook kan door inteelt, te hoog opgedreven productievermogen of wie weet wat nog meer, de eierstok zelf tot bloe dingen geneigd zijn en daardoor een toompje kippen telkens bloedeieren leggen. Men zou in dergelijke gevallen kunnen proheeren de kippen wat rust te geven door ze bijv. wat meer graanvoer en groenvoer te geven en wat minder eiwitrijk meelvoer. Wordt de kwaal dan niet beter, ruim dan de kippen maar op Er .wordt ook wel eens aangegeven, dat de voeding, vooral als deze vitamine-arm is, aanleiding kan geven tot bloedingen in eieren. In zoo'n geval zou men dus kunnen probeeren door de kippen, als ze dat nog niet krijgen, per dag per stuk 1 gram levertraan te geven. We zijn nu al aardig verzeild geraakt In ziekelijke toestanden der kippen, waardoor SWm ^^grinjeun; kippen-einde toe. Ik kom daarmede op een ziekte die ik tegenwoordig veel aantref, veel meer dan vroeger en die reusachtige schade bij de leghennen veroorzaakt. Bij volwassen menschen met een kwaal zegt men wel eens dat zij die uit de kinderziekte hebben over- gehouden en de kippen doen het daarbij ook al heusch niet minder. De beruchte kuiken- zlekte, de pullorum, is in mfn oogen nog w51 zoo schadelijk voor de legkippen dan voor de kuikens. Als n.l. een ziek kuiken herstelt, nestelen zich de pullorum-bacterien in den eierstok en woekeren daar in stilte voort Ze veroorzaken ziekten van de vHesjes waarin de dooier gevormd worden. Zoodra nu de kip flink aan den leg gaat, geeft de zieke eierstok het op, en het gevolg is zeer veel zieke dooiers aan den eierstok naast enkele gezonde. Zoo'n ziek dooiervlies, dat als het v/are ontstoken is, wordt dikker en taaier dan een normaal dooiervlies. Het gevolg is dat als er door de werking der ingewanden of den eileider aan getrokken wordt, dan berst het niet direct open maar rekt mee, zoodat er soms een steeltje aan gerekt wordt ter lengte van wel 4 centimeters. Maakt men nu zoo'n kip open dan vindt men allerlei abnormal# dooiers aan steeltjes hangen, net als ver- droogde kersen aan een stok. Scheurl van zoo'n zieke dooier het steeltje af het vliesje stuk, dan krijgt men meestal een hevige bloe- ding en sterft de kip aan inwendige ver- bloeding. Als het niet op een verbloeding uitloopt, ontstaat er meestal een hevige buikvlies- ontsteking en sterft de kip daaraan. Wat treffen we nu in den laatsten tijd herhaalde- lijk aan? Gestorven kippen, die bij opening hevige buikvliesontsteking vertoonen. Neemt men de darmen, lever, enz. er uit dan ziet men den abnormalen eierstok, die de oorzaak van de mis&re is. En als Ik nu in het laboratorium die abnor mal dooiers stuk voor stuk onderzoek, dan kweek ik er meestal reinculturen van pullo- rum-bacillen uit. Met andere woorden: de kip is gestorven tengevolge van de nawerking der kinderziekte, en wel indirect. Als men den eierstok niet nauwkeurig bacteriologisch onderzoekt, vindt men de grondoorzaak van de kwaal niet. Als doodsoorzaak wordt dan opgegeven: buikvliesontsteking of eierstok- degeneratie, maar de pullorum-bacillen wor den niet als de boosdoeners ontmaskerd. Is dit nu het ergste wat gabeuren kan? Reken maar van neen! Als de kip n.l. ziek is tengevolge van de pullorumziekte uit haar prille jeugd, kunnen de bacillen van den eier stok weer in het bloed komen, een flinke bloedbesnjetting veroorzaken en ziedaar een echte besmettelijke kippenziekte treedt op, die we al jaren lang kennen, al wisten wjj het verband met de pullorumziekte niet. Bij deze besmettelijke ziekte der volwassen kippen treedt op de besmette erven groote sterfte op, vaak zonder veel ziekteverschijn- selen Bij opening ziet de deskundige al heel gauw aan de kleur van de lever en de enorme mlltzwelling wat er aan de hand isen noemt de ziekte; Kleinsche ziekte. Zii kreeg dien naam naar den Engelschman Klein die haar reeds in 1884 beschreef in Engeland. Jaren lang gold zij als een besmet telijke kippenziekte, waarvan men de oor- sprong niet kende. Later bieek dat de Klein sche bacil en de pullorum-bacil broertje en zusje waren en thans durf ik gerust te zeg- o-en dat vele gevallen van Kleinsche ziekte, die ik in de laatste jaren onderzocht, hun oorsprong vonden in met pullorum-bacillen besmette eierstokken van volwassen kiopen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6