Derde Blad. Mo 8664. VRIJDAG 3 APRIL 1931. 71e JAARGANG, 8 P 0 E X. FeuiUeton-vertellingen PBEDIKBEIIETEW, VandenHaagendeHagenaars H.H. Kantoorhouders Onze abonn6's in het Buitenland De abonne's van het Geillustreerd Zondagsblad, NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN BELGIe. BRABANTSCHE BRIEVEN. De aardbeving te Managua. worden verzocht het abonnementsgeld over het le kwartaal 1931 van de Ter Neuzensche Courant voor 15 April a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvanqst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- Hjk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. worden dringend verzocht, het verschul- digde abonnementsgeld voor 15 April a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit- betaling. DE UITGEEFSTER. welke het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 15 April a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. TER NEUZEN, 3 APRIL 1931. STATEN-VERKIEZING. Eooals uit een in dit nummer opgenomen advertentie blijkt, spreken de heeren Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal en Mr. J. Adriaanse, lid van Prov. Staten van Zeeland a.s. Woensdagavond 8 uur, tn „Hotel du Commerce" alhier, over de a.s. Station-tverkiezing. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat sedert 15 Maart 1931 Nederlandsche arbeiders, die in Belgie handenarbeid wenschen te gaan ver- richten, daar te lande niet zullen worden toe- gelaten, tenzij zij voldoen aan de navolgende voonwaarden Zij moeten door tusschenkomst en ten overstaan van een Belgisch diplomatiek of consul aire amibtenaar een schriftelijk verzoek rich ten tot de administratie der openbare veiligheid te Brussel om vergunning tot het verrichten van den door hen begeerden han denarbeid. Bij dit verzoek moeten worden overgelegd le. een arbeidscontraot op hun naam, geviseerd door het ministerie van nrjverheid, arbeid en sociale voorzorg te Brussel; 2e. een bewijs van goed gedrag, hetwelk moet vermelden of en zoo ja, welke veroor- deellngen belanghebbende in de laatste vijf jaren heeft ondergaan. Werd hij nimmer veroordeeld, dan moet dit eveneens uitdruk- kelijk worden vermeld; 3e. een geneeskundige verklaring, opge- maakt door een daartoe van Belgische zijde aangewezen geneesheer en inhoudende, dat belanghebbenden niet lrjdt aan een besmette- lijke ziekte of een ziekte, die zrjn opneming in een hospitaal zou kunnen noodig maken. Wordt het verzoek ingewilligd, dan ont- vangt belanghebbende de vereischte vergun ning door tusschenkomst van den Belgischen consulairen ambtenaar, wiens hulp hij inriep. Van de uitreiking van bedoelde vergunning wordt een proees-verbaal opgemaakt, waar- voor belanghebbende een bedrag van 2 goud- franken verschuldigd is. Vreemde arbeiders, die zich naar Belgie toegeven zouden zonder in het bezit te zijn van de evembedoelde vergunning, worden aan de grenzen gewee rd. AXEL. Woensdagavond had de eindles plaats van de avondvakteekenschool der vereeniging ..Amrfbachtsbelang' met 5-jarigen cursus. De cursus is voor dezen winter officieel door het bestuur gesloten, terwijl de diploma's werden uitgereikt. Met leeraren en leerlingen was het bestuur daartoe aanwezig. De voorzitter de heer A. E. C. Kruijsse, reikte de diploma's uit aan: M. de Fouw (timmerman), A. de Kooze Cz., (alsvoren) en A. Butler (smid). Hij wees daarbij op het waardevolle bezit, doch tevens legde hij er den nadruk op, dat zij niet moeten denken daarmee te kunnen volstaan, maar't diploma te moeten beschouwen als een grondslag om hun verdere bestaan op te bouwen. Hij wees ook op de tegenwoordige omstandigheid, dat steeds meer vakkennis wordt gevraagd wil men een goede positie bemachtigen. Hij gaf him beste wenschen mee op hun verderen levensloop en schonk bovengenoemden nu zij de school verlieten een geschenk in den vorm van een stuk gereedschap wat ieder in zijn vak kan gebruiken. Namens de leerlingen dankte M. de Fouw het bestuur en de leeraren. De cursus is bezocht door 29 leerlingen, n.l. 10 timmerlieden, 5 schilders, 2 smeden, 6 toankwerkers, 2 metselaars, 3 decoratief- teekenaars en 1 banketbakker. A1 de leer lingen werden voor den volgenden cursus bevorderd, 1 voorwaardelijk. De resultaten van het onderwijs mogen over het algemeen bevredigend worden genoemd. De verzuimen waren belangrijk minder dan vorige cursussen. Het vereenigingsleven op allerlei gebied, geeft verschillende leerlingen al te gemakke- lijk aanleiding te verzuimen, doch door hier voortdurend emstig op te wijzen en maat- regelen te treffen kon dit zooveel mogelijk worden gereduceerd. Het onderwijs blijikt steeds meer in een be- hoefte te voorzien; brjna alle leerlingen zijn overdag in het bedrijfsleven werkzaam en niet in de gelegenheid scholen in naburige ge- meenten te bezoeken. De laatste jaren neemt de belangstelling voor „Ambacht3belang" toe. Ten slotte dankte de voorzitter de leeraren j voor hunne moeite die zij zich weer hebben gegeven. j Het Festival. Tot deelname aan het door V. V. V. op Hemelvaartsdag te organiseeren festival, hebben moment eel de volgende muziekveree- nigingen ingeschreven: Concordia", Axel, ,,Volharding", Zaamslag, „Kon. Harmonie", Hulst, „St. Cecilia", Kl. Sinay-Waes (Belgie), .Concordia", Overslag, ,,Uit het volk, voor het volk", Breskens, „Eendracht", Koewacht, „Con Affeszione", Kwadendamme, „Eikels worden boomen", Westdorpe, ,,Vrijheid Een- dracht", Lamswaarde, ,,Weldoen door ver- maak", Clinge, „Exoelsior", Terhole en ,,Ons Genoegen", Zuiddorpe en de volgende zang- vereenigingen ,,Orelio", Axel, Crescendo' Hoek en „Luctor et Emergo" (dameskoor) Wemeldinge. In totaal dus 16 vereenigingen die officieel hebben ingeschreven, terwijl nog met enkelen onderhandelingen gaande zijn. Door het be stuur van V. V. V. is besloten een tweede kiosk te bouiwen, in ve riband met vlotte af- werking, welke vermoedelijk aan het station zal komen te staan. Tot besluit van dien dag zal een schitterend concert worden gegeven, doch daar de onder handelingen nog hangende zijn, kan daarom- trent nog niets worden medegedeeld. KOEWACHT. Vergadering Wit-Gele Kruis. Zondag j.l. werd in de bovenzaal der Eerw. zusters eene algemeene vergadering gehouden van het Wit-Gele Kruis, welke door de leden slechts matig bezocht werd. De heer A. de Blieck, voorzitter, opent de vergadering met den Christelijken groet en heette alle aanwezigen welkom. Na de opening gaf de heer Devolder, secre- taris, een kort verslag over het afgeloopen dienstjaar. Hieraan ontleenen we het volgende: Er werden in 1930 3 bestuursvergaderingen gehouden. De leveranties worden voortaan door J. van Mossevelde gedaan. De vloer van de kliniek zal vervangen wor den door een nieuwe. Het ledenaantal bedroeg in 1929 310 en in 1930 340, en is nog steeds steigende. Door de wrj'kverpleegster werden in het af geloopen jaar in 130 gezinnen 2771 bezoeken afgelegd, terwjjl 36 patienten 185 maal de kliniek bezochten. Er werden 125 verplegings- artikelen uitgeleend. Daarna bracht de penningmeester, den heer A. van Mossevelde, verslag uit aangaande de financieele toestand van de vereeniging. Hier- uit bleek, dat de financieele toestand gunstig was. De penningmeester deelde ook mede, dat het ledenaantal sinds 1 Januari 1931 reeds met 32 was gestegen. De Zeereerw. heer Pastoor deelde mede, dat het volgend jaar op de contributiekaarten enkele belangrijke bepalingen zullen worden gedrukt. De heer De Waele vraagt inlichtingen in verband met de contribute voor gezinnen, die zich in deze gemeente komen vestigen of jong- gehuwden. Het bestuur deelde mede, dat de contributie voor bedoelde gezinnen de gewone contributie is, maar bij uittreding, zonder verhuizing, en weer intreding, betaald men de drievoudige contributie. Om de leden wat beter naar de vergadering te krijgen, werd voorgesteld, om een boete te stellen en de contributie op de algemeene vergadering te betalen. De voorzitter merkte op, dat de vereeniging dan geen boete, doch ook geen contributie zou ontvangen. De Zeereerw. heer Pastoor zei, dat op St. Jansteen een film werd gegeven over de T.B.C.-bestrijding, missehien kon men dat hier ook eens probeeren. De heer Van de Goore, juichte dat voorstel toe, maar deelde mede dat de R.K. Werk- liedenvereeniging dat ook geprobeerd had, maar dat het niets had geholpen. Over deze zaak zal het bestuur nog wel eens nader beslissen. Verder niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. PoUtie. De heer Th. A. Janssen, marechaussee alhier, is met ingang van 1 April benoemd tot. agent van politie te Soest. De marechaussAe Jansen, die gedurende zijn verblijf op Koewacht de achting van de in- gezetenen genoot, zien we slechts noode ver- trekken. We wenschen hem daarom ook alle goeds in zijn nieuwe betrekking. VLISSIN GEN In een Donderdagavond gehouden vergade ring, waarin alle buurtcommissies tegenwoor- dig waren, besloot men alsnog te trachten aan de komst van de Koningin, de Prins en de Prinses voor de opening der nieuwe buiten- haven op 17 April a.s. eenige feestelijkheden te verbinden en den dag te beginnen met een reveille. Pogingen zullen worden aangewend eeniige versieringen aan te brengen. Des middags als de hooge bezoekers van Bethesda naar het station terugkeeren, zullen de buurt commissies met de kinderen uit haar buurt op den Singel staan opgesteld om van hun aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis te doen blijken. Voor den avond wordt gedacht aan een kinderoptocht en aan concerten op drie verschiliende plaatsen in de stad. VOETBAL. Het is de voetbalvereeniging „Temeuzen" weder gelukt voor de Paaschdagen een paar veelbelovende wedstrijden te organiseeren. Voor Zondag heeft men beslag kunnen leg- gen op de bij de voetballiefhebbers goed be- kende vereeniging Waereghem Sportief, van Waereghem, een sterke Belgische tweede klasser. Deze ontmoeting wordt voorafgegaan door een wedstrijd van het derde elftal tegen het eerste elftal van Fratelli, van Sluiskil. Ook voor 2e Paaschdag staat een belang rijke wedstrijd op het programma, n.l. Ter- neuzen I en Zurenborg Sport, van Antwerpen. Deze vereeniging heeft in Zeeland een zeer goede reputatie. Ook voor de Paaschdagen had zij weer talrijke uitnoodigingen ontvan gen, uit welke die van Temeuzen de voorkeur genoot. Voor Temeuzen I zijn deze wedstrijden mooie gelegenheden om zich te oefenen voor de komende kampioenswedstrijden. Laten de spelers zich voor oogen houden dat het hier meer moet gaan om de juiste training, dan om de overwinning, ofschoon voor dit laatste natuurlijk ook gewerkt moet worden. Wij hopen, dat de sportliefhebbers het stre- ven van het bestuur van „Temeuzen", om hier sterke ploegen te krijgen, op de juiste waarde zullen weten te schatten en deze wed strijden in grooten getale zullen bezoeken. Ulvenhout, 31 M6ert 1931. Menier, Nouw, z'emmen mijn dan ok aan m'nen slip getrok- ken, amico. En nie zoo zuinig. Keb 'n goeie mep g'ad, van dieen griep. En wilde wel geleuven, hij zit nog in m'n ibeenen. Elk been weeg me honderd kilo's en as ik over d'n weg gaai, dan vuul ik me- n-as 'nen olifantHzonder-slurf, mee die zware Ibeenen en dan he'k werendig aanvechtingen om mee m'nen st66rt te gaan kwispelen. Griep? As ze d'n lesten Zondag mijn alleen teugen die Belze rooie duuvels hadden laten speulen en ze hadden op d'n bal mee duidelijke letters griep" geschilderd, dan had Ollaand gewon- nen mee 100. Kad d'n bal aan flarden ge- trapt om m'n gemoed te koelen op dieen griep. Ik wiji t aan d'n schoonmaak! Keb 't heur dan ok vlakaf gezeed. 'k Zee ,,ge mokt 'nen mensch nog dood mee oew gekledderde-kladder!" Toen haddfe ze motten zien kijken, amico! Of ze 'n kommeke van 't mooie servies ge- broken had. ,,Dus dan zal ik 't nog gedaan emmen!" vroeg ze ongeloovig. „Gij, en niemanid aanders. En as ik 't er niemeer bovenophaal, dan he'Ide gij 't mee oewen frotteschen schoonmaak op oew ge- weten". En of 't nouw daardeur kwam, ik weet 't nie, maar 'n haalf uur later sting 'r 'nen mensch veur m'n kokkerd mee 'n valieske in z'n haanden. Kad sjuust 'n oogenblikske ge- slapen. Zoo Dre", zee-t-ie: „hoe is 't er mee?" En wat da was weet ik nie, amico, maar 'k had gewoon gin lust om antwoord te geven. 'k Dec net of ie locht was en keek naar 't plai.ond van de bedstee zoow kwaad was 'k! Daar buiten sttng de zon te schijnen of't mu- ziek was; dieen k6rel mee z'n kofferke zag er uit cf ie naar 'n fiest moest; Trui was geluk- kig omdat ze d'ren zin gekregen had en d'n echoonmaak achter d'ren rug was; op d'n erft was 'i 'n lawijd van de kiepen of ze fiest- vergadering hadden van de „Vrije Vrouw"; in de stallen sting er e4nen te fluiten da-d-et oew deur merg en been gong en ik... ik lag mee de griep in m'n knoken en mee 'n bonk koorts in de bedstee as 'nen stiefzeun. Man, ik had 'm toch zoow hangen. ,,Hoe is T 'r mee, Dre?" vroeg 't valieske weer. ..Reusachtig!" zee ik. ,,'k Vuul me zoow lekker as de Kop van Jut na de kermis; 'k vuul me voos-geslagen". Toen deed ie z'n valieske open, haalde-n-'r 'nen soortement van kattepul uit en stopte de uiteinden daarvan in z'n ooren. Toen draaide-n-ik m'n eigen om en gong slapen. 'k Liet 'm douwen, trekken roepen en schud- den, maar 'k liet me nie „wakker"-maken. Misschient nie aarig van me, toegegeven, maar zooas ik al zee: 'k had z66w de pee in om in deuzen veurjaarstrjd as 'nen haalf- bakken prulleman in bed te motten leggen, da'k 't oew nie zeggen kan. Toen d'n dieen mee dieen kattepul in z'n ooren mijn nie „wakker" kon krijgen, toen Hep ie 'r Trui bij. „Penbeerde gij 'm 's tot rede te brengen, Trui", zee-t-ie: „hij houw z'n eiges slapende en 'k mot 'm toch effe onderzoeken". Trui gooide de dekens van me af en bldrde: ,,Dreee, hier is d'n dokte66r ,,Gif me maar 's 'n kommeke koud water", zee de valies toen teugen Trui. Maar daar was ik zelvers bij, amico. „Biest!" riep Trui: „is ie me daar meer dood als levend en wil is gaan duweleeren op... hop... popopopen ze wier p6^rs van d'n lach. D'n dokter gong er ok zoolaank bij zitten en stak z'nen kattepul zoolaank in z'nen zak. „Kommeke koffie veur d'n schrik menier d'n dokter?" vroeg Trui zoetsappig. En na 'n menuut of tien was ik weer aan de beurt. ,.Zuchten", zee-t-ie en dan hiew ie d'n kattepul op m'n gloeiend vel. „Zuchten". Kek, amico, da's nouw een van de ding3kes waar ik zoo de smoor aan gezien eb, ee. As ge ziek verklaart zijt, dan hedde maar te zuchten en te ditten en te datten wa-d-'n aan- der allegaar kommandeert. Toen die heksersieties klaar waren, zee ie: „Dr6, 't is griep!" ,,Kek nouw," dee ik verwonderd: „griep; ge zou toch zeggen ee?" „Wat hadde dan zelvers gedooht?" vroeg ie. „Nouw", zee ik toen seerejeus: ,,'n Kinder- ziekte of zoo iets, ee!" Amico, wa-d-emmen toch nog 'n plazier g'ad. Trui lachte en schold. D'n dokter lachte mee z'n gezicht omlaag en ik lachte mee 'n effen gezicht, waant eigenlijk was ik te ziek om haardop te lachen. Maar ondertusschen was ik de segaar. In bed blijven, koorts opnemen mee zo'n glazen fbuske, vuile poeiers slikken en stoomen, dat de daampen uit de bedstee sloegen. 'n Lief baantje, da beloof ik oew. En as ge daar dan netjes opgeborgen legt achter de bedsteegordijnen en ze ziet dan deur 'n splitje 'n scheut goud naar binnen stralen van de nuuwe veurjaarszon, ge heurt de veugeltjes in d'n notelS&r 'n bombarie maken of 'r 'n muljoen zulveren klokskes in de tak- ken hangen; geruukt nouw en dan d'n lekkere miestlocht, die er van oew akkers naar binnen golft; kek, dan zoude razend worren. Zoo gauw as 't maar efkens kon ben 'k dan ok d'n koffer uitgekropen. Maar 't wirke is nie datte! 't Is maar te schraal, veur mensch en plaant. 't Gewas erg teer nog, staat te kwijnen de leste weken. De eerde leet 'r bij, wit van schraalte en kouw. Rengel motten me-n- emmen. Lekkere, wSrme veurjaars rengel. April schrijven me nouw; grasmaand! Maar 't is nog niks horre. April hee 'nen kalen kop, wa-d-ik 'm smoes. Niks groeit er op, niks en 't mot gauw veraanderen. In ieder geval: 'nen gruunen Paasch van 't jaar? Louw! En as 't nie zeer gaauw omslaat dan zijn me weer gaauw 'n voile maand ten achteren Deur de late vorst emmen laat gezaaid en nouw mee 't schrale weer, doe-g-et zaaisel nikske nog. D'r zit wel werking, horre. 'k Zouw liegen as'k da nie zien wouw maar 't is te prullig. As nadenmiddag 't zonneke zakken gaat, dan vaalt 'r 'nen kouw over de 66rde of 't Januari is en da's kepot. De wind mot uit dieen oostenhoek. Eerdei deug't nie. Affijm, 'k ben nouw in de veftig en't is heel m'n leven terecht gekomen, 't zal van 't jaar weer wel terechte komen, zoo nouw nie, maar da-d-'nen mensch ongeduldig worren zouw mee da getreiter van kouw, griep, onvrucht- baarheid en da-d-allegaar mee de Paasch veur de deur, 't is te toegrijpen ee? Ollee, ik gaai er maar afscheien. De leste griepnesten, tempteeren m'n luchtpijp nog en schrijven zonder pepke, is maar half werk. Volgende week 'n velleke meer motte maar denken. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van ouwen toet a voe DRA ZONDAG 5 APRIL 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9y2 u., Dr. L. J. Cazemier en 2 u., Dr. L. J. Cazemier, Doopsbediening. Sluiskil. 9y2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams, bed. H. A. en 2 u., Ds. E. Raams, dankz. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis, H. A. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u„ Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5)4 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. MAANDAG 6 APRIL 1931. Ter Neuzen. Geen dienst. Sluiskil. Geen dienst. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Gerefomieerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. Men spreekt reeds van 5000 dooden, Reuter meldde Donderdagavond naar de N. R. Crt. meldt uit Managua, dat men nu vreest, dat het aantal dooden tengevolge van de aardbeving meer dan 5000 zal bedragen. Er zijn meer dan 1000 menschen gedoocl, <Se zich tijdens de aardibeving op de markt be- vonden en 700 zijn omgekomen door het m- storten van een ziekenhuis en de gevangenis.. Het grootste deel van de slachtoffers kon niet geidentificeerd worden. De wegen in de buurt van Managua zijn vol half verhongerde kinderen; 150 Amerikaan- sche vrouwen en kinderen zijn per vliegtuig weggevoerd. Het zal jaren duren, voor de stad weer opelbouwd zou kunnen worden. Men spreekt er over om den zetel van de regee- ring naar Canada over te brengen. Naar de Associated Press nog meldt, wordt het bergen van lijken den geheelen dag voort- gezet. Voortdurend worden echter nog aard- schokken gevoeld. Doniderdagnacht zijn door een paar bijzonder beftige schokken de nog overeind gebleven huizen ook ingestort. De zwaarste stoot had om 4 uur 's morgens plaats en verwekte een paniek onder de onder den blooten hemel verblijvende vluchtelingen.. Bij het aanbreken van den dag keerden honderden naar de stad terug om tusschen de ruines van hun huizen naar overblijfselen van hun huisraad te zoeken, die zrj met ruil- ezels, ossenwagens, auto's en per spoor «a veiligheid pogen te brengen. De Amerikaansohe mariniers schijnen den toestand te beheerschen. Zij hebben een groote voorraad levens- en geneesmiddelen aange- voerd. Er schijnen nu ook voldoende dofcters ter plaatse te zijn. Vliegtuigen van het Ame- rikaansche vliegtuigschip Lexington zjjn Donderdag met 6 doktoren aangekomen; nog andere zrjn onderweg. De Lexington zal zelf heden te Oorinto aankomen. Het achip heeft levensmiddelen en honderden dekens aan boord. Tengevolge van de uit zee komende windan is het in het aardibevingsgebied koud De te Managua gestationneerde troepen zijn sinds de eerste schokken ononderbroken werkzaam. Tien minuten na de eerste beving,. toen er nog een dichte stofwolk over de ruines hing, kwamen reeds Amerikaansehe dokters in de zakenwijfc aan om de gewondeo te verzorgen. Op de pleinen werden dadelijk lazerettenten opgeslagen. Vijf chirurgen heb ben meer dan 24 uur lang voordurend opera- ties verrieht. Er werden meer dan 150 em- stige operaties iverricht, terwjjl de aard- bevingen nog voortduurden. In een veldlazeret buiten de stad zrjn de laatste dagen 8 kinderen geboren. De Ame rikaansehe mariniers hebben Donderdag aan 7000 inwoners te eten gegeven. Uit de ruines zijn volgens een N. T. A.- berioht tot nu toe 600 lijken te voorschijn ge- haald. Overste Braman van het Amerikaan sehe marinecorps, die het reddingswerk leadt meent het aantal dooden op 2000 te moeten schatten. Voor 70 millioen dollar scfeade- Naar de Associated Press, uit Managua meldt, wordt de door de aardbeving aange- richte schade op 70 millioen dollar geschat. Door den krachtigen wind laaien telkens tua- schen de puinhoopen weer vlammen op. Het reddingswerk wordt ook bemoeilijkt door het ontbreken van vervoermiddelen; de inwoners hebben n.l. alle beschikbare wagens, auto's en andere vehikels gebruikt om hun eigendom- men mee weg te voeren. De angst onder de ongelukkige vluchtelm- gen wordt verder verhoogd door geruehten dat de bewoners uit de bergen naar de stad komen. De bekende opstandeling Sandino zou van plan zijn de stad aan te vallen. Hoe- wel de Amerikaansehe mariniers deze ge ruehten geen geloof schenken. worden tocb de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen Het famllie-wapen. Haagsche ..democratic". Ex-O. W.'ers. Onze Stille Week. 1 't Zal een paar weken geleden zijn, de tijd schijnt thans zeer snel voorbij te vliegen, dat ook bedachtzaam-rekenkundige hersens er den tel bij kwijt raken, dat de loop der dingen mij op avond-bezoek bracht brj een familie van waschechten Haagschen oor- sprong. Van ouder-tot-ouder had zij in de Residentie gewoond. Uit mjjn vroege jeugd herinner ik me nog zeer duidelijk den groot- vader van mevrouw, die een ouderwetsche, wielbeklante kruidenierszaak dreef. Hij stand in witlinnen jas, met schort voor en eijden pet op 't hoofd achter z'n toonbank. Ik was er dol op, zoo'n' kleine zeatig jaar terug, om met de meid boodschappen te gaan doen, speciaai naar den Spicier", zooals de prettige, gemoedelijke baas van de witte jas zich nu missehien noemen zou. „Koloniale waren" las men op zijn winkel- raam. Voor mij had-ie altrjd een of andere surprise-versnapering over, hetzij dan een paar brokken, een steeltje drop of iets van dien aard. In veel later dagen heb ik den braven, oer-soliden middenstander gekend als rentenier. Ondanks het zeer beduidend ver- schil in jaren groette hij me altjjd 't eerst!.., Vanwege de langdurige klandizie, hem door mijn moeder gegund. Hij muntte uit door een soort van stille, vriendelijke bescheidenheid. dewelke nog maar sporadisch wordt aange- troffen. Hij was „lid van den Dierentuia" geworden, woonde onafgebroken de Maan- en Vrijdagsche concerten van ons Kon. Zooi Botanisch Genootschap bij. Beschouwde het geballoteerd zijn voor den Dierentuin als eene onderscheiding, waarop hij fier was. Zooals- nu 't geval zal wezen met diverse Hagenaars. die tot de terreinen van de Witte" zijn toe- gelaten, en die nog maar een kwarteeuw geleden onherroepelijk zouden geweerd zijn. Ik keer terug tot mijn gastheer en gast- vrouw van een paar weken terug. Herhaal; ik ken de menschen ,,van klaver tot gort". Weet ook, dat in den oorlogstijd door mer- cantieele manipulatien een niet-onaardig for- tuin is gewonnen, dat na het overlijden van vader of schoonvader in 't rechtmatig erfbe- zit is gekomen van het echtpaar, dat nu eeu snoezig heerehuisje bewoont. Van de „nou- veaux riches", ook wel boosaardiglijk O. W.'ers

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 9