AL6EMEEN NIEUWS- C.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 3 Eerste Blad, No. 8664 VRIJDAG 3 APRIL 1931 71 e Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. i Bnrgemeester en Wethouders van IER NEUZEN' Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, TER NEUZEN, 3 APRIL 1931. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZENSCHE COURANT tBOVNKWTSPKMS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen per post 1,80 per 3 maanden - Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - Voor Belgig en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - ^onnementen voor het buitenland alleen bii voomitbetaling. - ITitgeefster: Firma P. J- VAN DE f»A.\DE. GIRO 38150 TETJEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 :-: Voor elken regei meer f 0,20. Grootere letters en clichA's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarlef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiAn liefst eAn dag voor de ultgavo. DET BRAD YERSCIIIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en V III JDAGA VOND ibrengen ingevolge artikel 75, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920 ter o-pentoare kennis het volgende raadsbesluit: De Gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien een op 9 Maart 1931 ingekomen j adres van het Bestuur der Vereeniging voor Christelrjk V-olksonderwijs te Ter Neuzen, houdende verzoek en ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden beschiktoaar te willen stellen voor a. de toouw van een nieuw schoollokaal en een leermiddelentoergplaats; h. het gedeeltelijk overdekken van het speelterrein en c. het aanschaffen van nieuwe schoolmeu- toelen voor het onder a genoemd school- Jkdcaal; overwegende, dat hiervoor gelden kunnen worden aangevraagd uit de gemeentekas; dat Is voldaan aan het oepaalde tog artikel 77 eerste lid der Lager Onderwijswet 1920, gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouiders besluit etjne medewerking te verleenen. Ter Neuzen, den 2 April 1931. De Gemeenteraad voomoemd, (get.) J. HUIZINGA, Voorzitter. (get.) B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Ter Neuzen, den 3 April 1931. Burgemeesiter en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. twengen ingevolge artikel 75, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920 ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: De Gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien een op 28 Fetoruari 1931 ingekomen adres van het Roomsch-Katholiek Kerk- toestuur der parochie „St. Willibrord" te Ter Neuzen, houdende verzoek om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden te willen beschikbaar stellen voor het aan schaffen van nieuwe schoolbanken in enkele klassen der school voor gewoon lager onder- wjjs; overwegende, dat deze banken in zoodanige toestand verkeeren, dat reparatie niet meer mogelijk is; dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, eerste lid der Lager Ondenw'/swet 1920; gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders; besluit zijne medewerking te verleenen. Ter Neuzen, den 2 April 1931. De Gemeenteraad voomoemd, (get.) J. HUIZINGA, Voorzitter. (get.) B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Ter Neuzen, den 3 April 1931. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat ter Gemeente-secretarie ter in - zage ligt een aanvrage van: FRANCOIS JACOBUS VAN DE PLASSCHE, om vergunning tot het verrlchten van bak- kersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Nieuwe- diepstraat No. 1 aldaar. Op Maandag 4 Mei 1931, des voormid dags om 10 uur, zal in het Raadhuis gelegen- heid bestaan, om ten overstaan van den Bur gemeester bezwaren tegen de aanvrage In te brcngen. Daarbij worden zoowel de aanvrager, als zij die bezwaren inbrengen, in de geiegenheid gesteld, zich naar aanleiding van deze be zwaren mondeling of schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen voor het bovengenoemde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente, van de terzake ingekomen schrif- turen kennis nemen. Ter Neuzen, 3 April 1931. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. DE ECONOMISCHK ENZINKING. In het maandelijksch conjunctuurbericht. over Maart, uitgaande van het Centraal Bureau voor S-tatistiek leest men o.a. het vol- j gende Hoewel nog niet te zeggen valt of de eco- nomische inzin'king reeds haar laagste punt heeft bereikt, schijnen toch sommige teeke- nen er op te wijzen, dat de scherpe phase van den val haar einde nadert, zoo niet bereikt heeft. Voor een land als Nederland, waar- voor export, voornamelijk van voedingsmid- delen en van fabrikaten van zijn nijverheid, en voorts diensten aan het buitenland onder de hoofdbronnen van bestaan tellen, is 't uiter- aard van het grootste belang, hoe de con- junctuur zich ontwikkelt in die landen, waar- heen het economisch verkeer van Nederland zich in hoofdzaak rieht. Daarom is het van beteekenis, dat hoe zorgwekkend de toestand ook in Duitschland en Groot-Brittannie mag zijn men aldaar den toestand lets gunstiger begint te beoordeelen dan enkele maanden geleden. Wei zijn de aanduidingen, waarop dat oordeel berust, nog vaag, en is de iets gunstiger wending voor een groot deel toe te schrijven aan de sei- zoenbeweging in het economisch leven, maar in de huidige phase der conjunctuur is elke beweging, die verlichting kan brengen, reeds van belang. Men zou dan thans de periode van kente- ring zijn ingetreden, die als karakteristiek verschijnsel dan hier, dan daar, korte vleug- jes van opleving brengt, welke echter niet doorzetten, maar gaandeweg veelvuldiger en stelliger worden, om ten slotte 'n hausse periode in te leiden. Deze periode van ken- tering kan echter geruimen tijd duren. Wat Nederland betreft, wordt in dit ver- band gewezen op de koersverbetering, die ver- schillende fondcen na Nieuwjaar vertoond hebben, en die tot dusver de belangrijkste reactie op den koersval is, die sinds twee jaren is voorgekomen. Ook heeft de daling der groothandelsprijzen in den laatsten tijd een langzamer tempo aangenomen. De werkloosheid is in Februari niet verder toegenomen; bet aantal bij de arbeidsbeurzen aangemelde werkloozen was op bet eind van die maand iets geringer dan op 31 Januari. De overige aanwijzigingen van den economi- schen toestand wijzen nog meest in neerwaar- sche richting. UITVOERING TARWEWET. Thans is samengesteld de commissie van advies ingervolge art. 4 van de Tarwewet 1931. Deze samenstelling is als volgt: Lid en voorzitter: Ir. S. L. Louwes te Zwolle; ieden: K. I. B. A. de Coster te 's Gra- venhage, Mr. Dr. R. W. graaf van Lynden te Koudekerke, Prof. Dr. Ir. G. Minderhoud te Wageningen, Mr. J. A. v. Sonsbeeck te Amsterdam, C. Th. L. Moors te Nieuw Vos- meer, D. Ubbens te Oldenzijl, J. Hilgenga te Utrecht, Job. Laan te Bloemendaal, F. J. van der Reijt te Made, J. P. Meurs te Alkmaar, H. R. Hetzel te's Gravenbage, A. C. G. Schul- ten te Rotterdam en J. A. E. Verkade te Zaandam; adviseerende leden, toe te voegen aan bovengenoemde commissie, zijn: A. Boon- stra te Wageningen, L. Snapper te Amster dam, J. K. P. Kraan te Rotterdam, J. L. v. Wallbee-k te Dordrecht, J. C. A. Nieboer te Groningen, en A. L. van Eck te Zeventoergen. Het Nederl. Correspondentietoureau in Den Haag meldit: Naar w'j van fcevoegde zijde vememen, zijn alle toerichten omtrent een datum voor inwer- kingtreding van de Tarwewet voortoarig. DE VLASTEELT. Steun van rogeeringswege? De voorzitter van de commissie voor werk- verruiming in West-Brabant te Zsvenbergen schrijft: Velen zullen zich reeds hebben afgevraagd, of ook voor de vlasteelt van regeeringswege op steun kan worden gerekend, evenals met de bieten en den tarwebouw bet geval is. Eenige landbouwers hebben reeds verwonde- ring te kennen gegeven over bet uitblijven van regeeringssteun in deze, daar de vlas teelt als wisselproduct voor den landibouw van zoo groot belang is, en daar het vlas als geen enkel ander landtoouwgewas zooveel werk verschaft in den zomer doch voorname lijk in den winter. Het kan daarom nuttig zijn, door deze landlbouwers op de hoogte te stellen van hetgeen reeds gedaan is om den gewenschten en zoo hoog noodigen steun te verkrijgen. Misscbien kan bet onderstaande nog aanleiding geven om de vlasteelt uit te breiden; er moet echter nadrukkelijk op wor den gewezen, dat er nog geen enkele garantie van steun wordt gegeven, en er wordt dan ook alleen medegedeeld, wat tot beden in deze bekend is. Daar echter de tijd van uitzaai is aangebroken, lijkt verder wacbten niet ge- wenscht. Naar aanleiding van een verzoekscbrift tot den Minister, uitgegaan van den Noord-Bra- bantschen Boerenbond en de Noord-Brabant- sche Maatscbappij van Landbouw heeft Maan dag j.l. een vergadering plaats gehad van het comitd van werkvermiming in West-Brabant. De heeren O. M. Sneep en C. Moors hebben hier het verzoekscbrift nader toegelicht, het geen voornamelijk ten doel bad, voor het zomer- zoowel als bet winterwerk van den a.s. oogst een loontoijslag van 55 pet. te krj- gen, zooals thans het geval is. Dit verzoek ontving in bovengenoemde commissie een sympathiek onthaal, zoodat met den voorzitter dier commissie, den beer Van Aken, den beer Loerakker en bovenge noemde heeren op 1 dezer een onderhoud heeft plaats gehad op het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, waar de aanvrage om steun is toegelicht. Toegezegd is, dat den Minister zal worden geadviseerd, zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen. Waar de zaken zoo staan, dienen de land bouwers hiermee zoo spoedig mogelijk op de hoogte te worden gesteld, daar bet waar- scbijnlrjk mag worden geacbt, dat ook de vlasteelt op deze wijze steun zal ontvangen. Ieder kan nu zelf beoordeelen, of uitbrei- ding van den vlasverbouiw voor hem nog ge- wenscht is. Mocbten verdere definitieve ge- gevens bekend worden, dan zullen deze wor den geputoliceerd. HET TOLVERBOND. Zelden heeft schrijft de N. R. Crt. een overeenkomst, die nog in statu nascendi ver- keert, zoo'n roffelvuur van ontstemaning te verduren gehad als het voorgenomen Duitsch- Oostenrijksche tolverbond. De hevigheid er- van heeft. althans te Weenen wel indruk ge- niaakt, 't geen blijkt uit de toelichtingen die vice-kanse!ier Schober in een persconferentie heeft gegeven. Hij heeft voor Oostenrijk in zekeren zin een beroep op force majeure ge daan, door, na erkentelrjkheid te hebben be- tuigd voor de Volkenbondsleening van 1922, uiteen te zetten dat alle pogingen, ook die van den Volkenbond, tot berstel van Oosten- rijk's oeconomiscbe leven, mislukt zijn. Zulks is een gevolg van het uiteenvallen der Oos- tenrijkscb-Hongaarscbe monarchic, die als krachtige oeconomiscbe eenheid den samen- stellenden deelen een groot achterland bood. Thans is Oostenrijk binnen enge grenzen ge- snoerd en vindt voor zijn producten moeilijk afzet, aangezien „de successie-staten, welke een kunstmatige industrie in het leven heb ben geroepen, onze waren met hooge rechten belasten en ons op geen enkele wijze tege- moetkomen." Duitschland is verreweg de beste klant van Oostenrijk en omgekeerd staat ook de Duit- sche uitvoer naar Oostenrijk bovenaan. Voor Oostenrijk is echter de handelsbalans ten aanzien van Duitschland sterk passief; in 1930 bijvoorbeeld heeft Duitschland naar Oos tenrijk voor 360 millioen mark uitgevoerd en aan Oostenrijk-che voortbrengselen maar 181 millioen ingevoerd: Langs den gewonen weg van bandelsverdragen kan Duitschland Oos tenrijk niet belpen, omdat elke begunstiging krachtens de meestbegunstigingsclausule ook voor andere staten zou gelden. Om deze klip te omizeilen hebben beide regeeringen, die zich door gemeenschappelijken nood tot el- kaar aangetrokken gevoelen, een uitweg ge- zocht in een tolverbond. Schober heeft voorts in den breede uiteen- j gezet hoe men daarbij te werk is gegaan en hoezeer zoowel de Duitsche als de Oosten- rijksche regeering him be:t hebben gedaan, het buitenland tijdig van de plannen te ver- wittigen, en elken argwaan, dat met bet voor een uitgemaakte zaak wilde stellen, te ont- zenuwen. Dat dit streven zoo weinig aan het doel heeft beantwoord, verbaasde den minister te meer, omdat de Pan-Europeesche conferen- tie van September 1930 zijn denkbeeld om de oeconomische Europeasche samenwerking voor te bereiden door regionale verdragen, alge- meene instemming vond. Ten bewijze, dat noch Duitschland, nocb Oostenrijk naar een gesloten tolgebied streeft, voerde Scbrober ten slotte aan dat de toetre- ding voor alle landen openstaat en dat er op het oogenblik reeds onderhandelingen gaande zijn met Hongarije en Roemenie, terwijl be- sprekingen met Zuid-Slavie in het voornemen liggen. De argumnnten, door dr. Curtius, den Duit- schsn minister van buitenlandsche zaken, te berde gebracht, loopen in dezelfde richting als die van zijn Oostenrijksche collega. Hij toonde aan dat regionale verdragen al herhaaldelijk zijn gesloten of in voorbereiding zijn en vroeg, waarom men Duitschland en Oostenrijk kwa- lijk neemt wat in andere gevallen niet de minste bedenking ondervindt. Het antwoord op die vraag is gemakkelijk te geven: bet formeele bezwaar, 't welk voor- al Frankrijk en Tsjechoslowakrje op den voor- grond stellen, is dat Oostenrijk inbreuk maakt op het protocol van Geneve van 1922, wan- neer bet met eenig land een tolverbond aan- gaat, aangezien het daarmee zjjn volkomen oeconomische onafhankelijkheid zou prijsge- ven. Het reeele bezwaar van genoemde lan den is, dat zij in het tolverbond met Duitsch land oeconomischen Anschluss en den eersten stap naar politieken Anschlus zien. Zoover gaat Engeland niet. Het wil al leen de rechtskwestie aan den Volkenbonds- raad voorleggen. Komt de raad tot de slot- som dat het ontwerp-verbond geen inbreuk maakt op het protocol van 1922, dan is voor Engeland de zaak in beginsel afgedaan ten gunste van de bij het verbond betrokken lan den. In beginsel, want in de praktijk blijft de kwestie van de meestbegunstiging natuurlijk aan de orde. Henderson heeft in bet Lager- huis meegedeeld dat in het Duitsch-Engelsche handelsverdrag van 1929 uitdrukkelijk is ge- stipuleerd dat de meestbegunstigingsbepaling niet van toepassing zal zijn voor de voordee- len door Duitschland toe te kennen aan een land, waarmee bet een tolverbond mocbt aan- gaan. In Engeland's handelsverdrag met Oostenrijk komt deze bepaling niet voor en in bet Fransch-Duitsche handelsverdrag even- min. Henderson bleek lang niet zoo over- tuigd als bijv. Schober, dat het in het Duitsch- Engelsebe verdrag uitdrukkelijk gestipuleer- de ook geldt voor elk ander verdrag waarin er geen woord over staat en dat is een on- derdeel waarover nog wel menig woordje zal vallen en dat Frankrijk zich als geschikt punt van aanval zeker niet zal laten ontgaan. Voorloopig is echter de beginselkwestie nog aan de orde. Italie is de eenige betrokken mogendheid die daaromtrent zijn standpunt nog niet officieel heeft kenbaar gemaakt. Te verwachten is echter dat het zicb bij de ziens- wijze van Engeland zal aansluiten, zoodat aan een juridische toetsing, 't zij door den Volken- bondsraad, 't zij door het Intemationaa] Ge- recbtshof, niets meer in den weg staat, aan gezien, zoowel Duitschland als Oostenrijk te kennen hebben gegeven zicb daartegen, als ze door de anderen wordt gevraagd, niet te zullen verzetten. Curtius heeft daaraan even- wel toegevoegd te bopen dat de Pan-Europee sche commissie, die vodr de Raadszitting van Mei weer te Geneve bijeenikomt, er zich gron- dig mee zal bezig houden. Daar men in Frank rijk ook niet erg warm meer loopt voor bet j Engelsche initiatief, zal die hoop wel in ver- vulling gaan en dan is een vergelijk in de i richting van algemeene Europeesche oecono- j mische samenwerking, zrj het op be:cheidener j scbaal dan Duitschland en Oostenrijk onder- j ling wenschen, niet onmogelijk. Te verwachten is in elk geval dat de sta ten die Berlijn en Weenen willen storen in hun extra-dansje, daarvoor wel bet een en an der over zullen hebben. In de Donderdag gehouden raadszitting complimenteerde de Voorzitter den heer J. J. de Jager, die voor 25 jaar als raadslid werd beeedigd en de laatste 8 jaar de functie van wetbouder bekleed. Hij memoreerde bet veranderd karakter dat bet bestuur der ge meente in dit verloopen tijdvak heeft onder- gaan, dat b.v. bet eindcijfer der eerste begroo- ting die de jubilaris hielp vaststellen een eind cijfer bad van 77.000 en die over bet loopen- de jaar van ruim 5 ton. Van meet af aan nam de heer De Jager in den raad een positie in en trok vooral bet financieel bebeer zijn bijzondere aandacht. En mogen de tijden ook aanleiding zijn gewee:t dat zijn kijk daarop wel verandering heeft ondergaan, zijne grond- beginselen zijn toch dezelfde gebleven. Hij sprak de hoop uit, dat bet den heer De Jager nog vele jaren moge gegeven zijn, zijn krach- ten aan bet bestuur der gemieente, tot haar welzijn, te blijven wijden. Onder instemming der vergadering bood hij hem als zicbtbaar blijk van waardeering een bloemstuk aan. De heer De Jager dankte voor de hem be- wezen waardeering en sprak wederkeerig de hoop uit, dat, mogen misscbien de leden van den raad ook wisselen, de gemeente nog lang zou mogen genieten van bet bestuur van den burgemeester Huizinga. Hij dankte ook voor de aangename samenwerking en den steun die hij van den raad in zijn functie heeft mogen ondervinden. De heer De Bruijne feliciteerde hierop namens den raad den Burgemee:ter met de herdenking van zijn 64sten geboortedag. Hoewel Ged. Staten reeds zeer vlug zijn geweest om aan den gemeenteraad van Zaam- slag een afwrjzend antwoord te zenden op zijn verzoek tot herziening der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders, besloot de raad op voorstel van den heer Scbsele met 8 tegen 3 stemmen zich eveneens tot Ged. Staten te richten met r.et- zelfde verzoek. In handen van Burg, en Weth. om advies werd gesteld een adres van de plaatselijke bouwvakarbeidersbonden, waarin wordt ver- zocht de bouwverordemng zoodanig te wijzi- gen dat voor bst geven van een bouwverguu- ning als voorwaarde zal worden bepaald, dat voor werken door of namens de gemeente uitgevoerd de daarvoor noodige werklieden voor 80 moeten zijn inwoners der gemeente en voor de andere bouwvakken voor 60 %,.en dat de te betalen loonen moeten overeenko- men met de geldsnde loonen ter plaatse. De Voorzitter deelde mede, dat Burg, en Weth. hieromtrent van adressanten nadere inlichtingen hebben gevraagd. Aan J. C. Huijssen werd voor een verbou- wing aan zijn perceel afwijking verleend van art. 10 der Bouwverordening, eveneens aan de wed. A. van OverbeekeLeunis. Goedkeuring werd verleend aan een af- en overschrijving in de begrooting van het Bur- gerlijk Armbestuur voor 1930. Aangenomen werd het voorstel tot het bou- wen van 6 arbeiderswoningen voor het ge- meentelijk Woningbedrijf te Sluiskil. Het spreekt bijna van zelf, dat de werkloosheid onder de plaatselijke vaklieden bij de bespre- kingen hierover op den voorgrond trad. In den laatsten tijd is ervaren, dat verschillende bouwwerken werden aangenomen door aan- nemers elders gevestigd, die ook voor het meerendeel werklieden van buiten de ge meente in dienst hebben. Ten slotte werd op voorstel van den heer Van Driel goedgevon- den dat hiervoor tweeerlei inscbrijvingen zul len worden gehouden, n.l. zonder beperking voor wat betreft te bezigen werkkrachten, en voorts een prijs met uitsluitend gebruik ma- ken van in de gemeente wonende werklieden. Burg, en Weth. werden gemachtigd de op- dracht voor het leveren van een nieuwe beerschuit te geven aan de N.V. Ter Neuzen- sche Scheepsbouwmaatschappij voor 6355. Tot lid van het stem-bureau te Driewegen werd benoemd de heer J. F. de Cooker; tot plaatsverv. lid van het stembureau Java de heer A. A. Hamelink en tot id. van bet stem- bureau Ambachtsschool de heer K. de Vrie3. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer I. van de Sande. Besloten werd gelden beschikbaar te stel len voor aanschaffing van nieuwe schoolban ken aan het R.K. schoolbestuur en voor bet bijbouwen van een nieuw lokaal aan het be stuur der Ned. Herv. school. Naar aanleiding eener informatie van Ged. Staten op welke motieven de raad bij de vaststelling der begrooting het voorstel tot het aanschaffen eener nieuwe auto-motor- brandspuit met een capaciteit van 1800 L. per minuut heeft verworpen, was opnieuw ingezon- den een voorstel van Burg, en Weth. om tot aanschaffing eener nieuwe spuit over te gaan. met een uitvoerig techniscb rapport van bet bestuur der brandweer, waarin met nadruk er o-p gewezen werd dat met het aanwezige bluschixlateriaal niet in alle deelen der kom met vrucht eventuieelen brand zal kunnen wor den bestreden. Na breedvoerige bespreking besloot de raad met 7 tegen 4 stemmen voor die aanschaffing aan Burg, en Weth. een cre- diet te verleenen van 9600. Besloten werd tot conversie van geldleenin- gen aangegaan in het belang der Volksbuis- vesting, tegen eene rente van 4% In antwoord op een vraag van den heer Colsen gaf de voorzitter te kennen, dat er voor Burg, en Weth. geen aanleiding is tot bijzondere maatregelen om te verkrijgen te werkstelling van in de gemeente wonende werklieden bij de industrieen te Sluiskil, om dat zij de overtuiging hebben, dat er te dien aanzien geen aanleiding is tot klagen. Onze werklieden worden bij het te werk stellen niet vergeten. Wat betreft het werken van Belgische arbeiders aan rijkswatarstaatswerken zal aan den Direc-teur der Arbeidsbeurs verzocht worden bij het Departement van Waterstaat aan te dringen op bet opnemen van een be paling in de bestekken, dat voor het uitvoe ren der werken alleen Nederlandsche arbei ders in aammerking zullen komen. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Bedet over den slechten toestand der gemeentehaven werd geantwoord, dat deze kwe:tie onder de oogen zal worden gezien. De heer Colsen kreeg vergunning te inter- pelleeren over de in de vorige vergadering door den heer Geelhoedt tegenover hem uit- gesproken beschuldiging, dat hij grond van de Woningbouwvereeniging zou hebben ver- pacht en het geld daarvan in zijn zak te heb ben gestoken. Hij had verwacht, dat de heer Geelhoedt dit in een onbewaakt oogenblik had gezegd en daarvoor excuus zou hebben ge maakt. Nu is hij verplicht daarop terug te komen. Gebleken is, dat indertijd een grena- paaltje door den architect verkeerd is ge~ plaatst. Dit was aan spreker niet bekend. Toen de grond aan de gemeente kwam en zulks bij opmeting bleek, heeft bij geen be zwaar gemaakt dien grond weer af te staan. Hij heeft later met Burg, en Weth. een ac- coord getroffen over terugbetaling van door hem ontvangen pacht, met aftrek van de kosten van buizen die hij in dien grond had laten leggen, niet wetende dat die grond niet van hemi was. Hij meent dus aan zijn verplichtingen te hebben voldaan en dat er geen reden is voor zoo'n em-tige beschuldi ging. Ware zij juist, dan hadden Burg, en Weth. hem in de gevangenis moeten laten stoppen. De heer Geelhoedt zette in den breede de historie dezer kwestie uiteen. De heer Colsen heeft niet voldaan aan een raadsbesluit tot betaling van een bedrag waarop de waarde van het gebruik der 90 roeden grond gedu rende 4 jaar geschat was. Burg, en Weth. hebben zich nadat herhaaldelijk op betaling was aangedrongen, bij een lager bedrag neer- gelegd, maar naar zijn meening was de heer Colsen z.i. moreel verplicht. nog bet versehil tusschen 96 en 180 bij te passen. Burg, en Weth. hebben zich ten slotte er bij neerge- legd, omdat niet zij, doch de Woningbouwver eeniging een procedure zou moeten hebben instellen en die vereeniging inmiddels was ontbonden. Tegenover de voortdurend prikke- lende vaak persoonlijke houding tegenover Burg, en Weth., in het bijzonder jegens zijn persoon, heeft hij gemeend, er eens op te moeten wijzen hoe de heer Colsen zelf tegen over de belangen der gemeente stond. De voorzitter sprak als zijn meening -uit dat de wijze waarop de beer Colsen gewoon is te ageeren ten slotte tot dit incident heeft geleid, terwijl de heer Van den Bulck als zijn meening te kennen gaf, dat het prestige van den raad door zulke incidenten naar beneden wordt gehaald en hij in d-e toekomst daarvan hoopt verscboond te blijven. De heer De Bruijne verzocht het lichten der putten in de Axelsche:-traat van af het zieken- huis tot de Moffenschans, terwijl de heer Van Aken, Burg, en Weth. dankende voor de wijze waarop zij het wandelpad over den dijk bewesten de kom hebben ingericbt, de hoop uitsprak, dat dit pad zal worden verboden voor rijwielen, aangezien men daar nu reeds door fietsende jongens wordt gehinderd. De Voorzitter deelde mede, dat het inderdaad de bedoeling is het op het pad fietsen te verbie- den. Het bord is al in bewerking. Aan den heer Dekker gaf de voorzitter te kennen dat naar hij vermeent door den rijks- waterstaat verbetering van den weg langs bet Schuttershof wordt voorbereid, en aan den beer Colsen dat zal onderzocht worden de mogelijkheid van controleering der werkloozen te Sluiskil, zonder dat ze daarvoor naar de Arbeidsbeurs in da kom moeten komen. Maatregelen zullen worden getroffen met betrekking tot de aan de Kerkhoflaan staande onbewoonde noodwoning, die thans in een staat verkeerd, dat zij door het misbruik dat de jeugd er van maakt gevaar voor de omge- ving zou gaan opleveren, terwijl de voorzitter aan den heer Van den Bulck te kennen gaf, dat Burg, en Weth. bij benoeming van ge- meentewerklieden wel degelijk rekening hou den met de belangen van hen die tijdelijk de gemeente dienen en als zoodanig voldoen. Aan den heer De Bakker, die aanmerking maakte dat als tijdelijk opzichter niet een ingezetene benoemd was, antwoordde hij dat Burg, en Weth. uit een 50tal sollicitanten naar hun beste weten de meest geschikte candidaat hebben benoemd. HET SOCIALISME. Woensdagavond trad in de Geref. kerk al- hier voor een matig gehoor, namens de A.-R, kiesivereeuiging als spreker op oud-Minister Van Dijk, met het onderwerp: „Socialisme". De spreker werd ingeleid door den vice-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1