ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. IN UW PUP: ROO Eerste Blad. De Purperen Schaduw Oude Christen-vervolgingen. No. 8661 VRIJDAG 27 MAART 1931 71 e Jaargang. P KIT III.* TOW. BIITSENLAND. KOUSEM VELDSTRAAT 55 - GENT Kosteloos en onzichtbaar herstel. 3ataaMMMaeaBB&MfcaaB*e3MM'i m ii'iiin 11 mm ABONNEMENTSPUIJSBinnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per poat 1,30 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor BelglS en Amerika f 2,25, overtge lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post Aboimeroenten voor bet buitenland alleen bij vooruitoetaling. Citgrrfster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. II. Het aantal slachtoffers. Het is met zoo gemakkelijk om uit te maken, hoeveel vervolgingen er geweest zijn. Er is bij zulke dingen altijd een streven om precies af te bakenen, en als parallel met de tien plagen uit het oude Egypte en in overeenstemming met de tien hoornen van het beest uit de Open- baring van Johannes heeft men graag van tien vervolgingen willen spreken. Dan moest en zou er echter bij elke vervolging ook een keizer worden gevonden, tijdens wiens regeering zoo'n vervolging had plaats gehad, en dat lukte niet te best. Over sommige keizers was er groote over eenstemming: Nero, Domitionnar, Tra- janus, Decius en Diocletianus worden daar alleen genoemd, maar over de ver- dere vijf is men lang niet eenstemmig. Bovendien vergist men zich sterk, indien men zich deze voorstelling zou vormen, dat er alleen ten tijde van deze tien ver volgingen eigenlijk sprake zou zijn ge weest van lijden en verdrukking, terwijl dan verder alles in pais en vree zou zijn verloopen. Het was zeker niet te wij ten aan de nukken, grillen of invallen van een of ander keizer, indien er weer een ver volging losbrandde, het was veel meer dit, dat telkens en telkens het aldoor smeulend vuur weer uitbrak in lichte laaie en dan weer een hoogtepunt be- reikte, zooals men dat ook ziet bij uit- barstingen van een vuurspuwenden berg. Maar er was nooit ook maar een oogen- blik van volstrekte rust over de heele linie! Ook kwamen deze vervolgingen nooit gelijktijdig voor over de geheele uitge- gtrektheid van het groote Romeinsche rijk. neen, dan werd weer eens deze streek geteisterd en dan een andere, en eigen- aardig genoeg hingen deze vervolgingen veelal ook sainen met natuurrampen, die hier of daar voorkwamen, en waarvoor de oorzaak bij de Christenen werd gezocht. Dat waren dan zulke vervolgingen, zooals er worden bedoeld in een woord van Tertullianus, dat men wel eens aange- haald zal hebben gezien: ,,Als de Tiber buiten zijn oevers treedt, als de Nijl bin nen zijn boorden blijft, als de hemel van koper is of de aarde beeft, als hon- gersnood heerscht of andere geesels het menschdom treffen, dan verheft zich on- middellijk het geschreeuw: ,,De Christe nen voor de leeuwen!" Het was wel heel dwaas, maar toch gebeurde het niet zelden, dat de Christe nen door het volk op aanstoken van zijn priesters voor athe'isten werden uitge- maakt. En in zoo n geval baatte het niets, of de Christenen al zeiden, dat het juist het ongeloof of bijgeloof was van de heidenen, waarom God deze rampen over het menschdom deed komen, want het volk rustte niet, voordat het zijn wraak- door EDMUND SNELL. 49) (Vervolg.) HOOFDSTUK XXXIII. Binnen een half uur, nadat de contro- leur vertrokken was uit de administratie- woning, kwam Simonis. April zat bij de lamp te naaien en toen ze opkeck zag ze hem opeens bij de trap staan. Zooals hij daar stond, slank, goed- verzorgd, onberispelijk gekleed, was het bijna niet aan te nemen, dat hij een reeks van elkaar snel opvolgende misdaden had gepleegd, misdaden, die zoo afschuwelijk waren, dat een heele gemeenschap eenige dagen in doodsangst had verkeerd en die de onmiddellijke aanleiding tot een revo- lutie waren geweest. Toen hij zijn hoed afnam, merkte ze het keurig verbandje om zijn pols op. ..Goeden avond, juffrouw Gould." ..Goeden avond" stamelde ze. Ik ik wist niet, dat er iemand was. Ik had u niet hooren aankomen." Zijn blik zwierf langzaam door de galerij. ,,Neen", antwoordde hij. ,,Ik wou ook niet dat iemand me hooren zou. Ik had Westerman willen overvallen. Is hij hier in de buurt Ze leunde weer achterovcr in haar stoel en nam haar werk op. ,,Moet u hem noodzakelijk spreken vroeg ze aldoor in duizend vreezen, dat een gebaar, een verandering van toon, verraden zou, dat zij wist. ADVERTKNTieN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20, Grootere letters en clicbS's worden naar plaatsruimte berekend. Handelaadvertentlen bt( regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst dag voor de nitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI.J DAG AVOND zucht bevrediqpd zag, en zijn wreedheid de noodige verlangde offers had ont- vangen. De magistraat zag vaak het onbillijke van dit alles wel in, maar durfde aan de opgewonden volksmenigte, die door het zien van het bloed steeds bloed- dorstiger werd, haar wensoh niet weiae- ren. En zoo werden dan de schriikice- lijkste wreedheden begaan. Op de vraag, hoeveel vervolgingen er geweest zijn, kan dus geen antwoord worden gegeven, maar evenxnin is het gemakkelijk om te zeggen, hoe groot het aantal bloedgetuigen geweest is. Er is niemand, die het waagt een bepaald getal op te geven, maar de ramincjen loopen toch wel hier ver uiteen. Tegenover sommigen, die spreken van een ontelbare massa, staan anderen, die zeggen, dat het er slechts enkelen zijn geweest. Wie za! nu het dichtst bij de waarheid zijn? Het is een oude vraag, die telkens aan de orde werd gesteld, sinds Dodwell in 1684 reeds een verhandeling schreef (in het Latijn) met den titel: ,,over het klein aantal der martelaren". Sommigen zeggen, dat er niet veel martelaren kunnen zijn geweest, om de eenvoudige reden, dat er nog niet veel Christenen waren. Dit geldt zeker voor de eerste eeuwen na Christus. Daar- tegenover zeggen weer heidensche schrij- vers als Taatus en Plinius, dat het getal belijders van den nieuwen godsdienst lang niet gering was, en dan zouden zij onbe- doeld steun geven aan het overigens zeker niet van overdrijving vrij te pleiten woord van Tertullianus, dat het Romeinsche rijk zoo vol was van Christenen, dat een uittocht van deze volgelingen van Jezus op een ware ontvolking zou neerkomen. De kerkvader Irenaeus heeft betuigd, dat de kerk ten alien tijde vele martelaars tot den Vader had gezonden, en Clemens Alexandrinus getuigde: ,,Wij zien dage- lijks voor onze oogen veel martelaars ont- hoofden, verbranden en ook kruisigen Het was een halve eeuw later, dat Orige- nes schreef, dat slechts weinigen, wier getal gemakkelijk zou kunnen worden opgegeven, voor de zaak des Heeren waren gestorven. Ziedaar dus enkele getuigenissen, die elkander lijnrecht schijnen tegen te spreken, engetui genissen van menschen, die toch wel alien moeten worden geacht goed op de hoogte te zijn geweest. Veel en weinig zijn echter altijd betrekkelijke begrippen ge weest, en de bedoelinq, die men met zijn mededeelingen heeft, spreekt daarbij natuurlijk een groot woord mee. Wil iemand de vijandschap der wereld aan- toonen, dan telt iedere martelaar mede; maar wil men, zooals Origenes deed, een bewiis er van geven, dat de kerk steeds onder Gods hoede heeft gestaan, dan zijn betrekkelijk velen toch altijd nog maar weinigen. Ook mogen wij niet uit het oog verliezen. dat Origenes zijn opgave ge daan heeft voordat de groote vervolging onder Decius was begonnen, maar in dien tijd zijn toch ook te Alexandrie, waar zich een groot aantal Christenen bevonden, slechts tien personen om hun Christen- zijn gedood. Tot terechtstellingen in het groot ging de magistraa niet zoo spoedig over. Men spaarde de jnenschen zoo veel mogelijk, en het was pas onder Diocle tianus, dat er groote massa's Christenen werden gedood en kerken vol menschen uit den weg werden geruimd. De legende heeft niet gehuiverd om het aantal der vervolgden sterk te ver- grooten. Herinnerd kan b.v. worden aan het bekende voorbeeld van de elf duizend maagden. Het verhaal daarover luidt, dat de Britsche prinses Ursula met elf duizend jonkvrouwen. benevens eenige heeren van het hof, een pelgrimstocht ondernam naar Rome. Op haar terug- reis, die geleid werd door de bisschoppzn Petrus van Rome en Paulus van Bazel, kreeg koning Ezel, die Keulen belegerde, haar lief, en het geheele leger der Hun- nen volgde het voorbeeld van dien eenen aanvoerder. Toch wezen de Christelijke maagden de hand van de heidensche min- naars af en nu was het gevolg, dat alien gedood werden. Het was in de negende eeuw, dat deze legende het eerst te voor- schijn kwam, maar toen waren het nog maarelf maagden, wier aantal in de twaalfde eeuw eenvoudig maar met duizend werd vermenigvuldigd. Te Keulen in de Ursulakerk worden nog de beenderen getoond, die waarschijnlijk op BomuammmmKmmmmmKmmtmmommissmtt WMttau+tmuami mmi— heid niet is uitgesloten, dat men soms kan hebben getracht om te herinneren aan een niet volkomen onbezoedeld leven uit te wisschen door een bewonderden mar- teldood, zoodat men dan op die wijze zijn misdrijf weer goed maakte. Dan zijn er ook heel wat menschen in de vervolgingen weer bezweken, die door het strooien van enkele wierookkorrels op het altaar aan een wissen marteldood nog juist ont- kwamen, en die zich dan verontschuldig- den door te zeggen, dat zij alleen maar met hun hand aan Christus ontrouw wer den. Het is vooral in den tijd van keizer Decius geweest, dat velen den moed mis- ten om martelaar te worden. Mochten menigmaal de heidenen, die toch door hun Stoicynsche wijsbegeerte wel konden geleerd hebben om een der- gelijken moed op de rechte waarde te schatten, in de volharding der bloed getuigen niets anders hebben gezien dan koppigheid, het blijft toch de onverwelke- lijke roem van Christus' gemeente, dat zij Zijn kruis heeft gedeeld. Maar niet alleen werd aan haar des Meesters woord vervuld, die gezegd had: .Hebben zij Mij vervolgd, zij zullen ook u vervolgen", zij ondervond tevens de waarheid van 's Meesters voorzegging: ..Hebben zij Mijn woord bewaard, zij zullen ook het uwe bewaren". Hebt U reeds dit modern magazijn bezocht? Het loont zich de moeite BESTE ZIJOEN KOUSEN aan ongelooflijke prijzen, - De fijnste kleuren. - Zelfde huis Rond Punt Vlas nderstt aat). (ingez. Med.) een slagveld zijn opgegraven. elijk, ving van elf tot elfduizend ontstaan is Het is best mogelijk, dat de overdrij- door een onjuiste verklaring van het op- schrift op den grafsteen, zoodat M, dat hier ..martelaar" aanduidde, later werd opgevat als te bedoelen het getal mille, duizend. Mag het al waar zijn, dat er niet weinig overdrijving in de getallen dan aanwezig mag zijn, overigens vormen de geschiede- nissen der martelaren, toch al mee de roemrijkste bladzijden uit de kerkgeschie- denis. Overal komt ons daar een onge- loofelijke geloofsmoed tegen, en wij kunnen begrijpen, hoe het bloed dezer moedige getuigen het zaad werd der kerk, ja, dat zelfs somwijlen de beulen zelf door het aanschouwen van het uit- einde hunner slachtoffers tot het Chris tendom werden bekeerd. Daarnaast mogen wij het echter evenmin verzwij- gen, dat dat vrijwillig zich aanbieden en clat zichzelf als 't ware werpen in de kaken van den dood, niet zelden was vrij te pleiten van overmoedigheid en van een iiveren zonder verstand. Paulus spreekt er reeds in zijn beroemdste hoofdstuk: I Cor. 13, van, dat iemand zijn lichaam zou kunnen overgeven om verbrand te worden zonder, dat hij de liefde bezat, en ijdelheid kan hier zeker wel eens parten hebben gespeeld, waarnaast de mogelijk- EERSTE KAMER. Vergaderinig van Woensdag. Aan de orde is de begrootiag van Finan- cien. De heer De Jongh (r.-k.) dringt aan op maatregelen tegen immoreele beurspraktijken, met name baisse-speculaties. Met de reorganisatie van den belasting- dienst zou tuj willen zien gewacht, tot de Kamer zieh een voliedig oordeel heeft kunnen vormen. Samenvoeging van directe belastin- gen met registratie acht hij niet gewenscht. De heer Wibaut (s.-d.) beveelt een onder- zoek naar beursspeculaties aan en bepleit verhooging van de inkomensgrens inzake vrij- stelling van de rijwielbeiasting. Reorganisatie van den belastingdienst van spreker bij afzonderlijk wetsontwerp willen zien voorgesteld. De heer De Gijselaar (c.-h.) wenscht een billijker regeling van de belasting op schen- kingen uit inkomen en een billijke heffing van grond- en vermogensbelasting. De heer Van der Lande (r.-k dringt aan op gelijke heffing van belasting van ver- tegenwoordigingen van bandelshuizen uit het buitenland in Nederland, als Nederlanders in het buitenland moeten betalen. Mevroi.w Pothuis-Smit (s.-d.) bepleit tege- moetkoming in den nood van oud-gepension- neerden. De heer Foch (lib.) wensoht, evenals de heeren De Jong en Wibaut, aanhouding van de reorganisatie van de belastingdiensten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De heer Kortenhorst (r.-k.) krijigt verlof te interpelleeren over het niet tot stand komen van de handelsconventle van Geneve. Na aanneming van eenige kleine ontwer- pen komt aan de orde het onteigenings- ontwerp inzake het boschplan van Amster dam. De heer Beumer (a.-r.) heeft financieeJe bezwaren tegen het on twerp en meent, dat met verlangens te Nieuwer-Amstel niet vol- doende rekening is gehouden. Het plan wordt verdedigd door de heeren Ketelaar (v.-d.), Wijnkoop (comm.), Kupers (s.-d en Vos (lib.). Laatstgenoemden zien in het plan ook een middel tot werkverschaf- fing. ^Minister Ruys de Beerenbrouck acht het plan financieel verantwoord; de aanleg van bosch gold het opject werkverschaffing. Spre ker zal zijn invloed aanwenden om de par- ti'en tot elkaar te brengen. De heer Beumer geeft hieraa zijn op posite op. Het ontwerp wordt zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. DE PALEIS-RAADHUISKWESTIE TB AMSTERDAM. Woensdagavond verscheen in het Amster- damsche Gemeenteblad een voordracbt, waar- bij. Burg, en Weth. machtiging vragen. le. tot het aangaan van een overeen- komst met den Staat der Nederlandem, waarbij a. de gemeente aan het Rijk om niet en kosteloos af staat den eigendom van het voor- malige Raadhuis op den Dam, thans in ge- bruik als Koninklijk Paleis; b. het Rijk aan ds gemeente Amsterdam verstrekt de kosten voor den bourw van een Raadhuis en daarvoor een bedrag van ten hoogste 15 millioen grulden beschikbaar stelt, uit te keeren te beginnen in 1933 in jaarlijk- sche termijnen van 1 millioen gulden. 2e. Als plaats voor den bouw van boven- bedoeld Raadhuis te bestemmen 't terrein aan het Frederiksplein (het terrein van het voor- malige Paleis voor Volksvlijt) en voorts be- grensd door het Oosteinde, de Singelgracht en het Westein.de. Bij de voordracht is gevoegd een uitvoerige toelichting, waarin zijn opgenomen, de reeds gewisselde stukken met de Regeering, be- n-ovens een motie van de wethouders de Miranda en Kropman, die zich niet met deze voordracht kunnen vereenigen. Zj zijn van meening, dat het Raadhuis op den Dam eigendom meet blijven van de stad. (Ingez. Med.) Si'monis legde zijn hoed op den grond en ging zitten. ,,rleel noodzakelijk' zeide hij tusschen zijn tanden: ,,aller-noodzakelijkst, juf frouw Gould." ,,Ik geloof, dat hij op het oogenblik uit is en ik weet heelemaal niet, hoe laat hij terug komt. Ziet u, we hebben last met het volk gehad en hij heeft het druk om alles weer voor elkaar te krijgen. Hebt u Isobel ook ergens gezien Hij keek snel op. ,,Mevrouw Kennard Hm, jaik eigenlijk heb ik haar in Poetatan ach- ter gelaten. Barnes is pas hier geweest, hoor ik Ze slaagde er in om te glimlachen. ,,Die is ook al weer weg. Met mijnheer Westerman mee. We hebben hem na tuurlijk gevraagd om ons te helpen. Simonis haalde een cigaret uit zijn koker. Heeft hij... e... mijn naam misschien genoemd Het meisje kreeg een kleur. .Waarom zou hij dat gedaan hebben „Dat weet ik niet. Ik dacht het. Mag ik rooken ,,Gaat u gang. Ik ben blij, dat Isobel goed en wel bij u is aangekomen. Ik maakte me wat ongerust over haar, ziet u. Je weet nooit. wat er gebeuren kan, als het volk zoo oproerig wordt. „Neen, dat kan wel." Toen ze zag, hoe hij den lucifer uitbhes en over de balustrade wierp, kreeg ze in- eens een helderen inval. De apotheker heeft zijn handen vol met al die gewonden," verklaarde zij. Zij zullen u wel heel noodig hebben." Simonis neep zijn lippen tezamen. Als ze nu en dan een blik in zijn richting wierp. dan zan ze ho? zijn vingers zich krampachtig kromden en rekten om de armieuning van zijn stoel, een vreemd licht speelde in zijn donkere oogen. ,,Ik denk, dat ik Westerman maar za! afwachten, eer ik me bezighoud met an dere zaken", besloot hij. ,,Maar waarom gaat u hem dan niet zoeken Hij kan nog een heelen tijd weg- blijven." Hij keek haar argwanend aan. ,,Neen", herhaalde hij, ,,ik zal hier op hem wachten. In jedex geval komt hij weer hier terug." April beet zich op de lippen. Ze stond haastig op en gleed langs hem naar de gang toe en zijn oogen volgden haar voortdurend. ,,We zijn vandaag allemaal ih de war' verklaarde ze, op zoo natuurlijk moge- lijken toon. „Dat begrijpt u zeker wel. Man-Seng is over zijn zenuwen heen en we wachten met opdoen totdat mijnheer Westerman terug is. Ik weet heusch niet, hoe de boel smaken zal, ^Js hij er een- maal is. Als u mij een oogenblik wilt excuseeren, ga ik even kijken of de soep niet aanbrandt." Toen ze door de gang snelde, werd ze zich op de een of andere manier bewust, dat hij uit zijn stoel opstond en zich ge- reed maakte om haar te volgen. Ze hoorde hem aohter zich schreeuwen: ,,Hier. Kom terug Kom terug, zeg Ik moet u even spreken." De krankzinnige toon in ziin stem deed haar nog sneller vlieden. Ze rende de achtertrap af in een hoogst opgewonden toestand en riep den toekang goeda bij zich uit de keuken, waar hij juist een hevig twistgesprek voerde aangaande een vermisten toekang ayer (waterdrager). ..Vlug" zeide ze tot hem; „ga onmid- deili'k den toewan besar zoeken. Zeg hem dat xoewan Simonis hier is. De inlander mompelde iets om te be- wijzen, dat hij het verstaan had en snelde i weg. Een oogenblik later klapte het tuin- hekje en April hoorde Westerman's stem, die klonk als een klok: ,,Wat zeg je, Toewan Simonis, zoo. Dat is prachtig. Ik ga naar hem toe. Haar hart scheen stil te staan. Het hoogtepunt was nu bereikt en Wester man was alleen teruggekomen. Ze was doodsbang, angstiger dan toen ze den planter had zien vechten tegen een overweldigend sterk er tegenpartij. Toen ze op den tast haar weg vond naar het hoofdgebouw, hoorde ze nog, hoe Westerman eens gezegd had: ,,Dokter Simonis komt in den nacht om mij te dooden De toekang koeda, die zijn taak vervuld had, keerde weer achterom naar de keu ken terug. Ze keerde zich om en kwam naar hem toe. ,,Zoek den toewan controleur, beval ze. ,,Zeg hem. dat dokter Simonis hier is en dat de toewan besar bij hem is. Vraag hem om zoo gauw mogelijk te komen. Zeq, dat ik je gezonden heb." Ze sloop weer langs de gang terug en vroeg zich af. wat ze nu nog verder kon doen om hem te helpen, vroeg zich af welk monster Westerman wilde uit- bannen. Opeens bleef ze staan. Simonis stond in het voile gezicht van waar zij was. Hij was uit zijn stoel opgestaan en keek strak naar iets, dat tusschen hem en de trap stond. Ze wist, dat het Westerman was, het kon niemand anders zijn. ,,Zoo Simonis hoorde ze de welbe- kende stem van den planter. ,,Je wou me graag zien De ander richtte zich heel hoog op. „Jij hebt vanochtend met mevrouw Kernand over m <"i gesproken ,,Inderdaad Wat zou dat „Wat dat zou Ik eisch dat ie de woorden herhaalt hier in deze galerij." Er volgde een lange stilte. April, die nog was blijven staan met de handen tegen den muur gedrukt, kwam in de verzoeking om het uit te schreeu wen: ,,Het is zoo. Hij heeft het gedaan Barnes heeft den koperen aap in zijn huis gevonden Ze voelde, dat als hij alles wist, wat er ontdekt was, Westerman zekerder van zich zelf zou zijn. Maar de vrees, die haar had aangegrepen, scheen haar lippen verstijfd te hebben en ze waren onmachtig de woorden te uiten, die zich in haar hersens vormden. Er klonk iets dTeigends in ieder woord. toen de planter weer sprak: „Ik heb alleen maar iets tegen mevrouw Kennard geopperd, Simonis. Maar met jou zal ik omstandiger zijn." De ander stak zijn hoofd naar voren. „Zoo, zal je dat ,,Ja veel omstandiger. Gisteravond, Simonis, trachtte iemand, die zeemleeren handschpenen droeg, het venster van mevrouw Kennard binnen te klimmen. Hierdoor werd het huishouden opge- schrikt. Ik vuurde op hem en trof hem. maar hij ontkwam. Ik zou wel eens willen weten, of die arm, dien je achter je houdt, verbonden is, tusschen twee haakjes." „Dat is mijn zaak." „Juist maar misschien is het ook de zaak van heel veel anderen De dames schrokken en om die reden bleef ik wak- ker in de voorgalerij. Ik ging in een lan- gen stoel liggen en dacht. Je wist niet, dat dit huis behekst was, is het wel, Simonis ,,Neen", antwoordde de ander heesch. (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1