LANDBOUWBEEICHTEN. GEMBNGDE BERICHTEB. BEROOVING VAN OUDE VROUW. BfOgie en het daarom ook het beste is, dat deze zaak in handen wordt gelaten van bet bestuur. Ook is het volgens hem wenschelijk dat fokkers van het N. T. S. met flihke stallen paarden overkomen naar het Z. B. S. en aan het bestuur de taak dit te bewerk- atelligen. Voorts wijst hij erop, dat den laat- sten tijd op de vergaderingen van het N. T. S. ■duchtig te keer is gegaan tegen het Z. B. S., wat een bewijs is, dat er een en ander dwars zit, en de heeren van het N. T. S. leelijk aan den tand worden gevoeld. De secretaris heeft in zijn jaarverslag gesproken over nationale oneer maar hij zou willen vragen: „Is het geen nationale oneer, dat de voorzitter van het N. T. S. voor belastingvlucht zich in het buitenland vestigt?" De machtspositie van het N. T. S. vertoont hedenkelijke gaten en is het daarom niet ge.- wenscht actie te voeren en de menschen op te wekken hij het Z. B. S. aan te sluiten In het najaar van 1927 heeft hij met den heer Bakker velen opgezocht om hen als lid te winnen en aan de hengstenhouders werd toen gezegd: ..Zoolang het N. T. S. nog zoo'n groote macht ontwikkelt houdt jullie dan stil", waartegen spreker aanvoerde: ,,maar wan- neer jullie sympathiseeren stuur dan de mer- riehouders naar ons toe". Het N. T. S. wacht de vergadering af waar ■de Paardenwet zal worden behandeld, wij ook! Tenslotte vraagt hij den secretaris hoever wij met de erkenning door Belgie staan. De voorzitter antwoordt, dat het 't beste is, het N. T. S. maar voort te laten schelden en razen en kalm door te gaan. Voorts is het beetuur steeds in actie merrie- en hengsten houders voor het Z. B. S. te winnen. Over de erkenning door Belgie van het Z. B. S. wil hij gaarne den secretaris gelegen- heid geven 6e.n en ander daaromtrent mede te deelen. De secretaris noemt deze kwestie zeer in- teressant. Hij kan mededeelen, dat het Belgische stamboek pertenent weigert om welk stamboek ook te erkennen. Het bericht van de „Veldbode" als zou door Belgie de Duitsche stamboeken zijn erkend i$ een pertinente onwaarheid. Belgie zal nooit een buitenlandsch stamboek erken nen, noch het N. T. S., noch het Z. B. S., noch de Duitsche. Wanneer er sprake is van erkenning, dat de door een stamboek gestelde pedigrdes worden erkend. Daar zit een groot verschil in, erkenning van pedigrdes of erken ning van het stamboek. Wanneer Belgie eenmaal een buitenlandsch stamboek erkent en er vroeg of laat zioh oor- zaken voordoen, dat Belgie zich verplicht ziet die erkenning in te trekken, dan is dat voor het buitenland een kwaad punt. Daarom zegt men in Belgie: „Wq erkennen geen st&ml30 fik' Nu heeft Belgie reeds erkend pedigrdes uitgegeven door Duitsche stamboeken en heb' ben deze daartegenover een waarborg ge geven aan het Belgische stamboek, wat ook Vogisch is, want wij staan voor een handels zaak en is het spreekwoord toepasselijk ,,Voor wat hoort wat!" Belgie heeft gezegd wanneer w:jj> pedigrdes erkennen, moet daar ook iets tegenover staan. STEUN SUIKERBIETENINDUSTRIE. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot wijeiging van hoofdstuk V der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten) Hieraan is het volgende ontleend: De leden, die van oordeel waren, dat het wets ontwerp in verband met het groote daarbij be- trokken belang eerder had behooren te zijn in- gediend, verliezen te zeer uit het oog, dat het de taak der regeering is, om, nadat zij in Novem ber 1930 het advies der commissie-Dovink, een advies van landbouwdeskundigen, had ontvan- gen, de stichting daarvan uit te werken met in- achtneming van en te toetsen aan de maatstaven van anderen dan zuiver landbouwkundigen aard. De regeering heeft nu eenmaal steeds deze maat staven aan te leggen. In dit verband maakte het moeilijke vraagstuk vele besprekingen nood- zakelijk, waarmede de grootst mogelijke spoed is betracht. Indiening van een wel overwogen regeeringsvoorstel op een eerder tijdstip dan 28 Februari 1931 was dan ook niet mogelijk. Tusschen de voorgedragen regeling en het rechtstreeks beschikibaar stellen van geld uit de Staatskas in den vorm eener productie-premie bestaat verschil, minder wat het effect in con- cree betreft, dan wel in karakter der regeling. Dit komt het scherpst tot uiting in den gedach- tengang, dat een garantieregeling, als de onder havige in beginsei er van uitgaat, dat, tenz'j in bijzondere gevallen, de garantiesom niet zal worden aangesproken, immers door te garandee- ren veribindt het rijk financieele consequenties aan een bepaalde verwachting welke het zich heeft gesteld. Daarentegen is het karakter van een. zij het afnemende, productiepremie veeleer het van te voren toekennen van een zekere som, welke in bepaalde gevallen kan verminderen. Tegen het middel van schaalrechten bestaan, ernstige bedenkingen van principieelen aard. In de eerste plaats bestaat er bij den Minister be- zwaar, om reeds thans beschouwingen te wijden aan den toestand der bietencultuur in een vol- gend oogstjaar zulks in verband met de vele onzekerheden, welke de economische toestand in een z66 ruim verschiet in zich bergt. Voorts wijst de Minister er op, dat de toepassing van het aanbevolen middel zoude beteekenen een veran- dering in beginsei van vrije handelspolitiek. De wijze, waarop de oplossing van het onder- havige vraagstuk de medewerking der Staten- Generaal is gezocht is, het moge vanzelf spre- ken, sterk beinvloed door het crisiskarakter den voorgestelden maatregel eigen. Het was den Minister aangenaam te vememen, dat men de bezwaren in dit opzicht gevoeld, niet wilde laten overwegen, teneinde de tot- standkoming der maatregelen niet te vertragen. Dit getuigt er van, dat ook in de Kamer het besef leeft, dat een crisismaatregel nu eenmaal niet kan worden geeffectueerd zonder groote vrij'heid voor het uitvoerend orgaan, op welk or- gaan daartegenover echter ook een grootere verantwoordelijkheid rust. De beperkingen op het aanvankelijk voorstel der commissie-Lovink, bq de verdere voorberei- ding van het onderhavige ontwerp toegepast, mogen niet zonder meer als beperkingen worden voorgesteld. doch hangen somen met het karak ter van de thans ingediende regeling. Niet juist toch is de voorstelling, alsof het stelsel van de voordeel zullen putten ten koste van anderen Toegegeven moet worden, dat de huidige toe stand en het vooruitzicht van de landarbeiders verre van gunstig zijn en dat deze groep deel- nemers aan de landbouwproductie een uiterst zwakke economische positie innemen. Met hun belangen zal door den Minister zooveel moge lijk rekening worden gehouden. Gemeend werd, dat een verdere daling van den prijs der afvalproducten het effect van een hoo- geren suikerprijs ongedaan zoude kunnen maken, in welk geval korting op de garantie zou worden toegepast in verband met den suikerprijs, terwjjl de totale opbrengst van de bieten niet hooger of zelfs lager zou zijn. Aanbevolen werd daarom. de korting mede afhankelijk te stellen van de uitkomsten van den verloop van pulp en melasse indien deze, vergeleken bij thans, nog zou dalen. De Minister merkt naar aanleiding hiervan op, dat bij de berekening, welke voor het onder havige voorstel tot grondslag is genomen, reeds is uitgegaan van de huidige abnormaal lage pn'/eer. van pulp en melasse. Hij moet toegeven, dat, missehien meer in theorie dan in de prac- tijk, verdere daling mogelijk is, waardoor inder- daad een eventueele betere suikeropbrengst in het eindresultaat van de productie ongedaan kan worden gemaakt. De Minister is dan ook bereid, de regeling aan te vullen met de navolgende bepaling: In het bijzondere g6val, dat in varband met den suikerprijs de garantie zou moeten worden gekort en tegelqkertijd de gezamenlijke op brengst van pulp en melasse lager is dan f 2,50 Lm. leia icscuuvui -• Nu is door het N. T. S. en ook door het - commj3gie-Lovink door de andere geraadpleegde Z. B. S. bij Belgie aanzoek gedaan ook erken- j COmmissies zou zijn aanvaard; ten hoogste mag nine te verkrijgen, niet van het stamboek ^yorden gesproken van een aanvaarden van he doch van pedigrdes en deze zaak is momen- teel in behandeling. Veel kan hij daarom trent niet uitlaten, maar in principe is de erkenning van de pedigrdes van het Z. B. S. aangenomen, wat reeds een heele overwinning beteekent! De praetische kant van de zaak moet nog worden behandeld. Het bestuur Tan het Z. B. S. heeft daarom wat lang ge- wacht met het houden dezer vergadering tot ook de praetische kant was afgewerkt en het is het bestuur bekend, dat deze hitmen korten tijd met een commissie in Brussel zal worden afgewerkt. Dit is, volgens spreker, de zui- vere uitleg van den toestand van erkenning van de pedigrdes van het Z. B. S. Hij kan den heer Dekker antwoord en, dat, neem eens even aan, dat wel de pedigrdes van het Z B. S. en niet van het N. T. S. werden erkend, het dan goed zijn de overschrijvingen voor fl te doen plaats hebben, neen het zou goed zijn het by reglement vastgesteld bedrag van /2,50 te hancihaven. Laat ons niet vergeten, dat Belgie het Nederlandsch Trekpaard nu juist niet heel hoog op heeft en daar is ook reden voor Hij wil zich niet alleen tot Zeeland foe-pal en, maar tot geheel Nederland. Daarom is het niet geiwenscbt deze inschrijvmg terug te brengen op J1, maar reglementair te houden op 2,50. De vergadering acht zich na het betoog van den heer Zonnev'jile voldoende .mgeliclu. De voorzitter deelt nog mede, dat het be stuur besloten heeft een request aan den Minister te zenden ter verkrijging van subsidie aan de stamboeken, zulks mgevolge art. 1 der Paardenwet, Na studie van de zaak heeft het bestuur gemeend aldus te moeten han- De heer Zonnevijlle deelt mede, dat, indien wij erin mochten slagen subsidie te verkrijgen daarmee dit jaar de veulenkeurmgen van he Z B S te financieren. Het bestuur ^ef- besloten om dit jaar veulenkeuringen te hou den te Biervliet, Ter Neuzen. Zaamslag o Stoppeldijik. Deze is nog in voorbereidmg. Wanneer geen subsidie wordt toegekend. zullen de keuringen toch doorgaan en boewe dan geen geldpremien zullen kunnen worde toegekend is het toch een goede reclame De vergadering gaat accoord, met de voo gestelde suibsidie-aanvrage alsmede met het plan veulenkeuringen in Zeeuwsch-Vlaanderen te houden. E<Sn der aanwezigen zag dan gaarne ook een veulenkeuring te Hulst De heer Dieleman zeide nog, dat het jaai 1930 veel gerwerkt is in Den Haag. Hij zou gaarne zien, dat er ook in onze proymcie werd geiwerkt, en dat het Z. B. S. een lid in de merrie-jury zou krijgen. De voorzitter zeide daarop, dat ook te Mid delbuTg in dit opzicht reeds hard is gewerku. en wij er niet ongunstig voorstaan. Daarna wordt de vergadering door den voorzitter onder dank voor de opkomst, ge sloten. DE UITVOERING VAN DE TABWEWET. In verband met de uitvoering van de Tarwe wet meldt het Hbl.: ■Over een strafregeling meldt het blad: de boeren, die voor tarwe-levering in den zin der wet in aanmerking willen komen, moeten lid zijn van de provinciale tarwe-organisatie, die op haar beurt officieel erkend zal worden, Het individueele lidmaatschap kan alleen in- treden, nadat men bepaalde schriftelijke ver- klaringen teekend. Een der straffen zal zijn -opheffing van het lidmaatschap, waardoor de betrokken landbouwer dus wordt uitgesloten van verdere levering van „regeeringstarwe" zoodat hij dan, evenals zij, wier tarwe is af gekeurd, op de voedermarkt zal zijn aange wezen. denkbeeld om de bietencultuur te helpen. De begrenzing van de Rijksbijdrage tot 4 bevat meer dan de andere in deze materie ge- bezigde gegevens, op een waardeering van ab- stracte elementen en geeft mitsdien meer dan die andere cijfers aanleiding tot verschil van in- zicht. Vooropgesteld, dat de Rijksbijdrage op praetische gronden moest worden begrensd, is in het bedrag van 4 neergelegd een taxatie van het algemeen belang, verbonden aan het behoud van een zekere mate van bietencultuur in ons land. Het spreekt dus wel van zelf, dat men, uitgaande van een taxatie, uitsluitend gegrond on overwegingen, ontleend aan het belang van het landbouwbedrijf tot hoogere cijfers geraakt. Nu de feiten zo6 liggen was eerder aanleiding, emstig te overwegen, of een verhooging van het maximumbedrag tot 4,50 kan worden aanvaard, indien het om sluitende beiwijsvoermgen ging. In aanmerking genomen den sterken aandrang in die richting in het V. V. uitgeoefend, en de, daarmede overeensteunende gevoelens in den landbouiw, meende de Minister zonder aan het beginsei der regeling afbreuk te doen, te kun nen overgaan toi een verhooging van het maxi mum tot /4,50; zulks echter geenszins m de overtuiging dat 4 in de praktijk niet voldoende zou kunnen blyken, doch uit de overwegmg, dat, waar het hier veelzins om imponderabilia gaat, het de voorkeur verdient om een cijfer te aan vaarden, dat meer algemeene erkenning vindt, dan een, waaraan wat de uitwerking betreft, zoozeer wordt getiwijfeld dan met 4 het ge- vsl is Bij het uiten van de vraag, dat hij beperking van de Rijksbijdrage tot 80 Dit percentage tot uitgangspunt van intemationale regelingen zal worden genomen, wordt uit het oog ver- loren, dat garantie-beperking niet gelijk staat met productiebeperking. Bovendien kan een crisisregeling als de onder havige, bestemd om voor ddn jaar te werken, bezwaarlijk als geschikte vorm worden genomen voor een eventueele productieregeling met lan- o-eren tijd. Het door de regeering gekozen stelsel eener garantie brengt met zich mede, dat de in rede- Uikheid na de thans heerschen.de crisis te ver- wachten suikerprijs de absolute begrenzing van de staatshulp moet vormen. De staat kan mm- mer een suikerprcis garandeeren, dat deze grens overschrijdt, zonder een precedent te scheppen voor blijvenden steun aan de bietencultuur, welk precedent op zijn beurt weer consequenties met zich zoude voeren, waarop hierboven reeds is ge- wezen. Bii de tegeniwoordige toestanden van de wereld- markt kan ten hoogste het gemiddelde niveau waarop de suikerprijs zich voor de crisis in 'bewoog, moet worden beschouwd als de over- ziiide van de kloof, die moet worden overbrugd. Dlentengevolge vindt de prijsschaal voor sui er in het bedoelde niveau, dat overeenkomt met f 12 41 Hamburgsche pariteit, haar absolute bovengrens. Het door de commissie-Bruins m haar eerste rapport geschetste en door de com missie voor de Economisohe Politiek aanbevolen stelsel, neerkomende op vergoeding van het meerdeFe verlies bij verbouw van bieten tegen over de teelt van andere gewassen, bleek, in ver band met verschillen in productiekosten met op zoodanige wijze voor verwezenlijkmg vatbaar te zijn, dat daaraan een determinatief karakter kon worden toegekend. Is de werkgelegenheid, in de bietencultuur ge- legen een van de hoofdredenen, dat het behoud van deze cultuur een algemeen belang mag wor den genoemd, voldoende groot om voor de regee ring het doen van uitgaven daarvoor verdedig- baar te maken, dit mag niet worden verstaan in dien zin, dat de regeering zich daarb j tevens tot doel heeft gesteld, onder alle omstandig- heden de bestaande loonen te verzekeren. Nochtans heeft de Minister deze wetsyoor- dracht voorgesteld in het vertrouwen, dat de landbouwers, die door den onderhavigen maat- re<rel in staat worden gesteld den bietenverbouw voort te zetten. het persoonlijk belang met zullen stellen boven dat van de streek en daaruit geen I per 1000 KG bieten, wordt deze korting niet toe gepast voor zooveel bovenbedoelde mindere op brengst van pulp en melasse, berekend per 1000 K.G. bieten, en stijging van den suikerprijs, eveneens berekend per 1000 K.G. bieten, heeft geneutraliseerd. De door vele leden gewenschte aanvulling van punt 7 der ontwerp-regeling kan de Minister niet overnemen. Het wil hem voorkomen, dat de leden welke haar voorstellen, de verschillende belangen welke daarbij gelden, niet volkomen uit elkaar gehouden hebben. Deze leden toch be- doelen aan de Veenkolonien en andere streken, waar in sterke mate werkloosheid onder de ar- beiders heerscht, hulp te bieden en te trachten daarin te voorzien door bevordering van den bietenverbouw in die gebieden. De Minister Is van meening, dat het vraagstuk van de moeilijk- heden der veenkolonien op deze wiyize niet moet en niet mag worden opgelost. Tegemoet komen aan de bezwaren, welke be staan tegen uitbreiding van de garantieregeling tot landbouwers, die voorheen geen bieten heb ben geteeld, door aan de uitvoering daarvan deze beperkende voorwaarde te verbinden, dat de uitbreiding niet tot gevolg zal mogen hebben een overtreffen van de binnenlandsche consumptie door de binnenlandsche productie, acht de Minis ter niet wel mogelijk. Of deze toestand aanwezig is, kan niet worden beoordeeld, dan nadat de bieten geoogst zijn, in welk geval toch kwalijk zou kunnen worden verboden, dat de te veel ge- produceerde bieten tot suiker worden verwerkt Een bepaling, welke waarborgt, dat in de ge vallen, waarin niet bij de cooperatieve fabrieken aangesloten verbouwers aan zoodanige fabrieken leveren, de te verleenen steun aan die landbou wers zelf en niet aan de betrokken fabrieken ten goede komt, acht de Minister niet noodig De mogelijkheid om den te verleenen steun te verstrekken "in den vorm van voorschotten, welke later bij strjgende suikerprijzen zouden moeten worden terugbetaald, is overwogen, doch moest op praetische gronden worden prijsgegeven; een andere vorm om de schatkist bij stijgende suikerpn'/izen schadeloos te stellen voor de uit gaven welke thans gedaan moeten worden, acht de Minister, zonder andere belangen te schaden niet voor verwezenlijking vatbaar. Wat de bekendmaking van den inhoud der verschillende adviezen betreft, stelde de Minister er prijs op, en verkeerde in de meening, dat zulks ook van de zjjde der Kamer algemeen -zou worden gedaan, om de Kamer zoo volledig mo gelijk op de hoogte te stellen van het onder havige vraagstuk van den loop der voorbberei- dingen. Hoe het mogelijk zou zijn, deze te publi- oeeren zonder ze in het deb at i.e betrekken, is den Minister niet duidelijk. Met de N.V. Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent is geen overleg gepleegd in verband met de onderhavige regeling. Voor de regeering bestond hiertoe geen aanleiding, aangezien deze fabriek verhuurd is aan de centrale suikermaat- schappij, terwijl deze fabriek zich niet als toe- komstig zelfstandig producent bij 'de regeering heeft doen kennen. Het is der Regeering niet bekend, of deze imstelling als zoodanig zal op- treden, al heeft zij wel, gelijk ook in het Voor loopig Verslag wordt meegedeeld, vemomen, dat het thans bestaande huurcontract op 31 Mei a.s eindigt. Mocht deze fabriek zich na dien datum als zelfstandig producent naast de bestaande groote °-roepen van producenten stellen, dan wordt de situatie de volgende. Aan de verbouwers van bieten, wel'ke lewerden aan deze fabriek, zullen, wordt het onderhavige voorstel aangenomen, be- wijzen worden verstrekt, welke recht geven op uitkeering van de garantie. De bemoeiing van de faibriek heeft meer een administratief karak ter. Het totaal bedrag der garantie is hiermede niet gemoeid. Het ligt niet op den weg der Regeering om van deze regeling, welke ten behoeve van de verbou wers van suikerbieten is ontworpen, gebruik te maken, ten einde invloed uit te oefenen op de keuze der arbeiders in suikerfabrieken in ver band met hunne nationaliteit. Gelet op het bovenstaande is het duidelijk, dat de hierbedoelde fabriek, op het punt van al dan niet stopzetten, niet in een andere positie ver- keert dan de overige suikerfabrieken Ter toelichting van dit laatste zij herinnerd, dat in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer met betrekking tot de zg. oude suikerfabnek te Sas van Gent vragen waren gesteld. Er werd gezegd dat deze fabriek thans wel is waar is verhuurd aan de Centrale Suikermaatschappij, doch dat die huurovereenkomst op 31 Mei a.s. eindigt. Een der leden merkte op, dat verwacht had mogen worden, dat een fabriek, die zich in zulk een bijzondere positie bevindt, zich eigener boweging te dezer zake tot de Regeering zou hebben geiwend. De aandacht werd er nog op gevestigd, dat een eventueel stopzetten van de fabriek te Sas van Gent het aantal werklooze arbeiders weder doen stijgen, hetgeen naar men meende, met soneel uit Nederland en Belgie wel het gunstigst is. Wij komen in het algemeen op die verhou- dingen terug, doch volstaan thans met mede te deelen dat daar buiten de campagne nog in dienst zijn 51 arbeiders, waaronder 14 Belgen. Red. T. N. Crt.) Ter voldoening aan de vraag naar een over- zicht, waaruit gemakkelijk kan worden opge- maakt hoe hoog de garantie is bp een bepaalde suikerprijs en bepaalde prijzen voor pulp en melasse, zijn by de Memorie van Antwoord als bijlagen twee desbetreffende tabellen gevoegd. Den leden, die de vraag stelden, op welke wiijze de uit de steunregeling voortvloeiende uit gaven zullen worden gedekt, wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt deze uitgave als crlsisuitgaven aan te merken en over te bren gen naar de daartoe in te stellen afdeeling van het leeningsfonds. De mogelijkheid om den te verleenen steun te verstrekken in den voran van voorschotten, welke later bij stijgende suikerprijzen zouden moeten worden terugbetaald, is overwogen, doch moest om praetische gronden worden prijs gegeven. IONGEN IN BRAND GERAAKT. In de fabriek ,,Spoorijzer" te Delft is een emstig ongeluk gebeurd. Toen namelijk de ongeveer 17jarige J. L. een pijp met een lucifer wilde aansteken, heeft zjjn vette werk- kleeding vlam gevat, met het gevolg, dat de jongen gedeeltelijk verbrandde. Dr. Van Batenburg verleende de eerste hulp, waama het slachtoffer naar „Bethel" werd ver- voerd. Zijn toestand is zeer emstig. alle ""toelaatbare middelen moet worden voor komen. In verband daarmede wezen enkele leden er on dat in de hier bedoelde fabriek een groot aantal Belgen werkzaam is. Naar men meende vormden dezen zeker twee derde van het totaal aantal arbeiders. Naar deze lieden opmerkten, bestaat wellicht voor de Regeering thans ge- legenheid haar invloed te doen gelden, opdat bij deze fabriek zooveel mogelijk Nederlandsche beiders worden te werk gesteld. (Uit deze beschouwmgen in de Staten-Gene raal bl'cjkt overduidelijk het gevaar, gelegen m het lanceeren van artikels over zaken en toe standen, op grond van onder het publiek levende meeningen, doch zonder nader onderzoek, zooals dit dezer dagen omtrent de Industrie in Vlaanderen geschied is. Naar we yermoeden vinden de opmerkingen in deKamerhun in dergelijke persberichten. Indien die althans de vrucht waren van goed onderzoek# hadden d_e niet gemaakt kunnen worden, daar juist aan de oude suikerfabriek de verhouding tusschen per- EEN BEGRAFENISSTOET IN GEVAAR. Terwijl een begrafenisstoet Maandagmid- dag den onbewaakten overweg te Maarsber- gen overschreed, nadere in voile vaart de sneltrein UtrechtAmhem, welke daar te circa 1 uur 45 passeeren moet. De machinist toonde, aldus het „U. D.", zqn oplettendheid en wist, door zeer krach- tig te remmen, terwijl - onophoudelijk de signaalfluit deed hooren, den trein tot stil- stand te brengen, midden tusschen den stoet, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De trein kon zijn reis met enkele minuten vertraging voortzetten. DISTILLEERTOESTELLEN IN BESLAG GENOMEN. Onder leiding van den inspecteur der directe belastingen, uitvoerrechten en accijnzen te Winterswijk zijn met assistentie van den hoofdkommies en den assistent aldaar op de grens van de gemeente Aalten tiwee distil- leertoestellen in beslag genomen. Tegen de bewoners van het pand werd proces-verbaal opgemaakt. Nader verneemt het ,,Hbld.", dat de toe- stellen in beslag genomen zijn op een boeren- hoeve, aan den binnenweg van Aalten naar Sideren gelegen. Beide toestellen waren nieuw, van moderne constructle en onge- bruikteen det apparaten was gedeeltelijk verstopt onder en in een bed. Het andere lag nog geheel ingepakt. De eigenaar van de hoeve verklaarde, dat een onbekende de toestellen bij hem had ge- bracht en ze binnen enkele dagen zou komen afhalen. OUDE VROUW IN HAAR WONING VEBRAND. Dinsdagmlddag, omstreeks twaalf uur, be- merkte een voorbijganger, dat er rook kwam uit de deur van een woning aan den Klaren- dalsdhefweg te Amhem. Met de hulp van een anderen voorbijganger, die wist, dat het huis bewoond werd door oude menschen, gelukte het, de deur open te krijgen. Men vond in de gang het met ernstige brandwonden overdek- te lij.k van een oude vrouw. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, constateerde. dat het was de 71jarige mej ,H., die met haar echtgenoot daar woon- de. Laatstgeoemde was echter niet thuis. De kachel en een gasfomuis brandden nog, terwijl verder geen brand geconstateerd werd. Vermoedelijk is de vrouw te dicht bij de kachel of het gasfornuis gekomen bij het eten klaarmaken, in brand geraakt en heeft zij de voordeur willen losmaken, wat vermoe delijk gelukt is Het lrjk is naar het zieken- huis overgebracht. VERDUISTERING GEPLEEGD EN DAARNA BRAND GESTICHT. DOOR VVOLVEN VERSLONDEN. Uit Beiroet wordt volgens een Reutep- bericht uit Kairo gemeld, dat vier automobl- listen die in de Syrische woestijn tusschen Mosoel en Deir el Sor niet verder konden ten- gevolge van den storm, door wolven werden aangevallen en verslonden. Hun overblijfse- len werden in de woestijn gevonden. EEN VRIJBUITER GEVANGEN. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Crt. Een heereboer in Varmland, bemerkte, dat iemand, die ski's bij zich had, den nacht is een der schuren van de boerderjj had doorge- bracht. Nu gebeurt het wel vaker, dat land- loopers ongevraagd in het hool kruipen, maax zij beschikken toch doorgaans niet over ski'». en daarom besloot de boer het ski-spoor te volgen. Na ruim een half uur zag hij voor zich uit een ma,n die toen hij aangeroepen werd, met een revolver dreigde. De boer wa* ongewapend, keerde terug en belde de politie op. De politie zette toen drie ervaren skl- loopers op het spoor en gaf hun toestemming den man in zijn beenen te schieten als hjj weer met zijn revolver dreigde. Twee politie- mannen zouden met een slee volgen. Na eenige uren ontdekten de ski-looper« een hut, die anders onbewoond is, maar waar nu rook uit den sehoorsteen kwam. Even verder was een man aan het hout hafcken. Toen de ski-loopers hem naderden, kwam hi) hun met een bijl en een revolver tegemoet, en daarom schoten zij hem een enkel stuk. Vrijs poedig arriveerde de politie. Het bleek dat de man o.a. een Zeiss-kijker, twee rug- zakken, een kooktoestel, dekens en levene- middelen bij zich had. Hjj werd naar de slee gedrageh en daarmee naar het dichtsbijzijnde dorp vervoerd. Bij het verhoor vertelde de man, dat hij vijtf-en-twintig jaar geleden zijn woonplaats in Zuid-Zweden had verlaten, om~ dat de politie hem zocht, in verband met een diefstal. Sedertdien heeft de man een waar vrijbuitersleven geleid; hjj voorzag zioh door meer dan honderd diefstallen van kleeren e* levensmiddelen, heeft door geheel Zweden, door Noorwegen en Finland gezworven en wist zich steeds buiten het bereik der polltl* te houden. Te Deventer werd een begin van brand ont- dekt in een Chemische wasscherij aan de Kleine Overstraat. De politie verdacht 'n ont- slagen loopknecht. Uit een ingesteld onder zoek kwam aan het licht, dat deze loopknecht zich ook Tiad schuldig gemaakt aan verduis- tering en het bleek, dat hjj er op een fiets van zijn gewezen patroon vandoor was. Het gelukte de politie te Lonneker hem te arresteeren. HET CIRCUS BARUM. In den loop van April, meldt men, zal het circus Barum, dat op het oogenblik na een toumee door Europa, in Italie vertoeft, naar ons land komen voor een rondreis. Het ge- zelschap omvat o.a. een honderdtal Ooster- lingen, als Japanners, Chineezen, Zuid-Ame- rikaaniche negers, Afghanen en Senegaleezen Een keurcollectie dieren wordt meegevoerd, o.a. olifanten en roofdieren. Het hoogtepunt van de prefgramma's vomit een Indisch feest in sprookjesachtige verlichting. VEERTIEN MENSCHEN VERDRONKEN Een telegram van Lloyds bureau meldt dat het Fransche stoomschip Tsjang-Kian, met een bemanning van 70 koppen en ongeveer 30 passagiers aan boord, Maandag op de klip- pen geloopen is bij het eiland Heihan aan de kust van de provincie Fockein. 14 personeu zijn verdronken. Een Franiche kanonneer- boot heeft de overige schipbreukelingen op- gepikt. HET VERGAAN VAN DE VIKING. Naar men meldt, hebben de reeders van de Viking" draadloos bericht ontvangen, dat de toestand op de ijsvelden verschrikkelijk is. Schepen trachten Horse-eiland te bereiken, waar de overlevenden van de ramp door de enkele personen die het eiland bewonen. wor den verzorgd, maar waar dringend behoefte is aan medicijnen en levensmiddelen. Zes hulpvaartuigen konden er niet in slagen zich een weg te banen door de ij barriere. Bewo ners van het Horse-eiland trachten nu een der schepen te bereiken ten einde voed-el te be- komen. De „Viking" bereikt. De van St. Jong op New-Foundland uitge- zonden bergingsvaartuigen hebben thans het wrak van de „Viking" bereikt. waar zij nog drie personen in leven hebben bevonden. EEN SCHANDAAL IN EEN BOEDAPESTER ZIEKENHUIS. Reeds lang zqn, meldt de N. R. Crt., in den Boedapester gemeenteraad en elders klach- ten geuit over het feit, dat aan Amerikaan- sche dokters, die te Boedapest studeeren, naar men baweerde, tegen betaling, de gelegenheid zou worden gegeven, operaties in de zieken- huizen te verrichten. Een geval, dat zich dezer dagen (heeft voorgedaan, zal nu vermoe delijk het gerecht gelegenheid geven, uit te maken, wat er van deze beschuldigingern waar is. Dezer dagen werd n.l. een 21-jarige man, die herhaaldelijk door prjnen aan de amande- len werd gekweld, geopereerd, nadat hij van tavoren door een dokter nauwkeurig was on- derzocht, die vaststelde, dat de operatie zon der gevaar zou kunnen worden verricht. In- tusschen trof het een half uur na de operatie "de familie van den geopereerde, die op de uitkomst ervan wachtte, dat zoowel de dok ters als de verpleegsters opgewonden de operatiezaal verlieten. Vlak daarna veraam de familie, dat de patient bloedvergiftiging had gekregen. Daarna werd de toestand van den jongen man van dag tot dag slechter, en ten slotte overleed hij. Het onderzoek vaniwege de politie heeft nu aan het licht gebracht, dat toen de zwager en de zuster van den overledene de opwin- ding van de dokters waarnamen, zij aan een van de verpleegsters vroegen, hen bij den dokter, die de operatie gedaan had, te bren gen, ten einde te vememen, hoe het met den patient ging. Hierop had de verpleegster tot groote verrassing van beiden verklaard, dat dat niet mogelgk was, aangezien de operateur alleen Engelsch verstond. In verband daar mede ligt natuurlijk het vemjoeden voor de hand, dat de operatie door een der studeeren- de Amerikaansche artsen werd uitgevoerd. OPLICHTING PER TELEGRAM. Een tweetal vreemdelingen, vermoed-etjk Duitsdhers, maakt er den laatsten tijd te Rot terdam zijn werk van, om zich aan boord van pas binnengekomen schepen te begeven en dan te vragen naar iemand, die op het schlp zou varen. Hun bedoeling is echter connecties aan te knoopen met leden der bemanning, die zij dan uitnoodigen aan den wal een glas bier te gaan drinken. Al pratende weten zjj het vertrouwen der zeelieden te winnen en te weten te komen, waar zij ergens tn Duitschland wonen. Zoodra ze hier achter zijn gekomen, be geven zij zich naar het telegraafkantoor, waar zij aan ouders of verwanten een telegram ver- zenden, met 't verzoek geld te zenden. Ver- voligens gaan zij naar het, in het telegram opgegeven adres en laten zich daar onder den naam van den Duitschen zeeman inschrijven Uit het, door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, dat e6n hunner pogingen is mislukt, doch dat zij de vrouw van een Duitscher, die te Hamburg woont, op de bovenomschreven wijze voor 200 Mark hebben opgelicht. DE SMOKKELHANDEE. In een ibericht van het W. B. wordt het een en ander meegedeeld over den omvang van den smokkelhandel in het gebied van Aken. In de afgeloopen vier weken werden alleen door twee grenawachters niet minder dan veertig smokkelaars op heeterdaad betrapt, wien in het geheel ruim 300.000 onbelaste cigaretten en ruim 1500 pakken onbelast sigarettenpapier werden afgenomen, henevens koffie en ta-bak. De smokkelaars zijn alien Duitschers, in hoofdzaak recidivisten, onder hen bevindt zich een man, die twaalf jaar tuchthuisstraf achter den rug heeft. Wanneer men bedenkt, dat het hier slechts om een klein gedeelte van het smokkelgebied van Aken tot Kaldenkirchen gaat en slechts over enkele grenswachters uit het groote be- ambtenkorps langs de Belgische en Neder landsche grens, dan krijgt men eemg denk beeld van den omvang van den smokkelhan del. Te Stolzenfels is een alleenwonende 70jarige vrouw in haar winkel door een mover over- "IS1' sleurde haar naar de woonkamer waar hij haar mishandelde. Daarop knevelde hy de vrouw, at haar avondeten op, stal rn den winkel 90 mark ziivergeld en yukie zijn ri)cr7ak met koopwaar en nam nog 200 mark mSe die hem in handen viel. Intusschen was de oude vrouw er in geslaagd, zich van haar banden te bevrijden en de straat op te Snellen. Op haar hulpgeroep nam de roover de vlucht.-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6