Tar Neuzensche Courant Tweede 81ad. 81 s s e s x. a a. 8 UIT I I I I 1 D, PAARDENFOKKERIJ. Maandag 23 Maart 1931. Ho. 8659. het voormalige paleis van VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Besloten wordt Woensdag a.s. het ontwerp tot steunverleening aan suikerbietenverbou- wers te behandelen. Brj het ontwerp inzake het notari3ambt verdedigt mevr. BakkerNort (v.d.het amendement om vrouwen benoembaar te verklaren tot notaris. De voorzitter acht dit amendement niet toelaatbaar. De heer Oud (v.d.) verdedigt het stand- punt van mevr. Bakker-Nort; de heer Beumer (a.r.) bestrijdt dit. MeJ. Groeneweg (s.d.) sluit zich aan bij mevr. Bakker-Nort, doch de heeren Nolens (r.k.) en Knottenbelt (lib) en mej. Katz (c.h.) scharen zich aan de zijde van den voorzitter. De heer Wijnkoop (comm.) critiseert de houding van den heer Knottenbelt. De heer Vliegen (s.d.) is voor het voorstel van den voorzitter, omdat hij thans geen uit- spraak wenscht over het geschil van de be- noembaarheid van de vrouw tot notaris. Het voorstel van den voorzitter tot niet- toelaatbaar-vdrklaring van de amendenjenten van mevrouw Bakker-Nort wordt aangeno- men met 49 tegen 20 stemmen. Mevrouw Bakker-Nort zal terugkomen met een initiaitiefvoorstel. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. KRANSLEGGING BIJ THORBECKE'S STANDBEELD. Ter herdenking van 't felt, dat 't Donder- dag 100 jaar geleden was, dat Thorbecke be- noemd werd tot hoogleeraar aan de Leidsche Hoogeschool, zijn Donderdag aan den voet van zijn standbeeld te Amsterdam kransen neergelegd door prof. dr. J. Ph. Vogel, rector- magnificus van de rijksuniversiteit te Lei den, namens den academischen senaat, en door mr. H. Smeenge, namens de liberale staatspartij ,,De Vrijheidsbond". In een korte rede herinnerde mr. Smeenge eraan, dat het Nederlandsche volk veel ver- plicht is aan Thorbecke. Hij is het geweest, die heeft gemaakt, dat het begrip Vrijheid in ons land meer is dan een ijdele klank. Op dezen dag heeft de liberale staatspartij ,,Oe Vrijheidsbond" van zijn verknochtheid aan Thorbecke willen getuigen. De liberale staats partij wil in zijn geest ten opzichte van het ataatsbestuur voortgaan. Zich wendend tot mevrouw AsserThor becke te Amsterdam, sprak mr. Smeenge er zijn vreugde over uit, dat een kleindochter van den grooten staatsman bij de plechtigheid aanwezig was. Ook uitte hij zijn voldoening over de aanwezigheid van de ,,Jonge Libera- len". Ook de „Vrouwengroep" van den Vrijheids bond was vertegenwoordigd. Namens dezen voerde nog het woord c voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den Bond, de heer J. L. van Amerongen. VERBETERINGEN WEG VERBINDIN GEN TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- »el meldt: Naar de Antwerpsche courant .Neptune" vemeemt, hebben dezer dagen ingenieurs van den Nederlandschen waterstaat en van het Belgische departement van openbare werken een bijeenkomst gehouden, ten einde samen de mogelijke verbetering van de wegverbin- dingen tusschen Nederland en Belgie te be- gpreken. Een .groot deel dezer bespreking eou geloopen hebben over de noodzakelijk- heid van den aanleg van een nieuwen weg, in hoofdzaak voor het autoverkeer bestemd, tuaschen Amsterdam en Antwerpen. DE LOODSGELDEN. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft adhaesie betuigd aan het verzoek der Nederlandsche Reedersvereeniging, strekken- de tot een belangrijke, in ieder geval 50 beloopende verlaging van het tegenwoordige tarief der loodsgelden, zoo ook aan de overige maatregelen, welke genoemde vereeniging in haar adres bepleit, namelijk: a het openen van de mogelijkheid tot het verkrijgen van een loodscertificaat voor Nederlandsche ge- zagvoerders, welke certificaten recht zouden geven op het verrichten van loodsdienst op eigen schip, gepaard gaande met vrijstelling ▼an loodsgeld; b. het invoeren van een ver laging van het tarief van het loodsgeld bij ▼eelvuldig bezoek aan een Nederlandsche haven; c. het toekennen van vermindering of ontheffing van loodsgeld bij het aandoen van meer dan 6en Nederlandsche haven op dezelf- de rels. HAVEN TE VLISSINGEN. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer op de begrooting van waterstaat, wordt het volgende medegedeeld: Het ligt in de bedoeling de exploitatie van de haven te Vlissingen op te dragen aan een N.V., waarin naast het rijk de gemeente Vlis singen, de provincie Zeeland, de Nederland sche Spoorwegen, de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, en eenige parti- culiere maatschappijen zullen deelnemen. In verband hiermede zal de medewerking van den wetgever worden gevraagd, waaromtrent nog overleg met de departementen van finan- cien en justitie loopende is. KONING WILLEM II. Naar de Maasbode uit goede bron verneemt hebben de erfgenamen van wijlen Z.M. Koning Willem II, onder wie enkele leden van Duit- sche vorstenhuizen, aan het gemeentebestuur van Tilburg de vrije beschikking en het bezit overgedragen van het door genoemden vorst te Tilburg gebouwde koninklijke paleis. In dit paleis is destjjds volgens beschikking der erfgenamen de R. h. B. S. gehuisvest en eonder hunne toestemming kon aan dit ge- bouw geen andere bestemming worden ge- geven. Volgens de plannen van het gemeente bestuur van Tilburg zal thans het voormalig koninklijk paleis worden gerestaureerd als re- presentief gebouw voor de stad met raads- eaal, receptiezalen en kamers voor B. en W. GEEN SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van hoofd der o. 1. school te Kollumerpomp (Fr.) noch voor de tijdelijk waarneming daarvan heeft zich een sollicitant aangemeld. In overleg met den be- trokken inspecteur van het lager onderwiis, stellen B. en W. voor, het onderwijs aan die school te schorsen. KLOMPENMAKERSHOUT UIT RUSL YND. Naar aan de Zutph. Crt. uit Dinxperlo ge- meld wordt, heeft het comity van actie van de klompenmakersbonden besloten, weer het benoodigde klompenmakershout uit Rusland te betrekken, omdat dit goedkooper en voor grohdstof geschikter wordt geacht. In Mei zal men een proefzending ontvangen. Wanneer deze goed uitvalt, zullen meer bestellingen volgen. Vodr den oorlog maakte men van dit Russische hout reeds gebruik. STUWADOORSWET. Aan het V. V. der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwa- doorswet (o.b. 8 Nov. j.l.) is het volgende ont- leend Sommige leden spraken er hun verwonde- ring over uit (dat het wetsontwerp is inge- diend op een tijdstip, waarop de haventoe- standen slecht zijn en slechter worden). An dere leden meenden, dat de indiening bij de thans bestaande economische crisis niet tot bezwaren aanleiding behoeft te geven. Verschillende leden konden wel met doze regeling medegaan, al zou een volledige om- schrijving in de wet van den stuwadoors- arbeid bij algemeenen maatregel van bestuur verkieslijker zijn. Over het algemeen wordt in deze wet te veel aan regeling bij algemee nen maatregel van bestuur overgelaten. Ver- scheiden leden juichten het toe dat de wer- kingsfeer der stuwadoorswet aanmerkelijk wordt uitgebreid. Andere leden merkten op, dat door de voorgestelde regeling ook een deel van het expeditiebedrijf onder de werking van de wet wordt gebracht, hetgeen b.v. ten- gevolge zal hebben dat de daaronder vallende ondernemingen een hoogere ongevallenpremie zullen betalen. Dit gaat naar hun meening te ver. Verscheidene leden oordeelden, dat regelin- gen tusschen werkgevers en orbeiders onder- ling beter en soepeler werken. In bepaalde ge- vallen is een arbeid van tien uur onvermijde- lijk. Het is in het belang van het bedrijf dat, met betrekking tot het verleenen van de daar- voor noodige vergunningen, geen moeilijkhe- den worden gemaakt. Deze leden dachten daarbij aan de toch reeds scherpe concurren ce met buitenlandsche havens, met name Antwerpen. Andere leden merkten op, dat tusschen Rotterdam en Antwerpen de strijd niet gaat om den arbeidstijd. Het groot aantal onge- vallen in de havenbedrijven gaf verscheiden leden aanleiding aan te dringen op zoo scherp mogelijke veiligheidsmaatregelen. De instel- ling van veiligheidscommissies achtten ver scheidene leden zeer gewenscht. NATION ALE MAATSCHAPPIJ VAN BELGISCHE SPOORWEGEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In de Vrijdag gehouden bijeenkomst van den raad van beheer der Nationale Maat- schappij van Belgische Spoorwegen is mede gedeeld, dat over 1930 een superdividend van 1 pCt. zal kunnen worden uitgekeerd. Verder is besloten, voor de periode April October 1931, slechts 50.000 ton steenkolen in het buitenland te bestellen en zich, voor de levering van ongeveer 1.050.000 ton tot de Belgische mijnen te wenden. Ook zal een bestelling van 12.000 ton rails bij de Belgische en Luxemiburgsche Industrie worden gedaan. EEN GIFT' VAN 50.000 DOLLARS VOOR HET OPBO UWFONDS VAN PALESTINA. Voor zijn vertrek uit Amerika, waar hij in verschillende plaatsen wetenschappelijke lezingen heeft gehouden, werd ter eere van professor Einstein te New-York een banket georganiseerd, waar de bekende Palestina- kenner, de bankier Felix M. Warburg, een bedrag van 50.000 dollar geteekend heeft voor den opbouw van Palestina. Ook meerdere groote giften werden bij deze gelegenheid ge- schonken voor het Palestina-opbouwfonds .Keren Hajesod". HERMANN MI LLER, f De oud-n'rjkskanselier van Duitschland, Her man Miiller, is Vrijdagavond overleden. Herman Miiller werd 18 Mei 1876 te Mann heim geboren. Hij bezocht eerst aldaar en later Dresden-Neustadt het gymnasium. Op verlangen van zijn ouders werd hij daarna leerling-koopman te Frankfurt aan Main en later te Breslau. Reeds op 17jarigen leeftijd sloot hij zich aan bij de sociaal-democratische partij. Hij liet daarom in 1898 zijn koop- manschap varen en werd redacteur van de „Gorlitzer Volksiztg. te Gorlitz, waar hi'ji later ook gemeenteraadslid werd. In 1916 werd hij lid van het bestuur der socialistische par tij in Berlijn. In den Rijksdag deed hij eerst in 1916 zijn intrede. Na de revolutie was hij eerste lid van het executieve comitd en sinds het einde van 1918 van den centralen raad der Duitsche repu- bliek. In 1919 werd hij gekozen als afgevaardigde ter nationale vergadering en in Juni 1919 werd hij op den partijdag te Weimar tezamen met Wels tot voorzitter van de socialistische partij gekozen. B'ji de vorming van het kabinet Beuer, den 23sten Juni 1919 werd hij rijksminister van buitenlandsche zaken, zoodat ook hij mede het vredesverdrag van Versailles ondertee- kende. In 1920 was ho eenige maanden rijks- kanselier. Sinds den 20sten Juni 1920 echter was hij uitsluitend werkzaam als voorzitter der socialistische partij, totdat hij in Juni 1928 voor de tweede maal als rijkskanselier een kabinet vormde. In Juli 1929 onderging hij te Heidelberg reeds een ernstige operatie wegens galblaas- ontsteking, waarna hij eeniige maanden rust moest nemen. In Maart 1930 trad hi'j; geheel buiten ver- wachting met het geheele kabinet af, daar er imzake de financieele hervormingsvoorstel- len van Moidenhauer met zijn eigen partij geen overeenstemming te bereiken was. EENZIJDIGE ONTWAPENING IN DENEMARKEN Toen in 1926 het eerste kabinet-Stauning aftrad, nadat het Landsting (de Senaat) het socialistische ontwapeningsprogram had ver- worpen, heeft, schrijft de N. R. Crt., demis- sionaire eerste-minister zijn partijgenooten verzekerd, dat hij, als zijn tijd eens weer mocht komen, dat program aanstonds weer zou indienen. Die belofte heeft brj gestand gedaan toen in April 1929, met den val van het kabmet- Madsen Mygdal, een vergelijk tusschen de socialisten en radicalen tot stand kwam, als gevolg waarvan het tweede kabinet-Stauning optrad. Thans, twee jaar later, staat de on_wape- nin°*skwestie weer in het midden van den politieken striid. Het Fclketing heeft het ontwerp. dat den dienstplicht wil afschaffen en de weermacht wil veranderen in een grens- en een kustwacht, die voomamelijk politie- aierusicen zunen verrichten, aangenomen, genjk het trouwens ook in 1926 had gedaan. In het Landsting echter hebben de verkie- zingen van 1929 weliswaar de meerderheid, waarover de oppositie in den Senaat be- schikte, teruggdbracht tot 4 stemmen, rnaar ze is er nog en het staat te bezien of het kabinet ook daar zijn ontwapeningsprogram kan doorzetten. De oppositie, d. z. de eonservatieven en de liberale boerenpartij zien in dit program een schending van de verplichtingen jegens den volkenbond om zoo noodig manu militari mede te helpen aan sancties tegen een staat die den vrede verstoort. De voorstanders van het program, in de eerste plaats dus de socialisten, voeren daar- tegen aan dat de huidige weermacht zoo ge- brekkig is, dat niemand in emst van Dene- marken voor een Volkenbondsactie militaire hulp, doch alleen oeconomischen en moreelen steun kan verwachten. Voor deze argumentatie nu schijnen enkele leden van den linkervleugel der liberate boerenpartij in het Landsting wel iets te ge- voelen en naar verluidt zal Stauning zich tot hen wenden om him steun voor het program te krijgen. Dat zal natuurlijk niet gaan zon der dat het kabinet water in zijn wat al te rooden ontwapeningswir'n doet en het zal be- langwekkend zijn om te zien hoever die ver- dunning zal gaan. Komt er geen vergelijk dan zijn er twee mogelijkheden: een herhaling van de crisis van 1926 en nieuwe verkiezingen met als in- zet de kwestie der eenzijdige ontwapening. Immers, als in Denemarken de weermacht zooveel gebreken heeft als de socialisten meenen, dan zijn er twee altematievenle. ontwapening en erkenning, dat men weerloos is en 2e. verbetering van 't geen niet deugt en schepping van een weermacht die klein moge zijn, maar toch voldoende om de neutra- liteit van den staat te handhaven. In een bewogen tijd als den huidigen tot eenzijdige* ontwapening over te gaan lijkt ons een hoogst roekeloos bedrijf, waarvan een land dat ze invoert, vroeg of laat de wrange vruchten moet plukken. DE TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING VOOR HET LAGERHUIS. De politieke partijen in Engeland hebben schrijft de N. R. Crt. elk haar eigen oneenigheden. Alle drie hebben zij te kampen met middelpuntvliedende krachten, die het moeilijk maken het verband met de uiterste vleugels te bewaren. De arbeiderspartij en de hberalen, wier belangen tot zekere hoogte evenwijdig loopen, hebben dit euvel al aan den lijve gevoeld doordat het kabinet jn het Lager- huis herhaaldelijk in de minderheid is geble- ven door tegenstemmen of absentelsme van vele leden. De gevoeligste klap was in dit opzicht de verwerping van het artikel uit de kieswetnovelle, dat beoogde aan de vertegen- woordiging der universiteiten in het parlement een einde te maken. Op zichzelf was deze nederlaag van weinig belang, maar zij haalde een streep door de rekening van snelle af- doening der novelle, die in hoofdzaak strekt tot invoering van de alternatieve stem. De methode van verkiezing in Engeland schept namelijk dit onrecht, dat bij een drie- hoekverkiezing, als dus de drie partijen can- didaten hebben gesteld in een district, de can- didaat die de meeste stemmen krijgt, ook al brengt hij het niet tot de volstrekte meer derheid, gekozen is. De kleinste partij, de liberale, heeft daar het meeste nadeel van en zou bij evenredige vertegenwoordiging aan merkelijk meer leden in het parlement hebben dan thans. Daar evenredige vertegenwoordi ging in Engeland niet populair is, zijn libe- ralen en arbeiderspartij overeengekomen, de leemte aan te vullen door invoering van de alternatieve stem, welke den kiezer het recht geeft, behalve op den candidaat zijner keuze nog zijn stem uit te brengen op den candidaat die hij op edn na den beste acht. Hoe deze nieuwigheid in de praktijk zal werken, dient afgewacht, maar de liberale leider Lloyd George verwacht er voor zijn partij een belangrijke versterking van en is op zijn achtersten zolder over de vertraging, die de wetwording van de novelle thans onder- gaat. De liberale whip, wiens oproep aan de leden om alien op hun post te zijn en als 55n man voor het_ ontwerp te stemmen zoo weinig uitwerking heeft gehad, heeft al te kennen gegeven dat hij de zweep er bij neerlegt en Dinsdag zal de parlementaire liberale partij bijeenkomen om dit en andere geschillen zoo mogelijk in het reine te brengen. Het is te voorzien dat in die bijeenkomst de spaanders er af zullen vliegen en velen achten zelfs een scheuring in de partij niet onmogelijk. De tweespalt in de coniervatieve partij is weliswaar minder ernstig, maar gaat met veel gerucht gepaard dat uiteraard de aandach*. trekt, omdat het gericht is tegen den partij- leider Stanley Baldwin en best'endig gevoed wordt door de krantenmagnaten Rothermere en Beoverbrook, die dagelijks den volke kond doen dat de officieele conservatieve politick bezig is de partij en Engeland te gronde te richten. Hoe sterk de dissidente groep, die het on- eens is met Baldwin's gedragslijn ten aanzien van Britsch-Indie en van de oeconomische politiek, eigenlijk is, valt moeilijk te zeggen, maar het staat wel vast dat zij grooter is dan het groepje om Churchill. In verband met deze tegenstellingen werd de tusschentijdsche verkiezing in St. George- Westminster met groote belangstelling tege- rnoet gezien. Het is een vast conservatief district en de andere partijen hadden dan ook geen candidaten gesteld. De strijd ging bij- gevolg tusschen den officieelen partij-candi- daat Sir Alfred Duff-Cooper en den dissident Ernest Petter, die den luidruchtigen steun ge- noot van Rothermere, een der twee dagblad- koningen. Overigens was er niet veel ver- schil tusschen de concurrenten, maar de stem ming was een soort toets-wedstrijd voor of tegen het leiderschap van Baldwin. De officieele candidaat is zegevierend uit den strijd gekomen en heeft zijn tegenstander bijna 6000 stemmen achter zich gelaten. Uit het feit dat Petter nog 11,532 stemmen heeft gekregen, valt evenwel af te leiden dat er ook een scheidingslijn loopt door het kiezerskorps, dat blijkbaar niet immuun is voor de cam- pagne tegen Baldwin. Niettemin is diens positie door dezen uit- slag gesterkt. HET Z. B. S. Donderdagmiddag hield het Z. B. S. hare algemeene vergadering op de bovenzaal vaa hotel ,,Du Commerce" te Ter Neuzen. Voorzitter den heer M. van Fraaijenhove. Van het bertuurslid den heer P. de Maat was bericht ingekomen van verhindering. De Voorzitter opende als volgt: Mijne Heeren. Het jaar 1930 was voor onze vereeniging een jaar vi^i veel werk. Wanneer we nu alles eens rustig overzien. dan geloof ik te kunnen zeggen, dat we de vuurproef hebben doorstaan, en dat er wer- kelgK een tijd is aangebroken, dat er voor ons ook in ons land een plaatsje is bevochten waarop we recht hebben. Van deze plaats past een woord van dank aan alien, die daartoe hebben meegewerkt. Aan ons bestuur en aan onze jury, denken we daarbij in de eerste plaats. Niets was hun te veel, en steeds is met lust en opge- wektheid door beiden het werk verricht, dat zich menigmaal uitstrekte tot in de residen- tiestad. Ook in het naburige Belgie is door hen met kracht gewerkt om te komen tot het voorge stelde doel, en we mogen het niet verheelen, dat ook dat werk, bedriegen de teekenen niet, eerlang met gunstig succes zal worden be- kroond. We denken ook aan onze controleurs, die ook hun taak met lust hebben vervuld, en alles doen wat maar even mogelijk is om ons stamboek op goede basis op te bouwen. Ook onze leden hebben dit jaar weer ge- toond, dat ze begrijpen welk belang er schuilt in het hebben van een goed georganiseerd stamiboek in het fokdistriet dat zeker niet van achter staat. Ook enkele hoogstaande mannen hebben ons het aan hun steun niet laten ontbreken. Ook hen betuigen wij van deze plaats daar- voor onzen dank. We hopen, dat we in deze vergadering op- gewekt en eensgezind ons werk zullen kunnen verrichten. Met dezen wensch open ik deze vergade ring. Daarna worden de notulen der vorige ver gadering onveranderd vastgesteld. De secretaris, de heer F. C. Zonnevijlle, brengt het volgende jaarverslag uit. Mijne heeren, Het jaar 1930 was voor uwe vereeniging een zeer bewogen jaar. Uw bestuur heeft zeer hard moeten werken en heeft onverpoosd op de bres moeten staan die men trachtte in onze vaste muren te moe ten aanbrengen. We zouden wel mogen zeggen, het jaar 1930 heeft gestaan in het teeken der vergade- ringen. De vergadering waarvan wij reeds spraken in onze vorige algemeene vergadering heeft plaats gehad in den Haag op 3 Maart, in het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouiw, onder voorzittersohap van Z. Exc. den Minister. De Minister heeft ons daar de vraag ge daan, die wij reeds hadden voorzien op onze algemeene vergadering, of wij niet zouden willen terugkeeren naar het N. T. S. Wij heb ben daar het antwoord van uwe vergadering op gegeven, n.l. dat wij dat nimmer zullen doen, daarmede handelende geheel in uw geest. Wel hebben wij ons volkomen gesteld op het standpunt van den Minister en uitge- sproken, dot wij ten alien tijde bereid zijn om met het N. T. S. een federatie aan te gaan, waarvan de basis zijn moet, het rustig biij- ven voortbestaan van het Z. B. S. zooals het door u is gevormd, zonder dat ook maai' eenigszins aan ons bestaansrecht mag worden getornd. Op dien grondslag waren we en zijn we nog tot samenwerking bereid. Bovendien hebben wij ons geheel gesteld op het standpunt van den Minister, dat eene samenkomst met de leidende personen van het N. T. S. nuttig zou kunnen zijn. Wij heb ben dan ook gaarne aan zijn verzoek vol- daan en op 7 April eene samenkomst gehou den met de heeren van het N. T. S., ook in het departement van B. Z. en L., onder pre sidium van Z. E. den Minister. Door ons is als voorwaarde gesteld voor het deelnemen aan die besprekingen, dat niet getornd mocht worden aan het bestaansrecht van het Z. B. S. Deze vergadering vooral is nuttig geweest voor uw bestuur. Het is daarin door den voorzitter van het N. T. S. uitgesproken, dat wij volkomen recht hebben lid te zijn van het Z. B. S. Maar ver der is daar gebleken, en door het N. T. S. uitgesproken, dat het voor hen niet mogelijk is een federatief verband aan te gaap met het Z. B. S., omdat wanneer men dit zou doen, er ook in Limburg een afscheiding zou plaacs hebben. en men dus door zoo'n federatief verband met het Z. B. S. zich zelf zou ver- nielen. Het N. T. S. heeft derhalve door zijn wci- gering het eigen belang boven het algemeen belang gesteld, en geweigerd zich te plaatsen op het standpunt van den Minister. Ook heeft men daar geweigerd op ons ver zoek om erkenning van onze pedigrees. Het mag echter in dit verband worden op- gemerkt, dat het veel schijn heeft, dat men nu van die laatste meening denkt terug te keeren. Verschillende feiten toonen aan, dat men aan den overkant min of meer toeschie- telijker wordt, wat ons zeer verheugd en wat ons hoop doet koesteren, dat men in dezen langzamerhand een meer reeel standpunt gaat innemen. Van onzen kant is in dat opzicht ook in de heetste dagen van strijd alles ge daan wat mogelijk was om de pedigrees van het N. T. S. de waarde toe te kennen die zij werkelijk hebben. Hierin schuilt naar ons in- zicht wijze politiek. Door het blijven weige- ren van de erkenning der pedigrees van het Z. B. S. waarvan vele kleine fokkers lid zijn, onderstreept men op bedenkelijke wijze het argument dat ook bij onze oprichting naar voren is gekomen, dat men met een groote organisatie alleen voor de grooten werkt, en de kleinen het liefst aan hun lot overlaat. In dezen democratischen tijd voert zoo'n standpunt allicht tot het inzicht dat de klei nen slechts goed zijn zoolang ze de grooten helpen met allerlei opofferingen. Doch men voelt ook dat de tegenwoordige constellatie dwtngt met zoo'n standpunt te breken. Op 13 Nov. had na onze oprichting de eerste vergaaering plaats ingevolge art. 20 van het Kon. Besl. van 14 Aug. 1922. En hoewel als oorzaa.k van het sinds 1927 niet houden van die vergadering officieel is opgegeven, dat er geen stof voor aanwezig was, bleek de agenda zeer uitgebreid. De vergadering heeft gestaan in het teeken van strijd tusschen enkele meeningen, waar van wel de voomaamste was, de mogelijkheid om van de stamboeken af te nemen de be- voegdheid tot goedkeuren der hengsten. Door uw 'bestuur is krachtig aangetoond, dat het niet mogelijk is met de wet in de hand om een eenmaal gegeven recht weer af te nemen. Zelfs niet na eventueele wets- wijziging. daar een wet nimmer terugwerken- de kracht hebben mag, op grond van de Algemeene Bepalingen. Verder is er meer dan ddn lans gebroken om te komen tot een regeling waarbij in den vervolge alleen zal worden gekeurd met een Rij-kscommissie op de hengstenkeuringen. Van verschillende zijden is men het met dat denkbeeld eens, en ook Uw bestuur heeft zich bereid verklaard haar keuringscommissie buiten werking te stellen, wanneer ons stam boek in de Rijkscommissie zal zi_n vertegen woordigd, en wij hebben niet geschroomd aan te toonen, dat dit voor een Rijkskeuring de meest legale toestand zal zijn. Evenals het N. T. S. wachten ook wij met snann'ng af wat het gevolg zal zijn van de besprekingen die over dit punt hebben plaats gehad. Pijnlrjk doet het aan steeds weer, en dat nog wel op officieele vergaderingea te moeten hooren, dat ons werk als afval wordt beschouwd, ja zelfs als bedrog wordt aange- merkt, en dat nog wel door hen, die ons be staansrecht ten voile hebben erkend. Het is zoo! Zij die van onder den druk uit willen komen, zich daartoe vereenigen en zich tn- spannen voor eigen organisaties en eigen economisch voordeel, worden als bedriegers gescholden, als misleiders. Toch dat hebben ook de kleine luiden ondervonden. Maar bij volharding, wordt dat wel anders. Ik hoorde het de groote Anseele in Gent eenmaal zeg gen: Bij het ontstaan der partij de sociaal- democratie in Gent, werd ik gescholden voor bedrieger en misleider, en gooide men mij met rotte appelen, en dezelfde heeren nemen nu den hoed voor mij af. Er is niets nieuws onder de zon. Maar dat men durft beweren dat ens werk voert tot nationale oneer, dat is een uitlating, die den zegger zelf karakteri- seerd. Werd ze ons niet over de Nederland sche grenizen toegeroepen, we zouden er ons meer aan ergeren. Wat baselt men van nationale oneer! Dat is nationale oneer, dat een groot stam boek, met alle middelen ruim voorzien, alle export naar andere landen laat verloren gaan, door verkeerde inzichten en reglementen en keuringen. Dat is nationale oneer, dat men een nijver deel van het Nederlandsche volk, werkend aan den zelfkant van het land, met zulke speciale belangen ook tegenover het buitenland, tracht buiten te sluiten buiten den inlandschen handel, tracht te vangen door den broodval. Maar deze dingen zullen zich wreken, en dan zal niet de schuld te werpen zijn op die kleine luiden die strijden voor eigen belang in plaats van voor het belang van enkelen, maar op hen, die tegenover deze kleine fokkers, de nationale oneer durfden in het gareel brengen! Wat moet men verwend geraakt zijn, om maar steeds te doen alsof men het goed recht van ons fokkers niet begrijpt om zelf aan te pakken wanneer men niet naar ons wilt luisteren. Is dat dan toch zoo moeilijk? Ons ledental is in 1930 met drie vermin- derd tegenover het vorige jaar. De tijds- omistandigheden waren oorzaak, dat het *an- tal ingeschreven veulens iets verminderde. Bij enkele onzer leden werden minder veu lens geboren dan gewoonlijk. Zoowel verwer- pen als gustblijven was hiervan de oorzaak, terwrjl ook moet opgemerkt worden, dat bij velen een kleiner getal merries was gedekt. De afdracht dekgelden is zeer vooruitge- gaan. Dit is het gevolg van het groeiend aan tal Z. B. S.-hengsten, die voor den dekdienst zijn goedgekeurd. De statistiek is in dezen zeer interest;ant. In 1929 dekten in Zeeland 6 Z. B. S.-heng sten totaal 374 merries; in 1930 dekten in Zeeland 11 Z. B. S.-hengsten in totaal 582 merries. Dit geeft een vooruitgang van rond 60 Deze vooruitgang in een tijd, dat de dekkin- gen in onze provincie zelfs met over de dui- zend merries verminderden, toont duidelijk aan, dat het Z. B. S. op gezonde basis voort- werkt. In de dekkingen uwer hengsten, laat dat niet vergeten worden, ligt de groei van uw stamboek. Een opwekking hieraan te denken zal naar ik hoop wel niet noodig zijn. De veulenkeuring te Biervliet wa3 een bewija van de opbloei der fokkerij in die stre- ken als gevolg van de werking van ons stam boek. Men is daar met een besten Avenirzoon op den goeden weg. Het zal noodig zijn in heel ons rayon te komen tot veulenkeuringen. Daarvan gaat een groote kracht uit en vooral in het inge- treden jaar, waarin naar alles zich laat aan zien, de veulens een begeerd handels-object zullen vormen, zal van die keuringen ook een groot voordeel voor den afzet uitgaan. Er is in ons werk vooruitgang. Er ttntelt leven. Wij denken met grooten dank aan den steun die wij van verschillende leden d-.r Tweede Kamer mochten ondervinden. Ook van andere vooraanstaande zijde werd ons steeds gaarne hulp verschaft. Dat is noodig gebleken. Het aantal in het hulpboek opgenomen paarden liep iets terug. Dat is de logische gang van zaken. Maar het valt niet te ont- kennen, dat steeds duidelijk uitkomt, dat de mogelijkheid van inschrrjving in het Hulp boek, voor vele kleine fokkers van zeer groot belang is. De handel liet in 1930 nog steeds te wen- schen over. Echter zij meegedeeld, dat veel onzer veulens met onze papieren naar overig Nederland zijn verkocht, ook enkele beste fokmerries vonden naar daar gretig afzet. Ook verscheidene van onze veulens met een besten Belgischen hengst als vader vonden gretig afzet naar Belgie. Het wordt door uw bestuur verwacht, dat 1931 in dit opzicht voor ons stamboek voordeelig zal zijn. We willen in dit verband met nadruk aan- dringen op het laten inschrijven van alle ge boren veulens en op het aanhouden van alle hengstveulens van goed model en afkomst. Met vreugde mogen we allerwege constatee- ren, dat de paardenhandel zoo goed als de crisis voorbij is. Was er onder de koopers meer kapitaal beschikbaar, en waren de ver- koopers niet door geldzorgen menigmaal ge- dwongen aan lageren prijs te verkoopen, ge kunt er u van overtuigd houden dat de prij- zen onzer producten zich op een merkelijk hooger niveau zouden bewegen. Laat ons moedig voorwaarts gaan. De heer Zonnevijlle wordt onder applaus dank gebracht voor zijn keurig jaarverslag. Daarna wordt de begrooting voor het dienst.jaar 1931 goedgekeurd. Periodiek zijn als bestuurslid aan de beurt van af treden de heeren: H. A. Suif, A. Leen- houts en L. A. C. van Esbroeck. Door het bestuur zijm de volgende tweetallen opge- maakt H. A. Suij, C. Verdonck; L. A. C. van Esbroeck, aftr., Th. Verbiest; A. Leenhouts, aftr., W. P. Dhondt. De drie aftredende heeren worden alien herkozen. De heer Suij neemt zijn henbe- noeming aan onder dank, terwrjl de andere heeren in kennis zullen worden gesteld. Vervolgens komt aan de orde: Verkiezing jury-lid voor de keuring van hengsten. Aftredend is de heer H. A. Suij, als tegen- candidaat is gesteld, de heer C. Verdonck. Aftredend zijn als plaatsvervangers de heeren D. Fassaert en M. Dieleman, terwijl deze heeren met Jul. Vereecken en Jan Die leman Azn. worden voorgedragen. Benoemd worden de heeren Suij, Fassaert en M. Dieleman, welke hun herbenoeming gaarne aanvaarden. De heer Mangnus is er tegen het over- schrijven van merries op f 2,50 te bepalen in verband met de tijdsomstandigheden. Wij hebben vele leden noodig en daarom is het z.i. gewenscht dit niet te hoog te stellen. De voorzitter meent, dat de historie heeft geleerd, dat overschrijvingen weinig plaats hebben voor f 2.50. maar ook weinig voor 1, hetgeen voor 1 jaar werd aangenomen. De heer F. Dekker wil er allereerst op wi-'izen. dat het bestuur bettr dan de leden z"l weten, hoever de zaken staan ten op zichte van de erkenning van het Z. B. S. door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5