Bij Kiespijn licifocmimisak P R E DI KjB XT RjTJS B. SPORT sVIijnhardi's Poeders DE DOODENDE MIST IN DE MAASVALLEI. TER NEUZEN, 16 MAART 1931. Onze Adverteerders. VOETBAL. p doelp. v.—t. RECHTSZAKEN. en ziek door gevatte koude, aismede bij prjnen van velerlei aard ,zrullen een van de hi encoder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Grieppoeders. Hoofdpgnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. MAagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij bet koopen hierop! Prijsperpoeder8ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Ingez. Med.) bet waarschijnlijk dat ook de minister van kunst en wetenscbap Vauthier, wiens gezond- heid zeer wankel is, dit voorbeeld spoedig zal volgen. FRANSCHE STAATSBEGROOTING AAN GEN OMEN. De Fransche Kamer heeft de staatsbegroo- ting aangenomen. Zij heeft aan inkomsten een eindcijfer van 50.753.631.435 francs en aan uitgaven van 50.742.081.650 francs, zoodat er dus een overschot is van ruim 11 millioen francs. In den loop van het debat werd o.a. bet door de financieele commissie ingediende voorstel de begrooting van de weermacht met 2 pot. te verminderen, aangenomen. De regee- ring hoopt echter, dat dit door den Senaat zal worden geweigerd, zoodat de begrooting in baar oorspronkelijken vorm gehandhaafd zal kunnen worden. De officieele commissie, belast met bet onderzoek naar de oorzaken der mist-ramp in de Maasvallei is alvast tot de conclusie gekomen, dat zekere groote fabrieken der streek gevaarlijke gassen lieten ontsnappen, zonder de voor de openbare hygiene ge- wenschte voorzorgen in acht te nemen. De commissie gaat nu de maatregelen overwe- gen, welke dienen getroffen ten einde de her- haling van dergelijke rampen te voorkomen. Het wordt zeer goed mogelijk geacht, dat de regeering de directies der nalatige bedrij- ven voor de rechtbank zal dagen. GRATIS NAAR HET VADERLAND. Naar Reuter uit New York meldt, worden aan alle vreemdelingen, die de laatste 3 jaar zonder middelen van bestaan de Ver. Staten zijn binnengekomen, gratis passagebiljetten naar bun vaderland verstrekt. De immigratie- autoriteiten hebben reeds aanwijzingen d(en- aangaande ontvangen. TERUG NAAR HET PLATTELAND IN AMERIKA. Voor bet eerst in tien jaar kan worden vastgesteld dat de „terug naar het land"- beweging eenig succes heeft opgeleverd. In het afgeloopen jaar is de landelijke bevolking toegenomen, betgeen door 't ministerie van landbouw wordt toegeschreven aan den toe- stand in de industrie. In 1930 vertrokken 1.392.000 personen van de steden naar boerderijen, betgeen het hoog- ste cijfer is sedert 1924, toen 1.396.000 per sonen zich op het platteland vestigden. Vol- gens scbatting van het ministerie bedroeg de plattelandsbevolking op 1 Januari 27.430.000, of een vijfde van de totale bevolking, tegen 37.222.000 een jaar geleden. RIJWIELPAD IN DE WESTKOLKSTRAAT. Onlangs is door ons een opmerking gemaakt over bet verkeer aver bet rjjiwielpad in de Westkolkstraat, dat men, van de ophaalibrug komende den weg moet oversteken om dat rijwielpad te berijden en dat men aan bet postkantoor opnieuw moet oversteken, waar- door gevaar voor bet verkeer ontstaat. Men maakt ons opmerkzaam, dat de wielrijders niet verpUcht a$n een ter linkerzijde van den weg gelegen rijwielpad te berijden. Zij mogen naar bun keuze op den weg recbts houden en behoeven dan in de Westkolkstraat niet over te steken. Dat het klinkerpad in de West kolkstraat tot rijwielpad is verklaard schept voor het rijwielverkeer bet voordeel, dat daarop geen rij- of voertuigen mogen uit- wijken en de wielrijders zich daarop dus zon der gevaar voor auto's e.d. kunnen bewegen. EEN NIEUWE DRAAIBRUG OVER HET BUITENSLUISHOOFD DER MIDDEN- SLUIS. Op Woensdag 15 April a.s. zal namens den Mifdster van Waterstaat aan het gebouw van provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed het maken en leveren van den ijzeren bovenibouiw van eene duibbele draaibrug ter vervanging van de bestaande dubbele draaibrug over het buitenhoofd van de Mid- densobutsluis te Ter Neuzen framing /3300). Naar we vememen wordt de bestaande dubbele draaibrug vervangen door eene over eenkomstig de afmetingen van die aange- bracht over bet binnenhoofd der Oostsluis en zal dus bet aanibrengen van toeleidende april- len oak mogelijk zijn deze met rijiwielen enz. in niet-onderbroken gang te passeeren, het- geem, indien door bet binnensluishoofd gescbut wordt en de kiapbrug geopend is, voor bet verkeer een groot gemak zal opleveren. NATUUR-AFWIJKING. Dezer dagen was mej. Van Duijse-Bauiwens alhier, toen zij een ei wilde nuttigen ten zeerste verrast, dat zioh in de dooier van het kipei een goed van schaal voorzien ei van klein formaat aantrof, dat ons beden werd vertoond. Dit schijnt wel een zeldzaam voor- komend feit. KONIJNENFOKKER1J. Vrijdag werd aan den beer G. A. v. d. Straaten alhier uitgereikt een diploma voor het inzenden van konijnen op de Internatio nale tentoonstelling te Antwerpen. SCHIP OMHOOG. Gisteren liep op den Oostdam der oude haven omhoog bet Fransche mofcorschip ,,In- fantigeable II", geladen met 200 ton aard- appelen bestemd voor Gent. Door de firma Aug. de Merjer Zonen's ExpSditie en Agen- tuurmaatscbappa als vertegenwoordigster der Gerling-maatscbappij is het sobip met de sleepbooten Raymond" en „Sirius" vlot ge sleept. SCHEEPSBOTSING OP DE WESTER- SCHELDE. Vrijdagmorgen tegen half zeven werd op de Wester Scbelde het Fransche sleepschip „Poi- ton" aangevaren door een Fransche zeeboot. Het sleepschip kreeg zware averij en de schip- per besloot naar de haven van Hansweert terug te keeren. Ten gevolge van de botsing is in het achterschip een lamp of een kachel omgevallen met het gevolg, dat er brand ontstond. Met levensgevaar kon de scbipper uit het brandende achterschip zijn vrouw, die daar ziek lag, redden. De schipper zelf liep licbte verwondingen op. ZEEUWSCH-VLA AMSCHE WATER LElDIN G. Blijkens betgeen daaromtrent bekend werd, is door Commissardssen der N.V. Zeeuiwsch- Vlaamsahe Waterleiding maatsehappij zeer rijpelijk overwogen betgeen bun te doen stond in verlband met bet beperkte nieuwe plan, nu hunne circulaire voor geen enkele der aan- gesloten gemeenten die niet verder wenscben te werken aanleiding was om van standpunt te veranderen. Naar we vememen is in een j.l. Vrijdag al hier gehouden vergadering ten slotte besloten aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen de naamlooze vennootscbap te ont- toinden. Er zal nader vergaderd worden om de datum voor bijeenroeping der aandeelhou- ders te bepalen. WONINGTELLING. Blijkens de gegevens die verzameld zijn ter gelegenheid der alhier gehouden volkstelling blijkt, dat in onze gemeente gevestigd zijn: 2429 woningen, waarvan 41 leegstaand waren, 16 waren op 1 Jan. in aanbouw, alhier be- hoorden thuis 100 bewoonde schepen, terwijl er 4 woomwagens stonden. Het aantal hotels bedraagt 64, dat der kantoorgebouwen 67, pakhuizen 283, fabrieken en werkplaatsen 127, stallen enz. 132, 275 winkels, 1 molen, 3 wijkgebouwen, 13 kapperszaken, 8 weeg- bruggen, 7 bibliotheken, 1 veilingsgebouw, 2 arrestantenlokalen. Het aantal gestiohten bedraagt 6, nl.in de kom ziekenbuis, marecbausseekazerne, diaoo- niehuis, genootschap tot opvoeding (Nieuw- straat)te Sluiskil R.K. verpleging en opvoe ding en R. K. ziekenbuis. Voorts staan in de gemeente 13 kerkge- bouwen. GEEN ZUIVERE KOFFIE. Naar we vernamen vervoegde zich hier j.l. Zaterdag in enkele winkels een persoon die kwam informeeren of de voor bet wegen gabruikte balansen of de weegbascules wel in orde waren. Uit zij(n uiterlijk en spraak viel Eif te leiden, dat het een buitenlander was. In de gevallen waarvan wij hoorden vertrok hij weer zonder meer. Voorts werd ons meegedeeld, dat in de ge meente Philippine zioh twee personen met dat doel in winkels hadden vervoegd, met de be- doeling geld te vragen voor het z.g. in orde maken der weegschalen. Verder vernamen we, dat die personen bij de politie gesignaleerd staan. Ofsohoon ons niets ter oore kwam van verdere ongeoorloofde praktijken, schijnt het toch niet overbodig er op te wijzen, dat die personen geen enkele bevoegdheid hebben voor eenige controle en omzichtigheid geraden is. AUTO-ONGELUK. Vrijdag kwam het 11-jarig zoontje van den landbouwer Koster te Groede op den weg juist toen een auto passeerde. Hij kwam op bet spatbord van de auto terecht en werd deerlijk verwond. Dr. De Somme verleende de eerste bulp en achtte overbrenging naar bet ziekenbuis te Oostburg noodig. Het knaapje is daar Zaterdagmorgen overleden. Natuurlijk is door de politie een onderzoek ingesteld, doch bet schijnt dat den bestuurder van de auto geen schuld treft. INBRAAK TE MIDDELBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de villa van den heer A. A. de Wilde, aannemer, wonende aan den Ouden Vlissingschen weg te Middelburg. De bewo- ners waren te Utrecht met bet doel daar Maandag de Jaarbeurs te bezoeken en toen de dienstbode Zondagmorgen aan de villa k/wam, merkte zij, dat een of meer ongenoode gasten des nacbts in het huis waren geweest. Het onderzoek van de onmiddellrjk gewaar- schuwde politie doet vermoeden, dat men eerst heeft getracht het glas-in-loodraam van de badkamer te vernielen, maar later beneden de deur van de bijkeuken, die met een haakje aan de binnenkant was gesloten heeft open- getrokken. Toen is de deur naar de keuken, die in het slot was opengetrapt en daama bad men vrij spel, want de overige deuren waren open, althans niet met een sleutel afgesloten. Alle kasten bijna zijn doorzocht en alom lagen de artikelen uit die kasten en laden op den grond en op tafels verspreid. De brandkast vertoonde geen teekenen van geweld. Men moet natuurlijk de thuiskomst van de bewoners afwachten om te kunnen nagaan of er iets ontvreemd is, maar zeker staat als vast, dat men verschillende dingen van eenige waarde, die voor het pakken lagen, niet heeft medegenomen. De politie zette haar onderzoek den ge- heelen dag voort en ook de justitie kwam een kijkje nemen, tot Zondagavond had men nog geen spoor van den dader. SAS VAN GENT. Een ooggetuige vertelt. Toen ik Vrijdagmiddag om 2 uur mijn post op een kolentransporteur aan de '1 Azote te Sluiskil betrok, dacht ik in bet geheel niet, dat ik eenige oogenblihken daama getuige zou zi:P van een vreeselijk ongeluk, dat mij nu nog, terwijl ik het vertel een koude rilling over den rug jaagt. Nauwelijks was ik een poosje bezig met mijn kraan te manoeuvreeren of ik voelde, dat er iets niet in orde was. Het was precies alsof er iets wrong, zoo zwaar ging het mechanisme. Het kwam me bovendien voor, dat ik iemand hoorde om hulp roepen. Zonder mrj een oogenblik te bedenken sprong ik van een hoogte van 3 M. naar beneden en zag tot mijn ontzetting een man vreeselijk bloedend en verminkt in de transportinrichting be- kneld. Om hulp roepend schoot mijn kameraad Smallegange mij te hulp en met vereende kraohten is het ons gelukt den ongelukkige uit zijn hachelijke positie te bevrijden. Ik hoor hem miii nog smeekend toevoegen: „Och Guus, trek me er asjeblief tooh uit". De arme kerel was er erg aan toe, maar wonder boven wonder niet buiten kennis. De kleeren hingen hem aan flarden aan het lijf. Aan armen en beenen was hij als 't ware gestroopt, terwijl <5en zijde van het hoofd om zoo te zeggen bijna gescalpeerd was en een gapende wonde asm het voorhoofd zichtbaar was. Hoe het mogelijk was, dat hij zijn positieven nog bij elkaar had, begrijp ik niet. Hij moet ontzettend geleden hebben, maar wist zich toch goed rekenschap te geven, van hetgeen er gebeurd was. Hij moet met een schopje, dat kapot daar lag, geprobeerd hebben de rol, waarover de transportband glijdt, schoon te maken en daaribij door den transportband gegrepen te zijn met het voor omschreven gevolg. Onze onmiddellijk toegeschoten chef gaf zijn te- vredenheid te kennen over ons snelle optre- den en schreef het daaraan toe, dat de getrof- fene er het nog levend af bad gebracbt. Zooals begrijpelijk zijn wij zelf, alboewel nog onder den indruk van het gebeurde, heel blij, dat we het slachtoffer nog hebben kun nen bevrijden en, alhoewel aanvankelpt voor zijn leven gevreesd werd, van een anders wissen dood, en welk een dood, hebben kun nen redden. Naar bet schijnt zal bij onder de kundige behandeling van de geneesheeren er nog boven cp komen. Weer op strciat. Na een kortstondige campagne van sleobts een viertal v/eken heeft de pbosphaatfalbriek het voorjaarsseizoen alweer besloten. Een 40tal werklieden, die gedurende deize enkele weken aan den slag waren gezet, kun nen worden, heeft bet lot getroffen weer werkeloos te worden, zoodat bet oorspronke- lijk geslonken aantal van ruim honderd werk- loozen daartoe weer tot hetzelfde getal is op- geloopen. Het was te venwachten, dat de levendige Ibedrijvigbeid van het vorig jaar dit jaar niet zou bereikt worden. Waar toen een heele vloot grootere en kleinere schepen gereed lag om lading te nemen, kwamen thans slechts sporadisch enkele bodems opdagen. En al mogen ook al enkele groote booten een lading hebben komen weghalen, deze opruiming van het ge- produceerde is bij lange niet van ibeteekenis voor den goeden gang van zaken aan een fa- briek, die met duizenden tonnen gewoon is te verschepen en aan den man te brengen. De malaise in het landibouwfoedrijf doet al- dus haar reactie op het fabrieksbedrijf maar al te merkibaar voelen. Heel weinig landibouwers worden er onder de thans vigeerende omstandigheden annge- troffen, die zich de uitgaven van de met anders zooveel voorliefde gebruikte kunst- meststoffen, kunnen veroorloven. Men tracht zich op andere wijze te be- helpen. ZAAMSLAG. Zaterdag 14 Maart hield de vereeniging „Het Groene Kruis" hare gewone algemeene vergaderinge bij den heer H. P. Lensen. Uit de rekening van den Penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f 2433,61 en de uitgaven f 2124,97, zoodat er een batig saldo was van 308,64. Het aantal leden bedraagt thans 682. In het geheel zijjin in 1930 uitgeleend 368 verplegingsartikelen, verdeeld over 116 per sonen. De wijkverpleegster legde 2680 bezoeken af. De begrooting voor 1931 werd in onbvangst en uitgaaf vastgesteld op 1950. De heeren G. van Dis, F. C. Wisse en A. de Kraker, die aan de beurt van aftreding waren, werden alien herkozen. AXEL. Blijkens de gegevens der volkstelling zijn alhier geteld op 1 Jan. 1.1.: 1430 bewoonde woningen; 1 diaconiehuis; 1 marechaussee- kazeme; 1 wijkgabouw; 41 leegstaande wo ningen; 8 woningen in aanbouiw; 43 hotels, cafe's, restaurants; 8 scholen; 5 kerken en evangelische gebouw en; 7 kantoorgebouwen; 171 pakhuizen, schuren en loodsen; 54 fabrie ken en werkplaatsen; 37 stallen en garage's; 143 winkels; 2 woonketen; 3 molens; 4 vreemde schepen. Zaterdagmiddag kwam de heer D. van Westdorpe, op weg naar de graanmarkt al hier, met zijn auto door de Weststraat gere- den. Doordat D. de signalen van de tram die om 11.40 richting Zaamslag vertrekt, niet had gehoord reed hij tegen de tram op. De wagen werd 5 meter meegesleurd en raakte bekneld tusschen de bagagewagen en het meubelmagazijn van den heer Pot. De bagagewagen moest uit de rails worden ge zet om de auto vrij te krijgen. Deze was zwaar beschadigd, de vooras met beide wie- len en veeren was onder de wagen weggerukt, terwijl ook de carosserie leelijk was geha- vend. Wonder boven wonder kwamen de in- zittenden met den schrik vrij. De machinist tref-t geen schuld. De tram kon na 25 min. vertraging de reis voortzetten. De politie nam de auto in beslag en maakte proces-verbaal op. WATERLANDKERKJE. Tot ontvanger dezer gemeente is benoemd de heer F. A. van Rosevelt te Schoondijke. DINSDAG 17 MAART 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 7 u., Zendeling Bout, van Nieuw- Guinea. DE WERKING VAN KALKSALPETER IG. Kalksalpeter IG werkt snel, zeker en krach- tig. De stikstof is namelijk aan kalk gebon- den, waardoor het reeds met kleine hoeveel- heden vocht oplost. De stikstof kan direct door de gewassen opgenomen worden. Kalk salpeter IG is daarom bijzonder geschiktvoor de stikstofbemesting bij achterlijken stand der gewassen, wanneer een snelle werking noodzakelijk is. Bij bemestingsproeven bleek voorts, dat Kalksalpeter IG ook bij gewassen, die de voe- dingsstoffen over een lange periode opnemen, als aardappels en gras, een uitstekende wer king vertoont. Duidelijk komt dit tot uiting in een artikel in „De Boerderjj" van 15 Jan. 1930 van Prof. Dr. J. H. Aberson. Aangezien alle gewassen zich zonder on- derscheid schitterend bij het gebruik van deze meststof ontwikkelene noemt hij Kalksalpe ter een ideale meststof om de cultuurgewas- sen van stikstof te voorzien. Bij verschillende gewassen vertoont Kalk salpeter IG daartnj nog een speciale werking, zooals o.a. bij aardappels en suikerbieten. Het Rijkslandbouwproefstation te Groningen stelde toch bij zijn onderzoekingen, volgen3 bericht No. 37 der 2e afdeeling. vast, dat in vergelijking met andere stikstofmeststoffen, Kalksalpeter voor bemesting van aardappels uitstekend geschikt is, aangezien het naast een hooge opbrengst aan knollen en zetmeel, aardappelen met een gladden schil geeft. De bemesting met Kalksalpeter IG ver- zekert een goed suikergehalte der bieten. Dat Kalksalpeter IG ook op de suikerbieten-op- brengst gunstig werkt, blijkt uit proeven van Ir. P. G. Meijers, Rijkslandbouwconsulent te Groningen. Hij stelde daarbij o.m. vast, dat de rentabiliteitsgrens der stikstofbemesting op suikerbieten ligt bij 600 K.G. tot 700 K.G. Kalksalpeter per H.A. Bij verbouw in een graanstoppel op zavelgrond, bij een kalksal- peterprijs van 12 per 100 K.G. en een bie- tenprijs van 16 per 1000 K.G., volgens het Groninger Landbouwblad van 6 April 1929. (Thans is de prijs der suikerbieten gedaald, doch ook van Kalksalpeter IG Is de prijs thans aanzienlijk lager.) Een proef bij den heer M. Kole Jzn. te Krui- ningen op suikerbieten, gaf de volgende uit- komsten, als gemiddelde opbrengsten der ver schillende perceelen, alles per H.A. omge- rekend 40.560 K.G. bieten met fosforzuur zonder Kalksalpeter IG. 53.795 K.G. bieten met fosforzuur plus 750 K.G. Kalksalpeter IG. Met iedere K.G. stikstof werd dus 114 K.G. bieten meer verkregen. De heer A. Bax te Zevenbergschenhoek behaalde de volgende opbrengsten, eveneens als gemiddelde der verschillende perceelen en alles per H.A. omgerekend. 33.496 K.G. bieten met fosforzuur en kali zonder Kalksalpeter IG. 45.905 K.G. bieten met fosforzuur en kali plus 525 K.G. Kalksalpeter IG. Hier bracht iedere K.G. stikstof gemiddeld een meeropbrengst van ruim 150 K.G. bieten. KON. NEDERL. XOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag. Afdeeling IV. lste klasse. B.V.V.—Wilhelmina 5—2 M.V.V.N.O.A.D. 0—3 P.S.V.—Willem H 3—5 N.A.C.Eindhoven 31 2e klasse A. BaronieR.B.C. 65 BredaDongen 39 D.O.S.K.O.Middelburg 04 3e klasse A. Walcheren—Vlissingen II HulstZierikzee Terneuzen- Zeelandia II AxelMiddelburg ZeeuwenSinoto 3e klasse B. BoeimeerGoes Paars-WitH.K.I. 1—2 1—0 5—2 6—0 1—0 2—6 4—3 De stand der tot op heden: Zuidelijke 3e klasse A luidt TO m 00 TO •S TO 2. n •o 3 Terneuzen 14 14 63-13 28 Axel 12 9 1 2 36 16 19 Hulst 13 7 2 4 35-21 16 Zierikzee 11 7 1 3 32-11 15 SINOTO 13 5 2 6 24-28 12 De Zeeuwen 8 3 4 1 14 12 10 Vlissingen II 13 4 2 7 21-32 10 Walcheren 14 3 3 8 21-39 9 Middelburg II 16 2 1 13 22-59 5 Zeelandia II 14 2 12 17-42 4 TERNEUZEN IZEELANDIA II. 52. Terneuzen I had gister wederom een thuis- wedstrijd. Ditmaal waren de reserves van Zeelandia uit Middelburg op bezoek. Vrijwel den geheelen strijd is de thuisclub de meerdere geweest. Nadat zij eerst met 20 de leiding had, maakte Zeelandia toen een tegenpunt. 21. Nog voor de rust maakte Terneuzen er 31 van. Was het voor de rust een nogal aantrekke- lijke partij, in de tweede helft legde Zee landia zioh hoofdzakelijk toe op verdedigen. Zelfs de backs van Terneuzen namen meer- malen aan de belegering van het doel der Middelburgers deel. Nog tweemaal wist Ter neuzen te scoren, terwijl Zeelandia, uit een der weinige uitvallen die zij kon ondernemen, ook nog een doelpunt maakte, zoodat het einde kwam met 52 voor de thuisclub. AXELMIDDELBURG II 60. De thuisclub verscheen met 2 invallers en een geheel andere opstelling. Van begin tot einde is zij het meest in de meerderheid geweest. Nadat 20 min. is ge speeld en de doelverdediger der gasten in dien tijd veel werk heeft gehad wordt het eerste doelpunt gemaakt 10. Voor de rust weet Axel nog 3 maal te doelpunten (40). Middelburg II heeft slechts enkele goede kansen voor de rust gehad, doch er geen ge bruik van weten te maken. Na de hervatting wordt de stand al spoe dig op 60 gebracht en hoe hard de bezoe kers, die met 10 man verder moeten spelen, doordat e6n hunner is uitgevallen, ook wer ken, zij weten de eer niet te redden. Ontel- bare mooie kansen krijgt Axel, maar de voorhoede weet het net niet meer te vinden ZEEUWSCHE V OETB ALBOND. Afdeeling B. ROODWIT I—TERNEUZEN II. 20. Het tweede elftal van Terneuzen ondemani de reis naar Sluis, om voor den Z. V. B. uit te komen tegen Roodwit I. De thuisclub behaalde met 20 de over- winning. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. doelp. pt. Sassche Boys 7 6 1 28—7 13 Terneuzen II 7 3 2 2 27—17 8 Breskens 7 3 1 3 22—19 7 Clinge 8 3 1 4 24—22 7 Rood-Wit 2 1 1 2—1 2 Hulst II 7 1 6 6—41 1 AJAX KAMPIOEN EERSTE KLASSE AFDEELING I. Doordat de wedstrijd ZFCVUC in een ge lijk spel eindigde, is Ajax kampioen geworden van de eerste klasse afdeeling I. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 Maart 1931. De volgende zaak werd behandeld: C. J. v. V., oud 41 j., kantoorhouder der Posterijen te Zaamslag, werd ten laste gelegd dat hij in 1930 als kantoorhouder der Poste rijen te Zaamslag verschillende bedragen stortingen op cheques van den postchfeque- en girodienst tot een geizamenlijk bedrag van ongeveer 800 heeft verduisterd, o.a. door dit geld te gebruiken voor de verantwoording en verrekening van vroeger gedane geldstortin- gen; subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij in zijn kwaliteit van kantoorhouder geldstortingen tot genoemd gezamenlijk be drag, toebehoorende aan een ander, en welke gelden hij op de eerstvolgende afrekenings- staat aan het hoofdpostkantoor te Ter Neuzen moest verantwoorden, heeft verduisterd, in of omstreeks 1930 als kantoorhouder bij de Posterijen, Telegrafie en Telefonie en wel op het kantoor Zaamslag en als zoodanig met den openbaren dienst op dat kantoor voort- durend of tijdelijk belast, opzettelijk de na- volgende bedragen, zijnde stortingen op cheques der postch&que- en girodienst en wel: 8,55 gestort door C. Riemens op post- rekening 29056 van de Roomboterfabriek Lemererveld; 8,55 gestort door B. Priester op postrekemiiLg 29056 van de Roomboter fabriek Lemererveld; f 193,83 gestort door R. J. de Krfger op postrekening 117521 van de N.V. Philips Radio Eindhoven; 25,52 door J. de Vos op postrekening 8864 van de Alg. Fr. Lev. Mij. Leeuwarden; 26 gestort door A. Donze op postrekening 81752 van de Chr. Geref. Jongel. Ver. Zwolle; 45,79 gestort Ondamks vuil en stof, dat Uw handen met de schoonmaak opdoen, blijven ze izacht en mooi door ze vooral's avonds in te wrijven met Puroi Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogiste®. (Ingez. Med.) door S. Buijze op postrekening 101776 van G. Schaar, Ter Neuzen; f 121 gestort door C. Klaassen op postrekening 56155 van G. Deli- ker, Sliedrecht; 30,40 gestort door H. P. Lensen op postrekening 38040 van Lev. Mjj. Utrecht, TiLburg; f 38,13 gestort door R. J. de Krijger op postrekening 5685 van de Gero- fabriek, Zeist; f 100 gestort door Jac. Michiel- sen op postrekening 4914 van de ontvanger Dir. Bel. Ter Neuzen (Art. 6688 van het Kofa.) Ink. Bel.; 112,50 gestort door de Diaconie Geref. Kerk op postrekening 36738 van W. L. B. den Blaauwen, Den Haag; 21,61 gestort door F. P. van Fraijenhove op postrekening 1300192 van N.V. Handels Mij. Kalse en Wale, Maastricht; f 29,62 gestort door R. J. tie Krijger op postrekening 13621 van Reof., Rotterdam; welke stortingen omstreeks de laatste maanden van 1930 hadden plaats ge had en wel respectievelijk omstreeks 28 No vember 1930; 29 November 1930; 18 Novem ber 1930; 14 November 1930; 26 November 1930; 25 November 1930 27 November 1930; 21 November 1930; 15 November 1930; 18 November 1930; 14 November 1930; 24 November 1930; en 25 November 1930, welke gelden hij in zijn voomoemde bediening onder zich had en op de voor hem voorgeschreven wijize moest verantwoorden bijjl de verreke ning van de voomoemde geldstortingen en de daarbij behoorende postch^ques heeft ver duisterd o.a. door dit geld te gebruiken voor de verantwoording en verrekening van vroe ger gedane geldstortingen; althans dat hjj op tijd en plaats voornoemd opzettelijk in voren- vermelde qualiteit, vorenomschreven geld stortingen toebehoorende aan een ander dan hem verdachte, welke geldstortingen hij op de eerstvolgende afrekeningstaat aan het Hoofdkantoor te Ter Neuzen moest verant woorden, welke vorenvermelde geldstortingen hij op vorenomschreven wijze althans anders dan door misdrijf onder zich had, wederrech- telijk zich heeft toegeeigend. Verdachte was verschenen en werd rochts- kundig taijgestaan door Mr. J. J. Adriaause, advocaat te Middelburg. Als eerste getuige werd gehoord, Weisfelt, inspecteur der posterijen te Middelburg, die verklaarde, dat toen hem ter oore was ge komen, dat verdachte's administratie niet in orde zou zijn, hij daamaar een onderzoek is gaan insteilen, waarbij hij constateerde, dat verdachte een aanzienlijk tekort in kas had. Deze gelden zijn door verdachte aangezul- verd. Tekorten komen wel eens meer voor en daarom wordt aan den kashouder een toelage verstrekt, om daaruit kleine tekorten aan te zuiveren. Verdachte is ontslagen, doch is van die beslissing in beroep gekomen. Verdachte, door den president ondervraagd, zegt te hebben bemerkt, dat zijn tekorten steeds grooter werden doch ontkent die gel den zelf te hebben gebruikt. De getuige Ter Haar, ambtenaar bij de in spects der posterijen, zegt op last van hoo- gerhand, een onderzoek te hebben ingesteld. De gelden, welke verdachte voor den giro dienst ontvangt, moeten door hem genum- merd achter elkaar worden ingeschreven. Wanneer daarbij stukken worden achterge- houden is de controle evenwel zeer moeilijjk. Verdachte's administratie bleek op dit punt niet in orde te zijn. De getuige a decharge Serrarens, besteller bij den postdienst, zegt te hebben bemerkt, dat verdachte's kassen wel eens door elkaar liepen. Verdachte had het soms zeer druk, Meermalen stonden groepjes menschen te wachten. Verdachte heeft over die drukte op het kantoor wel eens geklaagd. Vaak hielp zijn vrouw mee. Getuige heeft het eens mee- gemaakt, dat verdachte f 100 te veel had uit- betaald, doch dat geld is later weer terug- gekomen. Getuige Heijiboer, majoor der rgksveld- wacht te Zaamslag, heeft ook herhaaldelijk gezien, dat verdachte het zeer druk had. Ver dachte leefde gewoon en deed geen bijzondere dingen. Hi) was altijd zeer bulpvaardig en hielp de menschen zelfs buiten de kantoor- uren. Op een vraag van den officier Van justitie, merkte getuige op, dat, als verdachte aan de telefoon werd geroepen, het geen kunst was, geld uit de lade te nemen. De derde getuige a decharge, de gemeente- secretaris van Zaamslag, zegt ook, dat ver dachte een zeer druk kantoor had. Een keer heeft getuige gezien, dat iemand een aanzien lijk bedrag aan geld kwam storten en ver dachte tegen den brenger zeide, zelf het geld maar uit te tellen, omdat hij er geen tgfl voor had. Getuige kent verdachte reeds lang. Deze staat zeer gunstig bekend en leeft zeer eenvoudig. Het is een zeer primitief kantoor, waaruit men zeer gemakkelijk iets kan weg- nemen. Verdachte door den president ondervraagd, zegt reeds 10 jaar kantoorhouder te zjjn. Voor korten tijd bemerkte hij, dat hjj een kastekort van 800 had. Hoe dat tekort is ontstaan, weet hij niet. Op 1 December was er een tekort van f 1300. Verdachte ontkent echter geld te hebben verduisterd. Meermalen was hij van de drukte 's avonds zoo moe, dat hij geen lust meer had om de kas op te maken. De officier van justitie meent, dat de feiten vast staan, en al geeft verdachte als reden op, dat hij het te druk had, dit verweer gaat niet op. Bovendien had verdachte, toen hi het tekort ontdekte, daarvan aan z.Qtn supe- rieuren kennis moeten geven. Zijn admini stratie geeft blijk van slordigheid. Waar het geld gebleven is, staat niet vast. Aangezien verdachte gunstig bekend staat, de zoekge- raakte gelden zijn teruggegeven en verdachte uit den postdienst is ontslagen, eischt de offi cier, rekening houdende met den emst van de feiten, een gevangenisstraf van 4 maanden. De verdediger van verdachte, vindt zijn taak hier een zeer dankbare. Iedereen voelt, zegt pleiter, dat hier geen vermogensdelict is gepleegd, doch men hoogstens kan zeggen dat de man slordig is geweest. Hij is geen misdadiger. In particulieren dienst zou deze zaak tusschen patroon en werknemer zonder meer zijn geregeld, doch de Staat is onbarm- hartig, ontslaat den man en geeft hem over aan de justitie. Verdachte heeft herhaaldelijk bij zijn chefs geklaagd over de drukte op het kantoor en het resultaat was, dat hij het nog langer moest openhouden. Door de drukte beging verdachte vergissingen. Verdachte was zeer welwillend voor het publiek. De officier zfigt pleiter, heeft hopelooze moeite gedaan om getuigen te vinden, die zouden kunnen verkl&ren, dat de man liet geld, dat is zoek geraakt, voor zich zelf heeft ge bruikt Verdachte heeft er evenwel geen cent van genoten en van wederrechtelrjke toe- eigening is volgens verdediger, dan ook niets °-ebleken. Wel heeft verdachte fouten ge maakt en hij heeft zijn verantwoordingsstaten niet bijgehouden. Een zeer aanzienlijk be drag gaat dezen kantoorhouder jaarlijks door de handen. Verdachte's vrouw stond meer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2