P&RBX&BE OEIil. Fe uilleton- vertelling eo Van den Haagen de Hagenaars GEKLEHGDE BERICHTEH. Laatste Berichten. BRABANTSCHK BRIEVEN. EEN HELDENDA AD DER VELDPOLITIE. INGEZONDEN STUKKEN. Rubriek van den Arbeid. CADZAND. De 79-jarige A. de Hullu te Cadzand, die op 26 Februari te Zuictzande door de stoom- tram werd a.angereden, is in het ziekenhuis te Oostburg aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. ZONDAG 15 MAA11T 1931. Ned. Jttt rv. lierii. Ter Neuzen. 9% en 2. u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., Zendeling D. C. A. Bout, van Nieuw-Guinea en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis en 2 u., Zendeling Bout, van Nieuw-Guinea. See van Gent. 9% u., Ds. H. AESJrsloot vai. Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9)2 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.R. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8 Vi en 10 uur. s Namiddags om 2% uur Lof. MAANDAG 16 MAART 1931. Ned. Hervormde Kerk. Sluiskil. 7 u., Zendeling Bout, van Nieuw- Guinea. DINSDAG 17 MAART 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 7 u., Zendeling Bout, van Nieuw- Guinea. Ulvenhout, 10 M6ert 1931. denier, Trui en Meert ruuren d'ren stfefert. En nouw mag M56rt mee z'nen st56rt te keer gaan en 'm ruuren dat er de spaanders van om oew oogen vlie- gen; 't mag dan vriezen da-d-et krokt, sneeuwen, sturmen dat de noteleer te piepen staat, Trui ruurt 'm kolle- saler! Waant... Trui wil van 't jaar vroeg ,,schoon zijn". Nouw wit 't weli Ze hee-d-'n bui of er 'n nuuw kindeke in huis mot komen enne... affijn, d'n jongste is vijfentwintig. Maar genogt, laat ik 'r gin aardigheidjes bij maken; 't is al erg zat! Waant ik weet nie of da bij jouw thuls ok zoow is, maar hier is 't dan zoow: of 'r 'n dol v5rken in oew huis is losgelaten, of da Trui aan d'n schoonmaak is, 't is allebei persies krek gelijk net iender! Op de onmeugelijkste plakken brikte de nek over 'nen stiekumen emmer of 'n gluiperigen zeemelap, of over 'nen gruunen-zeep-kwal. Oew potje tabak sta-d-op d'n keldertrap, oew pepke lee-d-op de rengelton vastbevro- zen. En as ge toevallig oew inktfleschke mot emmen en d'n penhouwer, zooals daar- strak. veur ik deus briefke schrijven gong, kekt dan maar nie op d'n schouw, daar lee nikske aanders as kalk op, maar zuukt dan maar gerust onder de bedstee. Gc wit wel: 'nen gek motte nooit teugen- spreken. As dus oew vrouw aan d'n schoon maak is, zegt dan maar niks, zelfs nie as ze in oewen hoogen hoed-van-trouwen zoolaank de bruine boonen hee weggezet die ge mer- gen krrjgt. En as ge Zondagmergen oewen besten jas uit de kast pakt om naar de kerk te gaan, en hij zit vol mee kalkspatjes, zegt dan maai ,,toch wel aarig, zo'n wit tikkel- tje in 'nen overjas". 't Begon z66. Heelegaar onverwachts.' 'k Zat vleejen week 's avonds de kraant te lezen aan de gloeiende plattebuis 't vroor dad-et krokte, d'n erft lag onder 'n vachtje sneeuw, gruun beschenen van de maan, te pinkelen van de straffe kouw, en 'k had 'n gevuul as 'nen prins, bij m'n brommend plattebuske en mee m'n slurpend pepke toen Trui ineens zee: „Dr<5, kom mergenmiddag 'n beetje kwiek terug uit de stad, mee oewen wagel, blijf nergens plakken onderweuge" (ge mot da vuulen!) ,,dan kunde mergenmiddag deus vertrek witten. 'k Zal zurgen asdat 'r 'n emmerke kalk klaar staat, dan kunde medeen aan d'n slag as ge thuis-komt." 't Gebeur me nie gaauw, maar nouw zat ik toch beduusd te kijken of 'k 'n mep op m'n hoofd gekregen had. ,,Da's dus afgesproken zee ze as 'nen ginneraal die 't teugen z'nen oppasser had. Toen ha'k weg kunnen gaan, of vragen of ze heelegaar gewitwel was, maar daar zat iets in d'r oogen, affijn, zooas ge da zien kunt bij 'nen mensch die 'nen klap van d'n meulen hee g'ad. 'k Perbeerde-n-er dus maar mee 'n smoes af te komen, maar 'k wiest wel, da 'k evengoed had kunnen perbeeren gou- wen tientjes onder de koeien-st^erten op te vangen. Maar ja, ge mot wh doen am oew eigen nie heelegaar in 'n hoekske te laten douwen en dus keek ik maar 's kwanshuis laanks de muren, nam ze sjecuur op of ik ze nog nooit gezien had en zee: .heelegaar nie noodig". Maar toen hee ze 'n verhaal g'ouwen over de vulligiieid in ons huis, da'k op 't lest juuk gong krijgen en docht da-d-alles plakte van vettigheid en smurrie. ,,Dus ge begrept," zee ze toen mee 'n haartstocht as van 'nen Ghandi die heel En- gelaand er van overtuigde, dat ie 't zout veur z'n ei-ke zelvers mot winnen en aanders lie- ver doodgaat: ,,ge begrept, da me zoow nie langer kunnen blrjven zitten." ,,Da begrijp ik," plaagde ik: ,,wa gij in oew hoofd het, da-gaat door!" ..Sjuust!" zee ze en op da mem^nt zou 'k ze gere 'nen emmer water over d'r kaanten muts gekeerd emmen, Maar d'n aanderen dag was 't witten ge- blazen. M'n kot en d'n erft zagen d'r uit, toen 'k thuiskwam, of 'r 'n verkooping weu- gens schuld aan d'n gaank was. De tafel sting in de sneeuw. De stfcfcrtklok lag 'r bovenop en daar weer bovenop laggen m'n kleeren en daar bovenop zat Dubbeleen, ons poes, z'n eigen te wasschen of ie al heele gaar gewend was aan deus manier van wonen. 'n Kaauw in d'n noteleer lie wa vallen op m'n goeie zijen pet die 'r lag en Dubbel6en sprong toen mee 'n bedenkelijk gezicht van de tafel af. ,,Motte d5Ar nouw om lachen," viel Trui uit en ze pakte m'n zijen klak, gong er mee naar de pomp en mokte-n-'r 'n weeksch petje van. „Da's weer schoon", zee ze toen. „En of!".ikke weer: ,,'k zal jouw beste kaanten muts dalek ok zoo 's „schoonmaken". 's Kijken of ge dan ok zegt: „da's weer schoon". „Ga nouw asteblieft 's beginnen!" - viel ze uit: „alles wacht op jouw, ik kan ginnen stap meer vooruit veur da ge gewit h&t!" „Dan eerst 'n borreltje," troggelde-n-ik „waant 't is ier zddw kouw, da'k staai te klappertaanden." Eerst taanden emmen", zee da merakel, maar ze haalde de kruik van 't beddegoed da buiten lag en 'n gloske waar ze eerst d'ren vinger deurhaalde en schonk in. 'k Zweeg dus maar. 'Nen mensch mot altij maar weten te geven en nemen, wa gij 'k Nam dus d'n borrel en d'ren vuilen zet, toen de trap en d'n kalkemmer en begon mee 'nen zucht, dat de sneeuw van d'n noteleer afviel. Trui bromde, maar toen zuchtte-n-ik 'r nog 's zeuven keer zoo haard overhenen en gaf d'n tweeden streek. Toen keerde-n-ik m'n eigen om, zette de kwast in d'n emmer en riep naar de laagte: ,,wanneer gaan me eten?" Toen zee Trui iets wa ge toch nie afdrukt en na aanderhaalf uur was de zaok gewit. Nouw, amico, eerlijk is eerlijk: 't is ervan opgeknapt! 't Ziet 'r allegaar uit, uit, ge kun-d-en wel rijstepap eten. Van bremoei hb'k mee aangepakt. As ge zelvers meedoet, dan hedde 'r nie zo'n last van, as da ge ieveraans mee oew haanden in oew zakken in d'n weg lopt. 't Koper, de rood blinkende stbertklok, de pertretjes, da glaanst allegaar teugen de hagelwitte muren om in oew haanden te vrjj- ven van plazier. Veul meer kleur en glaans is er in huis gekomen en... as er per onge- luk 's 'n zonneke in d'n huis staat te schrjnen, ollee, dan ketst 't licht van die muren af dat er alles in te daansen staat. Dan trillen de zonnekes op de geboende magonie-kast, op d'n zulveren lieveneer van 't krusifiks, op 't nikkelen kaantwerk van de plattehuis, dat er water in oew oogen komt te staan. Dan aaide oew ouwe vertrouiwde meubel- tjes, mee oew oogen en dan gade in 'n hoekske van 't vertrek, lachende van geluk, oew stralende eigendommekes aan staan kijken. De groote, ronde, witgeschuurde tafel doe- d-oew 'n brokske in de keel schieten. Daar emmen ze allegaar dagelijks gezeten, de kien- ders die nouiw weg zijn en d'r eigen ronde tafel aan 't „volmaken" zijn. Daar zat d'n Dr6, daar onzen Jaan, daar ons Annemieke en daar weer Trui mee d'n jongste op d'ren schoot. Hier hebben ze gezeten mee d'r meskes, mee d'r vrijers. Daar dieen knop van d'r stoel, da-d-hee onzen Dr6 gedaan, toen ie mee stoel en a! teugen de plavuizen aantuimelde en 'n gat in z'n kopke viel, da 'k 't bloedvlekske nog steeds nie onder d'n kalk eb kunnen krijgen, omda^d-et altjjd weer trug komt. En zoo hee ieder dingske, ieder schrammeke, ieder buts- ke, ieder meuibeltje z'n herinderinkskes. 'k Zou ze dan ok nie g£re missen, amico, veur de meubels van ons Koninginneke nog nie, wilde da geleuven? En Trui Ze poetst en ze vrijft erover, 't heele jaar deur, da-d-alles zocht geworren is as de ronde brmkes van 'n borelinkske. Gin hoekig kaantje, gin splimterke, gin oneffen- heidje-n-is er meer over. Alles is rond en glaanzend van ouwerdom en onderhoud. De glimmende lichtjes die pieken d'r ievers af. 'n Laag van d'n tijd zit er over as pollitoer. As ik op d'n erft staai, dan kan ik heuren, welken stoel Trui nouiw opzij zet. D'n eene knoerst zus, d'n aandere z66w, over de pla vuizen. Wemmen de taal van die dooie dingskes leeren verstaan. Ze spreken van onzen bruidstijd, toen me samen uit stingen te zoeken veur de ramen. Van onze kienders, die er stukskes af brak- ken en d'r medeen in opgroeiden. Van onze fiiestelrjke en ok wel zurgelijke dagen. En nouw vandaag, nouw ze weer veur d'n zooveulsten keer d'n schoonmaak emmen meegemokt, nouw spningt er lach van al die eemvoudige bullekes, die gelijk mee ons zijn oud geworren Amico, 'k schei d'r af. M'n oogen gaan pieken d'n avond valt, jonk. Dus veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA Onze „psyc,hologie". Van den Musschenberg. Bilderdyk redi- vivus. Onze nieuwe burge- meester. Mocht er inderdaad iemand onder ons zyn, die eraan denkt, een ,,Physiologie van den Hagenaar" der twintigste eeuw te gaan schrij ven, dan zal die man of vrouw toch allicht gefrappeerd zijn geweest door enkele open- baringen dier physologie, waarvan sommigen geen of slechts zeer flauw vermoeden zullen hebben gekoesterd! Ik bedoel in de eerste plaats het „spontane stormpje van verontwaardiging", dat zich in de jongste dagen heeft ontketend in verband met de plannen om de terreinen bij den Mus schenberg te gaan gebruiken voor kazerne- gebouw. De naam Musschenberg roept de her- innering wakker aan de moeizame pogingen, gedurende vele jaren in het werk gesteld door wijlen den braven, maar lichtelijk-fan- tastischen Hagenaar Paul Horrix. Sommigen beschouwden hem als een soort don Quichotte. Anderen eerden Horrix als een pionier voor grootsche denkbeelden, die on- derschat werd en dien men alleen liet staan met zijn prachtig idealisme. Horrix wilde de uitgestrekte duin-terreinen in de Waalsdorper buurt bestemd zien voor een wereld-stichting, gewijd aan den Vrede, met een Universiteit, een Vredestempel en nog andere gebouwen, waar de intellectueele kamp tegen den oor- logsgruwel zou worden gestreden. Hij bracht bezoeken bij de vooraanstaande figuren uit de „Door het Recht tot den Vrede"-beweging van die dagen. Het Camegie-paleis was er nog niet, en wijlen Horrix had deze stichting zeker als centrum gewenscht van het com plex gebouwen, dat hij zich op Haagschen bodem dacht. Met zijn mede-kampioen wijlen dr. Eykman, die de medische praktijk vaar- wel had gezegd om zich ook geheel te wijden aan de Vredesbeweging, toog hij naar Ame- rika, om Andrew Carnegie over te halen, van zijn schatten een deel te bestemmen voor de propaganda, gelijk de beide Haagsche kam- pioenen zich die dachten. Maar de Ame- rikaan was wel mild in het steunen van veler- lei goede werken, doch hij had een raken, scherpen kijk op menschen en plannen. Dc heeren werden door den multi-millionnair allervriendelijkst ontvangen, doch toen Carne gie begrepen had dat hun actie in afzienbare toekomst niet tot practisch resultaat kon lei- den, zorgde hij ervoor, dat zijn Haagsche gasten op een jacht, door Mr. Andrew be- schikbaar gesteld, huis-toe werden gevoerd, zonder de chdque of den bundel waardevol papier, waarop zij gehoopt hadaen! De rustieke schoonheid van den Musschen berg c.a. bleef ongerept. Totdat het Departe- ment van Defensie op zekeren dag tot de „trouvaille" kwam, dat men daar schitterende terreinen voor bouw van allerlei militaire gebouwen kon vinden. Ter vervanging van die, welke binnen den kom der gemeente sinds jaar en dag daar- voor waren gebruikt. Inde irae! De oude liefde voor de „blanke duinen" ont- waakte in het hart der Hagenaars van 1931. Voor de zooveelste maal werd bewaarheid het spreekwoord over het bloed, dat kruipt waar 't niet gaan kan! Van-ouds waren de duinen ons dierbaar. Die gehechtheid scheen allengs verflauwd. Maar thans is zij eensklaps ontwaakt. Men heeft van die „bewegingen", zich nu en dan openbarend en die een opgeschroefd kunst- matig karakter hebben. 't Komt ook wel voor dat lieden opduiken met „ingezonden stuk- ken", in warmen toon gestyieerd, en waar altij d wel eenige suggestie van uitgaat, zoo- dat er een ,,beweging" voor of tegen dit of dat onbkiemen gaat Wat de militaire Musschenberg-plannen be- treft, is van zoo-iets heelemaal geen sprake. Hier heeft men, nogmaals getuigd, te maken met iets van zuiver-spontaan karakter. En dat vind ik, allereerst van Haagsch stand- punt bekeken, echt sympathiek. Of het baten zal? „Voilh un autre pair de manches!"En daarover zal ik nu niet gaan bespiegelen. Een Haagsche actie, die mij in sterker mate verwonderde, is: de voorbereiding van een Bilderdijk-herdenking. Den 26en en 27en Maart zal door een Bil- derdijkcomite, dat zich hier heeft gevormd, het tijdstip feestelijk worden herdacht, waar op Willem Bilderdijk van zijn tienjarige bal- lingschap in Patria kon terugkeeren. In de groote zaal van ons „Pulchri Studio" zullen den 26en a.s. verschillende van Bilderdijk's schoonste gedichten worden voorgedragen. Er is werkelijke belangstelling voor wat het hierbedoelde comity beoogt. Hebben wij hier te maken met een van die merkwaardige verschijnselen, waarbij plotse- ling de glorie van een vergeten-geachte cele- briteit uit het verleden wederom gaat stra- len?'t Zou kunnen wezen. En dan rijst de vraag of men niet ook in de sfeer van Plankenland hier en daar zal terugkeeren tot sympathieen, welke verflauwd, verkild wa ren Wij leven in elk opzicht thans in een pe- riode van overgang, van evolutie. „Waarvan J ik van harte wensch dat ze maar heel gauw overging!" zei eens een aartsspotter. Af- j wachten is en blijft i.e. de boodschap. Maar de verschijnselen, door mij aangeduid zijn toch als lichtstipjes in de duisternis. Is j 't utopistisch te gewagen van een dageraad- gloren j Hopen we van beter. Maar een dosisje optimisme hebben wij thans in zeer sterke mate noodig! De malaise, crisis, blijft immers, helaas, 1 ,,the topic of the day". Zij is ongetwijfeld een schrikkelijke kwel- ling voor duizenden. Allerminst object voor spottemij of scherts. Dat bedoel ik ook aller minst. Dat intusschen wel een cpmisch ka- rakter heeft, dat is: de aartshandige manier, waarop somtmigen mijner stadgenooten deze crisis en malaise tebaat nemen om allerlei verplichtingen van zich af te schuiven Ook wel eens tegenover „heertjes". En even- j zeer waar 't betreft „sociale verplichtingen", waaronder dan ressorteerenzoowel het af- j wijzen van steun geven in contanteh aan allerlei dingsigheden, waarvan men zich in j normale omstandigheden „moeilijk kan af- maken!"In deze praestatien is de cate- j gorie Hagenaars, welke ik nu bedoel, in den regel een meester. En ik denk thans wederom aan de periode van 1914, toen er drang op J de Regeering werd uitgeoefend om een „mo- j ratorium" af te kondigen. Een officieele sur- stance van betaling aldus. Zij ging daartoe i vermoedelijk terecht, niet over. Maar hoe- s velen, die meer schulden dan duiten bezaten en bij wie het „juiste evenwicht" tusschen - striktnoodige en lichtelijk-overbodige, met menu-plaisier verband houdende uitgaven ontbrak, grepen den oorlogstoestand niet aan als een allerkeurigst middel om zich de ere- diteuren van 't lrjf te houden! Zulke dingen worden in dezen crisistrjd ook wel aanschouwd. De Haagsche leveranciers zijn intusschen veel scherper dan vroeger op hun „qui-vive". Daartoe genoodzaakt door den ook voor zoovele Middenstanders al- zwaarder wordenden strijd om 't bestaan. Onze nieuwe burgemeester, de heer Bosch van Rosenthal, is nu al een poosje in functie, en ik meen te durven voorspellen, dat hij „best zal bevallen" aan de overgroote meer- derheid van de aan zijn burgervaderlijke hoede toevertrouwden. Ik heb 't meermalen opge- merkt: zijn voorganger mr. J. A. N. Patijn, thans gezant te Rome geworden, is een zeer kundig en respectabel man, maar hij miste tact en zelfbeheersching. Vooral in zrjn con tact met onze Javastraat-vroeden kwam dat dikwijls zeer scherp uit. De heer Patijn miste de gave om zijn autoritairen aanleg te mas- keeren onder genoegelijk-joviale manieren. Ik zou niet durven beweren, dat burge meester Bosch van Rosenthal zijn wil en wensch niet even graag doorzet als zijn voor ganger. Edoch, hij weet prachtig met de Haagsche luidjes om te gaan. In dat opzicht kan hij op 6en lijn worden gesteld met mr. Van Kamebeek. Toen Loutje de Visser kort geleden op zijn speciale, welbekende manier in den Raad wilde gaan „uitpakken", heeft burgemeester Bosch den communist tot rede, tot kalmte, tot terugkrabbelen en ten slotte tot zwijgen weten te brengen op een manier, die de algemeene bewondering enverba- zing wekte. „C'est le ton, qui fait la musique". Zeker voor Regenten, in deze dagen moetende be- stieren, blijft dit een niet te versmaden les!... EIBER. GRIEP. Tengevolge van het heerschen van de griep zijn te Didam de openbare en de beide r.k. bijzondere scholen tijdelijk gesloten. In een huisgezin te Standdaarbuiten (N.Br) bestaande uit vader, moeder en zes kinderen, deed de griep haar intrede, met het treurig gevolg, dat vader en moeder binnen enkele dagen daaraan overleden. WIEG IN BRAND GEVLOGEN. In de woning van de familie Houweling in de Van Waerschutstraat te Amsterdam is een wieg, waarin een kind van acht maanden lag, in brand geraakt, doordat deze wieg te dieht bij de kachel stond. Het kind heeft zoo zware brandwonden gekregen, dat het aan de ge volgen is overleden. IN BRAND GERAAKT. Dinsdagmiddag is in de Kanaalstraat te Amsterdam een 53jarige vrouw tegen een kachel gevallen. Op het hulpgeroep doofde men de vlammen. De vrouw echter bleek ernstige brandwonden te hebben opgeloopen. ONTPLOFFING VAN EEN LOCOMOBIEL. Woensdagmorgen om ongeveer half acht hoorden de bewoners uit de buurt van het station te Slochteren een Jievigen knal. Bij onderzoek bleek, dat de locomobiel van een dorschmachine, vermoedelijk door het bevrie- zen van den manometer, welke locomobiel stond bij de boerderij van en in huur was bij den heer W. Veltman, ontploft was. Stukken jzer vlogen in het rond, de locomobiel zelf kwam 10 meter verder in de schuur terecht, waar de dorschmachine stond. Er ontstond brand, en niet lang daarna stond de geheele boerderij in vlammen. De auto-brandspuit van Slochteren was spoedig ter plaatse, doch kon tegen den fellen brand niets uitrichten. De boerderij is tot den grand toe afgebrand; de inboedel kon gedeeltelijk worden gered. Toen het ongeluk gebeurde, stonden bij de dorschmachine de drie arbeiders Holman, van Timmeren en Doorenbosch Jr. Alle drie wer den licht gewond. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Te Luinjeberd is de arbeider H. S. door een stier aangevallen en tegen een muur gedrukt. De man werd met ernstige verwondingen op- genomen. TRAGISCH STERFGEVAL. Te Zwolle werd, naar het O. D. bericht, op de gemeente-secretarie mededeeling gedaan, dat een huwelijk, dat om elf uur daar zou ge sloten worden, niet kon doorgaan. De reden was, dat de bruid des morgens om negen uur plotseling was overleden. VERDUISTERING VAN 15.000 GULDEN. De politie te Hoogeveen heeft een kantoor- bediende van de Eerste Drentsche Stoom- trammaatschappij aangehouden, verdacht van verduistering van ongeveer 15.000 gulden ten nadeele van die maatschappij. KIND.JE IN EEN KETEL KOKEND WATER GEVALLEN. Te Kessel (L.) is het 5jarig dochtertje van den smid M. in een ketel met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. EEN W'APENDEPOT ONTDEKT. De gemeentepolitie te Harlingen heeft in een wijnpakhuis een vuurwapendepot ontdekt. In beslag werden genomen jachtgeweren, buk- sen, revolvers en een doos met scherpe pa- tronen. DE SNEEUWSTORMEN IN BELGIe. Tengevolge van de zware sneeuwstormen der laatste dagen is de in het Oosten van de provincie Luik op 672 meter hoogte gelegen Baraque Michel geheel ge'isoleerd. Pogingen om van Jalhay en Surbrodt uit de bewoner3 te bereiken, zijn mislukt. Men vermoedt, dat zij over genoeg levensmiddelen beschikken om j het intreden van den dooi af te wachten. Twee s vreemdelingen, die zich onlangs in dit onher- bergzame gebied hadden gewaagd, werden door de koude bevangen en zouden zeker zijn omgekomen, indien zij niet door een bewoner der streek toevallig waren ontdekt. De te Bandjerm&sin verschijnende Borneo j Post" meldt: Dat de veldpolitie hier op Borneo zeer goed werk verricht op politioneel gebied en menige oude misdaad tot klaarheid heeft gebracht, is algemeen bekend, doch minder bekend is, dat ook haar optreden op ander terrein meer malen prijzenswaard is. Zoo dient het volgendS voorval aan de ver- getelheid te worden ontrukt. Een patrouille veldpolitie, patrouille-com- mandant Doelmanan en de manschappen Oesoep en Iding, alien politie-agenten 2e klasse der veldpolitie te Kandangan, patrouil- leerde in den kampong Soengei Noepadang, onderdistrict Tombarangan, in het Rantau- sche. Des middags ruim 5 uur hoorden de politie- menschen huipgeroep, waarop zij zich naar de hulproependen spoedden; zij troffen een Inlandsch woonhuis aan, staande in de ab- normaal gewassen zwaar bandjirrende rivier, terwijl zich in dat huis een aantal om hulp gillende personen bevond. Het huis dreigde weggespoeld te worden. zoodat de beangste inwoners een wissen dood voor oogen hadden, daar een zwaar bandjir rende Bomeosche kali haar prooi zelden los- laat. Vele kamponggenooten stonden naar het huis te kijken, maar niemand waagde een reddingspoging, daar dit met groot levens- gevaar gepaard ging. Ook een prauw was niet ter beschikking. Goede raad was duur. Redding en wel onverwijlde redding was geboden,- daar ieder oogenblik het wankele huis door den bruisenden vloed verzwolgen kon worden. De bevolking bleef besluiteloos de komende ramp afwachten. De veldpolitie besloot, eigen leven niet tel- lend, in te grijpen. De drie agenten onder commando van den patrouille-commandant Doelmanan maakten hun puttees los en bonden deze aan elkaar, waardoor een lange sterke vilten lijn verkre- gen werd. De politie-agent Oesoep, de beste zwemmer der drie, ontdeed zich van zijn uniform, maakte aan het einde van de putteelijn een stuk hout vast, nam dit stevig in de hand en begaf zich te water. Het andere uiteinde van de lijn werd door zijn twee kameraden aan land goed vastge- houden. Oesoep werkte zich door een ruim 10 M. breede, drie meter diepe bruisende kokende watermassa naar het bedreigde huis. Daar aangekomen, nam hij een drie maan den oud kind, Marsiah genaamd, op den arm en ving den terugtocht aan. Het kind bracht hij bij zijn twee kameraden aan wal in vei- ligheid. Daarna begaf de held zich wederom te water en reoue de vrouw Arbajah, de moe der van het kind. Vervolgens is de vader, Amih genaamd, op dezelfde wijze door Oesoep gered. Fet wankele huis toonde teekenen, dat d? 'nstorting nabij was. zoodat de reddingspo- "ingen onvermoeid voortgezet moesten wor den. Telkenmale begaf Oesoep zich te water, vocht tegen het water, bereikte het huis en voeht zich dan weder een terugweg voor hem en den geredde. Achtereenvolgens zijn door hem van een wissen dood gered, de meisjes Kentjana en Srimanganti, de vrouw Moelik, en de reap. 2 maanden en 4 jaar oude kinderen Aloeh en Oemrah. Oesoep heeft achtmaal den strijd met het water met groot gevaar voor eigen leven aangebonden; acht menschenlevens zijn door hem gered. Toen hij voor de achtste maal met de 4-jarige Oemrah in de armen nAr den vei- ligen wal worstelde, stortte het tuis in en verdween het geheel in de woederde water- massa's. Deze schitterende daad van Oesoep en het beleidvol assisteeren zijner makker-, verdie- nen ons inziens een flink bewijs vin waar- deering. DE MOORDZAAK-LANS. In de hedenmiddag ongeveer 4 uur gehou- den buitengewone zitting van het GerechU- hof te 's Hertogenbosch, werd uitspraak ge daan in de moordzaak-Lans. De procuratie- houder G. J. v. O. werd veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens mal- versaties, terwijl hij werd vrijgesproken vaa doodslag. Er was van de zijde van het publiek veel belangstelling. Mr. Kokowsky, de ver- dediger van beklaagde, was in de zaal aan- wezig. (Buiten verantwoordelykheid der Redaetle.) Axel, Steenbosch 12-3-1981. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zou ik zien, dat UEd. dit stukje van m>ij wilt opnemen, om mij te verdedigen tegen het schrijven van den heer Neeteson, in Uw Wad van 9 Maart j.l. De heer N. meent er op te moeten wijzen dat die cijfers niet gesheel van hem afkomstig zijn, dat kan wel zoo zijn, maar hij heeft ze toch ge bruikt op de beiwuste vergadering van de Kamer van Koophandel, en uit het verslag kan ik niet opmaken dat ze niet van hem zijn, want hij kan ze over twee jaar ook voorgesteld hebben; hoofd- zaak is: hij heeft ze daar gebruikt; en als hij ze gebruikt voor echt, dan mag ik dat ook doen. Dat is dus geen fout van mij! Dan de belachelijke bewering van 100.000, betaald aan het kantoorpersoneel der twee fa- brieken. Dat U die niet hebt gebruikt is vol- komen waar, die post heb ik er bij gezet. Dat begrijp ik best dat U die er over twee jaar niet hebt bijgezet, en dat ook nu nog niet doet, want de salarissen zijn altijd geweest: het heilig huisje, wie wist daar toen iets van? Dank zij onze be- moeiingen is daar nu wel iets meer van bekend! En nu het cijfer 100.000 salaris; dan reken ik onder kantoorpersoneel, de directie, de kantoor- klerken, en de vaste employe's; en als het dan cijfers moeten zijn van over twee jaar, dan waren die alleen aan de coop, fabriek ruim 60.000! Nu is 't best mogelijk dat ze aan de andere fabriek te Sas van Gent nog geen f 40.000 bedroagen, en als dat niet zoo is, dan zou ik een abuisje hebben, maar 't zal dan toch op een totaalcrjfer van 100.000 niet veel in- vloed hebben, en nog minder op het groote totale onkosten-cijfer van circa 3% millioen die de algemeene welvaart ten goede komt! Mijn grondslag van mijn schrijven was om aan te toonen dat geheel Z.-Vlaanderen bS de toeeten welvaart; behalve den verbouwer, die hier met verlies moet opgeofferd worden! Waar- om bestrijdt de heer Neeteson mjj in dezen? Hjj moest mij zijn bijlgevallen en mij hebben gehol- pen; maar van hem geen letter daar over! Wat kunnen hem die boeren schelen, als de fabriek maar draait en goede tractementen betaald! Maar waar schrijf ik nog over, de zaak is al lang beslist buiten ons landbouwers om! De Directie berekent dat er 't volgende jaar met de regeeringsteun ruim 12 zal betaald kunnen worden, let wel, ze garandeeren dat niet en ons bestuur is er weer ingevlogen, al hoewel alle bladen berekenen dat de beetenprijs zonder verandering nog geen f 11 zal bedragen. De be- lofte om een algemeene ledenvergadering te houden is gewoon genegeerd, alsmede de door ons ingezonden voorstellen om de tractementen aan genoemde maximumprijzen, dat kunnen ze ook wel in onze coop, fabriek. De autocratie heeft weer hoogtij gevierd, en wij boeren vooruit weer maar! Men meent dat dat noodig is voor de vele goede handelsverhoudingen die er bestaan! Ieder heeft daar over zijn eigen meening en de mijne is deze: We waren gelukkig dat ze alien verdwenen, met de betrokken personen er bij, en dat we eens op nieuw konden beginnen, want de uitbetalingen zijjn heusch niet van dien aard dat wij er veel bij kunnen verliezen, en ook is de tijd te ver gevorderd om nog met succes iets uit te halen. We zullen ons echter paraat hou den en ons stembiljet moet ons redden! Bij plaatsing mijn hartelijken dank. Hoogachtend, JAN DE PUTTER. DE UITKEERINGEN DER YVERKLOOZEN- KASSEN. Qe arbeiders, die zich hebben aangesloten bij een werkloozenkas, krjjgen onder zekere voorwaarden bij werkloosheid een uitkeering, welke al naar gelang van het loon, dat zij in den regel verdienen, wordt bepaald. In nor male tijden is deze periode (ongeveer zes weken per jaar) meestal voldoen.de om de werkloosheid op te vangen en zullen er slechts betrekkelijk weinig arbeiders zijn, die z.g. uitgetrokken raken. Door de huidige crisis zijn niet alleen veel meer arbeiders werkloos geworden, doch is het voor de werkloozen ook veel moeilijker wederom werk te vinden, zoodat de duur der werkloosheid in vele gevallen het maximum aantal dagen, dat uitkeering kan worden ver- kregen, gaat overtreffen. Teneinde nu te voorkomen dat de werklooze, die in deze omstandigheden verkeert al te spoedig zou zijn uitgetrokken, heeft de Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid een regeling getroffen, waardoor de maximum uit- keeringsduur kan worden verlengd voor de werkljoozenkassen van die bedrijfstakken, waarin in 1931 van crisiswerkloosheid kan worden gesproken. Blijkens nadere mededee- lingen van den Minister is deze aanvankelijk van meening, dat thans reeds crisiswerkloos heid bestaat voor de landarbeiders, metaal- bewerkers, textielarbeiders, verschillende transportarbeiders, sigarenmakers en arbei ders in de glas- en aardewerkindustrie. Over- wogen zal worden of meerdere bedrijven even- tueel er voor in aanmerking komen. Is nu voor een bedrijfstak door den Minis ter bepaald, dat daarin van crisiswerkloos heid kan worden gesproken, dan kunnen de besturen van de werkloozenkassen in die be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6