MUNHARDt £3X<%8£ I i Mi PURGE PURCL iLHI fH H! BUITENLANB. eiMKIOTE BIBICHrii Dam- en Schaakrubriek. ym Wm mm Al Rawe Haid Rawa Handen Rawe Lippen i RECHTSZAKEN. Onze Adverteerders. DAMMEN. Winterhanden Winter voeten Winterteenen SCHAKEN. m*. Wm p? wm Doos 30 Bij Apoth. en Drogist. Im ent. (Ingez. "Jed.) 'I gsj— het eerste deel van ean studie van prof. Oolenbrander over de buitenlandsche politiek van Koning Willem I tusschen 1815 en 1824. ,,Willem I en de Mogendheden" is de titel. Het is de eerste maal, oat de buitenlandsche politiek in diit trldschrift tot voorwerp van een uitvoerig onderzoek wordt gernaakt. Dat dit onderzoek van groote beteekenis kan zijn voor onze opvatting van de geschiodenis der scheiding in 1830 spreekt vanzelf. In dit jaar immers hebben juist de factoren der buiten landsche politiek den doorslag gegeven. I>e studie van prof. Colenbrander bevat ook nog een goed overzicht van een andere quaestde, die in 1830 eveneens een zeer groo te beteekenis beeft gehad, namelijk de quaes- tie van de verhouding tusschen den koning en den ltroonprins. Men weet hoe het in 1830 tot een emstige crisis tusschen vader en zoon gekomen is; de voorgeschiedenis is echter veel minder beikend en zal wellicht voor altijd, ten deele althans, een getoeim blijven. Dat het in 18191820 echter reeds tot een eerste crisis gekomen is, en wel in verband met intriges van zekere Fransche revolutionnairen, die den Prins van Oranje tot constitutioneel vorst van Frankrijk wilden uitroepen, staat vast. Dat de prins zelf eenig actief deel heeft gehad in deze revolutionnaire actie, blijkt uit niets, maar wel schijnt hij niet het noodige gedaan te hebben, om alle verdenking zelfs onimogelijk te maken. WIJZIGING DEB KIESWET. Volgens de bestaande voorschriften van de Kieswet doen groepen of partijen die den kies- deeler niet halen, bij de verdeeling der rest- zetels mede, indien zij drievierde van den kiesdeeler op hare candidaten hebben ver- eenigd. Wy vememen nu, dat op het depar- tement van Binnenlandsche Zaken wordt ge- werkt aan een wijziging der Kieswet waar- door zal worden bepaald, dat in de toekomst negentiende van den kiesdeeler noodig zal zyn voor groepen en partijen die aan de eerste eetelverdeeling niet meer doen, om bij de tweede verdeeling in aanmerking te komen. Voorts wordt aan B. Z. overrwogen, op de een of andere wyze het stellen van candidaten door particulieren of onbeteekenende groepen, tegen te gaan. In Engeland moet, zooals be- kend, iedere party per candidaat een cautie stellen die aan den Staat vervalt, als een partij niet het voorgeschreven minimum aan- tal stem men behaalt. Op welke wijize onze regeering de quaestie hoopt op te lossen, staat nog niet vast. DE NATIONALISTISCHE MILITIE IN STRIJD MET DE KR1JGSTUCHT. Een binnenkort te verwachten legerorder zal de volgende mindsterieele beschikking be- vatten. Blijkens berichten in de dagbladpers is of wordt door leden van het verbond van Natio- nalisten overgegaan tot de vorming van een zoogenaamde nationalistische militie. Op grond van het bepaalde in artikel 17 van het raglement betreffende de krijgstucht wordt bekend gernaakt, dat het als zijlnde strijdig met de belangen van de krijgstucht, den militairen verboden is deel te nemen of leiding te geven aan bedoelde nationalistische militie of deize op eenigerlei andere wijze te beivorderen. DE AARD APPELMEEL-IND U STRIE. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp betreffende de credietverleening ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de Veen- kolonien aangenomen zonder hoofdelijke stemming. STEUN AAN TARWEVEBBOUWERS. De heer Braat heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge- vraagd, of hij bereid is mee te deelen of hij maatregelen neemt om alsnog de tarwever- bouwers van het oogstjaar 1930, zoowel voor de reeds verkochte, alsook voor de nog niet verkochte tarwe, te subsidieeren of te steu- nen DE UITZENDING VAN DE „MATTHaUS ..PASSION". De Radii ob ode" meldt, dat de A.V.R.O.- uibzendirug van de ..Matthaus Passion" onder leiding van Willem Mengelberg ook dit jaar in ieder g«val doorgaat; de traditie wordt niet gebroken. VOORLICHTING VAN DEN HANDEL- DRIJVENOEN MIDDENSTAND. Dezer dagen heeft vanwege het departe- ment van Arbeid, Handel en Nijverheid voor de derde maal een bespreking plaats gehad met vertegenwoordigers van vakorganisaties van handeldrijvende middenstanders. De vergadering, gehouden onder leiding van den heer F. K. J. Heringa, chef der af- deeling handel en nijverheid, werd bijgewoond door de leden der commissie van contact inzake middenstandsaangelegenheden, de heeren Dr J. van Beurden, Mr. H. Bijjleveld en Mr. M. J. Wolff, Voorts waren vertegen woordigers van acht bedoelde organisaties alsook van den Kon. Nederl. Middenstands- bond aanwezig. De heer Heringa wijdde in zijn openings- woord een korte beschouwing aan het karak- ter der commissie van contact in zake mid denstandsaangelegenheden, waama de heer J. J. R. Schmal, die met de leiding van den middenstandsdienst belast is, de aaniwezigen uitvoerig omtrent de beteekenis van de onder- afdeeiing middenstand van het departemdnt en van het economisch instituut voor den middenstand inlichtte. Bij de gedachtenrwisseling, welke daarop volgde, hebben eenige afgevaardigden hun vak rakende vraagstukken ter sprake ge- bracht. ENGEEAND'S BBITSCH-INDISCHE POLITIEK. Toen de ronde-tafel-conferentie over Britsch-Indie te Londen in een geest van verzoening tusschen de Engelsche en de Britsch-Indiische gedelegeerden gesloten werd, is hier schrijft de N. R. Crt. opgemerkt, dat men, ondanks haar bevredigenden afloop, te bedenken had, dat er nog een lange en moeilijke weg af te leggen zou zijn, vddr de nieuwe grondwet van een Britsch-Indisch dominion in veilige haven kon zijn. Inmiddels is men op dien weg ahveer een flink stuk gevorderd door de totstandkoming van het vredespact tusschen Lord Irwin en Gandhi als gevolmachtigd onderhandelaar van de Congres-partij. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de Indische Nationalisten welke in deze partij vereenigd zrjjn, aan de tweede ronde- tafel-conferentie welke het werk der eerste zal hebben voort te zetten, zullen deelnemen. Als men in aanmerking neemt, dat na het einde van de Dondensche bijeenkomst die partij hoonend opmerkte, dat men te Londen wel conclusies, aanbevelingen en wenschen kon opstellen, maar dat het eigenlijke Indie daar niets mee van doen had gehad, is het duidelijk welk een vooruitgang bij het vredes pact van Nieuw-Delhi tusschen Lord Irwin en Gandhd bereikt is. De weg naar Indie's constitueele hervorming is reeds door twee mijlpalen geteekend. Maar nu krijgen wij in de houding der En gelsche conservatieven een parallel te zien van de vroegere demonstratie der Indische Nationalisten. Dezen wilden voor de eerste conferentie niet naar Londen gaan, de conser vatieven willen niet naar Indie voor de tweede. De beteekenis van het besluit der conservatieven dat door toedoen van hun leider Baldwin zelf en natuurlijk met den zegen van Winston Churchill en de hem vol gende die-hards genomen is, mag echter niet overschat worden. Want de conservatieve partij in Engeland heeft zich reeds door de verklaringen van Sir Samuel Hoare, haar woordvoerder op de Londensche conferentie en vroeger minister in Baldwin's kabinet, gebonden om tot de verheffing van Indie tot den status van een dominion mede te werken. De partij kan van die verklardng niet meer af, zonder haar politiek prestige onherstel- bare afbreuk te doen, en als de Indische na tionalistische pers den Engelschen conserva tieven en Baldwin nu een „politiek verraad" voor de voeten werpt, is dit overdreven. Het officieeil communique van de conservatieve partij dat naar aanleiding van de weigering verschenen is, doet wat water in den wijn. Het communique kiest wel positie tegen ex- tremistische eischen, maar ontkent uitdruk- kelijk, dat met het jongste besluit een nieuwe politiek ingeluid is. Onder veel woondenomhaal blijft de eigen lijke bedoeling van het besluit der Indische commissie uit de conservatieve party verbor- gen, maar er is reden om te vermoeden dat haar ibezwaar de plaats van samenkomst geldt. De conservatieven zouden niet van plan zijn van hun eens gegeven woord terug te komen, maar beducht zijn dat zij bij het uitzenden van hun gedelegeerden naar Indie het emstige gevaar zouden loopen, dat hun partij gebonden zou worden aan een politiek, waarmee zij, niet in kan stemmen. De groote afstand van huis zou overleg met de bonzen der partij vrijwel onmogelijk maken en daar de politiek der conservatieven tegenover Indie niet zoo duidelijk omschreven is als die van de Engelsche regeering en de liberalen zou dit vele moeilijfcheden opleveren. Het debat dat in het Lagerhuis over Indie ge- voerd zal worden, kan nader licht over de politiek der conservatieven ontsteiken. In het Indische kamp laat de radicale rich- ting zich inmiddels ook niet onbetuigd, Jawa- harlal Nehru, de voorzitter van het Congres, heeft te Allahabad verklaard dat zijn partij slechts aan de nieuwe conferentie zal deel nemen op voorwaarde, dat Indie zoo onaf- hankelijk wordt dat het volledig baas over zijn geldwezen en zijn leger is. Daar kan natuurlijk evenmin iets van komen als van het streven der Engelsche conservatieven om de vrijiheid van beweging van het nieuwe dominion met de ketens van ,,waarborgen" zonder tal te bezwaren. Het is er om te doen in de nieuwe consti- tutie een mitddenweg tusschen de wenschen van Engeland en Indie te zoeken en die is met goeden wil van weerskanten wel te vin- den. Voorshands behoeft men er zich niet over te verontrusten dat de extremisten van weerszijden zich in het overvragen be- vlytigen. PAPIEBEN BEKERS ZIJN ONGEVAARLIJK. Men heeft reeds allerlei kunnen lezen over de maatregelen, die in verschillende steden in Duitschlanid worden genomen, om bij politieke vergaderingen het gevaar van vechtpartijen te verminderen, resp. de onvermijdelijke vechtpartijen zelf ongevaarlijker te maken. Zoo mochten geen tafels tusschen de stoelen worden geplaatst, elders moesten de stoelen met touwen zoodanig aan elkaar worden vast- geknoopt, dat geen stoel afzonderlijk kon worden opgeheven en als wapen worden ge- bruikt, terwrjl haast overal verboden was, om op politieke vergaderingen eenige consumptie te verstrekken, omdat bierpullen en koffie- koppen als projectielen werden gebruikt. Dat was bitter voor de menschen, die dorst hadden. En politieke twisten verhoogen het dorstgevoel! Een uitweg heeft echter de pclitiepresident van Hirschlberg in Silezie ge- vonden. Hij heeft namelijjk verboden, dat hier in glazen of pullen wordt rondgediend. Maar in de papieren bekers die o.a. ook op stations en in restauratiewagens worden gebruikt, mag het bier wel worden verkocht. De dorstigen zullen deizen p-ractischen politie- president dankbaar zijn. En ook de fabrikan- ten van de papieren bekers. RUSSISCH GRAAN IN BELGIe. In de Maandag gehouden vergadering van den Antwerpschen gemeenteraad diende de sociaal-democraat Wilms een motie in, strek- kende tot intrekking door de regeering van het sedert 25 October 1930 uitgevaardigde verbod van invoer van Russisch graan in Bel- gie. Wilms betoogde, dat Antwerpen tenge- volge van dezen maatregel reeds zeer zware schade heeft geleden, terwrjl verder nog, mede in verband met dit verbod, voor 400 millioen frank bestellingen, aan Belgische mdustrie- producten gedaan, werden vemietigd. Ook is er sprake van de haven van Duinkerken tot het distributie-centrum van Russische produc- ten voor West-Europa te maken, wat al weer een verlies voor Antwerpen zou beteekenen. Nadat burgemeester van Cauwelaert het regeeringsbesluit van 25 October op zijn beurt ondoelmatig had genoemd en verder de mea ning had verdedigd, dat het in elk geval dwaas is voor een klein land een strijd als deze aan te binden zonder van de solidaire medewerking der andere West-Europeesche staten zeker te zijn, werd de motie eenstem- mig door den gemeenteraad aangenomen. BELGIe. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In de Maandagavond gehouden bijeenkomst van den miniisterraad is in principe besloten tot verlaging der salarissen van rijksambte- naren en bedienden met 6 De modaliteiten van toepassing moeten echter eerst nog door een commissie vastgelegd worden. Deze maat regel zou ingaan op 1 April. VIJFDAAGSCHE WEBKWEEK GEelSCHT. De Commissie van het Alg. Duitsche Vak- verbond heeft, naar het W. B. meldt, een breedvoerige bespreking gehouden over den algemeenen economischen toestand en met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, werken zonder kramp of pijn Doos 60cent. Bij Apoth.en Drogisten (Ingez. Med.) waarin de invoerinig der werkweek van vijf dagen wordt geaischt. In de motie wordt o.a. gezegd: De gang van zaken op de arbeidsmarkt eischt een duurzame verkorting van den werktijd, om de werkgelegenheid, zelfs bij een betere con- junctuur, over alle werkkrachten billijjk te verdeelen. De Commissie protesteert derhalve tegen het vellen en ten uitvoer leggen van arbitrale uitspraken, waarbij een werktijd van zelfs meer dan 48 uur ook voor de toekomst wordt vastgelegd. Des te dringender moet de eisch worden herhaald, om ten spoedigste een nieuwe arbeidswet af te kondigen, waarbij de geregelde werkweek op vijf dagen of 40 uren wordt bepaald. In een tweede, eveneens met algemeene stemmen aangenomen motie eischt de Com missie, dat de loonen niet langer worden ge- drukt, daar ook dit meewerkt tot verergering van de crisi3. VBIJGESl'ROKEN. Het Haagsch Gerechtshof wees arrest m de zaak van den 31jarigen M. L., kapitein van de sleepboot „Sirius", die door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot 1 maand hechtenis voorwaardeljjk wegens het aan zijn schuld te wij ten hebben, dat op 6 April 1930 de vrouw van den schipper N. van de Rijn- aak ,,Kura", welk schip door de sleepboot, waarop de verdachte kapitein was, werd ge- sieept, is verdronken. Het Hof verklaarde niet bewezen hetgeen verdachte ten laste is gelegd en sprak hem vry. MET VREUGDE DE GEVANGENIS IN. Voor de rechtbank te Almelo stond terecht een 32jarige Pool, verdacht van inbraak op 1 Februari j.l. bij de firma Oostvogel te Almelo. Verdachte bekende en deelde tevens mede in Januari in Enschede verschillende dief- stallen van eetwaren te hebben gepleegd. Het bleek, dat hij reeds zeven jaar in Nederland is, waarvan 6y2 jaar in de gevangenis. Ook heeft hij eenigen tijd, op last der rechtbank te Maastricht, in een krankzinnigengesticht doorgebracht. De officier van Justitie vorderde een ge- vangenisstraf van vier jaren, wat verdachte prachtig vond, want als hij in de maatschappij terugkoint, vindt hij toch geen werk en moet weer stelen. De vedediger mr. Noyon vond het diep treurig, dat deze jongen zoo afgezakt is en dat een straf van vier jaren hem welkom is. Als verdachte dit echter graag wil dan sluit hij zich bij het requisitoir van den of ficier aan. Verdachte merkte nog op, dat hij dit geen straf vindt: ik ben er aan gewend, zegt hij. VERDUISTERING DOOB EEN DIAKEN-PENNINGMEESTER. Een 43-jarige aannemer uit Katwijk heeft zich voor de Haagsche rechtbank te verant- woorden gehad ter zake van verduistering. Verdachte zou in zijn hoedanigheid van dia- ken-penningmeester ten nadeele van de Ned. Herv. Kerk te Katwijk gedurende een aantal jaren geldsbedragen, welke hij uit hoofde zijner functie onder zijn beheer had, tot een totaal bedrag van f 2886 hebben verduisterd. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Als getuigen werden gehoord eenige leden der diaconie, die verklaarden dat verdachte het algemeen vertrouwen genoot. Het bleek, dat verdachte alle geleden schade met de rente heeft vergoed en van de zijde der N. H. Gemeente geen vervolging tegen verdachte is ingesteld; zulks is ambtshalve door de poli- tie geschied. Verdachte verklaarde, door moeilijkheden in zaken tot de verduisteringen te zijn gekomen, daarbij geenszins de bedoeling gehad heb- bende, zich de gelden toe te eigenen, doch die aan te zuiveren zoodra de rekeningen binnen waren. Het O. M. eischte vier maanden gevange- nisstraf. Mr. C. de Vries betwistte de juistheid van het ten laste gelegde en verzocht een geld- boete subs, een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 24 Maart a.s. HEN GEBAFFINEEBDE DAAD. Voor de Arnhemsche rechtbank hadden zich Dinsdag te verantwoorden twee broers te Nij- megen, 19 en 22 jaar oud die een 13-jarigen jongen overhaalden om geld te stelen. Zy lieten den jongen, die bij zijn oom logeerde, uit een linnenkast bankbiljetten en gouden tientjes wegnemen, in totaal een bedrag van 300. Het jongetje vertelde, dat de verdachten hem hadden aangezet om het geld weg te nemen en daarmee op de Groote Markt te komen am het hun te geven. Tot driemaal toe is dat gebeurd. De verdachten ontkenden het ten laste ge legde. De subst.-off. van justitie mr. Lasonder wees op de geraffineerde en lage wijze waar op verdachten te werk gingen. De eisch luidde tegen ieder een jaar en zes maanden gevangenisstraf. HOE WERKT KALKSALPETER IG OP DEN GBOND? De kalk in Kalksalpeter IG is, evenals de stikstof, direct in water oplosbaar en wordt daardoor, in tegenstelling met de meeste andere kalkvormen, direct zeer fijn door den bodem verdeeld. Kalksalpeter IG brengt dus kalk in den grond, hetgeen zoowel voor de zand- en veengronden, als voor de kleigron- den, van groote beteekenis is. De groote waarde van Kalksalpeter IG voor de kleigronden is een gevolg van het feit, dat het een gunstige werking op de structuur van den grond heeft. Niet alleen verkorst Kalksalpeter IG den grond niet, doch deze wordt losser en beter van structuur, hetgeen door een gemakkelijker bewerking merkbaar is. Voor gronden, die gemakkelijk dichtslib- ben of verkorsten, is om deze redenen Kalk salpeter IG dus van de grootste beteekenis. Ir. O. J. Cleveringa, Rijkslandbouwconsulent te Zutphen, acht Kalksalpeter dan ook de aangewezen stikstofmest voor alle meer of minder kalkarme kleigronden, zooals blrjkt uit het „Onderzoek der humuszaad- en klei gronden in Noord-Gelderland in de „Mededee- lingen en berichten der Geldersch-Overijssel- sche Maatschappij van Landbouw" over 1929 Deel II. De hierboven genoemde gunstige invloed van Kalksalpeter IG op de structuur van den grond is geconstateerd door vele Kalksal- petergebruikers op de kleigronden in Zeeland, Groningen, Friesland, Noord- en Zuid-Holland, Gelderland, Utrecht en Overijssel. Hoe frappant die werking in sommige ge- valien dikwyls is, blijkt o.a. uit proeven van Ir. C. M. v. d. Slikke, Rijkstuinbouwconsulent te Leeuwarden. Over zijn waarnemingen bij een vergelijkingsproef met verschillende stik- stofmeststoffen op vollegrondscultures schrijft hij in het ,,Verslag van den proeftuin van de „Afslag" te Berlicum over 1927" o.m. het volgende „De cntwik'keling van de gewassen op het perceel met Kalksalpeter bemest, was het besteDe structuur van het Kalk- salpeterperceel bleef prachtigde groei van de gewassen en de hoedanigheid van den grond was dus op het met Kalksal peter bemeste perceel 't beste te noemen." OP DE MARECHAUSSEE GESCHOTEN. In verband met den aanslag van Zondag j.l., te Ubachsbei'g op twee marSchaussees uit Heerlen, wordt nog gemeld, dat de gearres- teerde heeft bekend geschoten te hebben. Hij heeft echter ook verklaard een medeplichtige te helhben, een man uit Spekholzerheide, die hem tot de daad zou hebben aangezet en hem bij het laden van het geweer behulpzaam zou zijn geweest. Deze medeplichtige werd ook gearresteerd en legde een bekentenis af. Beide mannen zijn naar Maastricht overge- braoht. ONDER ZAND BEDOLVEN. Bij het graafwerk aan het waterleiding- kanaal onder Zandvoort is een werkman on der neerstortend zand bedolven en later leven- loos eronider uit gehaald. Eenige werklieden, die het ongeluk zagen en hem wilden redden, werden door een tweede zandstorting even eens bedolven. Zij werden bewusteloos te voorschijn gehaald, doch werden spoedig b'rjt- gebraoht. De omigekomene woont te Putten en laat een vrouw en drie kinderen achter. IJSSLACHTOFFER. Te Nieuw Vosmeer zijn Miaandagmiiddag twee zoontjes van den heer Van de Wetering door het ijs gezakt, meldt de „N. Rott. Crt." De vader kon zijn eene zoontje tijdig uit het water halen. Toen hij na vele vergeefsche pogingen zijn andere, achtjarige zoontje had opgehaald, bleek het te zijn overleden. EEN „STRADIVARIES" GESTOLEN. Een dezer naohten is mgabroken in het Rusthuis der Paters Jezuieten op den Hoogen Hoenderberg te GroeSbeek by Nymegen. Ge- stolen werden aldus de ,,Msb." drie kostibare violen w.o. een Stradivarius. Van de daders geen spoor. HET ONGELUK IN DE BADKAMER Omtrent het ongeval in een badkamer, dat het leven kostte aan een 29-jarige Duitsche dienstbode in de Willem de Zwijgerlaan te 's Hage, is gebleken, dat in de badkamer een tekort aan zuurstof, ontstaan door onvoldoen- de ventilatie in het vertrek, waar de geyser brandde, oorzaak moet zijln geweest, dat de dienstbode haar bewustzijn verloor. Zij ge- raakte daarbij met het hoofd onder water en verdronk. WIELRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg nabij de Zwarteweg te Gouda is Dinsdagmiddag een 25-jarige pakhuisknecht uit Gouda, die per fiiets op weg was naar de stad, door een uit de richting Gouda komende goederentrein aangereden. De man werd door de locomotief gegrepen en ter zijde van den spoorweg neer- geworpen. Hij had een bloedende hoofdwonde en kwetsuren aan beide beenen bekomen, en is naar de wijkverpleging te Gouda vervoerd. Het ongeluk is aan onvoorzichtigheid te wijten, daar het uitzicht op den spoorweg ge- heel vrij is. HET VERGAAN VAN DE „NOORDPOOL" IJM. 132. Uit IJmuiden meldt men, dat als gevolg van door het bestuur der IJmuider Federatie met de directie der viissoherymaatschapprj Oceaan gevoerde besprekingen in zake het overbrengen van de lij(ken van de slachtoffers van den verganen stoomtreiler Woensdag ge noemd bestuur en dat van de reedersvereeni- ging een conferentie hebben gehouden. Het bestuur van de reedersvereeniging verklaarde zeer sympathiek te staan ten opzichte van de taak, welke de IJmuider Federatie op zich genomen had, en was bereid, duizend gulden bij te dragen in de kosten. Verder deelde de directie van de N.V. Vereemigde Exploitatie- Maatschappy mee, dat deze reederij bereid was, voor dit doel, waarmee ook zij van gan- scher harte instemde, een schip van het meest geschikte type, voor rekening van de reederij bemand en volledig uitgerust, beschikbaar te stellen. De vertegenwoordigers der IJmuider Federatie konden 's middags meedeelen, dat de van de zijde der reeders aangeboden mede werking in dank aanvaard werd. Het plan zal thans zoo spoedig mogelijk worden uitge- werkt en met de families van de slachtoffers besproken worden. CCXII. De liefhebbers van schltterende staaltjes damvemuft kunnen in deze rubriek hun hart weer eens ophalen. Allereerst een leerzaam eindspel van den Franschen probleem- en eindspelkenner P. Sonier. De stand is: Zwart: een schyf op 7 en een dam op 35. Wit: schijven op 17, 18, 21. Dam op 27. Wit speelt 1711 (zwart 7X16) en 1812!, waarna zwart in alle varianten verliest. Im mers, op zwart 3540 volgt 2718 en 18X45. Op 3549 volgt 2117. Op 352 speelt wit 127 en 2736. En ten slotte volgt op 3544, of 3530, enz. steeds 2736. Een practisch eindspel, dat voor het bord heusch niet zoo eenvoudig is. In Panorama" troffen we eenige weken geleden onderstaand eindspelletje aan, dat bestemd is voor beginnelingen. Zwart: schyven op 2 en 24. Daanmen op 5 en 19. Wit: schijven op 15, 18, 35, 45. Dam op 50. Iedere dammer ziet op het eerste gezicht, dat wit wint door 1510 (zwart 5X14); 18—13 (19X8); 35—30 (24X35); 45—40 Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. (Ingez. Med.) (35X44) en 50X20 slaat een schijf en twee dammen en wint. Doodeenvoudig dus, maar wie wel eens aan wedstrijd-dammen meedeed, weet, dat er vaak eenvoudiger dingen overzien werden. Hoogst merkwaardig is de volgende stand van den heer A. Hagenaars te Rotterdam: Zwart: 6, 9, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 21, 23. Wit: 26, 27, 28, 32, 33, 36, 37, 38, 43, 44. In deze stelling zitten verscheidene combi- naties. Bijv. wit 3329, 2822 en 32X3. Of anders 2722, 3631, 3329, 2822 en 32X3. Geen van beide damzetten geven eeh- ter winst. En toch moet wit winnen. Hoe? Het antwoord laten ■wij aan onze lezers over. Oplossingen zullen we met die van de onderstaande vraagstukken gaame inwach- ten tot 25 Maart a s. Vervolgens een fraai, maar vry lastig eindspel, dat we dezer dagen zonder vermel- ding van auteur in de ..Haagsche Post" ont- moetten. Zwart: 2 schijven op 26 en 38. Wit: een schijf op 22. Dammen op 6 en 50 Wit speelt en forceert de winst. Zwart in natuurlijk niet van dam te houden. Het komt er nu op aan, zwart te dwtngen op een ruit dam te nemen, waar deze dam onmiddellijk weer door wit wordt opgevangen Dit ter toelichting voor beginners. Tenslotte een probleem van den bekenden Amhemschen problemist M. Hendriks Jr. ZV/ART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint! Met dit vraagstuk behaalde de Arnhemmer eenige jaren geleden den eersten prijs voor problemisten in een wedstrijd van het Fran sche tijdschrift ,,Le jeu de Dames". Sindsdien is het motief, dat er aan ten grondslag Ugt, reeds meermalen bewerkt enverbeterd Intusschen blijft het een origineel stukje damkunst. TartakowerSultan Khan. Wit. Zwart. De laatste partij, waarmee de Britscii- Indier de match won, toont ons Sultan Khan op zijn best. 1. Pgl_f3, d7d5; 2. b2—b3, Pg8—f6; 4. Lei—b2, Pb8d74. e2—e3, e7—e6; 5. c2- c4. Lf8d6; 6. Pbl—c3, c7—c6; 7. Ddl *2, 0—0; 8. Lfle2, a7—a6. Hypervoorzichtig, maar onnoodig. 9." e3e4 Sterker was hier d4. Van deze fout trekt zwart uitstekend partij. 9. d5Xe4; 10. Pc3Xe4, Pf6Xe4; 11. Dc2Xe4, e6e5! Wit staat opeens slecht. Er dreigt Pc5, Pf6 of f5. 12. De4c2, Dd8—e7; 13. 0—0—0, e5e4; 14. Pf3d4, Pd7f6; 15. g2—g4, c6—c5; 16 Pd4—f5, Lc8Xf5; 17. g4Xf5, Ld6—e5; 18. Thlgl, Ta8d8; 19. Tgl—g2, Kg8—h8; 20 Tdl—gl, Tf8—g8. f Het staat nu al vast, dat er van een witte aanval niets terecht komt. 21. Lb2c3, Le5—d4; 22. Le2—dl, DeT— e5; 23. Lc3a5, Td8e8; 24. La5c3. Dit heen en weer gaan vormt gewoon een betuigmg van onmacht. Zwart begint nu van leer te trekken, zonder zich voorloopig om pion f5 te bekommeren. Deze loopt niet weg! 24. b7b5; 25. c4Xb5, a6Xb5; 26. f2f3. Als zwart nu zou nemen, dan wordt f5 niet alleen beschermd, maar komt tevens de loo- per van dl in het spel. Stand na Wit's 26en zet. 26. e4e327. Lc3Xd4, c5Xd4; 28. Kclbl, Pf6d5! Met tal van verschrikkelijke dreigmgen. 29. Dc2e4, De5Xe4; 30. f3Xe4, Pd5—f4 31. Tg2—g4, Pf4h3; 32. Tgl—fl, Ph3—f2'; 33. Tg4g2, Te8Xe4. Het emdspel heeft de kansen van wit aller- minst verbeterd. Het zwarte paard is zeer sterk en de vergevorderde pionnen staan on- aantastbaar. 34. d2Xe3, d4Xe3; 35. Ldl—e2, Te4—e5; 36. Tflcl. Ten koste van twee pionnen tracht wit eenig tegenspel te krijgen, voordat Tg8 ook in het spel komt. 36. Te5Xf5; 37. Tel—c7, Tg8—e8; 38. Tc7b7, Pf2e4; 39. Kbl—b2, Pe4—d6; 40. Tb7d7, Tf5f6; 41. a2a4, b5Xa4; 42. b3Xa4, g7g6; 43. a4a5, Te8b8t; 44. Kb2c3, Tb8c8f45. Kc3—d4? Wit was in tydnood. Met Kb3 had hij nog lang standgehouden. 45. Pd6f5t46. Kd4d3, Tc8—a8; 47. Td7d5, Tf6a6; 48. Le2g4, Ta6Xa5; 49. Td5Xa5, Ta8Xa5; 50. Lg4Xf5, Ta5f5; 51. Kd3Xe3, Kh8—g7; 52. Tg2—a2, g6—g5; 53. Ta2a6, Tf5—fl; 54. Ta6—b6, f7—f6; 55. Tb6—b2, Kg7—g6; 56. Ke3—e2, Tfl—f4; 57. Ke2—el; h7—h5; 58. Tb2—b3, g5—g4, waar na wit het weldra opgaf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2