Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct QEMKVGDE BEBICHTEI, BURGEBUJKE8 STAMP. GEMEENTERAAD VAN HOEK. uitgetrokken werkloozen of aan niet georga- niseerde werkloozen /2000; koslen van onder- izoek van sollicitanten en vergoeding reiskos- ten 50; totale vermeerdering der uibgaven f 11.050; onder de uitgaven de post onvoorziene uit gaven te verminderen met 2050; Kapitaaldienst coder de inkomsten te verhoogen de vol- gende posten: geldleening overgebraeht van Hoofdstuk XVI f 34.000; waartoorgsommen gestort door besturen van van Bijz. Lagere scholen f 6000 geldleening ten laste van Hoofdstuk XVI /500; totale verhooging der inkomsten 40.500; onder de uitgaven te verhoogen de volgen- de posten: kosten van stichting, uitbreiding, veitoouiw of veranderinig van inrichting van gelbouwen etc. 40.000; kosten van het slulten van geld- leeningen 500; totale vermeerdering der uit gaven f 40.500. Met algemeene stemimen wordt aldus be- sloten. 11. Huur woningen in de Julianastraat. De VOORZITTER deelt, in verband met de besprekingen over verlaging van de huur der woningen in de Julianastraat mede, dat aan Buirgemeester en Wethouders ter oore was ge- komen, dat niet alle onderteekenaars van het adres daarop zelf hun naam hadden geplaatst.. Zij hebben daarop een onderzoek ingesteld. Zij kregen den indruk, dat het gerucht niet ongegrond was, doch dat niet alien er recht voor uit (wensehten te komen. Alleen L. de Groote, een gemeentewerkman heeft verklaard zijn handteekening niet te hebben geplaatst. Hem was het wel gevraagd, dooh 'hij had ver klaard er niet aan mee te willen do en. Spreker acht het, in venband met de hier gemaakte opmerkingen gewenscht, dit mede te deelen. Verder deelt hij mede, dat de Minister spoedig nadat de brief vain Burgemeester en Wethouders was verzonden am nadere inlich- tingen heeft verzocht. Hij heeft den indruk gekregen, dat er toch wel iets bereik zal kunnen word en. 12. Omvraag. a. De heer CLAESSENS wenschtnunogeens J flnp-i (Ingez, Med.) te spreken over het geopperde denkbeeld tot het invoeren eener zakelijke bedrijfsbelasting. Als de directie der ammoniakfabriek hier alle- maal Belgen laat komen werken, terwijl de menschen in de gemeente zelf werkloos rond- loopen moeten, en uit de gemeentekas moe ten worden gesteunid, zou hij een deel dier kosten willen verhalen op dat bedrijf. De VOORZITTER acht het thans niet de tijd, am met nieuwe belastingvoorstellen te komen. Er zijn, in verband met de nieuwe financieele regeling tusschen rijk en gemeen- ten pas verschillende nieuwe belastingveror deningen vastgesteld en de bedoeling is die nu eerst een jaar te laten werken om het re- sultaat daarvan dan te kunnen nagaan. Men kan dan zien hoever men komt en of het noodig is, nog andere belastingbesluiten te nemen. De heer CLAESSENS: Maar was het toch niet goed, dit in het vooruitzicht te stellen, als de directie hare tegenwoordige gedrags- lijn blijft volgen Die belasting wordt toch op meer plaatsen geheven. De VOORZITTER deelt mede, dat bij Burgemeester en Wethouders aan die belas ting oak al eens aandacht geschonken is, maar dat men nog niet gemeend heeft, die te moeten voorstellen. Hij zou het nu nog maar eens een jaar zoo willen laten om dan na te gaan wat gedaan kan worden. De heer CLAESSENS: Ieder land weert arbeidskrachten uit den vreemde, dat dienen we ook te doen en als het nu bekend werd, dat het in de bedoeling ligt zoo'n belasting m te voeren, zou dit een prikkel kunnen zijn om meer volk van hier te nemen. De heer 't GILDE is het daarmede eens. De VOORZITTER: We zullen het eens onder de oogen zien. De heer DIELEMANIs er geen ander mid- del om die werkkrachten uit den vreemde te weren? Ik stel het op hoogen prijs, dat de burgemeester daarvoor al herhaalde malen gepleit heeft, maar zou het niet goed zijn om vaniwege den gemeenteraad eens een officieel schrijven aan de directie te zenden, met het verzoek menschen uit Axel te werk te stellen De VOORZITTER: U kunt dat doen, maar ik verwacht er geen resultaat van. De heer DIELEMAN: De tegenwoordige toestand wordt onhoudbaar en het is van groot belang voor onze gemeente. De VOORZITTER: Het is een particulier bedrijf, met particulier kapitaal. Het is ook de vraag, of ze het bedrijf zouden kunnen gaande houden met Hollandsche werkloozen. De heer CLAESSENS: Ik zou er meer voor zijn, om het invoeren eener bedrijfsbelas ting in het vooruitizicht te stellen. De heer 't GILDE: Het zou verstandig zijn als de raad het deed. De VOORZITTER: Ik moet dit als voorzit- ter van den raad ontraden. Men moet geen stok achter de deur willen zetten. Ik geloof dat dit de zaak meer zou schaden dan goed doen. De heer 't GILDE: Er bestonden zulke groote verwachtingen van de nieuwe fabriek met werkverruiming, maar nu schieten we er nog niet mee op. Ik zou er voor zijn een zake lijke bedrijfsbelasting in te voeren tot het maximum dat de wet toelaat, om die vreemde werkkrachten van de fabriek te weren. Er is indertijd gezegd dat de werkloosheid er door zou verminderen, nu moet er voor de heeren ook nog een waterleiding aangelegd worden, die we voor hen zullen mogen betalen, die althans met Nederlandsch geld zal worden betaald De VOORZITTERWeet u dat? De heer 't GILDE: Er is toch altijd gezegd, dat de Industrie water noodig heeft. 't Zou in elk geval gewenscht zijn, die belasting eens onder de oogen te zien. De heer DIELEMANIk zou van wege den raad toch maar eens een schrijven willen zenden. Een droppel holt ten slotte een steen uit. Er kan op worden gewezen, dat het hier volloopt met werkloozen. De VOORZITTER: Daarvan zijn ze wel op de hoogte. De heer DIELEMAN: Ik zou het niet graag hebben over de vakmenschen, maar het ge- wone werk, dat kunnen onze menschen toch ook wel doen. Onize menschen willen graag werken. De VOORZITTER: Het is met de werk loosheid nog niet dikwijls z<56 geweest. De heer 't GILDE: Ze luisteren toch niet; het invoeren eener bedrijfsbelasting is beter. De heer DIELEMAN handhaaft zijn voor- stel om van wege den gemeenteraad aan de Directie der ammoniakfabriek een schrijven te zenden, waarin wordt verzocht met het oog op de groote werkloosheid in Axel, aldaar bij voorkeur menschen uit de gemeente te werk te stellen, in plaats van vreemdelingen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. De heer 't GILDE heeft met voldoening de mededeeling van den Voorzitter gehoord omtren de vooruitzichten op verlaging der huur voor de woningen in de Julianastraat, al is het voor hem een teleuristellmg, dat er nog geen beslissing is. De VOORZITTER verwacht, dat die toch niet lang meer op zich zal laten wachten. c. De heer 't GILDE heeft gehoord, dat een onregelmatigheid heeft plaats geiiad met het aanbesteden van de voor het grondiwerk aan de nieuw aan, te leggen straat ibenoodigde kruiwagens. De heer Ferment n.l. is door Bur gemeester en Wethouders niet in de gelegen- heid gesteld prijs op te geven, niettegenstaan- de hij behoort tot de weinige vaklieden die hiervoor aangezocht zijn geworden n.l. de wagenmakers. Burgemeester en Wethouders habben hiermede een buitengewoon grove fout foegaan en scihijnen zonderlinge begrippen te helbfcen omtrent recht en billijkheid. Zelfs is al verondersteld, dat de man niet in aan- merking kon komen omdat hij Katholiek is. In elk geval is het niet in orde. Deze man ondervindt ook emstig de gevolgen van de werkloosheid en had evenveel recht als de anderen. Gaarne zou hij ingelicht worden omtrent de manier waarop Burgemeester en Wethouders inschrijving hebben gehouden. Is aan alle wagenmakers te kennen gegeven hoe de krui wagens zouden moeten worden gemaakt, welke houtsoort voor binnen- en buitenwerk moest worden aangewend, hoeveelheid der kruiwagens, etc. De VOORZITTER deelt mede, dat in deze niet van een aantoesteding bij inschrijving kan worden gesproken. De gemeente-opzichter heeft van Burgemeester en Wethouders op- dracht gekregen bij1 de verschillende menschen die daarvoor in aanmerking konden komen prijs te vragen voor de levering van krui wagens. Juist is het, dat hij daarbij Fermont over het hoofd heeft gezien, en ook verzuimd heeft een briefje te zenden aan een leveran- cier op de Kijkuit. Burgemeestfer en Wet houders achten het jammer, dat die menschen vergeten zijn maar dat was niet meer te ondervangen. Voor de toekomst hopen zij, dat zooiets niet meer zal voorkomen. Zij erkennem volkomen een fout te hebben ge maakt, maar Burgemeester en Wethouders moesten er pertinent tegenop komen, dat de heer Fermont zou zijn uitgeschakeld omdat deze Katholiek is. De heer Fermont is al spoedig bij Burgemeester en Wethouders komen klagen, en aangezien het college juist vergaderd was, is hij in de vergadering toe- gelaten, waarbij met hem de zaak is bespro- ken, zooals die zich heeft toegedragen. Wat toetreft klachten over te getoruiken houtsoort, daaromtrent heeft spreker nog niets ver- nomen. De heer OGGEL voegt hieraan toe, dat de heer Fermont ook verklaard heeft, dat biji de kruiwagens voor den prijs waarvoor ze nu zijn aangenomen, niet zou hebben kunnen leveren, zoodat het practisch voor hem hetzelfde blijft. De heer 't GILDE verklaart, dat het hem spijt, dat Burgemeester en Wethouders zich verschuilen achter den gemeente-opzichter. De VOORZITTER verklaart, dat Burge meester en Wethouders dat in geenen deele doen. Zij zijn ten voile voor het gebeurde aan sprakelijk en hebben dan ook hun fout erkend. Hij heeft alleen den gang der zaken meege- deeld, om daarop het voile licht te doen schij- nen. Het spreekt toch wel van zelf, dat Burge meester en Wethouders, al zijn ze aansprake- lljk, niet zelf alles kunnen uitvoeren. Spreker hoopt, dat die fout niet meer zal voorkomen. De heer OGGEL: Het was geen opzet, doch een vergissing. In het vervolg zullen we prijs- aanvragen per advertentle. De heer 't GILDE: 't Is toch spijtig, want nu heeft die man geen prrjsopgaaf kunnen doen. De VOORZITTER: Dat kunnen Burgemees ter en Wethouders volkomen toegeven, maar het feit is niet meer te herroepen en voor Burgemeester en Wethouders was het een geruststelling, dat de betrokkene verklaarde toch niet voor den prijs waarvoor ze nu ge- kocht worden te kunnen leveren, zoodat de man niet benadeeld is geworden. De heer DIELEMAN: Als de gemeente-op zichter het zoo druk heeft, zal het 't beste zijn, dat Burgemeester en Wethouders zelf er voor op stap gaan! De VOORZITTER: Er is een fout gemaakt, dat heb ik toegegeven, maar verder valt er niets aan te doen. Niemand meer 't woord verlangende, sluit de VOORZITTER de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Vergadering van Dinsdag 24 Februari 1931, des voarmiddags ten negen ure. Voorzitter Mr. J. A. van Tienhoven. Secretaris de heer J. Dregmans. Aanwezig de heeren: H. Pladdet, J. van 't Hoff, A. Meertens, M. de Feijter, J. D. de Feijter, J. A. Meertens en D. J. Jansen. Openen en vaststellen Notulen. De VOORZITTER opent de vergadering, waama de notulen der vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. Een rapport van de Z. L. M. betreffende den omvang der werkloosheid, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken omtrent de gebruikmaking van het instituut der arbeidsbemiddeling door de werkgevers in den landbouw tot het verkrijgen van hun arbeids krachten. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland, houdende goedkeuring dat de nadere vaststel- iing van de gemeemtebegrooting van 1931 wordt uitgesteld tot 1 April. Idem houdende vrijstelling voor den tijd van twee jaren voor vak J, aan de openbare lagere school mits worden gehouden vrijje- en orde-oefeningen der gymnastiek. Idem betreffemide de regeling der jaarwed- den van burgemeesters, secretarissen en ont- vanigers. Verslag van Burg, en Weth. betreffende de Volkshuisvesting over 1930. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1930, waarbij wordt ge- constateerd, dat het verzuim in dat jaar zeer klein is geweest. Schrijven van Ged. Staten vergezeld van de Koninklijke goedkeuring, waarbij de gemeente voor de gemeentefondsbelasting wordt inge deeld in de tweede klasse. Al deze stukken worden z. h. s. voor ken- nisgeving aanigenomen. De VOORZITTER verzoekt thans te willen overgaan tot bet vaststellen van de toelagen voor de hijzondere scholen. De heer A. MEERTENS zou gaarne alvo- rens de verdere zaken in behandeling komen eene opmerking Willen maken. Spreker zou gaarne van den Voorzitter vernemen zijne j opinie van de wijze waarop hij van oordeel is. t dat een lid van den raad zich in de vergade- ring dient te kiwijten van de taak waarvoor hij hier door de kiezers in den raad is go- bracht. Is het de bedoeling, dat het betrok- ken lid zonder meer moet aw jgen, dan ver klaart spreker, dat dit de laatste vergadering is die hij hier medemaakt. Is het daarentegen geoorloofd dat men zijn meenirag over de ver schillende aanhangige oniderwerpen te berde brengt, dan kan hij zich niet beigrijpen, dat men in het algemeen zooveel critiek uit- oefent op hetgeen door de leden van den raad wordt gedaan, te meer waar hij meent te ver- onderstellen, dat de raad hier toch zit voor het algemeen belang. Spreker zou gaarne weten, wat te deizen opzichte de opvatting van den Voorzitter is. De VOORZITTER antwoordt, dat hij in het algemeen het recht van de raadsleden erkent om zich volgens plicht en geweten in den raad tegenover de verschillende voorstellen te plaatsen of er mee in te stemmen en dat daar- uit het recht voartvloeit de noodige opmer kingen te maken en aaruwij'zimgen te geven. Daamaast hebhen de leden bij de rondvraag het recht bepaalde vragen te stellen en te wijzen op iwantoestanden of verkeerde toestan- den op het gebied der gemeente. Burgemees ter en Wethouders en ik persoonlijk als bur gemeester zullen zooveel mogel u[k ons van den plicht kwijten het algemeen belang voor te staan, en iwanneer U van oordeel is, dat er in het belaid van boven af iets is wat naar Utw inzicht niet wenschelijk is dan kimt U daarop wijzen, doch ik zou er prijs op stellen, dat men zich in het algemeen bij de discussies bepaait j tot het onderwerp zelf zonder inmenging van persoonlijkheden. Spreker acht het niet ge wenscht, dat men steeds het particuliere leven van de medeleden in het geding brengt waar dit met de zaak zelve niets te maken heeft. De heer A. MEERTENS is het in dit opizicbt met den Voorzitter eens en wou maar even aantoonen, dat wanneer men een raadslid niet het recht wil toekennen om voor zijn meening uit te komen hij hier gwoegelijk wegbiijven kan. Overigens zal de Voorzitter niet kunnen izeggen, dat hij zich in de discussies te veel schuldig maakt aan persoonlijkheden. De VOORZITTER merkt op, dat zijn ant- woord op de eerste vraag van den heer Meer tens moet worden beschouiwd als geldende voor alle leden en niet uitsluitend voor den heer Meertens. De heer J. A. MEERTENS acht de vraag van den heer A. Meertens overbodig. Met hetgeen men in de kranten schrijft kan men over het algemeen geen rekening houden. De VOORZITTER is ook van gevoelen, dat dit lets is wat buitenom den raad gebeurt, dat moet men daar maar uitvechten al vind ik het verkeend dat ook daarin persoonlijke aan- vallen het hoofdmotief zijn. De heer A. MEERTENS merkt op, dat hij de vragen stelde aan den Voorzitter en niet aan den heer J. A. Meertens. Spreker wou alleen van den Voorzitter hooren wat zijn opvatting in dezen was. De VOORZITTER antwoordt, dat het door hem genoemde recht voor alle leden bestaat met inachtneming van de bepalingen van orde. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorschot aan de bijzondere scholen vastge steld voor de school op de Knol op f 900 en voor die in de kom op /400. 4. Vasts telling van een extra-vergoeding voor de volkstelling. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, om voor elke kaart een toeslag te geven van 5 cent, dat is in totaal f 135. Hiervan vooruit te betalen aan den heer De Feijter f 50 en de rest onder de overige tellers te verdeelen. De heer A. MEERTENS meent dat de men schen f 40 hebhen en komt er dan bij f 17,50 per persoon? De VOORZITTER antwoordt, dat het de bedoeling is van den toeslag f 50 aan De Feij ter te geven. Dan schiet er nog f 85 over en dit moet dan onder de overige tellers worden verdeeld. De heer A. MEERTENS bedoelt dit: de tellers hebben geloopen 4 weken dus berekend naar hetgeen ze krijgen is dat 16 per week. En als men uitrekent hoelang De Feijter er aan gewerkt heeft, is dat tegen een loon van f 9.50 per week. Dat is geen billijke verhou- ding. Die toeslag op het werk is mij goed, maar dan zou ik er voor De Feijter nog f 15 bij willen doen, dan is hij voor zijn werk naar verhouding betaald. De VOORZITTER begrijpt de regeling van den heer A. Meertens niet goed. De SECRETARIS merkt op, dat aan De Feijter in totaal 150 zal worden betaald en de rest zal worden verdeeld onder de overige personen. De heer JANSEN vraagt hoe de regeling te dien opzichte in andere gemeenten is. De VOORZITTER antwoordt dat haast overal van gemeentewege wordt bijbetaald. De heer JANSEN: en bij vorige tellingen, wat is er dan gebeurd? De VOORZITTER weet dat niet, daar hij dan elders was. De SECRETARIS deelt mede, dat dan door het Rijk 5 cent meer per kaart werd betaald, zoodat er toen geen bijslag noodig was. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer J. A. Meertens, wordt het voorstel van Burgemees ter en Wethouders aangenomen. 5. Vasts telling van den pensioensgrond- slag voor Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ge- woon een formaliteit is die desnoods ook door Burgemeester en Wethouders gebeuren kan, indien de raad het College voor het vervolg daartoe maehtigt, en zou hij den raad willen verzoeken die machtiging te willen verleenen. De heer JANSEN merkt op, dat de raad toch de bevoegdheid heeft om haar goedkeu ring te onthouden aan de bedragen van den grondslag. De VOORZITTER antwoordt, dat de pen- sioensgrondslag door Burgemeester en Wet houders zullen worden vastgesteld krachtens de pensioenwet. De heer J. A. MEERTENS antwoordt dat de raad alleen een lagere grondslag kan vast stellen. De heer A. MEERTENS heeft er geen be- zwaar tegen omdat het voor de gemeente financieel hetzelfde is. De menschen betalen zelf hun pensioen en de gemeente moet haar gedeelte daar toch bijleggen. De VOORZITTER antwoordt, dat wanneer Burgemeester en Wethouders het wenschelijk voorkomen om verhaal dan alleen de raad zal worden ge- i hoord. Het vaststellen van den grondslag kunnen Burgemeester en Wethouders gerust doen. De heer JANSEN dacht dat de raad daar- mee wel te maken heeft omdat zij mee moet betalen in de bijdragen. De VOORZITTER antwoordt, dat het ge deelte dat door de gemeente wordt bijgedra- gen in een afzonderlijke verordening is neer- gelegd. Zonder hoofdelijke stemming wordt over- eenkomstig het voorstel van den Voorzitter taesloten. 6. Verzoek van den Raad der gemeente Amemuiden om adhaesiebetuiging aan een door haar aan de Kroon gericht adres om voor de gemeenten ontheffing te verleenen van de verpliehting om een speelterrein voor lichamelijke oefe- ningen aan de lagere scholen aan te leggen. De VOORZITTER deelt mede dat met in- gang van 1936 de gemeenten moeten overgaan tot het inrichten van een speelterrein bij de lagere scholen tot het houden van lichame lijke oefeningen als bedoeld hij art. 195 der L. O. wet. Waar echter door de Vereeniging van Ne- derlandische Gemeenten reeds sedert lang daartoe pogingen worden aangewend, is de Voorzitter van oordeel dat het beter is het adres voor kennisgeving aan te nemen, al zal men het overigens met de strekking van het verzoek wel eens zijn. De heer J. A. MEERTENS zou er voor zijn dit verzoek te steunen, het kost de gemeente niets en is toch in haar belang. De SECRETARIS licht toe dat de raad van Amemuiden dit besluit heeft genomen op 14 Febr. 1931, terwijl de vereeniging van Neder- landsche Gemeenten daanmee reeds geruimen tijd bezig is. De vereeniging van Nederland- mlie Gemeenten vindt het nu verkeerd dat de gemeenten dit nu ook nog eens zouden gaan doen. De heer J. A. MEERTENS is van oordeel, dat juist omdat de vereeniging daarmee reeds geruimen t?jd bezig is de raad van Amemui den dit adres gericht he-eft. De SECRETARIS antwoordt, dat van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten meer kracht uitgaat dan van een afzonder lijke gemeente. De heer J. A. MEERTENS meent, dat men toch dient te erkennen de goede bedoeling die in dit adres ligt. De heer JANSEN is van oordeel, dat het in dat geval is een vooruitloopee op de beslis sing inzake het verzoek reeds door de vereeni ging gedaan. De VOORZITTER is van oordeel, dat het niet noodig is zich reeds nu daarover druk te maken. Met 6 tegen 1 stem die van den heer J. A Meertens wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. i 7. Verzoek van de bewoners van den Kou denpoidersche straat om straatverlich ting en een trottoir. j De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen, terwijl het moge- lijk is daar de dichtbijstaande lamp een grooter kaarsensterkte te geven, waardoor ook dat gedeelte voldoende zal zijn verlicht. Overigens is de Voorzitter van oordeel, dat de toestand van den weg zal verbeteren als het riool daar ter plaatse in orde is. De heer A. MEERTENS vraagt of het niet mogelijk is daar een macadampad te leggen, De VOORZITTER ziet daartoe wel de mogelijklieid im maar als de waterafvoer daai beter zal zijn geregeld dan zal het vanzelf droger worden. Niettemin is er geen bezwaar daar een weinig macadam ter laten gooien Bovendien we hebben destijds wat de verlich ting betreft ook het Boerengat niet geholpen en waarom zouden wij het dan hier wel doen I De heer A. MEERTENS antwoordt dat daarover straks nog wel wordt gesproken maar als er hier meer woningen komen dan zullen wij misschien een bestrating moeten leggen doch nu kan het voorloopig wel met macadam. De heer J. A. MEERTENS acht het verzoek bescheiden en kan zich niettemin neerleggen bij de meening van den heer A. Meertens. Overigens is het wel eenigszins verschil, dat de weg daar breeder is dan verderop en men dientengevolge daar wagens neerzet, waar door het meer kapot gereden wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat dit wel zal verbeteren wanneer de afwatering beter is geregeld desnoods kan er een zinkput bij- gelegd worden en een goot. i De heer J. A. MEERTENS antwoordt, dat 't zeer veel zou sohelen wanneer men het riool naar De Putter had kunnen leggen, dan was men het water dat vanaf den Molendljlk komt daar reeds kwijt. De VOORZITTER antwoordt, dat De Putter daarvoor geen toestemming geven wilt, het is hem gevraagd j De heer A. MEERTENS merkt op, dat dit voor den heer De Putter ook niet gaat met het oog op de varkensteelt daarbij De VOORZITTER antwoordt dat de heer De Bruijne plan had om daarin op andere wijze te voorzien. De heer JANSEN vraagt hoe sterk die straatlamp daar moet zijn om voldoende te zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat deze verhouding tot de noodzaak zal worden ge nomen. De heer M. DE FEIJTER zou er toch voor zijn, dat de toestand daar verbeterd werd. De VOORZITTER antwoordt, dat daarover nog een onderzoek gaande is, maar dat het groote kosten zal meebrengen De heer M. DE FEIJTER zou er toch prijs op stellen dat er verbetering kwam. De VOORZITTER vraagt den heer De Feijter of hij er genoegen mee kan nemen dat aan Burgemeester laten. De heer DE FEIJTER heeft daartegen geen bezwaar, mits Burgemeester en Wethouders er dan ook werk van maken. Maar de prac- tijk bewijst, dat men van Burg, en Weth niet veel maatregelen te wachten heeft. Er wordt zoo ongeveer niks uitgevoerd. Evenzoo is het met een paal van het electrisch net i daar hij Broekhoven, die had al lang weg j moeten zip en hij staat er nog altijd. De heer PLADDET mrkt op, dat dit in- middels is opgedragen aan den heer Van Petegem. De heer DE FEIJTER vraagt of het juist is, dat Platteeuw eerst kosten van werk moet opgeven alvorens dit te mogen uitvoeren. De VOORZITTER vraagt wat de heer M. de Feijter bedoelt. De heer A. MEERTENS licht toe, dat de heer De Feijter zich hieromtrent niet duidelijk uitdrukt. Vroeger toen het werk voor het Herrnon werd uitgevoerd ander zullen zijn evenals de raad dat soms vraagt aan Burgemeester en Wethouders zelf. De hear M. DE FEIJTER is toch van oor deel, dat Burgemeester en Wethouders konden zorgen, dat er meer werk wordt afgedaan, er blijft te veel liggen. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat men toch pas gezegd heeft, dat het inmiddels aan Petagem is opgedragen. De heer A. MEERTENS antwoordt, dat het de bedoellnig is, dat kleine onderhoudswerken door Platteeuw dienen mogen gedaan te wor den in uurloon, en niet in den vorm van aan- neming dat is voor kleine karweitjes niet noodig. Over werk van omvang dient te voren gerekeed dat is wat anders. De hear VAN 't HOFF merkt op, dat het nog nimmer is voorgekomen dat Platteeuw prijs moest opgeven maar alleen aver de ver- andering in den Koudenpolder. En de opgaiaf 'die daaromtrent werd gedaan was naar het gevoelen van Burgemeester en Wethouders te hoog. Men weet, dat het bedrijf zuinig moet zijn en dan kan men Burgemeester en Wethouders toch niet kwalijk nemen, dat men de goedkoopste weg zoekt en daarom is er gezegd, dat hij hulp zou krijgen van iemand die hij de werkverschaffing is, dan is dat niet zoo duur. De heer A. MEERTENS antwoordt, dat de heer Van 't Hoff het verkeerd begrijpt. Bur gemeester en Wethouders mogen gerust prijs vragen, voor werk dat niet behoort tot ge- woon onderhoud, maar de dagelijksche kar weitjes moeten worden geregeld tusschen Petegem en Plaitteeuw, daarvoor is aan Petgem het toezicht opgedragen. De heer JANSEN merkt op, dat tegenwoor- dig door de werkverschaffing dergelijke din- gen toch goedkooper kunnen worden gedaar. De VOORZITTER merkt op, dat juist daar om hesloten was iemand van de werkverschaf fing aan Platteeuw als hulp toe te voegen. (Wordt vervolgd.) SVe" par u»r tag® uurloo. verandering te brengen in nei j 6()Jcent en ook Platteeuw is daarop aan genomen. Niettemin moet hij te voren op geven wat een en ander zal kosten. Hij acht dat niet juist. De heer J. A. MEERTENS acht het logisch dat Burgemeester en Wethouders zich te voren vergewissen wat de kosten van een en DOOR EEN AUTO AANGiEREDEN EN GEDOOD. Zondagavond half twaalf is op den nieuwen rijksweg tusschen de Hoorniburg en Delft een aanrijding geschied, waarbij R. A. de K., uit Overschie het leven heeft verloren. De K. had zijn auto geheel ter zijde van den weg g-eplaatst, daar hij panne had. Een pas- seerende automobilist verzocht hij om assis- tentie. Deze bood hem aan mede te rijden naar Delft ten einde technische hulp te halen. Den auto plaatsten zij op twee meter van den auto van K., even van den kant van den weg verwijderd. Juist toen de K., in den auto van den anderen persoon wilde stappen, waartoe het portier aan de zijde van den kant van den (-eg werd geopend, kwam een auto, bestuurd door K. Z. uit Rotterdam, hem achterop rijden. Deze reed eerst den defecten auto aan en trachtte toen tusschen den anderen auto en den berrn van den weg door te rijden met het gevolg, dat hij tegen het openstaande portier reed, waarachter de K. stond, die onmiddel- lijk werd gedood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. K. Z. is met een anderen auto naar Rotterdam doorgereden. GEVAARLIJKE BADKAMERS. Zaterdagavond maakte naar het Alg. Hbl. meidt, in een woning aan de Willem de Zwij- gerlaan, de 29-jarige dienstbode gebruik van de badkamer. Toen zij daar langer dan ge- woonlijk had vertoefd, werden de huisgenooten ongerust. Toen men de badkamer had ge opend, trof men het meisje dood in de bad- kuip aan. Onderzocht wordt, of de doodsoor- zaak is te wijten aan een flauwte, die haar tijdens het nemen van het bad zou hebben overvallen. Verder werd Zondagavond in een woning aan den Stationsweg de 18-jarige zoon des huizes in bedwelmenden toestand in het bad aangetroffen. Hier geldt het vermoede! ik on- voldoende ventilatie in de badkamer. De jonge man is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. GRAAUW. Huwelij'ks-aangiften. 4 Febr. Rene Fran- ciscus van Overloop (van Clinge), oud 27 j jm. en Angela Rosalia van Laer, oud 22 j., jd. Huwelflks-voitrekkmgen. 17 Febr. Hypoli- tus Josephus van Mol, oud 38 j., jm. en Mar tha Mathilde Maria Verbist, oud 34 j., jd. 27 Fetor. Rene Franciscus van Overloop (van Clinge), oud 27 j., jm. en Angela Rosalia van Laer, oud 22 j„ jd. Gaboorten. 3 Fetor. Petrus Johannes, z. van Johannes de Rooij en van Rosalia Durinck. Inma Johanna, d. van Gilles Verschuren en van Mathilda Philippina Verschelden. 5 Febr. Albert Theodorus Henri, z. van Honorius Wil- helmus Dalmijn en van Maria Philomena van den Eeckhout. 8 Fetor. Petrus Johannes, z. van Desire van Geertruij en van Eliza Maria de Koning. 19 Febr. Theresia Maria, d. van Jan Francies Buijs en van Elisabeth Cappen- dijk. Overladen. 2 Febr. Apoloma Burm, oud 83 j., wed. van Petrus Claassens. 3 Febr. Cesar Theodorus Boogaert, z. van Petrus Jacobus en van Clementina Kegels. PHILIPPINE. Gaboorten. 12 Jan. Theo Marcella, z. van Petrus Fredenicus Neijt en van Stephanie Jo hanna de Mul. 13 Jan. Lea Jeanne, d. van Alexander J. M. Ploegaert en van Elvira Maria Rammeloo. 1 Fetor. Angfele Amelie Maria Leonie, d. van Franciscus de Mul en van Clementina Fonte- noij. 16 Febr. Pierre Adolf, z. van Pieter Alphonsus Rammeloo en van Clementina Maria Theresia de Mul. OVERSLAG. In de afgeloopen maand hebben in deize ge meente geene aangiften plaats gehad. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 5 Febr. Pieter Rie- mens oud 26 j., jm. en Catharina Johanna Overdulve, oud 27 j., jd. 12 Fetor. Jan Goos- sen (van Axel), oud 24 j., jm. en Cornelia van de Wege. oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Fetor. Pieter Riemens,' oud 26 j., jm. en Catharina Johanna Overdulve, oud 27 j., jd. 26 Fetor. Jan Goos- sen (van Axel), oud 24 j., jm. en Cornelia van de Wege, oud 18 j., jd. Geboorten. 10 Febr. Louis Adriaan, z. van Louis Koster en van Suzanna Frangoise Oppeneer. 16 Febr. Elizabeth, d. van Darnel den Engelsman en van Aaltje de Bruij Fetor Levinus, z. van Cornelia Schieman en van Elizabeth Neeltje Willemseii^ Febb Willem Hendrik, z. van Jacobus Willem van der Hooft en van Janna Geertruida de Feijter. Overlijden. U Febr. Hermanus de Putter_ oud 78 j weduwn. van Sara Riemens. 15 Febr. Cornelia Hamelink, oud 1 j., d. van Krijn en van Cornelia Bakker. 22 Febr. Hen drik de Bruijne, oud 88 j., weduwn. van Judit Johanna Laport. 28 Febr. Bbrina Dieleman oud 63 j., echtg. van Franqois de Jonge.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 8