GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dins dag 3 Maart 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegeniwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C, Kruijsse, M. W. Koster, A. Esselfbrugge, C. Th. van de Biit, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformuiier. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 3 Februari 1931 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsibesluit van 3 Februari 1931, tot aankoop van grond van J. A. Cappon e.a., ten behoeve van bet aanleggen van een nieu- wen weg van de Prins Hendrikstraat naar den Buthdijk, voorzien van het bewijs der goed- keuring door Gedeputeerde Staten. De heer 't GILDE wil naar aanleiding van de mededeeling over den grondaankoop van Cappon iets zeggen over de uitvoering van het grondwerk, terwijl hij ook heeft vernomen dat er een onregelmatigheid heeft plaats ge- had bij de aanbesteding van de levering van kruiwagens. Hij heeft nl. den heer Fermont bij zich gehad De VOORZITTER interrumpeert, dat dit niets te maken heeft met het aan de orde zijnde punt en verzoekt hem die kwestie in- dien hij daarover iets wil zeggen, bij de rond- vraag aan de orde te stellen. Het stuk wordt aangenomen voor kennis- geving. b. Het raadsbesluit van 3 Februari 1931, tot het aangaan eener geldleening van f 30.000, tot dekking der kosten van den aan- leg van een verbindingsweg van de Prins Hendrikstraat naar den Buthdijk, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 3 Februari 1931, tot verkoop van grond aan C. van Bendegem, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 3 Feb*uari 1931, tot verkoop van grond aan A. de Zeeuw, voorzien van het bwijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 3 Februari 1931, tot wijziging der begrooting dienst 1930, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland luidende als volgt: Het is ons gebleken, dat de strekking van ons rond;chrijven van 29 Augustus 1930 no. 31, lste afdeeling, nopens nevemvermeld onderwerp niet overal overeenkomstig onize bedoeling wordt begrepen. Grondslag en uitgangspunt van dat rond- sehrijven was het stelsel van de Armenwet, gelijk dat in de jurisprudentie van de Kroon in de laatste jaren tot uiting is gekomen en hetwelk hierop neerkomt, dat ondersteuning van werkloozen, hetzij door verschaffen van werk, hetzij door het verstrekken van on dersteuning in natura, als regel behoort te gesehieden door de in een gemeente aanwe- zige instellingen van liefdadigheid. Hiermede is evenwel niet bedoeld, dat nu de gemeente- besturen, ook indien in de gemeente geen crisis-werkeloosheid bestaat, zich ten eenen- male van inmenging ten deze zouden moe- ten onthouden. Integendeel, wij oordeelen het niet* alleen toelaatbaar, doch zelfs tot zekere hoogte geboden, indien de gemeenten thans productieve werkzaamheden laten ver- richten door werkloozen en evenmin zien wij er bezwaar in, dat door gemeentebesturen aan burgerlijke armbesturen of andere in stellingen van liefdadigheid een bijdrage wordt verleend, teneinde die instellingen in staat te stellen tot het doen van uitkeeringen aan werkloozen, ook indien de werkloosheid niet of niet voornamelijk een gevolg is van de heerschende crisis op maatschappelijk ge- bied. Wenscht daarnaast een gemeente zelve de bestrijding der crisiswerkloosheid ter hand te nemen, dan behoeft o.i. de eisch, dat het werk productief zij, al verdient dit natuur- lijk op verschillende gronden aanbeveling, niet in de eerste plaats te worden gesteld. Het zou een miskeuning van de strekking van ons, in de aanhef bedoeld rondschrijven zijn, indien eenerzijds de gemeentebesturet daarin aanleiding vonden zich van elke be- moei'ing ter deizer zake te onthouden, ander- zijds de instellingen van liefdtidigheid, bij gebrek aan de noodige fondsen zich in hun streven om den bestaanden nood te lenigen zouden moeten beperken. Wij verzoeken U, met den inhoud van dit schrijven, waar noodig rekening te houden en daarvan mededeeling te doen aan de in Uw gemeente aanwezige instellingen van lief dadigheid. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een missive van het Dagelijksch Be- stuur der Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, waarbij wordt toegezonden een rapport betreffende Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid- deling in den landbouw, samengesteld door eene commissie waarvan voorzitter is de heer Ir. C. Stevens, en secretaris-rapporteur de secretaris, de heer Ir. J. Siebenga. Aangenomen voor kennisgeving. h. Jaarverslag van de Commissie van Toe- zicht op het Lager Onderwijs over 1930, lui dende als volgt: De Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs in de gemeente Axel kan U over het jaar 1930 wederom een gun- stig rapport aanbieden. De scholen in deze gemeente zijn alle door de Commissie bezocht en de rapporten dezer bezoeken waren alien bevredigend. Het peil van het onderwijs mag goed genoemd worden. Met lust en nauwgezetheid verricht het per- soneel zijn taak; voor zoover was na te gaan, is de onderlinge samenwerking goed te noe- men. Klachten werden Uwe Commissie niet voorgelegd. De leermiddelen bevonden zich in goeden staat en waren voldoende voorra- dig. De toestand der gebouwen is voldoende te achten; behoudens in 66n reeds meermalen genoemde school; de commissie hoopt, dat daar binnen afzienbaren trjd verbetering zal komen. Redenen, waarom Uw Commissie tot haar tevredenheid Uw College wederom een gun- stig rapport kan aanbieden. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een verslag van den keuringsveearts, hoofd van dienst, omtrent de verrichtingen gedaan gedurende 1930. Daaruit blijkt, dat in vergelijking met het jaar te voren de consump^e van varkens- vleesch belangrijk is toegenomen, wat blijkt uit het aantal aangiiten voor de keuring van varkens (1918), die dit jaar 419 stuk. meei bedroeg, en uit het aantal slachtingen be doeld bij het derde lid van art. 6a der gewij- zigde Vleeschkeuringawet (de zuivere huis- slachtingen) (2004) welke ook 288 meer be droeg. Het aantal slachtingen van kalveren en rundvee (69 en 848) is teruggeloopen met 84 stuks, wat nog niet als belangrijk kan wor den aangemerkt. Zooals uit de verschillende bij dit verslag gevoegde bijlagen blijkt, behoefde bij de nor- male keuring geen enkel dier te worden af1 gekeurd, terwijl bij de keuring der in nood gedoode dieren slechts 2 stuks moest worden afgekeurd. Behalve de wegens tuberculose afgekeurde organen, welke op de laatste bladzijde zijn vermeld, werden nog andeugdelijk bevonden 2 paar longen, 44 levers, 9 nieren en pl.m. 90 K.G. vleesch, dit laatste wegens een door- drenking met bloed, ten gevolge van de breuk der beenderen op verschillende plaatsen. Er werden afgekeurd wegens abesevorming2 paar longen, 15 levers en 1 nier, wegens cyste- vorming 4 nieren, wegens leverbotziekte 23 levers, wegens meervoudige necrose 4 levers, verhardingen in het bindweefsel 2 levers en vleknier 2 nieren. Processen-verbaal behoefden dit jaar niet te worden opgemaakt. Aan keurloon werd ontvangen van de ge- wone en de noodslachtingen (van gestorven dieren waarvoor geen keuring voor consump- tie wordt gevraagd, wordt geen keurloon ge- heven) de som van 5646, verdeeld als volgt: 379 varkens boven 100 K.G. k f 2,— f 758, 1613 varkens beneden 100 K.G. f 1, 1613, 255 runderen boven 2 jaar a f 5, f 1275, 619 runderen van y2 tot 2 jaar a f 3, f 1857, 78 kalveren beneden y2 jaar a 1, 78, 1 schaap 1, 11 paarden boven 2 jaar a f 5,55, 3 paarden van y2 tot 2 jaar a f 3,— f 9, totaal f 5646. Aangenomen voor kennisgeving. j. Verslag van den Correspondent der ar- beidsbemiddeling, over 1930, luidende als volgt Het jaar 1930 is ten aanzien der Arbeids- bemiddeling en werkloosheidsverzekering een gunstig jaar geweest. De reeds vanaf 1929 in aanbouw zijnde Ammoniakfabriek te Sluiskil, werd in den loop van 1930 krachtig voortgezet en zoo goed als voltooid, d.w.z. het groote aantal arbeiders in 1930 bij de l'Azote werkzaam, werd voor een groot gedeelte eerst tegen het einde des jaars ontslagen, behoudens diege- nen, die als fabrieksarbeider in de fabriek werden aangenomen, welke kans voor zeer velen niet bestond. Door vorenstaande is het duidelijk dat het aantal ingeschreven werkloozen in vergelij king met vorige jaren gering was. Het eer ste kwartaal waren het hoofdzakelijk bouw- vakarbeider die stonden ingeschreven, be houdens eenige losse arbeiders, die tever- geefs om plaatsing zochten op Sluiskil. Even wel waren het in het eerste halfjaar gemid- deld maar een 10 of 12-tal die stonden in geschreven. Door Uwen Cqrrespondent wer den meerdere pogingen aangewend, om deze laatsten ook geplaatst te krijgen en had ge- deeltelijk resultaat. Nu eens een 5-tal en enkele malen een 3-tal konden op deze wijze nog over de arbeidsbeurs geholpen worden. Een toezegging door een der werkbazen ge daan om mij telefonisch om arbeidskrachten te vragen, vond verder geen foevestiging; blijkbaar was het aanbod ter plaatse van de i arbeiders zelf van dien aard, dat bemidde- ling inroepen overbodig was. Door dien aandrang echter om op de fabriek te komen van verschillende arbeiders die voorheen in den Landbouw werkten, dreigde het landbouwwerk in het ongereede te komen, zoodat enkele patroons uit den landbouw een beroep op de Arbeidsbeurs deden, waarin slechts gedeeltelijk kon worden voorzien, aangezien in het 2e halfjaar geen arbeiders meer stonden ingeschreven. Pa£ tegen het einde van November werden' de eerste werkloozen ingeschreven die de rijen openden van den buitengewoon grooten toe- loop die de winter 19301931 te zien zou geven aan de Arbeidsbeurs. De crisis in den Landbouw deed den land- bouwers veelal besluiten om het aantal ar beiders tot een minimum te herleiden. Ter wijl diegenen die gewoonlijk na het eindigen van den seizoenarbeid in den landbouw in de vlas-industrie gaan werken, daarvan thans verstoken zijn, door een volslagen stopzetten van de vlasindustrie, waarbij gevoegd dege- nen die regelmatig bij de resp. aannemers van de nieuwe fabriek ontslagen worden. Op het eind van December 1930 waren 200 personein als werkloos ingeschreven, waarvan zich op 31 December 153 lieten inschrijven, dus ongeveer een vierde deel der ingeschre- venen had op dien datum voor langer of korter termijn werk verkregen. Onder hen waren ook zij geteld die om de 14 dagen door den Gemeente-Opzichter worden te werk ge steld. Zoo eindigde het jaar 1930 met grootere werkloosheid dan zulks in vorige jaren ooit het geval was. Uitkeeringsbedragen der Werkloosheids- kassen lste halfjaar 1930. Nederl. Chr. Bouwvakarbeiders 134,90 Nederl. R.K. Bouwvakarbeiders 9,50 Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders 563,15 Ned. R.K. Ver. v. Fabrieksarb. 179, Ned. Bond van Arb. van Land- en Tuinbouw 159,80 Alg. Ned. Bouwvakarbeiders 45,10 Vereeniging ,,Zelfstandigheid" 123,20 Totaal 1214,65 Aangenomen voor kennisgeving. k. Rapport van het Accountantskantoor Joh. J. Moret, bijkantoor Ter Neuzen, om trent de controle gedurende 1930 bij de reken- plichtige ambtenaren der gemeente, luidende als volgt: Wij hebben de eer U hierbij rapport uit te brengen betreffende onze controle van de ad ministratis van de rekenplichtige ambtenaren Uwer Gemeente gedurende het jaar 1930. Administratie Gemeente-Ontvanger. Op 17 Januari, 28 Maart, 24 en 25 Juni, 9 September en 6 November 1930 werd door ons de administratie gecontroleerd, waarbij resp. op 17 Januari, 28 Maart, 24 Juni, 9 Septem ber en 6 November 1930 kasopneming plaats had. Bij deze kasopnemingen werden steeds alle ontvangsten en uitgaven aan de hand der be scheiden gecontroleerd en in orde bevonden, terwijl nimmer kasverschillen werden gecon- stateerd. Wij ontvingen steeds regelmatig mededee ling van de overboekingen op de rekening der Gemeente bij de bank voor Nederlandsche Gemeenten en voorts van de opdrachten tot inontvangstneming van gelden, welke stuk- ken met de boekhouding van den Gemeente- ontvanger werden vergeleken en daarmede in overeenstemming werden bevonden. De administratie werd geheel overeenkom stig de voorschriften bijgehouden. Administratie Grondbedrijf. Kasopneming had plaats op 28 Maart, 25 'Uni, 25 September en 2 December 1930. Ook lier werden geen ver chillen geconstateerd en werd de administratie steeds in orde be vonden. Vleeschkeuring sbedi ijf Kasopneming met controle van de daarbij behoorende bescheiden had hier plaats op 5 Juni, 30 September en 19 December 1930. Kas en administratie werden ook steeds in orde bevonden. Adm. Burg. Armbestuur. Kasopnemingen werden verricht op 25 Maart, 25 Juni, 24 September en 19 Decem ber 1930. Ontvangsten en uitgaven werden gecontro leerd aan de hand der bescheiden en steeds in orde bevonden, terwijl het kassaldo steeds in overeenstemming werd bevonden met de boeken. Het contraboek der bedeelingen over 1930 (bijgehouden door een lid van het Armbe stuur) werd door ons gecontroleerd met de desbetreffende uitgaafposten in het journaal van uitgaven en daarmede in overeenstem ming bevonden. Voor de overige uitgaven waren de desbe treffende kwitanties steeds voor gezien ge- teekend door den Voorzitter en den Secreta ris van het Burg. Armbestuur. Ten slotte deelen wij U nog mede, dat door ons op 26 Augustus 1930 ter Secretarie de kas werd opgenomen van ontvangsten van leges-gelaen inzake uittreksels uit de regis ters van den Burg. Stand, huwelijksvoltrek- kingen, afschriften en uittreksels van stuk- ken, legalisaties van handteekeningen, ehz. welke kas in overeenstemming werd bevon den met de ter zake bijgehouden registers. Laatstbedoelde ontvangsten werden regel matig aan het eind van elk kwartaal aan den Gemeente-ontvanger afgedragen. Aangenomen voor kennisgeving. I. Een schrijven van Burgemeester en Wet houders der gemeente Amemuiden luidende als volgt: Door den raad dezer gemeente is 26 Januari een adres aarn H. M. de Koningin verzonden luidende als volgt: Geeft eenbiedig te kennen de raad der ge meente Amemuiden; dat het vak lichamelijke oefening, vermeld in art. 2 onde j der L. O. wet 1920, krachtens art. 195 dier wet met 1 Januari 1936 ver- plicht wordt voor alle openbare en bijzondere s^cholen; dat dit voor de plattelandsgemeenten waar over het algemeen lokalen en terreinen voor dit onderwijs ontbreken zeer hooge kosten met zich zal brengen en daardoor wederom verawaring der belastingen zal ten- gevolge moeten hebben; redenen waarom adressant zich tot Uwe Majesteit wendt met het eerbiedige verzoek zoodanige wijziging van artikel 195 der L. O.- wet 1920 aan de Staten Generaal te willen voorstellen, dat van de verplichting tot het geven van bedoeld onderwijs ook na 1 Janu ari 1936 vrijstelling worde verleend. Verzocht wordt aan dit adres adhaesie te willen betuigen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, hieraan adhaesie te betuigen. De heer ESSELBRUGGE verklaart, daar mede niet te kunnen instemmen. De heer't GILDE kan dit ook niet. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Dieleman, P. de Feijter, Oggel, Kruijsge, Van de Bilt, Wolfert, J. de Feijter en Koster; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Claessens en Esselbrugge. m. Een schrijven van het gemeentebestuur van Westdorpe, waarbij met verzoek om daar- aan adhaesie te betuigen of het te steunen door een zelfstandig adres wordt toegezonden een afschrift van een door den gemeenteraad aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verzonden adres, luidende als volgt: Excellentie, De werkloosheid heeft in deze gemeente en in deze streek in het algemeen een grooten omvang aangenomen. In zijne laatst gehouden vergadering maakte de raad dezer gemeente een en ander tot een onderwerp van bespre- king. Daarbij werd naar voren gebracht, dat blijikens berichten in de dagbladen, Belgie maatregelen neemt tot wering van buitenland- sche arbeidskrachten. Reeds bij vroegere ge- legenheden is het groote aantal vreemdelin- gen, in deze streek zoawel in fabriek als in den landbouw werkzaam, naar voren gebracht en is gevraagd dit aantal in het belang der eigen arbeidskrachten te beperken. Tegen het nemen van regeeringsmaatregelen bleken toen overwegende bezwaren te bestaan. Nu evenwel het buitenland ten opzichte van onze arbeiders zelf dergelijke maatregelen neemt, acht de raad termen aanwezig een en ander onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen met verzoek ook voor ons land derge lijke maatregelen daar te stellen. Zoowel in den landbouw als bij de industrieen werken in deze streek regelmatig een groot aantal vreemdelingen, hoofdzakelijk Belgische onder- danen. De opmerking werd gemaakt, dat door een dergelijken maatregel de werkloosheid in deze omgeving veel zou verminderen. In opdracht van den raad hebben wij de eer Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken het treffen van dergelijke matregelen wel te wil len bevorderen. De heer't GILDE vraagt zich af wat de uit- werking van dit adres foij den Minister zal zijn, Als men de in ons land gehuldigde taktiek ten opzichte van in- en uitvoer, zoawel als ter zake van deze aangelegenheid kent, dan kan men omtrent het resultaat niet anders dan zeer pessimistisoh zijn. Niettemin juicht hij de aanbieding van dit adres aan den Minister toe. Er heerscht een storm van verontrwaardiging onder onze arbeiders die dagelijks het werk van onder hunne vingers wordt gehaald door buitenlanders, in casu Belgen en Italianen. Indien het in het algemeen moeilijk is een maatregel te nemen am dit euvel tegen te gaan dan zou toch overigens voor Zeeuwsch- Vlaanderen in het brjizonder en met het oog op zijn geografische en zeer ge'isoleerde lig- ging ingrijpen gewenscht zijn. Wij moeten toch in oogenschouw nemen en het valt licht te begrijpen, dat het voor onze arbeiders het moeilijkst en het kostbaarst is zich naar elders te verplaatsen voor werk, b.v. voor de Zuider- zeewenken, de mijnen, etc. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen is dubbel en dwars ingrijpen ge wenscht en is het in elk geval aan te bevelen voor onize gemeentelbesturen mede te werken aan dit adres door adhaesietbetuiging. De heer VAN DE BILT is ook sterk vodr het verzenden van een adres, maar moet er toch op wijizen, dat men van uit Nederland geen geld in Zeeuwsch-Vlaanderen steekt. Alle belangrijike bedrijven die hier bestaan, zijn met geld uit den vreenode tot stand geko men, en het logisch gevolg is, dat de vreem delingen die hier die bedrijven stichten, ooV menschen van hun eigen volk te werk stellen Zelfs de president-commissaris van de Z Vlaamsche tramwegmaatschappij, die tot de stichting den stoot gegeven heeft, die de meeste aandeelen Ibezit, is een Belg. Met de fabrieken is net ock zoo. Spreker wil daarop maar wijzen, om te waarschuiwen, dat het onder zulke omstandigheden voor den betrok- ken Minister ook niet gemakkelijk valt, daar- tegen wat te doen. De VOORZITTER: We kunnen aan den Minister onzen wensch kenbaar maken. De heer VAN DE BILT: Zeker, maar in dien die verschillende bedrijven waren gesticht met Nederlandseh kapitaal, dan zou de Minis ter er anders tegenover kunnen staan; als het nu niet mogelijk is om daartegen op te treden, mag men den Minister daarvan geen verwijt maken. De heer DIELEMAN wijst er op, dat het ook een groot .belang is, om de gezinnen zoo- veel mogelijk bij elkaar te houden. Er wordt nu wel getracht de menschen aan 't werk te zetten in de Zuiderzee, of bij de Limburgsche mijnen, maar hij acht het toch droevig, als het hoofd van het gezin elders moet gaan werken terwijl het gezin hier blijft. De VOORZITTER kan hieraan nog toevoe- gen, dat hij herhaaldelijk heeft geconfereerd met de directie der ammoniakfabriek en er up aangedrongen heeft zooveel mogelijk men schen van Axel te werk te stellen, doch tot nog toe is het niet mogen gelukken resultaat daarop te verkrijgen. De heer 't GILDE meent, dat men toch invloed daarop zou kunnen uitoefenen, door een bedrijfsbelasting in te voeren, indien men aldus blijft voortgaan. De heer CLAESSENS zou het invoeren eener zakelijke bedrijfsbelasting nader wen- schen te bespreken. De VOORZITTER verzoekt dit dan te doen bij de rondvraag. Met algemeene stemmen wordt besloten het adres van het gemeentebtestuur van West dorpe te steunen. m. De VOORZITTER deelt mede, dat Bur gemeester en Wethouders voorstellen, het op de begrooting uitgetrokken bedrag voor onder steuning van werkloozen, geraamd op 4000, te verhoogen met 2000, daar het beschik- baar bedrag reeds byna op is. De vorige week was uitgegeven 3452,21. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. n. Ingekomen is de volgende motie: De werkloozen van Axel, in vergadering bijeen op 2 Februari 1931 te Axel; gehoord de inleiding over de werkloosheid en de verwachtingen voor de naaste toe- komst gehoord de onvoldoende schadeloosstelling der getroffen gezinnen ook in deze gemeente; overwegende voorts de noodlottige gevol- gen, die daaruit voortvloeien; spreken als hun mieening uit dat alleen een veel krachtiger steun dan tot nu toe, de be- vollting voor nog grooter ramp kan behoeden. dringen er met klem bij het gemeentebe stuur op aan om ruimer en algemeener steun te verleenen aan de werkloozen, daartoe des- noods geholpen door Rijk en Provincie. De Commissie van Advies inzake steun aan werkloozen hiCrover gehoord, adviseert deze motie voor kennisgeving aan te nemen. Burgemeester en Wethouders kunnen zich hierbij aansluiten, daar zooveel mogelijk op de .belangen van de werkloozengeizinnen wordt gelet, weshalve voorgesteld wordt, deze motie voor^ kennisgeving aan te nemen. o. Een adres luidende als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden C. van Bendegem en Jos. de Meij, resp, voorzitter en secretaris van den plaatselijken raad van S.D.A.P. en N.V.V. ter plaatse, vten deze domicilie kiezende, Gentsche Vaartstraat. L 56 alhier; dat de steeds stijgende nood der werkloozen in hunne respectieve besturen herhaaldelijk .een onderwerp van ernstige be3preking heeft uitgamaakt dat vooral het werken der commissie van advies inzake steunverleening en werkver- schaffing, als gevolg der gestelde normen, zeer onlbevredigend is; dat ook de loonen in de in uitvoering zijnde of nog niet uit te voeren werken, vas-tgesteld op f 2,50 per dag, evenals de willekeurige ver- deeling van den arbeidstijd, aan redelijke ver- langens niet voldoen; dat aan werklooze jongelieden en ongehuw- den door de gemeente stoffelijken, zoowel als zedelijken bijstand moet worden verleend, wat tot nu toe absoluut niet gebeurt, terwijl vooral de jongeren van 14 tot en met 17 bloot staan aan demoralisatie; dat zij om bovenstaande redenen de vrijheid nemen aan Uwen raad de volgende voorstellen voor te leggen: 1°. Aan ieder werkloos arbeider zonder inkomsten wordt steun verleend met dien ver- stande, dat de eerste f 5 weekinkomen niet wordt erkend, terwijl het bedrag wordt be- rekend naar een dagloon van 3; t.w. 60 en 40 en over 6 dagen; 2°. Het dagloon bij de in uitvoering zijnde of nog uit te voeren werken wordt bij een arbeidstijd van 8 uur, bepaald op f 3, 3°. Aan alle ongetrouwde werkloozen wordt onder bepaalde voorwaarden geldelijken steun verleend; 4°. Aan alle werklooze jongelieden van 14 tot en met 21 jaar wordt door de gemeente in de daguren algemeen vormend en vakonder- wrjs gegeven; 5". Door de gemeente wordt een aantal arbeiderswoningen gebouwd, waaraan, indien beschikibaar .werklooze vaklieden, opperlieden, zoo noodig deze laatste aangevuld met onge- oefenden en tegen in die vakken geidende loon, worden geplaatst. p. Een adres van het bestuur der R. K. Werkliedenvereeniging ,,St. Joseph", waarin wordt te kennen gegeven: dat naar meening hunner organisatie de plaatselijke steunregeling aanmerkelijk kan worden verbeterd; dat een goede steunregeling voor uitgetrok ken werkloozen ten goede komt aan 't alge meen belang, wijl 't schulden maken wordt beperkt; dat neringdoenden alzoo meerder zekerheid hebben hun artikelen betaald te krijgen; dat de gezinnen van onvrijfwillige werkloo zen er door behoed worden tegen te nijpend gebrek dat zij U daarom durven verzoeken de steunregeling als volgt vast te stellen: 1°. Aan georganiseerden, hoof den van ge zinnen of kostwinners 60 van f 3 over 6 dagen. De bestaande toeslag voor kinderen te bepalen op 1 per kind beneden 14 jaar. 2°. Aan niet georganiseerden dit bedrag te bepalen op 40 3°. Aan jongeren van 14 tot en met 17 jaar 30 van ,f3 over 6 dagen; 4°. Voor zoover de onder 3 genoemden niet georganisserd zijn 20 van de genoemde be- dragen; 5°. Aan gezinnen, waar geen inkomsten zijn of niet meer dan 5 per week steun te verleenen en dit laatste bedrag niet in min- dering te brengen op de uit te keeren steun; Ondergeteekenden deelen u verder mee, dat hun organisatie 't loon voor de werkverschaf- fing gaarne niet lager zag gesteld dan f 3. Dat. zij U beleefd verzoeken de steunregeling naar bovengenoemde regeling in te richten en t verzoek inzake loon in te willigen. Dat zij een en ander in bijgevoegde memo- rie nader toelichten. De R. K. W. V. „St. Joseph" meent het adres inzake steunverleening en loon wenk- versehaffing als volgt te moeten toelichten; 1 Door langdurige werkloosheid zijn reeds vele georganiseerden uitgetrokken en nu aangewezen op steun of werkversohaffing. 3ij de uitkeeringen door werklooizenkassen of door de steun moest uit de aard der zaak van overgespaard geld reeds worden bijgepast. Van 't werkloon zal na aftrek van huishuur verwarminig en licht, voeding en kleeding niet veel overgespaard zijn kunnen worden. Zoo- doende zal na herhaalde bijpassing voor veel gezinnen alleen't steungeld de eenige bron van inkomen zijn, waardoor 't voor die gezinnen nijpend wordt. Schulden maken zal 't gevolg zijn, de nering doenden zullen hun waren niet meer betaald krijgen en zullen daardoor zelf in moeilijk- heden komen, zoodat de toestand der bevol- king nog erger zal worden. 2°. Gevraagd wordt 60 van 3, over 6 dagen, wijl ook de organisatie over 6 dagen uitkeert. Voor personen van 14 jaar en ouder, al zijn ze geen kostwinner, wordt een klein bedrag gevraagd, omdat ook zij bij werkloos heid levensonderhoud noodig hebben. Voor die groep zal zelfs meer noodig zijn dan voor kin deren beneden de veertien jaar. 'n Weinig zakgeld zal hun toch ook niet mogen onthou den worden, waar ze, als ze werken kunnen meehelpen't gezin te steunen.. Het zou anders kunnen leiden tot diefstal of achterhouden van loon. Bovendien wordt het loon dat >:ij verdiend hebben toch ook meegerekend voor belasting- betaling en zelfs voor't bepalen van de steun- uitkeering zooals die thans nog geldt. Telt 't gezin 2 of meer leden, die de vader hebben bijgestaan, dan kan wel 'n meerder loon zijn verdiend, dan in 'n gezin, waarin zulks niet gebeurde. Bij gelijktijdige werk- loo-heid kan het dan gebeuren, dat na uitge trokken te zijn, zulk een gezin niet in aan- merking komt voor steun, terwijl er geen bronnen van inkomsten meer zijn, 't overge- spaarde zal spoedig opgeteerd zijn en 't ge brek staat voor de deur. Bovendien mag worden meegedeeld, dat al is een vorig jaar ,,goed" verdiend, dit nog geen reden is dat iemand er wel kan komen. Wellicht zijn er tijden daarvoor geweest, dat minder verdiend is geworden, doch dat de uitgaven voor 't gezin groot zijn geweest. Wellicht zijn in een ,,goed" jaar schulden be taald, die mogelijk reeds jaren bestonden, doch die niet eerder konden worden wegge- werkt. Dit vermelden we om aan te geven dat een „goed" jaar nog altijd geen reden kan zijn, dat men voor steun uitgesloten behoeft te worden. En niet ieder legt gaarne zijn moeilijkheden bloot voor een commissie; 3°. Voor de z.g. werkverschaffing durven we 3 per dag te vragen, omdat we van mee ning zijn, dat 't uit te voeren werk wel iets meer is dan werkverschaffing alleen, we vin- den het wel degelijk productief werk, dat wel licht alleen maar wat vervroegd wordt. Bovendien is 16,50 voor een gezin na af trek voor huishuur, vuur en licht nog lang geen weelde. q. Een adres namens den Chr. Besturen- bond, waarin onder de aandacht van den raad wordt gebracht, dat het loon bij de werkver schaffing, ad 2.50 per dag, te laag voorkomt en beleefd verzocht wordt, dit te verhoogen tot 3. Ook zouden de onganisaties gaarne zien, dat de termijn voor het te werkstellen zoo lang mogel'ijlk gemaakt werd, zoodat vooral menschen met groote gezinnen zoo weinig mogelijk werkloos zullen zijn. Het Bestuur verzoekt beleefd een uitnoodiging van Burge meester en Wethouders om deze zaak toe te lichten. r. De VOORZITTER deelt mede, dat Bur gemeester en Wethouders zich, in verband met de werkverschaffing in verbinding heb ben gesteld met den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, voor het ont vangen eener bijdrage. De Minister antwoordt thans als volgt: Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik be- reid ben voor het aanleggen van een weg van de Prins Hendrikstraat naar den Buthdijk, aan Uwe gemeente een subsidie toe te zeg gen van 30 der loonen, uit te betalen aan daanbij te plaatsen werkloozen, alsmede 30 in de kosten der te plakken rentezegels. Aan deze toezegging worden de volgende voorwaarden verbonden: Alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners (den uit een gezin) mogen wor den tewerkgesteld. Er dient zooveel mogelijk in accoord te worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 0,30 per uur kan worden verdiend. De premie welke verschuldigd is ingevolge de Ziektewet, dient voor de helft op de arbei ders te worden verhaald. Het Rijk draagt in de andere helft niet bij. Declaraties dienen na afloop van iedere maand, vergezeld van de origineele of ge- waarmerkte afschriften van loonlijsten, waar- op de tewerkgestelden voor ontvangst getee- kend hebben, bij mijn Departement te worden ingediend. Deze toezegging, welke ingaat, nadat van U bericht zal zijn ontvangen, dat U het sub sidie onder gestelde voorwaarden wenscht te aanvaarden, wordt voorloopig van kracht verklaard tot en met 28 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders zijn van oor- deel, gezien de plaatselijke loonen, dat een dagloon van f 2,50 voor werkverschaffing be- hoorlijk ii3, mede gelet op het standpunt van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat het loon bij werkverschaffing het gewoon geldend dagloon niet mag over- treffen. Overigens kan het College geen andere voorstellen op die adressen doen, dan deze ,,voor kennisgeving aan te nemen", mede ge let op de bedragen die den Raad voor steun en werkverschaffing heeft gevoteerd. De VOORZITTER voegt hier nog aan toe, dat burgemeester en Wethouders op grond van de meegedeelde overwegingen niet anders kunnen doen dan voorstellen de verschillende hierop betrekking hebbende adressen voor kennisgeving aan te nemen en dat zij van oordeel zijn, dat het aanbod van den Minister onder de daarbij gestelde voorwaarden, met beide handen moet worden aangegrepen. De heer 't GILDE: Het verheugt me, mijn- heer de Voorzitter, dat er vanwege de werk- liedenorganisaties thans eenige adressen zqn ingekomen, waaraan deze eenig houvast heeft. Vooral het adres van de R.K. Werk liedenvereeniging draagt zijn sympathie weg, omdat daaruit spreekt een geest van maat schappelijk besef en een inzicht van de wer- kelijkheid. Het is volkomen juist dat het voor de arbeiders moeilijk moet zijn een be- hoorlijk loon te verdienen om in hunne be- hoeften te kunnen voorzien en het is daarom te begrijpen dat al de vakbonden eenparig verzet aanteekenen tegen een zeer ongemo- tiveerde verlaging der loonen van gemeente- wege.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6