ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVEBTENTIEBIAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Purperen Schaduw Twee&e Blad. No. 8654. WOENSDAG 11 MAART 1931. 71 e JAARGANG, FBI! I LUST OH. BUITSKLAHS. keuring voor den dienstplicht. Onze Adverteerders ■■■■HI Willi iriWIUTT" TER NEUZENSCHE COURANT De Burgemeester van TER NETTZEN maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente zitting zal houden te Ter Neuzen, in de voormalige school A op het Schoolplem, op Woensdug 15 April 1931, van des voor- middags 9 uur tot des middags 3 uur, en op Donderdag 16 April 1931, van des voormiddags 9 uur tot des namddidcigs 12 uur. Taak van den keuringsraad. Behalve in eenige uitzonderingsgevallen geschiedt bij den keuringsraad het onderzoek tot het beoordeelen van de geschiktheid voor den dienst in het algemeen alsmede het ver- zamelen van gegevens voor de indeeling. Ongeschikt voor den dienst worden geacht. 1. zij, die kleiner zijn dan een bij Koniniklijk besluit vastgestelde lengte; 2. zij, bij wie ziekten of gebreken bestaan, als vermeld in een bij Koninklijk besluit vast- gesteld keuringsreglement. Zij, die bij de eerste maal, dat omtrent hun geschiktheid uitspraak moet wordem gedaan, verkeeren in een der onder 1 en 2 bedoelde gevallen, worden geacht slechts tijdelijk on- /sreschikt te zrjn: a. indien de lengte slechts weimg minder bedraagt dan voor den dienst vereischt is, b. indien de ziekte of het gebrek waar- schrjnlijk binnen een jaar zal hebben opge- houden te bestaan. In alle andere gevallen worden de onder 1 en 2 bedoelde personen geacht voorgoed ongeschikt te zijn. Het onderzoek blijft geheel of ten deele achterwege, voor zoover blijkt, dat de ge- zondheidstoestand van den te keuren persoon het onderzoek niet gedoogt. De uitspraken van den keuringsraad wor den in het openbaar medegedeeld. Wie voor den keuringsraad moeten verschijnen. Behoudens de hiema vermelde uitzonderin- gen, is ieder, die voor de lichting van het volgend jaar is ingeschreven, verplicht op de hem aangewezen plaats en tijd voor den keu ringsraad te verschijnen en zich te onderwer- pen aan een onderzoek tot het beoordeelen van zijn geschiktheid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrijgen van gegevems roor zijn nadere bestemming, waarvoor schrif- telijke proeven moeten worden afgelegd. Aan den voorzitter van den keuringsraad kan worden verzocht om het onderzoek by een anderen keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet ge- frankeerd verzonden worden. Desgewenscht kan het verzoekschrift ook worden mgediend hij den burgemeester, die alsdan zorgt voor de verzending. Op den ingeschrevene, die tydelyk onge schikt wordt verklaard, rust de verplichting, om voor den keuringsraad te verschijnen, en het vereischte onderzoek te ondergaan, nogmaals in het jaar, volgende op dat, waann het tijdelijk-ongesohikt-verklaren plaats hi i tenzii hij inmiddels geschikt of voorgoed on- j geschikt is verklaard of van den dienst is uitgesloten. Het staat den ingeschrevene vry, bn de keuring een geneeskundige verklaring om trent de lichaamsgesteldheid over te leggen, opdat daarmede rekening kan worden ge houden. Wie niet voor den keuringsraad behoeven te verschijnen. Zij die voor de lichting van 'het voigenid jaar ziin "ingeschreven en v6<5r den dag, waarop zij voor den keuringsraad zouden moeten ver schijnen, van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst, worden niet aan de keuring onderworpen. Dit geldt niet voor degenen, die het vorig jaar tijdelijk ongeschikt zijn verklaard. Van de verplichting om voor den keurings raad te verschijnen zijn vrijgesteld de inge schrevenen, die behooren tot een der volgende groepen a tot g. a. zij, die zijn opgenomen in een krankzinni- gen-, Idioten-, doofstoinmen of blinden- gesticht. Voor deze ingeschrevenen wordt door de bestuurders der gestichten een geneeskundige verklaring ingezonden. b. zij, die doen blijken door ziekte of ge breken. tot die verschijning buiten staat te zyn en niet zijn opgenomen in een gesticht, als ender a bedoeld. Indeeling by de zeemilltie of bij een der korpsen van het leger. De Voorzitter van den keuringsraad ver- zamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede heeft de ingeschrevene de gelegenheid aan den Voorzitter mede te deelen, of hij, zoo hij tot gewoon dienstplich- tige mocht worden aangewezen, zou wen- schen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor de hospitaalsoldaten of voor een be- De hier bedoelde personen worden in den alsmede aan welk ander korps hij wnflr zich j zI0h het Mefst toegewezen zou zien. Ook kan hij zijn wenschen opgeven omtrent het gar- 1 nizoen en het tijdvak van mlijying. regel onderzocht op de plaats, wa,ar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. c. zij, die zijn opgenomen in een ryksopvoe- dingsgesticht, een tuchtschool, een gevange- nis of een rijkswerkinrichting. Voor het onderzoek van deze ingeschrevenen J gel den dezelfde bepalingen, als voor de onder j b bedoelde personen. d. zij, die hun beroep maken van de buiten- iandsche zeevaart of van de zeevisscherij bui- j tenslands. i Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keu ring wenschen, zich bij den keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij geen gebruik hebben gemaakt van de gelegen heid om v66r 1 April een dergelijk onderzoek Voorts kan de ingeschrevene den Voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen om te bewijzen, dat hij voor eenig vak of voor eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Met deze wenschen kan evenwel slechts rekening worden gehouden, voor zoover de dienstbelangen het toelaten. Ieder, aan wien opgaven worden gevraagd in verband met de Dienstplichtwet, is ver plicht deze naar waarheid te verstrekken (zie ook hetgeen hie.romtrent is vermeld onder „straf bepalingen" Herkeuring. Ten aanzien van elken ingeschrevene, om trent wien de keuringsraad uitspraak heeft te ondergaan vanwege den Garhizoenscom- gedaan, kan hij den herkeuringsraad een nieuw rvovmonV in pen der eamizoenen of den Com- nnderznek worden aan mandant in een der gamizoenen mandant der afdeeling Mariniers te Rotter dam. e. zij, die langer dan een maand in het buitenland verblijven in een plaats, welke meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is gelegen. Deze ingeschrevenen kunnen niettemm, zoo zij keuring wenschen, zich bij den keu- ringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hierv66r aangegeven i wijze vragen om bet onderzoek bij een ande- ren keuringsraad te ondergaan. Voorts kunnen deze ingeschrevenen, zoo zij niet verschijnen, bij den keuringsraad v66r de sluiting zijner zitting inzenden een na 1 Maart afgegeven verklaring, waaruit blijkt: dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, j voomamen en leeftijd aan te duiden door hen, die de verklaring hebben afgegeven, voorgoed of tijdelijk ongeschikt voor den dienst worden geoordeeld; en voorts de aard en de graad van de ziekte of het gebrek, op grond waarvan de ongesehiktheid j aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwa- j ren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet bij voorkeur de onderteekening dragen van twee geneeskun- digen. De handteekening van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten in den regel behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de hand- teekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heel- kunde. f. zy, die een geestelijk of een godsdienstig- menschllevend axnbt bekleeden of tot zoodanig ambt worden opgeleid. Deze ingeschrevenen kunnen zich evenwel, j indien zij dit wenschen, aan het onderzoek bij den keuringsraad onderwerpen. g zij, die als vrijwilliger behooren tot de landmaeht uitgezonderd den vrywilligen landstorm tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht. Deze worden niet tot de keuring toegelaten. Zij, die tot den vrywilligen landstorm behoo ren, moeten zich w61 aan het onderzoek on derwerpen. Voor den ingeschrevene, op wien de ver- geneeskundig onderzoek worden aangevraagd. a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of diens wettigen ver- tegenwoordiger. De aanvraag moet berusten op aanneme- lijke in het verzoekschrift omschreven gron- den en uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is mede gedeeld, worden ingeleverd bij den burge meester der gemeente, waar de ingeschrevene, dien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht ingeschreven is. Aanvragen, niet ingericht of niet Ingeleverd op de hieromschreven wyze, kunnen geen gevolg hebben. Verschijnt de ingeschrevene niet op den bepaalden tijd voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt. of door diens wettigen vertegenwoordiger, als vervallen beschouwd, behoudens uitzonde- ringen. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Voorts wordt de aandacht gevestigd op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, dat luidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: 1°. hij, die zich opzettelijk voor den dienst by de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken; 2°. hij, die een ander op diens verzoek op zettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Reiskosten. Indien de ingeschrevene, om voor den keu ringsraad te verschijnen, kosten zou moeten maken, voor het passeeren van een veer, brag of tol of de heen- en de terugreis niet in §<§n dag kan afleggen, kan hy zich tot den burge meester wenden: in het eerste geval voor het ontvangen van een passagebiljet en in het laatste geval voor het genieten van nacht- verblrjf en voeding. De opgeroepene, die woonplaats heeft in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens Is ge legen, en een tegemoetkoming wenscht te ontvangen In de kosten van de reis en, zoo noodig, in de kosten van voeding, moet deze bij zijn verschijning voor den keuringsraad vragen aan den voorzitter. Ter Neuzen, 7 Maart 1931. De Burgemeester, J. HUIZINGA. gehouden. Tusschenpersonen. Belanghebbenden bij de keuring doen goed, zich er voor te wachten zich met tusschen personen in verbinding te stellen om te wor den afgekeurd, omdat, indien ongesehiktheid inderdaad aanwezig is, de afkeuring ook zon- der de tusschenkomst van die personen plaats heeft. Afkeuring door bedrog. Blijkt, dat iemand voorgoed ongeschikt is verklaart als gevolg van bedrog, dan wordt de desbetreffende uitspraak door den Minister van Defensie vervallen verklaard en wordt de persoon, wien het geldt, geplaatst in de ver- houding tot den dienstplicht, waarin hij zou hebben verkeerd, indien hij niet ongeschikt verklaard was. STRAFBEPALIN GEN. De ingeschrevene, die verplicht is voor den keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangegeven plaats en tijd verschijnt, plichting rust voor den keuringsraad te ver- verschenen zijnde, zich niet aan 1-/lin oon OT1 T*Q Q H P-PT1 VPfklfl- n J TrrA»i/lt lYOCstroff door EDMUND SNELL. 42) (Vervolg.) ,,Een bruin meisje had hem van die eigenschappen verteld Aiimah, dedoch- ter van Arangoi. De duivel, die in dezen talisman huisde ik vrees, dat ik het niet anders kan uitdrukken dreef hem er toe om den heer Kennard te dooden en de bovennatuurlijke verschijnselen. die deze afschuwelijke misdaad vergezelden, dien- den om zand te strooien in de oogen van den plaatselij'ken rechter en van ons. Bar nes werd bovendien belemmerd, doordat zijn prooi twee zeer verstandige voor- zorgen nam hij bedekte zijn gelaat met een shawl en hij deed zeemleeren hand- schoenen aan, zoodat zijn vingerafdrukken hem niet konden verraden. Ik moet nu ook bekennen, dat ik u gisteravond heb voorgelogen, want, niettegenstaande mijn beweringen, vuurde ik op dien man en trof hem en heel kort daarna kwam ik in het bezit van een van de twee handschoenen die doortrokken was van bloed. Mevrouw Kennard. dat zeide ons heel veel. ,,Op den avond, die op den dood van uw man volgde, werd de moordenaar on- gerust en begroef den aap in de bladeren. bij de plek, waar hij hem het eerst gevon- den had. Aiimah zag hem dat doen en groef den talisman weer op. Ze bracht hem aan Kota, Barnes' politieman. die op zijn beurt gevolgd en afgemaakt werd. Ik hoop, dat' ik u niet verveel?" ,,In het minst niet schijnen, doch die aan den raad een verkla- ring zendt, welke den rand voldoenden grond i geeft om den ingeschrevene voorgoed of tijde lijk ongeschikt te verklaren, komt bedoelde verplichting te vervallen. De verklaring moet op of na 1 Maart zijn afgegeven, bij voorkeur door twee geneeskundigen, en worden inge zonden zoo spoedig mogelijk nadat de in geschrevene is opgeroepen om voor den keu ringsraad te verschijnen. Deze verklaring moet overigens voldoen aan dezelfde ver- eischten, ten aanzien van de hiervddr onder e vermelde verklaring aangegeven. ..Prachtig. Onze geheimzinnige misda-» diger. die gevolgd werd door de herinne- ring aan zijn euvelen, hoorde, dat Barnes bij mij kwam om de bijzonderheden van deze misdaden te bespreken. Met twee doeleinden, waarvan er een was om ons gesprek af te luisteren, verschool hij zich in den tuin en vermoordde waker No. 3 Isobel uitte een scherpen kreet. ,,Dus dat is er vannacht eigenlijk ge- beurd. Ik voelde heel goed, dat er iets niet in orde was. U was dus heelemaal niet op de hertenjacht?" „Neen". antwoordde Westerman. ,,Ho- Min en ik begroeven den ongelukkigen waker Ze steunde haar kin op haar haniden en staarde voor zich uit. ,,En wat was zijn andere reden wel, mijnheer Westerman? vroeg ze, zonder hem aan te zien. „Om u op te zoeken, mevrouw Ken- Ze sprong op met fonkelende oogen en hortenden adem. ,,Ik vrees, dat ik u niet begrijp ,,Ik moet erkennen, dat ik er in het begin ook even van ontdaan was, maar we kunnen niet aan de feiten ontkomen, is net wel7 Ziet u, hoe goed onze tegenstander zich ook had laten inlichten, hij wist niet. dat juffrouw Gould haar bod naar uw kamer had laten brengen. Hij verwachtte u daar alleen te vinden Ze stampvoette. Ze beefde over alle leden en scheen op het punt om in tranen uit te barsten. ,,Wilt u insinueeren, dat ik in deze afschuwelijke misdaden de hand heb ge- ,,Ik insinueer niet". herinnerde hij. ,,Ik constateer alleen feiten. De indringer het onderzoek onderwerpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Hetzelfde geldt voor den ingeschre vene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet aan het onderzoek onderwerpt, en ook voor den- gene, die de in verband met de Dienstplicht wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Pleegt hij opzet telijk een der genoemde feiten, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste klopte op de blinden en wekte juffrouw Gould. Tot ze het uitgilde, had hij geen idee, dat ze in de kamer was. Hij klopte om de aandacht te trekken van iemand, die, naar hij verwachtte, niet zou schrik- ken. En toen hij geen antwoord kreeg, besloot hij om naar binnen te kl'inrmen. Treft het u niet als iets vreemds, dat hij juist door dat raam naar binnen trachtte te ko-men, terwijl er twee ongebruikte slaapkamers waren en een open deur aan het andere eind van de gang? Isobel ging weer zitten en bette haar oogen met haar zakdoek. Mijnheer Westerman", zeide ze, als het geheel niet zoo zielig en onnoozel was, zou ik u deze houding hoogst kwalijk nemen. En dat is misschien uw doel wel?" ,,Neenantwoordde hij. ,,Ik wil alleen dat u mij vertelt, wie aan uw raam zou kunnen kloppen op zulk een nachtelijk uur 1 u ,,Ik zou niet weten wie als mijnheer Flavin tenminste niet weer gedronken heeft ,,En kunt u geen anderen naam beden- ken?" ,,Geen enkelen En kunnen we nu gaan ontbijten Hij nam een tafelbel en schelde. Up het zelfde oogenblik ging mevrouw Kennards slaapkamerdeur open en April trad naar buiten. ,,U spaart haar zenuwen meer dan de mijnezeide Isobel zachtjes, toen ze langs hem ging. ,,Ik vraag me af, waarom u mij maar niet ineens vraagt, wie o. Basi. heeft vermoord Hij keek haar strak aan. ,,Ik hoef niemand die vraag te stellen, mevrouw Kennard", antwoordde hij. ,,Want dat weet ik toevallig al." Ze was op weg naar de ontbijttafel, DE ENGEESCHE FINANCIeN. Begin April zal Snowden, de Engelsche kanselier der schatkist, hekend maken, schrijft de N. R. Crt., hoe hij de inkomsten en de uitgaven op de nieuiwe begrooting met elkaar in eveniwicht denkt te brengen en er heeft al lang zekere spanning geheerscht onder hen die beducht zijn, dat er riemen van hun Ieder gesneden zullen worden. De sombere vooruit- zichten zijn echter eenigszins verhelderd door het bericht, dat de maand Februari zeer goed voor de schatkist is geweest, en dat het tekort op de geraamde middelen, dat einde Januari nog 137 millioen toeliep, nu tot 65 millioen geslonken is en daardoor zelfs 7% millioen kleiner is, dan het. tekort einde Februari van het vorige jaar. Daarbij komt, dat de Londen- sche beurs zich de laatste tien dagen hersteld heeft en behalve de effecten de industrieele fondsen en de prijzen van metalen weer stij- gingen gaan vertoonen. Het groote element van onizekerheid voor Snowden hij het ramen van de uitgaven blijft echter de zinkput van het fonds tot venzeke- ring tegen werkloosheid en deze factor is niet te elimineeren zoo lang er niet iets op gevon- den is om de werkloosheid belangrijk te ver- minderen. Het blijft opmerkelijk, dat onder den indrak van het ontmoedigend versohijnsel het aantal voorstanders van tariefverhooging en (bescherming steeds toeneemt. De verwach- tipgen die men in dit opzicht op de conserva- tieven bouwt, moeten de verklaring z'rtn voor het goede figuur, dat hun candidaten bij tusschentij dsche parlementsverkiezingen tegenover de anderen maken. De vrijhandelsleer krijgt het in Engeland steeds harder te verantwoorden. Van beteeke- nis is. dat Sir John Simon, een der meest ge- ziene litoerale leden van het Lagerhuis dezer dagen zijn geestverwanten met de mededee- ling verrast heeft dat hiji ook den weg van bescihenming op wil. Zaterdag pleitte de hckende staathuishoudkundige J. M. Keynes, wiens gezonde denkbeelden hem een groot gezag verschaft hebben, in de samengesmolten New Statesman en Nation voor een tarief- herziening door hwoering van een ,,sutostan- tieel fiscaal tarief". Zijn verdediging ervan is gegrond op de overweging, dat Engeland, als het zoo voortgaat, zijn levensstand>aard niet zal kunnen handhaven, Met 1 millioen iwerk- loozen, zegt hij, kan het dit zeker, met 2 mil- toen Westerman zijn troefkaart uitspeel- de. Halverwege bleef ze staan en streed wanhopig om haar zelfbeheersching terug te winnen. Alle kleur was uit haar lippen geweken en het uitdagende, dat haar zoo jong maakte, was heel verdwenen. De planter zag rimpels langs haar oogen en er was iets vreemd verbloeids in haar ge- zicht. ,,Weet u het werkelijk beet ze hem toe, zich voortdurend bewust van April s nadering. „Of is het maar raadwerk 1" ,,Ik weet", antwoordde hij beslist en toen met een plotselingen terugkeer van dien hatelijken glimlach: ,,u heeft me toch eens gezegd, dat u mediamiek was, Toen was ik geneigd om u uit te lachen, maar sinds dien dag hebben mijn inzichten zich gewijzigd. Dezen nacht heb ik in den stoel van uw man doorgebracht. Ik geloof dat ik daardoor helderziend ben gewor- En meteen draaide hij zich om en be- groette April. lioen waarschijnl'ijlk ook nog, maar met 3 mil lioen vermoedelijk niet meer. De negatieve politiek die de werkloosheid zich maar laat uitibreiden, moet ten slotte tot verlaging van den levensstandaard leiden. Om het gevaar te neutraliseeren raadt by dan zijn hooger fiscaal tarief, desnoods in 2 categorieen, aan. Hij wil verlaging ervan toestaan voor ingevoerde grondstoffen, die by den uitvoer een rol spelen, maar grond&tof^en die een belangrijk aandeel van de iwaarde van de uitvoer vormen, zooals wol en katoen, wn hij geheel vrij laten. Voor het overige zou hij echterd een fiscaal tarief van 15 pCt. van alle faibrikaten en halve falbrikaten zonder uibzon- dering en van 5 pCt. van alle levensmiddelen en zekere grondstoffen willen beffen. Hij' be- rekent, dat zoodoende ten minste 50 millioen mogelijk izelfs 75 millioen meer in de schat kist zou komen en deze invoerrechten slechts een oribeteekenenden invloed op de kosten -van .het leven zouden heWben niet meer dan de nu reeds waameemlbare schommeling tusschen de eene maand en de andere. Wat Keynes wil zal in de praktij.k waar- schynlijk op ongeveer hetzelfde neerkomen als de hwoering van een fiscaal invoerrecht van 10 pCt gelijk nu van zoovele kanten bepleit wordt." De vraag is echter, of de invloed op de kosten van het leven nog zoo onbeteeke- nend zou zijn, wanneer de thans abnormaal laag staande prijzen van vele artikelen op de wereldmarkt weer gaan stijgen. Het is met dat al teekenend, dat het offen- sief tegen het oude vrijhandelsstelsel met den dag sterker wordt en men moet twijfelen, of het land van Cobden in zijp meerderheid nu nog wel eerlijk vrijhandelsgezind is. Er as reden om zich diens naam in onzen tijd om andere reden te herinneren, want Cobden is niet alleen de man geweest, die de tarwe- wetten ingetjrokken kreeg, maar ook de eerste die in het Lagerhuis moties voor intematio- nale arbitrage en vermin dering van krijgs- toerustingen indiende en als vung apostel van vrede en non-interventie ook Engeland s deel- neming aan den Krim-oorlog en den Chmee- schen oorlog van 1857 scherp veroordeelde. KALKSALPETER IG. Deze kalkhoudende salpetermest hevat 15.5 stikstof en ongeveer 28 kalk; rekent men deze kalk om tot koolzure kalk, zoo komt dit ongeveer overeen met 50 koolzure kalk. Zoowel stikstof als kalk zijn twee voor de be- mesting zeer belangrijke bestanddeelen, waarvan de stikstof zeer speciaal den groei bevordert en de kalk niet alleen als planten- voedsel van groot belang is, maar ook op de stractuur van den grond een zeer gunstigen invloed uitoefent. Het bevat geen spoor van biimengsels, die voor de planten schadelij zouden kunnen zijn. De landbouwers weten reeds bij ervaring, hoe deze meststof verpakt is; de nieuwe, speciale zakken, die van ..o'oren" voorzien zijn, geven veel gemak bij het transport en de verdere behandeling op de boerderij, terwijl de zakken zonder bescha- diging gemakkelijk kunnen worden geopend. Indien Kalksalpeter IG op een droge plaats wordt opgeslagen, blijft het uitstekend strooi- baar, zoodat malen overbodig is. De tegen- woordige korrelvorm, waarin Kalksalpeter IG wordt geleverd, maakt, dat het uitzaaien zoowel met de machine als met de hand zeer gemakkelijk geschiedt. Het blijkt, dat niet alleen kleine bedrijven, maar ook de groote bedrijven hierin aanleiding hebben gevonden, om in de afgeloopen jaren groote hoeveelhe- den van deze goedkoope salpetermest te laten uitzaaien. Bij het beantwoorden van de vraag, of het thans gewenscht is stikstof, bijvoorbeeld Kalksalpeter IG uit te zaaien of niet, diene men het volgende in aanmerking te nemen: Granen, die gebrek aan stikstof hebben. groeien ijl op, leveren weinig stroo en slecht gevulde aren. Dat niet alleen; maar een slecht met stikstof bemeste akker levert veel onkruiden, wat gelijk staat met hooge on- kosten voor het schoonhouden. Bij een slecht gewas is daarom de kostprijs per H.L. zeer hoog, de kans op winst dus zeer gering. Bij een goeden oogst worden de uitgaven over een grooter aantal H.L. omgeslagen zoodat de kostprijs veel lager is en men de beste kans op winst heeft. Ook bij de bemesting van aardappels en bieten dient men zich ern- stig af te vragen, of een verminderde bemes ting wel voordeel en minder risico zou kun nen opleveren; men komt dan tot de slotsom, dat ook hij deze gewassen een goede stikstof bemesting niet achterwege mag blijven. HOOFDSTUK XXIX. Gedurende het ontbijt zat Isobel som ber in zich zelf verzonken, aan het hootd van de tafel. April, die volop gelegenheid qehad had om haar stemmingen te be- studeeren, trachtte niet het woord tot haar richten en Westerman. die de reden haar stilzwijgen kende, deed ook geen mond open. Mevrouw Kennard was met een van Oie persoonlijkheden, die kon worden voorbij- qezien; als ze praatte of als ze zweeg al- tijd was men zich heel sterk van haar teqenwoordigheid bewust. Dientenge- i vo*lqe was de stemming aar, de ontbijttafel zeer gedrukt, hoe gezellig de galerij er ook uitzag in de schaduw van de zonnezeilen te van met de breede gele strepen liohf, die over den vloer flitsten. Gedurende dit pijnlijk half-uurtje zou Westerman veel gegeven hebben voor een oourant. Hij had opeens een besluit ge- nomen, dat, naar hij geloofde, goede ge- volgen zou hebben voor Barnes en April en misschien ook voor hemzelf. Hij ge loofde, dat hij goed gedaan had, maar als het verkeerd mocht uitloopen. dan zou er in ieder geval toch eindelijk wat licht in de zaak komen. Een kolossale dwaling zou hem natuurlijk onpopulair maken in zekere kringen, maar hij had dan toch den troost, dat iemand, die nooit een fout maakte, ge- woonlijk ook niet veel bereikte. Westerman was iemand, die altijd han- delen moest. Hij vond het niets plezierig om op Barnes' terrein te grasduinen, maar de aarzeling van den ambtenaar om in te grijpen, prikkelde hem. Het was duidelijk. al was het alleen maar om de veiligheid te verzekeren van hen, die onmiddellijk in het Kennard-Raadsel betrokken waren. dat er hier iets gedaan moest wofden. Hij had niets geen lust in meer nachten, zoo als hij er nu een had doorgebracht. April hield haar oogen den meesten tijd strak op haar bord gericht, maar keek nu en dan even op. met een angstige vraag in haar blauwe kijkers. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5